Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.652.2023.2.KOM

Prawo Spółki do odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego na fakturach dotyczących zakupu towarów i usług w celu organizacji Wydarzeń (1, 2, 3, 4).

Interpretacja indywidualna - stanowisko w części prawidłowe, w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest:

  • prawidłowe - w zakresie kwalifikacji wszystkich nabytych w związku z organizacją Wydarzenia 1 świadczeń za usługę kompleksową,
  • nieprawidłowe - w zakresie kwalifikacji wszystkich nabytych w związku z organizacją Wydarzeń 1, 2 i 3 świadczeń za usługę kompleksową,
  • prawidłowe - w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego na fakturach dotyczących zakupu towarów i usług w celu organizacji Wydarzeń w części dotyczącej uczestnictwa w:
  • Wydarzeniu 1 - dzieci i młodzieży oraz społeczności lokalnej,
  • Wydarzeniu 2 - pracowników Spółki i ich rodzin, pracowników innych spółek z Grupy, kontrahentów Spółki i ich pracowników,
  • Wydarzeniu 3 - pracowników Spółki i ich rodzin,
  • Wydarzeniu 4 - pracowników Spółki i ich rodzin,
  • nieprawidłowe w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego na fakturach dotyczących zakupu towarów i usług w celu organizacji Wydarzenia 4 w części dotyczącej uczestnictwa w Wydarzeniu zaproszonych gości.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

3 listopada 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 2 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa Spółki do odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego na fakturach dotyczących zakupu towarów i usług w celu organizacji Wydarzeń (1, 2, 3, 4).

Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 15 stycznia 2024 r. (wpływ 15 stycznia 2024 r.) oraz pismem z 12 lutego 2024 r. (wpływ 12 lutego 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

A. Spółka Akcyjna (dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka” lub „A.”) jest osobą prawną mającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (dalej: „CIT”) od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy). Wiodącym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest (…). Rok podatkowy (obrotowy) Spółki jest zgodny z rokiem kalendarzowym.

Spółka jest największym producentem wysokiej jakości (…) i jednym z wiodących producentów (…) używanego do produkcji (…) w Unii Europejskiej. Spółka od lat zajmuje kluczową pozycję na polskim i europejskim rynku (…) dzięki produkcji wysokiej jakości (…), jak również z uwagi na usytuowanie działalności w sąsiedztwie jej głównych odbiorców. Spółka konkuruje z kilkunastoma innymi przedsiębiorstwami w branży. Działalność Spółki prowadzona jest na warunkach konkurencyjnych.

Spółka należy do Grupy Kapitałowej (…) i zajmuje się (…). W przeważającej części przychody Spółki uzyskiwane są z tytułu sprzedaży wyrobów, głównie (…) oraz towarów na rzecz podmiotów powiązanych oraz podmiotów trzecich. W rezultacie Spółka pełni rolę producenta, jak i dystrybutora zakupionych towarów od podmiotów trzecich. Odbiorcą docelowym Spółki są zarówno podmioty powiązane, jak i podmioty trzecie na rynku krajowym i zagranicznym.

A. została utworzona w dniu 1 kwietnia 1993 r. Spółka jest jednym z największych pracodawców w Polsce, zatrudnienie w 2022 r. wyniosło (…).

Głównym przedmiotem działalności Spółki jest (…), co ma miejsce w wydzielonych jednostkach organizacyjnych, jakimi są (…).

Spółka jest liderem w działaniach na rzecz klimatu. A. przystąpiła do raportowania w renomowanym ratingu międzynarodowej organizacji CDP z Wielkiej Brytanii (dawniej: „(…)”), dotyczącym działań na rzecz klimatu. A. uzyskała wysoka ocenę C i wyprzedziła wszystkie firmy z branży (…). Jednym z filarów strategii działania Spółki obok rozwoju bazy zasobowej, poprawy efektywności, dywersyfikacji i innowacyjności jest Człowiek i Środowisko, ten kierunek rozwoju skupia się wokół wsparcia społeczności lokalnej, społecznej odpowiedzialności biznesu (dalej: „CSR”) oraz dbałości o środowisko.

W Spółce została wdrożona Strategia Zrównoważonego Rozwoju (dalej: „Strategia CSR”, „Polityka CSR”) na lata 2021-2030, która zakłada realizację działań z zakresu szeroko pojętej społecznej odpowiedzialności biznesu. Strategia CSR została stworzona tak, aby wspierać i uzupełniać cele strategii biznesowej A. Spółka tworząc strategie biznesową uwzględniła wpływ, jaki wywiera na otoczenie, w którym funkcjonuje - uwzględniając interesy społeczne, aspekty środowiskowe, czy relacje z rożnymi grupami interesariuszy, w szczególności pracownikami i społecznościami lokalnymi. Społeczna odpowiedzialność biznesu jest więc elementem procesu zarządzania przedsiębiorstwem, które wykracza poza obszary dotychczasowych działań przyczyniając się do pozytywnych zmian w otoczeniu Spółki.

Realizowana przez Spółkę Polityka CSR opiera się m.in. na:

  • kształtowaniu współpracy ze społecznościami lokalnymi i organizacjami wewnętrznymi, gdzie istotne jest ustandaryzowanie podejścia do dialogu z interesariuszami otoczenia społecznego firmy (społeczności lokalne, związki zawodowe, organizacje otoczenia bliższego);
  • ugruntowaniu pozycji zaufanego i stabilnego partnera biznesowego - którego zasadniczą inicjatywą jest wzmocnienie relacji z partnerami biznesowymi;
  • utrzymaniu pozycji odpowiedzialnego pracodawcy;
  • budowaniu wizerunku Spółki i Grupy (…) jako partnera proekologicznego, dbającego o środowisko i zdrowie różnych grup interesariuszy;
  • wzroście efektywności komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej Grupy (…), który realizowany jest poprzez wzmacnianie poczucia przynależności pracowników do Grupy (…) oraz tworzenie oczekiwanych wzorców zachowań i działań w organizacji.

W obszarze każdego z wyżej wymienionych celów podejmowane są poszczególne inicjatywy służące celowi głównemu działalności społecznie odpowiedzialnej, co wiąże się z koniecznością podejmowania szeregu działań operacyjnych adresowanych do różnych grup interesariuszy Spółki. Należą do nich grupy odbiorców z bliższego otoczenia firmy takie jak m.in.: pracownicy, organizacje związkowe, samorządy czy społeczności lokalne, jak i dalszego otoczenia takie jak m.in. władze centralne, organizacje pozarządowe, organizacje branżowe, konkurenci czy dostawcy i klienci.

Jednym z celów polityki CSR w Spółce jest propagowanie wśród pracowników i społeczności lokalnej zdrowego stylu życia, w tym m.in. poprzez wspieranie aktywności sportowej. Cel ten realizowany jest od kilku lat w ramach różnych inicjatyw, takich jak np. pikniki dla społeczności lokalnych organizowane przez Spółkę we współpracy z klubami sportowymi w ramach zawartych z nimi umów CSR.

Prowadzenie biznesu w sposób odpowiedzialny przynosi Spółce wymierne korzyści - takie jak budowanie pozytywnych i trwałych relacji z partnerami społecznymi, czy wzmacnianie rozpoznawalności przedsiębiorstwa. Działania CSR pomagają więc budować długofalowe relacje z otoczeniem: społecznością lokalną, opinią publiczną, inwestorami, pracownikami, czy organizacjami pozarządowymi. Relacje te oparte są na wzajemnym zaufaniu oraz wysokich standardach etycznych.

Ponadto wskazane działania ukierunkowują przedsiębiorstwo na długotrwały i stabilny wzrost. Poprzez prowadzone projekty z zakresu CSR Spółka chce monitorować wpływ na otoczenie i kształtować go zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Postępujące zmiany społeczno-gospodarcze oraz związane z nimi szanse i zagrożenia przyczyniły się do wzrostu świadomości związanej z koniecznością szerszego spojrzenia na zagadnienie zrównoważonego rozwoju. Dla Spółki istotne jest powiązanie celów ekonomicznych z celami ogólnogospodarczymi i społecznymi. Maksymalizacja zysku przestała być jedynym celem funkcjonowania przedsiębiorstw.

Szczególna troska o otoczenie lokalne, jest wizytówką podejścia A. do zrównoważonego rozwoju. Spółka nie mogłaby koncentrować się wyłącznie na otoczeniu przyrodniczym i pomijać otoczenie społeczne. Społeczność lokalna jest zresztą od lat w centrum uwagi A. Na niej też skupiają się działania w postaci rozbudowanych programów zaangażowania społecznego. Od lat Spółka szczególną wagę przywiązuje do wspierania dzieci i młodzieży. Stara się wspomagać ciekawe, innowacyjne i skuteczne rozwiązania w obszarze edukacji, zdrowia, ekologii, kultury i sportu. Stara się też wspomagać najbardziej potrzebujących w regionie. Realizowane są zarówno projekty zorientowane na potrzeby i oczekiwania konkretnej społeczności, działania proekologiczne, kampanie społeczne, czy też programy dla pracowników, promujące np. aktywny tryb życia lub wolontariat. A. angażuje się także w propagowanie sportu wśród dzieci i młodzieży, lokalnych społeczności, propaguje wartości uczciwej i etycznej rywalizacji.

Ponadto, należy zauważyć, że rodzaj prowadzonej przez Spółkę działalności w szerokim zakresie determinuje potrzebę budowania partnerskich relacji z przedstawicielami społeczności lokalnej i administracji na rzecz realizacji wspólnych celów i budowania zrozumienia dla wzajemnych relacji. Spółka prowadzi otwarty dialog z przedstawicielami lokalnej społeczności i jednostkami samorządu terytorialnego, co więcej Spółka aktywnie wspiera inwestycje społeczne w edukację na poziomie lokalnym, majce na celu włączenie mieszkańców i zapewnienie we współdziałaniu w społeczno-ekonomicznym rozwoju.

Ważnym elementem działalności Spółki jest prowadzenie działalności promocyjnej oraz prospołecznej w regionie, nie tylko kompensując ewentualne uciążliwości, jakie wiążą się z prowadzeniem działalności wydobywczej, ale umacniając przyjazne nastawienie społeczności lokalnej do Spółki, które jest niezbędne w związku z ambitnymi planami rozwoju Spółki w tym zwiększenia (…).

Spółka jest bardzo silnie związana z regionem, w którym działa. (…) tworzyło i tworzy kulturę (…). Ważnym elementem wzmacniania zrównoważonego i odpowiedzialnego biznesu jest zaangażowanie A. w działalność organizacji oraz stowarzyszeń społecznych i branżowych. Równie istotnym aspektem są odbudowywane i pielęgnowane relacje ze społecznościami lokalnymi, w tym samorządami, oparte na zaufaniu i otwartości. Spółka stawia na współpracę i realizację wspólnych działań, uwzględniając decyzje biznesowe na losy lokalnych społeczności, jak również współpracuje z samorządami w zakresie inwestycji czy edukacji. Mając na uwadze specyfikę działalności Spółki, bardzo ważnym elementem w budowaniu długoterminowych relacji z lokalną społecznością jest rekompensowanie negatywnego oddziaływania.

W związku z powyższym Spółka dba o wizerunek przyjaznego i kluczowego pracodawcy oraz podatnika i partnera samorządów. Wśród ryzyk zidentyfikowanych przez Spółkę jest m.in. zagrożenie braku akceptacji społecznej dla bieżącej i przyszłej działalności.

A. realizuje zarówno długoterminowe autorskie programy społeczne, jak i działania charytatywne, a także jest mecenasem sportu. Działania społeczne, zwłaszcza charytatywne koncentrują się na terenach, na których funkcjonują zakłady Spółki oraz terenach, na które A. może oddziaływać. Od lat Spółka szczególną wagę przywiązuje do wspierania dzieci i młodzieży. Realizowane są zarówno projekty zorientowane na potrzeby i oczekiwania konkretnej społeczności, działania proekologiczne, kampanie społeczne, czy też programy dla pracowników, promujące np. aktywny tryb życia lub wolontariat. A. angażuje się także w propagowanie sportu wśród pracowników, dzieci i młodzieży, lokalnych społeczności, propaguje wartości uczciwej i etycznej rywalizacji.

Rodzaj prowadzonej przez Spółkę działalności w szerokim zakresie determinuje potrzebę budowania partnerskich relacji z przedstawicielami społeczności lokalnej i administracji na rzecz realizacji wspólnych celów i budowania zrozumienia dla wzajemnych relacji. Spółka jest świadoma tego, że to ludzie są największym kapitałem firmy i to oni decydują o jej sukcesie. Pracownikom Spółka stara się zapewnić optymalne warunki rozwoju zawodowego i osobistego.

Wyżej wskazane kierunki rozwoju oraz cele Spółki bezpośrednio przekładają się na jej działania podejmowane na rzecz pracowników i ich rodzin, współpracowników, kontrahentów, mieszkańców lokalnych społeczności oraz przedstawicieli władz samorządowych.

Spółka w 2023 r. zorganizowała liczne wydarzenia (dalej: „Wydarzenia”) na rzecz ww. interesariuszy, tj.

1. Wydarzenie 1:

Wydarzenie 1 było wydarzeniem o charakterze naukowo-sportowym organizowanym przez Spółkę w ramach projektu skierowanego do dzieci i młodzieży, tj. (…)

W ramach Wydarzenia 1 odbyły się naukowe eksperymenty związane z powietrzem, wodą, ogniem, ziemią oraz z kuchnią molekularną. Na scenie odbyły się pokazy artystyczne, cyrkowe, naukowe oraz pokazy iluzjonistyczne. Dzieci mogły obejrzeć przedstawienie teatralne związane z ekologią, ochroną środowiska oraz mogły korzystać z zapewnionych atrakcji tj. strefy dmuchańców, basenów z łódeczkami. Wydarzenie 1 było połączeniem nauki i zabawy. W ramach wydarzenia został przeprowadzony konkurs dla dzieci z wiedzy o Spółce oraz szeroko rozumianym (…). Wydarzenie to było skierowane dla dzieci.

Celem Wydarzenia 1 była budowa akceptacji społecznej działalności Spółki, podnoszenie świadomości i zmiana nawyków w zakresie ekologii, ochrony środowiska i zdrowego stylu życia, edukacja dzieci i młodzieży dotycząca rozróżnienia między (…), propagowanie nauk ścisłych i przyrodniczych. Wydarzenie 1 zostało zorganizowane zarówno dla dzieci pracowników oraz lokalnej społeczności. Wejście było niebiletowane i bezpłatne.

Informacja o Wydarzeniu 1, w tym plakaty zapraszające do wzięcia udziału w wydarzeniu, pojawiły się w mediach społecznościowych, na stronie internetowej Spółki, w prasie lokalnej oraz w radiowęzłach zakładowych. Plakaty zawierały logotyp Spółki oraz (…).

W związku z wydarzeniem Spółka poniosła wydatki - udokumentowane poszczególnymi fakturami – na:

  • zakup usług promocji i reklamy Wydarzenia 1,
  • zakup usług ochroniarskich,
  • zakup usług związanych z organizacją  Wydarzenia 1, tj. występ artystów na scenie dużej i pod namiotem, zapewnienie atrakcji sportowych, zapewnienie stanowisk naukowych, sprzętu, koszty obsługi technicznej,
  • zapewnienie materiałów promocyjnych, oprawy multimedialnej, prawidłowego oznakowania terenu wydarzenia, sanitariatów oraz transportu animatorów w ramach obsługi kompleksowej.

Poszczególne świadczenia w ramach umowy na organizację  Wydarzenia 1, na które Spółka poniosła wydatki związane z organizacją Wydarzenia 1 miały charakter usługi kompleksowej.

Umowa na zorganizowanie  Wydarzenia 1 zawierała kosztorys wyszczególniający wartościowo usługi składające się na całość umowy. Umowa została zawarta na konkretną kwotę za całość usługi.

Wydarzenie 1 przełożyło się na wzrost rozpoznawalności marki i budowanie renomy Spółki w następujący sposób: w trakcie Wydarzenia 1 miała miejsce prezentacja Spółki, zwrócono uwagę na jej osiągnięcia, dynamiczny rozwój oraz pozytywny wpływ jaki odcisnęła na okoliczne miejscowości i ich mieszkańców. W celu rozpowszechniania pozytywnego wizerunku firmy (reklamy) Spółka organizując wydarzenia aktywnie podejmowała działania reklamowe i promocyjne na swoją rzecz. W ramach organizacji  Wydarzenia 1, plakaty zapraszające do wzięcia udziału w wydarzeniu, pojawiły się w mediach społecznościowych, na stronie internetowej Spółki, w prasie lokalnej oraz w radiowęzłach zakładowych. Plakaty zawierały logotyp Spółki. Spółka zgodnie z przyjętą strategią działania ma do 2030 r. zwiększyć (…) w 2022 r. do (…) w 2030 roku. Spółka jest ukierunkowana na dynamiczny rozwój swojej działalności. Rozwój ten nie jest możliwy bez odpowiedniej kadry pracowniczej, na którą składać się mają wybitni specjaliści, jak i pracownicy fizyczni, równie istotna jest dobra współpraca z władzami samorządów lokalnych, jak i przychylność okolicznych mieszkańców.

Organizacja Wydarzenia 1 przez Spółkę bezpośrednio przekłada się na propagowanie wiedzy o prowadzonej działalności Spółki - w ramach wydarzenia został przeprowadzony konkurs dla dzieci z wiedzy o Spółce oraz szeroko rozumianym (…). Poprzez rozpowszechnianie informacji na temat Spółki, a także promowanie marki zwiększył się krąg odbiorców oferowanych towarów oraz usług. Spółka organizując tak ogromne wydarzenie dowiodła, że jest stabilnym i dobrze prosperującym przedsiębiorcą dbającym o pracowników i lokalne społeczności.

Spółka wskazuje, że Wydarzenie 1 przełożyło się na kreowanie pozytywnych relacji z interesariuszami a także utrwalenie pozytywnego wizerunku Spółki w następujący sposób: ważnym elementem działalności Spółki jest prowadzenie działalności promocyjnej oraz prospołecznej w regionie, dzięki czemu Spółka kompensuje ewentualne uciążliwości, jakie wiążą się z prowadzeniem działalności wydobywczej. Punktem wyjścia dla Spółki w osiąganiu wymiernych korzyści jest świadomość i przekonanie mieszkańców o konieczności postawienia na rozwój i promocję przedsiębiorczości Spółki.

Mając na uwadze specyfikę działalności Spółki, bardzo ważnym elementem w budowaniu długoterminowych relacji z lokalną społecznością jest rekompensowanie negatywnego oddziaływania. Spółka jest bardzo silnie związana z regionem, w którym działa. (…) tworzyło i tworzy kulturę (…). Spółka dba o wizerunek przyjaznego i kluczowego pracodawcy. Spółka jest świadoma tego, że to ludzie są największym kapitałem firmy i to oni decydują o jej sukcesie. Pracownikom Spółka stara się zapewnić optymalne warunki rozwoju zawodowego i osobistego. Dzięki organizacji  Wydarzenia 1, Spółka zareklamowała siebie jako stabilnego i silnego partnera biznesowego oraz pracodawcę, u którego warto pracować i wiązać z firmą swój rozwój zawodowy.

Zakupione w ramach  Wydarzenia 1 towary i usługi, niezbędne do jej zorganizowania, miały pośredni związek z działalnością opodatkowaną Spółki – miały one ogólny związek z prowadzoną działalnością przez Spółkę i mogły przekładać się nie tylko na jej rozwój rozumiany jako wzrost przychodów ze sprzedaży towarów, ale również na utrzymanie dotychczasowego poziomu przychodów ze sprzedaży, a także na powstrzymanie obniżenia poziomu przychodów ze sprzedaży. Działania te niewątpliwie wpływają na poprawę dialogu ze społecznością lokalną, co przekłada się na budowę pozytywnych i trwałych relacji zarówno z partnerami społecznymi, jak i biznesowymi, co z kolei wpływa na wzrost konkurencyjności firmy na rynku globalnym i pośrednio wpływa na prowadzoną działalność opodatkowaną podatkiem VAT.

Udział w  Wydarzeniu 1 przyczynił się do wzrostu wydajności pracowników, zleceniobiorców i miał wpływ na zwiększenie sprzedaży opodatkowanej Spółki przez jej uczestników w następujący sposób:

  • Dzieci pracowników: Spółka dba o wizerunek przyjaznego i kluczowego pracodawcy. Spółka jest świadoma tego, że to ludzie są największym kapitałem firmy i to oni decydują o jej sukcesie. Pracownikom Spółka stara się zapewnić optymalne warunki rozwoju zawodowego i osobistego. Dzięki możliwości udziału w Wydarzeniu 1 dzieci pracowników, Spółka zareklamowała siebie jako pracodawcę stabilnego, perspektywicznego, u którego warto pracować i wiązać z firmą swój rozwój zawodowy oraz osobisty. Spółka również wskazuje, że uczestnictwo dzieci pracowników Spółki (tzw. osób towarzyszących) podczas tego typu imprez nie jest niczym nadzwyczajnym w możliwej do zaobserwowania praktyce rynkowej. Poprzez aktywne działania prorodzinne (umożliwienie udziału w Wydarzeniu dzieciom pracowników), Spółka promuje się jako społecznie odpowiedzialny pracodawca, a w efekcie uczestnictwo ww. osób ma na celu stworzenie jeszcze większej więzi między pracownikiem a Spółką, co w efekcie powinno się przełożyć się na poprawę atmosfery w pracy.
  • Społeczność lokalna: Rodzaj prowadzonej przez Spółkę działalności w szerokim zakresie determinuje potrzebę budowania partnerskich relacji z przedstawicielami społeczności lokalnej i administracji na rzecz realizacji wspólnych celów i budowania zrozumienia we wzajemnych relacjach. Ważnym elementem działalności Spółki jest prowadzenie działalności promocyjnej oraz prospołecznej w regionie, dzięki czemu Spółka kompensuje ewentualne uciążliwości, jakie wiążą się z prowadzeniem działalności wydobywczej. Punktem wyjścia dla Spółki w osiąganiu wymiernych korzyści jest świadomość i przekonanie mieszkańców o konieczności postawienia na rozwój i promocję przedsiębiorczości Spółki. Mając na uwadze specyfikę działalności Spółki, bardzo ważnym elementem w budowaniu długoterminowych relacji z lokalną społecznością jest rekompensowanie negatywnego oddziaływania. Wśród ryzyk zidentyfikowanych przez Spółkę jest m.in. zagrożenie braku akceptacji społecznej dla bieżącej i przyszłej działalności (przykładowo, ewentualne protesty mieszkańców lokalnych społeczności dotyczące oddziaływania działalności (…) na życie mieszkańców mogłoby zagrozić prowadzeniu działalności gospodarczej przez Spółkę, a w efekcie w istotny sposób ograniczyć sprzedaż opodatkowaną Spółki).

Realizacja  Wydarzenia 1 nie wpłynęła w jakikolwiek inny sposób na prowadzoną przez Spółkę działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT.

Wydarzenie 1 było połączeniem nauki i zabawy. W ramach wydarzenia został przeprowadzony konkurs dla dzieci z wiedzy o Spółce oraz szeroko rozumianym (…). Zatem  Wydarzenie 1 miało na celu promocję Spółki, poprzez organizowanie konkursu wiedzy o Spółce, prowadzonej przez nią działalności oraz oferowanych przez nią towarach.

Ponadto, podczas przemówienia Prezesa Spółki było pokreślone, że spółka produkuje głównie (…), który jest niezbędny do przeprowadzenia transformacji (…). (…) jest produktem strategicznym dla UE, a rozróżnienie między (…) wpływa na sposób postrzegania Spółki przez lokalną społeczność i kontrahentów. W trakcie wydarzenia były wywieszone banery Spółki oraz były puszczane filmy o spółce i roli (…) (dostępne na stronie (…)).

Spółka od lat zajmuje kluczową pozycję na polskim i europejskim rynku (…) dzięki produkcji wysokiej jakości (…), jak również z uwagi na usytuowanie działalności w sąsiedztwie jej głównych odbiorców. Niemniej, z uwagi na obecną sytuację w polskim (…), w szczególności dążenie do redukcji zapotrzebowania (…), dla Spółki bardzo istotne mają działania konkurencyjne.

Jednym ze skuteczniejszych narzędzi efektywnego kreowania wizerunku, marki lub usługi jest organizacja takich wydarzeń jak Wydarzenie 1. Dzięki organizacji  Wydarzenia1, Spółka miała możliwość zaprezentować swoją działalność, zwrócić uwagę na swoje osiągnięcia, dynamiczny rozwój oraz pozytywny wpływ jaki odcisnęła na okoliczne miejscowości i ich mieszkańców. Dzięki takim działaniom, Spółka utrwaliła swój wizerunek jako stabilnego i perspektywicznego partnera handlowego/biznesowego oraz pracodawcę. Korzyści jakie przynosi odpowiednia promocja przedsiębiorstwa, w dłuższym okresie jest istotnym elementem determinującym właściwą realizację całej strategii rozwoju lokalnego Spółki. Nie można zatem wykluczyć, że działania w ramach  Wydarzenia 1 przełożyły się na ostatecznych nabywców produktów Spółki lub też nakłoniły one klientów do ich nabycia.

Wydarzenie 1 nie wpłynęło bezpośrednio na cenę oferowanych towarów.

2. Wydarzenie 2

Wydarzenie 2 odbyło się na terenie (…) przy okazji obchodów (...)-lecia Spółki. W Wydarzeniu 2 mogli wziąć udział pracownicy Spółki wraz z rodzinami oraz pracownicy innych Spółek wchodzących w skład Grupy, kontrahenci Spółki, jak również pracownicy kontrahentów Spółki po zakupieniu kodu startowego. Ponadto odbyła się sprzedaż biletów z puli przysługującej organizatorowi.

Wydarzenie 2 zostało zorganizowane w celu popularyzacji i propagowania biegania, promocji zdrowego stylu życia i aktywnego wypoczynku, a ponadto promocji miejscowych terenów, przez które przebiegała trasa Wydarzenia 2.

Informacje o  Wydarzeniu 2 zostały zamieszczone na stronie internetowej Spółki, w mediach społecznościowych, plakatach, stronie internetowej wykonawcy. Ponadto, na rzecz przedmiotowego wydarzenia został przygotowany dedykowany logotyp, który następnie Spółka umieściła na balonach, bramach wejściowych, namiotach, płotkach oraz wzdłuż trasy wydarzenia.

Od pobranych opłat startowych Spółka naliczyła podatek ze stawką VAT 23% i wystawiła w związku z tym stosowne dokumenty sprzedaży, tj. fakturę oraz paragony z kasy fiskalnej i dokumenty wewnętrzne.

Wydatki poniesione na organizację  Wydarzenia 2 zostały udokumentowane kilkoma fakturami.

Spółka poniosła koszty kompleksowej usługi organizacji Wydarzenia 2 na:

  • kompleksową organizację Wydarzenia 2 z (…),
  • budowę i przygotowanie trasy,
  • organizację biura zawodów,
  • zapewnienie opieki medycznej podczas wydarzenia,
  • zapewnienie i wykonanie medali, pucharów, upominków, napojów, posiłków regeneracyjnych,
  • zapewnienie obsługi informatycznej,
  • wykonanie logotypu dedykowanego Wydarzeniu 2, który został wykorzystany w celu promocji wydarzenia w tym miedzy innymi na stronie internetowej Spółki, w mediach społecznościowych Spółki, plakatach, banerach,
  • koszulki techniczne dla zawodników z logotypem wydarzenia i logotypem Spółki,
  • promowanie wydarzenia w mediach z wykorzystaniem logotypu Spółki,
  • umieszczenie logotypu A. na konstrukcjach pneumatycznych, w miasteczku eventowym,
  • zapewnienie powierzchni reklamowej na płotkach i wzdłuż trasy Wydarzenia 2,
  • materiały promujące A. w ramach pakietów startowych,
  • zapewnienie strefy VIP w miasteczku eventowym, tj. zapewnienie infrastruktury namiotowej, mebli, wyposażenia, obsługi,
  • przekazanie materiałów zdjęciowych i filmowych, z możliwością wykorzystania do celów promocyjnych i reklamowych wraz z przeniesieniem autorskich praw majątkowych,
  • poniesione na rzecz wykonawcy imprezy, który zgodnie z zawartą umową ponosił odpowiedzialności za czynności osób zaangażowanych w przygotowanie i realizację umowy, tj. zawodników, inne osoby, za szkody i powstałe straty.

Poszczególne świadczenia związane z Wydarzeniem 2 w ramach umowy z dostawcą na jego kompleksową organizację miały charakter usługi kompleksowej. Dla umowy na kompleksową organizację Wydarzenia 2 zostało ustalone wynagrodzenie w jednej kwocie. Spółka otrzymała fakturę z tytułu kompleksowej organizacji Wydarzenia 2 (zgodnie z umową na kompleksową organizację Wydarzenia 2).

Ponadto zostały poniesione dodatkowe koszty związane z organizacją Wydarzenia 2 na :

  • usługi cateringowej dla obsługi Wydarzenia 2 i wolontariuszy,
  • usługi cateringowej dla zaproszonych gości,
  • transport stacji transformatorowo-rozdzielczej,
  • koncert orkiestry podczas Wydarzenia 2,
  • naprawę ławek i prac zabezpieczających podczas Wydarzenia 2,
  • poczęstunek, słodycze, napoje dla uczestników i zaproszonych gości,
  • obsługę rozrywkową wydarzenia (wata cukrowa była rozdawana podczas Wydarzenia 2),
  • loty widokowe helikopterem podczas Wydarzenia 2,
  • urządzenie parku, tj. przygotowanie dmuchanych placów zabaw dla dzieci, nagłośnienia, animatorów, dwóch namiotów oraz obsługi.

Te dodatkowe koszty zostały udokumentowane odrębnymi fakturami od innych dostawców, stanowiły odrębne wydatki. Dodatkowe koszty, jakie poniosła Spółka przy organizacji Wydarzenia 2 były niezbędne do wykonania usługi głównej spełniającej wymagania Spółki, tj. kompleksowej usługi organizacji Wydarzenia 2.

Wydarzenie 2 przełożyło się na wzrost rozpoznawalności marki i budowanie renomy Spółki w następujący sposób: w Spółce została wdrożona Polityka CSR na lata 2021-2030, która zakłada realizację działań z zakresu szeroko pojętej społecznej odpowiedzialności biznesu. Prowadzenie biznesu w sposób odpowiedzialny przynosi Spółce wymierne korzyści - takie jak wzmacnianie rozpoznawalności przedsiębiorstwa. W celu rozpowszechniania pozytywnego wizerunku firmy (reklamy) Spółka organizując wydarzenia aktywnie podejmowała działania reklamowe i promocyjne na swoją rzecz. W ramach organizacji Wydarzenia 2, plakaty zapraszające do wzięcia udziału w wydarzeniu, pojawiły się m.in. w mediach społecznościowych, na stronie internetowej Spółki. Spółka jest ukierunkowana na dynamiczny rozwój swojej działalności. Rozwój ten nie jest możliwy, bez odpowiedniej kadry pracowniczej, na którą składać się mają wybitni specjaliści, jak i pracownicy fizyczny, równie istotna jest dobra współpraca z władzami samorządów lokalnych, jak i przychylność okolicznych mieszkańców. Spółka organizując takie wydarzenie dowiodła, że jest stabilnym i dobrze prosperującym przedsiębiorcą dbającym o pracowników i lokalne społeczności.

Spółka wskazuje, że  Wydarzenie 2 przełożyło się na kreowanie pozytywnych relacji z interesariuszami, a także utrwalenie pozytywnego wizerunku Spółki w następujący sposób: ważnym elementem działalności Spółki jest prowadzenie działalności promocyjnej oraz prospołecznej w regionie, dzięki czemu Spółka kompensuje ewentualne uciążliwości, jakie wiążą się z prowadzeniem działalności (…). Punktem wyjścia dla Spółki w osiąganiu wymiernych korzyści jest świadomość i przekonanie mieszkańców o konieczności postawienia na rozwój i promocję przedsiębiorczości Spółki. Mając na uwadze specyfikę działalności Spółki, bardzo ważnym elementem w budowaniu długoterminowych relacji z lokalną społecznością jest rekompensowanie negatywnego oddziaływania. Spółka jest bardzo silnie związana z regionem, w którym działa. (…) tworzyło i tworzy kulturę (…). Spółka dba o wizerunek przyjaznego i kluczowego pracodawcy. Spółka jest świadoma tego, że to ludzie są największym kapitałem firmy i to oni decydują o jej sukcesie. Pracownikom Spółka stara się zapewnić optymalne warunki rozwoju zawodowego i osobistego. Dzięki organizacji  Wydarzenia 2, Spółka zareklamowała siebie jako stabilnego i silnego partnera biznesowego oraz pracodawcę, u którego warto pracować i wiązać z firmą swój rozwój zawodowy.

Zakupione w ramach Wydarzenia 2 towary i usługi, niezbędne do jego zorganizowania, miały pośredni związek z działalnością opodatkowaną Spółki – miały one ogólny związek z prowadzoną działalnością przez Spółkę i mogły przekładać się nie tylko na jej rozwój rozumiany jako wzrost przychodów ze sprzedaży towarów, ale również na utrzymanie dotychczasowego poziomu przychodów ze sprzedaży, a także na powstrzymanie obniżenia poziomu przychodów ze sprzedaży. Działania te niewątpliwie wpływają na poprawę dialogu ze społecznością lokalną, co przekłada się na budowę pozytywnych i trwałych relacji zarówno z partnerami społecznymi, jak i biznesowymi, co z kolei wpływa na wzrost konkurencyjności firmy na rynku globalnym i pośrednio wpływa na prowadzoną działalność opodatkowaną podatkiem VAT.

Udział w  Wydarzeniu 2 uczestników przyczynił się do wzrostu wydajności pracowników, zleceniobiorców i miał wpływ na zwiększenie sprzedaży opodatkowanej Spółki w następujący sposób:

  • Pracownicy i ich rodziny: Spółka jest bardzo silnie związana z regionem, w którym działa. (…) tworzyło i tworzy kulturę (…). Spółka dba o wizerunek przyjaznego i kluczowego pracodawcy. Spółka jest świadoma tego, że to ludzie są największym kapitałem firmy i to oni decydują o jej sukcesie. Pracownikom Spółka stara się zapewnić optymalne warunki rozwoju zawodowego i osobistego. Dzięki możliwości udziału w Wydarzeniu 2 pracowników i ich rodzin, Spółka zareklamowała siebie jako pracodawcę stabilnego, perspektywicznego, u którego warto pracować i wiązać z firmą swój rozwój zawodowy. Wydarzenie to budowało relacje między pracownikami i zwiększyło ich zaangażowanie w pracę. Dzięki niemu pracownicy mieli okazję poprawić komunikację i nawiązać więzi, które przyczyniły się do lepszej atmosfery w pracy. Dobre relacje między pracownikami są kluczowe dla sukcesu firmy. Pracownicy, którzy są zintegrowani i czują się komfortowo w swoim zespole, zwykle są bardziej zmotywowani i chętniej angażują się w pracę. Udział w  Wydarzeniu 2 umożliwił także poprawę zaangażowania pracowników w realizację celów Spółki i zachęcił ich do nowych wyzwań. Spółka również wskazuje, że uczestnictwo rodzin pracowników Spółki (tzw. osób towarzyszących) podczas imprez integracyjnych nie jest niczym nadzwyczajnym w możliwej do zaobserwowania praktyce rynkowej. Uczestnictwo ww. osób ma na celu umożliwić pracownikom przyjemniejszą partycypację w  Wydarzeniu 2, co powinno przełożyć się na realizację celów ww. wydarzenia (lepsza integracja, poprawa atmosfery itp.).
  • Pracownicy innych spółek z Grupy: Spółka zaznacza, że funkcjonuje w grupie podmiotów powiązanych, które w praktyce działają w celu realizacji wspólnego celu gospodarczego, tj. osiągania jak największych zysków. W konsekwencji, mając na względzie tak wyznaczony cel, zasadne jest integrowanie i budowanie dobrej atmosfery nie tylko między pracownikami Spółki, ale szerzej, tj. między wszystkimi pracownikami/współpracownikami obecnymi w grupie kapitałowej, co powinno przełożyć się na zwiększenie poczucia identyfikacji z marką Spółki, zwiększone porozumienie między pracownikami Spółki a pracownikami spółek powiązanych kapitałowo ze Spółką, bardziej efektywną pracę, a zatem także na generowanie większych zysków (w tym zysków generowanych przez Spółkę).
  • Kontrahenci i ich pracownicy: Dzięki organizacji Wydarzenia 2, Kontrahenci i ich pracownicy mieli możliwość zwrócić uwagę na osiągnięcia Spółki, jej dynamiczny rozwój oraz pozytywny wpływ jaki ma na okoliczne miejscowości i ich mieszkańców. Dzięki takim czynnościom reklamowym Spółka utrwaliła swój wizerunek jako stabilnego i perspektywicznego partnera handlowego/biznesowego, co ma wpływ na sprzedaż opodatkowaną Spółki.

W kwestii sprzedaży biletów z puli przysługującej Organizatorowi to Organizator sam decydował komu sprzeda przysługującą pulę. Spółka nie miała wpływu, ani wglądu do listy uczestników organizatora. Organizator nie jest powiązany ze Spółką.

Realizacja  Wydarzenia 2 nie wpłynęła w jakikolwiek inny sposób na prowadzoną przez Spółkę działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT.

Wydatki poniesione na  Wydarzenie 2 miały na celu promocję. Dzięki takim działaniom Spółka zwiększa rozpoznawalność priorytetów i działań społecznych Spółki, aktywne uczestnictwo w zrównoważonym rozwoju społeczności i regionów, z którymi Spółka jest związana jak również podkreśla swoją - Spółki - jako odpowiedzialnego społecznie partnera biznesowego.

Zgodnie z otrzymanym regulaminem od organizatora celem imprezy było uczczenie jubileuszu (…)-lecia Spółki. W trakcie Wydarzenia 2 były wywieszone banery Spółki oraz były puszczane filmy o spółce i roli (…) (dostępne na stronie (…)).

Spółka od lat zajmuje kluczową pozycję na polskim i europejskim rynku (…) dzięki produkcji wysokiej jakości (…), jak również z uwagi na usytuowanie działalności w sąsiedztwie jej głównych odbiorców. Niemniej, z uwagi na obecną sytuację w polskim (…), w szczególności dążenie do redukcji zapotrzebowania (…), dla Spółki bardzo istotne mają działania konkurencyjne. Jednym ze skuteczniejszych narzędzi efektywnego kreowania wizerunku, marki lub usługi jest organizacja takich wydarzeń jak Wydarzenie 2. Dzięki organizacji Wydarzenia 2, Spółka miała możliwość zaprezentować swoją działalność, zwrócić uwagę na swoje osiągnięcia, dynamiczny rozwój oraz pozytywny wpływ jaki odcisnęła na okoliczne miejscowości i ich mieszkańców. Dzięki takim działaniom, Spółka utrwaliła swój wizerunek jako odpowiedzialnego społecznie partnera biznesowego oraz pracodawcę. Korzyści jakie przynosi odpowiednia promocja przedsiębiorstwa, w dłuższym okresie są istotnym elementem determinującym właściwą realizację całej strategii rozwoju lokalnego Spółki. Nie można zatem wykluczyć, że działania w ramach Wydarzenia 2 przełożyły się na ostatecznych nabywców produktów Spółki lub też nakłoniły one klientów do ich nabycia.

Wydatki na Wydarzenie 2 nie mają bezpośredniego wpływu na cenę towarów.

Dzięki organizacji  Wydarzenia 2, Spółka miała możliwość zaprezentować się jako odpowiedzialny społecznie partner biznesowy oraz przedstawić pozytywny wpływ jaki ma na okoliczne miejscowości i ich mieszkańców. Dzięki organizacji Wydarzenia 2, Spółka utrwaliła swój wizerunek jako stabilnego i perspektywicznego partnera handlowego/biznesowego oraz pracodawcę. Spółka w ten sposób chciała pielęgnować relacje z pracownikami, pracownikami spółek z Grupy, kontrahentami i ich pracownikami.

3. Wydarzenie 3

W lipcu 2023 r. Spółka zorganizowała Wydarzenie 3 dla pracowników Spółki (…) oraz ich rodzin.

Celem (…) było zwiększenie aktywności ruchowej pracowników Spółki, promowanie zdrowego trybu życia i aktywnego wypoczynku, promocja regionalnych terenów przez które przebiegała trasa Wydarzenia 2, a także integracja pracowników Spółki i promocja Spółki.

(…) przełożył się na wzrost rozpoznawalności marki i budowanie renomy Spółki w następujący sposób: w Spółce została wdrożona Polityka CSR na lata 2021-2030, która zakłada realizację działań z zakresu szeroko pojętej społecznej odpowiedzialności biznesu. Prowadzenie biznesu w sposób odpowiedzialny przynosi Spółce wymierne korzyści - takie jak wzmacnianie rozpoznawalności przedsiębiorstwa. W celu rozpowszechniania pozytywnego wizerunku firmy (reklamy) Spółka organizując wydarzenia aktywnie podejmowała działania reklamowe i promocyjne na swoją rzecz. Spółka jest ukierunkowana na dynamiczny rozwój swojej działalności. Rozwój ten nie jest możliwy, bez odpowiedniej kadry pracowniczej, na którą składać się mają wybitni specjaliści. Spółka organizując takie wydarzenie dowiodła, że jest stabilnym i dobrze prosperującym przedsiębiorcą dbającym o pracowników.

Spółka wskazuje, że (…) przełożył się na kreowanie pozytywnych relacji z interesariuszami a także utrwalenie pozytywnego wizerunku Spółki w następujący sposób: ważnym elementem działalności Spółki jest prowadzenie działalności promocyjnej oraz prospołecznej w regionie, dzięki czemu Spółka kompensuje ewentualne uciążliwości, jakie wiążą się z prowadzeniem działalności (…)j. Punktem wyjścia dla Spółki w osiąganiu wymiernych korzyści jest świadomość i przekonanie mieszkańców o konieczności postawienia na rozwój i promocję przedsiębiorczości Spółki. Mając na uwadze specyfikę działalności Spółki, bardzo ważnym elementem w budowaniu długoterminowych relacji z lokalną społecznością jest rekompensowanie negatywnego oddziaływania. Spółka jest bardzo silnie związana z regionem, w którym działa. (…) tworzyło i tworzy kulturę (…). Spółka dba o wizerunek przyjaznego i kluczowego pracodawcy. Spółka jest świadoma tego, że to ludzie są największym kapitałem firmy i to oni decydują o jej sukcesie. Pracownikom Spółka stara się zapewnić optymalne warunki rozwoju zawodowego i osobistego. Dzięki organizacji Wydarzenia 3, Spółka zareklamowała siebie jako stabilnego i silnego pracodawcę, u którego warto pracować i wiązać z firmą swój rozwój zawodowy.

Zakupione w ramach Wydarzenia 3 towary i usługi, niezbędne do jego zorganizowania, miały pośredni związek z działalnością opodatkowaną Spółki – miały one ogólny związek z prowadzoną działalnością przez Spółkę i mogły przekładać się nie tylko na jej rozwój rozumiany jako wzrost przychodów ze sprzedaży towarów, ale również na utrzymanie dotychczasowego poziomu przychodów ze sprzedaży, a także na powstrzymanie obniżenia poziomu przychodów ze sprzedaży. Spółka dba o wizerunek przyjaznego i kluczowego pracodawcy. Spółka jest świadoma tego, że to ludzie są największym kapitałem firmy i to oni decydują o jej sukcesie. Pracownikom Spółka stara się zapewnić optymalne warunki rozwoju zawodowego i osobistego. Dzięki możliwości udziału w (…) pracownikom, Wydarzenie to budowało relacje między pracownikami i zwiększyło ich zaangażowanie w pracę. Dzięki niemu pracownicy mieli okazję poprawić komunikację i nawiązać więzi, które przyczyniły się do lepszej atmosfery w pracy. Dobre relacje między pracownikami są kluczowe dla sukcesu firmy. Pracownicy, którzy są zintegrowani i czują się komfortowo w swoim zespole, zwykle są bardziej zmotywowani i chętniej angażują się w pracę. Udział w Wydarzeniu 3 umożliwił także poprawę zaangażowania pracowników w realizację celów Spółki i zachęcił ich do nowych wyzwań.

Spółka dba o wizerunek przyjaznego i kluczowego pracodawcy. Spółka jest świadoma tego, że to ludzie są największym kapitałem firmy i to oni decydują o jej sukcesie. Pracownikom Spółka stara się zapewnić optymalne warunki rozwoju zawodowego i osobistego. Pracownicy Spółki na co dzień zajmują się wykonywaniem obowiązków związanych z podstawowym przedmiotem działalności Spółki. W konsekwencji, lepsza integracja oraz dobra atmosfera panująca pomiędzy ww. osobami sprzyja bardziej wydajnej pracy oraz osiąganiu lepszych wyników finansowych.

Spółka również wskazuje, że uczestnictwo rodzin pracowników Spółki (tzw. osób towarzyszących) podczas imprez integracyjnych nie jest niczym nadzwyczajnym w możliwej do zaobserwowania praktyce rynkowej. Uczestnictwo ww. osób ma na celu umożliwić pracownikom przyjemniejszą partycypację w Wydarzeniu 3, co powinno przełożyć się na realizację celów ww. wydarzenia (lepsza integracja, poprawa atmosfery itp.).

Realizacja Wydarzenia 3 nie wpłynęła w jakikolwiek inny sposób na prowadzoną przez Spółkę działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT.

Celem (…) była integracja pracowników i ich rodzin. W trakcie (…) były wywieszone banery Spółki oraz były puszczane filmy o spółce i roli (…) w produkcji (…) (dostępne na stronie (…)).

Spółka od lat zajmuje kluczową pozycję na polskim i europejskim rynku (…) dzięki produkcji wysokiej jakości (…), jak również z uwagi na usytuowanie działalności w sąsiedztwie jej głównych odbiorców. Niemniej, z uwagi na obecną sytuację w polskim (…), w szczególności dążenie do redukcji zapotrzebowania (…), dla Spółki bardzo istotne mają działania konkurencyjne. Jednym ze skuteczniejszych narzędzi efektywnego kreowania wizerunku, marki lub usługi jest organizacja takich wydarzeń jak Wydarzenie 3. Dzięki organizacji Wydarzenia 3, Spółka utrwaliła swój wizerunek jako odpowiedzialnego społecznie partnera biznesowego oraz pracodawcę. Korzyści jakie przynosi odpowiednia promocja przedsiębiorstwa, w dłuższym okresie jest istotnym elementem determinującym właściwą realizację całej strategii rozwoju lokalnego Spółki. Nie można zatem wykluczyć, że działania w ramach Wydarzenia 3 przełożyły się na ostatecznych nabywców produktów Spółki lub też nakłoniły one klientów do ich nabycia.

Wydarzenie 3 nie wpływało bezpośrednio na cenę oferowanych towarów.

Organizacja Wydarzenia 3 wpłynęła na wizerunek Spółki jako stabilnego i perspektywicznego pracodawcy z uwagi na uczestników i charakter integrujący Wydarzenia 3. Wyżej wskazane działania podjęte w ramach Wydarzenia 3 miały się pośrednio przełożyć na efektywność pracy pracowników, a w konsekwencji na osiągane przez Spółkę dochody, a także na nawiązanie czy utrzymanie dobrych relacje z pracownikami. Dobre relacje między pracownikami są kluczowe dla sukcesu firmy. Pracownicy, którzy są zintegrowani i czują się komfortowo w swoim zespole, zwykle są bardziej zmotywowani i chętniej angażują się w pracę. Zwiększona wydajność i efektywność pracowników przekładają się na wzrost konkurencyjności Spółki. Ponadto dobra opinia o Spółce jako pracodawcy wpływa na sposób postrzegania Spółki przez odbiorców jej towarów, w szczególności na lokalnym rynku.

Nagrody związane z udziałem w loterii zawierały logo Spółki. Wydarzenie było kierowane do pracowników i ich rodzin, zatem o Wydarzeniu 3 wiedzieli pracownicy Spółki oraz ich rodziny.

Spółka w związku z organizacją Wydarzenia 3 poniosła wydatki – udokumentowane poszczególnymi fakturami – na:

  • usługi cateringowe,
  • wynajem hali namiotowej,
  • zapewnienie zabezpieczenia medycznego podczas  (…),
  • najem banerów reklamacyjnych,
  • najem toalet,
  • nagrody związane z udziałem w loterii,
  • zakup słodyczy,
  • najem terenu pod trasę (…).

Wszystkie te wydatki na Wydarzenie 3 zostały poniesione odrębnie. W ramach zlecenia nie została sporządzona kompleksowa umowa. Poszczególne towary i usługi były fakturowane osobno przez różnych kontrahentów.

4. Wydarzenie 4

W maju 2023 r. na terenach (…) należącej do Spółki - (…) – Spółka zorganizowała Wydarzenie 4 dla pracowników Spółki i ich rodzin. W  (…) uczestniczyli również zaproszeni goście, tj. (…), funkcjonariusze Policji KP (…), strażacy z OSP (…), osoba z Koła (…). Celem Wydarzenia 4 było zwiększenie aktywności ruchowej pracowników Spółki, promowanie zdrowego trybu życia i aktywnego wypoczynku, promocja regionalnych terenów przez które prze biegała trasa Wydarzenia 4, a także integracja pracowników Spółki i promocja Spółki.

Wydarzenie 4 przełożyło się na wzrost rozpoznawalności marki i budowanie renomy Spółki w następujący sposób: w Spółce została wdrożona Polityka CSR na lata 2021-2030, która zakłada realizację działań z zakresu szeroko pojętej społecznej odpowiedzialności biznesu. Prowadzenie biznesu w sposób odpowiedzialny przynosi Spółce wymierne korzyści - takie jak wzmacnianie rozpoznawalności przedsiębiorstwa. W celu rozpowszechniania pozytywnego wizerunku firmy (reklamy) Spółka organizując wydarzenia aktywnie podejmowała działania reklamowe i promocyjne na swoją rzecz. Spółka jest ukierunkowana na dynamiczny rozwój swojej działalności. Rozwój ten nie jest możliwy, bez odpowiedniej kadry pracowniczej, na którą składać się mają wybitni specjaliści. Spółka organizując takie wydarzenie dowiodła, że jest stabilnym i dobrze prosperującym przedsiębiorcą dbającym o pracowników.

Spółka wskazuje, że Wydarzenie 4 przełożyło się na kreowanie pozytywnych relacji z interesariuszami a także utrwalenie pozytywnego wizerunku Spółki w następujący sposób: ważnym elementem działalności Spółki jest prowadzenie działalności promocyjnej oraz prospołecznej w regionie, dzięki czemu Spółka kompensuje ewentualne uciążliwości, jakie wiążą się z prowadzeniem działalności (…). Punktem wyjścia dla Spółki w osiąganiu wymiernych korzyści jest świadomość i przekonanie mieszkańców o konieczności postawienia na rozwój i promocję przedsiębiorczości Spółki. Mając na uwadze specyfikę działalności Spółki, bardzo ważnym elementem w budowaniu długoterminowych relacji z lokalną społecznością jest rekompensowanie negatywnego oddziaływania. Spółka jest bardzo silnie związana z regionem, w którym działa. (…) tworzyło i tworzy kulturę (…). Spółka dba o wizerunek przyjaznego i kluczowego pracodawcy. Spółka jest świadoma tego, że to ludzie są największym kapitałem firmy i to oni decydują o jej sukcesie. Pracownikom Spółka stara się zapewnić optymalne warunki rozwoju zawodowego i osobistego. Dzięki organizacji Wydarzenia 4, Spółka zareklamowała siebie jako stabilnego i silnego pracodawcę, u którego warto pracować i wiązać z firmą swój rozwój zawodowy.

Zakupione w ramach Wydarzenia 4 towary i usługi, niezbędne do jego zorganizowania, miały pośredni związek z działalnością opodatkowaną Spółki – miały one ogólny związek z prowadzoną działalnością przez Spółkę i mogły przekładać się nie tylko na jej rozwój rozumiany jako wzrost przychodów ze sprzedaży towarów, ale również na utrzymanie dotychczasowego poziomu przychodów ze sprzedaży, a także na powstrzymanie obniżenia poziomu przychodów ze sprzedaży. Spółka dba o wizerunek przyjaznego i kluczowego pracodawcy. Spółka jest świadoma tego, że to ludzie są największym kapitałem firmy i to oni decydują o jej sukcesie. Pracownikom Spółka stara się zapewnić optymalne warunki rozwoju zawodowego i osobistego. Dzięki możliwości udziału w (…) pracowników, Wydarzenie to budowało relacje między pracownikami i zwiększyło ich zaangażowanie w pracę. Dzięki niemu pracownicy mieli okazję poprawić komunikację i nawiązać więzi, które przyczyniły się do lepszej atmosfery w pracy. Dobre relacje między pracownikami są kluczowe dla sukcesu firmy. Pracownicy, którzy są zintegrowani i czują się komfortowo w swoim zespole, zwykle są bardziej zmotywowani i chętniej angażują się w pracę. Udział w Wydarzeniu 4 umożliwił także poprawę zaangażowania pracowników w realizację celów Spółki i zachęcił ich do nowych wyzwań.

Udział w Wydarzeniu 4 przez jej uczestników przyczynił się do wzrostu wydajności pracowników, zleceniobiorców i miał wpływ na zwiększenie sprzedaży opodatkowanej Spółki w następujący sposób:

  • Udział pracowników i ich rodzin: Spółka dba o wizerunek przyjaznego i kluczowego pracodawcy. Spółka jest świadoma tego, że to ludzie są największym kapitałem firmy i to oni decydują o jej sukcesie. Pracownikom Spółka stara się zapewnić optymalne warunki rozwoju zawodowego i osobistego. Pracownicy Spółki na co dzień zajmują się wykonywaniem obowiązków związanych z podstawowym przedmiotem działalności Spółki. W konsekwencji, lepsza integracja oraz dobra atmosfera panująca pomiędzy ww. osobami sprzyja bardziej wydajnej pracy oraz osiąganiu lepszych wyników finansowych. Spółka również wskazuje, że uczestnictwo rodzin pracowników Spółki (tzw. osób towarzyszących) podczas imprez integracyjnych nie jest niczym nadzwyczajnym w możliwej do zaobserwowania praktyce rynkowej. Uczestnictwo ww. osób ma na celu umożliwić pracownikom przyjemniejszą partycypację w Wydarzeniu 4, co powinno przełożyć się na realizację celów ww. wydarzenia (lepsza integracja, poprawa atmosfery itp.).
  • Zaproszony gość: obecność zaproszonego gościa podczas Wydarzenia 4 pozytywnie wpłynęła na odbiór Wydarzenia przez pracowników, gdyż jego obecność podkreślała prestiż zorganizowanego spotkaniu, a tym samym dodatkowo wzmocniła poczucie przynależności do organizacji i podniosła morale pracowników, co z kolei również wpłynęło na większą motywację do pracy oraz głębszą i silniejszą integrację zespołu.
  • Pozostali uczestnicy (policjanci, strażacy, osoba z koła (…)): obecność pozostałych uczestników podczas Wydarzenia 4 pozytywnie wpłynęła na odbiór Wydarzenia przez pracowników, gdyż jego obecność podkreślała prestiż zorganizowanego spotkaniu, a tym samym dodatkowo wzmocniła poczucie przynależności do organizacji i podniosła morale pracowników, co z kolei również wpłynęło na większą motywację do pracy oraz głębszą i silniejszą integrację zespołu. Ponadto aktywne promowanie działalności Spółki, w tym budowanie partnerskich relacji ze wskazanymi uczestnikami ma istotny wpływ na działalność Spółki z uwagi na funkcje jakie te podmioty pełnią w środowisku. Podmioty te częstą pośredniczą w relacjach między Spółką a lokalną społecznością. Istotnym jest dla Spółki, aby właśnie wśród takich podmiotów promować swoją działalność i jej pozytywny wpływ na lokalne otoczenie – jako silny, stabilny partner biznesowy oraz pracodawca.

Realizacja Wydarzenia 4 nie wpłynęła w jakikolwiek inny sposób na prowadzoną przez Państwa Spółkę działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT.

Wydatki poniesione na Wydarzenie 4 miały na celu promocję Spółki. Dzięki takim działaniom Spółka zwiększa rozpoznawalność priorytetów i działań społecznych Spółki, aktywne uczestnictwo w zrównoważonym rozwoju społeczności i regionów, z którymi Spółka jest związana jak również podkreśla swoją - Spółki - jako odpowiedzialnego społecznie partnera biznesowego. Celem  (…) była integracja pracowników i ich rodzin. W trakcie  (…)  były wywieszone banery Spółki oraz były puszczane filmy o spółce i roli (…) w produkcji (…) (dostępne na stronie (…)).

Spółka od lat zajmuje kluczową pozycję na polskim i europejskim rynku (…) dzięki produkcji wysokiej jakości (…), jak również z uwagi na usytuowanie działalności w sąsiedztwie jej głównych odbiorców. Niemniej, z uwagi na obecną sytuację w polskim (…), w szczególności dążenie do redukcji zapotrzebowania (…), dla Spółki bardzo istotne mają działania konkurencyjne. Jednym ze skuteczniejszych narzędzi efektywnego kreowania wizerunku, marki lub usługi jest organizacja takich wydarzeń jak Wydarzenie 4. Dzięki organizacji tego Wydarzenia, Spółka utrwaliła swój wizerunek jako odpowiedzialnego społecznie partnera biznesowego oraz pracodawcę. Korzyści jakie przynosi odpowiednia promocja przedsiębiorstwa, w dłuższym okresie jest istotnym elementem determinującym właściwą realizację całej strategii rozwoju lokalnego Spółki. Nie można zatem wykluczyć, że działania w ramach Wydarzenia 4 przełożyły się na ostatecznych nabywców produktów Spółki lub też nakłoniły one klientów do ich nabycia.

Wydatki na Wydarzenie nie wpłynęły na cenę oferowanych przez Spółkę towarów.

Dzięki organizacji Wydarzenia 4, Spółka miała możliwość zaprezentować się jako odpowiedzialny społecznie partner biznesowy oraz przedstawić pozytywny wpływ jaki odcisnęła ma okoliczne miejscowości i ich mieszkańców. Organizacja Wydarzenia 4 wpłynęła na wizerunek Spółki jako stabilnego i perspektywicznego pracodawcy z uwagi na uczestników i charakter integrujący Wydarzenia. Wyżej wskazane działania podjęte w ramach Wydarzenia 4 miały się pośrednio przełożyć na efektywność pracy pracowników, a w konsekwencji na osiągane przez Spółkę dochody, a także na nawiązanie czy utrzymanie dobrych relacje z pracownikami. Dobre relacje między pracownikami są kluczowe dla sukcesu firmy. Pracownicy, którzy są zintegrowani i czują się komfortowo w swoim zespole, zwykle są bardziej zmotywowani i chętniej angażują się w pracę. Zwiększona wydajność i efektywność pracowników przekładają się na wzrost konkurencyjności Spółki. Ponadto dobra opinia o Spółce jako pracodawcy wpływa na sposób postrzegania Spółki przez odbiorców jej towarów, w szczególności na lokalnym rynku.

Informacja o Wydarzeniu 4 była opublikowana w Internecie przed wydarzeniem.

W ramach organizacji Wydarzenia 4 Spółka zakupiła – udokumentowane poszczególnymi fakturami:

  • kamizelki ostrzegawcze,
  • taśmy ostrzegawcze,
  • usługę druku broszur,
  • wynajem kabiny sanitarnej,
  • usługę wygrodzenia pasa jezdni,
  • usługę cateringową,
  • upominki zawierające logo Spółki (np. maskotka, latarka, skakanka) przekazane uczestniczącym w (…) dzieciom,
  • usługę udziału gościa.

Wszystkie wydatki na organizację Wydarzenia 4 były poniesione odrębnie. W ramach zlecenia nie została sporządzona kompleksowa umowa. Poszczególne towary i usługi były fakturowane osobno przez różnych kontrahentów.

Wszystkie ww. Wydarzenia stanowiły dla Spółki element strategii nakierowanej na wzrost wydajności pracowników, zleceniobiorców i miały wpływać na zwiększenie sprzedaży opodatkowanej w Spółce.

Uczestnictwo w ww. Wydarzeniach było bezpłatne dla uczestników, za wyjątkiem  Wydarzenia 2. Udział w  Wydarzeniu 2 był odpłatny, wszyscy zainteresowanie wzięciem udziału w Wydarzeniu 2 zobowiązani byli do zakupu pakietu startowego.

Wydatki na wszystkie Wydarzenia zostały sfinansowane ze środków obrotowych Spółki, a na ich pokrycie nie były angażowane środki z Zakładowego Funduszu Świadczeń Pracowniczych.

Prowadząc działalność gospodarczą Spółka wykonuje czynności opodatkowane VAT, w związku z tym ma pełne prawo do odliczenia podatku VAT. Nabycie towarów i usług w związku z organizacją wydarzeń miało związek wyłącznie z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Spółka otrzymała zarówno faktury zbiorcze dotyczące Wydarzeń, jak i faktury dokumentujące usługi i towary związane z poszczególnymi Wydarzeniami.

Jednocześnie, Wnioskodawca podkreśla, że w ramach organizacji Wydarzeń Spółka nie poniosła wydatków na zakup alkoholu.

Ponadto, pomimo faktu, iż na świadczoną przez usługodawców usługi składa się szereg czynności (takich jak przykładowo: wynajem pomieszczeń, zakup usług gastronomicznych, koordynacja, przejazdów, zapewnienie oprawy muzycznej, obsługi technicznej, itp.), wszystkie te czynności mają na celu doprowadzić do określonego efektu, tj. organizacji poszczególnych Wydarzeń spełniających wymagania Spółki. W konsekwencji, Spółka podkreśla, iż każda z czynności wchodzących w skład usługi organizacji Wydarzenia jest niezbędna dla wykonania przez usługodawców zobowiązania umownego wobec Spółki.

Finalnie jeszcze raz należy podkreślić, że charakter Wydarzeń i cel ich organizacji wskazuje, że ponosząc wydatki na ich przeprowadzenie Spółka oczekiwała m.in. poprawy wizerunku firmy jako podmiotu zaangażowanego w działalność CSR, a co za tym idzie dobrego pracodawcy, u którego warto pracować i wiązać z firmą swój rozwój zawodowy, a także jako silnego kontrahenta biznesowego.

Jak już zostało wyżej wspomniane, troska o otoczenie lokalne jest wizytówką podejścia A. do zrównoważonego rozwoju.

Uzupełnienie opisu stanu faktycznego

W odpowiedzi na wezwanie Organu wskazali Państwo:

1. Sprzedaży jakich konkretnie (poza (…)) wyrobów, towarów/usług dokonują Państwo w ramach prowadzonej działalności, których sprzedaż podlega opodatkowaniu VAT i nie korzysta ze zwolnienia od podatku? W przypadku jakich dokładnie towarów/usług pełnią Państwo rolę dystrybutora, producenta, jakie dokładnie towary nabywają Państwo od podmiotów trzecich (jakie to są podmioty), w ramach sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT?

Odpowiedź: Spółka dokonuje sprzedaży w szczególności:

1.(…) - producent,

2.(…) - pośrednik,

3.(…) - producent,

4.produktów (…) – producent/pośrednik.

Sprzedaż pozostała to: usługi najmu oraz refaktury mediów, sprzedaż złomu, (…).

W ramach sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT Spółka nabywa (…), w stosunku do którego jest pośrednikiem, od podmiotu powiązanego ze Spółką.

2. Jakie konkretnie podmioty, w tym podmioty powiązane, podmioty trzecie na rynku krajowym i zagranicznym są odbiorcami docelowymi Spółki? Czy są to wyłącznie podmioty prowadzące działalność gospodarczą, czy również osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej? Kto konkretnie jest odbiorcą towarów/usług oferowanych przez Państwa?

Odpowiedź: Odbiorcami docelowymi Spółki są podmioty prowadzące działalność gospodarczą na rynku przemysłu ciężkiego, tj. m.in. (…) oraz (…). Okresowo Spółka prowadzi sprzedaż (…) na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

3. Czy i w jaki sposób tematyka poszczególnych Wydarzeń była związana z profilem prowadzonej przez Państwa działalności gospodarczej w zakresie (…) i sprzedaży (…)?

Odpowiedź: Działania Spółki podejmowane są w celu zwiększenia rozpoznawalności priorytetów i działań społecznych Spółki, aktywnego uczestnictwa w zrównoważonym rozwoju społeczności i regionów, z którymi Spółka jest związana jak również podkreślenia roli Spółki jako odpowiedzialnego społecznie partnera biznesowego. W konsekwencji, organizowane przez Spółkę Wydarzenia wpłynęły na poprawę dialogu ze społecznością lokalną, co przekłada się na budowę pozytywnych i trwałych relacji zarówno z partnerami społecznymi, jak i biznesowymi, co z kolei wpływa na wzrost konkurencyjności firmy na rynku globalnym w zakresie (…) i sprzedaży (…) i pośrednio wpływa na prowadzoną działalność opodatkowaną podatkiem VAT.

4. Czy propagowanie zdrowego stylu życia skierowane jest tylko do Państwa pracowników i ich rodzin, oraz społeczności lokalnej, czy też do innych grup (jakich)? Do jakiej konkretnie społeczności lokalnej (kto należy do tej społeczności) są skierowane te działania?

Odpowiedź: Propagowanie zdrowego stylu życia skierowane jest do pracowników Spółki i ich rodzin, społeczności lokalnej, pracowników innych Spółek wchodzących w skład Grupy, kontrahentów Spółki, jak również pracowników kontrahentów Spółki. Do społeczności lokalnej należą mieszkańcy miejscowości, na terenie których Spółka prowadzi działalność (…).

5. W jaki dokładnie sposób (poza ogólnymi informacjami przedstawionymi już w opisie sprawy) rodzaj prowadzonej przez Państwa działalności determinuje (przekłada się na potrzebę, konieczność) budowanie partnerskich relacji z przedstawicielami społeczności lokalnej, funkcjonariuszami policji, strażakami, osobami z koła (…), kontrahentami i ich pracownikami i jaki ma to wpływ na możliwość uzyskiwania lub zwiększenia Państwa przychodów?

Odpowiedź: Rodzaj prowadzonej przez Spółkę działalności w szerokim zakresie determinuje potrzebę budowania partnerskich relacji z przedstawicielami społeczności lokalnej i administracji na rzecz realizacji wspólnych celów i budowania zrozumienia dla wzajemnych relacji. Ważnym elementem działalności Spółki jest prowadzenie działalności promocyjnej oraz prospołecznej w regionie, dzięki czemu Spółka kompensuje ewentualne uciążliwości, jakie wiążą się z prowadzeniem działalności wydobywczej. Punktem wyjścia dla Spółki w osiąganiu wymiernych korzyści jest świadomość i przekonanie mieszkańców o konieczności postawienia na rozwój i promocję przedsiębiorczości Spółki. Mając na uwadze specyfikę działalności Spółki, bardzo ważnym elementem w budowaniu długoterminowych relacji z lokalną społecznością jest rekompensowanie negatywnego oddziaływania. Wśród ryzyk zidentyfikowanych przez Spółkę jest m.in. zagrożenie braku akceptacji społecznej dla bieżącej i przyszłej działalności (przykładowo, ewentualne protesty mieszkańców lokalnych społeczności dotyczące oddziaływania działalności wydobywczej na życie mieszkańców mogłoby zagrozić prowadzeniu działalności gospodarczej przez Spółkę, a w efekcie w istotny sposób ograniczyć sprzedaż opodatkowaną Spółki).

Aktywne promowanie działalności Spółki, w tym budowanie partnerskich relacji z przedstawicielami społeczności lokalnej, funkcjonariuszami policji, strażakami, osobami z koła (…), kontrahentami i ich pracownikami, ma istotny wpływ na działalność Spółki z uwagi na funkcje jakie te podmioty pełnią w tym środowisku. Podmioty te często pośredniczą w relacjach między Spółką a lokalną społecznością. Istotnym jest dla Spółki, aby właśnie wśród takich podmiotów promować swoją działalność i jej pozytywny wpływ na lokalne otoczenie - jako silny, stabilny partner biznesowy oraz pracodawca.

6. Czy z tytułu nabycia towarów/usług związanych z organizacją 4 Wydarzeń (1, 2, 3, 4) otrzymali Państwo faktury z wykazaną kwotą podatku VAT?

Odpowiedź: Tak. Z tytułu nabycia towarów/usług związanych z organizacją 4 Wydarzeń (1, 2, 3, 4) Spółka otrzymała faktury z wykazaną kwotą podatku VAT.

7. Czy podmioty (usługodawcy), od których nabywali Państwo świadczenia składające się na organizację danego Wydarzenia byli zarejestrowanymi czynnymi podatnikami podatku VAT i czy byli to różni usługodawcy, czy przy każdym Wydarzeniu ten sam podmiot odpowiadał za jego organizację?

Odpowiedź: Tak, byli to różni usługodawcy. Różne podmioty odpowiadały za organizację wydarzenia. W przypadku Wydarzenia 3 i 4 nie było podmiotu, który kompleksowo organizował wydarzenie.

8. Czy z zawartej przez Państwa z usługodawcą/usługodawcami umowy na realizację danego Wydarzenia wynikało, że nabywacie jedną kompleksową usługę organizacji danego Wydarzenia, na którą składały się wymienione przez Państwa we wniosku elementy (wydatki) przyporządkowane do danego Wydarzenia, czy też że nabywacie w ramach Wydarzenia poszczególne odrębne od siebie świadczenia (towary i usługi)?

Odpowiedź:

1.  Wydarzenie 1

Umowa na zorganizowanie Wydarzenia 1 zawierała kosztorys wyszczególniający usługi składające się na całość umowy. Umowa została zawarta na konkretną kwotę za całość usługi.

2.  Wydarzenie 2

Dla umowy na kompleksową organizację Wydarzenia 2 zostało ustalone wynagrodzenie w jednej kwocie.

Ponadto zostały poniesione dodatkowe (odrębne) koszty związane z organizacją  Wydarzenia 2:

  • Usługa cateringowa dla obsługi i wolontariuszy
  • Usługa cateringowa dla zaproszonych gości
  • Transport stacji transformatorowo-rozdzielczej
  • Koncert orkiestry podczas Wydarzenia 2
  • Naprawa ławek i prac zabezpieczających podczas Wydarzenia 2
  • Poczęstunek, słodycze, napoje dla uczestników i zaproszonych gości
  • Obsługa rozrywkowa - wata cukrowa rozdawana podczas Wydarzenia 2
  • Loty widokowe helikopterem podczas Wydarzenia 2
  • Urządzenie parku rozrywki i animacji podczas Wydarzenia 2.

3. Wydarzenie 3 i 4

W Wydarzeniach 3 i 4 nie została sporządzona kompleksowa umowa. Poszczególne towary i usługi były fakturowane osobno przez różnych kontrahentów.

9. Czy usługi cateringowe i noclegów stanowiły element usługi kompleksowej organizacji danego Wydarzenia?

Odpowiedź: Usługi cateringowe nie stanowiły elementu usługi kompleksowej organizacji danego Wydarzenia. W ramach Wydarzeń nie było usług noclegów.

10. Czy z perspektywy Państwa jako nabywcy usługi organizacji danego Wydarzenia konieczne było, aby jeden podmiot wykonał wszystkie usługi/dokonał dostawy towarów niezbędnych w celu organizacji tego Wydarzenia? Czy fakt nabycia przez Państwa tych świadczeń od różnych usługodawców wpłynął na jakość organizacji danego Wydarzenia (jeśli taka sytuacja miała miejsce)?

Odpowiedź: Z uwagi na zakres nabywanych usług niezbędnych do realizacji Wydarzeń niemożliwym było, aby tylko jeden podmiot wykonał wszystkie usługi/dokonał dostawy towarów niezbędnych do organizacji Wydarzeń – w związku z tym z perspektywy Spółki nie jest konieczne, aby tylko jeden podmiot wykonał wszystkie usługi/dokonał dostawy towarów.

W konsekwencji, Spółka musiała nabyć świadczenia od różnych usługodawców/dostawców, tak aby możliwe było zorganizowanie danego Wydarzenia. Wszystkie usługi (czynności) nabyte przez Spółkę od różnych usługodawców/dostawców miały na celu doprowadzić do określonego efektu, tj. organizacji danego Wydarzenia spełniającego wymagania Spółki. W konsekwencji, Spółka podkreśla, iż każda z czynności wchodzących w skład usługi organizacji danego Wydarzenia jest niezbędna dla wykonania przez usługodawców zobowiązania umownego wobec Spółki. Zatem fakt nabycia przez Spółkę świadczeń od różnych usługodawców wpłynął na jakość organizacji danego Wydarzenia, bowiem bez tych świadczeń niemożliwym byłoby zorganizowanie danego Wydarzenia spełniającego wymagania Spółki.

Ponadto spółka w nadesłanym piśmie z 12 lutego 2024 r. zauważa, że został wydany wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 28 grudnia 2023 r., sygn. akt  I SA/Wr 387/23, który potwierdza, że od wydatków na działalność CSR przysługuje podatnikom prawo do odliczenia podatku naliczonego. WSA opierając się na orzecznictwie NSA wskazał m.in., że „…wydatki na nabycie towarów i usług, poniesione w związku z realizacją społecznej odpowiedzialności biznesu mogą być kwalifikowane jako wydatki o charakterze marketingowym i mogą mieć związek z prowadzoną przez podatnika działalnością opodatkowaną, przekładając się bezpośrednio na wizerunek firmy, pośrednio więc na generowanie obrotu. Jest to bowiem - jak podkreślił NSA -koncepcja zarządzania przedsiębiorstwem, polegająca na świadomym, zrównoważonym działaniu zorientowanym nie tylko na zysk finansowy i aspekty ekonomiczne, ale także uwzględniającym potrzeby i wymagania szeroko pojętych interesów społecznych i ekologicznych w otoczeniu firmy.

Przytoczone przykłady z literatury przedmiotu oraz orzecznictwa NSA wskazują na oczywisty związek działań podejmowanych przez pracodawców w zakresie strategii CSR z realizacją celów ekonomicznych w ramach prowadzonej przez nich działalności. To z kolei oznacza, że – w realiach przedmiotowej sprawy – negatywna ocena stanowiska Spółki przez organ w tym aspekcie jest nie tylko niczym niepotwierdzona, lecz pozostaje w sprzeczności z poglądami wyrażanymi w tej kwestii zarówno w pracach naukowych lub opracowaniach popularyzujących wiedzę na temat zagadnienia CSR, jak i w orzecznictwie NSA.”

Pytania

1.Czy Spółka jest uprawniona do odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturach dotyczących zakupu towarów i usług w celu organizacji Wydarzenia 1?

2.Czy Spółka jest uprawniona do odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturach dotyczących zakupu towarów i usług w celu organizacji Wydarzenia 2?

3.Czy Spółka jest uprawniona do odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturach dotyczących zakupu towarów i usług w celu organizacji Wydarzenia 3?

4.Czy Spółka jest uprawniona do odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturach dotyczących zakupu towarów i usług w celu organizacji Wydarzenia 4?

Państwa stanowisko w sprawie

W pierwszej kolejności należy wskazać, że Społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR) to termin, który nie posiada definicji legalnej. Niemniej jednak, w związku z rosnącą w ostatnich latach popularnością tej koncepcji, podjęto szereg prób określenia jej znaczenia.

Komisja Europejska zdefiniowała CSR, jako „odpowiedzialność przedsiębiorstw za ich wpływ na społeczeństwo”. W literaturze pod pojęciem społecznej odpowiedzialności biznesu rozumie się natomiast, m.in. „koncepcję opartą na najwyższych standardach etycznych, dzięki której przedsiębiorstwa na etapie budowania strategii dobrowolnie i świadomie uwzględniają interesy społeczne i ochronę środowiska, a także relacje z grupami interesariuszy: społeczeństwa jako całości, a także jego wyodrębnionych grup - właścicieli, klientów, pracowników, inwestorów, dostawców, akcjonariuszy, banków i innych partnerów biznesowych”. Ponieważ CSR wymaga zaangażowania zainteresowanych stron wewnątrz przedsiębiorstwa i poza nim, umożliwia to przedsiębiorstwom lepsze prognozowanie i wykorzystanie szybko zmieniających się oczekiwań ze strony społeczeństwa i warunków prowadzenia działalności, CSR może zatem stymulować rozwój nowych rynków i sprzyja tworzeniu nowych możliwości wzrostu gospodarczego. Zajmując się kwestiami odpowiedzialności społecznej, przedsiębiorstwa mogą budować długoterminowe zaufanie pracowników, konsumentów i obywateli, tworząc podstawę pod zrównoważone modele biznesowe. Większe zaufanie z kolei przyczynia się do tworzenia otoczenia, w którym przedsiębiorstwa mogą podejmować inicjatywy innowacyjne i rozwijać się”. Pod pojęciem tym należy rozumieć koncepcje dzięki której przedsiębiorstwa na etapie budowania strategii dobrowolnie uwzględniają interesy społeczne i ochrony środowiska, a także relacje z różnymi grupami interesariuszy. Bycie odpowiedzialnym nie oznacza tylko spełnienia wszystkich wymogów formalnych i prawnych, ale oprócz tego zwiększone inwestycje w zasoby ludzkie i relacje z otoczeniem firmy, czyli dobrowolne zaangażowanie. Społeczna odpowiedzialność jest procesem, w ramach którego przedsiębiorstwa zarządzają swoimi relacjami z różnorodnymi interesariuszami, którzy mogą mieć faktyczny wpływ na sukces w działalności gospodarczej.

W ocenie Wnioskodawcy, realizowane przez niego działania w zakresie organizacji Wydarzeń 1, 2, 3 i 4  wpisują się w definicję społecznej odpowiedzialności biznesu. Istotny w tym zakresie jest aspekt zaangażowania Spółki jako podmiotu społecznie odpowiedzialnego w sprawy społeczności lokalnej oraz sąsiadującego otoczenia zewnętrznego. Ponadto, jak zostało wskazane w opisanym stanie faktycznym, działania Spółki podejmowane są w celu zwiększenia rozpoznawalności priorytetów i działań społecznych Spółki, aktywnego uczestnictwa w zrównoważonym rozwoju społeczności i regionów, z którymi Spółka jest związana jak również podkreślenia roli Spółki jako odpowiedzialnego społecznie partnera biznesowego.

W konsekwencji, realizowana przez Spółkę działalność CSR niewątpliwie wpływa na poprawę dialogu ze społecznością lokalną, co przekłada się na budowę pozytywnych i trwałych relacji zarówno z partnerami społecznymi, jak i biznesowymi, co z kolei wpływa na wzrost konkurencyjności firmy na rynku globalnym i pośrednio wpływa na prowadzoną działalność opodatkowaną podatkiem VAT.

W związku z powyższym Spółka stoi na stanowisku, że przysługuje jej prawo do odliczenia VAT od wydatków poniesionych na następujące inicjatywy podjęte w ramach działalności CSR:  Wydarzenie 1, Wydarzenie 2, Wydarzenie 3 i Wydarzenie 4.

Mając na uwadze charakter wskazanych wyżej wydarzeń Spółka wskazuje że stanowią one kluczowy element przyjętej w Spółce polityki CSR jako, że Wydarzenia te miały na celu m.in.:

  • budowanie pozytywnego wizerunku Spółki jako odpowiedzialnego pracodawcy, wspierającego pracowników i ich rodziny,
  • budowanie wizerunku Spółki jako przyjaznej środowisku i zdrowiu,
  • promowanie postaw prozdrowotnych oraz idei aktywnego spędzania wolnego czasu,
  • wspieranie pracowników w osiąganiu sukcesów sportowych,
  • identyfikacja pracowników ze Spółką,
  • zwiększenie satysfakcji pracowników poprzez umożliwienie im rozwoju osobistego i realizację pasji,
  • pogłębianie integracji pracowników poprzez wspólne zaangażowanie w realizację celów sportowych,
  • promowanie marki Spółki.

Z kolei zgodnie z art. 86 ust. 1 Ustawy VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4. art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124, które nie znajdują zastosowania w niniejszej sprawie. Jednocześnie, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje w przypadkach określonych w art. 88 Ustawy VAT, który również nie znajduje zastosowania do opisywanego stanu faktycznego.

Analiza przytoczonych regulacji wskazuje, ze prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione następujące warunki:

  • odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług;
  • towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych;
  • towary i usługi nie zostały wymienione jako niedające prawa do odliczenia VAT.

Ustawa VAT nie precyzuje w jaki sposób towary i usługi muszą być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, aby podatnik miał możliwość odliczenia podatku naliczonego. W związku z tym należy podkreślić, że związek ten może być pośredni, co więcej, dany zakup może wiązać się z wykonaniem czynności niepodlegającej opodatkowaniu, która jest jednak niezbędna lub tylko potrzebna do prowadzenia działalności opodatkowanej. Na taką konkluzje wskazuje jednoznacznie stanowisko prezentowane wielokrotnie w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, zgodnie z którym prawo do odliczenia podatku naliczonego stanowi fundamentalne prawo podatnika, które nie może być ograniczane ani pod względem czasu, ani też pod względem zakresu przedmiotowego.

Przykładowo, w wyroku TSUE z 8 lutego 2007 r. w sprawie C-435/05 (Investrand BV vs. Staatssecretaris van Financien) zostało wskazane, że ,,Prawo do odliczenia zostaje zatem również przyznane podatnikowi nawet w przypadku braku bezpośredniego i ścisłego związku pomiędzy konkretną transakcją powodującą naliczenie podatku a jedną lub kilkoma transakcjami objętymi podatkiem należnym, które rodzą prawo do odliczenia, gdy koszty omawianych usług stanowią część jego kosztów ogólnych i jako takie stanowią element cenotwórczy dla dostarczanych towarów lub świadczonych usług. Koszty te w rzeczywistości zachowują bezpośredni i ścisły związek z całą działalnością gospodarczą podatnika”.

Transakcje opodatkowane muszą pozostawać w związku z działalnością gospodarczą podatnika, ale organy maja obowiązek brać pod uwagę specyfikę działalności gospodarczej, jak również zmieniające się warunki prowadzenia działalności gospodarczej i jej promowania i reklamowania.

Mając powyższe na uwadze, w celu określenia prawa do odliczenia podatku naliczonego, konieczne jest ustalenie czy występuje bezpośredni lub pośredni związek wydatków na program CSR z działalnością opodatkowaną.

Implikacjami działań z obszarów CSR, mającymi przełożenie na działalność prowadzoną przez przedsiębiorstwo, są w szczególności:

  • wzrost zaufania do Spółki, w tym w zakresie dbałości o sprawy społeczne i zdrowotne oraz edukację najmłodszych,
  • poprawa relacji z interesariuszami, akceptacja ze strony władz lokalnych, społeczności lokalnych, liderów opinii publicznej, pozyskiwanie partnerów i klientów, którzy przywiązują wagę do działań CSR oraz wzmocnienie ich lojalności,
  • długofalowy wzrost sprzedaży/zysków,
  • ograniczenie sytuacji kryzysowych np. związanych z pozwami do sądu, karami za zanieczyszczanie środowiska, podejmowaniem zbytniego ryzyka,
  • wzrost konkurencyjności firmy dzięki uruchomieniu różnych zasobów wykorzystywanych w projektach CSR,
  • podniesienie motywacji pracowników oraz ich identyfikacji z wartościami Spółki,
  • zwiększenie atrakcyjności Spółki jako potencjalnego pracodawcy,
  • możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach CSR w ramach akcji reklamowych.

Wskazane powyżej korzyści z ponoszonych wydatków na działalność CSR mają zatem na celu zwiększenie przychodów ze sprzedaży opodatkowanej VAT. Wydatki ponoszone na projekty CSR jako ogólny koszt funkcjonowania Wnioskodawcy przekładają się na wyniki prowadzonej przez Spółkę działalności opodatkowanej VAT. W przypadku braku ponoszenia wydatków opisanych w stanie faktycznym oraz zdarzeniu przyszłym, Spółka nie byłaby w stanie realizować działalności opodatkowanej na dotychczasowym poziomie. Przykładowo, negatywny odbiór Spółki w środowisku lokalnym mógłby prowadzić do pojawienia się negatywnych ruchów społecznych (np. protestów), co uniemożliwiłoby lub w znaczący sposób zaburzyło prowadzenie działalności opodatkowanej. Również brak budowy trwałych relacji z samorządem lokalnym mógłby utrudnić wykonywanie podstawowej działalności Spółki.

W przypadku projektów CSR taką pozytywną implikacją będzie w szczególności poprawa relacji z interesariuszami, akceptacja ze strony władz lokalnych, społeczności lokalnych, liderów opinii publicznej, pozyskiwanie partnerów i klientów, którzy przywiązują wagę do działań CSR oraz wzmocnienie ich lojalności; wzrost zaufania do Spółki, w tym w zakresie dbałości o sprawy społeczne i ekologiczne; a także możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach CSR w ramach akcji reklamowych. Powyższe spowoduje z kolei długofalowy wzrost sprzedaży/zysków Spółki.

Działalność CSR Wnioskodawcy, w tym projekty CSR można również uznać za formę działalności marketingowej (reklamowej), która bez wątpienia jest związana z czynnościami opodatkowanymi realizowanymi przez Spółkę. W tym miejscu należy podkreślić, że działalność marketingowa nie musi być realizowana poprzez tradycyjne formy reklamy. Uwzględniając współczesne realia prowadzenia działalności gospodarczej, w tym w szczególności konieczność funkcjonowania w określonym otoczeniu ekonomicznym, jego odpowiednie kształtowanie może być formą działań marketingowych. W rozwiniętych krajach Europy Zachodniej i Ameryki Północnej praktyki CSR są powszechnie przyjętą metodą reklamy i promocji podmiotów gospodarczych, działających zwłaszcza w takich szczególnych branżach, w których typowa reklama (telewizyjna, radiowa, internetowa) nie ma zastosowania albo jej zastosowanie nie przynosi spodziewanych efektów. Taka argumentacja znajduje potwierdzenie m.in. w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 13 listopada 2013 r. sygn. I FSK 1606/12, zgodnie z którym usługi związane z wydatkami poniesionymi w ramach ogólnej strategii firmy działającej z zgodzie z doktryną społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) stanowią wydatki marketingowe. Co za tym idzie, w związku z tym że co do zasady działania marketingowe przekładają się bezpośrednio na wizerunek firmy, pośrednio wpływają więc na generowanie obrotu.

Potwierdzenie, że od wydatków na działalność CSR powinno podatnikom przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego można znaleźć w orzecznictwie sądów administracyjnych. Przykładowo:

  • NSA w wyroku z 8 marca 2022 r., sygn. akt I FSK1760/18 wskazał, że „Jak trafnie przyjął Sąd pierwszej instancji program CSR jest powszechnie przyjętą metodą reklamy i promocji podmiotów gospodarczych, działających zwłaszcza w takich branżach, w których typowa reklama (telewizyjna, radiowa, internetowa) nie ma zastosowania albo jej zastosowanie nie przynosi spodziewanych efektów. Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego wydatki na nabycie towarów i usług, poniesione w związku z realizacją społecznej odpowiedzialności biznesu mogą być kwalifikowane jako wydatki o charakterze marketingowym i mogą mieć związek z prowadzoną przez podatnika działalnością opodatkowaną, przekładając się bezpośrednio na wizerunek firmy, pośrednio więc na generowanie obrotu. Jest to bowiem koncepcja zarządzania przedsiębiorstwem, polegająca na świadomym, zrównoważonym działaniu zorientowanym nie tylko na zysk finansowy i aspekty ekonomiczne, ale także uwzględniającym potrzeby i wymagania szeroko pojętych interesów społecznych i ekologicznych w otoczeniu firmy (por.m.in. wyroki z 13 listopada 2013 r., sygn. akt I FSK 1606/12, z 13 czerwca 2018 r., sygn. akt I FSK 1420/16; z 26 września 2018 r., sygn. akt II FSK 2500/16 oraz z 2 kwietnia 2019 r., sygn. akt I FSK 561/17; CBOSA)”;
  • NSA w wyroku z 2 kwietnia 2019 r., sygn. akt I FSK 561/17 wskazał, że „Jak trafnie przyjął Sąd I instancji program CSR jest powszechnie przyjętą metodą reklamy i promocji podmiotów gospodarczych, działających zwłaszcza w takich szczególnych branżach, w których typowa reklama (telewizyjna, radiowa, internetowa) nie ma zastosowania albo jej zastosowanie nie przynosi spodziewanych efektów. W orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego (por.m.in. wyroki z 13 listopada 2013 r., sygn. akt I FSK 1606/12, z 13 czerwca 2018 r., sygn. akt I FSK 1420/16 oraz z 26 września 2018 r., sygn. akt II FSK 2500/16; dostępne w internetowej bazie orzeczeń sądów administracyjnych: orzeczenia.nsa.gov.pl-dalej CBOSA) wyjaśniono, że wydatki na nabycie towarów i usług, poniesione w związku z realizacją społecznej odpowiedzialności biznesu mogą być kwalifikowane jako wydatki o charakterze marketingowym i mogą mieć związek z prowadzona przez podatnika działalnością opodatkowaną. Jest to - jak podkreślono - koncepcja zarządzania przedsiębiorstwem, polegająca na świadomym, zrównoważonym działaniu zorientowanym nie tylko na zysk finansowy i aspekty ekonomiczne, ale także uwzględniającym potrzeby i wymagania szeroko pojętych interesów społecznych i ekologicznych w otoczeniu firmy”.
  • NSA w wyroku z 13 czerwca 2018 r., sygn. akt I FSK 1420/16 uchylając wyrok sądu pierwszej instancji oraz interpretację indywidualną wskazał, że w analizowanej sprawie „nie dostrzeżono bowiem związku poniesionych/ponoszonych wydatków z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa strony skarżącej (także w stosunkach wewnętrznych, jako pracodawcy, czy na zewnątrz, wobec klientów i lokalnej społeczności), uproszczono kwestię konkurencyjności Spółki, bez zwrócenia uwagi, że podmioty konkurują nie tylko na rynku polskim, ale i unijnym, czy światowym i działania podejmowane przez Spółkę w ramach CSR wpływają na jej konkurencyjność (bowiem na arenie międzynarodowej działalność tożsama z działalnością Spółki jest wykonywana), poprzez budowanie właściwego wizerunku (pozytywny odbiór Spółki, postrzeganie przez kontrahentów zagranicznych)”;
  • NSA w wyroku z 13 listopada 2013 r., sygn. akt I FSK 1606/12 wskazał, że „Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego usługi związane z wydatkami poniesionymi na organizację konkursu "M." przeprowadzonego w ramach ogólnej strategii firmy działającej z zgodzie z doktryną społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) stanowią wydatki marketingowe. Co do zasady działania marketingowe przekładają się bezpośrednio na wizerunek firmy, pośrednio więc na generowanie obrotu, w szczególności jeśli się weźmie po uwagę, że spółki energetyczne działają na rynku w warunkach konkurencji. W przywołanym przez Sąd I instancji orzeczeniu TSUE z dnia 8 lutego 2007 r. Investrand BV p-ko Staatssecretaris van Financiën C-435/05 Trybunał w tezie 24 wskazał, że prawo do odliczenia zostaje przyznane podatnikowi nawet w przypadku braku bezpośredniego i ścisłego związku pomiędzy konkretną transakcją powodującą naliczenia podatku a jedną lub kilkoma transakcjami objętymi podatkiem należnym, które rodzą prawo do odliczenia, gdy koszty usług stanowią część kosztów ogólnych podatnika i jako takie stanowią element cenotwórczy dla dostarczanych towarów lub świadczonych usług. Koszty te w zachowują bowiem bezpośredni i ścisły związek z całą działalnością gospodarczą podatnika”.

Analogiczny wniosek w odniesieniu do prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków na działalność CSR wynika z orzeczenia WSA w Warszawie z 25 kwietnia 2018 r., sygn. III SA/Wa 2348/17: „realizacja Programów z zakresu strategii CSR, a w konsekwencji i wydatki poniesione na zakupy towarów i usług związanych z przeprowadzeniem Programów w założeniu Skarżącej były działaniami i wydatkami z zakresu szeroko pojętego marketingu, strategii zarządzania firmą, budowania jej pozytywnego wizerunku, które wykazują pośredni związek z czynnościami opodatkowanymi. O pośrednim związku mówić można bowiem wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa - mają pośredni związek z działalnością, a tym samym z osiąganymi przez podatnika przychodami. Aby jednak można było uznać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do obrotu osiąganego przez podatnika np. poprzez odsprzedaż, lecz przez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości”.

W orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie budzi wątpliwości, że budowa wizerunku, w sferze działalności przedsiębiorcy jest zaliczana do kosztów ogólnych prowadzonej działalności gospodarczej, które, choć niezwiązane bezpośrednio z konkretnymi czynnościami opodatkowanymi, generują jednak prawo do odliczenia podatku (wyroki z 28 czerwca 2016 r., sygn. akt  I FSK 59/15; z 13 czerwca 2018 r., sygn. akt I FSK 1420/16, wyrok Trybunału w sprawie  C-126/14). Koszty te mogą być bowiem kwalifikowane jako koszty o charakterze marketingowym.

Potwierdzenie powyższego można znaleźć również w interpretacjach prawa podatkowego, przykładowo w:

  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 26 sierpnia  2022 r., znak: 1462-IPPP3.4512.974.2016.11.S/JG, w której organ uznał stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym spółka ma prawo do odliczania, na zasadzie ogólnej przewidzianej w art. 86 ust. 1 Ustawy VAT, podatku naliczonego wynikającego z faktur wskazujących spółkę jako nabywcę a potwierdzających nabycie świadczeń na potrzeby realizacji programu w ramach działań z obszarów strategii CSR za prawidłowe,
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 13 kwietnia  2022 r., znak: 0111-KDIB3-2.4012.36.2021.2.AZ wskazał, że „Przedstawione okoliczności pozwalają stwierdzić, że ww. projekt skierowany jest do pracowników Spółki i ma na celu zarówno budowanie pozytywnego wizerunku X jako odpowiedzialnego pracodawcy, wspierającego pracowników i ich rodziny, jak i zwiększenie satysfakcji pracowników poprzez umożliwienie im rozwoju osobistego i realizację pasji, co niewątpliwie przekłada się na pośredni związek wydatków poniesionych na ten cel ze sprzedażą opodatkowaną Spółki. Ponadto mając na uwadze, że elementem strony marketingowej będzie promowanie Spółki przez pracowników i członków ich rodzin biorących udział w zawodach, którzy występować będą w tych zdarzeniach w odzieży opatrzonej logo Spółki, w przypadku omawianego programu warunki uprawniające do odliczenia będą spełnione, gdyż wydatki, które poniesie Wnioskodawca przekładają się bezpośrednio na rozpoznawalność Spółki, jej wizerunek i pozytywne postrzeganie, pośrednio więc na generowanie obrotu przez Wnioskodawcę.”,
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 3 stycznia 2020 r., znak: IPPP1/4512-247/15-2/AS, w której organ uznał, że „Zauważyć należy, że program CSR (Corporate Social Responsibility) jest prowadzony przez Spółkę w ramach działalności gospodarczej i jest powszechnie przyjętą metodą reklamy i promocji podmiotów gospodarczych, działających zwłaszcza w szczególnych branżach, w których typowa reklama (telewizyjna, radiowa, internetowa) nie ma zastosowania albo jej zastosowanie nie przynosi spodziewanych efektów. Jest to koncepcja zarządzania przedsiębiorstwem polegająca na świadomym, zrównoważonym działaniu zorientowanym nie tylko na zysk finansowy i aspekty ekonomiczne, ale także uwzględniającym potrzeby wymagania szeroko pojętych interesów społecznych i ekologicznych w otoczeniu firmy” oraz „W rezultacie, jak wskazał Wnioskodawca, prowadzenie przez Spółkę programów CSR nie stanowi celu samego w sobie, lecz jest elementem strategii marketingowej Spółki i realnie przyczynia się do zwiększenia jej sprzedaży i obrotów poprzez uzyskanie lojalności klientów, pozyskiwanie nowych klientów, podniesienie wiarygodności w oczach partnerów handlowych, jak i władz społeczności lokalnych, zwiększenie rozpoznawalności na rynku, a w efekcie zwiększenie zainteresowania produktami, popularności oraz jej produktów, ukazanie Spółki jako podmiotu odpowiedzialnego społecznie, który troszczy się o społeczność zamieszkującą tereny na obszarze jej działalności. Ponadto jednym z celów organizacji programu CSR jest integracja i zwiększenie efektywności pracy pracowników zaangażowanych w realizację programu, a także wymiana informacji oraz zacieśniania relacji handlowych poprzez wspólną pracę pracowników i kontrahentów. W konsekwencji należy zgodzić się z Wnioskodawcą, że wydatki ponoszone w ramach programu CSR stanowią ogólny koszt funkcjonowania Spółki i przekładają się na wyniki prowadzonej przez Spółkę działalności opodatkowanej podatkiem VAT”,
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 5 października  2018 r., znak: ITPP1/4512-897/15/18-S/NK, w której to organ uznał po ponownym rozpatrzeniu sprawy w związku z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 13 czerwca 2018 r. sygn. akt I FSK 1420/16, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 września 2015 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków związanych z CSR, opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów oraz braku opodatkowania nieodpłatnego świadczenia usług w ramach CSR - jest prawidłowe;
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 9 czerwca 2015 r., znak: IPPP1/4512-382/15-4/MP,
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 29 lipca 2014 r., znak: ILPP1/443-353/14-2/AW.

Co więcej, należy podkreślić, że organy podatkowe (np. interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 29 marca 2018 r., znak. 0111-KDIB2-1.4010.47.2018.1.BJ, interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 30 listopada 2017 r., znak. 0114-KDIP2-2.4010.233.2017.2 stwierdzają na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych, że wydatki na CSR wpływają na osiągane przez podatników przychody, w związku z czym mogą stanowić koszty uzyskania przychodów. W takim przypadku, skoro określone wydatki są ponoszone w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, to nie sposób twierdzić, że nie są one ponoszone w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Podobnie zauważył skład orzekający NSA w wyroku z 13 czerwca 2018 r., sygn. I FSK 1420/16, który dokonując analizy interpretacji podatkowych w zakresie możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków na działalność CSR stwierdził, że: „lektura przywołanych interpretacji indywidualnych pokazuje w sposób jednoznaczny, że wykorzystywanie przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą strategii zarządzania opartej o koncepcję społecznej odpowiedzialności biznesu docelowo ma mieć przełożenie na ich wyniki finansowe i sukces gospodarczy”.

Zatem, w związku z tym, że spełniona zostaje przesłanka poniesienia w celu osiągnięcia przychodów, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, to w odniesieniu do tych samych wydatków spełniony zostanie również warunek związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Skoro źródłem przychodów podatnika jest prowadzona działalność gospodarcza (opodatkowana VAT), to wydatki ukierunkowane na źródła przychodów będą dokonywane w związku z tą działalnością.

Podsumowując, w ocenie Spółki, posiada ona prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków na organizację Wydarzeń 1, 2, 3 i 4, w ramach przyjętej w Spółce strategii CSR.

Ponadto, Spółka pragnie zauważyć, iż dla celów ustalenia sposobu opodatkowania Wydarzeń, których organizacja składa się z wielu różnych czynności i towarów, ustalić należy, czy jest to usługa kompleksowa, czy też każde ze świadczeń wchodzących w jej skład ma charakter odrębny. Usługa kompleksowa realizowana jest wówczas, gdy składa się z wielu różnych świadczeń, które prowadzą w konsekwencji do jednego celu. Cel ten stanowi sam w sobie świadczenie główne, a usługi wykonywane stanowią świadczenia pomocnicze.

Przechodząc do kwestii usługi kompleksowej, na wstępie odnotowania wymaga, że usługa kompleksowa złożona ze świadczeń akcesoryjnych nie została uregulowana w przepisach Ustawy VAT, jak również przepisach Dyrektywy 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. L 347,11.12.2006, s. 1-118 ze zm.). Kryteria, jakimi należy kierować się przy ocenie relacji poszczególnych świadczeń oferowanych przez przedsiębiorców w pakiecie, aby stwierdzić czy składają się one na usługę kompleksową, czy też stanowią usługi odrębne - zostały wypracowane w orzecznictwie TSUE. Następnie rozwinięte w orzecznictwie krajowych sądów administracyjnych. Przy czym ocena tego rodzaju każdorazowo wymaga przeprowadzenia całościowej, ostatecznej analizy stanu faktycznego sprawy. Nie jest bowiem in abstracto możliwe udzielenie wyczerpujących wskazówek w tym przedmiocie. Dlatego oceny tego, czy w stanie faktycznym sprawy mamy do czynienia z usługą kompleksową, czy też świadczeniami niezależnymi i odrębnymi, powinno się dokonywać in concreto, przy uwzględnieniu ogółu okoliczności, w jakich transakcja ma miejsce (por. wyrok TSUE z 25 lutego 1999 r. w sprawie C-349/96 - CPP, ECLI:EU:C:1999:93, pkt 27 i nast.).

Rozdzielanie i wyodrębnianie poszczególnych usług, podobnie jak ich nieuzasadnione łączenie, uznaje się - z punktu widzenia praktyki gospodarczej - za za Wydarzenie 2 sztuczny, pogarszający funkcjonalność systemu VAT, co prowadzi do ograniczenia zasady neutralności podatku, manifestującej się w podstawowym, konstrukcyjnym dla systemu podatku od wartości dodanej prawie do odliczenia (por. wyrok TSUE z 27 września 2012 r. w sprawie  C-392/11 - Field Fisher Waterhouse, ECLI:EU:C:2012:597, pkt 18).

Co do zasady, każde świadczenie do celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług powinno być traktowane jako odrębne i niezależne, jednak w sytuacji, gdy jedna usługa obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia kilka świadczeń, usługa ta nie powinna być sztucznie dzielona dla celów podatkowych. Pojedyncze świadczenie ma miejsce zwłaszcza wtedy, gdy jedną lub więcej części składowych uznaje się za usługę zasadniczą, podczas gdy inny lub inne elementy traktuje się jako usługi pomocnicze, do których stosuje się te same zasady opodatkowania co do usługi zasadniczej. Natomiast aby móc wskazać, że dana usługa jest usługą złożoną (kompleksową), powinna składać się ona z różnych świadczeń, których realizacja prowadzi jednak do jednego celu. Na usługę złożoną składa się więc kombinacja różnych czynności prowadzących do realizacji określonego celu – do wykonania świadczenia głównego, na które składają się różne świadczenia pomocnicze.

Usługę należy uznać za pomocniczą, jeśli nie stanowi ona celu samego w sobie, lecz jest środkiem do pełnego zrealizowania lub wykorzystania usługi zasadniczej. Pojedyncza usługa traktowana jest zatem jak element usługi kompleksowej wówczas, jeżeli cel świadczenia usługi pomocniczej jest zdeterminowany przez usługę główną oraz nie można wykonać lub wykorzystać usługi głównej bez usługi pomocniczej.

Wyżej wskazane zagadnienie związane z usługami kompleksowymi było przedmiotem wielu orzeczeń wydawanych zarówno przez TSUE, jak i sądy administracyjne. Początek koncepcji świadczeń kompleksowych dał wyrok Trybunału z 25 lutego 1999 r. w sprawie C-349/96 Card Protection Plan Ltd. W tej sprawie, spółka oferująca klientom usługi w zakresie ochrony przed skutkami utraty lub kradzieży kart kredytowych, przekazywała im również ubezpieczenie. Trybunał, rozpatrując sprawę, uznał, że ubezpieczenie może być opodatkowane tą samą stawką, co pozostałe usługi oferowane przez Card Protection Plan, jeżeli jest to usługa pomocnicza w stosunku do usługi zasadniczej, tzn. usługa, która nie stanowi dla klienta celu samego w sobie, lecz jest środkiem do lepszego wykorzystania usługi zasadniczej. Ogólnie, usługi pomocnicze niestanowiące celu samego w sobie należało, zdaniem Trybunału, opodatkować VAT z zastosowaniem stawki właściwej dla świadczenia głównego. Wyroki TSUE, które zapadły w sprawach o sygn. akt C-111/05 Aktiebolaget NN v. Skatteverket i C-41/04 Levob Verzekeringen BV i OV Bank NV, z których jednoznacznie wynika, że w sytuacji gdy „(…) Dwa lub więcej niż dwa świadczenia (czynności) dokonane przez podatnika na rzecz konsumenta są tak ściśle powiązane, że obiektywnie tworzą w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te świadczenia lub czynności stanowią jednolite świadczenie dla celów podatku od wartości dodanej”.

Powyższe dodatkowo znajduje potwierdzenie w orzecznictwie sądów administracyjnych, przykładowo WSA w Warszawie w wyroku z 22 marca 2018 r., sygn. akt III SA/Wa 1789/17 nie zgodził się ze stanowiskiem przedstawionym przez organ przyznając rację Spółce i wskazując, że „Skarżąca organizując Konferencje w sposób wskazany we wniosku nabędzie świadczenie kompleksowe, w skład którego wejdzie szereg elementów składowych, szczegółowo opisanych we wniosku i otrzyma od zewnętrznego organizatora jedną fakturę dokumentującą realizację kompleksowej usługi, a nie jej poszczególnych elementów składowych. Analiza świadczeń złożonych w okolicznościach przedstawionych we wniosku, pozwala uznać, że nabyta usługa organizacji Konferencji obiektywnie tworzy, w aspekcie gospodarczym, jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter więc należy ją uznać za usługę kompleksową. Nabycie przez Wnioskodawcę opisanych usług można zatem zaliczyć do usług złożonych, składających się z kombinacji różnych czynności. Jak wynika z opisu sprawy Wnioskodawca zleca czynności związane z organizacją Konferencji, podmiotowi zewnętrznemu, to podmiot zewnętrzny przygotowuje spotkanie w sposób kompleksowy,  tj. jest on odpowiedzialny za niemalże każdy jego element składowy, tak aby wspólnie tworzyły one całe przedsięwzięcie. Zatem celem nabycia tej usługi jest zorganizowanie całej Konferencji przez podmiot zewnętrzny i to on zapewnia wszystkie elementy niezbędne do wykonania tej usługi. Poszczególne usługi, chociaż są niezbędne do organizacji Konferencji zgodnie z zapotrzebowaniem zgłoszonym przez Skarżącą nie stanowią dla niej celu samego w sobie lecz są jedynie środkiem do lepszego wykorzystania usługi głównej. Zakwestionowane przez organ w interpretacji usługi (organizacja rozrywek podczas czasu wolnego, w tym przykładowo wstępów do parków wodnych, zwiedzanie miasta, imprez tanecznych) nie mają charakteru samoistnego lecz tworzą w aspekcie ekonomicznym jedną całość z pozostałymi usługami (przygotowaniem i organizacją obiektów, w których odbywa się konferencja, zapewnieniem niezbędnego wyposażenia technicznego, organizacją transportu do miejsca konferencji, w tym organizacją przelotów i komunikacji do i z lotniska w przypadku konferencji organizowanych poza Polską, przygotowaniem gadżetów) - usługę polegającą na organizacji Konferencji. Skoro więc, Wnioskodawca zlecając podmiotowi zewnętrznemu przygotowanie Konferencji, to nabywa on kompleksową usługę organizacji Konferencji”.

Reasumując, Sąd stwierdził, że skoro nabywane świadczenia kompleksowe służą do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, to na podstawie przepisów art. 86 ust. 1 i ust. 2 Ustawy VAT wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany w fakturze dokumentującej ich wykonanie w pełnej wysokości.

Tym samym w omawianym przypadku nie znajduje zastosowania art. 88 ust. 1 pkt 4 Ustawy VAT. Zgodnie z tym przepisem obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych. Spółka będzie nabywała kompleksową usługę organizacji poszczególnych Wydarzeń (w skład których wchodzą usługi cateringowe). Tym samym, Spółka nie będzie nabywała pojedynczych usług gastronomicznych.

Potwierdza to interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 kwietnia 2018 r., znak. 0111-KDIB3-1.4012.83.2018.2.WN, w której stwierdzono: „Co prawda w świetle powołanego art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług, podatek naliczony z tytułu nabycia usług noclegowych i gastronomicznych - co do zasady - nie podlega odliczeniu, jednakże powyższe ograniczenie nie ma zastosowania w sytuacji, gdy przedmiotem zakupu jest usługa kompleksowa, czyli co do istoty jedna usługa, na którą składają się poszczególne elementy, w tym usługi gastronomiczne”.

W związku z powyższym Spółka stoi na stanowisku, iż usługi świadczone na rzecz Spółki w związku z organizacją poszczególnych Wydarzeń stanowiły usługi kompleksowe służące do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie przepisów art. 86 ust. 1 i ust. 2 Ustawy VAT, dlatego też Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany w fakturach je dokumentujących w pełnej wysokości.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest:

  • prawidłowe - w zakresie kwalifikacji wszystkich nabytych w związku z organizacją Wydarzenia 1 świadczeń za usługę kompleksową,
  • nieprawidłowe - w zakresie kwalifikacji wszystkich nabytych w związku z organizacją  Wydarzenia 2, 3 i 4 świadczeń za usługę kompleksową,
  • prawidłowe - w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego na fakturach dotyczących zakupu towarów i usług w celu organizacji Wydarzeń w części dotyczącej uczestnictwa w:
  • Wydarzeniu 1 - dzieci i młodzieży oraz społeczności lokalnej,
  • Wydarzeniu 2 – pracowników Spółki i ich rodzin, pracowników innych spółek z Grupy, kontrahentów Spółki i ich pracowników,
  • Wydarzeniu 3 - pracowników Spółki i ich rodzin,
  • Wydarzeniu 4 - pracowników Spółki i ich rodzin,
  • nieprawidłowe w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego na fakturach dotyczących zakupu towarów i usług w celu organizacji Wydarzenia 4 w części dotyczącej uczestnictwa w Wydarzeniu zaproszonych gości.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”. W myśl tego przepisu:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a) nabycia towarów i usług,

b) dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z powołanych przepisów art. 86 ustawy wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione łącznie określone warunki:

  • odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług,
  • towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego),
  • faktura dokumentuje czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski, czyli została na niej wskazana kwota podatku.

Przedstawiona zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Należy zauważyć, że formułując w art. 86 ust. 1 ustawy warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną, ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej.

Ponadto należy podkreślić, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W myśl art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy:

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem:

a) (uchylona)

b) nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób,

c) usług noclegowych nabywanych w celu ich odprzedaży, opodatkowanych u tego podatnika na podstawie art. 8 ust. 2a.

Ponadto, zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy:

Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Natomiast w myśl art. 88 ust. 4 ustawy:

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

W tym miejscu należy wskazać, że zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wyznacza czynnik przedmiotowy - opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług oraz czynnik podmiotowy - czynności muszą być wykonywane przez podatnika działającego w takim charakterze w odniesieniu do tych czynności.

Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Według art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z opisu sprawy wynika, że Spółka jest największym producentem wysokiej jakości (…) i jednym z wiodących producentów (…) używanego do produkcji (…) w Unii Europejskiej. Spółka konkuruje z kilkunastoma innymi przedsiębiorstwami w branży. Działalność Spółki prowadzona jest na warunkach konkurencyjnych. Spółka należy do Grupy (…) i zajmuje się (…) i sprzedażą (…) (głównie (…)). Odbiorcami docelowymi Spółki są podmioty prowadzące działalność gospodarczą na rynku przemysłu ciężkiego, tj. m.in. (…) oraz (…). Okresowo Spółka prowadzi sprzedaż (…) na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Spółka pełni rolę producenta ((…) czy produktu  (...) - (…) oraz dystrybutora zakupionych towarów od podmiotów trzecich ((…)). Spółka świadczy też usługi najmu wraz z refakturą mediów, dokonuje sprzedaży złomu i (…).

Spółka jest liderem w działaniach na rzecz klimatu, w tym celu przystąpiła do raportowania w renomowanym ratingu międzynarodowej organizacji CDP z Wielkiej Brytanii działań na rzecz klimatu.

W Spółce została wdrożona Strategia Zrównoważonego Rozwoju (Strategia CSR, Polityka CSR) na lata 2021-2030, która zakłada realizację działań z zakresu szeroko pojętej społecznej odpowiedzialności biznesu. Spółka tworząc strategię biznesową uwzględniła wpływ, jaki wywiera na otoczenie, w którym funkcjonuje - uwzględniając interesy społeczne, aspekty środowiskowe, czy relacje z rożnymi grupami interesariuszy, w szczególności pracownikami i społecznościami lokalnymi. Społeczna odpowiedzialność biznesu jest więc elementem procesu zarządzania przedsiębiorstwem, które wykracza poza obszary dotychczasowych działań przyczyniając się do pozytywnych zmian w otoczeniu Spółki.

Realizowana przez Spółkę Polityka CSR opiera się m.in. na kształtowaniu współpracy ze społecznościami lokalnymi i organizacjami wewnętrznymi, gdzie istotne jest ustandaryzowanie podejścia do dialogu z interesariuszami otoczenia społecznego firmy (społeczności lokalne, związki zawodowe, organizacje otoczenia bliższego), ugruntowaniu pozycji zaufanego i stabilnego partnera biznesowego, utrzymaniu pozycji odpowiedzialnego pracodawcy, budowaniu wizerunku Spółki i Grupy (…) jako partnera proekologicznego, czy wzroście efektywności komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej Grupy (…), który realizowany jest poprzez wzmacnianie poczucia przynależności pracowników do Grupy (…) oraz tworzenie oczekiwanych wzorców zachowań i działań w organizacji.

W obszarze każdego z tych celów podejmowane są poszczególne inicjatywy służące celowi głównemu działalności społecznie odpowiedzialnej, co wiąże się z koniecznością podejmowania szeregu działań operacyjnych adresowanych do różnych grup interesariuszy Spółki, takich jak: pracownicy, organizacje związkowe, samorządy czy społeczności lokalne, władze centralne, organizacje pozarządowe, organizacje branżowe, konkurenci czy dostawcy i klienci.

Prowadzenie biznesu w sposób odpowiedzialny przynosi Spółce wymierne korzyści - takie jak budowanie pozytywnych i trwałych relacji z partnerami społecznymi, czy wzmacnianie rozpoznawalności przedsiębiorstwa. Działania CSR pomagają więc budować długofalowe relacje z otoczeniem: społecznością lokalną, opinią publiczną, inwestorami, pracownikami, czy organizacjami pozarządowymi. Relacje te oparte są na wzajemnym zaufaniu oraz wysokich standardach etycznych.

Spółka dba o wizerunek przyjaznego i kluczowego pracodawcy oraz podatnika i partnera samorządów, realizuje zarówno długoterminowe autorskie programy społeczne, jak i działania charytatywne, a także jest mecenasem sportu. Działania społeczne, zwłaszcza charytatywne koncentrują się na terenach, na których funkcjonują zakłady Spółki oraz terenach, na które A. może oddziaływać. Od lat Spółka szczególną wagę przywiązuje do wspierania dzieci i młodzieży. Realizowane są zarówno projekty zorientowane na potrzeby i oczekiwania konkretnej społeczności, działania proekologiczne, kampanie społeczne, czy też programy dla pracowników, promujące np. aktywny tryb życia lub wolontariat. Spółka angażuje się także w propagowanie sportu wśród pracowników, dzieci i młodzieży, lokalnych społeczności, propaguje wartości uczciwej i etycznej rywalizacji.

Rodzaj prowadzonej przez Spółkę działalności w szerokim zakresie determinuje potrzebę budowania partnerskich relacji z przedstawicielami społeczności lokalnej i administracji na rzecz realizacji wspólnych celów i budowania zrozumienia dla wzajemnych relacji. Spółka jest świadoma tego, że to ludzie są największym kapitałem firmy i to oni decydują o jej sukcesie. Pracownikom Spółka stara się zapewnić optymalne warunki rozwoju zawodowego i osobistego. Wyżej wskazane kierunki rozwoju oraz cele Spółki bezpośrednio przekładają się na jej działania podejmowane na rzecz pracowników i ich rodzin, współpracowników, kontrahentów, mieszkańców lokalnych społeczności oraz przedstawicieli władz samorządowych.

Spółka w 2023 r. zorganizowała liczne Wydarzenia na rzecz ww. interesariuszy, tj.  Wydarzenie 1, Wydarzenie 2, Wydarzenie 3 i Wydarzenie 4.

Wydarzenie 1 było wydarzeniem o charakterze naukowo-sportowym organizowanym przez Spółkę w ramach projektu skierowanego do dzieci i młodzieży, tj. (…). Wydarzenie to było skierowane do dzieci.  Wydarzenie 1 został zorganizowane zarówno dla dzieci pracowników oraz lokalnej społeczności.

Wydarzenie 2 odbyło się na terenie (…) przy okazji obchodów (…)-lecia Spółki i mogli wziąć w nim udział pracownicy Spółki wraz z rodzinami oraz pracownicy innych Spółek wchodzących w skład Grupy, kontrahenci Spółki, jak również pracownicy kontrahentów Spółki.

Wydarzenie 3 było zorganizowane dla pracowników Spółki (…) oraz ich rodzin, natomiast Wydarzenie 4 zostało zorganizowane dla pracowników Spółki i ich rodzin. W Wydarzeniu 4 uczestniczyli również zaproszeni goście, tj. (…), funkcjonariusze Policji, strażacy i osoba z Koła (…).

Wszystkie ww. Wydarzenia stanowiły dla Spółki element strategii nakierowanej na wzrost wydajności pracowników, zleceniobiorców i miały wpływać na zwiększenie sprzedaży opodatkowanej w Spółce oraz przełożyły się na wzrost rozpoznawalności marki i budowanie renomy Spółki.

Uczestnictwo w ww. Wydarzeniach było bezpłatne dla uczestników, za wyjątkiem  Wydarzenia 2. Udział w Wydarzeniu 2 był odpłatny, wszyscy zainteresowanie wzięciem udziału w Wydarzeniu 2 zobowiązani byli do zakupu pakietu startowego. Wydatki na wszystkie Wydarzenia zostały sfinansowane ze środków obrotowych Spółki, a na ich pokrycie nie były angażowane środki z Zakładowego Funduszu Świadczeń Pracowniczych. W ramach organizacji Wydarzeń Spółka nie poniosła wydatków na zakup alkoholu.

Z tytułu nabycia towarów/usług związanych z organizacją 4 Wydarzeń Spółka otrzymała faktury z wykazaną kwotą podatku VAT. Podmioty (usługodawcy), od których Spółka nabyła świadczenia składające się na organizację danego Wydarzenia byli zarejestrowanymi czynnymi podatnikami podatku VAT i byli to różni usługodawcy odpowiadający za organizację wydarzenia.

W związku z organizacją Wydarzenia:

1. Wydarzenie 1 - Spółka poniosła wydatki na: zakup usług promocji i reklamy  Wydarzenia 1, zakup usług ochroniarskich, zakup usług związanych z organizacją  Wydarzenia 1, tj. występ artystów na scenie dużej i pod namiotem, zapewnienie atrakcji sportowych, zapewnienie stanowisk naukowych, sprzętu, koszty obsługi technicznej, zapewnienie materiałów promocyjnych, oprawy multimedialnej, prawidłowego oznakowania terenu wydarzenia, sanitariatów oraz transportu animatorów w ramach obsługi kompleksowej.

Poszczególne świadczenia w ramach umowy na organizację  Wydarzenia 1, na które Spółka poniosła wydatki związane z organizacją  Wydarzenia 1 miały charakter usługi kompleksowej.

Umowa na zorganizowanie Wydarzenia 1 zawierała kosztorys wyszczególniający wartościowo usługi składające się na całość umowy. Umowa została zawarta na konkretną kwotę za całość usługi.

2.  Wydarzenie 2

Wydatki poniesione na organizację  Wydarzenia 2 zostały udokumentowane kilkoma fakturami.

Spółka poniosła koszty kompleksowej usługi organizacji Wydarzenia 2 na:

  • kompleksową organizację Wydarzenia 2 z przeszkodami,
  • budowę i przygotowanie trasy,
  • organizację biura zawodów,
  • zapewnienie opieki medycznej podczas wydarzenia,
  • zapewnienie i wykonanie medali, pucharów, upominków, napojów, posiłków regeneracyjnych,
  • zapewnienie obsługi informatycznej,
  • wykonanie logotypu dedykowanego Wydarzeniu 2, który został wykorzystany w celu promocji wydarzenia w tym między innymi na stronie internetowej Spółki, w mediach społecznościowych Spółki, plakatach, banerach,
  • koszulki techniczne dla zawodników z logotypem wydarzenia i logotypem Spółki,
  • promowanie wydarzenia w mediach z wykorzystaniem logotypu Spółki,
  • umieszczenie logotypu A. na konstrukcjach pneumatycznych, w miasteczku eventowym,
  • zapewnienie powierzchni reklamowej na płotkach i wzdłuż trasy Wydarzenia 2,
  • materiały promujące A. w ramach pakietów startowych,
  • zapewnienie strefy VIP w miasteczku eventowym, tj. zapewnienie infrastruktury namiotowej, mebli, wyposażenia, obsługi,
  • przekazanie materiałów zdjęciowych i filmowych, z możliwością wykorzystania do celów promocyjnych i reklamowych wraz z przeniesieniem autorskich praw majątkowych,
  • poniesione na rzecz wykonawcy imprezy, który zgodnie z zawartą umową ponosił odpowiedzialności za czynności osób zaangażowanych w przygotowanie i realizację umowy, tj. zawodników, inne osoby, za szkody i powstałe straty.

Poszczególne świadczenia związane z Wydarzeniem 2 w ramach umowy z dostawcą na jego kompleksową organizację miały charakter usługi kompleksowej. Dla umowy na kompleksową organizację Wydarzenia 2 z przeszkodami zostało ustalone wynagrodzenie w jednej kwocie. Spółka otrzymała fakturę z tytułu kompleksowej organizacji Wydarzenia 2 (zgodnie z umową na kompleksową organizację  Wydarzenia 2).

Ponadto zostały poniesione dodatkowe koszty związane z organizacją Wydarzenia 2 na:

  • usługi cateringowej dla obsługi Wydarzenia 2 i wolontariuszy,
  • usługi cateringowej dla zaproszonych gości,
  • transport stacji transformatorowo-rozdzielczej,
  • koncert orkiestry podczas Wydarzenia 2,
  • naprawę ławek i prac zabezpieczających podczas Wydarzenia 2,
  • poczęstunek, słodycze, napoje dla uczestników i zaproszonych gości,
  • obsługę rozrywkową wydarzenia (wata cukrowa była rozdawana podczas  Wydarzenia 2),
  • loty widokowe helikopterem podczas Wydarzenia 2,
  • urządzenie parku, tj. przygotowanie dmuchanych placów zabaw dla dzieci, nagłośnienia, animatorów, dwóch namiotów oraz obsługi.

Te dodatkowe koszty zostały udokumentowane odrębnymi fakturami od innych dostawców, stanowiły odrębne wydatki. Dodatkowe koszty, jakie poniosła Spółka przy organizacji Wydarzenia 2 były niezbędne do wykonania usługi głównej spełniającej wymagania Spółki, tj. kompleksowej usługi organizacji Wydarzenia 2.

3. Wydarzenie 3 - Spółka w związku z organizacją Wydarzenia 3 poniosła wydatki – udokumentowane poszczególnymi fakturami – na:

  • usługi cateringowe,
  • wynajem hali namiotowej,
  • zapewnienie zabezpieczenia medycznego podczas (…),
  • najem banerów reklamacyjnych,
  • najem toalet,
  • nagrody związane z udziałem w loterii,
  • zakup słodyczy,
  • najem terenu pod trasę (…).

Wszystkie te wydatki na Wydarzenie 3 zostały poniesione odrębnie. W ramach zlecenia nie została sporządzona kompleksowa umowa. Poszczególne towary i usługi były fakturowane osobno przez różnych kontrahentów.

4. Wydarzenie 4 - w ramach organizacji Wydarzenia 4 Spółka zakupiła - udokumentowane poszczególnymi fakturami:

  • kamizelki ostrzegawcze,
  • taśmy ostrzegawcze,
  • usługę druku broszur,
  • wynajem kabiny sanitarnej,
  • usługę wygrodzenia pasa jezdni,
  • usługę cateringową,
  • upominki zawierające logo Spółki (np. maskotka, latarka, skakanka) przekazane uczestniczącym w (…) dzieciom,
  • usługę udziału w (…) gościa.

Wszystkie wydatki na organizację Wydarzenia 4 były poniesione odrębnie. W ramach zlecenia nie została sporządzona kompleksowa umowa. Poszczególne towary i usługi były fakturowane osobno przez różnych kontrahentów.

W przypadku Wydarzenia 3 i 4 nie było podmiotu, który kompleksowo organizował wydarzenie.

Usługi cateringowe nie stanowiły elementu usługi kompleksowej organizacji danego Wydarzenia. W ramach Wydarzeń nie było usług noclegów oraz Spółka nie dokonywała zakupu alkoholu.

Z uwagi na zakres nabywanych usług niezbędnych do realizacji Wydarzeń niemożliwym było, aby tylko jeden podmiot wykonał wszystkie usługi/dokonał dostawy towarów niezbędnych do organizacji Wydarzeń - w związku z tym z perspektywy Spółki nie było koniecznym, aby tylko jeden podmiot wykonał wszystkie usługi/dokonał dostawy towarów. Spółka musiała nabyć świadczenia od różnych usługodawców/dostawców, tak aby możliwe było zorganizowanie danego Wydarzenia.

Wszystkie usługi (czynności) nabyte przez Spółkę od różnych usługodawców/dostawców miały na celu doprowadzić do określonego efektu, tj. organizacji danego Wydarzenia spełniającego wymagania Spółki. Każda z czynności wchodzących w skład usługi organizacji danego Wydarzenia była niezbędna dla wykonania przez usługodawców zobowiązania umownego wobec Spółki. Zatem fakt nabycia przez Spółkę świadczeń od różnych usługodawców wpłynął na jakość organizacji danego Wydarzenia, bowiem bez tych świadczeń niemożliwym byłoby zorganizowanie danego Wydarzenia spełniającego wymagania Spółki.

W przedmiotowej sprawie mają Państwo wątpliwości, czy przysługuje Państwu prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki poniesione na organizację w 2023 r. opisanych Wydarzeń.

Aby ocenić prawidłowość Państwa stanowiska w przedmiotowym zakresie w pierwszej kolejności należy rozstrzygnąć, czy w analizowanej sytuacji, Spółka dokonała nabycia kompleksowej usługi organizacji danego Wydarzenia.

Generalnie system podatku od wartości dodanej opiera się na zasadzie, że każde świadczenie jest traktowane odrębnie i niezależnie na potrzeby opodatkowania tym podatkiem.

Ani dyrektywa Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 z 11.12.2006, str. 1, ze zm.), ani też przepisy krajowe nie zawierają definicji świadczenia złożonego. Brak również szczególnych uregulowań dotyczących przesłanek uznawania danego świadczenia za świadczenie złożone. Ocena, w jakich okolicznościach świadczenia powiązane należy traktować jako świadczenia jednolite, kształtowana jest na bazie orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W szczególności wskazać należy wyrok Trybunału z 6 lipca 2006 r. w sprawie C-251/05 Talacre Beach Caravan Sales Ltd, w którym Trybunał stwierdził, że należy dać prymat ochronie zasady, nierozszerzania zwolnienia podatkowego nad traktowaniem kilku dostaw jako świadczenia złożonego, opodatkowanego wedle zasad dotyczących świadczenia głównego. Każde odstępstwo od zasadniczej stawki podatku od towarów i usług winno być zatem interpretowane ściśle i ta ogólna zasada musi być brana bezwzględnie pod uwagę przy ocenie okoliczności konkretnej sprawy.

W pewnych jednak okolicznościach formalnie odrębne świadczenia, które mogą być wykonywane oddzielnie, a zatem, odpowiednio, prowadzić do opodatkowania lub zwolnienia, należy uważać za jednolitą czynność, gdy nie są one niezależne (por. np. wyrok TSUE z 2 grudnia 2010 r. w sprawie C-276/09 Everything Everywhere Ltd, z 27 września  2012 r. w sprawie C-392/11 Field Fisher Waterhouse LLP, z 17 stycznia 2013 r. w sprawie  C-224/11 BGŻ Leasing sp. z o.o.). Orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zawiera zatem wskazówki dotyczące warunków, jakie muszą być spełnione, żeby uznać określony zespół świadczeń za świadczenie złożone.

Jedna transakcja występuje zatem wtedy, gdy dwa lub więcej elementów albo dwie lub więcej czynności, dokonane przez podatnika, są ze sobą tak ściśle związane, że tworzą obiektywnie tylko jedno niepodzielne świadczenie gospodarcze, którego rozdzielenie miałoby charakter sztuczny (por. np. wyrok TSUE z 25 lutego 1999 r. w sprawie C-349/96 Card Protection Plan Ltd, ww. wyrok C-392/11; ww. wyrok TSUE C-224/11; lub też wyrok TSUE z 27 czerwca 2013 r. w sprawie C-155/12 RR Donnelley Global Tumkey Solutions Poland sp. z o.o.).

Ponadto jedno lub więcej świadczeń stanowi świadczenie główne, natomiast pozostałe świadczenie lub świadczenia stanowią świadczenie lub świadczenia dodatkowe/pomocnicze, traktowane z punktu widzenia podatkowego tak jak świadczenie główne tj. dzielące los prawny świadczenia głównego. W szczególności świadczenie należy uznać za dodatkowe/pomocnicze w stosunku do świadczenia głównego, jeżeli nie stanowi ono dla klienta celu samo w sobie, lecz służy skorzystaniu w jak najlepszy sposób ze świadczenia głównego, tj. stanowi środek do korzystania na jak najlepszych warunkach z tego świadczenia (por. ww. wyrok TSUE C-349/96, C-392/11, C-224/11 lub też C-155/12).

Poza tym w wyroku z 21 lutego 2008 r. w sprawie C-425/06 Part Service Srl Trybunał wskazał, że aby stwierdzić, czy mamy do czynienia z tzw. usługą kompleksową, należy w pierwszej kolejności poszukiwać elementów charakterystycznych dla rozpatrywanej czynności celem określenia, czy podatnik dostarcza konsumentowi kilka odrębnych świadczeń głównych, czy też jedno świadczenie. W orzeczeniu tym Trybunał wskazał na konieczność dokonania analizy charakteru transakcji także z punktu widzenia nabywcy, z uwagi na fakt, że to właśnie perspektywa nabywcy powinna być podstawą do ustalenia, jaki był rzeczywisty charakter świadczenia. Tak również TSUE orzekł w wyroku z 10 marca 2011 r. w sprawach połączonych C-497/09, C-499/09, C-501/09 i C-502/09: „W szczególności świadczenie należy uznać za dodatkowe w stosunku do świadczenia głównego, jeżeli nie stanowi ono dla klienta celu samo w sobie, lecz służy skorzystaniu w jak najlepszy sposób ze świadczenia głównego”.

Natomiast w wyroku z 27 października 2005 r. w sprawie 041/04 Levob Verzekeringen BV, OV Bank NV, Trybunał wskazał, że art. 2 (1) VI Dyrektywy „należy interpretować w ten sposób, że jeżeli dwa lub więcej niż dwa świadczenia (lub czynności) dokonane przez podatnika na rzecz konsumenta, rozumianego jako konsumenta przeciętnego, są tak ściśle związane, że obiektywnie tworzą one w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te świadczenia lub czynności stanowią jednolite świadczenie do celów stosowania podatku od wartości dodanej”.

Powyższe oznacza, że dla oceny, czy w danej sytuacji są spełnione przesłanki dla uznania danego zespołu świadczeń za jedno świadczenie kompleksowe jest ocena, czy w przypadku wydzielenia poszczególnych świadczeń, dla nabywcy będą one miały istotną wartość. Ważne jest, czy świadczenia są ze sobą ściśle powiązane w taki sposób, że samodzielnie nie przynoszą wymaganej, praktycznej korzyści z punktu widzenia przeciętnego konsumenta. Nie ma znaczenia subiektywny punkt widzenia dostawcy lub odbiorcy świadczenia. Istnienie jednego świadczenia złożonego nie wyklucza zastosowanie do poszczególnych jego elementów odrębnych cen.

Jeżeli jednak w skład świadczonej usługi wchodzić będą czynności, które nie służą wyłącznie wykonaniu czynności głównej, zasadniczej, lecz mogą mieć również charakter samoistny, to wówczas nie ma podstaw dla traktowania ich jako elementu czynności kompleksowej.

W celu ustalenia, czy świadczenia stanowią kilka niezależnych świadczeń czy jedno świadczenie, należy poszukiwać elementów charakterystycznych dla rozpatrywanej transakcji (por. ww. wyrok TSUE C-392/11 lub C-224/11). Nie ma jednak bezwzględnej zasady dotyczącej ustalania zakresu danego świadczenia z punktu widzenia podatku VAT, a co za tym idzie, w celu ustalenia zakresu danego świadczenia należy wziąć pod uwagę ogół okoliczności, w jakich ma miejsce dana transakcja.

Podmioty (usługodawcy), od których Spółka nabyła świadczenia składające się na organizację danego Wydarzenia byli zarejestrowanymi czynnymi podatnikami podatku VAT.

1. Opisane Wydarzenie -  Wydarzenie 1 - zorganizowali Państwo w taki sposób, że zawarli Państwo jedną umowę z usługodawcą na kompleksową organizację  Wydarzenia 1, ponosząc opisane wyżej wydatki w ramach obsługi kompleksowej. W umowie tej przewidziano konkretną kwotę za całość usługi. Poszczególne świadczenia w ramach umowy na organizację Wydarzenia 1, na które Spółka poniosła wydatki związane z organizacją  Wydarzenia 1 miały charakter usługi kompleksowej, chociaż umowa ta zawierała kosztorys wyszczególniający wartościowo usługi składające się na całość umowy. Zamiarem Państwa nie było więc nabycie od tego usługodawcy pojedynczych usług, które razem mogłyby składać się na organizację  Wydarzenia 1, tylko nabycie całościowej obsługi tego Wydarzenia. Pomimo faktu, iż na świadczoną przez usługodawcę usługę organizacji  Wydarzenia 1 składało się szereg czynności, to wszystkie one miały na celu doprowadzenie do określonego efektu, tj. organizacji Wydarzenia spełniającego wymagania Spółki. Każda z czynności wchodzących w skład usługi organizacji  Wydarzenia 1 była niezbędna dla wykonania przez usługodawcę zobowiązania umownego wobec Spółki.

Tym samym należy zgodzić się z Państwem, że usługa organizacji Wydarzenia 1 nabyta od jednego usługodawcy obejmująca opisane wyżej świadczenia stanowiła świadczenie kompleksowe i poszczególne czynności w ramach tego świadczenia stanowiły element świadczenia głównego, którym była organizacja Wydarzenia 1. Można bowiem w powyższych okolicznościach mówić o jednym świadczeniu głównym - organizacji Wydarzenia 1, na które składają się inne świadczenia pomocnicze stanowiące elementy usługi kompleksowej. Dlatego też nabywaną przez Spółkę usługę organizacji Wydarzenia 1 można uznać za usługę kompleksową, zaś czynności wchodzące w jej skład należy uznać za świadczenia pomocnicze.

Państwa stanowisko w tej części uznaję za prawidłowe.

2. Opisane Wydarzenie - Wydarzenie 2 - zorganizowali Państwo w taki sposób, że zawarli Państwo jedną umowę z usługodawcą na kompleksową usługę organizacji  Wydarzenia 2, ponosząc wydatki na: kompleksową organizację Wydarzenia 2, budowę i przygotowanie trasy, organizację biura zawodów, zapewnienie opieki medycznej podczas wydarzenia, zapewnienie i wykonanie medali, pucharów, upominków, napojów, posiłków regeneracyjnych, zapewnienie obsługi informatycznej, wykonanie logotypu dedykowanego Wydarzeniu 2, który został wykorzystany w celu promocji wydarzenia w tym miedzy innymi na stronie internetowej Spółki, w mediach społecznościowych Spółki, plakatach, banerach, koszulki techniczne dla zawodników z logotypem wydarzenia i logotypem Spółki, promowanie wydarzenia w mediach z wykorzystaniem logotypu Spółki, umieszczenie logotypu A. na konstrukcjach pneumatycznych, w miasteczku eventowym, zapewnienie powierzchni reklamowej na płotkach i wzdłuż trasy Wydarzenia 2, materiały promujące Spółkę w ramach pakietów startowych, zapewnienie strefy VIP w miasteczku eventowym, tj. zapewnienie infrastruktury namiotowej, mebli, wyposażenia, obsługi, przekazanie materiałów zdjęciowych i filmowych, z możliwością wykorzystania do celów promocyjnych i reklamowych wraz z przeniesieniem autorskich praw majątkowych, poniesione na rzecz wykonawcy imprezy, który zgodnie z zawartą umową ponosił odpowiedzialności za czynności osób zaangażowanych w przygotowanie i realizację umowy, tj. zawodników, inne osoby, za szkody i powstałe straty. W umowie tej przewidziano wynagrodzenie w jednej kwocie za kompleksową organizację  Wydarzenia 2. Spółka otrzymała fakturę z tytułu kompleksowej organizacji Wydarzenia 2 (zgodnie z umową na kompleksową organizację Wydarzenia 2). Pomimo faktu, iż na świadczoną przez usługodawcę usługę organizacji Wydarzenia 2 składało się szereg czynności, to wszystkie one miały na celu doprowadzenie do określonego efektu, tj. organizacji Wydarzenia spełniającego wymagania Spółki. Każda z czynności wchodzących w skład kompleksowej usługi organizacji Wydarzenia 2 była niezbędna dla wykonania przez usługodawcę zobowiązania umownego wobec Spółki.

Tym samym należy zgodzić się z Państwem, że usługa organizacji Wydarzenia 2 nabyta od jednego usługodawcy obejmująca opisane wyżej świadczenia stanowiła świadczenie kompleksowe i poszczególne czynności w ramach tego świadczenia stanowiły element świadczenia głównego, którym była organizacja Wydarzenia 2. Można bowiem w powyższych okolicznościach mówić o jednym świadczeniu głównym - organizacji Wydarzenia 2, na które składają się inne świadczenia pomocnicze stanowiące elementy usługi kompleksowej, takie jak wymienione powyżej. Dlatego też nabywaną przez Spółkę usługę organizacji Wydarzenia 2 (od jednego kontrahenta) można uznać za usługę kompleksową, zaś czynności wchodzące w jej skład należy uznać za świadczenia pomocnicze.

Ponadto w ramach organizacji tego Wydarzenia ponieśli Państwo udokumentowane odrębnymi fakturami otrzymanymi od innych dostawców dodatkowe koszty związane z organizacją Wydarzenia 2, tj. odrębne wydatki na:

  • usługi cateringowej dla obsługi Wydarzenia 2 i wolontariuszy,
  • usługi cateringowej dla zaproszonych gości,
  • transport stacji transformatorowo-rozdzielczej,
  • koncert orkiestry podczas Wydarzenia 2,
  • naprawę ławek i prac zabezpieczających podczas Wydarzenia 2,
  • poczęstunek, słodycze, napoje dla uczestników i zaproszonych gości,
  • obsługę rozrywkową wydarzenia (wata cukrowa była rozdawana podczas  Wydarzenia 2),
  • loty widokowe helikopterem podczas Wydarzenia 2,
  • urządzenie parku, tj. przygotowanie dmuchanych placów zabaw dla dzieci, nagłośnienia, animatorów, dwóch namiotów oraz obsługi.

Dodatkowe koszty, jakie poniosła Spółka przy organizacji Wydarzenia 2 były niezbędne do organizacji tego Wydarzenia.

Ww. wydatki co prawda były niezbędne do wykonania usługi organizacji Wydarzenia 2, nie były jednak elementem wyżej opisanej kompleksowej usługi organizacji  Wydarzenia 2, gdyż Spółka nabyła te świadczenia od kilku innych odrębnych dostawców i zostały one udokumentowane odrębnymi fakturami. Wszystkie ww. dodatkowe świadczenia jako niestanowiące elementu kompleksowej usługi organizacji  Wydarzenia 2 należy zatem analizować odrębnie w kontekście prawa do odliczenia podatku VAT.

Państwa stanowisko w tej części uznaję za nieprawidłowe.

3. Opisane Wydarzenia - Wydarzenie 3 i Wydarzenie 4 - zorganizowali Państwo w taki sposób, że w ramach zlecenia ich organizacji nie zostały z usługodawcami sporządzone kompleksowe umowy na organizację tych Wydarzeń. Poszczególne towary i usługi jakie Państwo nabyliście w celu organizacji tych Wydarzeń były udokumentowane osobnymi fakturami wystawionymi przez różnych usługodawców/kontrahentów. Wszystkie wydatki na organizację Wydarzenia 3 i Wydarzenia 4 były poniesione przez Państwa odrębnie.

Tym samym wbrew Państwa wskazaniu, nabyte przez Państwa usługi w ramach organizacji Wydarzenia 3 i Wydarzenia 4 nie stanowiły świadczeń kompleksowych, gdyż jak sami Państwo wskazali w uzupełnieniu do wniosku:

 „W przypadku Wydarzenia 3 i 4 nie było podmiotu, który kompleksowo organizował te wydarzenia”.

Państwa stanowisko w tej części uznaję za nieprawidłowe.

Odnosząc się do kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego należy wskazać, że zgodnie z przytoczonym wcześniej art. 86 ust. 1 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Przy czym prawo to nie przysługuje – nawet gdy określone wcześniej warunki są spełnione – w sytuacji wystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 88 ustawy.

Wskazany przepis w art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy wprost wyklucza prawo do odliczenia podatku VAT od nabytych usług gastronomicznych.

Należy w tym miejscu wskazać, że ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje ani pojęcia usług gastronomicznych, ani pojęcia usług cateringowych – które nabywacie Państwo w zw. z organizacją niektórych Wydarzeń. Posiłkując się zatem definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego PWN przyjąć należy, że usługa gastronomiczna polega na przygotowaniu i podaniu posiłku w miejscu, w którym jest on przyrządzany, tj. w restauracji czy innym lokalu. Catering oznacza natomiast dostarczenie przygotowanych posiłków w miejsce wskazane przez zamawiającego, np. do siedziby spółki. W świetle powyższego uznać należy, że catering różni się od usług gastronomicznych.

Pojęcie „usług gastronomicznych” rozumiane jest wąsko. Jego zakres znaczeniowy pokrywa się z tym określonym w art. 6 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiające środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112; Dz. Urz. UE L 77 z 23.03.2011, str. 1, ze zm.) dla „usług restauracyjnych”, które zdefiniowane zostały jako świadczone w lokalu należącym do usługodawcy usługi polegające na dostarczaniu gotowej lub niegotowej żywności i napojów, przeznaczonych do spożycia przez ludzi, wraz z odpowiednimi usługami wspomagającymi pozwalającymi na ich natychmiastowe spożycie. Dostarczanie żywności lub napojów albo też żywności i napojów stanowić ma przy tym jedynie element większej całości, w której przeważać powinny usługi.

Podobnie wypowiedział się również Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku w sprawie C-231/94 Faalborg-Gelting. W powyższym orzeczeniu TSUE udzielił odpowiedzi na pytanie, kiedy mamy do czynienia z usługą restauracyjną, a kiedy ze sprzedażą żywności „na wynos”, t.j. de facto z dostawą towarów. Jak zauważył TSUE, usługa restauracyjna jest rezultatem szeregu czynności, począwszy od gotowania potrawy do jej serwowania, przy czym jednocześnie do dyspozycji klienta pozostaje infrastruktura, w tym jadalnia z pomieszczeniami sąsiadującymi (np. szatnia), umeblowanie i zastawa stołowa. Osoby, które w ramach wykonywania swojego zawodu pracują w restauracjach, wykonują na rzecz nabywcy posiłków wiele czynności, takich jak nakrywanie do stołu, doradzanie klientowi i objaśnianie szczegółów dotyczących posiłków w menu, podawanie do stołu i sprzątanie po zakończeniu konsumpcji. Usługi restauracyjne charakteryzuje zatem cały zespół cech i czynności, przy czym dostawa posiłku jest jedynie częścią usługi, choć stanowi dominujący element. Zatem należy je klasyfikować dla celów VAT jako świadczenie usług. Jednocześnie TSUE podkreślił, że sytuacja wygląda odmiennie, jeśli transakcja dotyczy posiłków „na wynos” i nie obejmuje usługi mającej na celu uzyskanie wzrostu konsumpcji na miejscu przy odpowiednim podaniu potrawy. Wtedy mamy do czynienia z dostawą towarów (tj. żywności).

Wprawdzie powyższy wyrok dotyczył rozstrzygnięcia kwestii miejsca opodatkowania określonych czynności, jednak zaprezentowany przez TSUE podział na usługi restauracyjne oraz dostarczanie żywności „na wynos” może być pomocny przy ustaleniu rzeczywistego charakteru cateringu. Wyrok ten w pośredni sposób pomaga odróżniać klasyczne usługi gastronomiczne od cateringu, rozumianego jako przygotowanie i dostarczenie żywności we wskazane miejsce.

Usługi restauracyjne i cateringowe, choć bardzo podobne, nie są tożsame. Ich różnice są bardzo istotne z punktu widzenia podatku VAT.

W świetle powyższego przyjąć należy, że wyłączenie, o którym mowa w cyt. wyżej art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy dotyczy tylko usług gastronomicznych rozumianych jako usługi restauracyjne. Nie obejmuje ono natomiast usług cateringowych.

Biorąc pod uwagę, że prawo do odliczenia powinno być realizowane natychmiast po powstaniu podatku naliczonego, decydujące znaczenie dla oceny istnienia prawa do odliczenia będzie miał zamierzony (deklarowany) związek podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Przy czym związek ten może mieć charakter bezpośredni lub pośredni.

O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą, np. dalszej odsprzedaży (towary handlowe) lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy. Bezpośrednio wiążą się więc z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością przedsiębiorcy można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa - mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganym przez podatnika obrotem opodatkowanym. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością podmiotu, istnieć musi związek przyczynowo - skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług, a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podmiot obrotu.

Istnienie związku między nabywanymi towarami i usługami a transakcjami opodatkowanymi podatnika jest traktowane jako niezbędny wymóg powstania prawa do odliczenia podatku również w Dyrektywie 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Stanowisko powyższe znajduje również potwierdzenie w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Zasada neutralności podatku VAT, a także kwestia pośredniego związku pomiędzy podatkiem naliczonym VAT a czynnościami opodatkowanymi jako warunku wystarczającego do zachowania prawa do odliczenia VAT były przedmiotem licznych orzeczeń TSUE m.in.: wyrok z 15 stycznia 1998 r. w sprawie C-37/95 (Państwo Belgijskie v. Ghent Coal Terminal NV), wyrok z 22 lutego 2001 r. w sprawie C-408/96 (Abbey National plc v. Commissioners of Customs & Excisie), wyrok z 26 maja 2005 r. w sprawie C-465/03 (Kretztechnik AG v. Finanzamt Linz), wyrok z 27 września 2001 r. w sprawie C-16/00 (CIBO Particiationis SA v. Directeur region al des impots du Nord-Pas-de-Calats). TSUE podkreślał, że co do zasady, prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przysługuje podatnikom wówczas, gdy istnieje bezpośredni związek poniesionych wydatków ze sprzedażą opodatkowaną. Jednakże, brak bezpośredniego związku z konkretną czynnością podlegającą opodatkowaniu nie wyklucza prawa odliczenia podatku VAT w przypadku tzw. kosztów ogólnych działania podatnika, o ile koszty te mogą być przypisane do działalności podatnika podlegającej opodatkowaniu VAT.

Ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.

Istotna jest intencja nabycia – jeśli dany towar (usługa) ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych, wówczas – po spełnieniu wymienionych w art. 86 ust. 1 ustawy wymogów formalnych – odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych.

Wystarczającym zatem jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towaru lub usługi, przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej oraz planowanej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakup ten dokonany został w celu jego wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej. Ta warunkowość realizacji określonego w art. 86 ust. 1 ustawy prawa obniżenia podatku należnego o podatek naliczony powoduje, że nieziszczenie się warunku pozytywnego, jakim jest wykorzystanie towaru lub usługi do realizacji czynności opodatkowanej podatnika, np. gdy okaże się, że zmieniono przeznaczenie towaru (usługi) i został on ostatecznie wykorzystany do czynności zwolnionych od VAT lub niepodlegających VAT – spowoduje konieczność weryfikacji uprzedniego odliczenia podatku naliczonego.

Należy zauważyć, że CSR (Corporate Social Responsibility), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu (przedsiębiorstw) to koncepcja, według której przedsiębiorstwa na etapie budowania strategii dobrowolnie uwzględniają interesy społeczne i ochronę środowiska, a także relacje z różnymi grupami interesariuszy.

Najpowszechniejsza definicja tego pojęcia została określona w 2010 r. przez Międzynarodową Organizację Standaryzacyjną (ang. International Organization for Standarization, ISO). Według Normy PN-ISO 26000 („Guidance on social responsibility”) społeczna odpowiedzialność biznesu to „odpowiedzialność organizacji za wpływ jej decyzji i działań na społeczeństwo i środowisko, zapewniana przez przejrzyste i etyczne postępowanie, które przyczynia się do zrównoważonego rozwoju, zdrowia i dobrobytu społeczeństwa, bierze pod uwagę oczekiwania inwestorów, jest zgodne z obowiązującym prawem, spójne z międzynarodowymi normami zachowania, zintegrowane z działaniami organizacji i praktykowane w jej relacjach”.

Norma PN-ISO 26000 jest przeznaczona dla wszystkich organizacji: biznesowych, administracji rządowej i samorządowej oraz trzeciego sektora. Norma ta nie podlega certyfikacji, jest zbiorem praktyk i standardów dających możliwość dobrowolnego ich stosowania przez organizację. Każda organizacja może posługiwać się tą normą, jeżeli postępuje zgodnie z jej zasadami. Można wybrać te obszary, które dotyczą konkretnej organizacji i dostosować się do nich.

Praktyki CSR są współcześnie uznaną metodą reklamy i promocji podmiotów gospodarczych, działających zwłaszcza w szczególnych branżach, w których typowa reklama (telewizyjna, radiowa, internetowa) nie ma szerokiego zastosowania.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 23 marca 2017 r., sygn. akt I FSK 1458/15 wskazał, że podejmowanie przez podatnika działań w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu jest z pewnością pożądane chociażby ze względu na uwzględniany przez firmę interes społeczny, nie oznacza to jednak, że we wszystkich tego typu inwestycjach przedsiębiorca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych na działania CSR, gdyż jest to uzależnione od okoliczności konkretnego przypadku. W każdej zatem konkretnej, wskazanej we wniosku sytuacji należy rozważyć, czy podejmowane przez przedsiębiorcę czynności (zakupy, usługi) w ramach CSR mają związek z działalnością opodatkowaną i wpływ na powstanie obrotu.

Chociaż pojęcie CSR, jako pewnego rodzaju jednolita struktura funkcjonuje (jest realizowane) w działalności biznesowej oraz jest dostrzegane na poziomie publicznym (zdefiniowanie pojęcia CSR przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną w normie ISO 26000 z  2010 r.), to jednak wypada podkreślić, że nie jest ono znane jako takie przepisom o podatku od towarów i usług. Nie zostało ono w niej wymienione wprost, brak jest także innej konstrukcji prawnej, która pozwalałaby uznać tego rodzaju wydatki całościowo. To zaś prowadzi do wniosku, że nie jest możliwe, dokonywanie oceny wszystkich zagregowanych w strukturze CSR wydatków tak jakby był to jeden wydatek. Jakkolwiek podejmowanie przez podatnika działań w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu jest z pewnością pożądane chociażby ze względu na uwzględniany przez firmę interes społeczny, nie oznacza to jednak, że we wszystkich tego typu inwestycjach przedsiębiorca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych na działania CSR, gdyż jest to uzależnione od okoliczności konkretnego przypadku.

Ponadto nie znajduje podstawy prawnej na gruncie podatku od towarów i usług, wywodzenie prawa do odliczenia podatku naliczonego z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych lub ustawy o rachunkowości, na podstawie której Spółka ma obowiązek sprawozdawczy w zakresie polityki społecznej, pracowniczej, środowiska naturalnego, poszanowania praw człowieka oraz przeciwdziałania korupcji. Regulacja odliczenia podatku naliczonego związana jest wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Wskazać także należy, że nie wystarczy subiektywne przekonanie o wpływie poniesionego wydatku na osiągnięcie przyszłych obrotów. Nawet jeśli, zdaniem podatnika, działania podejmowane są w ramach przyjętej strategii biznesowej można przypisać do społecznej odpowiedzialność biznesu, to należy mieć również na uwadze, że każdy wydatek powinien być rozpatrywany indywidualnie.

W Państwa opinii w ramach wszystkich opisanych we wniosku Wydarzeń pośrednimi implikacjami podjętych działań, które miały przełożenie na działalność prowadzoną przez przedsiębiorstwo są: wzrost zaufania do Spółki, w tym w zakresie dbałości o sprawy społeczne i zdrowotne oraz edukację najmłodszych, poprawa relacji z interesariuszami, akceptacja ze strony władz lokalnych, społeczności lokalnych, liderów opinii publicznej, pozyskiwanie partnerów i klientów, którzy przywiązują wagę do działań CSR oraz wzmocnienie ich lojalności, długofalowy wzrost sprzedaży/zysków, ograniczenie sytuacji kryzysowych np. związanych z pozwami do sądu, karami za zanieczyszczanie środowiska, podejmowaniem zbytniego ryzyka, wzrost konkurencyjności firmy dzięki uruchomieniu różnych zasobów wykorzystywanych w projektach CSR, podniesienie motywacji pracowników oraz ich identyfikacji z wartościami Spółki, zwiększenie atrakcyjności Spółki jako potencjalnego pracodawcy, możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach CSR w ramach akcji reklamowych.

Odpowiadając na Państwa pytania postawione we wniosku należy w stosunku do każdego z rodzaju wydatków poniesionych w związku ze zorganizowaniem w 2023 r. danego Wydarzenia przeanalizować, czy istnieje pomiędzy tymi wydatkami, a opodatkowaną działalnością gospodarczą Spółki polegającą na  (…) i sprzedaży (…) bezpośredni lub pośredni (tj. wpływający na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości i przyczyniający się do generowania przez Spółkę obrotów) związek uprawniający podatnika do odliczenia podatku naliczonego. Nie wszystkie bowiem wydatki ponoszone w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu zdefiniowanej jako koncepcja zarządzania przedsiębiorstwem polegająca na świadomym, zrównoważonym działaniu zorientowanym nie tylko na zysk finansowy i aspekty ekonomiczne, ale także uwzględniającym potrzeby i wymagania szeroko pojętych interesów społecznych i ekologicznych w otoczeniu firmy (vide: wyrok NSA z 13 czerwca 2018 r., sygn. akt I FSK 1420/16) uprawniają podatnika do odliczenia podatku naliczonego. Prawo to jest bowiem uzależnione od okoliczności konkretnego przypadku, a w szczególności charakteru poniesionego wydatku i profilu prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.

Odnosząc się do poszczególnych Wydarzeń zrealizowanych przez Spółkę należy stwierdzić, co następuje.

1.  Wydarzenie 1 było wydarzeniem o charakterze naukowo-sportowym organizowanym przez Spółkę w ramach projektu skierowanego do dzieci i młodzieży, tj. (…).

W ramach Wydarzenia 1 odbyły się naukowe eksperymenty związane z powietrzem, wodą, ogniem, ziemią oraz z kuchnią molekularną. Dzieci mogły obejrzeć przedstawienie teatralne związane z ekologią, ochroną środowiska oraz mogły korzystać z zapewnionych atrakcji, tj. strefy dmuchańców, basenów z łódeczkami.  Wydarzenie 1 było połączeniem nauki i zabawy. W ramach wydarzenia został przeprowadzony konkurs dla dzieci z wiedzy o Spółce oraz szeroko rozumianym (…), co bezpośrednio przełożyło się na propagowanie wiedzy o prowadzonej przez Spółkę działalności. Wydarzenie 1 zostało zorganizowane zarówno dla dzieci pracowników, jak i lokalnej społeczności. Spółka dba o wizerunek przyjaznego i kluczowego pracodawcy. Dzięki możliwości udziału w Wydarzeniu 1 dzieci pracowników, Spółka zareklamowała siebie jako pracodawcę stabilnego, perspektywicznego, u którego warto pracować i wiązać z firmą swój rozwój zawodowy oraz osobisty.

Ponadto, celem Wydarzenia 1 była również budowa akceptacji społecznej działalności Spółki, podnoszenie świadomości i zmiana nawyków w zakresie ekologii, ochrony środowiska i zdrowego stylu życia, edukacja dzieci i młodzieży dotycząca rozróżnienia między (…), propagowanie nauk ścisłych i przyrodniczych. Wydarzenie 1 miało też na celu promocję Spółki poprzez organizowanie konkursu wiedzy o Spółce, prowadzonej przez nią działalności oraz oferowanych przez nią towarach. Informacja o  Wydarzeniu 1, w tym plakaty zapraszające do wzięcia udziału w wydarzeniu, pojawiły się w mediach społecznościowych, na stronie internetowej Spółki, w prasie lokalnej oraz w radiowęzłach zakładowych.

Wskazaliście Państwo, że Wydarzenie 1 przełożyło się na wzrost rozpoznawalności marki i budowanie renomy Spółki, gdyż w jego trakcie miała miejsce prezentacja Spółki, zwrócono uwagę na jej osiągnięcia, dynamiczny rozwój oraz pozytywny wpływ jaki odcisnęła na okoliczne miejscowości i ich mieszkańców. Wydarzenie 1 przełożyło się też na kreowanie pozytywnych relacji z interesariuszami a także utrwalenie pozytywnego wizerunku Spółki, gdyż ważnym elementem Państwa działalności jest prowadzenie działalności promocyjnej oraz prospołecznej w regionie, dzięki czemu Spółka kompensuje ewentualne uciążliwości, jakie wiążą się z prowadzeniem działalności(…). Punktem wyjścia dla Spółki w osiąganiu wymiernych korzyści jest świadomość i przekonanie mieszkańców o konieczności postawienia na rozwój Spółki. W ramach organizacji Wydarzenia rozpowszechniali Państwo swój wizerunek oraz podejmowali aktywnie działania reklamowe i promocyjne na swoją rzecz, np. plakaty zawierające logotyp Spółki (…) zapraszające do wzięcia udziału w wydarzeniu pojawiły się w mediach społecznościowych, na stronie internetowej Spółki, w prasie lokalnej oraz w radiowęzłach zakładowych. W trakcie wydarzenia były puszczane filmy o Spółce i roli (…)w produkcji (…).

Z perspektywy specyfiki działalności Spółki, bardzo ważnym elementem w budowaniu długoterminowych relacji z lokalną społecznością jest rekompensowanie negatywnego oddziaływania. Jak Państwo wskazujecie Wasza firma jest bardzo silnie związana z regionem, w którym działa. (…) tworzyło i tworzy kulturę (…). Zatem Państwa Spółka dba o wizerunek przyjaznego i kluczowego pracodawcy. Jesteście świadomi tego, że to ludzie są największym kapitałem firmy i to oni decydują o sukcesie. Staracie się zapewnić swoim pracownikom optymalne warunki rozwoju zawodowego i osobistego. Dzięki organizacji Wydarzenia 1 zareklamowaliście się jako stabilny i silny partner biznesowy oraz pracodawca, u którego warto pracować i wiązać z firmą swój rozwój zawodowy.

Jesteście ukierunkowani na dynamiczny rozwój swojej działalności, i zdajecie sobie sprawę, że rozwój ten nie jest możliwy bez odpowiedniej kadry pracowniczej, na którą składać się mają wybitni specjaliści, jak i pracownicy fizyczni oraz, że równie istotna jest dobra współpraca z władzami samorządów lokalnych, jak i przychylność okolicznych mieszkańców.

W czasie  Wydarzenia 1 przemawiał Prezes Spółki, który podkreślał, że Spółka produkuje głównie (…), który jest niezbędny do przeprowadzenia transformacji (…). (…) jest produktem strategicznym dla UE, a wiedza na temat różnic między (…) wpływa na sposób postrzegania Spółki przez lokalną społeczność i kontrahentów.

Biorąc pod uwagę profil działalności Spółki jako przedsiębiorstwa z branży (…) i uwzględniając wpływ, jaki działalność ta wywiera na środowisko naturalne (m.in. w postaci (…)), a także cel realizowanego Wydarzenia dążącego m.in. do podnoszenie świadomości i zmiany nawyków społeczności lokalnej oraz dzieci w zakresie ekologii, ochrony środowiska i zdrowego stylu życia, edukacji dzieci dotyczącej rozróżnienia między (…), propagowania nauk ścisłych i przyrodniczych oraz charakter poniesionych wydatków w ramach ww. Wydarzenia mających na celu promocję Spółki funkcjonującą w warunkach konkurencji, należy uznać, że istniał pośredni związek przyczynowo - skutkowy pomiędzy zakupami zrealizowanymi w związku z organizacją  Wydarzenia 1 a działalnością opodatkowaną Spółki. Wydatki te choć nie miały bezpośredniego związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT, jednakże – przez wpływ na ogólne funkcjonowanie Spółki – pośrednio miały związek z uzyskaniem przez Spółkę obrotu opodatkowanego podatkiem VAT.

W ramach  Wydarzenia 1 Spółka poniosła koszty zakupu towarów i usług niezbędnych do jego zorganizowania w ramach jednej usługi obsługi kompleksowej  Wydarzenia 1. Organizacja  Wydarzenia 1 przełożyła się nie tylko na rozwój Spółki rozumiany jako utrzymanie i wzrost przychodów ze sprzedaży towarów, ale również wpłynęła na poprawę dialogu ze społecznością lokalną, co przełożyło się na budowę pozytywnych i trwałych relacji zarówno z partnerami społecznymi, jak i biznesowymi, wzrost konkurencyjności firmy na rynku globalnym i pośrednio wpłynęło na prowadzoną przez Spółkę działalność opodatkowaną podatkiem VAT. Dzięki takiemu działaniu Spółka utrwaliła swój wizerunek jako stabilnego i perspektywicznego partnera handlowego/biznesowego oraz pracodawcę. Korzyści jakie przynosi odpowiednia promocja przedsiębiorstwa, w dłuższym okresie są istotnym elementem determinującym właściwą realizację całej strategii rozwoju Spółki.

Nie można zatem wykluczyć, z uwagi na szeroki krąg odbiorców produktów Spółki, że działania w ramach  Wydarzenia 1przełożyły się na ostatecznych nabywców produktów Spółki lub też nakłoniły one klientów do ich nabycia.

Przenosząc powyższe na grunt przedmiotowej sprawy należy wskazać, że na podstawie przepisów art. 86 ust. 1 i ust. 2 ustawy, przysługuje Państwu (czynnemu podatnikowi VAT) prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturze dokumentującej zakup kompleksowej usługi organizacji Wydarzenia 1, bowiem z treści wniosku wynika, że wydatki te zostały poniesione na cele działalności gospodarczej i są pośrednio związane z czynnościami opodatkowanymi.

Państwa stanowisko w tej części uznaję za prawidłowe.

2.  Wydarzenie 2 odbyło się na terenie (…) przy okazji obchodów (…)-lecia Spółki. W  Wydarzeniu 2 mogli wziąć udział pracownicy Spółki wraz z rodzinami oraz pracownicy innych Spółek wchodzących w skład Grupy, kontrahenci Spółki, jak również pracownicy kontrahentów Spółki po zakupieniu kodu startowego. Od pobranych opłat startowych Spółka naliczyła podatek ze stawką VAT 23% i wystawiła w związku z tym stosowne dokumenty sprzedaży, tj. fakturę oraz paragony z kasy fiskalnej i dokumenty wewnętrzne. Ponadto odbyła się sprzedaż biletów z puli przysługującej Organizatorowi, przy czym to Organizator sam decydował komu sprzeda przysługującą pulę. Spółka nie miała wpływu, ani wglądu do listy uczestników organizatora. Organizator nie był powiązany ze Spółką.

Wydarzenie 2 zostało zorganizowane w celu popularyzacji i propagowania biegania, promocji zdrowego stylu życia i aktywnego wypoczynku, a ponadto promocji miejscowych terenów, przez które przebiegała trasa Wydarzenia 2. Informacje o  Wydarzeniu 2 zostały zamieszczone na stronie internetowej Spółki, w mediach społecznościowych, plakatach, stronie internetowej wykonawcy. Ponadto, na rzecz przedmiotowego wydarzenia został przygotowany dedykowany logotyp, który następnie Spółka umieściła na balonach, bramach wejściowych, namiotach, płotkach oraz wzdłuż trasy wydarzenia.

Spółka poniosła koszty zakupu kompleksowej usługi organizacji  Wydarzenia 2, na którą składało się szereg świadczeń (opisanych wyżej). Spółka otrzymała fakturę od usługodawcy z tytułu kompleksowej organizacji Wydarzenia 2 (zgodnie z umową na kompleksową organizację Wydarzenia 2).

Ponadto Spółka poniosła dodatkowe koszty związane z organizacją Wydarzenia 2 na:

  • usługi cateringowej dla obsługi Wydarzenia 2 i wolontariuszy,
  • usługi cateringowej dla zaproszonych gości,
  • transport stacji transformatorowo-rozdzielczej,
  • koncert orkiestry podczas Wydarzenia 2,
  • naprawę ławek i prac zabezpieczających podczas Wydarzenia 2,
  • poczęstunek, słodycze, napoje dla uczestników i zaproszonych gości,
  • obsługę rozrywkową wydarzenia (wata cukrowa była rozdawana podczas  Wydarzenia 2),
  • loty widokowe helikopterem podczas Wydarzenia 2,
  • urządzenie parku, tj. przygotowanie dmuchanych placów zabaw dla dzieci, nagłośnienia, animatorów, dwóch namiotów oraz obsługi.

Te dodatkowe koszty były niezbędne do prawidłowej organizacji Wydarzenia 2.

Spółka wskazała, że  Wydarzenie 2 przełożyło się na wzrost rozpoznawalności marki i budowanie renomy Spółki. Organizując to wydarzenie aktywnie podejmowaliście działania reklamowe i promocyjne na swoją rzecz. Plakaty zapraszające do wzięcia udziału w wydarzeniu, pojawiły się m.in. w mediach społecznościowych, na stronie internetowej Spółki.  Wydarzenie 2 przełożyło się na kreowanie pozytywnych relacji z interesariuszami a także utrwalenie pozytywnego wizerunku Spółki. Punktem wyjścia do osiągania wymiernych korzyści jest świadomość i przekonanie mieszkańców o konieczności postawienia na rozwój Spółki.

Jesteście Państwo ukierunkowani na dynamiczny rozwój swojej działalności, który nie jest możliwy bez odpowiedniej kadry pracowniczej, na którą składać się mają wybitni specjaliści, jak i pracownicy fizyczny. Ponadto z perspektywy działalności Spółki równie istotna jest dobra współpraca z władzami samorządów lokalnych, jak i przychylność okolicznych mieszkańców. Organizując wydarzenie mieliście możliwość zaprezentowania się jako stabilny i dobrze prosperujący przedsiębiorca dbający o pracowników i lokalną społeczność.

Staracie się zapewnić swoim pracownikom optymalne warunki rozwoju zawodowego i osobistego, i dzięki organizacji Wydarzenia 2, mogliście zareklamować siebie jako stabilnego i silnego partnera biznesowego oraz pracodawcę, u którego warto pracować i wiązać z firmą swój rozwój zawodowy.

Udział w  Wydarzeniu 2 (pracowników i ich rodzin, pracowników innych spółek z Grupy oraz kontrahentów i ich pracowników) wpłynął na budowanie relacji, integrowanie i dobrą atmosferę.

Dzięki wydarzeniu pracownicy mieli okazję poprawić komunikację i nawiązać więzi, które przyczyniły się do lepszej atmosfery w pracy, dobre relacje między pracownikami są kluczowe dla sukcesu firmy. Pracownicy, którzy są zintegrowani i czują się komfortowo w swoim zespole, zwykle są bardziej zmotywowani i chętniej angażują się w pracę. Udział w Wydarzeniu 2 umożliwił także poprawę zaangażowania pracowników w realizację celów Spółki i do nowych wyzwań.

Uczestnictwo rodzin pracowników Spółki wpłynęło na przyjemniejszą partycypację w  Wydarzeniu 2 pracowników, co przełożyło się na realizację celów ww. wydarzenia - integracja, poprawa atmosfery kadry itp.

Wskazujecie Państwo, że funkcjonujecie w grupie podmiotów powiązanych, które w praktyce działają w celu realizacji wspólnego celu gospodarczego, tj. osiągania jak największych zysków. Zasadne jest zatem integrowanie i budowanie dobrej atmosfery nie tylko między pracownikami Spółki, ale szerzej, tj. między wszystkimi pracownikami/ i współpracownikami obecnymi w grupie kapitałowej. Przekłada się to na zwiększenie poczucia identyfikacji z marką Spółki. Wpływa na zwiększone porozumienie między pracownikami Spółki a pracownikami spółek powiązanych kapitałowo ze Spółką, na ich bardziej efektywną pracę, a zatem także na generowanie większych zysków (w tym zysków generowanych przez Spółkę).

Kontrahenci i ich pracownicy mieli możliwość zwrócić uwagę na osiągnięcia Państwa Spółki, jej dynamiczny rozwój oraz pozytywny wpływ jaki ma na okoliczne miejscowości i ich mieszkańców. Dzięki takim czynnościom reklamowym utrwaliliście swój wizerunek jako stabilnego i perspektywicznego partnera handlowego/biznesowego, co ma wpływ na Waszą sprzedaż opodatkowaną.

Organizując  Wydarzenie 2 chcieliście ugruntować dobre relacje pomiędzy Waszymi pracownikami a pracownikami spółek z Grupy, kontrahentami i ich pracownikami.

Korzyści jakie przynosi odpowiednia promocja przedsiębiorstwa, w dłuższym okresie są istotnym elementem determinującym właściwą realizację całej strategii rozwoju Spółki. Biorąc pod uwagę szeroki krąg odbiorców produktów Spółki, nie można zatem wykluczyć, że wywieszone w trakcie Wydarzenia 2 banery Spółki oraz puszczane filmy o Spółce i roli (…) w produkcji (…) przełożyły się na ostatecznych nabywców produktów Spółki lub też nakłoniły one klientów do ich nabycia.

Ze względu na cel realizowanego Wydarzenia dążącego do popularyzacji i propagowania  biegania, promocji zdrowego stylu życia i aktywnego wypoczynku, integracji wszystkich stron związanych ze Spółką od strony pracowniczej oraz biznesowej i przedstawienie siebie jako odpowiedzialnego społecznie partnera biznesowego i pracodawcę oraz charakter poniesionych wydatków w ramach ww. Wydarzenia mających na celu promocję Spółki funkcjonującą w warunkach konkurencji zwiększającą rozpoznawalność priorytetów i działań społecznych Spółki, należy uznać, że istniał pośredni związek przyczynowo - skutkowy pomiędzy zakupami zrealizowanymi w związku z organizacją Wydarzenia 2 a działalnością opodatkowaną Spółki. Wydatki te choć nie miały bezpośredniego związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT, jednakże - przez wpływ na ogólne funkcjonowanie Spółki – pośrednio miały związek z uzyskaniem przez Spółkę obrotu opodatkowanego podatkiem VAT.

Zgodnie ze wskazaniem Spółki zakupione w ramach  Wydarzenia 2 towary i usługi, niezbędne do jego zorganizowania, mogły przekładać się nie tylko na jej rozwój rozumiany jako wzrost przychodów ze sprzedaży towarów, ale również na utrzymanie dotychczasowego poziomu przychodów ze sprzedaży, a także na powstrzymanie obniżenia poziomu przychodów ze sprzedaży. Ponadto, działania te niewątpliwie wpływają na poprawę dialogu ze społecznością lokalną, co przekłada się na budowę pozytywnych i trwałych relacji zarówno z partnerami społecznymi, jak i biznesowymi, co z kolei wpływa na wzrost konkurencyjności firmy na rynku globalnym i pośrednio wpływa na prowadzoną działalność opodatkowaną podatkiem VAT.

Przenosząc powyższe na grunt przedmiotowej sprawy należy wskazać, że na podstawie przepisów art. 86 ust. 1 i ust. 2 ustawy, przysługuje Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturze wystawionej przez usługodawcę w związku z poniesionymi wydatkami na zakup kompleksowej usługi organizacji Wydarzenia 2 oraz na fakturach wystawionych przez innych odrębnych usługodawców dokumentujących poniesienie dodatkowych kosztów, których nie można uznać za część kompleksowej usługi organizacji Wydarzenia 2, bowiem z treści wniosku wynika, że wydatki te zostały poniesione na cele działalności gospodarczej i są związane pośrednio z czynnościami opodatkowanymi.

Prawo do odliczenia przysługuje również w odniesieniu do nabytych w ramach organizacji  Wydarzenia 2 usług cateringowych, gdyż jak wyjaśniono powyżej charakter tych świadczeń jest inny niż usług gastronomicznych, dlatego art. 88 ust. 1 pkt 4 nie ma tu zastosowania.

Państwa stanowisko w tej części uznaję za prawidłowe.

3. Wydarzenie 3 odbyło się w lipcu 2023 r. i zostało zorganizowane dla pracowników Spółki (…) oraz ich rodzin.

Celem Wydarzenia 3 było zwiększenie aktywności ruchowej pracowników Spółki, promowanie zdrowego trybu życia i aktywnego wypoczynku, promocja regionalnych terenów przez które prze biegała trasa Wydarzenia, a także integracja pracowników Spółki i ich rodzin oraz promocja Spółki. W trakcie Wydarzenia 3 były wywieszone banery Spółki, były puszczane filmy o spółce i roli (…) w produkcji  (…), a nagrody związane z udziałem w loterii zawierały logo Spółki.

Spółka w związku z organizacją Wydarzenia 4 poniosła odrębne wydatki, udokumentowane osobno poszczególnymi fakturami wystawionymi przez różnych kontrahentów na:

  • usługi cateringowe,
  • wynajem hali namiotowej,
  • zapewnienie zabezpieczenia medycznego podczas  (…),
  • najem banerów reklamacyjnych,
  • najem toalet,
  • nagrody związane z udziałem w loterii,
  • zakup słodyczy,
  • najem terenu pod trasę (…).

W ramach zlecenia organizacji Wydarzenia 3 nie została sporządzona kompleksowa umowa.

Jesteście Państwo nastawienia na dynamiczny rozwój swojej działalności. Macie świadomość, że rozwój ten nie jest możliwy, bez odpowiedniej kadry pracowniczej, na którą składać się mają wybitni specjaliści. Organizując takie wydarzenie mogliście zaprezentować się jako stabilny i dobrze prosperujący przedsiębiorca dbający o pracowników.

Udział w Wydarzeniu 3 pracowników wpłynął na budowanie relacji między pracownikami, a uczestnictwo rodzin pracowników umożliwił pracownikom przyjemniejszą partycypację w Wydarzeniu. Przełożyło się to na realizację celów ww. wydarzenia - integracja, poprawa atmosfery kadry itp. Jesteście świadomi tego, że to ludzie są największym kapitałem firmy i to oni decydują o jej sukcesie. Dlatego staracie się zapewnić pracownikom optymalne warunki rozwoju zawodowego i osobistego. Udział pracowników w Wydarzeniu może pozytywnie wpłynąć na budowę relacji między pracownikami i zwiększyć ich zaangażowanie w pracę. Pracownicy mieli okazję poprawić komunikację i nawiązać więzi, które przyczyniły się do lepszej atmosfery w pracy.

Zdajecie sobie Państwo sprawę, że dobre relacje między pracownikami są kluczowe dla sukcesu firmy. Pracownicy, którzy są zintegrowani i czują się komfortowo w swoim zespole, zwykle są bardziej zmotywowani i chętniej angażują się w pracę. Dlatego udział w Wydarzeniu 3 umożliwił poprawę zaangażowania pracowników w realizację celów Spółki.

Dzięki organizacji Wydarzenia 3, Państwa Spółka zareklamowała siebie jako stabilnego i silnego pracodawcę, u którego warto pracować i wiązać z firmą swój rozwój zawodowy. Korzyści jakie przynosi odpowiednia promocja przedsiębiorstwa, w dłuższym okresie są istotnym elementem determinującym właściwą realizację całej strategii rozwoju Spółki.

Ze względu na cel realizowanego Wydarzenia dążącego do zwiększenia aktywności ruchowej pracowników Spółki, promowania zdrowego trybu życia i aktywnego wypoczynku, promocji regionalnych terenów, przez które prze biegała trasa  (…), a także integracja pracowników Spółki i ich rodzin oraz charakter poniesionych wydatków w ramach ww. Wydarzenia należy uznać, że istniał pośredni związek przyczynowo - skutkowy pomiędzy zakupami zrealizowanymi w związku z Wydarzeniem 3 a działalnością opodatkowaną Spółki. Wydatki te choć nie miały bezpośredniego związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT, jednakże - przez wpływ na ogólne funkcjonowanie Spółki - pośrednio miały związek z uzyskaniem przez Spółkę obrotu opodatkowanego podatkiem VAT.

Zgodnie ze wskazaniem Spółki zakupione w ramach Wydarzenia 3 towary i usługi, niezbędne do jego zorganizowania, mogły przekładać się nie tylko na jej rozwój rozumiany jako wzrost przychodów ze sprzedaży towarów, ale również na utrzymanie dotychczasowego poziomu przychodów ze sprzedaży, a także na powstrzymanie obniżenia poziomu przychodów ze sprzedaży. Organizacja Wydarzenia 3 wpłynęła na wizerunek Spółki jako stabilnego i perspektywicznego pracodawcy z uwagi na uczestników i charakter integrujący Wydarzenia. Wyżej wskazane działania podjęte w ramach Wydarzenia miały się pośrednio przełożyć na efektywność pracy pracowników, a w konsekwencji na osiągane przez Spółkę dochody, a także na nawiązanie i utrzymanie dobrych relacje z pracownikami. Dobre relacje między pracownikami są kluczowe dla sukcesu firmy. Pracownicy, którzy są zintegrowani i czują się komfortowo w swoim zespole, zwykle są bardziej zmotywowani i chętniej angażują się w pracę. Zwiększona wydajność i efektywność pracowników przekłada się na wzrost konkurencyjności Spółki. Ponadto dobra opinia o Spółce jako pracodawcy wpływa na sposób postrzegania Spółki przez odbiorców jej towarów, w szczególności na lokalnym rynku i pośrednio wpływa na prowadzoną działalność opodatkowaną podatkiem VAT.

Przenosząc powyższe na grunt przedmiotowej sprawy należy wskazać, że na podstawie przepisów art. 86 ust. 1 i ust. 2 ustawy, przysługuje Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach wystawionych przez różnych usługodawców dokumentujących poniesienie odrębnych kosztów w związku z organizacją Wydarzenia 3, bowiem z treści wniosku wynika, że wydatki te zostały poniesione na cele działalności gospodarczej i są związane pośrednio z czynnościami opodatkowanymi.

Prawo do odliczenia przysługuje również w odniesieniu do nabytych w ramach organizacji Wydarzenia 3 usług cateringowych, gdyż jak wyjaśniono powyżej charakter tych świadczeń jest inny niż usług gastronomicznych, dlatego art. 88 ust. 1 pkt 4 nie ma tu zastosowania.

Państwa stanowisko w tej części uznaję za prawidłowe.

4. Wydarzenie 4 odbyło się w maju 2023 r. na terenach  (…) należącej do Spółki - (…) i został zorganizowany dla pracowników Spółki i ich rodzin. W (…) uczestniczyli również zaproszeni goście, (…).

Celem Wydarzenia 4 było zwiększenie aktywności ruchowej pracowników Spółki, promowanie zdrowego trybu życia i aktywnego wypoczynku, promocja regionalnych terenów przez które przebiegała trasa Wydarzenia, a także integracja pracowników Spółki i ich rodzin oraz promocja Spółki. W trakcie Wydarzenia 4 były wywieszone banery Spółki, były puszczane filmy o spółce i roli  (…) w produkcji  (…), a upominki dla dzieci biorących udział w tym Wydarzeniu zawierały logo Spółki.

Spółka w związku z organizacją Wydarzenia 4 poniosła odrębne wydatki, udokumentowane osobno poszczególnymi fakturami wystawionymi przez różnych kontrahentów na:

  • kamizelki ostrzegawcze,
  • taśmy ostrzegawcze,
  • usługę druku broszur,
  • wynajem kabiny sanitarnej,
  • usługę wygrodzenia pasa jezdni,
  • usługę cateringową,
  • upominki zawierające logo Spółki (np. maskotka, latarka, skakanka) przekazane uczestniczącym w  (…) dzieciom,
  • usługę udziału w Wydarzeniu 4 zaproszonego gościa.

W ramach zlecenia organizacji Wydarzenia 4 nie została sporządzona kompleksowa umowa.

Spółka wskazała, że Wydarzenie 4 przełożyło się na wzrost rozpoznawalności marki i budowanie renomy Spółki. Organizując to Wydarzenie aktywnie podejmowaliście działania reklamowe i promocyjne na swoją rzecz. Jesteście ukierunkowani na dynamiczny rozwój swojej działalności. Rozwój ten nie jest możliwy, bez odpowiedniej kadry pracowniczej, na którą składać się mają wybitni specjaliści. Organizując takie wydarzenie mogliście zaprezentować się jako stabilny i dobrze prosperujący przedsiębiorca dbający o pracowników.

Udział w Wydarzeniu 4 pracowników wpłynął na budowanie relacji między pracownikami, a uczestnictwo rodzin pracowników umożliwiło pracownikom przyjemniejszą partycypację w Wydarzeniu, co przełożyć się miało na realizację celów ww. wydarzenia - integrację, poprawę atmosfery kadry. Jesteście świadomi tego, że to ludzie są największym kapitałem firmy i to oni decydują o jej sukcesie. Dlatego staracie się zapewnić pracownikom optymalne warunki rozwoju zawodowego i osobistego. Udziału pracowników w Wydarzeniu 4 przyczynił się do budowy relacje między nimi i zwiększenia ich zaangażowania w pracę. Pracownicy mieli okazję poprawić komunikację i nawiązać więzi, które przyczyniły się do lepszej atmosfery w pracy. Dobre relacje między pracownikami są kluczowe dla sukcesu firmy. Pracownicy, którzy są zintegrowani i czują się komfortowo w swoim zespole, zwykle są bardziej zmotywowani i chętniej angażują się w pracę. Udział w Wydarzeniu 4 umożliwił także poprawę zaangażowania pracowników w realizację celów Spółki i zachęcił ich do nowych wyzwań.

Korzyści jakie przynosi odpowiednia promocja przedsiębiorstwa, w dłuższym okresie są istotnym elementem determinującym właściwą realizację całej strategii rozwoju Spółki.

Ze względu na cel realizowanego Wydarzenia dążącego do zwiększenia aktywności ruchowej pracowników Spółki, promowania zdrowego trybu życia i aktywnego wypoczynku, promocji regionalnych terenów, przez które przebiegała trasa Wydarzenia 4, a także integracja pracowników Spółki i ich rodzin oraz charakter poniesionych wydatków w ramach ww. Wydarzenia należy uznać, że istniał pośredni związek przyczynowo - skutkowy pomiędzy zakupami zrealizowanymi w związku z Wydarzeniem 4 a działalnością opodatkowaną Spółki. Wydatki te choć nie miały bezpośredniego związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT, jednakże – przez wpływ na ogólne funkcjonowanie Spółki - pośrednio miały związek z uzyskaniem przez Spółkę obrotu opodatkowanego podatkiem VAT.

Zgodnie ze wskazaniem Spółki zakupione w ramach Wydarzenia 4 towary i usługi, niezbędne do jego zorganizowania, mogły przekładać się nie tylko na jej rozwój rozumiany jako wzrost przychodów ze sprzedaży towarów, ale również na utrzymanie dotychczasowego poziomu przychodów ze sprzedaży, a także na powstrzymanie obniżenia poziomu przychodów ze sprzedaży. Organizacja Wydarzenia 4 wpłynęła na wizerunek Spółki jako stabilnego i perspektywicznego pracodawcy z uwagi charakter integrujący Wydarzenia. Wyżej wskazane działania podjęte w ramach Wydarzenia miały się pośrednio przełożyć na efektywność pracy pracowników, a w konsekwencji na osiągane przez Spółkę dochody, a także na nawiązanie i utrzymanie dobrych relacje z pracownikami. Dobre relacje między pracownikami są kluczowe dla sukcesu firmy. Pracownicy, którzy są zintegrowani i czują się komfortowo w swoim zespole, zwykle są bardziej zmotywowani i chętniej angażują się w pracę. Zwiększona wydajność i efektywność pracowników przekłada się na wzrost konkurencyjności Spółki. Ponadto dobra opinia o Spółce jako pracodawcy wpływa na sposób postrzegania Spółki przez odbiorców jej towarów, w szczególności na lokalnym rynku i pośrednio wpływa na prowadzoną działalność opodatkowaną podatkiem VAT.

Przenosząc powyższe na grunt przedmiotowej sprawy należy wskazać, że na podstawie przepisów art. 86 ust. 1 i ust. 2 ustawy, przysługuje Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach wystawionych przez różnych usługodawców dokumentujących poniesienie odrębnych kosztów dot. organizacji Wydarzenia 4, gdyż z treści wniosku wynika, że wydatki te zostały poniesione na cele działalności gospodarczej i są związane pośrednio z czynnościami opodatkowanymi. Prawo do odliczenia przysługuje również w odniesieniu do nabytych w ramach organizacji Wydarzenia 4 usług cateringowych, gdyż jak wyjaśniono powyżej, charakter tych świadczeń jest inny niż usług gastronomicznych, dlatego art. 88 ust. 1 pkt 4 nie ma tu zastosowania.

Przy czym prawo to będzie Państwu przysługiwało jedynie w zakresie uczestnictwa w tym Wydarzeniu pracowników Spółki i ich rodzin, gdyż tylko w odniesieniu do tej grupy uczestników (…) istnieje pośredni związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu opodatkowanego podatkiem VAT.

Państwa stanowisko w tej części uznaję za prawidłowe.

Natomiast w odniesieniu do udziału w Wydarzeniu 4 zaproszonych gości (…) należy stwierdzić, że ich obecność na Wydarzeniu 4 nie przekłada się w żaden sposób na zwiększenie osiąganych przez Spółkę obrotów. Osoby te nie są powiązane z żaden sposób z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą ani z opisu sprawy nie wynika jak udział zaproszonych goście pozytywnie wpłynie na pracowników Państwa firmy, na ich zaangażowanie w pracę, atmosferę w pracy czy wzajemne relacje.

W opisie sprawy wskazali Państwo, że obecność podczas Wydarzenia 4 ww. zaproszonych gości pozytywnie wpłynęła na odbiór Wydarzenia przez Państwa pracowników, gdyż ich obecność podkreślała prestiż zorganizowanego spotkania. Zatem udział wymienionych we wniosku zaproszonych gości szczególnie (…) podniósł wyłącznie prestiż samego Wydarzenia.

Nie można również doszukać się związku przyczynowo-skutkowego w związku z udziałem w Wydarzeniu 4 np. osób z koła (…), czy Funkcjonariuszy Policji lub Strażaków a wzmocnieniem poczucia przynależności do organizacji czy podniesieniem morale pracowników. W opisie sprawy nie wykazali Państwo w jaki sposób wymienieni zaproszeni goście mogli wpłynąć na większą motywację pracowników do pracy, czy poprawić integrację zespołu.

Państwa zdaniem budowanie partnerskich relacji ze wskazanymi uczestnikami ma istotny wpływ na działalność Spółki z uwagi na funkcje, jakie te podmioty pełnią w środowisku. Podmioty te często pośredniczą w relacjach między Spółką a lokalną społecznością. Zatem z Państwa perspektywy istotne jest, aby właśnie wśród takich podmiotów promować swoją działalność i jej pozytywny wpływ na lokalne otoczenie - jako silny, stabilny partner biznesowy oraz pracodawca. Zgadzając się z takimi stwierdzeniami trudno jednak doszukać się choćby pośredniego związku wydatków poniesionych przez Państwa na organizację Wydarzenia 4 w odniesieniu do zaproszonych gości z działalnością opodatkowaną Spółki. Nie został wykazany żaden racjonalny związek przyczynowo - skutkowy pomiędzy poniesionymi wydatkami związanymi z uczestnictwem w tym Wydarzeniu zaproszonych gości a prowadzoną przez Państwa opodatkowaną działalnością gospodarczą. Trudno uznać, że obecność tych osób podczas Wydarzenia w jakikolwiek sposób przyczyniła się do wzrostu sprzedaży, zmotywowania załogi do dalszej pracy, a tym samym do wzrostu efektywności pracy. Udział w Wydarzeniu 4 zaproszonych gości nie wpływa także w żaden sposób na pozycję Spółki, jej konkurencyjność na rynku ani zabezpieczenie jej pozycji jako producenta i dostawcy towarów i usług. Udział gości mógł jedynie podnieść prestiż Wydarzenia. Nie można również stwierdzić, że udział tych gości mógł mieć pozytywny wpływ na możliwość pozyskania przez Spółkę nowych kontrahentów. Trudno doszukać się wpływu, jaki mogło mieć uczestnictwo w Wydarzeniu policji, straży pożarnej na poziom sprzedaży produktów Spółki, zwłaszcza, że zazwyczaj takie służby zabezpieczają organizację podobnych wydarzeń. Zdaniem Organu możliwość uczestnictwa wymienionych osób w Wydarzeniu, chociaż niewątpliwie pozytywnie wpływa na odbiór Wydarzenia przez pracowników Spółki, to nie wykazuje ani bezpośredniego, ani pośredniego związku z Państwa działalnością opodatkowaną, polegającą w głównej mierze na (…).

Zatem należy wskazać, że w odniesieniu do wydatków związanych z organizacją Wydarzenia 4 w części odnoszącej się do uczestnictwa zaproszonych gości, Spółce nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy.

Państwa stanowisko w tej części uznaję za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Ponadto, w odniesieniu do powołanego przez Państwa w uzupełnieniu wniosku wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 28 grudnia 2023 r., sygn. akt: I SA/Wr 387/23, wskazać należy, że nie ma on zastosowania w niniejszej sprawie, gdyż nie dotyczy - wbrew Państwa twierdzeniu - analogicznej sprawy. Należy w tym miejscu wskazać, że specyfika prowadzonej przez Państwa działalności gospodarczej oraz krąg odbiorców oferowanych produktów nie pozwala na przyjęcie, że pomimo pewnego podobieństwa - sprawa rozstrzygnięta wskazanym przez Państwa wyrokiem może mieć zastosowania do przedstawionej przez Państwa sprawy w złożonym wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Należy podkreślić, że każdy z wyroków zapada na gruncie unikalnego stanu faktycznego, i w zasadzie wyłącznie do niego się ogranicza. Ocena omawianej kwestii, tj. prawa do odliczenia podatku VAT w związku z ponoszonymi wydatkami na organizację opisanych we wniosku Wydarzeń nie jest kwestią uniwersalną, dającą się zastosować ogólnie we wszystkich sprawach, lecz opiera się na wielu przesłankach i powinna być dokonywana z punktu widzenia każdego odrębnego stanu faktycznego. Specyfika działalności podmiotów jest na tyle różnorodna, że niekiedy nawet podobne okoliczności faktyczne nie spowodują analogicznych konsekwencji prawnopodatkowych, a tym samym nie mogą być tożsamo traktowane.

Jednocześnie wskazuję, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00