Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2022-02-17

Sąd Najwyższy i 10 najważniejszych orzeczeń z 2021 r. O tym powinien wiedzieć dział HR

Przedstawiamy 10 najistotniejszych orzeczeń Sądu Najwyższego z 2021 r. w sprawach związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi. Zbiór jest autorskim wyborem i częścią cyklu „Pracodawca i pracownik w sądzie'.

SN rozstrzygnął kilka istotnych wątpliwości dotyczących relacji pracownik‒pracodawca. Zajął także stanowisko w sprawach dotyczących związków zawodowych i uprawnień zasiłkowych.

1 Utrata uprawnień przez związek zawodowy oznacza utratę ochrony szczególnej jego działaczy (postanowienie SN z 22 kwietnia 2021 r., sygn. akt I PSK 87/21).

Sprawa dotyczyła szczególnie chronionego związkowca, który utracił ten status, ponieważ organizacja związkowa miała zbyt mało członków. Został on zwolniony dyscyplinarnie, a następnie przywrócony do pracy wyrokiem sądu. Powodem przywrócenia nie był jednak uprzednio utracony szczególny status, a niezasadność przyczyny zwolnienia dyscyplinarnego.

Zdaniem SN szczególna ochrona przed zwolnieniem, która przysługuje niektórym związkowcom, nie jest ich indywidualnym prawem, a jedynie wynikiem tego, że zajmują określone stanowisko w związku zawodowym. Wraz z utratą uprawnień przez związek zawodowy tracą oni ten szczególny status i podlegają zwolnieniu na zasadach ogólnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00