Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 27 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.66.2024.2.JMS

1. Czy opisana powyżej działalność Spółki w zakresie projektowania zindywidualizowanych układów (…) spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 w zw. z pkt 28 ustawy o CIT, co uprawnia Wnioskodawcę do skorzystania z odliczenia od podstawy opodatkowania ponoszonych kosztów kwalifikowanych w ramach prac badawczo-rozwojowych na zasadach, o których mowa w art. 18d ustawy CIT? 2. Czy koszty zatrudnienia ponoszone przez Spółkę w takiej części, w jakiej czas Pracowników działu (…) przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy Pracowników w danym miesiącu według ustalonej proporcji stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT i mogą podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania Spółki w ramach stosowania ulgi B+R? (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku) 3. Czy koszty materiałów, surowców, komponentów (półproduktów) nabywanych przez Wnioskodawcę od podmiotów z Grupy, które są wykorzystywane przez Spółkę wyłącznie w działalności badawczo-rozwojowej, Spółka ma prawo odliczyć od podstawy opodatkowania w ramach korzystania z ulgi B+R? 4. Czy koszty amortyzacji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych użytkowanych przez dział (…), Spółka ma prawo odliczyć od podstawy opodatkowania w ramach korzystania z ulgi B+R?

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego we wniosku stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

7 lutego 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 6 lutego 2024 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ulgi badawczo-rozwojowej.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 20 marca 2024 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest spółką z siedzibą w Polsce i podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Wnioskodawca nie korzysta ze zwolnień dochodów uzyskanych z działalności prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej ani osiągniętych z realizacji nowej inwestycji określonej w decyzji o wsparciu, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a ustawy CIT.

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, która świadczy usługi w obszarze dystrybucji i montażu rozwiązań do (…) w procesach przemysłowych. W ramach swojej działalności, Spółka oferuje innowacyjne urządzenia i kompletne systemy do (…), a także komponenty systemów i urządzenia do (…). Oferowana przez Spółkę aparatura umożliwia optymalizację procesów względem (…). Wnioskodawca świadczy również usługi, w zakresie projektowania, montażu, uruchamiania, kalibracji, naprawy oraz wsparcia technicznego, a także organizuje profesjonalne szkolenia z zakresu obsługi urządzeń (…) i ich serwisu.

Nabywcami produktów i usług Spółki są podmioty produkcyjne zarówno z Polski, jak i krajów Unii Europejskiej.

Działalność Spółki określona na podstawie kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności (dalej: „PKD”) obejmuje: (…).

Jednocześnie, Wnioskodawca działa w międzynarodowej grupie kapitałowej (dalej: „Grupa”), która jest światowym liderem w dziedzinie (…) oraz usług i rozwiązań z zakresu inżynierii (…) przemysłowych. Grupa dostarcza kompletne systemy automatyki do (…).

Na podstawie wieloletniego doświadczenia Grupa stworzyła produkty odpowiednie m.in. dla przemysłu chemicznego, spożywczego, nauk biologicznych, przemysłu elektro-energetycznego i metalurgicznego, branży paliwowej oraz wodno-ściekowej.

Według danych na koniec roku 2021, Grupa skupiała blisko (….).

Centra sprzedażowe i przedstawicielstwa Grupy znajdują się w (…) na całym świecie. Grupa tworzy swoje urządzenia i rozwiązania w (…) produkcyjnych zlokalizowanych na całym świecie.

W ramach działalności Grupy Spółka zajmuje się dystrybucją gotowych produktów wytwarzanych w Grupie, a także świadczeniem usług w zakresie projektowania (…), ich montażu, uruchamiania, kalibracji, naprawy oraz wsparcia technicznego. Wnioskodawca dostarcza aparaturę (…) oraz usługi i rozwiązania „pod klucz” dla wielu branż przemysłu, w tym oferując:

- usługi projektowe, montaże i uruchomienia (…), przeglądy okresowe oraz pełne wsparcie techniczne, gwarancyjne i pogwarancyjne,

- urządzenia i kompletne systemy do (…),

- kompleksowe (…) zbiorników (…) oraz rozliczeniowe instalacje do dynamicznego pomiaru (…) i wymaganiami Głównego Urzędu Miar,

- szkolenia z zakresu doboru, obsługi i serwisu urządzeń i systemów (…),

- legalizacje oraz kalibracje urządzeń i systemów (…).

Spółka wskazuje, że w ramach ww. rodzajów działalności, przejaw działalności badawczo-rozwojowej Spółka identyfikuje w świadczonych przez nią usługach projektowania układów (…), które to są dostosowywane do zindywidualizowanych wymagań klienta Spółki (dalej: „Produkty”).

Proces projektowania Produktów.

W związku z prowadzoną działalnością Wnioskodawcy w obszarze projektowania układów (…) w ramach struktury organizacyjnej Spółki wyodrębniony został dział (…) (dalej: „(…)”), który jest zarządzany przez Kierownika ds. Zarządzania projektami, wersja angielska stanowiska - Execution Team Leader. Dział (…) składa się odpowiednio z Regionalnego Menedżera ds. Aplikacji (ang. Application Expert), Kierowników Projektu (ang. Project Manager) oraz Inżynierów Projektu (ang. Project Engineer).

Działalność prowadzona przez Spółkę w zakresie projektowania Produktów mieści się w danych rejestrowych Wnioskodawcy pod kod PKD:

- (…).

Jednocześnie, działalność ww. zakresie ma na celu opracowanie zarówno nowych Produktów Spółki, jak również rozwój Produktów istniejących poprzez ich modyfikację.

Podkreślenia wymaga, iż projektowane przez Wnioskodawcę Produkty muszą być zgodne z przepisami prawa. Oceny zgodności dokonuje jednostka notyfikowana. Ponadto, Spółka jest w posiadaniu certyfikatu badania typu (…) wydanego przez jednostkę notyfikowaną obejmującego układy (…).

Spółka wskazuje, że każdy tworzony przez Wnioskodawcę projekt Produktu dla klienta Spółki jest zindywidualizowany. Spółka nie produkuje seryjnie ww. układów, a wykonuje projekty pod zindywidualizowane zamówienia i szczególne potrzeby klienta. Niemniej, ok. 90% projektów opiera się na projektach objętych ww. certyfikatem badania typu (…), co pozwala na uniknięcie ponownego procesu uzyskiwania certyfikacji.

W pozostałych przypadkach, niezbędne jest sprawdzenie przez jednostkę notyfikowaną. Korzystanie z baz certyfikowanych projektów układu (…) usprawnia i skraca proces związany z wdrożeniem nowego rozwiązania u klienta. W każdym przypadku projekt - pomimo, iż częściowo bazuje na założeniach i wymaganiach koniecznych do spełnienia w celu uzyskania certyfikacji - jest zindywidualizowany i odpowiednio dostosowany do specyficznych wymagań i warunków technicznych występujących u klienta, co każdorazowo potwierdza jego innowacyjność.

Prowadzone przez Spółkę prace badawczo-rozwojowe obejmują szerokie spektrum działań, od badania potrzeb klienta, weryfikacji założeń i możliwości technicznych/technologicznych po stronie klienta, dobór aplikacji (…) i odpowiednich urządzeń i materiałów do zastosowania w danej aplikacji, prace koncepcyjne nad działaniem i konstrukcją Produktu, aż po stworzenie projektu nowego Produktu.

Wnioskodawca wskazuje, iż wytworzeniem/zbudowaniem gotowego Produktu na podstawie zindywidualizowanego projektu tworzonego przez Spółkę na indywidualne zlecenie i potrzeby klienta zajmuje się zewnętrzny usługodawca. Jednocześnie, do wytworzenia/budowy Produktu wykorzystuje materiały i komponenty, które Spółka nabywa od podmiotu z Grupy. Spółka natomiast odpowiedzialna jest - poza zaprojektowaniem Produktu - za jego montaż u klienta, uruchomienie, dokonanie oceny zgodności (tj. nadanie znaku zgodności CE) oraz oddanie do użytkowania klientowi.

Spółka podkreśla, że w ramach tworzonych projektów Produktów Pracownicy Spółki stają przed zagadnieniami badawczymi, których rozwiązanie pozwala na opracowanie czy to zupełnie nowych funkcjonalności, które można zaimplementować w istniejących Produktach, czy też na połączenie istniejących funkcjonalności w innowacyjny sposób, umożliwiający uzyskanie Produktu o ulepszonych cechach i sprawniejszym działaniu.

Należy podkreślić, że rezultat prac podejmowanych w procesie projektowania układów projektowych nie zawsze jest pewny, prowadzone prace mogą nie spełniać przyjętych założeń.

Dodatkowo, nawet gdy nowa funkcjonalność lub proces zostały przekazane do produkcji przez zewnętrznego usługodawcę, nie można wykluczyć pojawienia się problemów technicznych, których rozwiązanie wymaga niekiedy dalszych prac badawczo-rozwojowych po stronie Spółki, tj. dopracowania/dostosowania projektu. W ocenie Spółki, nie ma jednak znaczenia, że prace nie zawsze prowadzą do osiągnięcia zakładanych rezultatów. Istotą prowadzenia prac badawczo-rozwojowych jest ryzyko, że wyniki prac nie zawsze będą zadowalające, pomimo zaangażowania nakładów i środków na ten cel. Z powyższego punktu widzenia istotny jest cel prowadzonych prac, a nie sam fakt osiągnięcia zakładanego rezultatu.

W ramach działalności, typowy projekt prowadzony przez Wnioskodawcę w (…) dzieli się na poszczególne etapy:

Etap projektowania.

Na etap projektowania układu (…) składają się:

- identyfikacja potrzeb klienta Spółki,

- wizja lokalna u klienta Spółki w zakresie warunków technicznych,

- dobór optymalnego rozwiązania spełniającego potrzeby klienta i warunki techniczne na podstawie analizy wynikającej z wizji lokalnej,

- przedstawienie oferty projektu wraz z kosztorysem,

- opracowanie projektu wykonawczego składającego się z części mechanicznej i elektrycznej/automatyki oraz ogólnej - jakościowej zawierającego opis projektu, zestawienie niezbędnych materiałów do jego wykonania, rysunki oraz schematy.

Jednocześnie, Wnioskodawca wskazuje, iż w przypadku realizacji większych projektów, Spółka zobowiązana jest do dostarczenia projektu budowlanego, czy teleinformatycznego. Natomiast w powyższym zakresie Spółka dokonuje zakupu ww. projektów u zewnętrznych usługodawców. Spółka natomiast podkreśla, iż ww. zakupione usługi projektowe (budowlane czy teleinformatyczne) nie są objęte przedmiotem niniejszego wniosku.

Zespół projektowy składa się z dwóch osób (jedna z nich opracowuje część mechaniczną, druga - elektryczną/automatykę). Zespołem projektowym kieruje Kierownik Projektu, ang. Project Manager.

Etap budowy.

Na etap budowy zaprojektowanego układu (…) składają się:

- zakup komponentów (zarówno wewnątrz Grupy, jak i od podmiotów niepowiązanych) do budowy zaprojektowanego układu (…),

- zakup usługi montażu (od podmiotu niepowiązanego) układu (…) według projektu Spółki,

- Spółka wskazuje, iż występują sytuacje, w których montaż realizowany jest we własnym zakresie przez klienta Spółki,

- Po etapie budowy ma miejsce opracowanie projektu powykonawczego, dokumentacji ogólnej/jakościowej i instrukcji obsługi urządzenia.

Etap oceny zgodności.

Spółka wskazuje, iż jako producent określonych Produktów w ramach prowadzonych prac dokonuje także oceny zgodności.

Wnioskodawca w tym miejscu wyjaśnia, iż przez ocenę zgodności należy rozumieć sposób postępowania obowiązujący przy wprowadzaniu do obrotu lub oddawaniu do użytkowania wyrobów określonych w odrębnych przepisach prawa. Dokonując takiej oceny, Spółka potwierdza, że Produkty spełniają wymagania określone w dyrektywach unijnych oraz mogą zostać wprowadzone na rynek lub użytkowania, czego dowodem jest ich oznaczenie znakiem „CE” oraz wystawieniem deklaracji zgodności.

Spółka wskazuje, że postępowanie dowodzące zgodności może być realizowane przez samą Spółkę, niemniej Spółka dokonuje go wraz z jednostką notyfikowaną. Wnioskodawca w tym miejscu podkreśla, iż nie projektuje seryjnie układów (…), a oferowane Produkty wykonywane są pod zindywidualizowane zamówienia i szczególne potrzeby klienta.

Tym samym, przygotowanie przez Spółkę projektu Produktu nie służy celom produkcji masowej, bowiem takiej Spółka nie prowadzi. Wnioskodawca podkreśla także, iż prace wykonywane w ramach wskazanego powyżej etapu projektowania mają też innowacyjny charakter, gdyż - z uwagi na dostosowanie tworzonego Produktu do specyficznych wymagań klienta - wymagają prac rozwojowych, w tym w szczególności prac projektowo-konstrukcyjnych lub inżynieryjnych.

W rezultacie realizacji każdego projektu powstaje bowiem Produkt, czyli układ (…) (zarówno w przypadku modyfikacji uprzednio certyfikowanych Produktów) stanowiący nowy produkt w skali rynku.

Spółka realizuje zatem kompleksowy proces badawczo-rozwojowy - planuje i nadzoruje cały proces projektowania począwszy od opracowania założeń/oferty, zaprojektowania Produktu o pożądanych parametrach wyboru materiałów, surowców, ich zakupu oraz zlecenia produkcji usługodawcy zewnętrznemu.

Między poszczególnymi etapami prac istnieje wyraźny związek - tworzą one spójny proces pozwalający na opracowanie Produktu o określonych parametrach na zamówienie klienta. Nie może bowiem powstać Produkt bez dokonania wymaganych badań i testów, w szczególności bez przeprowadzenia etapu oceny zgodności, który zakończony nadaniem znaku CE, potwierdza możliwość wprowadzenia Produktu do obrotu. W konsekwencji, między poszczególnymi etapami istnieje ścisła zależność i związek przyczynowo-skutkowy.

Działalność Spółki opisana we Wniosku nakierowana jest na opracowywanie nowych na podstawie poszukiwań i badań, a także wprowadzanie istotnych i innowacyjnych ulepszeń dla stosowanych Produktów. W swojej działalności Spółka wykorzystuje zarówno dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej, jak i podejmuje badania w celu zdobycia nowej wiedzy oraz umiejętności.

Zatem, prace w zakresie działalności badawczo-rozwojowej opisane we Wniosku nie będą miały charakteru rutynowych prac obejmujących okresowe zmiany.

W celu korzystania z ulgi na działalność-badawczo rozwojową, o której mowa w art. 18d ustawy CIT (dalej: „ulga B+R”) Spółka wyodrębnia w ewidencji w formie pliku Excel, o której mowa w art. 9 ust. 1 ustawy CIT, koszty działalności badawczo-rozwojowej zgodnie z art. 9 ust. 1b ustawy CIT.

Ponadto, Spółka oświadcza, że koszty będące przedmiotem pytań postawionych we wniosku nie zostały i nie zostaną zwrócone Wnioskodawcy w jakiejkolwiek formie.

Pracownicy działu (…).

Jak zostało zaznaczone wyżej, w ramach działu (…) zatrudnieni są pracownicy na stanowiskach: Application Expert (dalej także: „Regionalny Menedżer ds. Aplikacji”), Execution Team Leader (dalej także: „Kierownik ds. Zarządzania Projektami”), Project Manager (dalej także: „Kierownik Projektu”), Project Engineer (dalej także: „Inżynier Projektu”) (razem dalej: „Pracownicy”). Spółka w tym miejscu podkreśla, iż nazwy stanowisk występujących w dziale (…) funkcjonują w dwóch wskazanych wersjach językowych, tj. zarówno angielskiej, jak i polskiej i są względem siebie równorzędne.

Zgodnie z obowiązującym w Spółce dokumentem wewnętrznym pracownik zatrudniony na stanowisku Application Expert (Regionalnego Menedżera ds. Aplikacji) w ramach działu (…) odpowiedzialny jest za:

- dobór rozwiązań aplikacyjnych,

- przygotowywanie ofert,

- wizje lokalne, prowadzenie rozmów handlowych i technicznych,

- prowadzenie szkoleń,

- wsparcie działu sprzedaży i marketingu,

- spotkania marketingowe i szkoleniowe z klientami.

Zadania Execution Team Leadera (Kierownika ds. Zarządzania Projektami) nakierowane są w szczególności na zarządzanie portfolio projektów (…) oraz rozwój działu w strukturze międzynarodowej i polegają na:

- koordynacji prowadzonych projektów pod kątem organizacyjnym i finansowym,

- przygotowywaniu ofert, warunków handlowych ofert i umów,

- tworzeniu projektów mechanicznych rozwiązań (…),

- nadzorze nad montażem mechanicznym,

- tworzeniu dokumentacji projektowej i powykonawczej,

- przygotowywaniu modeli/rysunków urządzeń (…) dla innych działów,

- przeprowadzaniu wizji lokalnych,

- uzgodnieniach z klientami, podwykonawcami, poddostawcami w ramach zapytań ofertowych/realizowanych projektów,

- współpracy w ramach (…),

- zarządzaniu zespołem.

Zakres zadań Pracowników zatrudnionych jako Project Manager (Kierownik Projektu) oraz Project Engineer (Inżynier Projektu) jest zbieżny. Pracownicy ci, jako odpowiedzialni za realizację projektów, zajmują się:

- realizacją i koordynowaniem projektów układów (…) w Polsce i/lub za granicą,

- projektowaniem (w branży (…)),

- programowaniem,

- zakupem usług i materiałów na potrzeby projektu oraz

- project managementem, tj. współpracą i zarządzaniem podwykonawcami i poddostawcami,

- pracą na obiekcie, w tym: nadzorem realizacji projektu, koordynacją podwykonawcami, uruchomieniami, legalizacjami i ocenami zgodności oraz uczestnictwem w wizjach lokalnych u klienta,

- obsługą gwarancyjną i pogwarancyjną,

- udziałem w projektach międzynarodowych (…).

Ewidencja czasu pracy Pracowników działu (…).

Pracownicy działu (…) ewidencjonują czas pracy w systemie Planview, przypisując ten czas do aktywności ściśle związanych z realizacją danego projektu (odnosząc się do numeru projektu, numeru zamówienia i konkretnej pozycji w tym zamówieniu) oraz pozostałych aktywności jak urlopy, zwolnienia lekarskie, spotkania itp.

Ewidencja czasu pracy prowadzona przez Pracowników (…) pozwala na określenie czasu przeznaczonego na realizację danych projektów.

Środki trwałe wykorzystywane w (…).

 Spółka w ramach prowadzonych prac projektowych nad Produktem wykorzystuje w dziale (…) środki trwałe i wartości niematerialne i prawne, do których zalicza:

- Komputery i laptopy,

- Stacje kalibracyjne,

- Oprogramowanie komputerowe.

Spółka wskazuje, że jest w stanie w prowadzonej ewidencji wyodrębnić jaka część danego środka trwałego bądź wartości niematerialnej jest wykorzystywana przez Pracowników (…) w pracach kwalifikowanych do działalności badawczo-rozwojowej. Kluczem podziału stosowanym przez Spółkę może być liczba roboczogodzin Pracowników (…).

Pismem z 21 marca 2024 r., uzupełnili Państwo opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego następująco:

 1. Na wstępie Wnioskodawca wskazuje, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej projektuje na zlecenie układy (…) dostosowywane do zindywidualizowanych wymagań, potrzeb oraz warunków technicznych i technologicznych klientów Spółki (dalej: „Produkty”).

Wytworzeniem/zbudowaniem Produktu na podstawie zindywidualizowanego projektu tworzonego przez Wnioskodawcę na indywidualne zlecenie, potrzeby, wymagania oraz warunki klienta zajmuje się zewnętrzny usługodawca. Niemniej, Wnioskodawca podkreśla, że to Wnioskodawca odpowiedzialny jest - poza zaprojektowaniem Produktu - za jego montaż u klienta, uruchomienie, kalibrację, dokonanie oceny zgodności (tj. nadanie znaku zgodności CE), naprawy Produktów oraz udzielenia wsparcia technicznego.

Dodatkowo, Wnioskodawca zobowiązany jest do ewentualnych dalszych prac badawczo-rozwojowych w postaci dopracowania/dostosowania projektu Produktu w razie wystąpienia problemów technicznych po przekazaniu Produktu do produkcji czy po wyprodukowaniu Produktu.

Wnioskodawca dostarcza zatem Produkt (…) oraz usługi i rozwiązania „pod klucz” dla wielu branż przemysłu.

Wnioskodawca wskazuje, że wykonywane przez Wnioskodawcę prace mają innowacyjny charakter, gdyż polegają w znacznej mierze na zaprojektowaniu/stworzeniu nowego/zmodyfikowanego Produktu dostosowanego do specyficznych wymagań i warunków technicznych, technologicznych występujących u danego klienta.

W powyższym zakresie Wnioskodawca w ramach projektowanych Produktów prowadzi do wprowadzenia przykładowo nowych algorytmów sterowania, systemów zabezpieczeń, dodatkowych kalkulacji (…) (np. (…)).

Obecnie Wnioskodawca inwestuje również w rozwój rozwiązań (…) dostosowanych do wymagań szeroko pojętej transformacji (…), które dopiero pojawiają się na rynku Polski i świata, w tym m.in. z dziedziny:

(…).

Wnioskodawca w powyższym zakresie opracowuje koncepcje (…), algorytmy sterowania oraz podpozycje certyfikacji (…), dla których brak doświadczenia dostępnego na rynku i znormalizowanych dokumentów podkreśla charakter pracy rozwojowo-badawczej.

Wnioskodawca w tym miejscu wskazuje, iż nowe nośniki (…) wymagają zastosowania zupełnie nowego podejścia niż rozwiązania znane dotychczas Wnioskodawcy. Dla zobrazowania wyzwań płynących z pionierskich rozwiązań Wnioskodawca posłuży się przykładem realizowanego przez Wnioskodawcę projektu (…) na potrzeby własne, w ramach którego Wnioskodawca opracował koncepcję (…), algorytm regulacji (…) w oparciu o międzynarodowe rekomendacje (…) dla (…). Wnioskodawca w tym miejscu zaznacza, iż innowacja w powyższym zakresie polega na zmianie dotychczas znanych układów (…)- dotąd nieużywanym ww. technologii.

Wnioskodawca w tym miejscu wskazuje, iż w ramach realizacji ww. projektu został postawiony przed wyzwaniem badawczym/rozwojowym w postaci stworzenia Produktu spełniającego wymagania utrzymania odpowiedniego (…) pracy i szerokiego zakresu (…) oraz - końcowo - uzyskania certyfikacji (…), w zakresie której brak jest regulacji.

Wnioskodawca podkreśla, że przedstawione rozwiązanie nie zostało stworzone dotychczas w skali świata, co oznacza, iż w przypadku pomyślnej realizacji opisanej koncepcji, Wnioskodawca zostanie liderem w tego typu rozwiązaniach.

Projektowanie i tworzenie Produktów wymaga zatem prac rozwojowych, w tym w szczególności prac projektowo-konstrukcyjnych lub inżynieryjnych, z identyfikacją i implementacją indywidualnych potrzeb i warunków obiektowych klienta Wnioskodawcy i w konsekwencji opracowaniu zindywidualizowanych projektów składających się z części technologicznej, mechanicznej i elektrycznej/automatyki. W konsekwencji Wnioskodawca realizuje każdorazowo indywidualne projekty, do których nie ma zastosowania produkcja seryjna.

Powyższe oznacza, iż realizowane przez Wnioskodawcę projekty nie są prowadzone w oparciu o schematy lub w sposób automatyczny, lecz mają zindywidualizowany charakter. W rezultacie powyższego powstaje Produkt stanowiący nowy produkt w skali rynku/Wnioskodawcy, dostosowany do danego klienta i różniący się od Produktów już wykonanych.

2. Wnioskodawca wskazuje, iż projektuje Produkty pod potrzeby i specyficzne wymagania danego klienta, w tym wymagania techniczne i technologiczne. Powyższe oznacza, iż każdy projekt w ramach niniejszej analizy układu (…) dla klienta Spółki jest zindywidualizowany. Natomiast sam klient określa tylko swoją potrzebę (ze względu na brak specjalistycznej i niszowej wiedzy) a Wnioskodawca poprzez implikację wszystkich zmiennych tworzy Produkt będący odpowiedzią na potrzebę klienta, ale zgodną z normami/standardami/prawem, dobrą praktyką inżynierską i warunkami technicznymi.

Prowadzone bowiem przez Spółkę prace badawczo-rozwojowe obejmują szerokie spektrum działań, od badania potrzeb klienta, weryfikacji założeń i możliwości technicznych/technologicznych po stronie klienta, dobór aplikacji (…) i odpowiednich urządzeń i materiałów do zastosowania w danej aplikacji, prace koncepcyjne nad działaniem i konstrukcją Produktu, aż po stworzenie projektu nowego Produktu.

Wnioskodawca podkreśla, iż na etapie projektowania poszczególnych Produktów opracowywane są nowe funkcjonalności Produktów na zlecenie poszczególnych klientów, czy też modyfikowane istniejące funkcjonalności w innowacyjny sposób, które to powodują stworzenie Produktu spełniającego wszystkie potrzeby danego klienta o wymaganych, ulepszonych cechach, czy sprawniejszym działaniu - tym samym powstaje finalne nowy Produkt.

Jak zostało również wskazane w odpowiedzi na pytanie nr 1, Wnioskodawca w ramach tworzenia nowych Produktów czy też modyfikowania istniejących, wprowadza nowe (…).

Dodatkowo, w zakresie aktualnie prowadzonych prac nad rozwojem rozwiązań (…) dla nowych obszarów związanych z transformacją (…) Wnioskodawca opracowuje koncepcje (…), algorytmy sterowania oraz podpozycje certyfikacji metrologicznej, dla których brak doświadczenia dostępnego na rynku i znormalizowanych dokumentów podkreśla charakter pracy rozwojowo-badawczej.

Podkreślenia wymaga, że realizowane prace nie są prowadzone w sposób automatyczny, lecz wymagają indywidualnego podejścia i praktycznego zastosowania posiadanej wiedzy i zdobytego uprzednio doświadczenia.

Twórczy charakter przejawia się zatem w każdorazowym stworzeniu Produktu dostosowanego do specyficznych wymagań, potrzeb i warunków technicznych występujących u klienta, poprzez wprowadzenie nowych funkcjonalności i modyfikowanie istniejących (w sposób opisany powyżej), co każdorazowo potwierdza jego innowacyjność w skali rynku/Wnioskodawcy.

3. Wnioskodawca wskazuje, co podkreślone zostało we Wniosku, że działalność Spółki nakierowana jest na opracowywanie nowych Produktów oraz wprowadzanie istotnych i innowacyjnych ulepszeń dla już wprowadzonych na rynek Produktów.

W swojej działalności Spółka wykorzystuje zarówno dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej, jak i podejmuje badania w celu zdobycia nowej wiedzy oraz nowych umiejętności.

Działalność prowadzona przez Spółkę zawiera elementy badań przemysłowych, które polegają na dokonywaniu analiz danych wyjściowych i warunków technicznych w celu stworzenia zindywidualizowanego, dostosowanego do konkretnego klienta rozwiązania i opracowywania nowego Produktu.

W ramach tworzonych projektów Produktów Pracownicy Spółki stają przed zagadnieniami badawczymi z dziedziny nauki, technologii, projektowania, badań przemysłowych, których rozwiązanie pozwala na opracowanie czy to zupełnie nowych funkcjonalności, które można zaimplementować w istniejących Produktach, czy też na połączenie istniejących funkcjonalności w innowacyjny sposób, umożliwiający uzyskanie Produktu o ulepszonych cechach i sprawniejszym działaniu.

Wnioskodawca podkreśla, że działania Pracowników zmierzają do uzyskania specjalistycznej wiedzy przemysłowej, która w większości sytuacji jest niedostępna na rynku. Efektem zastosowania tej wiedzy jest tworzenie nowych lub istotnie zmodyfikowanych/ulepszonych Produktów oraz prototypów na rzecz klientów Spółki.

Powstała w wyniku prowadzonych prac wiedza pozwala bowiem na m.in. dobór optymalnego rozwiązania aplikacyjnego spełniającego potrzeby klienta i warunki techniczne czy też opracowanie projektu wykonawczego składającego się z części mechanicznej i elektrycznej/automatyki oraz jakościowej.

Wnioskodawca jako dostawca rozwiązań (…) dla wielu gałęzi przemysłu bierze również czynny udział w rozwoju systemów (…) dla nowych obszarów związanych z transformacją (…). Jak już zostało wskazane, w zakresie tych prac znajdują się dziedziny tj.:

(…).

Powyższe technologie znajdują się aktualnie na etapie rozwoju równolegle w wielu krajach, bowiem regulacje prawne oraz międzynarodowe standardy techniczne do części tych technologii nie zostały dotychczas wypracowane.

Wskazane powyższej przez Wnioskodawcę technologie wymagają zastosowania rozwiązań (…) w zakresie pomiarów jakościowych (np. (…)) oraz ilościowych/rozliczeniowych. Jednocześnie, podkreślenia wymaga, iż wiele projektów z powyższego zakresu albo się rozpoczęło, ale jest w fazie zaawansowanego planowania na rynku polskim.

Wnioskodawca wskazuje także, że Pracownicy Wnioskodawcy są aktywnymi członkami grup roboczych (…) w zakresie wypracowania standardów jakościowych i (…) dla nowych typów nośników energii (np. (…)).

Ponadto, Wnioskodawca jest również członkiem międzynarodowej grupy roboczej w zakresie transformacji (…) prowadzonej przez (…).

W powyższym zakresie Wnioskodawca wskazuje, że wiedza pozyskana z różnych źródeł, otwartość na nowe technologie, nowatorskie podejście i innowacyjność pozwala na czynną partycypację we wspomnianych projektach na rynku krajowym.

Podkreślenia wymaga, że - jak już uprzednio wskazano - rynek nie wypracował jeszcze standardowych rozwiązań, tym samym każdy taki projekt stanowi pracę koncepcyjną niemalże od podstaw.

Wnioskodawca, jako przykład wskazuje, iż Wnioskodawca pracuje obecnie nad koncepcją rozliczeniowo - jakościowych systemów (…), (…) o największej w skali Europy wydajności dziennej. (…) pochodzi z wychwytu ze (…) i transportowany będzie do planowanego przez polski koncern (…), skąd w dalszej kolejności wysyłany będzie (…) na wspomniane (…). Projekt ten jest największym tego typu przedsięwzięciem w Europie, a Wnioskodawca współpracuje blisko z inwestorem w celu wypracowania najefektywniejszego rozwiązania z punktu widzenia (…) (nakładów inwestycyjnych) i (…) (wydatków operacyjnych).

4. Wnioskodawca wskazuje, że Wniosek dotyczy wydatków poniesionych na tworzenie Produktów, które stanowią (stanowiły i będą stanowić) koszty uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2022 r., poz. 2587, z późn. zm., dalej: „Ustawa CIT”). Tym samym, Wnioskodawca zamierza odliczyć w ramach ulgi na działalność badawczo- rozwojową wyłącznie wydatki stanowiące koszty uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów Ustawy CIT.

5. Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz.U. z 2022 r., poz. 2474, z późn. zm.).

6. Wnioskodawca wskazuje, że prace wykonywane przez Pracowników ustrukturyzowanego działu (…), podejmowane są w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według wewnętrznego systemu podziału zadań w ramach zespołów projektowych oraz na podstawie uprzednio przygotowanych harmonogramów prac, z założeniem osiągnięcia określonych celów oraz wywiązania się z ustalonych terminów. W Grupie obowiązuje standard projektowy (tzw. (…)), który opisuje metodologię prowadzenia projektów.

Powyższe potwierdza m.in. opisany we Wniosku podział realizowanych prac na poszczególne etapy, tj. etap projektowania, etap budowy oraz etap oceny zgodności, pomiędzy którymi istnieje ścisła zależność i związek przyczynowo-skutkowy.

Wnioskodawca wskazuje, że na etap projektowania układu (…) składają się:

- identyfikacja potrzeb klienta Spółki;

- wizja lokalna u klienta Spółki w zakresie warunków technicznych;

- dobór optymalnego rozwiązania spełniającego potrzeby klienta, warunki metrologiczne, ustandaryzowane lub normatywne wymagania/rekomendacje i parametry techniczne jak:

- parametry medium: (…),

- parametry otoczenia: (…);

- wykonanie materiałowe instalacji;

- przeznaczenie i funkcjonalność rozwiązania.

Analiza powyższych zmiennych następuje poprzez rozmowę z klientem, odbycie wizji lokalnej na zakładzie klienta, analizę dokumentacji klienta.

- przedstawienie oferty projektu wraz z kosztorysem;

- opracowanie projektu wykonawczego składającego się z części mechanicznej i elektrycznej/automatyki oraz ogólnej - jakościowej zawierającego opis projektu, zestawienie niezbędnych materiałów do jego wykonania, rysunki oraz schematy.

Wnioskodawca obecnie bierze czynny udział w rozwoju branży związanej z nowymi nośnikami energii, o których mowa również w odpowiedzi na pytanie nr 1 oraz 3. Wnioskodawca wskazuje, że dla tego typu rozwiązań praca nad projektem rozpoczyna się od sporządzenia koncepcji, gdyż dobór optymalnego rozwiązania bazującego na komplecie danych wymienionych powyżej jest niemożliwe, ze względu na ich brak.

W większości przypadków pracy nad nowymi nośnikami energii klient nie ma informacji w jaki sposób pomiar jakości i/lub ilości medium (np. (…)) powinien być realizowany i całkowicie polega na rozwiązaniu proponowanym/oferowanym przez Wnioskodawcę.

W takich sytuacjach, Wnioskodawca w pierwszej kolejności analizuje aplikację i dokonuje weryfikacji czy w Spółkach działających w Grupie wystąpiły podobne przypadki/doświadczenia z innych krajów oraz ewentualnie bada w jakim zakresie te doświadczenia można transferować na rynek Polski.

Jeżeli natomiast Spółki z Grupy nie posiadają doświadczeń w powyższym zakresie, Wnioskodawca organizuje grupę roboczą z Pracowników Spółki oraz Pracowników Spółek z Grupy posiadających wiedzę w danym temacie (z kraju i zagranicy) oraz - w niektórych sytuacjach - z firm zewnętrznych (np. w przypadku wykonawstwa mechanicznego części wysokociśnieniowej dla transferu (…) w czym Wnioskodawca się nie specjalizuje), co pozwala na wspólne wypracowanie koncepcji rozwiązania. Koncepcja ta w dalszych krokach przedstawiana jest szczegółowo klientowi Spółki, a w następstwie jej akceptacji, Wnioskodawca przygotowuje ofertę.

Na etap budowy zaprojektowanego Produktu składają się natomiast:

(…).

Z kolei w ramach etapu oceny zgodności Wnioskodawca wraz z jednostką notyfikowaną potwierdza, że Produkty spełniają wymagania określone w dyrektywach unijnych oraz mogą zostać wprowadzone na rynek, czego dowodem jest ich oznaczenie znakiem „CE” oraz wystawieniem deklaracji zgodności.

Wnioskodawca wskazuje, że poprzez podział zadań na ww. etapy planuje i nadzoruje cały proces projektowania począwszy od opracowania założeń/oferty, zaprojektowania Produktu o pożądanych parametrach wyboru materiałów, surowców, ich zakupu oraz zlecenia produkcji usługodawcy zewnętrznemu, tj. realizuje kompleksowy proces badawczo-rozwojowy.

Jednocześnie, Wnioskodawca w tym miejscu podkreśla, tak jak zostało wskazane również we Wniosku, że pomimo określenia celów oraz harmonogramu, rezultat prac nad Produktem nie zawsze jest pewny. Powyższe oznacza, iż Wnioskodawca nie może wykluczyć pojawienia się problemów technicznych na etapie wdrożenia Produktu u klienta, których rozwiązanie wymaga niekiedy dalszych prac badawczo-rozwojowych po stronie Spółki. Niemniej, Wnioskodawca jest zdania, że nie ma jednak znaczenia, że prace nie zawsze prowadzą do osiągnięcia zakładanych rezultatów, bowiem istotą prowadzenia prac badawczo-rozwojowych jest ryzyko, że wyniki prac nie zawsze będą zadowalające, pomimo zaangażowania nakładów i środków na ten cel. Z powyższego punktu widzenia, w ocenie Wnioskodawcy istotny jest cel prowadzonych prac, a nie sam fakt osiągnięcia zakładanego rezultatu.

7. W ramach działu (…) Wnioskodawca zatrudnia Pracowników, o których mowa we Wniosku na podstawie zawartych umów o pracę. Wniosek nie dotyczy osób, z którymi Spółka współpracuje na podstawie umów cywilnoprawnych, w tym umów zlecenie, o dzieło, czy umów o współpracę gospodarczą.

8. Koszty wynagrodzeń Pracowników wymienionych we Wniosku stanowią należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 2647, z późn. zm., dalej: „Ustawa PIT”). Jednocześnie Wnioskodawca podkreśla, że koszty które zamierza odliczyć od podstawy opodatkowania w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową to koszty zarówno ww. należności, jak i sfinansowane przez Wnioskodawcę składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 1009, z późn. zm.), tj. składki emerytalne, rentowe oraz wypadkowe.

9 Wnioskodawca wskazuje, że w skład należności z tytułu wynagrodzeń, o których mowa w art. 12 ust. 1 Ustawy PIT wchodzą:

- wynagrodzenie podstawowe,

- wynagrodzenie za godziny nadliczbowe (tzw. nadgodziny),

- ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, przyznawany na podstawie art. 171 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r., poz. 1510, z późn. zm.) w przypadku niewykorzystania przez Pracownika przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy,

- premie przyznawane na podstawie wewnętrznych regulaminów Wnioskodawcy,

- nagrody uznaniowe,

- diety i delegacje oraz wydatki ponoszone podczas podróży służbowych.

Wnioskodawca w tym miejscu podkreśla, że w przypadku diet i delegacji, do kosztów kwalifikowanych Wnioskodawca zamierza zaliczyć wyłącznie ww. koszty, gdy podróże służbowe są związane z działalnością badawczo-rozwojową.

 10. Wnioskodawca wskazuje, że znana jest mu Interpretacja Ogólna Nr DD8.8203.1.2021 Ministra Finansów z dnia 13 lutego 2024 r. w sprawie możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych ulgi badawczo - rozwojowej poniesionych przez podatnika w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z usprawiedliwioną nieobecnością pracownika, która umożliwia ujęcie w kosztach kwalifikowanych należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 Ustawy PIT oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu, w tym również należności z tytułu usprawiedliwionej nieobecności pracownika, do których poniesienia pracodawca jest zobowiązany na podstawie odrębnych przepisów.

Niemniej, Wnioskodawca podkreśla, że pytanie oznaczone nr 2 we Wniosku dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych wynagrodzeń Pracowników działu (…) wyłącznie za czas przepracowany, tj. z wyłączeniem wynagrodzeń za czas usprawiedliwionej nieobecności Pracowników.

 11. Wnioskodawca wskazuje, że Wniosek dotyczy roku 2023 i lat następnych, tj. możliwości odliczenia kosztów kwalifikowanych powstałych (i ujętych w kosztach uzyskania przychodów) w roku 2023 i latach następnych.

Pytania

1. Czy opisana powyżej działalność Spółki w zakresie projektowania zindywidualizowanych układów (…) spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 w zw. z pkt 28 ustawy o CIT, co uprawnia Wnioskodawcę do skorzystania z odliczenia od podstawy opodatkowania ponoszonych kosztów kwalifikowanych w ramach prac badawczo-rozwojowych na zasadach, o których mowa w art. 18d ustawy CIT?

2. Czy koszty zatrudnienia ponoszone przez Spółkę w takiej części, w jakiej czas Pracowników działu (…) przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy Pracowników w danym miesiącu według ustalonej proporcji stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT i mogą podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania Spółki w ramach stosowania ulgi B+R? (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

3. Czy koszty materiałów, surowców, komponentów (półproduktów) nabywanych przez Wnioskodawcę od podmiotów z Grupy, które są wykorzystywane przez Spółkę wyłącznie w działalności badawczo-rozwojowej, Spółka ma prawo odliczyć od podstawy opodatkowania w ramach korzystania z ulgi B+R?

4. Czy koszty amortyzacji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych użytkowanych przez dział (…), Spółka ma prawo odliczyć od podstawy opodatkowania w ramach korzystania z ulgi B+R?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, działalność Spółki w zakresie projektowania zindywidualizowanych układów (…) spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 w zw. z pkt 28 ustawy o CIT, co uprawnia Wnioskodawcę do odliczenia ponoszonych kosztów kwalifikowanych na zasadach wskazanych w art. 18d ustawy CIT.

W ocenie Spółki koszty zatrudnienia ponoszone przez Spółkę w takiej części, w jakiej czas Pracowników działu (…) przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy Pracowników w danym miesiącu według ustalonej proporcji stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT i mogą podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania Spółki w ramach stosowania ulgi B+R. (stanowisko ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

Jednocześnie, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż koszty materiałów, surowców, komponentów (półproduktów) nabywanych przez Wnioskodawcę od podmiotów z Grupy, które są wykorzystywane przez Spółkę wyłącznie w działalności badawczo-rozwojowej, Spółka ma prawo odliczyć od podstawy opodatkowania w ramach korzystania z ulgi B+R.

Spółka jest także zdania, że koszty amortyzacji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych użytkowanych przez dział (…), Spółka ma prawo odliczyć od podstawy opodatkowania w ramach korzystania z ulgi B+R.

Poniżej Spółka wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, podatnik uzyskujący przychody - inne niż przychody z zysków kapitałowych - odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 ustawy o CIT, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Jak wskazał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 25 maja 2017 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.11.2017.2.IZ: „ustawodawca uzależnił w pierwszej kolejności możliwość dokonania odliczenia kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi badawczo-rozwojowej od faktu czy koszty te wypełniają definicję kosztów uzyskania przychodów. ” Oznacza to, że w celu określenia wydatków, jakie mogą zostać ujęte w Uldze B+R mają zastosowanie przepisy ogólne ustawy o CIT w zakresie klasyfikacji kosztów uzyskania przychodu.

Z kolei w art. 18d ust. 5 ustawy o CIT, ustawodawca wskazał, że koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Natomiast zgodnie z przepisem art. 18d ust. 8 ustawy o CIT odliczenia dokonuje się co do zasady w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane.

Biorąc pod uwagę brzmienie ww. art. 18d ust. 5 ustawy o CIT Spółka wskazuje, że koszty kwalifikowane nie były i nie będą zwracane Wnioskodawcy w jakiejkolwiek formie, w tym przykładowo w formie dotacji. Ponadto koszty te nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania.

Dodatkowo, zgodnie z art. 18e ustawy o CIT, podatnicy korzystający z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, oraz podatnicy, którym przysługuje kwota określona w art. 18da, są obowiązani wykazać w zeznaniu poniesione koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu lub stanowiące podstawę do wyliczenia przysługującej podatnikowi kwoty.

Natomiast, jak stanowi art. 9 ust. 1b ustawy o CIT podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

W dalszej części wniosku Wnioskodawca przedstawia szczegółowe uzasadnienie do każdego z pytań przedstawionych we Wniosku, w tym w szczególności w zakresie ww. rodzajów kosztów ponoszonych w związku z prowadzoną przez Spółkę działalnością badawczo - rozwojową.

Ad. 1

Zgodnie z art. 4a pkt 27 ustawy o CIT, w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r., badania naukowe to:

a. badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b. badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Jak stanowi art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o szkolnictwie wyższym badania naukowe obejmują:

a. badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

b. badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do art. 4a pkt 28 ustawy o CIT „prace rozwojowe” to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce. W myśl ww. regulacji „prace rozwojowe” to działalność obejmująca (i) nabywanie, (ii) łączenie, (iii) kształtowanie i (iv) wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług

- z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Mając na uwadze wskazane wyżej przepisy należy wskazać, że o prowadzeniu działalności badawczo-rozwojowej można mówić, gdy realizowane projekty:

a. mają twórczy charakter,

b. są prowadzone w systematyczny sposób,

c. zostały zrealizowane w określonym celu - zwiększenia zasobów wiedzy oraz ich wykorzystania do tworzenia nowych zastosowań,

d. obejmują badania naukowe lub prace rozwojowe.

Biorąc pod uwagę powyższe, w ocenie Spółki prowadzona przez nią działalność w zakresie projektowania Produktów, szczegółowo opisana w stanie faktycznym, spełnia wszystkie wskazane wyżej przesłanki, czego uzasadnienie Spółka przedstawia poniżej.

Ad. a

Pojęcie „twórczy” zgodnie z definicją ze słownika PWN oznacza - mający na celu tworzenie, będący wynikiem tworzenia. Zaś „tworzyć” - powodować powstawanie czegoś. Można zatem uznać, że działalność podejmowana przez podatnika musi mieć na celu opracowanie, wytworzenie, skonstruowanie czegoś.

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca podkreśla, że prace projektowe mają charakter twórczy/innowacyjny, gdyż nakierowane są na wypracowanie lub wykorzystanie dostępnych zasobów wiedzy do tworzenia nowych lub istotnie zmodyfikowanych Produktów na rzecz odbiorców końcowych, tj. klientów Spółki. Prace wykonywane przez Pracowników Spółki w Dziale (…) wymagają kreatywnego podejścia, nie są wykonywane na schematach, lecz każdorazowo wymagają dokonywania rozwiązań koncepcyjnych pozwalających na realizację danego projektu. Rozwiązania proponowane klientom w zakresie poszczególnych projektów nie powielają się, klienci otrzymają zindywidualizowane do ich potrzeb Produkty, które mają innowacyjny charakter.

Ad. b

Wnioskodawca wskazuje, że pojęcie „systematyczny” zgodnie z definicją słownikową oznacza - robiący coś regularnie i starannie - oraz w przypadku działań - prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Prace te zaś powinny charakteryzować się stosowną regularnością.

W opinii Spółki, przesłanka ta oznacza wyłączenie czynności incydentalnych i konieczność poszukiwania takich przejawów jej aktywności, które prowadzone są w uporządkowany oraz regularny sposób. Należy wskazać, że prace jakie Wnioskodawca realizuje w ramach projektów nie mają incydentalnego charakteru, lecz wykonywane są w systematyczny sposób. Działania te stanowią istotę funkcjonowania Spółki i podejmowane są w zaplanowany sposób poprzez odpowiadanie na zapotrzebowanie klientów Wnioskodawcy. Systematyczność realizowanych prac wynika również z funkcji pełnionych przez Spółkę wobec klientów, które dotyczą tworzenia Produktów, w tym realizacji na ich rzecz prac polegających na dostarczaniu nowych rozwiązań lub ich istotnych modyfikacjach.

Do realizacji konkretnego projektu powoływany jest dedykowany zespół specjalistów odpowiedzialny za jego realizację, okres realizacji projektu jest co do zasady zaplanowany, a same prace niejednokrotnie trwają przez okres kilku lub kilkunastu miesięcy – w konsekwencji uzasadnione pozostaje stwierdzenie, że opisywane prace nie są podejmowane ad hoc, lecz są wynikiem czynności prowadzonych w systematyczny sposób. Funkcjonowanie w Spółce ustrukturyzowanego działu (…), podział zadań w ramach zespołu projektowego, jak również praca Pracowników, która ma charakter uporządkowany potwierdzają spełnienie tego kryterium.

Ad. c

Działalność badawczo-rozwojowa musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań. Wnioskodawca podkreśla, że podejmowane aktywności ze swej istoty zmierzają do uzyskania specjalistycznej wiedzy, która w większości sytuacji jest niedostępna na rynku. Efektem zastosowania zasobów wiedzy jest ich wykorzystanie do tworzenia nowych lub istotnie zmodyfikowanych/ulepszonych Produktów oraz prototypów na rzecz klientów Spółki. Głównym celem realizowanych przez Dział (…) projektów jest przede wszystkim tworzenie układów (…). Dodatkowo, sam model współpracy z klientem polega na projektowaniu układów (…), a także na montowaniu tych układów przez podmiot trzeci lub samego klienta z komponentów zakupionych zarówno wewnątrz Grupy, jak i od podmiotów niepowiązanych.

Ad. d

Działalność badawczo-rozwojowa obejmuje m.in. nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności do projektowania i tworzenia nowych produktów (prace rozwojowe).

Zadania wykonywane przez Pracowników wymagają zawsze indywidualnego podejścia i praktycznego zastosowania posiadanej wiedzy i umiejętności. Na nierutynowy charakter prowadzonej działalności wskazuje fakt, że w ramach realizowanych projektów badawczo-rozwojowych Pracownicy Spółki stają przed zagadnieniami badawczymi, których rozwiązanie pozwala na opracowanie czy to zupełnie nowych funkcjonalności, które można zaimplementować w istniejących Produktach, czy też na połączenie istniejących funkcjonalności w innowacyjny sposób, umożliwiający uzyskanie Produktu o ulepszonych cechach i sprawniejszym działaniu.

Wnioskodawca wskazuje również, że prace realizowane przez Spółkę nie są prowadzone na schematach lub w sposób automatyczny, lecz mają zindywidualizowany charakter i są przygotowywane na potrzeby danego klienta.

Projektowanie oraz budowa zindywidualizowanych układów (…) dla klientów Spółki spełnia kryterium prac rozwojowych.

Biorąc pod uwagę powyższe z uwagi na spełnienia wszystkich przesłanek działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu ustawy o CIT, w ocenie Wnioskodawcy prowadzone w Dziale (…) prace spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT. W konsekwencji Spółka jest uprawniona do skorzystania z Ulgi B+R.

Na potwierdzenie swojego stanowiska Wnioskodawca przytoczy interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: „Dyrektor KIS”, „Organ”) o stanie faktycznym dotyczącym działalności podobnej do działalności wykonywanej przez Wnioskodawcę tj. projektowania urządzeń, instalacji lub systemów. Zgodnie ze stanowiskiem Dyrektora KIS wyrażonym w interpretacji indywidualnej z dnia 20 lutego 2023 r., znak: 0114‑KDIP2-1.4010.221.2022.2.MR realizowane przez podatnika prace stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT.

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym we ww. interpretacji:

„Działalność Spółki w zakresie opracowywania (...) prowadzona jest w ramach działu technologicznego, w skład którego wchodzą projektanci opracowujący nowe produkty.

(...)

Projektowanie (...) obejmuje tworzenie (...). Do prac wykorzystywane jest profesjonalne narzędzie do modelowania 3D, umożliwiające prototypowanie i analizowanie produkcji nowego (...). W ramach tej fazy konieczne jest również opracowanie wymagań technicznych i rozeznanie rynku (...) wśród branżowych dostawców celem doboru jak najbardziej optymalnego rozwiązania dla opracowywanego nowego wyrobu.”

Po przeanalizowaniu ww. stanu faktycznego, w tym przede wszystkim rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności Dyrektor KIS uznał, że działalność opisana we wniosku stanowi działalność badawczo -rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 CIT, co uprawnia wnioskodawcę do skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 CIT.

Analogicznie wskazane zostało w interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS dnia 25 stycznia 2022 r., sygn. 0114-KDIP3-2.4011.939.2021.2.JM DKIS, w której Organ potwierdził stanowisko wnioskodawcy, że prowadzona przez niego działalność stanowi działalność badawczo-rozwojową i jest on uprawniony do skorzystania z ulgi. W opisie stanu faktycznego wnioskodawca m.in. wskazał:

„(...) X również testuje i rozwiązuje problemy techniczne projektowanych oraz wytwarzanych urządzeń i linii produkcyjnych. Innowacyjne rozwiązania X wprowadzane na etapie projektowania i konstruowania cały proces produkcji, czego efektem jest bardziej płynna i bezawaryjna praca urządzeń zapewniającą ciągłość pracy, a tym samym obniżenie kosztów produkcji. X posiada wykwalifikowanych specjalistów oraz biuro konstrukcyjne, w którym pracuje kadra doświadczonych projektantów. Głównym zadaniem projektantów jest tworzenie innowacyjnych rozwiązań, wymagających niestandardowego podejścia do wykonywanych prac. Ponadto X zatrudnia mechaników i elektryków, pracujących na hali montażowej, budujących urządzenia zgodnie z projektami konstruktorów. X pracuje na zakupionych programach do projektowania maszyn i urządzeń, tworzenia schematów elektrycznych/pneumatycznych/hydraulicznych, programowania sterowników PLC oraz paneli operatorskich HMI. X posiada certyfikat PN-EN ISO 9001:2015-10 potwierdzający, że działa zgodnie z najbardziej uznanym systemem zarządzania, a świadczone przez X usługi pozostają zgodne z odpowiednimi normami prawnymi i spełniają wysokie standardy jakości.”

Ad. 2

Jak wskazano na wstępie uzasadnienia, w zakresie kosztów kwalifikowanych, ustawa o CIT zawiera zamknięty katalog wydatków, które mogą stanowić podstawę do kalkulacji Ulgi B+R. Za koszty kwalifikowane, zgodnie z art. 18d ust. 2 ustawy o CIT w brzmieniu tej ustawy obowiązującym od 1 stycznia 2018 r. uznaje się m.in.

- poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy PIT, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych (ustawa o US), w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu,

- poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o PIT, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie o US w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo -rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

Jak wskazuje się w orzecznictwie sądów administracyjnych, katalog przychodów ze stosunku pracy określony w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT jest katalogiem otwartym. O zakwalifikowaniu świadczenia jako przychodu ze stosunku pracy decyduje to, czy określone świadczenie może otrzymać wyłącznie pracownik lub były pracownik, czy również inna osoba nie związana tego rodzaju stosunkiem prawnym. Istotnym jest więc związek prawny lub faktyczny danego świadczenia ze stosunkiem pracy, co zostało podkreślone przykładowo w wyroku NSA z dnia 21 sierpnia 2012 r., sygn. akt II FSK 86/11; wyroku NSA z dnia 27 kwietnia 2011 r., sygn. akt II FSK 2176/09; wyroku WSA w Warszawie z dnia 4 stycznia 2013 r., sygn. akt III SA/Wa 946/12; por. również wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 21 stycznia 2014 r., sygn. akt III AUa 862/13.

Biorąc pod uwagę przytoczone wyżej przepisy, w zakresie kategorii kosztów związanych z zatrudnieniem, za koszty kwalifikowane mogą zostać uznane wydatki, które spełniają następujące warunki:

- stanowią koszty uzyskania przychodu podatnika,

- dotyczą tych pracowników podatnika, którzy w ramach swojej pracy realizują działalność badawczo-rozwojową prowadzoną przez podatnika i tylko w części, w jakiej czas przeznaczony na realizację tej działalności pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu,

- mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych, określonym przepisami art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a ustawy o CIT,

- zostały wyodrębnione przez podatnika w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT,

- zostały wykazane przez podatnika w zeznaniu podatkowym jako koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

- nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiekolwiek formie.

Odnosząc się do powyższego, tylko wydatki, które spełniają ww. warunki mogą zostać uznane za koszty kwalifikowane dla celów skorzystania z Ulgi B+R. Najistotniejsze jest przy tym prawidłowe określenie przez podatnika wysokości kosztów, które faktycznie zostały poniesione na działalność badawczo-rozwojową. Jak wskazuje przepis art. 9 ust. 1 b ustawy o CIT w celu zaliczenia wydatków do kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 18d, podatnik, który zamierza skorzystać z Ulgi B+R, powinien wyodrębnić w prowadzonych przez niego księgach podatkowych, koszty działalności badawczo-rozwojowej. Jest to spowodowane tym, że tylko te koszty zatrudnienia, które zostały poniesione na działalność badawczo-rozwojową stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ustawy o CIT.

Przepisy ustawy o CIT nie wskazują jednak sposobu wyodrębnienia kosztów zatrudnienia poniesionych na działalności badawczo-rozwojowych, co potwierdził Dyrektor Krajowej Izby Skarbowej m.in.: w interpretacji indywidualnej z dnia 9 sierpnia 2021 r. sygn. 0111-KDIB1-3.4010.186.2021.2.IM, stwierdzając, że „Należy jednak podkreślić, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy takiego podziału wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego wskazane jest, aby dla celów dowodowych, ewidencja czasu pracy, poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową, była prowadzona przez podatnika korzystającego z ulgi”.

Również finansowane przez Spółkę jako płatnika składki na ubezpieczenia społeczne można uwzględnić w kosztach kwalifikowanych ulgi B+R, w odpowiedniej proporcji. Wynika to wprost z art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a ustawy o CIT.

Natomiast składki na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych zgodnie z komunikatem Ministerstwa Finansów z 18 maja 2017 r. nie mogą być zaliczone do kosztów kwalifikowanych ulgi B+R. Analogicznie dotyczy to też składek na Fundusz Solidarnościowy oraz wpłat na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Brak możliwości zaliczenia ich do kosztów kwalifikowanych potwierdził m.in. dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 12 września 2023 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.378.2023.2.AZ.

W ocenie Spółki, rozstrzygające w tym zakresie jest zatem faktyczne uczestnictwo pracownika w działalności B+R.

Kosztami kwalifikowanymi ponoszonymi przez Spółkę na działalność badawczo-rozwojową są koszty wynagrodzenia Pracowników działu (…) wraz ze składkami na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz wypadkowe, w wysokości skalkulowanej w oparciu o proporcję, w jakiej czas przeznaczony na działalność B+R - projektowanie układów (…), pozostaje w ogólnym czasie pracy Pracownika w danym miesiącu.

Biorąc pod uwagę powyższe, Spółka stoi na stanowisku, że koszty zatrudnienia ponoszone przez Spółkę, w takiej części, w jakiej czas Pracowników przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy Pracowników w danym miesiącu według ustalonej proporcji stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 i 3 ustawy o CIT i mogą podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania Spółki w ramach stosowania Ulgi B+R.

Ad. 3

Zdaniem Wnioskodawcy koszty materiałów, surowców, komponentów (półproduktów) nabywanych przez Wnioskodawcę wewnątrzgrupowo wykorzystywanych przez Spółkę w działalności badawczo-rozwojowej Spółka ma prawo odliczenia od podstawy opodatkowania w ramach korzystania z Ulgi B+R

Jak wskazano na wstępie uzasadnienia, w zakresie kosztów kwalifikowanych ustawa o CIT zawiera zamknięty katalog wydatków, które mogą stanowić podstawę do kalkulacji Ulgi B+R. Za koszty kwalifikowane, zgodnie z art. 18d ust. 2 ustawy o CIT, uznaje się nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Omawiany art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, stanowi, że warunkiem uznania za koszty kwalifikowane wydatków na nabycie materiałów i surowców jest ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

W związku z powyższym regulacjami, aby uznać wydatek związany z materiałami i surowcami jako koszt kwalifikowany niezbędne jest istnienie bezpośrednio związku pomiędzy materiałami, surowcami a prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, przy czym ustawa CIT nie definiuje tych pojęć.

Z tego powodu przy próbie wyjaśnienia znaczenia ww. przepisu można pomocniczo odwołać się do praktyki wykształconej w zakresie podziału kosztów uzyskania przychodów na koszty bezpośrednie oraz koszty pośrednie. Tym samym, koszty bezpośrednie materiałów i surowców stanowią wydatki ściśle związane z działalnością badawczo-rozwojową. Ścisłe powiązanie oznacza w takiej sytuacji, że podatnik może ustalić, jakie konkretnie przejawy działalności badawczo-rozwojowej (np. realizowanych w ramach niej projektów) stały się możliwe w wyniku poniesienia nakładów na materiały i surowce (tak w: P. Wyrwa, Ulga na działalność badawczo-rozwojową w praktyce, komentarz praktyczny, LEX).

Ponadto w związku z tym, że ustawa nie definiuje również pojęć: materiały/surowce to zasadnym jest, jak wskazał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 31 października 2022 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.693.2022.2.JG odwołanie się do definicji słownikowej tych wyrazów: „Tym samym wskazać należy, że według „Słownika języka polskiego PWN” pod red. W. Doroszewskiego poprzez słowo „materiały” należy rozumieć: „to, z czego się wytwarza lub z czego się składają albo powstają jakieś rzeczy lub obiekty”, „tkaninę lub dzianinę” bądź „zbiór wiadomości i danych z jakiejś dziedziny” lub „zbiór przedmiotów używanych przy wykonywaniu jakiejś pracy ”. Natomiast, poprzez definicję wyrazu „ surowiec ” należy rozumieć „materiał naturalny pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służący do wytwarzania jakichś produktów lub energii” bądź „wydarzenia lub czyjeś przeżycia, refleksje będące podstawą dzieła literackiego, filmowego itp. ”

Z kolei w zakresie interpretacji pojęcia „materiały”, jak zauważył Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej we wspomnianej wcześnie interpretacji indywidualnej z dnia 31 października 2022 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.693.2022.2.JG, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości. W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 wskazanej ustawy, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Jak wskazał organ, powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólno-administracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (E. Walińska Ewa (red.), Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).

Odnosząc powyższe do przedstawionego stanu faktycznego, Spółka w związku z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową ponosi koszty zakupu komponentów od podmiotów z Grupy, które następnie używane są do zmontowania układu (…) zgodnie z opracowanym projektem.

Nabyte komponenty są niezbędne do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej, w tym przeprowadzania analiz, testów, projektowania, jak również konstruowania Projektów.

W konsekwencji, w ocenie Spółki nabywane komponenty spełniają definicję materiałów i surowców, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy CIT.

Na gruncie przytoczonych wcześniej definicji, w ocenie Spółki, należy zatem przyjąć, że nabycie materiałów surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo - rozwojową oznacza tyle, co uzyskanie z czegoś materiałów i surowców, odpłatnie, bezpośrednio związanych z działalnością badawczo - rozwojową. Zatem koszty nabycia od podmiotów trzecich materiałów i surowców, jak i komponentów, o ile występuje między nimi bezpośredni związek z działalnością badawczo - rozwojową, zdaniem Spółki, mogą być uznane za koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy o CIT. Natomiast na istnienie bezpośredniego związku pomiędzy nabywanymi przez Spółkę surowcami, materiałami oraz komponentami a prowadzoną działalnością badawczo wskazuje fakt, że są one nabywane i wykorzystywane do przeprowadzenia projektów badawczo-rozwojowych, a bez tych składników niemożliwa byłaby realizacja projektów Spółki.

Stanowisko to znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 9 października 2020 r., sygn. 0111‑KDIB1‑3.4010.357.2020.2.MBD „(...). Odnosząc powyższe przepisy do przedstawionego opisu zgodzić się należy z Wnioskodawcą, że poniesione przez Wnioskodawcę koszty na zakup produktów i półproduktów niezbędnych do realizacji Projektu jak np. kable elektryczne, złącza, rozłączniki, wkłady stykowe, szyny, wspornik szyn w ramach Projektu, stanowią koszty kwalifikowane prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej”.

Tożsame wnioski płyną z następujących interpretacji indywidualnych z:

- 3 lipca 2019 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.259.2019.1.MR, w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w stanie faktycznym: „Spółka nabywa lub wytwarza materiały niezbędne do wykonania pierwszej i kolejnych wersji prototypu a zatem docelowego rezultatu całej działalności B+R w projekcie. Bez jakiegokolwiek materiału-skonstruowanie prototypu a na bazie tego prototypu - nowego produktu (a więc realizacja projektu) - byłyby niemożliwe. Z kolei projektowanie prototypu byłoby bezcelowe bez jego późniejszego skonstruowania. Zatem nabywane lub wytwarzane materiały, zużywane na wykonanie poszczególnych wersji prototypu jako całości - w ocenie Spółki są bezpośrednio związane z prowadzoną przez Spółkę działalnością B+R w każdym projekcie opisanym w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego”.

Biorąc pod uwagę powyższe, w ocenie Spółki wydatki związane z nabyciem komponentów stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT.

Ad. 4

Zdaniem Wnioskodawcy, koszty amortyzacji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych użytkowanych przez dział (…), Spółka ma prawo odliczyć od podstawy opodatkowania w ramach korzystania z ulgi B+R.

Kategorię kosztów kwalifikowanych stanowią odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności B+R (art. 18d ust. 3 Ustawy CIT).

Przepisy wyłączają wprost możliwość uznania za koszty kwalifikowane odpisów amortyzacyjnych od ściśle określonych składników majątku podatnika, tj. samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali.

Zgodnie z interpretacją indywidualną Dyrektora KIS z dnia 12 września 2023 r., sygn. 0114‑KDIP2-1.4010.378.2023.2.AZ:

„Odpisy amortyzacyjne mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania w ramach ulgi badawczo-rozwojowej pod warunkiem, że:

- zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów oraz zostały dokonane w danym roku podatkowym;

- nie dotyczą środków trwałych/wartości niematerialnych i prawnych wprost wyłączonych z zakresu ulgi, tj. samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością;

- środek trwały/wartość niematerialna i prawna, którego dotyczy odpis, wykorzystywany jest w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej”.

Ponadto, jak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z dnia 26 listopada 2018 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.484.2018.1.MR, można do kosztów kwalifikowanych związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową zaliczyć wydatki na nabycie sprzętu oraz oprogramowania (w tym licencje) w części, w jakiej sprzęt oraz oprogramowanie będzie wykorzystywane w ramach działalności badawczo-rozwojowej.

Z przytoczonego powyżej przepisu wynika, że w pierwszej kolejności podatnik powinien ustalić:

- wysokość kosztów kwalifikowanych odnośnie dokonywanych odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych z wyłączeniem samochodów osobowych, budowli, budynków oraz lokali będących odrębną własnością, a następnie

- dla ustalenia wysokości przysługującego odliczenia, wyłączyć tą ich część, która odpowiada wydatkom, jakie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie - tak m.in. interpretacji indywidualnej DKIS z dnia 23 marca 2017 r., sygn. 0461‑ITPB3.4510.755.2016.1.PS.

Odnosząc powyższe do analizowanego stanu faktycznego należy uznać, że Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów kwalifikowanych wydatki na komputery, oprogramowania komputerowe, laptopy, stacje kalibracyjne, poprzez odpisy amortyzacyjne w części wykorzystywanej do działalności badawczo-rozwojowej.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Ad. 1

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „u.p.d.o.p.”, „uCIT”):

ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej, oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 u.p.d.o.p.,

ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

a) badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: „ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”),

b) badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.- Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

badania naukowe są działalnością obejmującą:

a) badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

b) badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 u.p.d.o.p.,

ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.- Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Odnosząc się do kwestii będącej przedmiotem zadanego pytania nr 1 wskazać należy, że w celu skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 u.p.d.o.p.).

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p., zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności - badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Po drugie, z art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p., wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Pamiętać trzeba, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.). Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Co oznacza, że aktywność podatnika winna być nastawiona na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym (które nie mają odtwórczego charakteru), związane z postępem naukowym, czy technologicznym.

Na powyższe kryteria wskazał także Minister Finansów w Objaśnieniach podatkowych z 15 lipca 2019 roku dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (dalej także: „Objaśnienia MF”), które w części 3.2.1. poświęcone są pojęciu działalności badawczo-rozwojowej, która znajduje zastosowanie m.in. do korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej przewidzianej w art. 18d updop - co zostało wskazane w samej treści objaśnień (por. pkt 31 Objaśnień MF).

Zgodnie z Objaśnieniami MF, przez działalność twórczą należy rozumieć zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, powstania czegoś, a twórczość działalności badawczo-rozwojowej przejawiać się może m.in.: opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Dodatkowo warto nadmienić, że walidacja (według Słownika języka polskiego PWN rozumiana jako ogół czynności mających na celu zbadanie odpowiedniości, trafności lub dokładności czegoś) nowego lub ulepszonego produktu/technologii/rozwiązań zwłaszcza w warunkach rzeczywistego funkcjonowania, gdzie głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne, a których ostateczny kształt nie został określony została wyróżniona w Objaśnieniach MF jako typowe przejawy działalności twórczej w znaczeniu przyjmowanym dla potrzeb definicji prac badawczo-rozwojowych (por. pkt 36 Objaśnień MF).

Co więcej, jak podkreślono w Objaśnieniach MF, istotnym elementem tego rodzaju działalności jest kreatywna aktywność wynikająca z działalności człowieka.

Jak wskazano w Objaśnieniach MF (na co zwrócił już uwagę Organ powyżej), w świetle obowiązujących w Polsce znaczeń pojęcia „systematyczność”, prowadzenie działalności w taki sposób może oznaczać realizację tego rodzaju działań:

- w znaczeniu pierwszym - w sposób stały, od dłuższego czasu (regularnie), bądź

- w znaczeniu drugim - w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (planowo, metodycznie).

Dla potrzeb definicji działalności badawczo-rozwojowej, kryterium to należy rozumieć zgodnie z drugim znaczeniem. W świetle powyższego, oznacza to, że kryterium systematyczności jest spełnione, gdy działalność prowadzona jest w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (metodycznie, zgodnie z planem).

Należy jeszcze raz zaakcentować, że trzecim kryterium uznania danej działalności za badawczo-rozwojową jest zwiększanie zasobów wiedzy (zgodnie z Objaśnieniami MF – pkt 43, to pojęcie odnosi się przede wszystkim do badań naukowych) lub wykorzystania istniejących zasobów wiedzy (na co nakierowane są przede wszystkim prace rozwojowe, obejmujące zdobywanie, łączenie i kształtowanie wiedzy) do tworzenia nowych zastosowań (nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług).

Jednocześnie, jak zauważono w treści cytowanych Objaśnień MF, ustawodawca nie zdefiniował sformułowania „zwiększania zasobów wiedzy, jednak przyjąć można, że sformułowanie to należy rozumieć z perspektywy danego podatnika a kluczowym jest element celowościowy (tj. zwiększenie poziomu wiedzy oraz wykorzystanie jej do tworzenia nowych zastosowań), bez względu na to, czy zdobywana wiedza stanowić będzie nowość tylko z perspektywy danego podmiotu, albo czy po jej zastosowaniu będzie służyć wyłącznie jednemu podmiotowi, czy też znajdzie szersze zastosowanie (por. pkt 45 Objaśnień MF).

Tym samym, w ocenie tut. Organu, opisana działalność Spółki w zakresie projektowania zindywidualizowanych układów (…) spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 w zw. z pkt 28 ustawy o CIT co uprawnia Państwa do skorzystania z odliczenia od podstawy opodatkowania ponoszonych kosztów kwalifikowanych w ramach prac badawczo-rozwojowych na zasadach, o których mowa w art. 18d ustawy CIT.

Zatem, Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego nr 1, jest prawidłowe.

Ad. 2 - 4

Zgodnie z art. 18d ust. 1 u.p.d.o.p.,

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 i 2 u.p.d.o.p., za koszty kwalifikowane uznaje się:

 1) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

 2) nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

W myśl art. 18d ust. 3 u.p.d.o.p.,

za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Zgodnie z art. 18d ust. 5 u.p.d.o.p.,

koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Art. 18d ust. 7 u.p.d.o.p., kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3) w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

Art. 18d ust. 8 u.p.d.o.p.,

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p.,

kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Należy także zwrócić uwagę na brzmienie przepisu art. 9 ust. 1b u.p.d.o.p., zgodnie z którym,

podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

W tym miejscu należy wskazać, że zgodnie z zasadą przyjętą w orzecznictwie, jak i w doktrynie prawa podatkowego, ulgi podatkowe, w tym ulga badawczo-rozwojowa, są wyjątkiem od zasady równości i powszechności opodatkowania, tak więc przepisy regulujące prawo do ulgi winny być interpretowane ściśle.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

- podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

- koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o CIT,

- koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2 - 3 ustawy o CIT,

- ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy o CIT, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,

- jeżeli w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,

- w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

- podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

- kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawy o CIT,

- koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Ad. 2

Na wstępie należy zaznaczyć, że zgodnie z Państwa wskazaniem w uzupełnieniu wniosku, przedmiotem interpretacji nie jest możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych wynagrodzenia za czas nieobecności pracowników.

Przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe. Istotne jest aby pracownik faktycznie wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych, wówczas wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w całości.

Zatem, w przypadku gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz.U. z 2024 r. poz. 226 ze zm., dalej: „u.p.d.o.f.”),

za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W tym miejscu zauważyć należy, że wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki i nagrody zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p.

Natomiast, użyty w art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f., zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ww. katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.

Należy podkreślić, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy podziału /wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego, wskazane jest, aby dla celów dowodowych, ewidencja czasu pracy, poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową, była prowadzona przez podatnika korzystającego z ulgi.

Mając powyższe na uwadze, należy zatem przyjąć, że to faktyczne wykonywanie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej przesądza o tym, czy wynagrodzenie oraz składki od wynagrodzenia (w całości lub w części) stanowią koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p.

Podsumowując, koszty zatrudnienia ponoszone przez Spółkę w takiej części, w jakiej czas Pracowników działu (…) przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy Pracowników w danym miesiącu według ustalonej proporcji stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT i mogą podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania Spółki w ramach stosowania ulgi B+R.

Państwa stanowisko w tym zakresie, jest prawidłowe.

Ad. 3

Odnosząc się do kosztów nabycia materiałów i surowców należy odwołać się do art. 18d ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.p., który stanowi, że warunkiem uznania wydatków na nabycie materiałów i surowców jest ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Przepisy omawianej ustawy podatkowej nie precyzują co należy rozumieć pod pojęciem materiałów i surowców. Zatem, przyjmuje się, że materiały i surowce, w przypadku których istnieje możliwość ich przypisania do działalności badawczo-rozwojowej, uznaje się za koszty kwalifikowane w ramach ww. działalności.

Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji przedmiotowego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).

Z kolei w zakresie interpretacji pojęcia „materiały”, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2023 r. poz. 120 ze zm.). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek‑Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam, Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj, Walińska Anna, Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).

W tym miejscu zauważyć należy, że surowcami i materiałami w znaczeniu przywołanym powyżej mogą być w istocie aktywa bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Zaznaczyć należy, że obowiązujące przepisy w zakresie ulgi B+R pozwalają na zakwalifikowanie do niej kosztów materiałów i surowców, które podatnik zaliczył do kosztów uzyskania przychodów i są one bezpośrednio związane z prowadzoną przez niego działalnością badawczo-rozwojową.

W konsekwencji, koszty materiałów, surowców, komponentów (półproduktów) nabywanych przez Państwa od podmiotów z Grupy, które są wykorzystywane przez Spółkę wyłącznie w działalności badawczo-rozwojowej, Spółka ma prawo odliczyć od podstawy opodatkowania w ramach korzystania z ulgi B+R.

Ad. 4

Kosztami kwalifikowanymi mogą być również – zgodnie z cytowanym wyżej art. 18d ust. 3 u.p.d.o.p. – dokonywane w roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Na gruncie powyższego przepisu można wskazać na przesłanki, jakie muszą zostać spełnione, aby odpisy amortyzacyjne od środków trwałych stanowiły koszty kwalifikowane.

Odpisy amortyzacyjne mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania w ramach ulgi badawczo-rozwojowej pod warunkiem, że:

- zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów oraz zostały dokonane w danym roku podatkowym;

- nie dotyczą środków trwałych/wartości niematerialnych i prawnych wprost wyłączonych z zakresu ulgi, tj. samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością;

- środek trwały/wartość niematerialna i prawna, którego dotyczy odpis, wykorzystywany jest w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Kosztem kwalifikowanym może być tym samym tylko taki odpis amortyzacyjny, który spełnia definicję kosztów uzyskania przychodów, określoną w art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p.

W myśl art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p.:

kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Stosownie do art. 15 ust. 6 u.p.d.o.p.:

kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane zgodnie z art. 16a-16m, przy czym w przypadku spółek nieruchomościowych odpisy dotyczące środków trwałych zaliczonych do grupy 1 Klasyfikacji nie mogą być w roku podatkowym wyższe niż dokonywane zgodnie z przepisami o rachunkowości odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe z tytułu zużycia środków trwałych, obciążające w tym roku podatkowym wynik finansowy jednostki.

Zatem, istnieje możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli będą one rzeczywiście wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej.

Natomiast, jeżeli będą służyć one bieżącej działalności, odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych nie stanowią kosztów kwalifikowanych.

Choć ustawodawca nie użył w treści art. 18d ust. 3 u.p.d.o.p. sformułowania „wyłącznie”, to jednoznacznie wskazał, że za ww. koszty kwalifikowane podatnicy mogą uznać dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, jak i wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są one wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Wyjaśnić zatem należy, że powyższe sformułowanie oznacza, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, w całości stanowią koszt kwalifikowany, w myśl ww. przepisu, jeżeli składniki te są rzeczywiście wykorzystywane jedynie do działalności badawczo-rozwojowej. Natomiast, w sytuacji, gdy ww. składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej, a częściowo do bieżącej działalności, to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe i wartości niematerialne i prawne będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Podsumowując, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych mogą stanowić koszty kwalifikowane, zgodnie z art. 18d ust. 3 updop, ale tylko w takiej części, w jakiej służą one prowadzonej przez Państwa działalności badawczo-rozwojowej.

Tym samym, Państwa stanowisko w tym zakresie, jest prawidłowe.

Reasumując, Państwa stanowisko dotyczące ustalenia, czy:

- opisana powyżej działalność Spółki w zakresie projektowania zindywidualizowanych układów (…) spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 w zw. z pkt 28 ustawy o CIT co uprawnia Wnioskodawcę do skorzystania z odliczenia od podstawy opodatkowania ponoszonych kosztów kwalifikowanych w ramach prac badawczo-rozwojowych na zasadach, o których mowa w art. 18d ustawy CIT, jest prawidłowe;

- koszty zatrudnienia ponoszone przez Spółkę w takiej części, w jakiej czas Pracowników działu (…) przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy Pracowników w danym miesiącu według ustalonej proporcji stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT i mogą podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania Spółki w ramach stosowania ulgi B+R (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku), jest prawidłowe;

- koszty materiałów, surowców, komponentów (półproduktów) nabywanych przez Wnioskodawcę od podmiotów z Grupy, które są wykorzystywane przez Spółkę wyłącznie w działalności badawczo-rozwojowej, Spółka ma prawo odliczyć od podstawy opodatkowania w ramach korzystania z ulgi B+R, jest prawidłowe;

- koszty amortyzacji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych użytkowanych przez dział (…), Spółka ma prawo odliczyć od podstawy opodatkowania w ramach korzystania z ulgi B+R, jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

- Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

 - Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA),

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00