Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 19 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.9.2024.2.AD

Z treści wniosku wynika, że każde z Zainteresowanych sfinansuje swoją część udziału w nabywanej nieruchomości (czy to kredytem czy oszczędnościami), skoro więc nie będzie miała miejsca darowizna, to nie podlega to opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Interpretacja indywidualna  stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od spadków i darowizn jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

18 stycznia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 18 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy podatku od spadków i darowizn w zakresieskutków podatkowych zakupu wspólnego mieszkania.Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – w piśmie z 12 marca 2024 r. (data wpływu – 12 marca 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wraz z partnerką, z którą pozostaje Pan w związku nieformalnym, zdecydowali się Państwo na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego. Nieruchomość jest w trakcie budowy, a jej ukończenie planowane jest na (…) r. Płatność podzielona jest na 8 transz. Zakup mieszkania będą Państwo finansować w (…) z własnych oszczędności, a (…) z kredytu zaciągniętego wspólnie. Kredyt zamierzają Państwo wziąć za około rok, gdyż na pierwsze transze posiadają Państwo oszczędności. W związku z tym że posiadane oszczędności w większości należą do Pana partnerki w akcie notarialnym zapisano podział własności w stosunku (…) (Pan) do (…) (partnerka).

W uzupełnieniu wskazał Pan, że w zaistniałym zdarzeniu między Panem a partnerką nie będzie miała miejsce darowizna w rozumieniu art. 888 ustawy Kodeks cywilny, jak również nie będzie miała inna czynność wymieniona w art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Po prostu nabywają Państwo nieruchomość w nierównych udziałach, odpowiadających kwocie każdej ze stron.

Pytanie ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku

Czy przedstawione zdarzenie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Pana stanowisko w sprawie sformułowane w uzupełnieniu

Pana zdaniem, przedstawione zdarzenie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, ponieważ udziały w kupowanym mieszkaniu ((…) partnerka i (…) Pan) odpowiadają kwocie pieniędzy przeznaczonej na mieszkanie każdej ze stron, przy uwzględnieniu, że na (…) wartości mieszkania zaciągnięty zostanie kredyt (za który będą Państwo w równym stopniu odpowiedzialni), a pozostałe (…) wartości zostanie sfinansowane z oszczędności Pana partnerki. W zaistniałej sytuacji nie zachodzi obowiązek podatkowy związany z darowizną, ponieważ do darowizny nie dochodzi.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Stosownie do art. 1 ust. 1 i 2  ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2023 poz. 1774 ze zm.):

Podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:

1)dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego;

2)darowizny, polecenia darczyńcy;

3)zasiedzenia;

4)nieodpłatnego zniesienia współwłasności;

5)zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;

6)nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

Podatkowi podlega również nabycie praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci oraz nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci.

Ustawa o podatku od spadków i darowizn zawiera zamknięty katalog zdarzeń objętych tym podatkiem. Oznacza to, że opodatkowaniu tym podatkiem nie podlegają nabycia na podstawie tytułów prawnych, które nie są wymienione w przytoczonym wyżej przepisie  art. 1 tej ustawy.

Ustawa o podatku od spadków i darowizn nie zawiera pojęcia „darowizna”, na którą Pan wskazuje, dlatego w tym zakresie należy stosować prawną definicję tego pojęcia unormowaną w przepisach ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.).

Zgodnie z art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego:

Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Darowizna należy do czynności, których celem jest dokonanie aktu przysporzenia majątkowego bez ekwiwalentu w postaci świadczenia wzajemnego i polega najczęściej na przesunięciu jakiegoś dobra majątkowego z majątku darczyńcy do majątku obdarowanego. Świadczenie ma charakter nieodpłatny, gdy druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za uczynioną darowiznę. Treść tego świadczenia określa umowa darowizny. Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Stosownie do treści art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn:

Obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych.

Z przedstawionego przez Pana zdarzenia wynika, że wraz z partnerką zdecydował się Pan na zakup nieruchomości. Płatność podzielona jest na 8 transz. Zakup mieszkania będą Państwo finansować w (…) z własnych oszczędności, a (…) z kredytu zaciągniętego wspólnie. Kredyt zamierzają Państwo wziąć za około rok, gdyż na pierwsze transze posiadają Państwo oszczędności. W związku z tym że posiadane oszczędności w większości należą do Pana partnerki w akcie notarialnym zapisano podział własności w stosunku (…)  (Pan) do (…) (partnerka). Między Państwem nie będzie miała miejsca darowizna ani żadna inna czynność wymieniona w art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nabywają Państwo nieruchomość w nierównych udziałach, odpowiadających kwocie finansowanej przez każdą ze stron.

Tym samym, skoro zgodnie z art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, podatkowi podlega nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych ściśle określonymi tytułami, m.in. darowizny, a między Państwem nie dojdzie darowizny ani innej czynności określonej w tym przepisie, to z tytułu opisanego zdarzenia nie będzie miało miejsca nabycie, które by podlegało opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Z treści wniosku wynika, że każde z Państwa sfinansuje swoją część udziału w nabywanej nieruchomości (czy to kredytem czy oszczędnościami).

Tym samym, nie będzie ciążył na Panu obowiązek podatkowy z tyułu darowizny – skoro, jak sam Pan wskazał –  darowizna nie będzie miała miejsca w przedstawionym zdarzeniu.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie podkreślamy, iż Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej rozpatruje sprawę tylko i wyłącznie w granicach zdarzenia przedstawionego we wniosku przez wnioskodawcę. Nie ocenia zgodności opisu zdarzenia sformułowanego we wniosku z rzeczywistością, a jedynie skutki podatkowe dokonanej czynności prawnej. Nie posiada uprawnień do tego, by przesądzić jaka czynność miała miejsce. Takiej oceny może jedynie dokonać organ podatkowy uprawniony do przeprowadzenia postępowania dowodowego. Jeżeli zatem zdarzenie przedstawione we wniosku nie odpowiada rzeczywistości, interpretacja nie wywołuje skutków prawnych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo  o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00