Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-2.4011.34.2024.3.JN

Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

20 stycznia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 4 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismami z 12 marca 2024 r. (wpływ 12 marca 2024 r. oraz 29 marca 2024 r.) oraz z 2 kwietnia 2024 r. (wpływ 2 kwietnia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzeń przyszłych

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej także „PIT”).

Wnioskodawca rozpoczął działalność gospodarczą 1 sierpnia 2023 r., natomiast działalność opisana poniżej, której to dotyczy wniosek rozpoczęła się z dniem 1 sierpnia 2023 r.

Wniosek dotyczy rozliczenia Wnioskodawcy za rok 2024, a także na lata kolejne.

Działalność Wnioskodawcy jest opodatkowana w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jednakże od dnia 1 stycznia 2024 r. Wnioskodawca będzie opodatkowany podatkiem liniowym zgodnie z art. 30c PIT. Dokumentacja rachunkowa Wnioskodawcy jest prowadzona w formie Książki Przychodów i Rozchodów.

Wniosek dotyczy autorskiego prawa do programu komputerowego, które jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.

Wnioskodawca prowadzi działalność badawczo-rozwojową nad wyżej wspomnianym prawem, i tak:

(…)

W praktyce działalność rozwojowo-badawcza Wnioskodawcy polega na rozwoju systemu analizy ryzyka (…) dla spółki A (dalej „Kontrahent Wnioskodawcy”). Celem działalności Wnioskodawcy jest stworzenie kompleksowego narzędzia, które umożliwi firmie lepszą ocenę ryzyka i podejmowanie bardziej precyzyjnych decyzji (…). Projekt skoncentruje się na opracowaniu rozbudowanego oprogramowania desktopowego, które pozwoli na analizę szerokiego zakresu danych związanych z ryzykiem (…). Elementami kluczowymi projektu są:

(1)zbieranie i integracja danych (…);

(2)tworzenie zaawansowanych algorytmów analizy (…);

(3)opracowanie intuicyjnego interfejsu użytkownika (…);

(4)zapewnienie bezpieczeństwa danych (…);

(5)automatyzacja procesów decyzyjnych (…);

(6)dostosowywanie do zmieniających się warunków rynkowych (…).

W kontekście cyberbezpieczeństwa, system zostanie poddany szczegółowym analizom, aby zidentyfikować potencjalne zagrożenia. Działania związane z bezpieczeństwem obejmą:

·Szyfrowanie danych:

Zapewnienie, że wszystkie dane przechowywane i przesyłane są odpowiednio zaszyfrowane, aby zabezpieczyć je przed nieuprawnionym dostępem.

·Silne mechanizmy uwierzytelniania:

Wdrożenie wielopoziomowych systemów uwierzytelniania, aby ograniczyć dostęp do systemu jedynie do upoważnionych użytkowników.

·Monitorowanie aktywności:

Systematyczne monitorowanie aktywności w celu wczesnego wykrywania ewentualnych incydentów bezpieczeństwa.

·Regularne testy penetracyjne:

Przeprowadzanie regularnych testów penetracyjnych w celu identyfikacji potencjalnych słabości systemu i ich skorygowanie.

Projekt ten ma na celu dostarczenie efektywnego narzędzia analizy ryzyka (…), a także zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa danych w środowisku, gdzie ochrona informacji klientów jest priorytetem.

Twórczość działalności Wnioskodawcy potwierdza również to, że będzie prowadził samodzielne badania i eksperymenty nad oprogramowaniem nad nowymi technologiami, algorytmami czy metodologiami w kontekście działalności, a także eksperymentowanie z różnymi podejściami. Wnioskodawca udokumentuje wyprowadzane innowacje w projektach, tj. nowe funkcje, efektywne algorytmy, unikalne rozwiązania interfejsu użytkownika czy optymalizacje poprzez sporządzenie pełnej dokumentacji postępu w projektach, zawierającej opisy etapów badawczych, eksperymentów, analizę danych oraz uzasadnienie wyboru konkretnych rozwiązań. Wnioskodawca będzie posiadał narzędzia wsparcia dla działań badawczych, takie jak dedykowane środowisko do przeprowadzania eksperymentów, bazy danych testowych, czy dostęp do literatury naukowej i aktualnych badań w dziedzinie. Rolą Wnioskodawcy będzie również wprowadzanie poprawek i optymalizacji do oprogramowania dzięki regularnej analizie i optymalizacji kodu na podstawie feedbacku użytkowników.

Kwalifikowane IP jest odpowiednio ustalone, co może odbyć się w dowolnej formie, przez co należy zrozumieć jego uzewnętrznienie, gdy stanowi część większej całości, mającej charakter zbiorowy. Uzewnętrznienie efektów pracy Wnioskodawcy wystąpi w postaci kodu źródłowego lub kodu binarnego, dokumentacji technicznej, a także w postaci zastosowania tego oprogramowania w konkretnych celach biznesowych Kontrahenta Wnioskodawcy.

Kwalifikowane IP ma w ocenie Wnioskodawcy charakter indywidualny i oryginalny – nie jest wynikiem mechanicznych działań, lecz określonych procesów myślowych, wymagających kreatywności. Kwalifikowane prawo wytwarzane przez Wnioskodawcę, w jego ocenie spełnia te wymogi, gdyż do jego wytworzenia Wnioskodawca musi posiadać indywidualne umiejętności, doświadczenie i wiedzę programistyczną. Działań mechanicznych nie można jednoznacznie zastosować w realizowanych przez Wnioskodawcę czynnościach składających się na wytworzenie prawa kwalifikowanego. W toku prac Wnioskodawca będzie przedstawiał koncepcje projektu, plany działania i strategii, które świadczą o indywidualnym podejściu do rozwiązania problemu. Kreatywność przejawi się już na etapie koncepcji i planowania – Wnioskodawca zastosuje kreatywny proces myślowy na przykład poprzez analizę dokumentów, notatek, czy innych elementów, które mogą stanowić materiał dodatkowy, obok dokumentacji projektowej. Oryginalność działań Wnioskodawcy nad kwalifikowanym prawem będzie uzewnętrzniona poprzez tworzenie szczegółowej dokumentacji procesu twórczego, obejmującego etapy rozwoju projektu, podejmowane decyzje, analizę problemów i podejścia do ich rozwiązania. To pokazuje, że działalność nie jest jedynie powielaniem istniejących rozwiązań – projekt wprowadza innowacyjne elementy lub rozszerza istniejące rozwiązania, co przyczynia się do stworzenia „nowego” produktu czy oprogramowania.

Wreszcie Wnioskodawca będzie realizował działalność badawczo-rozwojową w sposób systematyczny stosując zwykle następujący schemat etapów prac:

·planowanie projektów;

·cykl rozwoju i uczenia się;

·regularne przeglądy postępów;

·ustalanie mierników wyników;

·przeglądy literatury i trendów;

·rozwój umiejętności zespołu;

·udostępnianie wiedzy w zespole.

Wnioskodawca prowadząc działalność badawczo-rozwojową zwiększa zasób wiedzy oraz wykorzystuje ją do tworzenia nowych zastosowań poprzez:

·systematyczny przegląd artykułów, filmów instruktażowych oraz literatury;

·uczestnictwo w konferencjach i szkoleniach;

·kontakty z innymi specjalistami;

·udostępnianie wiedzy w zespole;

·prowadzenie eksperymentów i przygotowywanie prototypów.

Działania Wnioskodawcy bez wątpienia pomogą zwiększyć efektywność i konkurencyjność na rynku Kontrahenta Wnioskodawcy.

Prawa autorskie realizowane przez Wnioskodawcę są programami komputerowymi, podlegającymi ochronie prawnej, o której mowa w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Efekty pracy Wnioskodawcy, zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.:

-zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej;

-nie są efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych, i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny;

-nie są jedynie „techniczną” realizacją szczegółowych projektów bowiem każdorazowo mają charakter „twórczy”.

Wnioskodawcy zawsze przysługują osobiste i majątkowe prawa autorskie do tak wytworzonych praw.

Mając na uwadze powyższe podkreślić trzeba, iż Wnioskodawca wytwarza programy komputerowe – utwory chronione na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszystkie wytworzone czy rozwijane przez Wnioskodawcę programy komputerowe, czyli efekty prac Wnioskodawcy stanowią odrębne programy komputerowe podlegające ochronie na podstawie powołanego przepisu.

Wnioskodawca planuje zastosowanie preferencyjnej stawki 5% wyłącznie do kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Zdaniem Wnioskodawcy, wykonuje on prace badawczo-rozwojowe w tak opisanym zdarzeniu przyszłym. W tym miejscu trzeba wskazać bowiem, iż Wnioskodawca w ramach swojej działalności wytwarza i ulepsza kwalifikowany przedmiot ochrony prawnoautorskiej bezpośrednio przez działalność o charakterze twórczym, prowadzoną w sposób systematyczny, tj. metodyczny i uporządkowany. Ponadto, Wnioskodawca stale poszerza zasoby wiedzy bądź też bazując na wiedzy dotychczasowej by zarówno móc zrealizować postawione zadania, jak i wyjść naprzeciw przyszłym oczekiwaniom.

Wnioskodawca w ramach działalności nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje dostępną aktualną wiedzę i umiejętności, w celu tworzenia nowych zastosowań (nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług). Efekty samodzielnej pracy działalności Wnioskodawcy są rozwiązaniami niewystępującymi dotychczas w jego praktyce gospodarczej lub są na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących.

Działalność Wnioskodawcy jest działalnością twórczą w okresie, którego dotyczy wniosek, która obejmuje i będzie obejmowała prace rozwojowe lub badawcze podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Dodatkowo wskazuje się, że powyżej opisana działalność obejmuje i będzie obejmowała prace rozwojowe, tj. nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług – zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Czynności wykonywane przez Wnioskodawcę, tj. tworzenie lub rozwijanie przez Wnioskodawcę kwalifikowanego prawa autorskiego, ze sprzedaży którego uzyskuje przychody, które ma zamiar opodatkować preferencyjną 5% stawką nie ma charakteru działań rutynowych ani nie dotyczy okresowych zmian tego prawa kwalifikowanego.

Wnioskodawca uzyskuje dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględniony w cenie sprzedaży swojej usługi. Wysokość wynagrodzenia Wnioskodawcy wyniosła średnio (…) PLN netto, z czego przez wartość uśrednioną rozumie się sumę przychodu/dochodu Wnioskodawcy za miesiące od założenia działalności do dnia złożenia wniosku, podzieloną przez ilość pełnych miesięcy, za które wypłacono wynagrodzenie.

Wnioskodawca udziela zgody na wykonanie autorskiego prawa zależnego, w myśl art. 2 ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych i przenosi prawo do udzielania takiej zgody na Zleceniodawcę.

Wnioskodawca nie dysponuje „własnością prawa kwalifikowanego” nad którym pracuje, rozumianą jako bycie właścicielem lub współwłaścicielem albo użytkownikiem na podstawie licencji wyłącznej prawa kwalifikowanego lub jako działanie na zlecenie podmiotów będących właścicielami tych praw. Ulepszenie/modyfikacja tego prawa IP następuje na podstawie umowy o współpracę. W wyniku ulepszenia/modyfikacji oprogramowania tworzone są nowe kody, algorytmy w językach programowania i powstaje nowe prawo własności intelektualnej. Wnioskodawcy przysługują prawa autorskie do ulepszania i rozwinięcia oprogramowania, które podlegają ochronie przewidzianej w art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

W związku z ulepszeniem/modyfikacją oprogramowania Wnioskodawca osiągnie dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, a dochód zostanie osiągnięty z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży lub produktu. Jest to wyłączne źródło dochodu Wnioskodawcy.

W związku z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością polegającą na tworzeniu kwalifikowanych praw autorskich będzie on prowadził odrębną ewidencję projektów badawczo-rozwojowych zgodną z odpowiednimi przepisami.

Wnioskodawca będzie ponosił wydatki związane z wytwarzaniem kwalifikowanego IP w następujących kategoriach:

a)koszt zakupu artykułów biurowych – Wnioskodawca dba o funkcjonalność stanowiska pracy, dlatego jest zmuszony ponosić koszty związane z zakupem artykułów biurowych. Jak powszechnie wiadomo odpowiednio przygotowane miejsce pracy pozwala zoptymalizować osiągane wyniki, stąd należy przyjąć, że wydatki na odpowiednie wyposażenie biura są dla Wnioskodawcy kosztami niezbędnymi w prowadzonej przez Niego działalności gospodarczej;

b)koszty związane z wyjazdami służbowymi oraz udziałem w szkoleniach i konferencjach –Wnioskodawca podróżuje służbowo oraz uczestniczy w szkoleniach i konferencjach branżowych. W związku z czym ponosi On koszty związane z noclegiem (np. zakwaterowanie w hotelu) oraz koszt dojazdu do wyznaczonego miejsca;

c)składki na ubezpieczenia społeczne – Wnioskodawca pod pojęciem poniesienia kosztów na „składki na ubezpieczenia społeczne” rozumie takie wydatki jak składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe), wpłaty na Fundusz Pracy. Niniejsze obciążenia są obowiązkowe, aby móc prowadzić legalnie jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce, co w przypadku Wnioskodawcy przekłada się na możliwość świadczenia usług programistycznych. Również nie można zapominać o celu wymienionych opłat, które mają za zadanie zapewnienie środków pieniężnych w razie niemożności wykonywania działalności przez Wnioskodawcę, co w dłuższej perspektywie może wydłużyć jego zdolność zawodową;

d)koszt dokształcenia zawodowego (np. literatura branżowa, szkolenia, konferencje) – koszt ten obejmuje takie wydatki, jak m.in. literatura branżowa, udział w szkoleniach, konferencjach, certyfikaty, licencje. W tym miejscu należy podkreślić konieczność poniesienia wydatków na nieustanne kształcenie się Wnioskodawcy w branży IT, która podlega ciągłym zmianom. Oprogramowanie wytwarzane jest przede wszystkim na podstawie wiedzy i doświadczenia Wnioskodawcy. Dla jego finalnego kształtu decydujące znaczenie mają przede wszystkim posiadane przez niego informacje specjalne i wiedza specjalistyczna. W tym celu Wnioskodawca ustawicznie pogłębia swój zasób wiedzy, poznaje nowe technologie, co przyczynia się do poszerzenia jego oferty;

e)związek poszczególnych wydatków wymienionych przez Wnioskodawcę, tj. koszty pośrednie/bezpośrednie z uzyskiwaniem dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej jest następujący:

·składki ZUS – rozwój;

·paliwo – ulepszenie i rozwój;

·leasing – ulepszenie i rozwój;

·usługi księgowe – ulepszenie i rozwój;

·sprzęt komputerowy – wytworzenie, ulepszenie i rozwój;

·telefon – ulepszenie i rozwój.

Wnioskodawca wskazuje, że żaden z powyżej opisanych koszów nie został rozliczony w ramach ulgi B+R.

Wnioskodawca nie zamierza zatrudniać w ramach umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej w celach badawczo-rozwojowych nad kwalifikowanymi prawami IP.

Mając na uwadze obowiązujące od 1 stycznia 2019 r. regulacje IP Box, Wnioskodawca chciałby skorzystać z przepisów art. 30ca i art. 30cb ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych, które umożliwiają zastosowanie 5% stawki opodatkowania odnośnie do dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, tj. autorskiego prawa do programu kwalifikowanego.

W konsekwencji, Wnioskodawca zamierza w zeznaniu rocznym za rok 2024 rozliczyć dochód uzyskany z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej z uwzględnieniem stawki podatku dochodowego wynoszącej 5%.

Jednocześnie Wnioskodawca oświadcza, że będzie posiadał i prowadził odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zgodną z wymogami art. 30cb ustawy o PIT ewidencję, pozwalającą na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz na wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ustawy o PIT przypadających na każde kwalifikowane prawo i zapewniającą określenie kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także na monitorowanie i śledzenie efektów prac, obejmującą wydatki od początku realizacji działalności zmierzającej do wytworzenia, rozwinięcia lub ulepszenia kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Ewidencja będzie prowadzona na bieżąco i zawiera comiesięczne zestawienie dokumentów, które potwierdzają poniesione wydatki na koniec danego miesiąca.

Do składania wniosków o wydanie interpretacji indywidualnych w tym zakresie zachęca podatników Ministerstwo Finansów w pkt 75. „Objaśnień podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej – IP Box”. Ze względu bowiem na dynamikę zmian w budowie i funkcjonowaniu programów komputerowych, a także brak wykształconej praktyki stosowania przepisów o IP Box w tej materii, ogólne objaśnienia podatkowe nie stanowią najbardziej adekwatnej instytucji prawnej zapewniającej ochronę prawnopodatkową dla podatnika.

W pismach z 12 marca 2024 r., stanowiących uzupełnienie wniosku, udzielił Pan następujących odpowiedzi na zawarte w wezwaniu pytania:

I.Doprecyzować opis sytuacji faktycznej, tj. wskazać:

1)na czym polega innowacyjność tworzonego i rozwijanego/ulepszanego przez Pana oprogramowania/programu komputerowego będącego przedmiotem wniosku, które wykonuje Pan dla Kontrahent?

Odp. Innowacyjność tworzonego i rozwijanego/ulepszanego oprogramowania opiera się na kilku kluczowych aspektach:

1. Rozwiązania chmurowe:

·migracja oprogramowania do chmury w celu zwiększenia skalowalności, dostępności i bezpieczeństwa;

·wykorzystanie mikroserwisów i kontenerów do usprawnienia rozwoju i wdrażania nowych funkcji.

2. Integracja z istniejącymi systemami:

·bezproblemowe łączenie z systemami Kontrahenta, takimi jak (…) itp.;

·zapewnienie spójności i dostępności danych w całej organizacji.

3. Interfejs użytkownika (UI) i doświadczenie użytkownika (UX):

·opracowanie intuicyjnego i łatwego w obsłudze interfejsu użytkownika;

·dostosowanie UX do specyficznych potrzeb użytkowników Kontrahenta;

·zwiększenie produktywności i satysfakcji użytkowników.

4. Bezpieczeństwo i zgodność:

·wdrażanie rygorystycznych standardów bezpieczeństwa w celu ochrony danych Kontrahenta;

·zapewnienie zgodności z obowiązującymi przepisami i regulacjami;

·budowanie zaufania i bezpieczeństwa Kontrahenta.

Oprócz wyżej wymienionych aspektów, innowacyjność oprogramowania opiera się również na:

·wykorzystaniu najnowszych technologii i trendów w branży IT;

·ciągłym rozwoju i ulepszaniu funkcjonalności oprogramowania;

·bliskiej współpracy z Kontrahentem w celu dopasowania oprogramowania do jego specyficznych potrzeb.

Podsumowując, innowacyjność oprogramowania tworzonego dla A polega na wykorzystaniu najnowszych technologii i trendów w branży IT w celu stworzenia spersonalizowanego rozwiązania, które odpowiada specyficznym potrzebom Kontrahenta i zapewnia wymierne korzyści biznesowe.

2)w odniesieniu do Pana działalności, w ramach której tworzy i rozwija/ulepsza Pan „oprogramowanie”/„program komputerowy”proszę wyjaśnić:

a)jakimi zasobami wiedzy dysponuje/będzie Pan dysponował przed rozpoczęciem realizacji „oprogramowania”/„programu komputerowego”?

Odp. Przed rozpoczęciem realizacji oprogramowania/programu komputerowego Wnioskodawca będzie dysponował następującymi zasobami wiedzy:

1.Znajomość technologii:

·dogłębne zrozumienie technologii (…) niezbędnych do realizacji projektu;

·doświadczenie w projektowaniu i implementacji skalowalnych i bezpiecznych aplikacji;

·umiejętność rozwiązywania problemów i debugowania kodu.

2.Dokumentacja projektowa:

·dokładna specyfikacja wymagań funkcjonalnych i niefunkcjonalnych oprogramowania;

·dokumentacja architektoniczna opisująca strukturę i komponenty oprogramowania;

·przypadki testowe i plany testów.

b)jaki rodzaj wiedzy i umiejętności wykorzystuje/będzie Pan wykorzystywał i rozwija/ulepsza i będzie rozwijał/ulepszał Pan w ramach tej działalności?

Odp. W ramach działalności związanej z tworzeniem i ulepszaniem oprogramowania/programu komputerowego Wnioskodawca wykorzystuje i rozwija/ulepsza szeroki wachlarz wiedzy i umiejętności.

Wiedza:

(…).

Umiejętności:

·programowanie: umiejętność pisania czystego, wydajnego i łatwego w utrzymaniu kodu (…);

·rozwiązywanie problemów: umiejętność analizowania problemów, identyfikowania przyczyn i znajdowania efektywnych rozwiązań;

·debugowanie: Umiejętność identyfikowania i naprawiania błędów w kodzie;

·współpraca: Umiejętność efektywniej pracy w zespole, komunikowania się z innymi członkami zespołu i rozwiązywania konfliktów;

·uczenie się: Umiejętność samodzielnego kształcenia i zdobywania nowych umiejętności;

·adaptacja: Umiejętność dostosowania się do zmieniających się wymagań i priorytetów.

W ramach tworzenia i ulepszania oprogramowania dla Kontrahenta, Wnioskodawca będzie również rozwijał/ulepszał następujące umiejętności:

·umiejętność analitycznego myślenia: dogłębne zrozumienie potrzeb biznesowych Kontrahenta i przekładanie ich na funkcjonalne i niefunkcjonalne wymagania oprogramowania;

·umiejętność projektowania oprogramowania: projektowanie skalowalnych, bezpiecznych i łatwych w utrzymaniu systemów;

·umiejętność zarządzania projektami: planowanie, organizowanie i monitorowanie realizacji projektu;

·umiejętność komunikacji: efektywna komunikacja z Kontrahentem, zespołem projektowym i innymi interesariuszami.

c)przy użyciu jakich „innowacyjnych technologii” powstało/powstanie innowacyjne rozwiązanie, jakie nowe zastosowania i usprawnienia odróżniają/będą odróżniały tworzone i rozwijane/ulepszane „oprogramowanie”/„program komputerowy” od już istniejących?

Odp. Nowe zastosowania i usprawnienia:

(…)

Innowacyjne technologie i usprawnienia wdrażane w tworzonym oprogramowaniu odróżniają je od istniejących rozwiązań na rynku. Oprogramowanie jest bardziej wydajne, bezpieczne i skalowalne, a także oferuje nowe funkcje i możliwości, które nie są dostępne w innych rozwiązaniach. Dzięki innowacyjności tworzonego oprogramowania Kontrahent może:

·zwiększyć efektywność i produktywność;

·obniżyć koszty operacyjne;

·poprawić jakość obsługi klienta;

·wzmocnić pozycję konkurencyjną na rynku.

Innowacyjność tworzonego/ulepszanego oprogramowania przekłada się na wymierne korzyści dla Kontrahenta. Oprogramowanie jest odpowiedzią na jego specyficzne potrzeby i stanowi realną wartość dodaną dla jego działalności. Wnioskodawca uważa, że innowacyjne technologie i usprawnienia wdrażane w tworzonym oprogramowaniu zapewnią Kontrahentowi przewagę konkurencyjną i pomogą mu osiągnąć swoje cele biznesowe.

d)jakie produkty, usługi, procesy oferował Pan dotychczas w swojej działalności?

Odp. W ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności jako programista (...) , Wnioskodawca oferował:

1.Tworzenie oprogramowania:

·rozwijanie aplikacji webowych w języku (…);

·projektowanie i implementacja interfejsów użytkownika (UI) i doświadczenia użytkownika (UX);

·integracja z istniejącymi systemami i API;

·testowanie i wdrażanie oprogramowania.

2.Utrzymanie i ulepszanie oprogramowania:

·naprawa błędów i optymalizacja wydajności oprogramowania;

·dodawanie nowych funkcji i rozszerzanie istniejących;

·aktualizacja oprogramowania do najnowszych wersji technologii.

3.Konsultacje i doradztwo:

·udzielanie porad i wskazówek w zakresie projektowania, rozwoju i wdrażania oprogramowania;

·pomoc w wyborze odpowiednich technologii i narzędzi.

e)na jakich rozwiązaniach wiedzowych, technicznych, technologicznych, czy programistycznych oparte są/będą tworzone i rozwijane/ulepszane produkty, usługi, procesy?

Odp. Rozwiązania wiedzy:

(…)

Rozwiązania techniczne:

(…)

Rozwiązania technologiczne:

(…)

Narzędzia programistyczne:

(…)

Wymienione rozwiązania wiedzy, techniki, technologie i narzędzia programistyczne stanowią solidną podstawę do tworzenia i rozwijania/ulepszania innowacyjnych produktów, usług i procesów.

f)co Pan zaplanował/zaplanuje i jakie cele Pan postawił/postawi?

Odp. W ramach tworzenia i rozwijania/ulepszania oprogramowania Wnioskodawca zaplanował/zaplanuje następujące działania i cele:

Faza 1: Analiza i projektowanie:

·Dokładne zdefiniowanie wymagań funkcjonalnych i niefunkcjonalnych oprogramowania.

·Opracowanie architektury oprogramowania i dobranie odpowiednich technologii.

·Stworzenie prototypu oprogramowania w celu weryfikacji założeń projektowych.

Cele:

·Dokładne zrozumienie potrzeb Kontrahenta.

·Zaprojektowanie skalowalnego, bezpiecznego i łatwego w utrzymaniu oprogramowania.

·Zapewnienie zgodności oprogramowania z obowiązującymi standardami i regulacjami.

Faza 2: Rozwój i testowanie:

·Implementacja funkcjonalności oprogramowania zgodnie z założeniami projektowymi.

·Przeprowadzenie kompleksowych testów jednostkowych, integracyjnych i funkcjonalnych.

·Naprawa błędów i optymalizacja wydajności oprogramowania.

Cele:

·Dostarczenie oprogramowania o wysokiej jakości, wolnego od błędów.

·Zapewnienie bezpieczeństwa i stabilności oprogramowania.

·Spełnienie wszystkich wymagań Kontrahenta.

Faza 3: Wdrożenie i utrzymanie:

·Wdrożenie oprogramowania do środowiska produkcyjnego.

·Zapewnienie wsparcia technicznego dla użytkowników oprogramowania.

·Monitorowanie wydajności oprogramowania i wprowadzanie niezbędnych korekt.

Cele:

·Gładkie wdrożenie oprogramowania do środowiska produkcyjnego.

·Zapewnienie ciągłej dostępności i bezpieczeństwa oprogramowania.

·Szybkie reagowanie na potrzeby użytkowników i zgłaszane problemy.

Oprócz wyżej wymienionych faz, Wnioskodawca zaplanował również:

·Ciągłe udoskonalanie oprogramowania i dodawanie nowych funkcji.

·Współpracę z Kontrahentem w celu zapewnienia zgodności oprogramowania z jego zmieniającymi się potrzebami.

·Monitorowanie trendów technologicznych i wdrażanie nowych rozwiązań w oprogramowaniu.

Cele:

·Dostarczenie Kontrahentowi oprogramowania, które jest stale aktualizowane i odpowiada jego potrzebom.

·Zapewnienie długoterminowej wartości oprogramowania.

·Wzmocnienie pozycji Kontrahenta na rynku.

Dodatkowe informacje:

·Na bieżąco Wnioskodawca będzie informował Kontrahenta o postępach prac nad oprogramowaniem.

·Wnioskodawca będzie organizował regularne spotkania z Kontrahentem w celu omówienia bieżących ustaleń i rozwiązywania problemów.

·Wnioskodawca będzie otwarty na sugestie i pomysły Kontrahenta dotyczące oprogramowania.

W porozumieniu z Kontrahentem Wnioskodawca przygotowuje się również do zdania (…). Uzyskanie tego certyfikatu potwierdzi umiejętności i wiedzę Wnioskodawcy w zakresie tworzenia, wdrażania i zarządzania aplikacjami w chmurze (…).

Korzyści dla Kontrahenta:

(…)

Dodatkowe certyfikaty:

W zależności od potrzeb Kontrahenta Wnioskodawca jest gotowy do zdobycia innych (…) lub z innych technologii, takich jak:

(…)

g)co jest/będzie efektem działań, tj. jakie nowe zastosowanie powstanie przy realizacji opisanego projektu?

Odp. Efektem działań w ramach projektu badawczo-rozwojowego będzie stworzenie innowacyjnego oprogramowania, które zaoferuje szereg nowych zastosowań. Poniżej wskazane zostało kilka z przykładów:

1.Automatyzacja procesów:

·Oprogramowanie zautomatyzuje czasochłonne i powtarzalne procesy, takie jak:

ogenerowanie raportów i analiz;

oprzetwarzanie danych;

ointegracja z systemami zewnętrznymi.

·Automatyzacja pozwoli pracownikom Kontrahenta skupić się na bardziej strategicznych zadaniach, co przełoży się na wzrost wydajności i efektywności.

2.Optymalizacja zarządzania ryzykiem:

·Oprogramowanie analizuje dane i identyfikuje potencjalne zagrożenia.

·Kontrahent będzie mógł w porę reagować na zagrożenia i minimalizować ryzyko

3.Integracja z istniejącymi systemami:

·Oprogramowanie bezproblemowo integruje się z systemami Kontrahenta.

Nowe zastosowania oprogramowania będą dostosowane do specyficznych potrzeb Kontrahenta. Współpraca z Kontrahentem na każdym etapie projektu jest kluczowa dla zapewnienia, że oprogramowanie odpowiada jego oczekiwaniom i przynosi wymierne korzyści.

h)w jaki sposób realizuje/będzie realizował Pan zaplanowane przedsięwzięcie?

Odp. Realizacja zaplanowanego przedsięwzięcia będzie odbywała się w następujących etapach:

1.Faza analityczna:

·Dokładne zdefiniowanie potrzeb Kontrahenta i celów projektu.

·Przeprowadzenie analizy wymagań funkcjonalnych i niefunkcjonalnych oprogramowania.

·Opracowanie szczegółowej specyfikacji oprogramowania.

2.Faza projektowa:

·Zaprojektowanie architektury oprogramowania i dobranie odpowiednich technologii.

·Stworzenie prototypu oprogramowania w celu weryfikacji założeń projektowych.

·Opracowanie planu wdrożenia oprogramowania.

3.Faza rozwojowa:

·Implementacja funkcjonalności oprogramowania zgodnie z założeniami projektowymi.

·Przeprowadzenie kompleksowych testów jednostkowych, integracyjnych i funkcjonalnych.

·Naprawa błędów i optymalizacja wydajności oprogramowania.

4.Faza wdrożeniowa:

·Wdrożenie oprogramowania do środowiska produkcyjnego.

·Przeprowadzenie szkoleń dla użytkowników oprogramowania.

·Zapewnienie wsparcia technicznego dla użytkowników.

5.Faza utrzymania:

·Monitorowanie wydajności oprogramowania i wprowadzanie niezbędnych korekt.

·Ciągle udoskonalanie oprogramowania i dodawanie nowych funkcji.

·Współpraca z Kontrahentem w celu zapewnienia zgodności oprogramowania z jego zmieniającymi się potrzebami.

Wnioskodawca będzie na bieżąco informował Kontrahenta o postępach prac nad przedsięwzięciem. Będzie organizował regularne spotkania z Kontrahentem w celu omówienia bieżących ustaleń i rozwiązywania problemów.

3)czy Pana działalność, w ramach której tworzy i rozwija/ulepsza Pan „oprogramowanie”/„program komputerowy” obejmowała prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne oraz prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń? Jeżeli tak, to należy szczegółowo opisać te prace oraz proszę wskazać:

·jakie to badania? Co było ich przedmiotem i celem?

Odp. Badania empiryczne:

Przedmiot:

·Wpływ różnych technik optymalizacji na wydajność aplikacji (...) .

·Użyteczność interfejsu użytkownika aplikacji webowych.

Cel:

·Określenie wpływu różnych technik optymalizacji na wydajność aplikacji (...) w różnych scenariuszach.

·Ocena użyteczności interfejsu użytkownika i identyfikacja potencjalnych problemów z użytecznością.

Metody:

·Eksperymenty z wykorzystaniem różnych (…).

·Testy użyteczności z udziałem użytkowników końcowych.

Badania teoretyczne:

Przedmiot:

·Opracowanie nowego algorytmu sortowania.

·Opracowanie nowego wzorca projektowego dla aplikacji webowych.

Cel:

·Opracowanie nowego algorytmu sortowania, który jest bardziej wydajny niż istniejące algorytmy.

·Opracowanie nowego wzorca projektowego, który rozwiązuje problem typowy dla aplikacji webowych.

Metody:

·Analiza teoretyczna algorytmów i struktur danych.

·Implementacja wzorców projektowych w języku (...) .

·Symulacje komputerowe.

• jakie metody badawcze Pan stosował?

Odp. Prace empiryczne:

·Eksperymenty z wykorzystaniem benchmarków (…).

·Testy użyteczności z udziałem użytkowników końcowych.

·Analiza danych statystycznych.

Prace teoretyczne:

·Analiza teoretyczna algorytmów i struktur danych.

·Implementacja wzorców projektowych w języku (...) .

·Symulacje komputerowe.

• czy badania przyniosły określone efekty (jakie)?

Odp. Tak, badania przyniosły następujące efekty:

Prace empiryczne:

·Opracowanie wytycznych dotyczących optymalizacji wydajności aplikacji (...) .

·Opracowanie zaleceń dotyczących poprawy użyteczność interfejsu użytkownika.

·Identyfikacja potencjalnych problemów z wydajnością w różnych scenariuszach.

Prace teoretyczne:

(…)

Wszystkie te efekty przyczyniły się do rozwoju Wnioskodawcy wiedzy i umiejętności w zakresie tworzenia i ulepszania oprogramowania.

4)w czym przejawia się/będzie przejawiał się twórczy charakter działalności opisanej we wniosku w odniesieniu do „oprogramowania”/„programu komputerowego”, którego dotyczy wniosek?

Odp.

1.Innowacyjność:

·Oprogramowanie będzie wykorzystywać nowe i innowacyjne technologie.

·Rozwiązania programowe będą dostosowane do specyficznych potrzeb Kontrahenta i będą stanowić nową jakość na rynku.

2. Oryginalność:

·Oprogramowanie będzie zawierać oryginalne rozwiązania programowe, chronione prawem autorskim.

·Kod źródłowy oprogramowania będzie napisany w sposób oryginalny i twórczy.

3. Wpływ na rozwój nauki i techniki:

·Oprogramowanie może mieć znaczący wpływ na rozwój nauki i techniki w dziedzinie, której dotyczy projekt.

·Wyniki projektu mogą być publikowane w czasopismach naukowych i prezentowane na konferencjach.

Ponadto należy wyjaśnić jakie konkretne działania podejmuje/będzie podejmował Pan w celu opracowania nowego i rozwijanego/ulepszanego „oprogramowania”/„programu komputerowego, a w szczególności:

a)jakie konkretne działania zmierzające do wytworzenia i rozwinięcia/ulepszenia „oprogramowania”/„programu komputerowego” zostały/zostaną podjęte w celu realizacji zlecanego zadania, w ramach którego tworzy i rozwija/ulepsza Pan „oprogramowanie”/„program komputerowy”?

Odp. W ramach wyżej wymienionych faz Wnioskodawca będzie podejmował następujące konkretne działania:

Zbieranie informacji od Kontrahenta:

·Wnioskodawca przeprowadzi wywiady z Kontrahentem w celu zidentyfikowania jego potrzeb i celów.

·Przeanalizuje istniejącą dokumentację dotyczącą oprogramowania.

·Przeprowadzi obserwację użytkowników oprogramowania (jeśli jest to możliwe).

Analiza wymagań:

·Zdefiniuje funkcjonalne i niefunkcjonalne wymagania oprogramowania.

·Opracuje specyfikację oprogramowania, która będzie zawierać szczegółowy opis funkcjonalności oprogramowania, architektury, interfejsu użytkownika i innych wymagań.

Projektowanie oprogramowania:

·Zaprojektuje architekturę oprogramowania, która będzie skalowalna, wydajna i łatwa w utrzymaniu.

·Dobierze odpowiednie technologie do implementacji oprogramowania.

·Stworzy prototyp oprogramowania w celu weryfikacji założeń projektowych.

Implementacja oprogramowania:

·Napisze kod źródłowy oprogramowania w języku (...) .

·Wykorzysta biblioteki i frameworki programistyczne do ułatwienia implementacji oprogramowania.

·Przeprowadzi testy jednostkowe i integracyjne w celu zapewnienia jakości oprogramowania.

Testowanie oprogramowania:

·Przeprowadzi kompleksowe testy funkcjonalne oprogramowania w celu zapewnienia, że spełnia ono wszystkie wymagania.

·Naprawi błędy i zoptymalizuje wydajność oprogramowania.

Wdrożenie oprogramowania:

·Wdroży oprogramowanie do środowiska produkcyjnego.

·Przeprowadzi szkolenia dla użytkowników oprogramowania.

·Zapewni wsparcie techniczne dla użytkowników.

Utrzymanie oprogramowania:

·Będzie monitorować wydajność oprogramowania i wprowadzać niezbędne korekty.

·Będzie stale udoskonalać oprogramowanie i dodawać nowe funkcje.

·Będzie współpracować z Kontrahentem w celu zapewnienia zgodności oprogramowania z jego zmieniającymi się potrzebami.

b)w oparciu o jakie technologie zostanie wytworzone/rozwinięte/ulepszone przez Pana „oprogramowanie”/„program komputerowy” Jakie konkretnie narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania niewystępujące w Pana praktyce gospodarczej Pan zastosował/zastosuje?

Odp. Technologie:

·Oprogramowanie będzie wytworzone/rozwinięte/ulepszone w oparciu o następujące technologie:

(…)

Narzędzia:

(…)

Rozwiązania niewystępujące w dotychczasowej praktyce:

(…)

c)co powoduje, iż wytworzone nowe „oprogramowanie”/„program komputerowy” lub rozwinięte/ulepszone różni się/będzie różniło się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana? Na czym polega/będzie polegała oryginalność tego „oprogramowania”/„programu komputerowego”?

Odp. Wnioskodawca wskazuje przykłady czynników, które powodują, że wytworzone nowe „oprogramowanie”/„program komputerowy” lub rozwinięte/ulepszone różni się/będzie różniło się od rozwiązań już funkcjonujących u Wnioskodawcy:

1.Oryginalne rozwiązania:

·Oprogramowanie będzie zawierać oryginalne rozwiązania programowe, chronione prawem autorskim.

·Te rozwiązania nie są dostępne w innych programach.

2.Wysoka jakość:

·Oprogramowanie będzie napisane w sposób rzetelny i z dbałością o szczegóły.

·Będzie ono łatwe w obsłudze i wolne od błędów.

3.Ciągły rozwój:

·Oprogramowanie będzie stale rozwijane i ulepszane.

·Będą dodawane nowe funkcje i poprawiana wydajność.

Oryginalność oprogramowania polega na:

·Połączeniu innowacyjnych technologii z oryginalnymi rozwiązaniami.

·Dostosowaniu oprogramowania do specyficznych potrzeb Kontrahenta.

·Wysokiej jakości wykonania.

·Ciągłym rozwoju i ulepszaniu w oparciu o najnowsze technologie.

d)zastosowanie jakich technologii (rozwiązań, narzędzi) powoduje, iż „oprogramowanie”/„program komputerowy” po jego wytworzeniu lub rozwinięciu/ulepszeniu różni się/będzie różniło się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana?

Odp.

1.Innowacyjne technologie:

·Wnioskodawca wykorzystuje najnowsze technologie (często nieistniejące w momencie tworzenia poprzednich rozwiązań).

·Te technologie nie są powszechnie stosowane w oprogramowaniu (...) , co czyni Wnioskodawcy projekt wyjątkowym.

2.Oryginalne rozwiązania:

·Oprogramowanie zawiera oryginalne rozwiązania programowe, chronione prawem autorskim.

·Te rozwiązania nie są dostępne w innych programach (...) , co nadaje Wnioskodawcy projektowi charakter nowatorski.

3.Skala i złożoność:

·Oprogramowanie, nad którym pracuje Wnioskodawca, jest zazwyczaj bardziej rozbudowane i skomplikowane niż typowe projekty (...).

·Wymaga to od Wnioskodawcy szerszego zakresu umiejętności i doświadczenia.

4.Ciągły rozwój:

·Oprogramowanie jest stale rozwijane i ulepszane.

·Oznacza to, że Wnioskodawca musi być na bieżąco z najnowszymi trendami technologicznymi i stale uczyć się nowych rzeczy.

Dodatkowe czynniki wpływające na różnice:

·Każdy projekt jest wyjątkowy i wymaga innego podejścia. Nie ma dwóch identycznych projektów, rozwiązań, ani wymagań.

·Technologia stale się zmienia/aktualizuje. Wnioskodawca musi na bieżąco weryfikować najnowsze trendy i dostosowywać swoje podejście do nowych technologii.

5)wobec wskazania we wniosku, że:

(…) Wnioskodawca w ramach swojej działalności wytwarza i ulepsza kwalifikowany przedmiot ochrony prawnoautorskiej bezpośrednio przez działalność o charakterze twórczym, prowadzona w sposób systematyczny tj. metodyczny i uporządkowany. Ponadto Wnioskodawca stale poszerza zasoby wiedzy bądź też bazując na wiedzy dotychczasowej by zarówno móc zrealizować postawione zadania, jak i wyjść naprzeciw przyszłym oczekiwaniom. (…) Działalność Wnioskodawcy jest działalnością twórczą w okresie, którego dotyczy wniosek, która obejmuje i będzie obejmowała prace rozwojowe lub badawcze podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

a)na czym polegał/będzie polegała systematyczność w odniesieniu do podejmowanych przez Pana działań w zakresie opisanych we wniosku czynności?

Odp. Systematyczność w podejmowanych przez Wnioskodawcę działaniach w zakresie opisanych we wniosku czynności polega na:

1.Planowaniu i organizacji pracy:

·Wnioskodawca określa jasne cele i etapy projektu.

·Tworzy szczegółowy plan działania, uwzględniający zadania, terminy i zasoby.

·Monitoruje postępy w realizacji projektu i regularnie dokonuje korekt.

2.Ciągłym rozwoju i poszerzaniu wiedzy:

·Uczestniczy w kursach i szkoleniach, aby zdobyć nowe umiejętności i poszerzyć swoją wiedzę.

·Eksperymentuje z nowymi technologiami i narzędziami, aby znaleźć najlepsze rozwiązania dla tworzonych projektów.

3.Dokumentowaniu swojej pracy:

·Wnioskodawca tworzy dokumentację techniczną dla swojego oprogramowania.

·Publikuje artykuły i blogi o swoich projektach, aby dzielić się swoją wiedzą z innymi.

4.Uczestnictwie w konferencjach i wydarzeniach branżowych:

·Wnioskodawca uczestniczy w konferencjach i wydarzeniach branżowych, aby poznać nowe technologie, trendy i rozwiązania.

·Prezentuje swoje projekty na konferencjach i spotkaniach.

·Nawiązuje kontakty z innymi programistami i ekspertami.

Przykłady działań o charakterze twórczym:

·Opracowywanie nowych algorytmów i rozwiązań programowych.

·Projektowanie i tworzenie interfejsów użytkownika.

·Pisanie dokumentacji technicznej i artykułów o swoich projektach.

·Prowadzenie szkoleń i warsztatów dla innych programistów.

b)jakie cele na wstępie postawił/postawi Pan sobie w zakresie realizowanego „oprogramowania”/„programu komputerowego” oraz źródeł finansowania zaplanowanych prac?

Odp. Na wstępie realizacji projektu Wnioskodawca postawił sobie następujące cele:

1.Stworzenie innowacyjnego i wartościowego oprogramowania:

·Oprogramowanie będzie wykorzystywać nowe i innowacyjne technologie.

·Oprogramowanie będzie rozwiązywać realne problemy i odpowiadać na potrzeby użytkowników.

·Oprogramowanie będzie łatwe w obsłudze i dostępne dla szerokiego grona odbiorców.

2.Udokumentowanie procesu twórczego:

·Tworzenie dokumentacji technicznej dla Wnioskodawcy oprogramowania.

·Publikowanie artykułów i blogów o swoich projektach.

Zaplanowane prace będą finansowane z następujących źródeł:

1.Kontrakt z firmą A:

·Umowa z firmą A zapewnia znaczące środki finansowe na rozwój oprogramowania.

·Ścisła współpraca z firmą A, aby spełnić ich wymagania i oczekiwania.

c)jakie konkretnie cele zostały osiągnięte, w ramach jakich zasobów ludzkich, rzeczowych i finansowych nastąpiło/nastąpi opracowanie konkretnego rozwiązania praktycznego problemu lub innowacyjnego rozwiązania?

Odp. Do tej pory Wnioskodawcy udało się osiągnąć następujące cele:

·pierwszy etap projektu, polegający na dostarczeniu oprogramowania w wersji 1 na środowisko produkcyjne;

·oprogramowanie zostało pozytywnie przyjęte przez użytkowników i spełnia założone funkcje.

Zasoby ludzkie:

·Wnioskodawca pracuje nad projektem samodzielnie, jako jednoosobowa działalność gospodarcza.

Zasoby rzeczowe:

·Do pracy nad projektem Wnioskodawca używa laptopa udostępnionego mu przez firmę A.

·Wnioskodawca korzysta również z oprogramowania open source i chmurowych platform obliczeniowych.

Zasoby finansowe:

·Projekt jest finansowany przez firmę A na podstawie podpisanego kontraktu.

d)jakie harmonogramy w związku z tym zostały/zostaną przez Pana opracowane, a które z nich zostały faktycznie zrealizowane w stosunku do „oprogramowania”/„programu komputerowego”?

Odp. Wnioskodawca opracował następujące harmonogramy w związku z projektem:

1.Harmonogram ogólny:

·Określa główne etapy projektu, takie jak:

ofaza koncepcyjna;

ofaza projektowania;

ofaza rozwoju;

ofaza testowania;

ofaza wdrożenia;

ofaza utrzymania.

·Określa terminy realizacji poszczególnych etapów.

2.Harmonogram szczegółowy:

·Określa szczegółowe zadania do wykonania w ramach każdego etapu.

·Określa terminy realizacji zadań.

3.Harmonogram aktualizacji:

·Określa terminy aktualizacji oprogramowania o nowe funkcje i ulepszenia.

·Określa zakres aktualizacji.

Zrealizowane harmonogramy:

·Harmonogram ogólny:

ofaza koncepcyjna została zrealizowana w terminie.

ofaza projektowania została zrealizowana w terminie.

ofaza rozwoju została zrealizowana w terminie.

ofaza testowania została zrealizowana w terminie.

ofaza wdrożenia została zrealizowana w terminie.

Kolejne kroki:

·Opracowanie harmonogramu dla kolejnych wersji oprogramowania.

·Realizacja kolejnych wersji oprogramowania zgodnie z harmonogramem.

Dodatkowe informacje:

·Program w wersji 1 został pomyślnie opracowany, przetestowany, zaakceptowany i wdrożony na środowisko produkcyjne.

·Następnym krokiem jest opracowanie kolejnych wersji oprogramowania, które będą rozszerzać obecne rozwiązanie.

6)czy wszystkie „funkcjonalności systemu”, „kompleksowe narzędzia”, „interfejs”, „system”, „algorytmy”, „technologie”, „metodologie”, „oprogramowania” to programy komputerowe, które są/będą tworzone i rozwijane/ulepszane bezpośrednio przez Pana? Sposób, w jaki używa Pan ww. pojęć nie pozwala na stwierdzenie, czy różne pojęcia określają różne efekty Pana prac, czy pojęcia te są używane zamiennie, żeby określić ten sam efekt Pana prac.

Odp. Programy komputerowe:

·Wszystkie wymienione przez Wnioskodawcę pojęcia („funkcjonalności systemu”, „kompleksowe narzędzia”, „interfejs”, „system”, „algorytmy”, „technologie”, „metodologie”, „oprogramowania”) mogą odnosić się do programów komputerowych, które Wnioskodawca tworzy i rozwija.

·Niektóre z nich są bardziej ogólne („system”, „oprogramowanie”), podczas gdy inne są bardziej szczegółowe („funkcjonalności”, „algorytmy”).

Różne efekty prac:

·Każde z tych pojęć może również odnosić się do różnych efektów Wnioskodawcy prac. Na przykład:

o„Funkcjonalności systemu” to konkretne funkcje, które program oferuje użytkownikom.

o„Interfejs”' to sposób, w jaki użytkownicy komunikują się z programem.

o„Algorytmy” to zestawy instrukcji, które program wykorzystuje do wykonania zadania.

Używanie pojęć zamiennie:

·W niektórych przypadkach Wnioskodawca może używać tych pojęć zamiennie, aby ogólnie opisać swoją pracę nad oprogramowaniem.

7)czy Pana działania polegające na rozwijaniu/ulepszaniu „oprogramowań”/„programów komputerowych” zmierzają/będą zmierzały do poprawy użyteczności albo funkcjonalności tych „oprogramowań”/„programów komputerowych”?

Odp. Tak, Wnioskodawcy działania polegające na rozwijaniu/ulepszaniu „oprogramowań”/„programów komputerowych”, które zmierzają/będą zmierzały do poprawy użyteczności albo funkcjonalności tych „oprogramowań”/„programów komputerowych”.

Poprawa użyteczności:

·Wnioskodawca będzie dążył do tego, aby oprogramowanie było łatwe w obsłudze i dostępne dla szerokiego grona użytkowników.

·Wnioskodawca będzie brał pod uwagę potrzeby użytkowników i projektował oprogramowanie w sposób intuicyjny i przyjazny dla użytkownika.

Poprawa funkcjonalności:

·Wnioskodawca będzie dodawać nowe funkcje do oprogramowania, aby rozszerzyć jego możliwości.

·Wnioskodawca będzie ulepszać istniejące funkcje, aby były bardziej wydajne i efektywne.

8)czy ponosi Pan odpowiedzialność za efekty swojej pracy w stosunku do osób trzecich (innych niż Kontrahent)?

Odp. Tak – zgodnie z podpisanym kontraktem, Wnioskodawca zobowiązany świadczyć usługi z dołożeniem należytej staranności, zarówno w stosunku do Kontrahenta jak i klientów Kontrahenta (tj. osób trzecich).

9)czy usługi świadczone przez Pana, zgodnie z zawartą umową, są/będą wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez Kontrahenta?

Odp. Tak.

10)czy wykonując te usługi, ponosi Pan ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością?

Odp. Wyłącznie ryzyko finansowe.

11)w jaki sposób umowa z Kontrahentem reguluje kwestię Pana wynagrodzenia? Czy otrzymuje Pan wynagrodzenie:

a)wyłącznie z tytułu przenoszenia na Kontrahenta praw do „oprogramowania”/„programu komputerowego” (jeśli tak, proszę wskazać, jakie to prawa),

Odp. Nie.

b)także z tytułu innych czynności (jeśli tak, proszę wskazać, jakich)?

Odp. Stawka godzinowa za pracę oraz za przenoszenie praw autorskich.

12)czy w związku z wykonywaną umową zawartą z Kontrahentem wystawia/będzie wystawiał Pan faktury, jeśli tak, to czy wyodrębniają one wynagrodzenia z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do poszczególnych efektów Pana prac na Kontrahenta? Jeśli nie, proszę by Pan wskazał dlaczego i w jaki sposób określa Pan wartość wynagrodzenia z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich?

Odp. Wnioskodawca nie wyodrębnia.

Zgodnie z zapisem w umowie „Konsultant przenosi na Spółkę autorskie prawa do wszelkich utworów (...) w rozumieniu prawa autorskiego powstałych w wykonaniu Usług w ramach współpracy ze Spółką z dniem wykonania poszczególnych Usług (…)”.

13)w jaki sposób umowa z Kontrahentem reguluje kwestię sposobu (trybu, zasad) przenoszenia przez Pana na Kontrahenta praw do konkretnego stworzonego przez Pana „oprogramowania”/„programu komputerowego”? W jaki sposób odbywa się wyodrębnienie konkretnego „oprogramowania”/„programu komputerowego” i przeniesienie praw do tego oprogramowania/programu komputerowego na Kontrahenta? Jakie czynności realizujecie odpowiednio Pan i Kontrahent? Co potwierdza przeniesienie tych praw?

Odp. Zgodnie z zapisem w umowie „Konsultant przenosi na Spółkę autorskie prawa do wszelkich utworów (...) w rozumieniu prawa autorskiego powstałych w wykonaniu Usług w ramach współpracy ze Spółką z dniem wykonania poszczególnych Usług (…)”.

14)czy i w jaki sposób oblicza Pan tzw. wskaźnik nexus (art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych)?

Odp. Wnioskodawca oblicza wskaźnik „nexus” zgodnie z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, według wzoru: (a + b) * 1,3/a + b + c + d, w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

15)od kiedy (dokładnie) rozpoczął/rozpocznie Pan prowadzenie odrębnej ewidencji, o której mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (proszę wskazać datę – dd-mm-rrrr)?

Odp. Od 1 sierpnia 2023 r.

16)jeżeli przedmiotem wniosku są koszty zakupu artykułów biurowychnależy wskazać zakupu jakich konkretnych artykułów biurowych dotyczy Pana wniosek? Proszę o wskazanie, w formie katalogu zamkniętego, wszystkich wydatków zaliczanych przez Pana do tej kategorii wydatków.

Odp.

• notatniki, bruliony,

• papier do drukarki,

• tonery/tusze do drukarki,

• koperty i materiały do pakowania,

• taśmy,

• długopisy, ołówki, cienkopisy, zakreślacze,

• korektory i wymazywacze,

• kalendarze,

• dziurkacze i zszywacze,

• artykuły stemplarskie,

• segregatory i teczki,

• przekładki, klipsy, koszulki,

• szufladki, pudełka, pojemniki i organizery.

17)jeżeli przedmiotem wniosku są koszty związane z wyjazdami służbowymi oraz udziałem w szkoleniach i konferencjach należy wskazać, jakich konkretnych kosztów związanych z wyjazdami służbowymi oraz udziałem w szkoleniach i konferencjach dotyczy Pana wniosek? Proszę o wskazanie, w formie katalogu zamkniętego, wszystkich wydatków zaliczanych przez Pana do tej kategorii wydatków.

Odp. Koszty podróży:

• bilety lotnicze,

• bilety pociągowe,

• bilety autobusowe,

• opłaty za przejazd autostradami,

• parkowanie,

• taksówki,

• komunikacja miejska,

• paliwo i koszty utrzymania samochodu,

• koszty zakwaterowania,

• koszty wyżywienia.

Koszty uczestnictwa:

• opłaty rejestracyjne:

oudział w szkoleniach,

oudział w konferencjach;

• materiały szkoleniowe:

opodręczniki,

onotatniki,

odługopisy.

Ubezpieczenie i opieka zdrowotna:

• ubezpieczenie podróżne:

okoszty ubezpieczenia NNW,

okoszty ubezpieczenia KL;

• ubezpieczenia zdrowotne:

oszczepienia,

oleki,

owizyty u lekarza.

18)jeżeli przedmiotem wniosku są koszty dokształcenia zawodowego należy wskazać, o jakich konkretnie wydatkach mowa jeśli wskazuje Pan, że ponosi koszty dokształcenia zawodowego, gdyż w treści wniosku posłużono się jedynie ich przykładowym wyliczeniem (literatura branżowa, udział w szkoleniach, konferencjach, certyfikaty, licencje)? Proszę o wskazanie, w formie katalogu zamkniętego, wszystkich wydatków zaliczanych przez Pana do tej kategorii wydatków.

Odp. Kursy i szkolenia:

• opłaty za kursy i szkolenia zawodowe,

• koszty materiałów dydaktycznych,

• opłaty egzaminacyjne.

Studia podyplomowe:

• czesne,

• koszty materiałów dydaktycznych.

Literatura branżowa:

• książki,

·czasopisma,

·artykuły.

Udział w konferencjach i seminariach:

• opłaty rejestracyjne,

• koszty materiałów konferencyjnych,

• koszty podróży i zakwaterowania.

Certyfikaty i licencje:

• opłaty egzaminacyjne,

• opłaty za certyfikaty i licencje.

Inne wydatki:

• kursy językowe (w kontekście zawodowym),

• wynajem sprzętu komputerowego (do celów edukacyjnych),

• prenumerata czasopism branżowych.

19)jeżeli przedmiotem wniosku są koszty sprzętu komputerowego należy wskazać, jakich konkretnych kosztów sprzętu komputerowego dotyczy Pana wniosek? Proszę o wskazanie, w formie katalogu zamkniętego, wszystkich wydatków zaliczanych przez Pana do tej kategorii wydatków.

Odp. Sprzęt komputerowy:

• komputery stacjonarne,

• laptopy,

• tablety,

• smartfony,

• monitory,

• klawiatury,

• myszki,

• drukarki,

• skanery,

• głośniki,

• kamery internetowe.

Oprogramowanie:

• systemy operacyjne,

• pakiety biurowe,

• programy antywirusowe,

• oprogramowanie specjalistyczne (np. Kompilatory do programowania).

Akcesoria:

• torby na laptopy,

• pendrive’y,

• ładowarki,

• kable i przejściówki,

• dyski zewnętrzne,

• karty pamięci,

• zasilacze,

• uchwyt do monitora/laptopa,

• stacje dokujące do laptopa,

• myszki ergonomiczne,

• podkładki pod mysz,

• środki do czyszczenia i konserwacji sprzętu.

Usługi:

• instalacja i konfiguracja sprzętu,

• ubezpieczenie sprzętu,

• serwis i naprawy,

• recykling starego sprzętu,

• dostawy sprzętu.

20)jaki jest funkcjonalny związek poszczególnych wydatków z Pana czwartego pytania z poszczególnymi działaniami polegającymi na tworzeniu i rozwijaniu/ulepszaniu „oprogramowania”/„programu komputerowego”?

Odp.

1.Koszty podróży służbowych i udziału w szkoleniach i konferencjach:

·umożliwiają zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do tworzenia i rozwijania oprogramowania;

·pozwalają na poznanie nowych trendów i technologii w branży IT;

·ułatwiają nawiązanie kontaktów z innymi programistami i ekspertami.

2. Koszty dokształcania zawodowego:

·umożliwiają podniesienie kwalifikacji zawodowych i zdobycie nowych umiejętności;

·pozwalają na bieżąco aktualizować wiedzę na temat najnowszych technologii;

·zwiększają efektywność pracy programisty.

3. Koszty sprzętu komputerowego:

·zapewniają niezbędne narzędzia do tworzenia i rozwijania oprogramowania;

·umożliwiają pracę z wykorzystaniem najnowszych technologii;

·zwiększają wydajność pracy programisty.

4. Koszty oprogramowania:

·zapewniają dostęp do narzędzi niezbędnych do tworzenia i rozwijania oprogramowania;

·umożliwiają automatyzację niektórych czynności, co zwiększa wydajność pracy;

·pozwalają na tworzenie bardziej zaawansowanego oprogramowania.

21)czy którekolwiek z opisanych wydatków, których dotyczy Pana czwarte pytanie są/będą ponoszone wyłącznie w celu prowadzenia przez Pana działań polegających na tworzeniu i rozwijaniu/ulepszaniu „oprogramowania”/„programu komputerowego”?

Odp. Tak, wszystkie związane z:

·kosztami dokształcania zawodowego: kursy języków obcych są konieczne w pracy programisty;

·kosztami sprzętu komputerowego: komputer stacjonarny/laptop jest niezbędny do tworzenia oprogramowania;

·kosztami oprogramowania: licencje oraz zakup oprogramowania jest podstawą pracy z narzędziami umożliwiającymi tworzenie oprogramowania.

22)w jaki sposób, według jakich kryteriów przyporządkowuje Pan poszczególne wydatki z Pana czwartego pytania do działań obejmujących tworzenie i rozwijanie/ulepszanie „oprogramowania”/„programu komputerowego”? Czy zawsze zalicza Pan do wskaźnika nexus wszystkie wydatki, jakie przypisuje Pan do kosztów uzyskania przychodów z konkretnego „oprogramowania”/„programu komputerowego”? Czy stosuje Pan inne zasady przyporządkowania wydatków do wskaźników nexus? (jeśli tak, proszę wyjaśnić te zasady).

Odp. Wszystkie wydatki mają bezpośredni związek, dlatego zawsze Wnioskodawca zalicza je do kosztów uzyskania przychodu.

·Zakup licencji na oprogramowanie do kompilowania kodu.

·Udział w konferencjach skupiających się na poszerzaniu wiedzy koniecznej do wytworzenia lepszej jakości oprogramowania.

·Zakup laptopa, którego moc obliczeniowa jest niezbędna do tworzenia i uruchamiania oprogramowania.

·Koszt kursu języka obcego, aby ułatwić współpracę oraz wymianę informacji z innymi specjalistami, do komunikacji z klientami lub do czytania dokumentacji technicznej.

Wnioskodawca nie stosuje innych zasad przyporządkowania wydatków do wskaźnika Nexus.

II.Jednoznaczne wskazanie czy dokonuje Pan przeniesienia (sprzedaży) autorskiego prawa do programu komputerowego czy też uzyskuje wynagrodzenie ze sprzedaży usługi, w której uwzględniono autorskie prawo do programu komputerowego.

Odp. Wnioskodawca uzyskuje wynagrodzenie ze sprzedaży usługi, w której uwzględniono autorskie prawo do programu komputerowego.

Zgodnie z umową:

„(...)”.

Natomiast w piśmie z 2 kwietnia 2024 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, udzielił Pan następujących odpowiedzi na zawarte w wezwaniu pytania:

1.Dlaczego nie wyodrębnia Pan na wystawianej fakturze wynagrodzenia z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do poszczególnych efektów Pana prac na Kontrahenta i w jaki sposób określa/będzie określał Pan wartość wynagrodzenia z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich?

Odp. Wnioskodawca nie wyodrębnia na fakturze wynagrodzenia za przeniesienie majątkowych praw autorskich z uwagi na ustalenia biznesowe. Przychód od Kontrahenta, który nie będzie dotyczył kwalifikowanego prawa będzie ujęty w ewidencji wraz z odpowiednim opisem, w pozostałym zakresie będzie to wynagrodzenie z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich.

2.Jednoznaczne wskazanie jakich konkretnie kosztów utrzymania samochodu dotyczy Pana wniosek. Proszę o wskazanie, w formie katalogu zamkniętego, wszystkich wydatków zaliczanych przez Pana do tej kategorii wydatków.

Odp. Koszty utrzymania samochodu, tj. koszty napraw i serwisu, koszty zakupu płynów i materiałów eksploatacyjnych (takich jak: oleje, płyny do spryskiwaczy, wycieraczki).

3.Należało wskazać:

1)w odniesieniu do kursów i szkoleń (opłaty za kursy i szkolenia zawodowe, koszty materiałów dydaktycznych, opłaty egzaminacyjne) – jakich konkretnie kursów i szkoleń dotyczy Pana wniosek (proszę podać zamknięty katalog kosztów)?

2)w odniesieniu do studiów podyplomowych (czesne, koszty materiałów dydaktycznych):

a)jakiego kierunku studiów podyplomowych dotyczą te koszty?

b)szczegółowo opisać okoliczności w związku, z którymi ponosi/będzie ponosić Pan koszty związane z udziałem w studiach podyplomowych;

c)szczegółowo opisać – w odniesieniu do kosztów związanych ze studiami podyplomowymi – związek tych wydatków z konkretnymi pracami prowadzonymi przez Pana;

3)w odniesieniu do kosztów literatury branżowej (książki, czasopisma, artykuły) – jakiej konkretniej literatury branżowej, tj. jakich konkretnych książek, czasopism i artykułów dotyczy Pana wniosek(proszę podać zamknięty katalog kosztów)?

4)w odniesieniu do kosztów udziału w konferencjach i seminariach (opłaty rejestracyjne, materiały konferencyjne, podróży i zakwaterowania):

a)jakich konkretnie konferencji i seminariów dotyczy wniosek (proszę podać zamknięty katalog kosztów)?

b)jakich konkretnie materiałów konferencyjnych dotyczy wniosek (proszę podać zamknięty katalog kosztów)?

c)jakich konkretnie kosztów podróży dotyczy wniosek (proszę podać zamknięty katalog kosztów)?

5)w odniesieniu do certyfikatów i licencji (opłaty egzaminacyjne, opłaty za certyfikaty i licencje):

a)jakich konkretnie certyfikatów dotyczy Pana wniosek (proszę podać zamknięty katalog kosztów)?

b)jakiej konkretnej licencji dotyczy Pana wniosek (proszę podać zamknięty katalog kosztów)?

6)w odniesieniu do kursów językowych:

a)kursu jakiego języka dotyczy Pana wniosek?

b)szczegółowo opisać – w odniesieniu do kosztów kursu języka wskazanego w odpowiedzi na pkt 6) lit. a wezwania – okoliczności, w związku z którymi ponosi/będzie ponosił Pan wydatki na kurs tego języka;

c)szczegółowo opisać – w odniesieniu do kosztów kursu języka wskazanego w odpowiedzi na pkt 6) lit. a wezwania – związek tego wydatku z konkretnymi pracami rozwojowymi prowadzonymi przez Pana;

7)w odniesieniu do wynajmu sprzętu komputerowego (do celów edukacyjnych) – wynajmu jakiego konkretnie sprzętu komputerowego dotyczy Pana wniosek (proszę podać zamknięty katalog kosztów)?

8)w odniesieniu do prenumeraty czasopism branżowych – prenumeraty jakich konkretnych czasopism branżowych dotyczy Pana wniosek (proszę podać zamknięty katalog kosztów)?

Odp. Wnioskodawca nie jest w stanie wskazać enumeratywnie kursów i szkoleń i innych elementów wskazanych przez tut. Organ bowiem Wnioskodawca nie może na ten moment przewidzieć ww. okoliczności. Wnioskodawca decydując się na poniesienie określonego kosztu będzie się kierował ogólnymi zasadami ujmowania wydatków w koszty uzyskania przychodów i jednocześnie – z uwagi na fakt, że prawo kwalifikowane wytwarza własną pracą – w jego ocenie całość tych wydatków stanowić będzie koszt o którym mowa w art. 30ca ust. 5 ustawy o PIT. Koszty te będą miały bowiem związek z prowadzonymi pracami rozwojowymi w taki sposób, że nabyte w ten sposób usługi i rzeczy pozwolą poszerzyć zakres wiedzy Wnioskodawcy, która następnie zostanie wykorzystana w procesie programowania, co z kolei da efekt w postaci wytwarzania praw kwalifikowanych.

4.W związku ze wskazaniem kosztów oprogramowania (systemy operacyjne, pakiety biurowe, programy antywirusowe, oprogramowanie specjalistyczne (np. Kompilatory do programowania)) należało wskazać:

a)kosztów zakupu jakich konkretnie oprogramowań specjalistycznych dotyczy Pana wniosek (proszę podać zamknięty katalog kosztów)?

b)odnośnie oprogramowań (systemów operacyjnych, pakietów biurowych, programów antywirusowych, oprogramowań specjalistycznych) proszę wyjaśnić:

czy ww. oprogramowania są instalowane w celu poprawnego działania komputera/laptopa lub tworzenia programu komputerowego będącego przedmiotem wniosku?

czy też ww. oprogramowania stanowią nabycie, o którym mowa w lit. b, c i d wskaźnika nexus (art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), tj.:

·nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w literze d art. 30ca ust. 4, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

·nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w literze d art. 30ca ust. 4, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

·nabycie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej?

Odp. Wnioskodawca nie jest w stanie wskazać zamkniętego katalogu specjalistycznych programów i usług niezbędnych do realizacji działań badawczo-rozwojowych. Zakup takich pozycji będzie realizowany stosownie do zapotrzebowania Wnioskodawcy i jest niezbędny lub istotny z punktu widzenia tworzonych programów komputerowych (i tak np. bez wgranego programu antywirusowego istnieje wysokie ryzyko zainfekowania komputera wirusami komputerowymi, które mogą skutkować utratą danych). Nabycie tego rodzaju oprogramowania można w ocenie Wnioskodawcy kwalifikować do nabywania wyników prac B+R – w przypadku Wnioskodawcy – od podmiotów niepowiązanych.

5.Jaki jest funkcjonalny związek kosztów poniesionych na składki ZUS, leasing, usługi księgowe, usługi telekomunikacyjne (telefon), zakup artykułów biurowych, które chciałby Pan uwzględnić we wskaźniku nexus, z poszczególnymi działaniami, które traktuje Pan jako konkretne prace rozwojowe? Należy wyjaśnić kwestię powiązań ww. kosztów z konkretnymi działaniami, które chciałby Pan uznać za prace rozwojowe.

Odp. W ocenie Wnioskodawcy wskazane pozycje kosztowe będą niezbędne w prowadzonej działalności gospodarczej i stanowią koszty pośrednie.

6.

a)W związku z rozbieżnymi informacjami wynikającymi z opisu sprawy proszę jednoznacznie wskazać czy, w związku z prowadzoną działalnością opisaną we wniosku, osiąga/będzie osiągał Pan dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej:

i)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

ii)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

-które zamierza opodatkować 5% preferencyjną stawką podatku?

Proszę udzielić odpowiedzi wskazując właściwy ww. punkt związany z uzyskiwaniem tych dochodów.

b)W przypadku, jeżeli osiąga Pan dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej proszę o ponowne przedstawienie Pana własnego stanowiska w sprawie w odniesieniu do pytania nr 3 w taki sposób, aby korespondowało ono z przestawionym opisem sprawy.

c)W przypadku natomiast, jeżeli wskaże Pan, że uzyskuje Pan wynagrodzenie ze sprzedaży usługi, w której uwzględniono autorskie prawo do programu komputerowego należy przeformułować zadane pytanie nr 3 w taki sposób, aby postawione pytanie oraz stanowisko korespondowały z przestawionym opisem sprawy.

Odp. W ocenie Wnioskodawcy dochód Wnioskodawcy będzie osiągany w sposób opisany w uzasadnieniu wniosku. Wartość prawa nie zostanie ujęta na fakturze stąd nie można przyjąć, że Wnioskodawca dokonuje sprzedaży majątkowego prawa autorskiego a wartość ta jest ujmowana na fakturze. Wnioskodawca bowiem świadczyć ma usługę i w jej ramach przenosi na rzecz Kontrahenta autorskie prawa majątkowe.

Pytania

1.Czy podejmowana przez Wnioskodawcę działalność polegająca na tworzeniu lub ulepszaniu autorskiego prawa do programu komputerowego, w opisany powyżej sposób, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu ustawy PIT?

2.Czy prawa autorskie do programu komputerowego tworzonych samodzielnie przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej są kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej w rozumieniu ustawy o PIT?

3.Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca będzie mógł w zeznaniu rocznym za rok 2024 i lata następne rozliczyć dochód uzyskany z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uzyskany ze sprzedaży kwalifikowanego prawa autorskiego z uwzględnieniem stawki podatku dochodowego wynoszącej 5%?

Pana stanowisko w sprawie

Ad 1.

W ocenie Wnioskodawcy, działalność polegająca na tworzeniu lub ulepszaniu autorskiego prawa do programu komputerowego, w opisany powyżej sposób, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu ustawy o PIT.

Artykuł 5a pkt 38 ustawy o PIT normuje działalność badawczo-rozwojową jako: działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Badaniami naukowymi są więc:

1.Badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – rozumiane empirycznie lub teoretycznie mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowanych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2.Badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Zgodnie z art. 5a pkt 40 ustawy o PIT pojęcie prace rozwojowe – oznacza prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli działalność obejmująca nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, niezbędne jest wyodrębnienie pewnych cech dotyczących możliwości zakwalifikowania przedmiotowego prawa kwalifikowanego –autorskiego prawa do programu komputerowego tworzonego przez Wnioskodawcę jako prac badawczo-rozwojowych.

Odnosząc się do interpretacji indywidualnej o sygnaturze 0114-KDPI3-1.4011.318. 2019.3.MG i stanowiska Wnioskodawcy, które zostało w niej przedstawione i zaaprobowane przez Organ podatkowy działalność badawczo-rozwojowa powinna: obejmować badania naukowe lub prace rozwojowe, mieć charakter twórczy, być podejmowana w sposób systematyczny, oraz być podejmowana w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych rozwiązań. Oprócz tego w Objaśnieniu podatkowym z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczącym preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanym przez prawa własności intelektualnej – IP BOX w definiowaniu działalności B+R następuje odniesienie do kryteriów z tzw. Podręcznika Frascati (OECD (2018), Podręcznik Frascati 2015: Zalecenia dotyczące pozyskiwania i prezentowania danych z zakresu działalności badawczej i rozwojowej, Pomiar działalności naukowo-technicznej i innowacyjnej, OECD Publishing, Paris/GUS, Warsaw, https://doi.org/10.1787/9788388718977-pl).

Według podręcznika działalność badawczo-rozwojowa musi być: nowatorska, twórcza, nieprzewidywalna, metodyczna, możliwa do przeniesienia lub odtworzenia. Działalność podejmowana przez Wnioskodawcę polega na tworzeniu i/lub ulepszaniu autorskiego prawa do programu komputerowego. Działania te stanowią prace rozwojowe i/lub badawcze w rozumieniu przedmiotowych ustaw. Polegają one bowiem na:

(…)

W praktyce działalność rozwojowo-badawcza Wnioskodawcy polega na rozwoju systemu analizy ryzyka (…) dla spółki A. Celem działalności Wnioskodawcy jest stworzenie kompleksowego narzędzia, które umożliwi firmie lepszą ocenę ryzyka i podejmowanie bardziej precyzyjnych decyzji (…). Projekt skoncentruje się na opracowaniu rozbudowanego oprogramowania desktopowego, które pozwoli na analizę szerokiego zakresu danych związanych z ryzykiem (…). Elementami kluczowymi projektu są:

(1)zbieranie i integracja danych (…);

(2)tworzenie zaawansowanych algorytmów analizy (…);

(3)opracowanie intuicyjnego interfejsu użytkownika (…);

(4)zapewnienie bezpieczeństwa danych (…);

(5)automatyzacja procesów decyzyjnych (…);

(6)dostosowywanie do zmieniających się warunków rynkowych (…).

W kontekście cyberbezpieczeństwa, system zostanie poddany szczegółowym analizom, aby zidentyfikować potencjalne zagrożenia. Działania związane z bezpieczeństwem obejmą:

·Szyfrowanie danych:

Zapewnienie, że wszystkie dane przechowywane i przesyłane są odpowiednio zaszyfrowane, aby zabezpieczyć je przed nieuprawnionym dostępem.

·Silne mechanizmy uwierzytelniania:

Wdrożenie wielopoziomowych systemów uwierzytelniania, aby ograniczyć dostęp do systemu jedynie do upoważnionych użytkowników.

·Monitorowanie aktywności:

Systematyczne monitorowanie aktywności w celu wczesnego wykrywania ewentualnych incydentów bezpieczeństwa.

·Regularne testy penetracyjne:

Przeprowadzanie regularnych testów penetracyjnych w celu identyfikacji potencjalnych słabości systemu i ich skorygowanie.

Zdaniem Wnioskodawcy, biorąc pod uwagę zarówno przedstawione zdarzenie przyszłe, jak i kryteria niezbędne do uznania działalności za działalność badawczo-rozwojową, jego działalność spełnia cechy takowej:

a)nowatorskość i twórczość;

b)nieprzewidywalność;

c)metodyczność;

d)możliwość przeniesienia lub odtworzenia.

Biorąc pod uwagę powyższe można stwierdzić, zdaniem Wnioskodawcy, że tworzone przez Niego prawa kwalifikowane – autorskie prawo do programu komputerowego, spełnia kryteria działalności badawczo-rozwojowej zawarte w Podręczniku Frascati oraz w art. 5a pkt 38-40 ustawy o PIT.

Ponadto Wnioskodawca zdaje sobie sprawę, że ustawa o PIT odsyła bezpośrednio do ustaw pozapodatkowych, natomiast zgodnie z utrwaloną linią orzecznicza sądów administracyjnych, Organ jest zobowiązany do tego, aby się do nich ustosunkować. Jak wskazuje wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) z dnia 7 kwietnia 2016 r., o sygn. I GSK 789/14 „pojęcia przepisów prawa podatkowego, o którymi mowa w art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej nie można ograniczać wyłącznie do ustaw, które w swoim tytule zawierają takie pojęcie, lecz chodzi o rzeczywistą treść zawartą w ustawach regulacji mających wpływ na opodatkowanie”.

W podobnymi kontekście wypowiedziały się sądy administracyjne w innych orzeczeniach, m.in. NSA w wyroku z dnia 14 listopada 2014 r., sygn. II FSK 2524/12 stwierdził, że: „Trzeba również zauważyć, że mimo, iż instytucja indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego odnosi się głównie do regulacji z zakresu prawa daninowego, jakim jest prawo podatkowe, to nie można jednak tracić z pola widzenia, że prawo podatkowe określa konsekwencje prawnopodatkowe w związku ze zdarzeniami regulowanymi przez inne dziedziny prawa. Nie funkcjonuje ono w oderwaniu od innych gałęzi, zwłaszcza tych, które normują stosunki cywilne zaistniałe pomiędzy podmiotami cywilnymi, głównie zaś podmiotami gospodarczymi. Prawo podatkowe jest zatem ściśle związane z obrotem prawnym, w tym gospodarczym, bez zaistnienia którego, nie powstałyby stosunki podatkowoprawne. Podczas interpretacji przepisów prawa podatkowego nie można zatem nie uwzględnić regulacji prawnych, które normują stosunki z zakresu prawa gospodarczego. Ograniczenie interpretacji przepisów prawa podatkowego wyłącznie do sfery podatkowej – narusza przepisy regulujące wydawanie indywidualnych interpretacji prawa podatkowego (por. wyrok NSA z 27 stycznia 2009 r., I FSK 1871/07)”.

Podobnie wskazał WSA z Poznania w wyroku z dnia 20 grudnia 2018 r., sygn. I SA/Po 795/18, argumentując, że: „trzeba w tym miejscu szczególnie podkreślić, że pojęcia przepisy prawa podatkowego, o którym mowa w art. 14b § 1 O.p., nie można ograniczać wyłącznie do ustaw, które w swoim tytule zawierają takie pojęcie, lecz chodzi o rzeczywistą treść zawartych w ustawach regulacji mających wpływ na opodatkowanie (por. wyrok NSA z 7 kwietnia 2016 r., I GSK 789/14). Zgodnie zatem z utrwalonymi już w orzecznictwie poglądami, które tut. Sąd w pełni podziela, organy podatkowe, dokonując interpretacji zobowiązane są do posiłkowania się przepisami innych dziedzin prawa dla wyjaśnienia znaczenia występujących w przepisach ustaw podatkowych pojęć i instytucji z tych innych dziedzin prawa zobowiązane są do posiłkowania się przepisami z innych dziedzin prawa dla wyjaśnienia znaczenia występujących w przepisach ustaw podatkowych pojęć i instytucji z tych innych dziedzin prawa (zob. np. wyroki: NSA z dnia 4 listopada 2011 r. sygn. akt II FSK 1019/09, z dnia 14 listopada 2014 r. sygn. akt II FSK 2524/12 i z dnia 20 sierpnia 2014 r., sygn. akt II FSK 2108/12). Wynika stąd, że przepisy prawa podatkowego jakkolwiek stanowią autonomiczną dziedzinę prawa, to jednak nie są całkowicie odrębne, niezależne i niepowiązane z innymi dziedzinami systemu prawnego, a wręcz przeciwnie, wraz z przepisami innych gałęzi prawa stanowią część jednego porządku prawnego obowiązującego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”.

Zgodnie z powyższym Wnioskodawca ma prawo zadać pytanie, czy prowadzona przez Niego działalność dotyczy prac rozwojowych/badawczych, a w konsekwencji czy może zostać uznana za badawczo-rozwojową oraz może oczekiwać w tym zakresie interpretacji indywidualnej. Skoro bowiem Ustawodawca posłużył się w treści art. 26 ust. 1 ustawy PIT pojęciem „działalności badawczo-rozwojowej”, zaś na gruncie wskazanego aktu, tj. w art. 5a pkt 38 oraz związanych z nim punktów 39 i 40, odwołuje się do jej rozumienia w kontekście ustawy poza podatkowej, to oczywistym jest, że organ uprawniony jest do interpretowania charakteru prowadzonej działalności odnosząc się do tej ustawy.

Ad 2.

W ocenie Wnioskodawcy, prawa autorskie do programu komputerowego tworzone samodzielnie przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej są kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 ustawy o PIT.

Artykuł 30ca ust. 2 ustawy o PIT wskazuje zamknięty katalog praw własności intelektualnej, z których dochód może zostać objęty preferencyjnym opodatkowaniem. Autorskie prawo do programu komputerowego stanowi jedno z praw własności intelektualnej wskazane w tym artykule.

Przy czym, by można było mówić o „kwalifikowanym” prawie własności intelektualnej przepis ten wymaga również, aby spełnione zostały dwa kryteria:

a)przedmiot ochrony jest wytworzony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej oraz

b)prawo własności intelektualnej podlega ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska.

Należy uznać, że autorskie prawo do programu komputerowego, stanowi przedmiot ochrony praw autorskich. Artykuł 74 ustawy o PAIPP kwalifikuje programy komputerowe jako utwory będące przedmiotem jego ochrony i to już z momentem ich wytworzenia bez konieczności spełnienia jakichkolwiek wymogów formalnych.

Zgodnie z art. 74 ust. 2 ustawy o PAIPP ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

W związku z tym, że w Polsce oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawdach pokrewnych, oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, jeśli jego wytworzenie, rozwinięcie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Biorąc pod uwagę przedstawione przez Wnioskodawcę zdarzenie przyszłe można stwierdzić, że przedmiotem ochrony prawa autorskiego jest przetwarzanie przez niego autorskiego prawa do programu komputerowego.

Zdaniem Wnioskodawcy, prawo autorskie do autorskiego prawa do programu komputerowego poważanych przez niego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w kontekście przedstawionej we wniosku działalności zalicza się do kwalifikowanych praw własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 ustawy o PIT, gdyż jest ono wymienione w zamkniętym katalogu praw własności intelektualnych sprecyzowanych w tym przepisie, podlega ochronie na podstawie ustawy o PAIPP, a jego przedmiot został wytworzony przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej co zostało wykazane w zakresie pytania nr 1.

Ad 3.

W ocenie Wnioskodawcy, w przedstawionym powyżej zdarzeniu przyszłym, będzie mógł w zeznaniu rocznym za rok 2024 i lata następne rozliczyć dochód uzyskany z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (autorskie prawo do programu komputerowego) uwzględniony w cenie sprzedaży produktu lub usługi z uwzględnieniem podatku dochodowego wynoszącego 5%.

Dochodami z kwalifikowanego IP zgodnie z art. 30ca ust. 7 ustawy o PIT jest osiągnięty przez podatnika w ciągu roku podatkowego dochód:

·z opłat lub należności Wynikających z umów licencyjnych, dotyczących kwalifikowanego IP;

·sprzedaży kwalifikowanego IP;

·z kwalifikowanego IP uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

·z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego IP. Jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Dochody i sposób przenoszenia praw autorskich

Zdaniem Wnioskodawcy, sposób sprzedaży i przenoszenia praw autorskich należy jako kategorię dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionej w cenie sprzedaży swojej usługi w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 3 ustawy o PIT.

Z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej będziemy mieli do czynienia przy spełnieniu łącznie trzech warunków:

a)przedmiot ochrony jest wytworzony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej oraz;

b)należy do jednej z kategorii wymienionych w katalogu art. 30ca ust. 2 ustawy o PIT;

c)podlega ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska.

Według Wnioskodawcy, zostały spełnione wszystkie trzy przesłanki uznania, ponieważ wytwarza, rozwija lub ulepsza kwalifikowane prawo własności intelektualnej w postaci autorskiego prawa do programu komputerowego, co zostało wykazane w zakresie pytania nr 2.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT „Podatek od osiągnięcia przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy podatkowej”.

Artykuł 30ca ust. 1 i następne ustawy o PIT wskazują, że dla zastosowania 5% stawki podatku dochodowego konieczne jest łączne spełnienie następujących przesłanek:

1)prowadzenie przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu ustawy o PIT;

2)wytwarzanie w ramach działalności kwalifikowanych praw własności intelektualnej;

3)uzyskanie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej;

4)określenie wysokości dochodu jaki może być objęty preferencyjną stawką podatku za pomocą wskaźnika Nexus dla każdego kwalifikowanego IP odrębnie;

5)prowadzenie odrębnej ewidencji operacji finansowych związanych z kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej.

Spełnienie powyższych przesłanek powoduje, że po zakończeniu roku podatkowego podatnik ma prawo do skorzystania z 5% stawki podatku dochodowego w stosunku do dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

W przedmiotowym przypadku Wnioskodawca:

1)prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której realizowana jest działalność badawczo-rozwojowa w rozumieniu ustawy o PIT;

2)w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej wytwarza kwalifikowane prawa własności intelektualnej, tj. praw autorskich do programu komputerowego;

3)sposób uzyskania dochodu z IP;

4)dokonuje odpowiedniej alokacji kosztów do przychodów z danego kwalifikowanego IP, przez co określa dochód ze sprzedaży określonego autorskiego prawa do programu komputerowego, w tym jest w stanie obliczyć wartość Nexus dla każdego z nich;

5)wysokość dochodu, jaki może rozliczyć przy zastosowaniu stawki 5%, wynika z odrębnie prowadzonej Ewidencji.

W związku z powyższym Wnioskodawca spełnia wszystkie przesłanki do zastosowania 5% stawki podatku dochodowego za rok 2024.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach Organów podatkowych, przykładowe sygnatury:

1)0115-KDIT2-1.4011.338.2019.2.MK;

2)0114-KDIP3-3.4011.386.2019.3.MG;

3)0112-KDIL3-2.4011.345.2019.2.MKA;

4)0115-KDIT3.4011.757.2020.3.JG.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Np. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.) stanowi, że:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w np. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z np. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl np. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w np. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści np. 5b ust. 1 ww. ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w np. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którą:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl np. 5a pkt 39 tej ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych – oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu np. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu np. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w np. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że:

Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu np. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie np. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.):

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do np. 4 ust. 3 ww. ustawy:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, że wykonuje Pan działalność opisaną we wniosku od 1 sierpnia 2023 r. Pana działalność polega na rozwoju systemu analizy ryzyka (…)dla spółki A. Celem Pana działalności jest stworzenie kompleksowego narzędzia, które umożliwi firmie lepszą ocenę ryzyka i podejmowanie bardziej precyzyjnych decyzji (…). Projekt skoncentruje się na opracowaniu rozbudowanego oprogramowania desktopowego, które pozwoli na analizę szerokiego zakresu danych związanych z ryzykiem (…). Projekt ten ma na celu dostarczenie efektywnego narzędzia analizy ryzyka (…), a także zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa danych w środowisku, gdzie ochrona informacji klientów jest priorytetem. Elementami kluczowymi projektu są: zbieranie i integracja danych; tworzenie zaawansowanych algorytmów analizy; opracowanie intuicyjnego interfejsu użytkownika; zapewnienie bezpieczeństwa danych; automatyzacja procesów decyzyjnych; dostosowywanie do zmieniających się warunków rynkowych. W kontekście cyberbezpieczeństwa, system zostanie poddany szczegółowym analizom, aby zidentyfikować potencjalne zagrożenia. Działania związane z bezpieczeństwem obejmą: szyfrowanie danych, silne mechanizmy uwierzytelniania, monitorowanie aktywności, regularne testy penetracyjne.

Na wstępie trzeba podkreślić, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących produktów/usług. Wobec powyższego ocena czy prowadzone przez Pana prace programistyczne stanowią działalność badawczo-rozwojową dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez Pana efektów tych prac (programu komputerowego opisanego we wniosku).

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy.

Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

W opisie sprawy wskazał Pan, że Pana działalność jest działalnością twórczą, która obejmuje i będzie obejmowała prace rozwojowe lub badawcze podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Będzie Pan prowadził samodzielne badania i eksperymenty nad oprogramowaniem, nad nowymi technologiami, algorytmami czy metodologiami w kontekście działalności, a także eksperymentowanie z różnymi podejściami. Udokumentuje Pan wyprowadzane innowacje w projektach, tj. nowe funkcje, efektywne algorytmy, unikalne rozwiązania interfejsu użytkownika czy optymalizacje poprzez sporządzenie pełnej dokumentacji postępu w projektach, zawierającej opisy etapów badawczych, eksperymentów, analizę danych oraz uzasadnienie wyboru konkretnych rozwiązań. Będzie posiadał Pan narzędzia wsparcia dla działań badawczych, takiej jak dedykowane środowisko do przeprowadzania eksperymentów, bazy danych testowych, czy dostęp do literatury naukowej i aktualnych badań w dziedzinie. Pana rolą będzie również wprowadzanie poprawek i optymalizacji do oprogramowania dzięki regularnej analizie i optymalizacji kodu na podstawie feedbacku użytkowników. Uzewnętrznienie efektów Pana pracy wystąpi w postaci kodu źródłowego lub kodu binarnego, dokumentacji technicznej, a także w postaci zastosowania tego oprogramowania w konkretnych celach biznesowych Pana Kontrahenta. Kwalifikowane prawo wytwarzane przez Pana ma w Pana ocenie charakter indywidualny i oryginalny – nie jest wynikiem mechanicznych działań, lecz określonych procesów myślowych, wymagających kreatywności, gdyż do jego wytworzenia musi Pan posiadać indywidualne umiejętności, doświadczenie i wiedzę programistyczną. Czynności wykonywane przez Pana, tj. tworzenie lub rozwijanie przez Pana kwalifikowanego prawa autorskiego, ze sprzedaży którego uzyskuje przychody, nie ma charakteru działań rutynowych ani nie dotyczy okresowych zmian tego prawa kwalifikowanego. Pana kreatywność przejawi się już na etapie koncepcji i planowania – zastosuje Pan kreatywny proces myślowy np. poprzez analizę dokumentów, notatek, czy innych elementów, które mogą stanowić materiał dodatkowy, obok dokumentacji projektowej. Oryginalność Pana działań nad kwalifikowanym prawem będzie uzewnętrzniona poprzez tworzenie szczegółowej dokumentacji procesu twórczego, obejmującego etapy rozwoju projektu, podejmowane decyzje, analizę problemów i podejścia do ich rozwiązania. Pana działalność nie jest jedynie powielaniem istniejących rozwiązań – projekt wprowadza innowacyjne elementy lub rozszerza istniejące rozwiązania, co przyczynia się do stworzenia „nowego” produktu czy oprogramowania. Pana działania pomogą zwiększyć efektywność i konkurencyjność na rynku Pana Kontrahenta. Efekty Pana pracy, zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.:

-zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej;

-nie są efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych, i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny;

-nie są jedynie „techniczną” realizacją szczegółowych projektowy bowiem każdorazowo mają charakter „twórczy”.

W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że innowacyjne technologie i usprawnienia wdrażane w tworzonym oprogramowaniu odróżniają je od istniejących rozwiązań na rynku. Oprogramowanie jest bardziej wydajne, bezpieczne i skalowalne, a także oferuje nowe funkcje i możliwości, które nie są dostępne w innych rozwiązaniach. Dzięki innowacyjności tworzonego oprogramowania Kontrahent może: zwiększyć efektywność i produktywność, obniżyć koszty operacyjne, poprawić jakość obsługi klienta oraz wzmocnić pozycję konkurencyjną na rynku. Oprogramowanie jest odpowiedzią na jego specyficzne potrzeby i stanowi realną wartość dodaną dla jego działalności. Innowacyjne technologie i usprawnienia wdrażane w tworzonym oprogramowaniu zapewnią Kontrahentowi przewagę konkurencyjną i pomogą mu osiągnąć jego cele biznesowe. Efektem działań w ramach projektu badawczo-rozwojowego będzie stworzenie innowacyjnego oprogramowania, które zaoferuje szereg nowych zastosowań (np. automatyzacja procesów; optymalizacja zarządzania ryzykiem; integracja z istniejącymi systemami). Nowe zastosowania oprogramowania będą dostosowane do specyficznych potrzeb Kontrahenta. Współpraca z Kontrahentem na każdym etapie projektu jest kluczowa dla zapewnienia, że oprogramowanie odpowiada jego oczekiwaniom i przynosi wymierne korzyści. Oprogramowanie będzie zawierać oryginalne rozwiązania programowe, chronione prawem autorskim, kod źródłowy oprogramowania będzie napisany w sposób oryginalny i twórczy. Oprogramowanie może mieć znaczący wpływ na rozwój nauki i techniki w dziedzinie, której dotyczy projekt, wyniki projektu mogą być publikowane w czasopismach naukowych i prezentowane na konferencjach. W celu realizacji zleconego zadania będzie Pan podejmował następujące konkretne działania zmierzające do wytworzenia i rozwinięcia/ulepszenia oprogramowania/programu komputerowego:

·zbieranie informacji od Kontrahenta – przeprowadzi Pan wywiady z Kontrahentem w celu zidentyfikowania jego potrzeb i celów, przeanalizuje istniejącą dokumentację dotyczącą oprogramowania, przeprowadzi obserwację użytkowników oprogramowania (jeśli jest to możliwe);

·analiza wymagań – zdefiniuje funkcjonalne i niefunkcjonalne wymagania oprogramowania, opracuje specyfikację oprogramowania;

·projektowanie oprogramowania – zaprojektuje architekturę oprogramowania, która będzie skalowalna, wydajna i łatwa w utrzymaniu, dobierze odpowiednie technologie do implementacji oprogramowania, stworzy prototyp oprogramowania w celu weryfikacji założeń projektowych;

·implementacja oprogramowania – napisze kod źródłowy oprogramowania w języku (...) , wykorzysta biblioteki i frameworki programistyczne do ułatwienia implementacji oprogramowania, przeprowadzi testy jednostkowe i integracyjne w celu zapewnienia jakości oprogramowania.

·testowanie oprogramowania – przeprowadzi kompleksowe testy funkcjonalne oprogramowania w celu zapewnienia, że spełnia ono wszystkie wymagania, naprawi błędy i zoptymalizuje wydajność oprogramowania,

·wdrożenie oprogramowania – wdroży oprogramowanie do środowiska produkcyjnego, przeprowadzi szkolenia dla użytkowników oprogramowania, zapewni wsparcie techniczne dla użytkowników.

·utrzymanie oprogramowania – będzie monitorować wydajność oprogramowania i wprowadzać niezbędne korekty, będzie stale udoskonalać oprogramowanie i dodawać nowe funkcje, będzie współpracować z Kontrahentem w celu zapewnienia zgodności oprogramowania z jego zmieniającymi się potrzebami.

Oprogramowanie będzie wytworzone/rozwinięte/ulepszone w oparciu o:

(…).

Wyjaśnił Pan, że wykorzystuje najnowsze technologie (często nieistniejące w momencie tworzenia poprzednich rozwiązań), te technologie nie są powszechnie stosowane w oprogramowaniu (...) , co czyni Pana projekt wyjątkowym. Oprogramowanie zawiera oryginalne rozwiązania programowe, chronione prawem autorskim, te rozwiązania nie są dostępne w innych programach (...) , co nadaje Pana projektowi charakter nowatorski. Oprogramowanie, nad którym Pan pracuje jest zazwyczaj bardziej rozbudowane i skomplikowane niż typowe projekty (...). Wymaga to od Pana szerszego zakresu umiejętności i doświadczenia. Oprogramowanie będzie napisane w sposób rzetelny i z dbałością o szczegóły, będzie ono łatwe w obsłudze i wolne od błędów. Oprogramowanie będzie stale rozwijane i ulepszane, będą dodawane nowe funkcje i poprawiana wydajność. Każdy projekt jest wyjątkowy i wymaga innego podejścia. Nie ma dwóch identycznych projektów, rozwiązań, ani wymagań. Oryginalność oprogramowania polega na: połączeniu innowacyjnych technologii z oryginalnymi rozwiązaniami, dostosowaniu oprogramowania do specyficznych potrzeb Kontrahenta, wysokiej jakości wykonania, ciągłym rozwoju i ulepszaniu w oparciu o najnowsze technologie. Pana działania polegające na rozwijaniu/ulepszaniu oprogramowań/programów komputerowych zmierzają/będą zmierzały do poprawy użyteczności albo funkcjonalności tych oprogramowań/programów komputerowych.

Zatem, prowadzona przez Pana działalność w zakresie tworzenia i rozwijania/ulepszania wymienionego programu komputerowego ma twórczy charakter.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny.

Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań: planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Wskazał Pan, że w ramach swojej działalności wytwarza i ulepsza Pan kwalifikowany przedmiot ochrony prawnoautorskiej bezpośrednio przez działalność o charakterze twórczym, prowadzoną w sposób systematyczny, tj. metodyczny i uporządkowany, w celu zwiększenia zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Będzie realizował Pan działalność w sposób systematyczny stosując zwykle następujący schemat etapów prac: planowanie projektów; cykl rozwoju i uczenia się; regularne przeglądy postępów; ustalanie mierników wyników; przeglądy literatury i trendów; rozwój umiejętności zespołu; udostępnianie wiedzy w zespole. Efekty Pana samodzielnej pracy są rozwiązaniami niewystępującymi dotychczas w Pana praktyce gospodarczej lub są na tyle innowacyjne, że w znacznymi stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących. Systematyczność w podejmowanych przez Pana

działaniach, w zakresie opisanych we wniosku czynności, polega na:

1.Planowaniu i organizacji pracy:

  • Określa Pan jasne cele i etapy projektu.
  • Tworzy szczegółowy plan działania, uwzględniający zadania, terminy i zasoby.
  • Monitoruje postępy w realizacji projektu i regularnie dokonuje korekt.

2.Ciągłym rozwoju i poszerzaniu wiedzy:

  • Uczestniczy w kursach i szkoleniach, aby zdobyć nowe umiejętności i poszerzyć swoją wiedzę.
  • Eksperymentuje z nowymi technologiami i narzędziami, aby znaleźć najlepsze rozwiązania dla tworzonych projektów.

3.Dokumentowaniu swojej pracy:

  • Tworzy Pan dokumentację techniczną dla swojego oprogramowania.
  • Publikuje artykuły i blogi o swoich projektach, aby dzielić się swoją wiedzą z innymi.

4.Uczestnictwie w konferencjach i wydarzeniach branżowych:

  • Uczestniczy Pan w konferencjach i wydarzeniach branżowych, aby poznać nowe technologie, trendy i rozwiązania.
  • Prezentuje swoje projekty na konferencjach i spotkaniach.
  • Nawiązuje kontakty z innymi programistami i ekspertami.

Na wstępie realizacji projektu postawił Pan sobie następujące cele:

-stworzenie innowacyjnego i wartościowego oprogramowania – oprogramowanie będzie: wykorzystywać nowe i innowacyjne technologie, rozwiązywać realne problemy i odpowiadać na potrzeby użytkowników, łatwe w obsłudze i dostępne dla szerokiego grona odbiorców;

-udokumentowanie procesu twórczego – tworzenie dokumentacji technicznej dla Pana oprogramowania, publikowanie artykułów i blogów o swoich projektach.

Projekt jest finansowany przez firmę A na podstawie podpisanego kontraktu.

W związku z projektem opracował Pan następujące harmonogramy:

1.Harmonogram ogólny – określa główne etapy projektu (Faza koncepcyjna – została zrealizowana w terminie; Faza projektowania – została zrealizowana w terminie; Faza rozwoju – została zrealizowana w terminie; Faza testowania – została zrealizowana w terminie; Faza wdrożenia – została zrealizowana w terminie; Faza utrzymania) oraz terminy realizacji poszczególnych etapów.

2.Harmonogram szczegółowy – określa szczegółowe zadania do wykonania w ramach każdego etapu oraz terminy realizacji zadań.

3.Harmonogram aktualizacji – określa terminy aktualizacji oprogramowania o nowe funkcje i ulepszenia oraz zakres aktualizacji.

Zatem, kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej, tj. prowadzenie działalności w sposób systematyczny, w odniesieniu do wskazanego przez Pana programu komputerowego jest spełnione.

Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu.

Z opisu sprawy wynika, że prowadząc działalność zwiększa Pan zasób wiedzy oraz wykorzystuje ją do tworzenia nowych zastosowań poprzez: systematyczny przegląd artykułów, filmów instruktażowych oraz literatury; uczestnictwo w konferencjach i szkoleniach; kontakty z innymi specjalistami; udostępnianie wiedzy w zespole; prowadzenie eksperymentów i przygotowywanie prototypów. Pana działania bez wątpienia pomogą zwiększyć efektywność i konkurencyjność na rynku Pana Kontrahenta. Przed rozpoczęciem realizacji oprogramowania/programu komputerowego będzie dysponował Pan następującymi zasobami wiedzy:

1.Znajomość technologii:

·dogłębne zrozumienie technologii (…) niezbędnych do realizacji projektu;

·doświadczenie w projektowaniu i implementacji skalowalnych i bezpiecznych aplikacji;

·umiejętność rozwiązywania problemów i debugowania kodu.

2.Dokumentacja projektowa:

·dokładna specyfikacja wymagań funkcjonalnych i niefunkcjonalnych oprogramowania;

·dokumentacja architektoniczna opisująca strukturę i komponenty oprogramowania;

·przypadki testowe i plany testów.

W ramach działalności związanej z tworzeniem i ulepszaniem oprogramowania/programu komputerowego wykorzystuje i rozwija/ulepsza Pan szeroki wachlarz:

(…).

W ramach tworzenia i ulepszania oprogramowania dla Kontrahenta, będzie Pan również rozwijał/ulepszał następujące umiejętności: umiejętność analitycznego myślenia; umiejętność projektowania oprogramowania; umiejętność zarządzania projektami; umiejętność komunikacji.

Tworzone i rozwijane/ulepszane produkty, usługi, procesy są/będą oparte na:

(…)

Wymienione rozwiązania wiedzy, techniki, technologie i narzędzia programistyczne stanowią solidną podstawę do tworzenia i rozwijania/ulepszania innowacyjnych produktów, usług i procesów.W porozumieniu z Kontrahentem przygotowuje się Pan również do zdania egzaminu (…). Uzyskanie tego certyfikatu potwierdzi Pana umiejętności i wiedzę. Efektem działań będzie stworzenie innowacyjnego oprogramowania, które zaoferuje szereg nowych zastosowań w zakresie tworzenia, wdrażania i zarządzania aplikacjami w chmurze (…). Wskazał Pan także, że powadzone przez Pana prace obejmowały badania empiryczne mające na celu określenie wpływu różnych technik optymalizacji na wydajność aplikacji (...) w różnych scenariuszach i ocenę użyteczności interfejsu użytkownika i identyfikację potencjalnych problemów z użytecznością, a także badania teoretyczne mające na celu opracowanie nowego: algorytmu sortowania, który jest bardziej wydajny niż istniejące algorytmy i wzorca projektowego, który rozwiązuje problem typowy dla aplikacji wrębowych. Podczas badań empirycznych zastosował Pan takie metody jak: eksperymenty z wykorzystaniem różnych benchmarków (...), testy użyteczności z udziałem użytkowników końcowych oraz analiza danych statystycznych. Natomiast do badań teoretycznych zastosował Pan takie metody jak: analiza teoretyczna algorytmów i struktur danych, implementacja wzorców projektowych w języku (...) oraz symulacje komputerowe. Efekty prac empirycznych to: opracowanie wytycznych dotyczących optymalizacji wydajności aplikacji (...) , opracowanie zaleceń dotyczących poprawy użyteczność interfejsu użytkownika oraz identyfikacja potencjalnych problemów z wydajnością w różnych scenariuszach. Z kolei efekty prac teoretycznych to: (…). Wszystkie te efekty przyczyniły się do rozwoju Pana wiedzy i umiejętność w zakresie tworzenia i ulepszania oprogramowania.

Zatem, powyższe pozwala uznać, że wykorzystuje Pan istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.:

·badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz

·prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ww. ustawy.

Badania podstawowe w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce to:

·prace empiryczne – czyli prace doświadczalne; lub

·prace teoretyczne – czyli oparte na teorii naukowej, a nie na doświadczeniu;

mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne.

Co istotne, aby prowadzone przez podmiot działania miały status badań podstawowych w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym muszą być prowadzone z zachowaniem odpowiednich standardów.

Nie każde przeprowadzone doświadczenie jest badaniem podstawowym. Prace empiryczne muszą być prowadzone w odpowiednich warunkach (w odpowiednim środowisku), w oparciu o określoną metodę działań. Powinny być przeprowadzone w odpowiedniej próbie, uwzględniać stopień powtarzalności wyników. Prace te powinny być odpowiednio zarejestrowane lub opisane. Szczegółowe standardy prowadzenia prac empirycznych są uzależnione od przedmiotu badania.

Podobnie, nie każde rozważania prowadzone w oparciu o teorie naukowe będą miały status prac teoretycznych w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce. Prace teoretyczne w rozumieniu tej ustawy także muszą spełniać określone standardy, w tym dotyczące metodologii badan naukowych, komparatystyki, zasad wnioskowania.

Działalność badawczo-rozwojowa może również obejmować badania aplikacyjne w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Aplikacja to m.in. „zastosowanie czegoś w praktyce”. Przedmiotem badań aplikacyjnych jest więc pozyskanie nowej wiedzy i umiejętności (opartych na wiedzy i doświadczeniu) dla potrzeb praktyki produkcyjnej lub usługowej w określonym zakresie. Podmiot podejmujący prace aplikacyjne – mając wiedzę o określonych produktach, procesach lub usługach (ich cechach, wadach) – podejmuje działalność badawczą, której celem jest zdobycie nowej wiedzy i umiejętności po to, aby:

·opracować nowe produkty, procesy lub usługi lub

·wprowadzić znaczące ulepszenia do istniejących produktów, procesów lub usług.

„Nowy” to „niedawno zrobiony, nabyty lub właśnie powstały, założony”, „taki, który zajął miejsce poprzedniego”, „spotykany po raz pierwszy, dopiero co poznany lub będący od niedawna w jakimś środowisku”, „od niedawna istniejący, właśnie wynaleziony”.

Celem prac aplikacyjnych jest zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności – czyli takiej wiedzy i takich umiejętności, których podmiot prowadzący prace (pomimo bycia specjalistą w danej dziedzinie) wcześniej nie posiadał.

Nowym produktem, procesem lub usługą może być:

·produkt, proces lub usługa, które nie istniały wcześniej, czyli takie, które zostały opracowane po raz pierwszy w wyniku badan aplikacyjnych;

·produkt, proces lub usługi, które istniały już jako rodzaj produktu, procesu lub usługi, ale w wyniku badań aplikacyjnych opracowano ich nową koncepcję.

Ulepszenie natomiast to „to, co usprawniło funkcjonowanie czegoś”. Ulepszać to „zmienić coś tak, żeby stało się bardziej użyteczne lub funkcjonalne”. Celem prac aplikacyjnych dotyczących istniejących produktów, procesów lub usług nie są jakiekolwiek ulepszenia, ale ulepszenia znaczące – czyli mające duże znaczenie, dużą wagę, istotne z punktu widzenia funkcji i dotychczasowych cech ulepszanych produktów, procesów lub usług. Jednocześnie jednak skala zmian wprowadzonych do produktu, procesu lub usługi nie powoduje, że mówimy o nowym produkcie, procesie lub usłudze, ale o produkcie, procesie lub usłudze znacząco ulepszonych.

Analogicznie jak w przypadku badań podstawowych, także badania aplikacyjne muszą być prowadzone z zachowaniem odpowiednich standardów.

Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje również prace rozwojowe w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności – przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:

·nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.

Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:

·nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;

·łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badań rozwojowych;

·kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;

·wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.

Co istotne, całość ww. czynności służy:

·planowaniu produkcji oraz

·projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług – od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.

Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.

Jak wskazuje Pan we wniosku, Pana działalność jest działalnością twórczą, która obejmuje i będzie obejmowała prace rozwojowe lub badawcze podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Pana działalność obejmuje i będzie obejmowała nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Czynności wykonywane przez Pana, tj. tworzenie lub rozwijanie przez Pana kwalifikowanego prawa autorskiego, ze sprzedaży którego uzyskuje przychody, nie ma charakteru działań rutynowych ani nie dotyczy okresowych zmian tego prawa kwalifikowanego. Efektem działań w ramach projektu badawczo-rozwojowego będzie stworzenie innowacyjnego oprogramowania, które zaoferuje szereg nowych zastosowań (np. automatyzacja procesów; optymalizacja zarządzania ryzykiem; integracja z istniejącymi systemami). Nowe zastosowania oprogramowania będą dostosowane do specyficznych potrzeb Kontrahenta. Współpraca z Kontrahentem na każdym etapie projektu jest kluczowa dla zapewnienia, że oprogramowanie odpowiada jego oczekiwaniom i przynosi wymierne korzyści. Pana działania pomogą zwiększyć efektywność i konkurencyjność na rynku Pana Kontrahenta. Oprogramowanie będzie zawierać oryginalne rozwiązania programowe, chronione prawem autorskim, kod źródłowy oprogramowania będzie napisany w sposób oryginalny i twórczy. Pana działalność nie jest jedynie powielaniem istniejących rozwiązań – projekt wprowadza innowacyjne elementy lub rozszerza istniejące rozwiązania, co przyczynia się do stworzenia „nowego” produktu czy oprogramowania. Oprogramowanie będzie wykorzystywać nowe i innowacyjne technologie, rozwiązywać realne problemy i odpowiadać na potrzeby użytkowników oraz będzie łatwe w obsłudze i dostępne dla szerokiego grona odbiorców.W ramach działalności związanej z tworzeniem i ulepszaniem oprogramowania/programu komputerowego wykorzystuje i rozwija/ulepsza Pan, wskazany w opisie sprawy, szeroki wachlarz wiedzy oraz umiejętności.Tworzone i rozwijane/ulepszane produkty, usługi, procesy są/będą oparte na wymienionych przez Pana rozwiązaniach wiedzy, rozwiązaniach technicznych, rozwiązaniach technologicznych oraz narzędziach programistycznych. Pana działalność obejmuje badania empiryczne (mające na celu określenie wpływu różnych technik optymalizacji na wydajność aplikacji (...) w różnych scenariuszach oraz ocenę użyteczności interfejsu użytkownika i identyfikację potencjalnych problemów z użytecznością) oraz badania teoretyczne (mające na celu opracowanie nowego algorytmu sortowania, który jest bardziej wydajny niż istniejące algorytmy oraz opracowanie nowego wzorca projektowego, który rozwiązuje problem typowy dla aplikacji webowych). Zastosował Pan następujące metody: eksperymenty z wykorzystaniem różnych benchmarków (...), testy użyteczności z udziałem użytkowników końcowych, analiza teoretyczna algorytmów i struktur danych, implementacja wzorców projektowych w języku (...) , symulacje komputerowe. Prowadzi Pan prace empiryczne (eksperymenty z wykorzystaniem benchmarków (...) , testy użyteczności z udziałem użytkowników końcowych, analiza danych statystycznych) oraz prace teoretyczne (analiza teoretyczna algorytmów i struktur danych, implementacja wzorców projektowych w języku (...) , symulacje komputerowe). Wszystkie efekty prowadzonych badań przyczyniły się do rozwoju Pana wiedzy i umiejętności w zakresie tworzenia i ulepszania oprogramowania.

Zatem powyższe pozwala uznać, że opisana działalność w zakresie tworzenia i rozwijania/ulepszania wymienionego programu komputerowego spełnia warunki do uznania jej za badania naukowe oraz prace rozwojowe.

W konsekwencji, mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis sprawy stwierdzić należy, że Pana działalność polegająca na tworzeniu i rozwijaniu/ulepszaniu oprogramowania, spełnia/będzie spełniała definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy przy tym podkreślić, że działalnością badawczo-rozwojową nie jest całość usług świadczonych przez Pana ani też całość prowadzonej przez Pana działalności programistycznej, ale wyłącznie te działania, które ściśle dotyczą tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących stworzeniu nowego produktu – takiego jak ten, który został wymieniony we wniosku i jego uzupełnieniu i w warunkach działalności wynikające z wniosku i jego uzupełnienia.

Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 ww. ustawy:

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

– podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Na mocy art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Należy przyjąć, że dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika. Innymi słowy, skorzystanie z preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.

Stosownie natomiast do art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a + b) x 1,3

a + b + c + d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Na podstawie art. 30ca ust. 5 ww. ustawy:

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Stosownie natomiast do treści art. 30ca ust. 7 powołanej ustawy:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Na mocy art. 30ca ust. 11 ww. ustawy:

Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 tego artykułu są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Zatem, podatnik, który osiągnął w ciągu roku dochód z kwalifikowanego IP i decyduje, że wobec tego dochodu będzie stosował 5% stawkę podatku, jest zobowiązany do wykazania tego dochodu w zeznaniu rocznym składanym za rok, w którym ten dochód został osiągnięty. Podatnik ma prawo stosować 5% stawkę podatkową do dochodu z tego konkretnego kwalifikowanego IP w okresie, w którym kwalifikowane IP posiada ochronę prawną.

Ponadto należy wskazać, że podatnik, który chce skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję rachunkową w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.

Podkreślić należy, że w celu skorzystania z opodatkowania dochodów na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik ma obowiązek prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję. Przepisy o IP BOX nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.

Zgodnie bowiem z art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

Zgodnie z art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy:

W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Odrębna od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencja – zgodnie z art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – ma zatem na celu obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych. Wskazana ewidencja jest bardzo ważna, ponieważ jej prowadzenie w sposób niezapewniający osiągnięcie ww. celów, spowoduje po stronie podatnika obowiązek zapłaty podatku dochodowego według skali bądź stawki liniowej.

Powyższe przepisy wprowadzają korzystne rozwiązania podatkowe dla przedsiębiorców, którzy uzyskują dochody z komercjalizacji wytworzonych lub rozwiniętych przez nich praw własności intelektualnej, tzw. Innovation Box.

W ramach tych rozwiązań podatnik może opodatkować preferencyjną 5% stawką podatkową swoje dochody z praw własności intelektualnej. Warunkiem jest, aby:

·podatnik był właścicielem, współwłaścicielem, użytkownikiem tych praw lub posiadał prawa do korzystania z nich na podstawie umowy licencyjnej i

·prawa te były chronione na podstawie obowiązującego prawa krajowego lub międzynarodowego przez m.in. patent, dodatkowe prawo ochronne na wzór użytkowy czy prawo z rejestracji wzoru przemysłowego.

Prawa takie są zwane „kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej”.

Podatnik może również skorzystać z ulgi Innovation Box jeśli zakupi kwalifikowane prawa własności intelektualnej, o których mowa powyżej, a następnie poniesie koszty związane z rozwojem lub ulepszeniem nabytego prawa.

Dochodem kwalifikującym się do ulgi Innovation Box jest:

·dochód uzyskany z tytułu należności/opłat licencyjnych lub innych należności związanych z wykorzystywaniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,

·dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jak również,

·dochód z tego aktywa uwzględniony w cenie sprzedaży produktu lub usługi określany na zasadzie ceny rynkowej.

Warunkiem koniecznym dla skorzystania z omawianej preferencji jest prowadzenie przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej bezpośrednio związanej z wytworzeniem, komercjalizacją, rozwojem lub ulepszeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Poziom dochodu kwalifikowanego do zastosowania preferencyjnej stawki opodatkowania jest wyliczany przy zastosowania formuły (wzoru) określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy.

Co istotne, podatnik ma obowiązek ustalenia odrębnych wskaźników nexus dla poszczególnych kwalifikowanych IP. Zaznaczenia przy tym wymaga, że w Pana sytuacji, opodatkowaniu 5% stawką będzie podlegała suma przemnożonych przez wskaźniki nexus dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej, tj. autorskich praw do programów komputerowych.

Istotnym jest, aby ze wskaźnika nexus wykluczyć koszty, które nie są, lub ze swej natury nie mogą być bezpośrednio związane z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem konkretnego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Ustalając wskaźnik nexus, należy pamiętać, aby istniał związek między:

-wydatkami poniesionymi przez podatnika w związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,

-kwalifikowanym prawem własności intelektualnej oraz

-dochodami uzyskiwanymi z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Ta szczególna metoda ujmowania kosztów we wskaźniku ma zastosowanie jedynie dla celu, jakim jest kalkulacja tego wskaźnika.

Należy również pamiętać, że wskaźnik nexus jest obliczany oddzielnie dla dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W związku z tym, należy ustalić odrębnie koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo-rozwojową związaną z danym prawem.

Przyjąć więc trzeba, że jeżeli podatnik poniósł rzeczywiście wydatki, które kwalifikują się jako koszty prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, to wydatki związane z wytworzeniem w ramach tej działalności kwalifikowanego IP należy uznać za koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez niego działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, z zastrzeżeniem art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy podkreślić, że stosowanie ulgi (niższej stawki podatku do kwalifikowanych dochodów) jest prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Jest to o tyle istotne, gdyż z korzystaniem z ulgi wiążą się jednak, dodatkowe obowiązki po stronie podatników – w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji, która pozwala na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.

Podatnicy nie prowadzący ksiąg rachunkowych mogą spełnić wymóg dotyczący takiej ewidencji przez sporządzanie kumulatywnego, comiesięcznego zestawienia dokumentów potwierdzających poniesione wydatki dotyczące projektu kwalifikowanego IP. Zestawienie powinno obejmować wydatki od początku działalności badawczo-rozwojowej prowadzącej do wytworzenia kwalifikowanego IP do końca danego miesiąca kalendarzowego. Zestawienie to powinno być sporządzane przez narastające ujęcie wydatków dotyczących poszczególnych zadań. Należy je sporządzać na podstawie zestawienia dokumentów, które potwierdzają poniesione wydatki.

Autorskie prawo do programu komputerowego objęte jest ochroną na mocy art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509).

Zgodnie z art. 74 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:

Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

W związku z tym, że w Polsce oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, jeśli jego wytworzenie, rozwinięcie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Jak wcześniej rozstrzygnięto, tworzy i rozwija/ulepsza Pan Oprogramowanie w ramach prowadzonej bezpośrednio działalności badawczo-rozwojowej, spełniającej definicję wskazaną w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. W opisie sprawy wskazał Pan, że wszystkie wytworzone czy rozwijane przez Pana programy komputerowe – efekty Pana prac stanowią odrębne programy komputerowe podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Będzie posiadał i prowadził Pan odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zgodną z wymogami art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ewidencję pozwalającą na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawe własności intelektualnej oraz na wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ww. ustawy przypadających na każde kwalifikowane prawo i zapewniającą określenie kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Ewidencja taka prowadzona jest na bieżąco od 1 sierpnia 2023 r.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że autorskie prawa majątkowe do programów komputerowych będące efektem tworzenia i rozwijania/ulepszania programów komputerowych – w zakresie, w jakim stanowią nowe i indywidualne rozwiązania będące bezpośrednim efektem prac badawczo-rozwojowych – są/będą kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W opisie sprawy wskazał Pan, że otrzymuje od Kontrahenta wynagrodzenie z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich.

Jednocześnie wskazał Pan w opisie sprawy, że uzyskuje Pan dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględniony w cenie sprzedaży swojej usługi.

W tym miejscu należy zauważyć, że w art. 30ca ust. 7 ustawy, ustawodawca wskazuje zamknięty katalog tytułów, z jakich może być osiągany dochód uznawany za uzyskany z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Wśród nich ustawodawca wymienił uwzględnienie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w cenie sprzedaży produktu lub usługi (art. 30ca ust. 7 pkt 3 ustawy). Przepis ten dotyczy sytuacji, gdy podatnik wykorzystuje posiadane kwalifikowane prawo własności intelektualnej dla potrzeb wytwarzania produktów lub dla potrzeb świadczenia usług, które oferuje w swojej działalności gospodarczej. Produkt lub usługa oferowane przez podatnika są wynikiem posiadania przez niego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Kształt, cechy, właściwości produktów lub usług są efektem wykorzystania w praktyce gospodarczej podatnika wartości intelektualnych, które powstały w wyniku prowadzonych przez niego prac badawczo-rozwojowych i które podlegają ochronie prawnej jako „przypisane” do podatnika. Przykładem są sytuacje, gdy produkt jest wytwarzany w oparciu o posiadane przez podatnika patenty albo usługa jest świadczona z wykorzystaniem rozwiązań, które podlegają ochronie jako kwalifikowane prawa własności intelektualnej.

Natomiast art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy ma zastosowanie, gdy całość praw własności intelektualnej do tworzonego oprogramowania jest przekazywana odpłatnie na rzecz danego kontrahenta. W toku realizowanych prac, podatnik wytwarza utwory objęte prawami własności intelektualnej. Kontrahent zyskuje wszystkie prawa do wytworzonych utworów, a podatnik je traci, za co otrzymuje wynagrodzenie. Tak, więc należności otrzymywane z tego tytułu są dochodem ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Na podstawie powyższego należy uznać, że uzyskane przez Pana dochody stanowią kwalifikowane dochody w rozumieniu art. 30ca ust. 4 w związku z art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tym samym, będzie mógł Pan zastosować stawkę opodatkowania 5% do kwalifikowanego dochodu osiągniętego w ramach prowadzonej działalności, na podstawie art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w zeznaniu rocznym za rok 2024. Jeśli Pana sytuacja i obowiązujące prawo nie zmienią się, będzie Pan mógł skorzystać z omawianej preferencji także w zeznaniach za kolejne lata podatkowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych przedstawionych przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Przedmiotem tego rozstrzygnięcia jest kwestia poruszona w pytaniach nr 1, nr 2 i nr 3. Natomiast w zakresie pytania nr 4 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Ponadto zaznaczam, że okoliczność wykazania wartości wynagrodzenia za przeniesienie prawa własności intelektualnej w umowie lub fakturze nie podlega ocenie w drodze interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzeń przyszłych i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00