Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-05-22

Sankcje w VAT

Kiedy nie można obniżyć należnego podatku

Jeżeli spółka z o.o. bez zgody wspólników dokonuje sprzedaży towarów o wartości przekraczającej dwukrotność kapitału zakładowego, jest to czynność nieważna (poza pewnymi wyjątkami). Ma to istotny wpływ na prawo do odliczenia przez nabywcę podatku od towarów i usług wykazanego w fakturze.

Joanna Roszkowska
W § 48 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT wyszczególniono przypadki, w których faktury zakupu nie mogą stanowić dla nabywcy podstawy do obniżenia podatku należnego. Paragraf 48 ust. 4 pkt 5 lit. c ww. rozporządzenia (dotychczas § 50 ust. 4 pkt 5 lit. c rozporządzenia z 22 grudnia 1999 r.) stanowi, iż w przypadku gdy wystawiono faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne potwierdzające czynności, do których mają zastosowanie art. 58 i 83 kodeksu cywilnego, faktury te i dokumenty celne nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu podatku lub zwrotu podatku naliczonego.
Stosownie do art. 58 § 1 k.c. czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek, w szczególności ten, iż na miejsce nieważnych postanowień czynności prawnej wchodzą odpowiednie przepisy ustawy. Taką czynnością sprzeczną z ustawą będą dokonane przez zarząd spółki z o.o. transakcje sprzedaży o wartości przekraczającej dwukrotność kapitału zakładowego, zawarte bez zgody wspólników (jeśli zgoda ta jest wymagana). Artykuł 230 kodeksu spółek handlowych stanowi bowiem, że rozporządzenie prawem lub zaciągnięcie zobowiązania do świadczenia o wartości dwukrotnie przewyższającej kapitał zakładowy spółki z o.o. wymaga uchwały wspólników. Ponadto, zgodnie z art. 17 k.s.h., jeżeli czynność prawną, dla której wymagana jest uchwała zgromadzenia wspólników, dokonano bez tej zgody, czynność ta jest nieważna.
Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00