Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-09-04

Optymalizacja obciążeń podatkowych

Czy warto przekształcić spółkę?

Kodeks spółek handlowych, w przeciwieństwie do kodeksu handlowego, zezwala na przekształcenie spółki kapitałowej w osobową. Na szczególną uwagę zasługują konsekwencje podatkowe takiej transformacji, które zazwyczaj bywają podstawową motywacją dla zmiany formy prawnej spółki.

Artur Lewicki, Kancelaria Prawnicza Lege Artis Mikulska, Kuropatwiński, Lewicki w Bydgoszczy
Przekształcenie spółek uregulowano w dziale III kodeksu spółek handlowych (art. 551-584 k.s.h.). W art. 553 § 1 k.s.h. sformułowano ogólną zasadę, zgodnie z którą spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Jednocześnie spółka przekształcona pozostaje podmiotem zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej.
Wśród przepisów podatkowych, które jedynie enigmatycznie regulują skutki przekształcenia, na szczególną uwagę zasługuje art. 93 § 4 ordynacji podatkowej. Stanowi on, że jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, spółka niemająca osobowości prawnej powstała w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej wstępuje we wszelkie, przewidziane w przepisach prawa podatkowego, prawa i obowiązki przekształconej spółki. Zasada ta dotyczy także praw i obowiązków wynikających z decyzji administracyjnych, wydanych na podstawie przepisów prawa podatkowego. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie prawa lub obowiązki będą mogły przysługiwać spółce przekształconej.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00