Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 15 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.17.2024.2.JMS

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym opisana we wniosku działalność badawczo-rozwojowa realizowana w roku 2023 jak i analogiczna działalność realizowana w przyszłości stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 w związku z art. 4a pkt 28 ustawy o CIT, co w konsekwencji uprawnia Wnioskodawcę do odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków kwalifikowanych ponoszonych w związku z tą działalnością z uwzględnieniem limitów określonych w art. 18d ust. 7 ustawy o CIT wykazane w deklaracji podatkowej za rok 2023 oraz w deklaracjach podatkowych za lata kolejne?

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego we wniosku stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

15 stycznia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ulgi badawczo-rozwojowej.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 12 marca 2024 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

(…) Sp. z o.o. z siedzibą w (…), (dalej: „Wnioskodawca” lub „(…)” lub „Spółka”), jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Spółka została założona w roku (…) z zamiarem rozwoju na rynku (…).

W pierwszym okresie swojej działalności, Spółka sfinalizowała zatem przejęcie praw do (…), nabyła również na własność prawa do marki i do znaku towarowego „(…)”.

Nastąpił rozwój działu marketingu i sprzedaży. Z początkiem roku 2021 r. Spółka utworzyła Dział Rozwoju, zatrudniając pierwszych deweloperów w celu opracowywania własnych gier (…). Powstał również nowy znak graficzny „(…)”, który identyfikuje na rynku własne gry (…) opracowane przez Spółkę.

Obecnie w Dziale Rozwoju zatrudnione są trzy osoby na stanowisku deweloperów oraz Projekt Manager odpowiedzialny za kierowanie pracami rozwojowymi gier (…). Spółka podjęła także współpracę w oparciu o umowę B2B z przedsiębiorcą, który w części pracuje jako deweloper, a w części jako osoba odpowiedzialna za organizację eventów i kampanii (…). Wraz z powstaniem Działu Rozwoju, utworzono Dział Graficzny, w którym zatrudniono jedną osobę jako grafik.

Działalność gospodarcza Spółki związana jest wyłącznie z wydawaniem gier (…): zarówno własnych gier opracowywanych pod marką „(…)”, jak również gier na licencji wydawanych pod marką „(…)”. Dobrym przykładem obrazującym działalność Spółki w zakresie własnych produktów jest gra „(…)”. Gra została bardzo dobrze przyjęta najpierw na polskim rynku gier (…), a następnie stała się hitem na rynku polskim i zagranicznym. Jeszcze w roku wydania tej gry, tj.(…), Spółka udzieliła licencji na sprzedaż gry w językach (…), a w roku (…) podpisane zostały kolejne umowy licencyjne umożliwiające sprzedaż gry w różnych częściach świata - aktualnie wydawane są kolejne 7 wersji językowych. W Polsce gra uzyskała nominację do (…) w kategorii „(…)”.

Od (…) r. Spółka pojawia się jako wystawca na międzynarodowych targach związanych z branżą gier (…), jak m.in. największe europejskie targi (…). Pierwsze stoisko związane było z propagowaniem własnej gry (…). To właśnie podczas targów Spółka pozyskała swoich partnerów biznesowych do wydania na licencji gry poza granicami kraju. W (…) r. Spółka również uczestniczyła w ww. targach, prezentując wyłącznie własne tytuły. Ponadto, Spółka uczestniczyła w międzynarodowych targach gier (…) w (…), które to targi mają formułę spotkań biznesowych (B2B) z wydawnictwami z całego świata w celu sprzedaży własnych gier (udzielenia licencji) lub pozyskania współpracy w zakresie sprzedaży zagranicznych gier na krajowy rynek. Dzięki podejmowanym działaniom Spółka planuje ekspansję na rynki zagraniczne (głównie (…)) i udział w kolejnych międzynarodowych targach gier (…). Pozyskane kontakty biznesowe pozwoliły także pozyskać kilka licencji na uznane za granicą gry (…) i po przetłumaczeniu ich wprowadzić je na rynek polski. Istotnym elementem marketingu Spółki są również targi branżowe organizowane w Polsce. Do największych targów, na których swoje stoisko wystawiła Spółka należą: (…).

Dział Rozwoju opracowuje i rozwija gry pod własną marką „(…)” własnego autorstwa, jak również pozyskuje licencje do opracowywania i wydawania własnych gier w oparciu o uniwersum lub pomysły stworzone przez niezależnych autorów. Przykładem tego ostatniego działania jest gra: „(…)”, której kampania (…) zostanie przeprowadzona w 1 kwartale (…) r. Poza opracowywanie gier pod własną marką, Spółka pozyskuje licencje zagranicznych gier do lokalizowania na język polski. Przykładem wielkiego sukcesu Spółki jest gra (…) „(…)”. Kolejnym obszarem działalności Spółki, niezwiązanym z rozwojem własnych gier, jest sprzedaż zagranicznych gier na Europę poprzez pozyskanie licencji na produkcję gry na danym regionie.

Spółka pozyskała taką licencję do kilku tytułów, które wprowadziła do Polski, jak również w charakterze wyłącznego licencjobiorcy zawarła umowy wydawcze w konkretnych krajach europejskich w celu wydania gry w danym języku. Spółka w ramach umowy przesyła do wydawnictw pliki do tłumaczenia, a następnie organizuje cały proces produkcji i logistyki do tych wydawnictw, udzielając im licencji czasowej na wyłączność regionalną.

Opracowanie i rozwój gry (…) to twórczy proces, na który składa się wiele elementów. Jest on także czasochłonny - opracowanie jednej gry to zwykle od kilku do kilkunastu miesięcy pracy. Warto podkreślić, że (…), podobnie jak niemal wszystkie firmy działające w tej branży, nie jest przedsiębiorstwem produkcyjnym w rozumieniu posiadania parku maszynowego do produkcji poszczególnych elementów gier (…) z różnych rodzajów (…). Powszechne w branży gier (…) jest zlecanie (…). Istota zatem działalności (…) polega na zatrudnianiu pracowników zajmujących się szukaniem inspiracji do gier, opracowywaniem gier, projektowaniem graficznym, (…), prototypowaniem oraz testowaniem i dalszym rozwojem gier. Branża producentów gier (…) jest branżą bardzo dynamiczną i wymagającą ciągłego doskonalenia oferowanych produktów, w innym przypadku podmiot nie ma możliwości skutecznego konkurowania. Powyższe wymusza na Spółce samodzielne prowadzenie prac, które pozwolą zdobyć przewagę konkurencyjną poprzez nowe lub ulepszone produkty. Poprzez konsekwentną budowę swojej pozycji na rynku gier (…), w szczególności poprzez liczne (…) lub dystrybutora, a także udział w międzynarodowych targach branżowych, (…) zamierza nadal rozwijać swoją główną działalność, tj. opracowywanie gier (…) pod marką „(…)”.

Podjęte już działania zaowocowały tworzeniem nowych tytułów z wykorzystaniem autorskich mechanik, a także przyczyniło się do znacznego wzrostu zatrudnienia w przedsiębiorstwie. Wydawnictwo w celu wypuszczenia gry na rynki współpracuje z wybranymi parterami z (…), nieustannie szukając nowych rozwiązań technologicznych, które zyskują poklask fanów gier (…) na świecie. Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej odpowiada za proces tworzenia gier. Działania podejmowane przez Spółkę w ramach procesu tworzenia gier mają na celu zdobycie zupełnie nowej wiedzy, jak również nabycie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy w celu opracowywania oraz rozwoju innowacyjnych gier pod marką „(…)”.

(…) prowadzi prace związane m.in. z:

a)tworzeniem nowych gier (…)- są to prace nad rozwiązaniami, które dotychczas nie były w portfolio Wnioskodawcy,

b)udoskonaleniem rozwiązań już istniejących - wprowadzenie nowych rozwiązań do istniejących już produktów w celu zwiększenia ich innowacyjności i funkcjonalności,

c)kreatywnym opracowywaniem dodatków / bonusów (…).

W zakresie prowadzonych prac rozwojowych, (…) inicjuje projekty w oparciu o rozeznanie rynku, śledzenie bieżących trendów m.in. w (…), jak również autorskie pomysły bądź w odpowiedzi na zgłaszane przez środowisko gier (…) zapotrzebowanie (…). Ponadto, Spółka stale monitoruje rynek materiałów oraz dostępność nowych rozwiązań w zakresie projektowania i wytwarzania komponentów (…) czy nowych zastosowań (np.(…)). Następnie, Wnioskodawca przyjmuje do realizacji projekty według przyjętych cykli badawczo-rozwojowych. Decyzję o otwarciu cyklu badawczo-rozwojowego podejmuje Projekt Manager z Działu Rozwoju.

W ramach cyklu można wyróżnić następujące etapy i działy zaangażowane w prace:

1.Prace koncepcyjne nad (…) tematem gry.

Kluczem do sukcesu w branży gier (…) jest stworzenie wyróżniającej się gry, o ciekawym sposobie przedstawienia tematu, która jednocześnie pozwoli graczom na wielokrotne przeżywanie radości z rozgrywki (…). Dlatego pierwszym etapem w projektowaniu gry jest research oraz dobór tematu. Zaangażowany na tym etapie Dział Rozwoju prowadzi stałe badania rynku gier, gdzie wyraźnie zaznacza się sukces produktów bazujących na istniejących, dobrze znanych markach lub gier przykuwających odbiorców ciekawym, ale rezonującym z ich oczekiwaniami tematem i stylem.

Znalezienie takiego nośnego tematu oraz uważna analiza innych korzystających z niego dzieł, jest istotnym elementem pracy Działu Rozwoju. Często się zdarza, że proces twórczy rozpoczyna się od pozyskania do współpracy niezależnego autora, który wysyła swoje pomysły do różnych wydawnictw. Wówczas deweloperzy samodzielnie lub we współpracy z niezależnym autorem opracowują pierwsze (…) oraz przygotowują zestawienie komponentów do stworzenia prototypu. Kluczowe jest na tym etapie określenie przez Dział Rozwoju (…) oraz wstępna selekcja odbiorców potencjalnej gry. Wraz z opracowywaniem (…), deweloperzy opracowują nowe lub rozwijają dotychczasowe (…) w grach (…), by mogły one zostać wykorzystane dla (…). W przypadku współpracy z niezależnym autorem, Dział Rozwoju po przeprowadzeniu prac koncepcyjnych prezentuje autorowi wyniki swoich prac i uzgadniane są ewentualne dalsze etapy prac koncepcyjnych.

Wreszcie, tworzone są pierwsze (…) dla grafików w celu stworzenia (…).

2.Prace koncepcyjne nad elementami gry.

Do projektu nad grą włączany jest Dział Graficzny. Już w pierwszych etapach prac na nową grą, pracownicy Działu Rozwoju analizują swoje pomysły i zapotrzebowania na elementy (…) w celu określenie wstępnych projektów kart, ich wielkości, opracowania układu funkcjonalnego elementów (np. (…) itp.). Jest to ważny element współpracy Działu Rozwoju i Działu Graficznego, gdzie informacja zwrotna z Działu Graficznego często determinuje wprowadzenie dalszych zmian przez deweloperów gry (np. (…)).

Dział Graficzny prowadzi szereg prac związanych z projektowaniem, obejmujących m.in.:

-(…),

-(…),

-(…),

-(…),

3.Opracowanie pierwszego prototypu na potrzeby analizy (…) oraz przeprowadzenia testów.

Przez tworzenie prototypu rozumiane są m.in. takie prace jak współpraca Działu Graficznego z deweloperami w celu ustalenia dalszych prac dotyczących danego (…), testy przysyłanych rozwiązań, analiza stosowanych rozwiązań w zakresie komponentów na rynku, dobór odpowiednich materiałów, tworzenie z komponentów elementów prototypu, próbkowanie, ocena oraz wprowadzanie odpowiednich korekt pod kątem (…).

W każdej grze (…).

4.Przeprowadzenie testów.

W zasadzie kluczowy proces w każdym projekcie tworzenia gier, podczas którego wyłapywane są wszelkiej maści problemy z (…).

Pierwsze testy odbywają się zawsze w ramach Działu Rozwoju, wspierane często przez wskazane dodatkowe osoby ze Spółki, a w czasie testów badane są reakcje poszczególnych uczestników gry na jej przebieg. Następnie, prototypy są testowane zewnętrznie (…). Po otrzymaniu (…) z testów wprowadzane są dalsze poprawki do gry i ponawiane są prace rozwojowe. Do każdej gry przypisany jest jeden deweloper wiodący (każdy z zatrudnionych deweloperów ma inny styl), który zbiera i analizuje otrzymywany w trakcie testów (…). Po akceptacji dewelopera wiodącego, projekt trafia do Projekt Managera, który decyduje o ostatecznym (…).

Warto zaznaczyć, że w toku licznych sesji testowych, na bieżąco omawiane są elementy wymagające poprawy. Następnie, projekt wraca do wcześniejszych etapów celem opracowania zmian, po czym ponawiane są testy. W przypadku współpracy z niezależnym autorem na dalszym etapie przeprowadzane są testy z jego udziałem, a także konsultowane są zmiany wprowadzone przez Dział Rozwoju.

5.Ponowne prace koncepcyjne, połączone z równoległymi testami - głównie poprawki (…).

Na tym etapie opracowywana jest również (…), (opcjonalnie). Na tym etapie ponownie istotną rolę odgrywają deweloperzy z Działu Rozwoju we współpracy z grafikiem, przygotowując również pliki do wstępnej produkcji.

Realizowane są w szczególności takie prace jak:

-przygotowanie (…),

-analiza (…).

Na tym etapie rozwoju gry Projekt Manager musi podjąć decyzję związaną ze sposobem produkcji, jej wielkością oraz ewentualnym zamiarem pozyskania zagranicznych partnerów już na tym etapie.

W tym celu, w Spółce wypracowano następujące możliwe ścieżki:

a)(…),

b)(…),

c)uruchomienie procesu (…).

(…) taka polega na prezentacji gry wyłącznie jako (…), (wraz z (…) i komponenty, często w formie prototypowej), która po uzbieraniu na platformie określonych środków zostanie przekazana dopiero do produkcji. Zatem to niejako sami konsumenci decydują o tym czy gra zostanie wydana, a zebrane od nich środki wykorzystywane są na etapie produkcyjnym.

Niezależnie od powyższego, Projekt Manager decyduje również o przygotowywaniu przez dewelopera wersji elektronicznej gry na wirtualną platformę do (…) w celu prezentacji gry bądź jej wybranych mechanik dla potencjalnie nieograniczonej liczby graczy. Decyzja o tym ma szczególne znaczenie w przypadku zamiaru pozyskania zagranicznych partnerów (…) lub zamiaru uruchomienia (…). Po zakończonym projekcie i uzyskanej akceptacji Projekt Managera, gra trafia do produkcji.

Każdy projekt realizowany przez Wnioskodawcę jest twórczy i innowacyjny, a stworzone przez (…) gry objęte są prawami autorskimi. Wnioskodawca wytworzone przez siebie produkty sprzedaje pod własną firmą i na własny rachunek. Pracownicy Spółki, w szczególności pracownicy Działu Rozwoju, zatrudnieni są na umowy o pracę, a zakres obowiązków poszczególnych pracowników obejmuje czynności przedstawione powyżej w pkt 1 - 5 opisu prac badawczo-rozwojowych. Spółka w ramach opisanych powyżej procesów współpracuje także z osobą w formule B2B, jednak osoba ta nie jest uwzględniona w kosztach prac badawczo-rozwojowych.

Obok prac badawczo-rozwojowych, Spółka wykonuje również rutynową i okresową działalność, która nie stanowi przedmiotu niniejszego wniosku.

W szczególności, Wnioskodawca rokrocznie wydaje na polskim rynku kilka nowych tytułów zagranicznych producentów, co również wymaga zaangażowania po stronie Działu Graficznego, jednak główny ciężar spoczywa na Dziale Marketingu. Do rutynowych prac z tym związanych należy m.in. (…). Spółka posiada również (…), w ramach których zatrudnieni pracownicy również wykonują rutynowe czynności.

W oparciu o zaprezentowany powyżej stan faktyczny Wnioskodawca zamierza skorzystać z ulgi badawczo-rozwojowej za rok 2023 oraz za lata przyszłe.

Opisane prace podejmowane są w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania ich do tworzenia nowych zastosowań (nowych produktów). Do kosztów prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej Wnioskodawcy zaliczają się przede wszystkim wynagrodzenia pracowników uczestniczących w pracach rozwojowych, ustalanego w oparciu o ewidencję czasu pracy poświęconego nad poszczególnymi projektami potwierdzonego kartami projektów.

Przy okazji prac nad nowymi oraz udoskonalonymi grami, oprócz wydatków związanych z wynagrodzeniami pracowników zaangażowanych w projekty, Wnioskodawca ponosi również wydatki związane z bezpośrednim użyciem materiałów zużywanych do działalności badawczo-rozwojowej w tym m.in. do wewnętrznych prototypu, do testów, do zamówienia prototypu alfa, na które składają się m.in. (…).

Czynności o charakterze prac badawczo-rozwojowych zlecane są bezpośrednio przez Zarząd lub Projekt Managera.

Projekty mają określony harmonogram działań i do każdego z projektów są przypisane odpowiednie zasoby (zasoby ludzkie, zużyte materiały). Do ewidencji przepisywane są tylko godziny przeznaczone na działania badawczo-rozwojowe w danym miesiącu, a następnie wyliczany jest koszt prac działań badawczo-rozwojowych w oparciu o stawki wynagrodzeń pracowników wykonujących te prace jako iloczyn zarejestrowanych godzin i stawek wynagrodzeń wyliczonych indywidualnie dla każdego pracownika w danym miesiącu, z zastrzeżeniem pracowników, których wyłączny czas pracy obejmuje rozwój gier (…).

Wnioskodawca w ramach prowadzonych i opisanych wyżej prac rozwojowych poniósł i będzie ponosić szereg różnego rodzajów kosztów, stanowiących koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ustawy o CIT.

Rzeczywiście ponoszone koszty prac badawczo-rozwojowych ponoszone przez Wnioskodawcę w odniesieniu do osób zatrudnionych na umowę o pracę to koszty wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w celu realizacji prac badawczo-rozwojowych, koszty składek z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - w części finansowanej przez Wnioskodawcę jako płatnika składek.

W skład wynagrodzeń z tytułu umów o pracę dotyczących pracowników zatrudnianych przez Wnioskodawcę w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej wchodzą wynagrodzenia pracowników wraz ze składkami ZUS - czyli należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz koszty sfinansowanych przez Wnioskodawcę składek z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r., o systemie ubezpieczeń społecznych, obejmujące:

- wynagrodzenie zasadnicze wynikające z umowy o pracę,

- wynagrodzenie wynikające z przepracowanych godzin nadliczbowych (nadgodziny) oraz

- składki z tytułu powyższych należności, w części finansowanej przez Wnioskodawcę jako płatnika składek, tj.: składki na ubezpieczenie emerytalne, składki na ubezpieczenie rentowe, składki na ubezpieczenie wypadkowe, z wyłączeniem Funduszu Pracy oraz Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

- poniesionych na rzecz danego pracownika B+R za dany miesiąc w takiej części, w jakiej czas danego pracownika B+R przeznaczony na faktyczną realizację działalności B+R pozostaje w ogólnym czasie pracy tego pracownika B+R w miesiącu, za który Wnioskodawca jest zobowiązany wypłacić wynagrodzenie zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pracy.

Przez ogólny czas pracy pracownika w danym miesiącu wskazany w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT służący określeniu wysokości w/w należności Wnioskodawca rozumie czas pracy, w jakim pracownik B+R pozostaje w danym miesiącu do dyspozycji pracodawcy (tj. Spółki) zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pracy.

Tym samym, w wynagrodzeniach wyliczanych na potrzeby ulgi badawczo-rozwojowej nie są uwzględniane w szczególności:

a)składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,

b)wynagrodzenia chorobowe,

c)wynagrodzenia za czas urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Dodatkowo, Spółka zaznacza, że:

1)jako osoba prawna ma siedzibę na terenie Rzeczypospolitej Polskiej i podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o CIT,

2)nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia,

3)nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego,

4)koszty kwalifikowane, w rozumieniu art. 18d ustawy o CIT, nie zostały Spółce zwrócone w jakiejkolwiek formie,

5)koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową nie zostały (i nie będą) przez Spółkę odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym w rozumieniu art. 18d ust. 5 ustawy o CIT,

6)prowadzone prace badawczo-rozwojowe nie stanowią badań podstawowych w rozumieniu art. 4a pkt 27 lit. a ustawy o CIT,

7)Wnioskodawca zgodnie z art. 9 ust. 1b ustawy o CIT wyodrębnia w księdze, o której mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o CIT i będzie wyodrębniać w przyszłości koszty działalności badawczo-rozwojowej,

8)koszty prac badawczo-rozwojowych nie obejmują inwestycji w aparaturę naukowo-badawczą dostarczaną w ramach umowy zawartej z podmiotem powiązanym w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT oraz inwestycji w samochody osobowe oraz budowle, budynki i lokale będące odrębną własnością,

9)koszt wynagrodzeń pracowników biorących udział w pracach B+R prezentowany jest na koncie wynagrodzenia oraz ubezpieczenia społeczne i świadczenia na rzecz pracowników. Wyliczenie kosztów wynagrodzeń wraz z narzutami w części proporcjonalnej do czasu zaewidencjonowanego jako czas pracy poświęcony na B+R prowadzone jest w ewidencji pozabilansowej,

10)prace, wskazane jako prace rozwojowe zostały w Spółce rozpoczęte przy jednoczesnym założeniu, że Spóła w przyszłości będzie dalej podejmowała i realizowała tego rodzaju prace.

W odpowiedzi na wezwanie, uzupełnili Państwo opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w następujący sposób:

Ad. 1 i 2

Odpowiadając na pierwsze dwa pytania, Wnioskodawca wskazuje, że tworzenie gry (…) to stworzenie „czegoś z niczego”. Od idei rodzącej się w głowie i na spotkaniach roboczych twórców po finalny produkt (…). Tworzenie gier (…) należy do sektora branży kreatywnej, stojąc na równi z takimi obszarami kreatywnymi jak tworzenie (…) itp.

Najprościej rzecz ujmując, twórczy charakter przejawia się w opracowaniu unikatowej na skalę światową gry (…), a więc zestawu określonych komponentów (…) wraz z (…) odnoszącymi się tylko to tych komponentów, które umożliwiają wielokrotną i powtarzalną (…) zapewniając graczom emocje. Zadaniem twórców (...) jest przeniesienie odczuć, wrażeń, emocji, decyzyjności ze świata prawdziwego lub wykreowanego przez twórców (np. (…)) do gry za pomocą odpowiednich (…) designu itp. Przy czym nie jest to proces podobny do wyselekcjonowania (…), (…) i zbudowaniu z nich (…), (co można określić mianem konfiguracji), lecz twórczość polegająca na wymyślaniu nowych rozwiązań, koncepcji, komponentów i nadawaniu im unikalnego znaczenia, przypisywaniu nowych reguł, które nieustanne należy poddawać empirycznej weryfikacji (testom prototypów). Bez przeprowadzania nieustannych testów i tworzenia kolejnych wersji prototypów, proces opracowania gry (…) nie mógłby prowadzić do sukcesu gospodarczego polegającego na (…).

Dobrym przykładem niech będzie aktualny projekt Wnioskodawcy rozwijany od (…) r., a dotyczący gry w świecie (…), tj. znanego na świecie (…). Pracownicy Wnioskodawcy, tj. deweloperzy i graficy, opracowują unikatową grę (…), w której od (…), (…) i wysyłać na niebezpieczne przygody. Gra pozwoli graczom wczuć się w prawdziwych bohaterów i przeżywać różne wymyślone przez twórców przygody, pojedynki i zwroty akcji rywalizując między sobą o miano największego bohatera. Każda przygoda, tekst na karcie, każdy symbol, każdy komponent gry ((…) itd.) jest wytworzony przez pracownika Wnioskodawcy, począwszy od pomysłu, idei, poprzez rysunki i szkice, (…), dobór materiałów i ilość elementów gry, określenie właściwości każdego elementu aż wreszcie po najbardziej twórczy pierwiastek spajający wszystko i nadający unikatową całość - reguły gry.

Każda powstająca u Wnioskodawcy gra musi przejść przez wszystkie opisane we wniosku etapy prac badawczo-rozwojowych. Każda też gra objęta przedmiotem pytania jest nowym rozwiązaniem dla Wnioskodawcy, niewystępującym dotychczas w praktyce gospodarczej (nie tylko Wnioskodawcy). Wnioskodawca wyróżnia spośród swoich prac rozwojowych prace rutynowe, a związane z nabyciem praw jako dystrybutor do gry opracowanej przez (…) celem przetłumaczenia gry na język polski i (…). Te prace nie są jednak objęte przedmiotem wniosku i Wnioskodawca nie zamierza ich rozliczać w ramach ulgi badawczo-rozwojowej.

Można zatem stwierdzić, że proces opracowywania nowej gry rozpoczyna się od stworzenia nowej dla Wnioskodawcy koncepcji. Dopiero na podstawie tej pierwszej koncepcji, założeń, prowadzone są dalsze prace rozwojowe, które bardzo często zmieniają w całości lub części przyjęte na wstępie założenia. Jest to ciągły proces twórczy pracowników zaangażowanych w tworzenie gry, podejmowany stale i w celu opracowania unikatowej gry (…), (nowego rozwiązania dla Wnioskodawcy). Podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez pracowników jest ich rozum, kreatywna twórczość pozwalająca opracować złożone projekty mające postać gier (…) objętych ochroną prawnoautorską. Podobnie jak dla (…).

Twórczy charakter opracowywania gier (…) w kontekście prac badawczo- rozwojowych został też potwierdzony w licznych interpretacjach podatkowych, w szczególności:

- interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 20 lipca 2020 r. przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o sygn.: 0111-KDIB1-3.4010.220.2020.2.JKT, gdzie przedmiotem zapytania była analogiczna działalność twórcza w zakresie gier planszowych,

- interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 4 czerwca 2019 r. przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o sygn.: 0111-KDIB1-3.4010.130.2019.2.APO, gdzie przedmiotem zapytania były procesy wytwarzania gier planszowych.

W pełni aktualne do przedmiotu zapytania jest zatem wyjaśnienie twórczego charakteru prac przy projektowaniu gier:

Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia.” Ponadto, przez działalność twórczą należy rozumieć działalność, której rezultat powinien:

- być odpowiednio ustalony, co może odbyć się w dowolnej formie (między innymi niezależnie od sposobu wyrażenia), przez co należy rozumieć jego uzewnętrznienie, oraz możliwość wyodrębnienia, gdy stanowi część większej całości, mającej charakter zbiorowy,

- mieć charakter indywidualny, tj. nie może być wynikiem wyłącznie mechanicznych działań, lecz określonych procesów myślowych, wymagających od twórcy kreatywności,

- mieć charakter oryginalny (wnosić obiektywnie nową wartość; stanowić „nowy wytwór intelektu)”, przy czym oryginalność należy rozpatrywać wstecznie (tj. rezultat pracy nie jest twórczy, jeżeli istnieje identyczne, uprzednio stworzone dzieło).

Każda gra opracowywana przez Dział Rozwoju Wnioskodawcy ma charakter ustalony, indywidualny oraz oryginalny - stanowi także przedmiot ochrony prawa autorskiego, a w konsekwencji spełniona jest przesłanka twórczości.

Ad. 3

Podczas tworzenia gier (…) w szczególności wykorzystywana jest aktualna wiedza w zakresie istniejących (…) wykorzystywanych w grach (…), a więc wszelkiego rodzaju gier mogących zostać rozegranych bez użycia sprzętu elektronicznego, za pomocą fizycznych komponentów na stole. Lista (…) jest bardzo długa i stale rozwijana. Nie ma też jednej definicji (…) używanych do gier (…). Jako przykładowe wskazanie mechanik może posłużyć jeden z bardziej znanych międzynarodowych portali o grach (…), tj. (…), (…), gdzie na jednej z podstron gracze utworzyli listę mechanik (…).

Tworzenie gier (…) jest jak tworzenie gier (…), przy czym odpowiednikiem „języka programowania” są właśnie (…). Jest to podstawowe narzędzie twórców gier (…) zatrudnionych u Wnioskodawcy, ale podobnie jak u dobrych twórców gier (…), znajomość „narzędzia” nie daje jeszcze sukcesu w postaci dobrej gry (…). Praca ta bowiem wymaga twórczego myślenia i dosłownie wymyślenia czegoś nowego, czego do tej pory nikt nie wymyślił. Kreatywność twórców prowadzi do powstania unikatowej gry uwzględniającej różne (…) itd.

Zatem narzędzia można się nauczyć i jest to podstawowa wiedza oczekiwana od twórców przy rekrutacji, jednak od twórców oczekuje się również dużej kreatywności i znajomości rynku gier (…). Każda gra ma bowiem swój target (ściśle wybraną grupę docelową), w tym zakres wieku graczy, rodzaj rozgrywki (…) czy wreszcie czas rozgrywki (czy ma to być szybka gra (…) czy raczej (…) rozgrywka dla bardziej wymagających graczy itp.). Każda gra (…) jest jednocześnie zabawką i jej warstwa wizualna (graficzna, tematyczna, jakość komponentów, a nawet wypraska w pudełku) stanowi istotny element sukcesu produktu. Dlatego do twórców w zakresie gier (…) należy zaliczyć deweloperów ściśle współpracujących z grafikami i innymi osobami. Pracownicy ci objęci są szczególną ochroną przed zmianą pracodawcy (odpowiednie umowy o zakazie konkurencji, benefity ze sprzedaży opracowanych gier itd.), gdyż indywidualne doświadczenie i rozwijane umiejętności są szczególnie cenne dla wydawców gier (…).

Ad. 4

Prace realizowane przez Wnioskodawcę nad tworzeniem nowych gier (…) ich ulepszaniem mają charakter prac rozwojowych w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie i nauce, a nie prac badawczych w rozumieniu art. 4 ust. 2 lit. 2 pkt 2 ww. ustawy. Stąd wynikiem prac nie zawsze jest powstanie nowej wiedzy z dziedziny nauk społecznych, wytwarzania zabawek, metod edukacji, wiedzy o materiałach czy innych podobnych dziedzin (do takich m.in. dziedzin są charakteryzowane prace wg danych statystycznych GUS).

Jak wskazano we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji, działalność w zakresie ulgi badawczo-rozwojowej przejawia się u Wnioskodawcy w zakresie prac rozwojowych, choć nie można wykluczyć, ze przy pewnych projektach możliwe jest równoczesne zwiększenie dostępnej wiedzy np. w zakresie metod nauczania (…). Celem jednak podejmowania w sposób stały tych czynności przez Wnioskodawcę nie są badania aplikacyjne (poszerzenie wiedzy), a prace rozwojowe, kończące się powstaniem unikalnego dla Wnioskodawcy produktu objętego prawami autorskimi, który następnie trafia do sprzedaży.

Ad. 5

Podczas prac nad nowymi grami używane są wszelkie materiały do tworzenia prototypów gier (…), w szczególności takie jak: (…), karty blankietowe o różnych rozmiarach, materiał do drukarek 3D, elementy drewniane o określonych kształtach (dostępne w sklepach branżowych o różnych kształtach lub wykonywane drewniane na zlecenie) itp.

Ad. 6

Wnioskodawca nie korzysta ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ad. 7

Wydatki, które Wnioskodawca zamierza odliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej stanowią dla Wnioskodawcy koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ad. 8

W związku z wydaniem interpretacji ogólnej przez Ministra Finansów w dniu 13 lutego 2024 r. w zakresie możliwości zaliczenia wynagrodzenia z tytułu usprawiedliwionej nieobecności pracownika do kosztów kwalifikowanych z tytułu ulgi B+R, Wnioskodawca precyzuje, że zagadnienie to zostało w sposób wyczerpujący dla Wnioskodawcy wyjaśnione, a w konsekwencji nie jest przedmiotem pytania kwestia wynagrodzenia za czas nieobecności pracowników zatrudnionych w celu realizacji prac badawczo-rozwojowych.

Pytanie

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym opisana we wniosku działalność badawczo-rozwojowa realizowana w roku 2023 jak i analogiczna działalność realizowana w przyszłości stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 w związku z art. 4a pkt 28 ustawy o CIT, co w konsekwencji uprawnia Wnioskodawcę do odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków kwalifikowanych ponoszonych w związku z tą działalnością z uwzględnieniem limitów określonych w art. 18d ust. 7 ustawy o CIT wykazane w deklaracji podatkowej za rok 2023 oraz w deklaracjach podatkowych za lata kolejne?

Państwa stanowisko w sprawie

Według Wnioskodawcy prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym opisane we wniosku prace rozwojowe zrealizowane przez Wnioskodawcę w 2023 roku oraz planowane w przyszłości stanowią działalność badawczo- rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 w zw. z art. 4a pkt 28 ustawy o CIT, co w konsekwencji uprawnia Wnioskodawcę do odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków kwalifikowanych ponoszonych w związku z tą działalnością z uwzględnieniem limitów określonych w art. 18d ust. 7 ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o CIT podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 ustawy o CIT, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”.

Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych. Na mocy ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 1668), od 1 października 2018 r. wprowadzone zostały zmiany dotyczące definicji badań naukowych i prac rozwojowych (art. 4a pkt 26 i 28 ustawy o CIT).

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 ustawy o CIT, ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy, podkreślić wyraźnie należy, że w celu skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT).

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru.

Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu.

Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Ponadto, uznać należy, iż na potrzeby działalności badawczo- rozwojowej, w stopniu minimalnym, wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa, tzn. przedsiębiorca we własnym zakresie (w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych) opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, usługi, nawet jeżeli podobne rozwiązanie zostało już opracowane przez inny podmiot. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Orzecznictwo wyjaśnia również, że przez działalność twórczą należy rozumieć działalność, której rezultat powinien:

a)być odpowiednio ustalony, co może odbyć się w dowolnej formie (między innymi niezależnie od sposobu wyrażenia), przez co należy rozumieć jego uzewnętrznienie, oraz możliwość wyodrębnienia, gdy stanowi część większej całości, mającej charakter zbiorowy,

b)mieć charakter indywidualny, tj. nie może być wynikiem wyłącznie mechanicznych działań, lecz określonych procesów myślowych, wymagających od twórcy kreatywności,

c)mieć charakter oryginalny (wnosić obiektywnie nową wartość; stanowić „nowy wytwór intelektu”, przy czym oryginalność należy rozpatrywać wstecznie (tj. rezultat pracy nie jest twórczy, jeżeli istnieje identyczne, uprzednio stworzone dzieło).

Przenosząc powyższe na grunt analizowanej sprawy należy wskazać, że gry, które tworzone są w ramach działalności Wnioskodawcy, mają charakter ustalony, indywidualny oraz oryginalny - stanowią przedmiot ochrony prawa autorskiego - a w konsekwencji spełniona jest przesłanka „twórczości”.

Głównym celem realizowanych przez (…) czynności badawczo- rozwojowych jest opracowywanie nowych oraz ulepszonych produktów oraz rozwiązań w zakresie oferowanych gier, poprzez wykorzystywanie i rozwijanie dostępnych technologii i wiedzy specjalistycznej. Prace realizowane przez (…) prowadzą do powstania unikatowych oraz oryginalnych produktów.

Biorąc pod uwagę powyższe, czynności realizowane przez pracowników (…) w ramach prowadzonej działalności mają charakter twórczy, bowiem (…) tworzy nowe oraz oryginalne gry, o charakterze unikatowym. Prace prowadzone przez Wnioskodawcę nie mają w szczególności charakteru odtwórczego.

Na możliwość potraktowania powyższych rezultatów prac jako utworów wskazano m.in. w wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi z 14 maja 2010 r. (sygn. akt I ACa 257/10). Sąd Apelacyjny dopuścił możliwość objęcia ochroną prawno - autorska gier jako zbioru poszczególnych elementów, jak pionki, plansza, instrukcja, opakowanie (zob. Flisak Damian, Komentarz do wybranych przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, LEX/el. 2018).

Po drugie, z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób, czyli bieżące prowadzenie prac badawczo-rozwojowych podjętych w przyszłości, jak i rozpoczęcie działań badawczo-rozwojowych przy jednoczesnym założeniu, że podatnik w przyszłości będzie dalej podejmował i realizował prace tego rodzaju.

Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny.

W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo: „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu.

Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo- rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej.

Mając na uwadze powyższe rozważania wskazać należy, że działania Wnioskodawcy noszą znamiona „systematyczności”, jako że prowadzone są według określonego przez osób zarządzających (…) planu, zmierzającego do utworzenia nowych gier albo ulepszenia gier istniejących. Działania te mają zatem charakter uporządkowany, metodyczny oraz zaplanowany. Nie są to również działania jednorazowe, a powtarzalne z nastawieniem na ciągły rozwój i ulepszanie w przyszłości.

Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.

Mając na uwadze powyższe uznać należy, że (…) prowadzi prace rozwojowe, jako że posiadana przez jego personel (deweloperów, grafików i innych osób) wiedza w zakresie procesu tworzenia gier wykorzystywana jest do tworzenia nowych gier i do ulepszania gier już istniejących. Innymi słowy, (…) podejmuje nierutynowy zespół działań nakierowanych na wykorzystanie dostępnej wiedzy i umiejętności zatrudnionego personelu w celu tworzenia nowych gier oraz ulepszania gier już istniejących.

(…) podkreśla, że podobna działalność w zakresie produkcji gier (…) uważana już jest za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu organów podatkowych. Na potwierdzenie powyższego warto przywołać następujące interpretacje organów podatkowych:

a)interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 czerwca 2019 r. (nr 0111‑KDIB1-3.4010.130.2019.2.APO):

Reasumując stanowisko: prowadzone przez spółkę prace skutkują m.in. zwiększeniem kapitału intelektualnego wnioskodawcy oraz wykorzystaniu wiedzy do tworzenia innowacyjnych gier fabularnych. Zwiększone zasoby wiedzy są wykorzystywane do tworzenia nowych rozwiązań oraz lepszych jakościowo gier, w sposób polegający na wniesieniu znaczących ulepszeń do stosowanych przez spółkę rozwiązań w procesie ich wytworzenia.

b)interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 listopada 2017 r. (nr 0115‑KDIT2- 3.4010.247.2017.1.PS):

W świetle powyższego, skoro realizowane prace badawczo-rozwojowe i tym samym Projekty B+R mają charakter twórczy, są prowadzone w sposób systematyczny według określonych harmonogramów/planów wydawniczych przez pracowników posiadających odpowiednie kompetencje i wykształcenie oraz maja na celu stworzenie prototypów zabawek mających zastosowanie komercyjne, to tym samym mieszczą się w katalogu prac badawczo-rozwojowych, o których mowa w art. 4a pkt 26, 27, 28 ustawy o CIT.

c)interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 lipca 2020 r. (nr 0111‑KDIB1‑3.4010.220.2020.2.JKT):

Reasumując stanowisko: analizując prowadzone przez spółkę prace nad grami stwierdzić należy, że wskazana przez Wnioskodawcę działalność opisana we wniosku polegająca na opracowaniu nowego produktu (gry) lub zmierzająca do udoskonalenia istniejących produktów stanowi działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, co uprawnia Wnioskodawcę do skorzystania z odliczenia o którym mowa w art. 18d ustawy CIT.

d)interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 grudnia 2019 r. (nr 0111‑KDIB1-3.4010.535.2019.1.BM):

Reasumując, stanowisko wnioskodawcy, że odpisy amortyzacyjne od licencji na programy komputerowe oraz od wartości niematerialnych i prawnych w postaci kosztów prac rozwojowych zakończonych pozytywnym wynikiem wykorzystywane przez Spółkę w procesie tworzenia gier, będącej przedmiotem działalności badawczo-rozwojowej Spółki, stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu odpowiednio art. 18d ust. 3 u.p.d.o.p. i art. 18d ust. 2a w zw. z art. 16b ust. 2 pkt 3 u.p.d.o.p., jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisami ustawy o CIT, aby móc skorzystać z ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d, muszą być łącznie spełnione w szczególności następujące warunki:

1)podatnik ponosi koszty na działalność badawczo-rozwojową,

2)koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowią dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o CIT,

3)koszty uzyskania przychodów stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy o CIT,

4)koszty poniesione przez podatnika nie zostały uwzględnione w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku dochodowego w związku z działalnością na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia (art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT) lub w związku z działalnością określoną w decyzji o wsparciu (art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o CIT),

5)w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, podatnik wyodrębnia koszty działalności badawczo-rozwojowej,

6)podatnik wykaże w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

7)kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć limitów określonych w ustawie o CIT,

8)koszty kwalifikowane nie mogą zostać zwrócone podatnikowi w jakiekolwiek formie i nie mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Przechodząc do analizy tego, czy (…) spełnia poszczególne warunki konieczne do zastosowania ulgi badawczo-rozwojowej należy wskazać, co poniżej.

Po pierwsze, tak jak to zostało podniesione powyżej, (…) spełnia przesłanki uznania jego działalności za działalność badawczo-rozwojową. Po drugie, ponoszone przez (…) koszty działalności badawczo-rozwojowej stanowią koszty uzyskania przychodów Spółki. Po trzecie, wskazane koszty uzyskania przychodów mają charakter kosztów kwalifikowanych.

Do kosztów tych zaliczają się:

a)wynagrodzenia personelu wykonującego prace wraz ze składkami od tych wynagrodzeń określonymi w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, finansowanymi przez płatnika,

b)koszty nabycia materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Po czwarte, koszty poniesione przez (…) nie są uwzględnione w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku dochodowego w związku z działalnością na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia lub w związku z działalnością określoną w decyzji o wsparciu, o której mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o CIT. Spółka, nie jest beneficjentem żadnych z wyżej wymienionych form wsparcia.

Po piąte, (…) spełnia warunek, o którym mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, bowiem posiada ewidencję, w oparciu o którą wyodrębnia koszty działalności badawczo-rozwojowej. Po szóste, (…) wykaże w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu. Po siódme, kwota odliczonych przez (…) kosztów kwalifikowanych nie przekroczy limitów określonych w ustawie o CIT. Po ósme, koszty kwalifikowane nie zostaną zwrócone (…) w jakiekolwiek formie i nie zostaną odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Reasumując, w ocenie Wnioskodawcy prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym realizowany przez Wnioskodawcę w opisie stanu faktycznego/w zdarzeniu przyszłym cykl badawczo-rozwojowy poprzez tworzenie nowych gier (…), udoskonalanie rozwiązań już istniejących oraz opracowywanie dodatków/bonusów dla zagranicznych gier wprowadzanych na polski rynek, należy uznać za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu przepisów art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT.

W ocenie Wnioskodawcy prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym przedstawione rodzaje kosztów poniesione w 2023 r. i ponoszone w przyszłości stanowią i będą stanowić w przyszłości koszty kwalifikowane oraz będą podlegały odliczeniu od podstawy opodatkowania zgodnie z art. 18d ust. 2 ustawy o CIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie należy zaznaczyć, że przedmiotem niniejszej interpretacji, zgodnie z Państwa wskazaniem w uzpełnieniu wniosku, nie jest ocena możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych kosztów wynagrodzeń za czas choroby, urlopu lub innej nieobecności pracownika.

Stosownie do art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „u.p.d.o.p.”, „uCIT”):

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Zgodnie z art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p.,

ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej, oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 u.p.d.o.p.,

ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

a) badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: „ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”),

b) badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.- Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

badania naukowe są działalnością obejmującą:

a) badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

b) badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 u.p.d.o.p.,

ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.- Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Odnosząc się do kwestii będącej przedmiotem zadanego pytania nr 1 wskazać należy, że w celu skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 u.p.d.o.p.).

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 updop, zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności - badania naukowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Po drugie, z art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p., wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Pamiętać trzeba, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.). Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Co oznacza, że aktywność podatnika winna być nastawiona na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym (które nie mają odtwórczego charakteru), związane z postępem naukowym, czy technologicznym.

Na powyższe kryteria wskazał także Minister Finansów w Objaśnieniach podatkowych z 15 lipca 2019 roku dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (dalej także: „Objaśnienia MF”), które w części 3.2.1. poświęcone są pojęciu działalności badawczo-rozwojowej, która znajduje zastosowanie m.in. do korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej przewidzianej w art. 18d updop - co zostało wskazane w samej treści objaśnień (por. pkt 31 Objaśnień MF).

Zgodnie z Objaśnieniami MF, przez działalność twórczą należy rozumieć zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, powstania czegoś, a twórczość działalności badawczo-rozwojowej przejawiać się może m.in.: opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Dodatkowo warto nadmienić, że walidacja (według Słownika języka polskiego PWN rozumiana jako ogół czynności mających na celu zbadanie odpowiedniości, trafności lub dokładności czegoś) nowego lub ulepszonego produktu/technologii/rozwiązań zwłaszcza w warunkach rzeczywistego funkcjonowania, gdzie głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne, a których ostateczny kształt nie został określony została wyróżniona w Objaśnieniach MF jako typowe przejawy działalności twórczej w znaczeniu przyjmowanym dla potrzeb definicji prac badawczo-rozwojowych (por. pkt 36 Objaśnień MF).

Co więcej, jak podkreślono w Objaśnieniach MF, istotnym elementem tego rodzaju działalności jest kreatywna aktywność wynikająca z działalności człowieka.

Jak wskazano w Objaśnieniach MF (na co zwrócił już uwagę Organ powyżej), w świetle obowiązujących w Polsce znaczeń pojęcia „systematyczność”, prowadzenie działalności w taki sposób może oznaczać realizację tego rodzaju działań:

- w znaczeniu pierwszym - w sposób stały, od dłuższego czasu (regularnie), bądź

- w znaczeniu drugim - w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (planowo, metodycznie).

Dla potrzeb definicji działalności badawczo-rozwojowej, kryterium to należy rozumieć zgodnie z drugim znaczeniem. W świetle powyższego, oznacza to, że kryterium systematyczności jest spełnione, gdy działalność prowadzona jest w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (metodycznie, zgodnie z planem).

Należy jeszcze raz zaakcentować, że trzecim kryterium uznania danej działalności za badawczo-rozwojową jest zwiększanie zasobów wiedzy (zgodnie z Objaśnieniami MF – pkt 43, to pojęcie odnosi się przede wszystkim do badań naukowych) lub wykorzystania istniejących zasobów wiedzy (na co nakierowane są przede wszystkim prace rozwojowe, obejmujące zdobywanie, łączenie i kształtowanie wiedzy) do tworzenia nowych zastosowań (nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług).

Jednocześnie, jak zauważono w treści cytowanych Objaśnień MF, ustawodawca nie zdefiniował sformułowania „zwiększania zasobów wiedzy, jednak przyjąć można, że sformułowanie to należy rozumieć z perspektywy danego podatnika a kluczowym jest element celowościowy (tj. zwiększenie poziomu wiedzy oraz wykorzystanie jej do tworzenia nowych zastosowań), bez względu na to, czy zdobywana wiedza stanowić będzie nowość tylko z perspektywy danego podmiotu, albo czy po jej zastosowaniu będzie służyć wyłącznie jednemu podmiotowi, czy też znajdzie szersze zastosowanie (por. pkt 45 Objaśnień MF).

Z informacji zawartych we wniosku wynika, że każdy realizowany przez Państwa projekt, jest twórczy i innowacyjny. Opisane we wniosku prace podejmowane są w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania ich do tworzenia nowych zastosowań, nowych produktów. Ponadto, projekty mają określony harmonogram działań oraz do każdego z projektów przypisane są odpowiednie zasoby ludzkie i materiałowe.

Zatem, prawidłowe jest Państwa stanowisko, zgodnie z którym opisana we wniosku działalność badawczo-rozwojowa realizowana w roku 2023 jak i analogiczna działalność realizowana w przyszłości stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 w związku z art. 4a pkt 28 ustawy o CIT.

Rodzaje kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową zostały wymienione w art. 18d ust. 2-3 u.p.d.o.p.

Na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 i 2 u.p.d.o.p., za koszty kwalifikowane uznaje się:

1) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

2) nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

Zgodnie z art. 18d ust. 5 u.p.d.o.p.,

koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Stosownie do art. 18d ust. 6 u.p.d.o.p.,

podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Art. 18d ust. 7 u.p.d.o.p., kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3) w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

Art. 18d ust. 8 u.p.d.o.p.,

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p.,

kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Należy także zwrócić uwagę na brzmienie przepisu art. 9 ust. 1b u.p.d.o.p., zgodnie z którym,

podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

W tym miejscu należy wskazać, że zgodnie z zasadą przyjętą w orzecznictwie, jak i w doktrynie prawa podatkowego, ulgi podatkowe, w tym ulga badawczo-rozwojowa, są wyjątkiem od zasady równości i powszechności opodatkowania, tak więc przepisy regulujące prawo do ulgi winny być interpretowane ściśle.

Przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe. Istotne jest aby pracownik faktycznie wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych, wówczas wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w całości.

Zatem, w przypadku gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz.U. z 2024 r., poz. 226, dalej: „u.p.d.o.f.”),

za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W tym miejscu zauważyć należy, że wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki i nagrody zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p.

Natomiast, użyty w art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f., zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ww. katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.

Należy podkreślić, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy podziału /wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego, wskazane jest, aby dla celów dowodowych, ewidencja czasu pracy, poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową, była prowadzona przez podatnika korzystającego z ulgi.

Mając powyższe na uwadze, należy zatem przyjąć, że to faktyczne wykonywanie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej przesądza o tym, czy wynagrodzenie oraz składki od wynagrodzenia (w całości lub w części) stanowią koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p.

Odnosząc się do kosztów nabycia materiałów i surowców należy odwołać się do art. 18d ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.p., który stanowi, że warunkiem uznania wydatków na nabycie materiałów i surowców jest ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Przepisy omawianej ustawy podatkowej nie precyzują co należy rozumieć pod pojęciem materiałów i surowców. Zatem, przyjmuje się, że materiały i surowce, w przypadku których istnieje możliwość ich przypisania do działalności badawczo-rozwojowej, uznaje się za koszty kwalifikowane w ramach ww. działalności.

Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji przedmiotowego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).

Z kolei w zakresie interpretacji pojęcia „materiały”, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2023 r. poz. 120 ze zm.). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek‑Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam, Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj, Walińska Anna, Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).

W tym miejscu zauważyć należy, że surowcami i materiałami w znaczeniu przywołanym powyżej mogą być w istocie aktywa bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Zaznaczyć należy, że obowiązujące przepisy w zakresie ulgi B+R pozwalają na zakwalifikowanie do niej kosztów materiałów i surowców, które podatnik zaliczył do kosztów uzyskania przychodów i są one bezpośrednio związane z prowadzoną przez niego działalnością badawczo-rozwojową.

Podsumowując, w ocenie tut. Organu, opisana we wniosku działalność badawczo-rozwojowa realizowana w roku 2023 jak i analogiczna działalność realizowana w przyszłości, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 w związku z art. 4a pkt 28 ustawy o CIT, co w konsekwencji uprawnia Państwa do odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków kwalifikowanych ponoszonych w związku z tą działalnością z uwzględnieniem limitów określonych w art. 18d ust. 7 ustawy o CIT, wykazane w deklaracji podatkowej za rok 2023 oraz w deklaracjach podatkowych za lata kolejne.

Zatem, Państwa stanowisko należy uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

- Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

- Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00