Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2022-04-12

Można dostać więcej za przyjęcie Ukraińców, ale ile i do kogo wniosek?

Czy o kwotę wyższą niż 40 zł firmy powinny zwrócić się bezpośrednio do wojewody, który podejmuje w tej sprawie decyzję, czy do gminy? Z przepisów to bezpośrednio nie wynika, MSWiA wskazuje na te drugie, a w nich praktyka jest różna. Niektóre wstrzymują działania i czekają na jasne wytyczne

Od 16 marca osoby i podmioty zapewniające zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy mogą składać wnioski o refinansowanie kosztów ich pobytu. Co do zasady jest to 40 zł dziennie za osobę, ale przedsiębiorcy mogą starać się o wyższą kwotę. Mają z tym jednak kłopot. Chodzi o nieprecyzyjne przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z 15 marca 2022 r. w sprawie maksymalnej wysokości świadczenia pieniężnego przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy oraz warunków przyznawania tego świadczenia i przedłużania jego wypłaty (Dz.U. poz. 605). A dokładnie o par. 2 ust. 2, który daje możliwość podniesienia wspomnianego finansowania, ale jako władnego do podjęcia decyzji w tej sprawie wskazuje wojewodę. Tymczasem z par. 3 ust. 2 rozporządzenia wynika, że wnioski rozpatrują gminy.

Resort: wnioski do samorządów

O pomoc w rozstrzygnięciu problemu poprosiliśmy autora przepisów, czyli Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W przesłanym DGP stanowisku resort odpowiedział, że wnioski o uzyskanie świadczeń pieniężnych przysługujących z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy należy złożyć do urzędu gminy bądź jednostki organizacyjnej samorządu. Jak podkreślono, władze samorządowe decydują, która jednostka będzie je przyjmować. Dlatego, jak podpowiada resort, informacji na ten temat należy poszukiwać na stronach internetowych władz lokalnych lub w urzędzie gminy. Resort przypomina przy okazji, że z założenia świadczenie będzie wypłacane przez 60 dni, ale w szczególnych przypadkach okres ten może zostać wydłużony, również za zgodą wojewody.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00