Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-05-09

Umowy cywilnoprawne

Ubezpieczenia społeczne

Umowy cywilnoprawne

Jakub Zamiejski

Kolejne nowelizacje przepisów z zakresu ubezpieczeń społecznych ograniczyły w znacznym stopniu możliwość świadczenia pracy bez obowiązku opłacania składek. Jednak w dalszym ciągu część zatrudnionych osób jest z ww. obowiązku zwolniona.

30 grudnia 1999 r. weszła w życie ustawa z 23 grudnia 1999 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 110, poz. 1256), która dokonała nowelizacji ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Na podstawie powołanej nowelizacji zmianie uległy m.in. zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy agencyjnej oraz umowy zlecenia.

Umowy zlecenia

Zasady podlegania ubezpieczeniom na podstawie umów zawartych do 13 stycznia 2000 r.

Do umów zlecenia zawartych do 13 stycznia 2000 r. stosuje się przepisy obowiązujące do 30 grudnia 1999 r.

W świetle art. 6 ust. 1 pkt 4 i ust. 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w brzmieniu obowiązującym do 29 grudnia 1999 r. obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym podlegała osoba wykonująca pracę na podstawie umowy zlecenia zawartej na okres dłuższy niż 14 dni.

Obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym podlegała również osoba wykonująca na rzecz jednego zleceniodawcy pracę na podstawie umów zlecenia krótszych niż 15 dni, jeżeli łączny okres, na który umowy zostały zawarte, wynosił co najmniej 15 dni, a okres przerwy między tymi umowami był krótszy niż 60 dni. W związku z tym przy ustalaniu obowiązku ubezpieczeń istotny był okres, na jaki umowa została zawarta.

W przypadku gdy osoba wykonująca pracę na podstawie umowy zlecenia spełniała podane wyżej warunki, z tytułu wykonywania umowy zlecenia podlegała:

l

ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz ubezpieczeniu wypadkowemu (gdy umowa zlecenia była wykonywana w miejscu lub siedzibie prowadzenia działalności przez zleceniodawcę) oraz dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu – jeżeli zleceniobiorca nie miał innych tytułów do objęcia ubezpieczeniem społecznym, np. umowa zlecenia była jedynym zatrudnieniem zleceniobiorcy;
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00