Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-06-28

Leasing

Mirosław Dawidziuk
Grzegorz Mazur
Anna Piszcz
Przemysław Piszcz
Piotr Rybicki
1. Leasing w przepisach prawa cywilnego
Leasing należy zaliczyć - obok najmu, dzierżawy i użyczenia - do grupy umów nazwanych o korzystanie z rzeczy. Umowa leasingu upowszechniła się w polskim obrocie gospodarczym wraz z rozwojem gospodarki rynkowej w latach 90. XX w. Dopiero jednak 9 grudnia 2000 r. wskutek nowelizacji kodeksu cywilnego (k.c.) umowa leasingu przestała być na gruncie cywilnoprawnym umową nienazwaną, zawieraną w ramach ogólnej swobody kontraktowej, wynikającej z art. 3531 k.c. Z tą datą weszły w życie przepisy art. 7091-70918 k.c., zawierające odrębną regulację prywatnoprawną leasingu jako umowy nazwanej. Przepisy te znajdują zastosowanie wyłącznie do umów leasingu zawieranych od 9 grudnia 2000 r.
1.1. Kodeksowa definicja umowy leasingu
Zgodnie z art. 7091 k.c. przez umowę leasingu:
1) finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa:
- nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w umowie leasingu oraz
- oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, zaś
2) korzystający zobowiązuje się:
- zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.
Uzgodnienie elementów treści umowy leasingu określonych w powyższej definicji jest konieczne i zarazem wystarczające, aby doszło do zawarcia tej umowy.
Zawierane umowy, które nie spełniają warunków określonych przepisami kodeksu cywilnego o umowie leasingu, zaliczane są do kategorii umów nienazwanych o podobnym do umów najmu i dzierżawy charakterze prawnym. Do pewnej grupy tego rodzaju umów odnosi się przepis art. 70918 k.c., zgodnie z którym do umowy, przez którą jedna strona zobowiązuje się oddać rzecz będącą jej własnością do używania albo do używania i pobierania pożytków drugiej stronie, a druga strona zobowiązuje się zapłacić właścicielowi rzeczy w umówionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej wartości rzeczy w chwili zawarcia tej umowy, stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego o umowie leasingu.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00