Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-01-24

Umowa aktywizacyjna a składki na ubezpieczenia społeczne

Zdecydowana większość osób wykonujących pracę pomocy domowej czy też opiekunki dziecka czyniła to bez formalnej podstawy w postaci umowy o pracę albo umowy-zlecenia. W celu wyprowadzenia tych osób z „szarej strefy” obecnie obowiązujące przepisy mają zachęcać osoby korzystające z pracy pomocy domowej lub opiekunki dziecka do ich legalnego zatrudniania.

Piotr Kostrzewa
Podstawę prawną wykonywania pracy w gospodarstwie domowym stanowi umowa aktywizacyjna. Umowa aktywizacyjna jest umową o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 z późn.zm.) stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. Taka kwalifikacja umowy aktywizacyjnej ma wpływ między innymi na prawa i obowiązki jej stron w zakresie ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.
Zawarcie umowy aktywizacyjnej
Stronami umowy aktywizacyjnej są osoba prowadząca gospodarstwo domowe oraz bezrobotny zarejestrowany w powiatowym urzędzie pracy. Osobą prowadzącą gospodarstwo domowe jest osoba:
• wspólnie z innymi osobami zamieszkująca i gospodarująca w takim gospodarstwie,
• jednoosobowo prowadząca gospodarstwo domowe,
która podjęła działania w celu powierzenia bezrobotnemu pracy zarobkowej w swoim gospodarstwie domowym lub jest stroną umowy, którą zawarła w tym celu z bezrobotnym.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00