Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-04-07

Zarobki emeryta lub rencisty a prawo do świadczeń emerytalno-rentowych

Przedstawiamy Państwu kolejny, szósty, i zarazem przedostatni artykuł z cyklu zawieszanie i zmniejszanie świadczeń emerytalno-rentowych w związku z osiąganiem dodatkowych przychodów. W poprzednim artykule rozpoczęliśmy omawianie zasad rozliczania świadczeń emerytalno-rentowych przysługujących osobom, które w 2002 r. osiągały przychody powodujące zawieszenie lub zmniejszenie emerytur i rent. W tym, a także w ostatnim materiale przedstawimy podstawowe informacje dotyczące tego rozliczania.

Katarzyna Nowak
Jolanta Lewińska
prawo.autorzy@infor.pl
W 2002 r. w kolejnych miesiącach osiągałem bardzo zróżnicowane zarobki. Przez część roku renta była zawieszona, w innych miesiącach - zmniejszona. Jak ZUS rozliczy moje świadczenie, czy muszę coś dopłacać?
Przepisy ustawy emerytalnej oraz rozporządzenia wykonawczego przewidują dwa sposoby rozliczenia świadczeń - rozliczenie roczne i rozliczenie miesięczne. Roczne rozliczenie świadczeń polega na porównaniu kwot przychodu uzyskanego przez emeryta lub rencistę w rozliczanym roku kalendarzowym z kwotami granicznymi ustalonymi dla tego roku. Niższa kwota graniczna przychodu stanowi sumę dopuszczalnych kwot przychodu obliczonych wskaźnikiem 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, obowiązujących w kolejnych miesiącach danego roku. Przekroczenie tej kwoty powoduje zmniejszenie wysokości świadczenia w całym minionym roku. W 2002 r. wynosi ona 17 711,50 zł.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00