Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 11 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.46.2024.2.AK

Zwolnienie od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy dostawy zabudowanej nieruchomości.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwo stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

19 stycznia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 18 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy dostawy zabudowanej nieruchomości.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 28 lutego 2024 r. (wpływ 1 marca 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

(…) SP. J., KRS: (…) z dniem (…) stycznia 2024 r. zawiesiła działalność gospodarczą wnioskiem do KRS – KRS-Z1 Sp. J.

Po zawieszeniu działalności gospodarczej pozostały do sprzedaży środki trwałe, tj. – nieruchomości wykorzystywane w ramach działalności gospodarczej.

Spółka Jawna (…) nabyła prawo własności do zabudowanej nieruchomości położonej w (…) przy ulicy (…), aktem notarialnym z dnia (…) listopada 2003 r. Rep. A nr (…).

W skład ww. nieruchomości wchodzą budynki, które zostały wzniesione przed nabyciem działki gruntu.

Budynki to:

a)budynek mieszkalno-biurowy o powierzchni użytkowej (…) m2;

b)budynek gospodarczo garażowy o powierzchni (…) m2;

c)budynek gospodarczy o powierzchni użytkowej (…) m2.

Grunt działka (…) o powierzchni (…) m2.

Budynek gospodarczy wraz z gruntem został zakupiony od osób fizycznych powyższym aktem notarialnym.

W uzupełnieniu do wniosku wskazali Państwo następujące informacje:

1. Czy byli/są Państwo zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT?

Odp.: Tak, byli Państwo czynnym podatnikiem podatku VAT – z dniem (…) stycznia 2024 r. – zawieszona działalność gospodarcza i w dniu (…) stycznia 2024 r. zgłoszenie VAT-Z.

2. Czy przysługiwało Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu działki zabudowanej budynkiem mieszkalno-biurowym, budynkiem gospodarczo-garażowym, budynkiem gospodarczym? Jeżeli tak, to czy z tego prawa Państwo skorzystali i odliczyli Państwo podatek VAT?

Odp.: Tak, przysługiwało – byli Państwo aktywnym podatnikiem VAT.

Zgodnie z aktem notarialnym nr (…) przesłanym przy wniosku:

- działka nr (…) – została zakupiona za wartość (…) zł;

- budynek gospodarczy został zakupiony za (…) zł.

Od tego nie odliczyli Państwo VAT, gdyż ten zakup był od osób, którzy nie byli płatnikami VAT – więc do aktu notarialnego nie było faktury VAT.

Natomiast wcześniej przed datą aktu notarialnego na ww. działce Spółka Jawna (…) wybudowała:

- budynek mieszkalno-biurowy – data przekazania do użytku (…) lipca 1993 r.;

- budynek gospodarczo-garażowy – data przekazania do użytku (…) lipca 1998 r.

Wartość budynków mieszkalno-biurowy i gospodarczo-garażowy według aktu notarialnego to łączna kwota (…) zł. Te dwa obiekty były wybudowane przez spółkę (…) ze środków własnych i od tej inwestycji odliczyliśmy VAT (w tym czasie wynosił on 7%).

3. Czy działka zabudowana budynkiem mieszkalno-biurowym, budynkiem gospodarczo-garażowym, budynkiem gospodarczym wykorzystywana była przez Państwa wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług? Jeżeli tak, to jaką działalność zwolnioną z opodatkowania podatkiem VAT, do której wykorzystywana była ww. działka wraz z budynkami, Państwo wykonywali – należy podać podstawę prawną zwolnienia?

Odp.: Nie była.

4. Czy budynek mieszkalno-biurowy, budynek gospodarczo-garażowy, budynek gospodarczy są budynkami w rozumieniu przepisów art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 682 ze zm.)?

Odp.: Tak i dotyczy to każdego z budynków.

5. Czy ww. budynki są trwale związane z gruntem?

Odp.: Tak i dotyczy to każdego z budynków.

6. Czy nastąpiło pierwsze zasiedlenie ww. budynków lub ich części w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług? Jeżeli tak, to należy wskazać dokładną datę.

Odp.:

Tak – budynek gospodarczy – (…) grudnia 1992 r. – data przekazania do użytkowania;

Tak – budynek mieszkalno-biurowy – (…) lipca 1993 r. – data przekazania do użytkowania;

Tak – budynek gospodarczo-garażowy – (…) lipca 1998 r. – data przekazania do użytkowania.

7. Czy pomiędzy pierwszym zasiedleniem ww. budynków lub ich części a ich dostawą upłynie okres krótszy niż 2 lata?

Odp.: Nie.

8. Czy były/będą do momentu sprzedaży ponoszone wydatki na ulepszenie tych budynków/budowli lub ich części w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym? Jeżeli tak, to:

a) Kiedy i kto je ponosił?

b) Czy stanowiły one co najmniej 30% wartości początkowej danego budynku lub ich części?

c) Czy w stosunku do tych wydatków przysługiwało Państwu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?

d) Czy po dokonaniu tych ulepszeń budynki lub ich części były oddane do użytkowania, w tym również na potrzeby własnej działalności oraz czy w momencie ich sprzedaży minął/minie okres dłuższy niż 2 lata licząc od momentu oddania ich do używania po dokonanym ulepszeniu?

e) Jeżeli wydatki na ulepszenie tych budynków lub ich części ponosiła inna osoba, to czy przed dokonaniem sprzedaży nastąpi pomiędzy Państwem a tą osobą rozliczenie nakładów poniesionych na poszczególne budynki/budowle lub ich części? Jeśli tak, to kiedy i w jakiej wysokości?

Odp.: Nie były i nie będą ponoszone wydatki na ulepszenie tych budynków, dotyczy to:

- budynku gospodarczego;

- budynku mieszkalno-biurowego;

- budynku gospodarczo-garażowego.

Pytanie

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli z wyjątkiem gdy:

a.Dostawa jest dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim

b.Pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż dwa lata.

Przez pierwsze zasiedlenie według art. 2 pkt 14 ustawy, rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi, lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli, po ich:

a.Wybudowaniu lub

b.Ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Takiego ulepszenia w przypadku Spółki (…) nie było.

Zatem, czy należy stwierdzić, że doszło do pierwszego zasiedlenia budynku, ponieważ po ich wybudowaniu zostały oddane do użytkowania.

Czy zgodnie z powyższym, że od pierwszego zasiedlenia upłynął okres dłuższy niż dwa lata i przyjmując, że nie były ponoszone wydatki na ich ulepszenie, Spółka (…) nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku VAT od tej dostawy, ponieważ czynność ta korzystać będzie ze zwolnienia od podatku od towaru i usług, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy?

Państwa stanowisko w sprawie

W Państwa ocenie, po przeanalizowaniu wszystkich powyższych dokumentów i na podstawie analizy przepisów w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku VAT, wynika, że od pierwszego zasiedlenia upłynął okres dłuższy niż dwa lata i że nie były ponoszone wydatki na ich ulepszenie. Nie powinni Państwo być zobowiązani do zapłaty podatku VAT od tej dostawy.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), zwanej dalej ustawą:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W świetle przedstawionych powyżej przepisów, zarówno grunty, jak i budynki i budowle spełniają definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a ich sprzedaż stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Należy jednak wskazać, że nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z treścią art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Analizując powyższe przepisy stwierdzić należy, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Zaznaczenia wymaga, że sprzedaż składników wykorzystywanych w działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Państwa wątpliwość dotyczy ustalenia, czy sprzedaż nieruchomości, zabudowanej budynkiem mieszkalno-biurowym, budynkiem gospodarczo-garażowym i budynkiem gospodarczym, korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że Spółka przed zawieszeniem działalności była zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT. Nieruchomość została zaliczona do środków trwałych Spółki. Nieruchomość, zabudowana budynkiem mieszkalno-biurowym, budynkiem gospodarczo-garażowym i budynkiem gospodarczym, była wykorzystywana w ramach działalności gospodarczej Spółki.

Zatem, przy dostawie przedmiotowej nieruchomości, zabudowanej budynkiem mieszkalno-biurowym, budynkiem gospodarczo-garażowym i budynkiem gospodarczym, są Państwo podatnikiem podatku VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącym działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, bowiem sprzedaż dotyczy składnika majątku Spółki, wykorzystywanego w działalności gospodarczej Spółki.

W konsekwencji, dostawa nieruchomości, zabudowanej budynkiem mieszkalno-biurowym, budynkiem gospodarczo-garażowym i budynkiem gospodarczym, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, jako odpłatna dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Należy zauważyć, że wykonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, może korzystać ze zwolnienia od tego podatku albo może być opodatkowana tym podatkiem.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest – co do zasady – zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zatem, dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki okres upłynął od tego momentu.

Według art. 2 pkt 14 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu – rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a)wybudowaniu lub

b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z powyższego przepisu wynika, że pierwszym zasiedleniem jest pierwsze zajęcie nieruchomości do używania. „Pierwsze zasiedlenie” budynku lub jego części ma więc miejsce zarówno w sytuacji, w której po wybudowaniu budynku oddano go w najem, jaki w przypadku wykorzystywania budynku na potrzeby własnej działalności gospodarczej podatnika – bowiem w obydwu przypadku doszło do korzystania z budynku.

W przypadku dostawy budynków, budowli lub ich części niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

Wskazać ponadto należy, że w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

a) w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b) dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Jeżeli natomiast nie zostaną spełnione przesłanki zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy, należy przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Stosowanie zwolnień od podatku ma charakter wyjątkowy i nie podlega ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej, natomiast możliwość wychodzenia poza wykładnię literalną jest niedopuszczalna. W efekcie, podatnik uprawniony jest do zastosowania ww. preferencji, gdy charakter dokonywanych przez niego czynności, w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości, wyczerpuje znamiona ujęte w treści przepisu statuującego jego prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle, rozstrzyga art. 29a ust. 8 ustawy, w myśl którego:

W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Co do zasady zatem, grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowane są budynki/budowle na nim posadowione. Oznacza to, że w sytuacji, gdy budynki, budowle lub ich części korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, również sprzedaż gruntu korzysta ze zwolnienia od podatku.

W celu ustalenia, czy w analizowanej sprawie dla sprzedaży opisanej nieruchomości, zabudowanej budynkiem mieszkalno-biurowym, budynkiem gospodarczo-garażowym i budynkiem gospodarczym, zastosowanie znajdzie zwolnienie od podatku od towarów i usług, należy w pierwszej kolejności rozstrzygnąć, czy i kiedy w odniesieniu dobudynku mieszkalno-biurowego, budynku gospodarczo-garażowego i budynku gospodarczego, znajdujących się na przedmiotowej nieruchomości, miało miejsce pierwsze zasiedlenie.

Z opisu sprawy wynika, że przedmiotem sprzedaży jest działka nr (…). Przedmiotowa nieruchomość zabudowana jest budynkiem mieszkalno-biurowym, budynkiem gospodarczo-garażowym i budynkiem gospodarczym, które zostały wzniesione przed nabyciem działki gruntu. Budynek mieszkalno-biurowy, budynek gospodarczo-garażowy oraz budynek gospodarczy stanowią budynki w rozumieniu przepisów ustawy Prawo budowlane oraz są trwale związane z gruntem. Do pierwszego zasiedlenia budynku gospodarczego doszło (…) grudnia 1992 r. (data przekazania do użytkowania), budynku mieszkalno-biurowego – (…) lipca 1993 r. (data przekazania do użytkowania), budynku gospodarczo-garażowego – (…) lipca 1998 r. (data przekazania do użytkowania). Nie były i nie będą ponoszone wydatki na ulepszenie tych budynków. Nie wykorzystywali Państwo nieruchomości wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku.

Z analizy informacji zawartych w opisie sprawy wynika zatem, że dostawa budynku mieszkalno-biurowego, budynku gospodarczo-garażowego oraz budynku gospodarczego, znajdujących się na nieruchomości, która jest przedmiotem sprzedaży, nastąpiła po upływie 2 lat od pierwszego zasiedlenia.

Wobec powyższego sprzedaż przedmiotowej nieruchomości zabudowanej, spełnia przesłanki warunkujące możliwość skorzystania ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. W konsekwencji, w przypadku sprzedaży przez Państwa przedmiotowej nieruchomości zastosowanie ma przepis art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

W konsekwencji, dostawa gruntu, na którym znajdują się ww. budynki, również korzysta ze zwolnienia od podatku, co wynika z treści art. 29a ust. 8 ustawy.

Tym samym, dalsza analiza zwolnień od podatku VAT dla opisanej dostawy nieruchomości– wynikających z przepisów art. 43 ust. 1 pkt 10a lub pkt 2 ustawy – jest w tym przypadku bezzasadna.

Podsumowując, sprzedaż opisanej Nieruchomości, zabudowanej budynkiem mieszkalno-biurowym, budynkiem gospodarczo-garażowym i budynkiem gospodarczym, jest zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy.

Tym samym, Państwa stanowisko należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Jestem ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem stanu faktycznego, ponoszą Państwo ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym jego przedstawieniem. Zatem, wydając przedmiotową interpretację oparłem się na wynikającym z treści wniosku opisie stanu faktycznego. W przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych. Ponadto, w sytuacji zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

· Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwa do interpretacji.

· Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

· Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

· w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

· w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00