Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-03-06

Alternatywne formy zatrudnienia

Co zamiast umowy o pracę?

W sytuacji gdy trudności gospodarcze kraju odbijają się na kondycji przedsiębiorstw, znajomość zasad zatrudniania na podstawie umów cywilnoprawnych może pomóc przedsiębiorcom zaoszczędzić na kosztach pracy.

Magdalena Oleksyn, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
Prawo dopuszcza w niektórych sytuacjach zatrudnianie na podstawie takich umów cywilnoprawnych, jak umowa o dzieło czy umowa zlecenie. Może to mieć pewne zalety, gdyż do osób, z którymi zawarto umowy cywilnoprawne, nie mają zastosowania przepisy prawa pracy. Dotyczy to w szczególności czasu pracy, co oznacza m.in. brak limitów godzinowych dopuszczalnego zatrudnienia w skali doby i tygodnia, a także niestosowanie przepisów dotyczących pracy w godzinach nadliczbowych. Odnosi się także do urlopów wypoczynkowych, dzięki czemu osobom wykonującym pracę na podstawie umów cywilnoprawnych nie przysługuje m.in. prawo do corocznego, płatnego urlopu wypoczynkowego.
Osób takich nie obejmują również zasady dotyczące ochrony wynagrodzenia za pracę, w tym prawo do wynagrodzenia za czas niewykonywania umówionej pracy oraz wysokości minimalnego wynagrodzenia. Nie dotyczą ich też przepisy prawa pracy dotyczące wypowiadania umów o pracę, odpowiedzialności materialnej pracowników za szkodę wyrządzoną podmiotowi zatrudniającemu czy też rozpatrywania sporów ze stosunku pracy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00