Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2021-03-09

Co mówią sądy o przekształceniach użytkowania wieczystego budynków we własność

Choć przekształcenie użytkowania wieczystego we własność nastąpiło z mocy prawa 1 stycznia 2019 r., to do tej pory wiele urzędów ma zaległości w wydawaniu potwierdzeń dla użytkowników. Coraz bogatsze orzecznictwo sądów administracyjnych wskazuje, że często również dochodzi do sporów. Wiele z nich dotyczy lokali użytkowanych przez przedsiębiorców. W wyrokach tych można znaleźć odpowiedź m.in. na pytania, czy lokale użytkowe (handlowe) mieszczące się w budynku wielorodzinnym blokują przewłaszczenie, jak nalicza się opłatę przekształceniową dla przedsiębiorcy i jakie ma on w tym zakresie uprawnienia oraz obowiązki. Przybliżamy zatem wybrane rozstrzygnięcia dotyczące spraw wnoszonych przez przedsiębiorców.

Decydujące są zapisy w ewidencji

Teza: W postępowaniu o wydanie zaświadczenia o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności organ proceduje w oparciu na danych aktualnych, wynikających z ewidencji gruntów i budynków. Zatem nawet jeżeli inne okoliczności wskazują na niezgodność stanu faktycznego z ewidencją, rozstrzygające znaczenie mają zapisy ewidencyjne - tak wynika z wyroku WSA w Gdańsku z 5 stycznia 2021 r., sygn. akt II SA/Gd 525/20

Stan faktyczny: Właścicielka nieruchomości wystąpiła do starosty o zaświadczenie potwierdzające przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność. Ten odmówił. Wskazał, że budynek jest przeznaczony na cele turystyczne. Za istotny dowód w sprawie starosta uznał wydruki ze stron internetowych świadczące o wynajmowaniu pokoi na cele turystyczne. Właścicielka wskazywała zaś, że zgodnie z danymi ujawnionymi w ewidencji gruntów i budynków nieruchomość zabudowana jest budynkami mieszkalnymi, w którym wyodrębniono sześć lokali mieszkalnych, dla których założono odrębne księgi wieczyste. Podnosiła, że wykorzystanie turystyczne, czyli najem lokali, realizowany jest wyłącznie w okresie letnim, na przełomie lipca i sierpnia, a na dodatek nie w każdym lokalu. WSA w Gdańsku przyznał jej rację.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00