Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 22 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.167.2024.1.MK

Skutki podatkowe wypłaty zysków po przekształceniu spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Interpretacja indywidualna

 – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

29 lutego 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 28 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych wypłaty zysków po przekształceniu spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest Spółką Jawną (dalej: Spółka), której przeważającym przedmiotem działalności jest (...). W Spółce Jawnej jest trzech wspólników będących osobami fizycznymi (dalej: Wspólnicy). Spółka nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Wszyscy Wspólnicy są podatnikami podatku PIT, którzy podlegają w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w tym podatku. Spółka ewidencjonuje zdarzenia gospodarcze w księgach rachunkowych.

Zgodnie z umową Spółki udziały poszczególnych wspólników w zysku Spółki odpowiadają procentowemu wkładowi do Spółki. W trakcie trwania działalności Spółki Wspólnicy podlegali opodatkowaniu na bieżąco z tytułu całości osiągniętych przychodów pomniejszonych o koszty ich uzyskania zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochody nie podlegały zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Zysk wypracowany przez Spółkę był wypłacany wspólnikom jedynie w części. Pozostała po wypłacie część zysku wypracowana w danym roku obrotowym była kierowana na tzw. kapitał zapasowy Spółki, pozostawała w Spółce jako tzw. zysk z lat ubiegłych lub przeznaczona do wypłaty dla Wspólników.

Wspólnicy wpłacali miesięczne zaliczki na podatek dochodowy, a po zakończeniu roku podatkowego składali zeznanie roczne i wpłacali ewentualną różnicę wynikającą z zeznania rocznego.

W związku z rozwojem prowadzonej działalności Wspólnicy planują podjąć uchwałę odnośnie przekształcenia spółki jawnej w spółką z ograniczoną odpowiedzialnością zgodnie z przepisami określonymi w art 551-574 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks Spółek Handlowych. Zanim zostaną podjęte czynności zmierzające do przekształcenia Spółki w spółkę z o.o. Wspólnicy Spółki planują podjąć Uchwałę (dalej: Uchwała o niewypłaconych zyskach) o podziale pomiędzy Wspólników części dotychczas niewypłaconych zysków z lat ubiegłych oraz tych przekazanych na kapitał zapasowy. Z dniem podjęcia Uchwały o niewypłaconych zyskach środki zgromadzone na kapitale zapasowym oraz zyski z lat ubiegłych osiągnięte przed przekształceniem Spółki zostaną przeksięgowane na konta księgowe - zobowiązania Spółki z tytułu zysku wobec Wspólników i nie będą stanowiły kapitału własnego Spółki Jawnej. Po przekształceniu kwota zobowiązań wynikająca z podjętej Uchwały o niewypłaconych zyskach oraz z uchwał dotyczących podziału zysków z lat ubiegłych podjętych w latach poprzednich zostanie analogicznie zaprezentowana w bilansie spółki z o. o. jako zobowiązania i nie będą elementem jej kapitału własnego.

Wspólnicy planują, że powyższa kwota zostanie wypłacona jednorazowo bądź w częściach już po przekształceniu Spółki w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Każdorazowo dokonując spłaty zobowiązania wobec Wspólników z tytułu podjętej Uchwały o niewypłaconych zyskach Spółka będzie określała te wypłaty jako spłata zobowiązania na podstawie Uchwały o niewypłaconych zyskach z dnia jej podjęcia lub na podstawie konkretnych uchwał odnośnie podziału zysku, które były podjęte przed planowanym przekształceniem przy zatwierdzaniu sprawozdania finansowego za poszczególne lata. Spółka będzie precyzowała wypłaty celem udokumentowania ponad wszelką wątpliwość z jakiego tytułu środki będą wypłacane.

W wyniku przekształcenia spółce przekształconej przysługiwać będą wszystkie prawa i obowiązki Spółki przekształcanej (tj. Spółki Jawnej). Wartość Spółki Jawnej dla potrzeb przekształcenia zostanie ustalona w oparciu o wartość aktywów netto wynikającą ze sporządzonego sprawozdania finansowego dla celów przekształcenia. Umowa Spółki przekształconej nie będzie przewidywać uprzywilejowania udziałów.

Pytanie

Czy wypłata zysków wypracowanych przez Spółkę Jawną i opodatkowanych uprzednio przez Wspólników, które zostaną przekazane przed przekształceniem na zobowiązania wobec Wspólników, dokonana po przekształceniu Spółki Jawnej w spółkę z o.o., będzie podlegała w momencie jej faktycznej wypłaty opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, w rezultacie po stronie Spółki z o.o. powstanie obowiązek pobrania podatku na podstawie art. 41 ust. 4 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Państwa stanowisko w sprawie

Państwa zdaniem, planowana wypłata zysków wypracowanych przez Spółkę Jawną i opodatkowanych uprzednio przez Wspólników, które zostaną przed przekształceniem przekazane na zobowiązania na mocy Uchwały o niewypłaconych zyskach oraz wcześniejszych uchwał przy zatwierdzaniu sprawozdania finansowego z lat poprzednich, dokonana po przekształceniu Spółki Jawnej w spółkę z o.o., nie będzie podlegała w momencie jej faktycznej wypłaty opodatkowaniu podatkiem PIT w stosunku do Wspólników, a w rezultacie po stronie Spółki z o.o. nie powstanie obowiązek pobrania podatku na podstawie art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Będzie to niezależnie od tego, że wypłaty będą dokonywane po przekształceniu spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, ponieważ wypłaty będą dotyczyły wyłącznie zysków osiągniętych przez spółkę jawną przed datą jej przekształcenia. Zysk osiągnięty przez Wspólników z tytułu udziału w Spółce Jawnej był systematycznie opodatkowywany podatkiem dochodowym od osób fizycznych w ciągu każdego roku i należy podkreślić, że bez znaczenia był fakt czy zysk wypracowany przez Spółkę jawną został wypłacony Wspólnikom, czy też podjęto uchwałę o czasowym pozostawieniu zysku w Spółce, np. w formie kapitału zapasowego.

Przekształcenie Spółki Jawnej w spółkę z o.o. oznacza następstwo prawne podmiotów, a spółka przekształcona nie stanowi nowego podmiotu rozpoczynającego działalność, lecz stanowi kontynuację działalności Spółki Jawnej w zmienionej formie prawnej. Nie oznacza to jednak, że dochód wypracowany w trakcie prowadzenia Spółki Jawnej staje się odpowiednio zyskiem spółki przekształconej. Dochód ten nadal pozostaje dochodem wypracowanym w czasie prowadzenia Spółki Jawnej przez poprzednika prawnego Spółki z o.o. (tj. Spółkę jawną). Przedmiotowe przekształcenie, mimo zasady kontynuacji działalności, nie zmodyfikuje zasad ustalania podmiotu, którego dotyczą prawa i obowiązki wynikające z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dotyczą one bowiem dochodów osób fizycznych, a więc za obowiązki z niej wynikające odpowiadają osoby fizyczne.

W Państwa ocenie niewypłacone zyski, których dotyczy Uchwała o niewypłaconych zyskach Spółki Jawnej, nie tracą swojego charakteru i z chwilą przekształcenia nie staną się zyskami sp. z o.o. (spółki przekształconej). Wspólnicy planują podjąć uchwałę o podziale pomiędzy Wspólników niewypłaconych zysków jeszcze w trakcie istnienia Spółki Jawnej, wobec czego planowana wypłata podzielonych środków stanie się realizacją zobowiązań spółki przekształconej wobec Wspólników. Dokonywanie wypłat zysków osiągniętych przez Spółkę Jawną po jej przekształceniu w spółkę z o.o. nie będzie świadczeniem należnym Wspólnikowi z tytułu udziału w spółce kapitałowej, ale świadczeniem spełnianym na rzecz Wspólnika w związku z wcześniejszą działalnością Spółki Jawnej, której wynik został już raz opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Przedstawione przez Państwa stanowisko znajduje potwierdzenie w wydanych interpretacjach podatkowych:

·0114-KDIP3-1.4011.541.2023.3.BS z 9 sierpnia 2023 roku - stanowisko wnioskodawcy uznane za prawidłowe:

Dlatego też przychodu podlegającego opodatkowaniu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie generuje wypłata zysku, który wcześniej - zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - podlegał opodatkowaniu u wspólnika, na rzecz którego spółka niebędąca osobą prawną dokona tej wypłaty.

(...) Reasumując - wypłata przez Spółkę Przekształconą na Państwa rzecz Zysków wypracowanych przed Przekształceniem i opodatkowanych uprzednio przez jej wspólników, dokonana po przekształceniu Spółki jawnej w Spółkę z o.o., przy uwzględnieniu, że uchwała o ich wypłacie została podjęta przed podjęciem uchwały o przekształceniu, nie podlega w momencie jej faktycznej wypłaty opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

·0113-KDIPT2-3.4011.321.2021.1.NM z 9 czerwca 2021 roku - stanowisko wnioskodawcy uznane za prawidłowe:

Podsumowując, w sytuacji gdy uchwała o podziale zysku zostanie podjęta przed przekształceniem spółki jawnej - wypłata zysków przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (spółkę przekształconą) wypracowanych przez spółkę jawną i opodatkowanych uprzednio przez wspólników nie powoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

·0115-KDIT1.4011.868.2023.1.MST z 30 stycznia 2024 roku - stanowisko wnioskodawcy uznane za prawidłowe:

Reasumując - w sytuacji, gdy uchwała o podziale zysku zostałaby podjęta przed przekształceniem Spółki jawnej - wypłata zysków przez Spółkę z o.o. (Spółkę przekształconą) wypracowanych przez Spółkę jawną i opodatkowanych uprzednio przez Zainteresowanych nie spowoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem PIT. W szczególności otrzymanie tych środków nie będzie skutkowało uzyskaniem przez Zainteresowanych przychodu z kapitałów pieniężnych, takich jak dywidenda lub inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. W konsekwencji Wnioskodawca jako potencjalny płatnik nie będzie miał obowiązku pobrania podatku PIT od wypłacanych Wspólnikom należności będących Podzielonym Zyskiem Spółki jawnej, wypracowanym przed przekształceniem.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

W myśl art. 1 § 2 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych:

Spółkami handlowymi są: spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, prosta spółka akcyjna i spółka akcyjna.

Stosownie do zapisu art. 4 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych:

Użyte w ustawie określenie spółka osobowa oznacza spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną.

W myśl art. 551 § 1 Kodeksu spółek handlowych:

Spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, prosta spółka akcyjna oraz spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą).

Zgodnie z art. 552 Kodeksu spółek handlowych:

Spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną

Z kolei w myśl art. 553 § 1 Kodeksu spółek handlowych:

Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej.

Stosownie do art. 553 § 3 Kodeksu spółek handlowych:

Wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej z uwzględnieniem art. 5761.

Przekształcenie spółek w rozumieniu przepisów Kodeksu spółek handlowych powoduje przeniesienie majątku jednej spółki działającej w określonej formie prawnej na inny podmiot, który dalszą działalność ma prowadzić jako spółka handlowa innego typu. Zgodnie z zasadą tożsamości podmiotów biorących udział w przekształceniu majątek spółki przekształcanej z dniem przekształcenia staje się majątkiem spółki przekształconej.

Spółka jawna, w której wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne, będąca spółką niebędącą osobą prawną, zgodnie z art. 5a pkt 26 w zw. z pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie jest podatnikiem podatków dochodowych. Opodatkowaniu podlegają dochody poszczególnych wspólników spółki jawnej.

Kwestia będąca przedmiotem złożonego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczy skutków podatkowych wypłaty przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółkę Przekształconą) zysku wypracowanego (dalej: Zyski), lecz niewypłaconego przez spółkę jawną (dalej: Spółka), w przypadku gdy uchwała o ich wypłacie została podjęta przed przekształceniem Spółki w Spółkę Przekształconą.

Konieczne jest zatem wskazanie zasad opodatkowania dochodów wspólnika spółki jawnej.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przepis ten ustanawia generalną zasadę opodatkowania podatkiem dochodowym, zgodnie z którą opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wszelkie uzyskane przez podatnika w danym roku korzyści majątkowe, z wyjątkiem tych, które na mocy ustawy wyłączone zostały z tego opodatkowania (np. przez wprowadzenie ustawowego zwolnienia z opodatkowania, czy też zaniechanie poboru podatku).

Z wniosku wynika, że wspólnikami Spółki są wyłącznie osoby fizyczne, a Spółka jawna nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Stosownie do art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

W myśl natomiast art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

W konsekwencji wspólnik spółki jawnej przychody i koszty podatkowe powinien rozliczać w wysokości ustalonej stosownie do jego udziału w spółce i w takim zakresie, w jakim, jako wspólnik tej spółki, jest zobowiązany do rozliczania przychodów i kosztów tej spółki.

Zgodnie natomiast z art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14, są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.

Z powołanych przepisów wynika, że podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą (w tym w formie spółki jawnej) opodatkowują dochody uzyskane z tej działalności przez uiszczanie w trakcie roku podatkowego zaliczek na podatek dochodowy, a następnie dokonują rocznego rozliczenia tego dochodu oraz wpłaconych zaliczek w składanym zeznaniu podatkowym. Jeżeli podatek należny wynikający ze złożonego zeznania jest wyższy od sumy zaliczek wpłaconych za dany rok, podatnicy są zobowiązani wpłacić stosowną różnicę.

Dlatego też przychodu podlegającego opodatkowaniu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie generuje wypłata zysku, który wcześniej – zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – podlegał opodatkowaniu u wspólnika, na rzecz którego spółka dokona tej wypłaty.

Zatem w sytuacji, gdy stosowna uchwała zostanie podjęta przed przekształceniem Spółki jawnej wypłata zysków przez Spółkę Przekształconą wypracowanych przez Spółkę jawną i opodatkowanych uprzednio przez Wspólników Spółki jawnej nie spowoduje powstania po stronie Wspólników przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji nie będą Państwo mieli obowiązku pobrania podatku.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Powołane przez Państwa interpretacje wydane zostały w indywidualnych sprawach podatników i kształtują sytuację prawną tych podatników w sprawach będących przedmiotem rozstrzygnięcia, przy tym dotyczą konkretnych stanów faktycznych i nie mają mocy prawa powszechnie obowiązującego, co oznacza, że należy je traktować indywidualnie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosująsię Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00