Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.624.2023.2.AA

Zwolnienie od podatku VAT usług z zakresu medycyny ogólnej, medycyny estetycznej, medycyny regeneracyjnej, fizjoterapii, balneologii oraz kosmetologii.

Interpretacja indywidualna - stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest:

  • prawidłowe w zakresie:
  • zwolnienia od podatku VAT Usług nr 2, 3, 5, 6, 8, 9, 10, 12, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 w pełnym zakresie oraz Usług 11 - w zakresie, w jakim zostały zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych, Usług 13 - w zakresie, w jakim zostały zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych i Usług 24 - w zakresie iniekcji kwasu hialuronowego do stawu,
  • braku zwolnienia od podatku VAT Usług nr 4, 7, 16 w pełnym zakresie i Usług 1 - innych niż zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych, Usług 11 - innych niż zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych, Usług 13 - innych niż zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych, Usług 15 - innych niż zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych;
  • nieprawidłowe w zakresie:
  • braku zwolnienia od podatku VAT Usług 1 - w zakresie, w jakim zostały zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych i Usług 15 - w zakresie, w jakim zostały zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych
  • zwolnienia od podatku VAT Usług 24 - w zakresie zastrzyków hormonalnych z testosteronu.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

6 listopada 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 6 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia od podatku VAT usług z zakresu medycyny ogólnej, medycyny estetycznej, medycyny regeneracyjnej, fizjoterapii, balneologii oraz kosmetologii. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 8 stycznia 2024 r. (wpływ 9 stycznia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

(…) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest spółką utworzoną zgodnie z polskim prawem oraz będącą zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT w Polsce.

W ramach prowadzonej działalności Spółka prowadzi klinikę (dalej: „Klinika”), w której świadczy usługi z zakresu medycyny ogólnej, medycyny estetycznej, medycyny regeneracyjnej, fizjoterapii, balneologii oraz kosmetologii. W szczególności Spółka świadczy następujące kategorie usług:

1)Zabiegi laseroterapii w zakresie zamykania naczynek i naczyń (Usługi 1):

  • Zamykanie naczynek skrzydełka nosa;
  • Zamykanie naczynek - pojedyncza zmiana (ciało/twarz);
  • Zamykanie naczyń kończyn dolnych.

Poprzez udzielanie świadczeń medycznych z zakresu laseroterapii zamykania naczynek i naczyń, lekarz specjalista niweluje ryzyko rozwoju problemów zdrowotnych, scharakteryzowanych w klasyfikacji ICD 10, dotyczących m.in.:

I83.9 Żylaki kończyn dolnych bez owrzodzenia i zapalenia;

I73 Inne choroby naczyń obwodowych;

I87 Inne patologie żył;

I87.0 Zespół po zapaleniu żył;

I87.2 Niewydolność żył (przewlekła) (obwodowa);

I87.8 Inne określone zaburzenia funkcji żył;

I87.9 Zaburzenia funkcji żył, nieokreślone.

Profilaktyka w zakresie zamykania naczynek i naczyń zapobiega rozwojowi chorób scharakteryzowanych powyżej w ramach Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych oraz zapobiega występowaniu powikłań wynikających z przedmiotowych chorób.

Podczas realizacji przedmiotowych świadczeń medycznych stosuje się wiązkę światła lasera, która działa wewnątrz naczyń krwionośnych. Energia wiązki światła lasera jest pochłaniana przez hemoglobinę, podczas wzrostu temperatury dochodzi do koagulacji erytrocytów. Następnie dochodzi do zamknięcia naczynia krwionośnego oraz jego stopniowej resorpcji.

Zamykanie naczyń i naczynek przy pomocy laseroterapii jest udokumentowanym elementem leczenia przewlekłej choroby żylnej jako uzupełnienie metod chirurgicznych, a wskazania do zabiegu laseroterapii regulują europejskie wytyczne leczenia przewlekłej choroby żylnej (klasa zaleceń IIa; European Society for Vascular Surgery (ESVS) 2022 Clinical Practice Guidelines on the Management of Chronic Venous Disease).

Udzielanie świadczeń medycznych w zakresie laseroterapii w ramach zamykania naczynek i naczyń zapobiega progresji choroby i występowaniu powikłań.

Przedmiotowe procedury medyczne są realizowane przez lekarzy medycyny, posiadających specjalizacje lekarskie jak m.in. chirurgia ogólna, chirurgia onkologiczna, chirurgia dziecięca, chirurgia naczyniowa, dermatologia oraz wiedzę z dziedziny flebologii.

Przedmiotowe procedury medyczne są realizowane przy użyciu certyfikowanego sprzętu medycznego, w szczególności wykorzystując technologię: Nd:YAG oraz Alma System.

Osoby zgłaszające się na wykonanie usług z zakresu laseroterapii zamykania naczynek i naczyń posiadają wskazania medyczne, scharakteryzowane w klasyfikacji ICD 10.

Pacjenci są kierowani do przedmiotowych zabiegów tylko i wyłącznie przez lekarzy specjalistów posiadających niezbędne kwalifikacje. Przedmiotowe świadczenia są wykonywane tylko i wyłącznie przez lekarzy posiadających niezbędne kwalifikacje.

2)Zabiegi laseroterapii w zakresie leczenia rumienia, naczyniaków płaskich, usuwania zmian skórnych, trądziku i kępek żółtych (Usługi 2):

  • Leczenie rumienia (twarz);
  • Leczenie rumienia (policzki);
  • Usuwanie naczyniaków płaskich;
  • Usuwanie naczyniaków płaskich;
  • Laserowe usuwanie zmiany skórnej;
  • Leczenie trądziku różowatego i pospolitego;
  • Usuwanie kępek żółtych.

Laseroterapia jest jedną z metod leczenia niektórych postaci trądziku, naczyniaków, zmian rumieniowych, dlatego jeżeli istnieją wskazania medyczne, wówczas stanowią usługi w zakresie opieki zdrowotnej.

Kępki żółte w przypadku lokalizacji wpływającej na jakość wzroku (np. w okolicy brzegu powieki) również mogą być usługami w zakresie opieki medycznej.

Powyższe świadczenia medyczne mają na celu likwidację problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności:

R21 Rumień i inne nieswoiste wysypki skórne;

L81.7 Barwnikowe naczyniowe zmiany skórne;

D18.0 Naczyniak krwionośny o dowolnym umiejscowieniu;

D18.1 Naczyniak chłonny o dowolnym umiejscowieniu;

L71.1 Odmiana przerostowa trądziku różowatego;

L71.8 Inne postacie trądziku różowatego;

L71.9 Trądzik różowaty, nieokreślony;

H02.6 Kępki żółte powiek.

Profilaktyka w zakresie leczenia rumienia, naczyniaków, usuwania zmian skórnych, trądziku i kępek żółtych zapobiega rozwojowi chorób scharakteryzowanych powyżej w ramach Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych oraz zapobiega występowaniu powikłań wynikających z przedmiotowych chorób.

Udzielanie świadczeń medycznych w ramach laseroterapii w zakresie leczenia rumienia, naczyniaków, usuwania zmian skórnych, trądziku i kępek żółtych służy zapobieganiu progresji choroby i występowaniu powikłań.

Stosowane zabiegi służą leczeniu zmian skórnych w przebiegu trądziku zwykłego i różowatego, usuwaniu naczyniaków, a w przypadku kępek żółtych, przy istniejących wskazaniach medycznych, poprawie jakości wzroku.

Podczas realizacji przedmiotowych świadczeń medycznych stosuje się, podobnie jak w zakresie laseroterapii naczyń, wiązkę światła lasera, która działa wewnątrz naczyń krwionośnych. Energia wiązki światła lasera jest pochłaniana przez hemoglobinę, podczas wzrostu temperatury dochodzi do koagulacji erytrocytów. Następnie dochodzi do zamknięcia naczynia krwionośnego oraz jego stopniowej resorpcji. W zakresie leczenia trądziku, laseroterapia polega na obkurczeniu zmian trądzikowych znajdujących się na powierzchni skóry oraz eliminacji źródła stanów zapalnych w głębszych warstwach skóry, co w efekcie łagodzi zmiany trądzikowe.

Przedmiotowe procedury medyczne są realizowane przez lekarzy medycyny, posiadających specjalizacje lekarskie jak m.in. chirurgia ogólna, chirurgia onkologiczna, dermatologia, chirurgia dziecięca.

Przedmiotowe procedury medyczne są realizowane przy użyciu certyfikowanego sprzętu medycznego w szczególności wykorzystując technologię: DVL Laser, Nd:YAG, Plasma IQ, laser frakcyjny CO2.

Osoby zgłaszające się na wykonanie usług laseroterapii w zakresie leczenia rumienia, naczyniaków, usuwania zmian skórnych, trądziku i kępek żółtych posiadają wskazania medyczne, scharakteryzowane w klasyfikacji ICD 10.

Pacjenci są kierowani do przedmiotowych zabiegów tylko i wyłącznie przez lekarzy specjalistów posiadających niezbędne kwalifikacje. Przedmiotowe świadczenia są wykonywane tylko i wyłącznie przez lekarzy posiadających niezbędne kwalifikacje.

3)Zabiegi laseroterapii w zakresie redukcji przebarwień (Usługi 3):

  • Redukcja przebarwień - twarz;
  • Redukcja przebarwień- szyja;
  • Redukcja przebarwień - pojedyncze przebarwienie;
  • Redukcja przebarwień - dłonie;
  • Redukcja przebarwień dekolt.

Powyższe świadczenia medyczne (Usługi 3) mają na celu likwidację problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności:

L57 Zmiany skórne spowodowane przez przewlekłą ekspozycję na promieniowanie niejonizujące;

L81.3 Plamy o zabarwieniu kawy z mlekiem [cafe au lait];

L81.4 Inne nadmierne gromadzenie melaniny;

L81.5 Odbarwienie skóry [leucoderma], niesklasyfikowane gdzie indziej;

L81.6 Inne choroby ze zmniejszonym tworzeniem melaniny;

L81.7 Barwnikowe-naczyniowe zmiany skórne;

L81.8 Inne określone zaburzenia pigmentacji;

L81.9 Zaburzenia pigmentacji, nie określone;

R23 Inne zmiany skórne.

Profilaktyka w zakresie redukcji przebarwień zapobiega rozwojowi chorób scharakteryzowanych powyżej w ramach Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych oraz zapobiega występowaniu powikłań wynikających z przedmiotowych chorób.

Podczas laserowego leczenia przebarwień, lekarz w sposób kontrolowany doprowadza do mikrouszkodzeń skóry w obszarze chorobowo zmienionym. Wiązka laserowa działa termicznie na komórki barwnikowe oraz doprowadza do ich uszkodzenia oraz kolejno usunięcia ich z organizmu.

Przedmiotowe procedury medyczne są realizowane przez lekarzy medycyny, posiadających specjalizacje lekarskie jak m.in. chirurgia ogólna, chirurgia onkologiczna, dermatologia, chirurgia dziecięca.

Przedmiotowe procedury medyczne są realizowane przy użyciu certyfikowanego sprzętu medycznego, wykorzystując w szczególności technologię lasera Alma Harmony oraz lasera frakcyjnego CO2.

Udzielanie świadczeń medycznych w zakresie laseroterapii w ramach laseroterapii w zakresie redukcji przebarwień służy zapobieganiu progresji choroby i występowaniu powikłań.

Osoby zgłaszające się na wykonanie usług laseroterapii w zakresie redukcji przebarwień posiadają wskazania medyczne, scharakteryzowane w klasyfikacji ICD 10.

Pacjenci są kierowani do przedmiotowych zabiegów tylko i wyłącznie przez lekarzy specjalistów posiadających niezbędne kwalifikacje. Przedmiotowe świadczenia są wykonywane tylko i wyłącznie przez lekarzy posiadających niezbędne kwalifikacje.

4)Zabiegi laseroterapii w zakresie usuwania rozstępów (Usługi 4):

  • Laserowe usuwanie rozstępów.

Powyższe świadczenia medyczne (Usługi 4) mają na celu likwidację problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności:

L90.6 Rozstępy skórne.

Profilaktyka w zakresie usuwania rozstępów zapobiega rozwojowi chorób scharakteryzowanych powyżej w ramach Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych oraz zapobiega występowaniu powikłań wynikających z przedmiotowych chorób.

Przedmiotowe procedury medyczne są realizowane przy użyciu certyfikowanego sprzętu medycznego w szczególności wykorzystując technologię radiofrekwencji, lasera Alma Harmony, lasera tulowego oraz lasera frakcyjnego CO2.

Rozstępy będące upośledzeniem funkcjonowania fibroblastów, leczy się podobnie jak w zakresie terapii przebarwień. Wiązka lasera doprowadza do mikrouszkodzeń wybiórczo w miejscach chorobowo zmienionych, wnikając w obszar tkanki podskórnej oraz skóry właściwej.

Osoby zgłaszające się na wykonanie usług laseroterapii w zakresie usuwania rozstępów posiadają wskazania medyczne, scharakteryzowane w klasyfikacji ICD 10.

Pacjenci są kierowani do przedmiotowych zabiegów tylko i wyłącznie przez lekarzy specjalistów posiadających niezbędne kwalifikacje. Przedmiotowe świadczenia są wykonywane tylko i wyłącznie przez lekarzy posiadających niezbędne kwalifikacje.

5)Zabiegi laseroterapii w zakresie redukcji blizn (Usługi 5):

  • Laserowa redukcja blizny przy wykorzystaniu CO2;
  • Laserowa redukcja blizny;
  • Laserowa redukcja blizn potrądzikowych twarzy;
  • Laserowe usuwanie włókniaka.

Powyższe świadczenia medyczne (Usługi 5) mają na celu likwidację problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności:

L91.0 Blizna keloidowa;

L90.5 Stany bliznowacenia i włóknienia skóry.

Profilaktyka w zakresie redukcji blizn zapobiega rozwojowi chorób scharakteryzowanych powyżej w ramach Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych oraz zapobiega występowaniu powikłań wynikających z przedmiotowych chorób.

Udzielanie świadczeń medycznych w ramach laseroterapii w zakresie redukcji blizn służy zapobieganiu progresji choroby i występowaniu powikłań.

Laseroterapia w zakresie leczenia blizn i bliznowców polega na emisji promieniowania elektromagnetycznego, promieniowania ultrafioletowego bądź podczerwonego. Wiązki światła poprzez wyzwolenie energii, działają punktowo i w sposób termiczny dochodzi do uszkodzenia tkanki. Przedmiotowa procedura ma na celu pobudzenie produkcji włókien kolagenowych a tym samym ich regenerację. Prowadzi to do wypełnienia ubytków w bliznach zanikowych oraz spłaszczenie blizn przerostowych.

Przedmiotowe procedury medyczne są realizowane przez lekarzy medycyny, posiadających specjalizacje lekarskie jak m.in. chirurgia ogólna, chirurgia onkologiczna, dermatologia, chirurgia dziecięca.

Przedmiotowe procedury medyczne są realizowane przy użyciu certyfikowanego sprzętu medycznego w szczególności wykorzystując technologię: radiofrekwencji, lasera Alma Harmony, lasera tulowego, technologii Plasma IQ oraz lasera frakcyjnego CO2.

Osoby zgłaszające się na wykonanie usług laseroterapii w zakresie redukcji blizn posiadają wskazania medyczne, scharakteryzowane w klasyfikacji ICD 10.

Pacjenci są kierowani do przedmiotowych zabiegów tylko i wyłącznie przez lekarzy specjalistów posiadających niezbędne kwalifikacje. Przedmiotowe świadczenia są wykonywane tylko i wyłącznie przez lekarzy posiadających niezbędne kwalifikacje.

6)Zabieg laseroterapii w zakresie Resurfacingu (Usługi 6):

  • Resurfacing - dekolt/szyja/dłonie;
  • Resurfacing - twarz oraz szyja;
  • Resurfacing - twarz, szyja oraz dekolt;
  • Resurfacing - twarz;
  • Resurfacing - okolica oczu;
  • Resurfacing - owłosiona skóra głowy.

Powyższe świadczenia medyczne (Usługi 6) mają na celu likwidację problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności:

R21 Rumień i inne nieswoiste wysypki skórne;

L81.7 Barwnikowe naczyniowe zmiany skórne;

D18.0 Naczyniak krwionośny o dowolnym umiejscowieniu;

D18.1 Naczyniak chłonny o dowolnym umiejscowieniu;

L71.1 Odmiana przerostowa trądziku różowatego;

L71.8 Inne postacie trądziku różowatego;

L71.9 Trądzik różowaty, nieokreślony;

L81.3 Plamy o zabarwieniu kawy z mlekiem [cafe au lait];

L81.4 Inne nadmierne gromadzenie melaniny;

L81.5 Odbarwienie skóry [leucoderma], niesklasyfikowane gdzie indziej;

L81.6 Inne choroby ze zmniejszonym tworzeniem melaniny;

L81.7 Barwnikowe-naczyniowe zmiany skórne;

L81.8 Inne określone zaburzenia pigmentacji;

L81.9 Zaburzenia pigmentacji, nie określone;

R23.8 Inne i nieokreślone zmiany skórne.

Profilaktyka w zakresie laseroterapii Resurfacingu zapobiega rozwojowi chorób scharakteryzowanych powyżej w ramach Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych oraz zapobiega występowaniu powikłań wynikających z przedmiotowych chorób.

Resurfacing jest określeniem ogólnym procedur medycznych, które mają na celu całościowe leczenie laserowe problemów związanych m.in. z przebarwieniami, rumieniem, trądzikiem różowatym na skórze twarzy, szyi oraz dekoltu.

Udzielanie świadczeń medycznych w zakresie laseroterapii w ramach laseroterapii w zakresie Resurfacingu służy zapobieganiu progresji choroby i występowaniu powikłań.

Przedmiotowe procedury medyczne są realizowane przez lekarzy medycyny, posiadających specjalizacje lekarskie jak m.in. chirurgia ogólna, chirurgia onkologiczna, dermatologia, chirurgia dziecięca.

Przedmiotowe procedury medyczne są realizowane przy użyciu certyfikowanego sprzętu medycznego w szczególności wykorzystując technologię: radiofrekwencji, lasera Alma Harmony, lasera tulowego oraz lasera frakcyjnego CO2.

Osoby zgłaszające się na wykonanie usług laseroterapii w zakresie resurfacingu posiadają wskazania medyczne, scharakteryzowane w klasyfikacji ICD 10.

Pacjenci są kierowani do przedmiotowych zabiegów tylko i wyłącznie przez lekarzy specjalistów posiadających niezbędne kwalifikacje. Przedmiotowe świadczenia są wykonywane tylko i wyłącznie przez lekarzy posiadających niezbędne kwalifikacje.

7)Zabiegi laseroterapii w zakresie blefaroplastyki (Usługi 7):

  • Blefaroplastyka plazmowa;
  • Laserowa blefaroplastyka powiek górnych przy pomocy CO2;
  • Redukcja zmarszczek palacza - Plasma IQ.

Powyższe zabiegi (Usługi 7) związane będą przede wszystkim z poprawą własnego wizerunku, celem jego akceptacji przez osobę poddaną zabiegowi, nie zaś z leczeniem mającym na celu przywrócenie kształtu czy wyglądu po przebytej chorobie, czy też urazach. Nie są to działania skierowane na leczenie choroby, lecz nakierowane na poprawę wyglądu. Mają również na celu likwidację problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności:

H53.8 Inne zaburzenia widzenia

Profilaktyka w zakresie blefaroplastyki zapobiega rozwojowi chorób scharakteryzowanych powyżej w ramach Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych oraz zapobiega występowaniu powikłań wynikających z przedmiotowych chorób.

Blefaroplastyka laserowa to niechirurgiczna metoda, która prowadzi do przywrócenia właściwego napięcia strukturom powięziowym wokół oczu.

Przedmiotowe procedury medyczne są realizowane przez lekarzy medycyny, posiadających specjalizacje lekarskie jak m.in. chirurgia ogólna, chirurgia plastyczna, chirurgia dziecięca.

Przedmiotowe procedury medyczne są realizowane przy użyciu certyfikowanego sprzętu medycznego w szczególności wykorzystując technologię: Plasma IQ, lasera frakcyjnego CO2.

Osoby zgłaszające się na wykonanie usług laseroterapii w zakresie blefaroplastyki posiadają wskazania medyczne, scharakteryzowane w klasyfikacji ICD 10.

Pacjenci są kierowani do przedmiotowych zabiegów tylko i wyłącznie przez lekarzy specjalistów posiadających niezbędne kwalifikacje. Przedmiotowe świadczenia są wykonywane tylko i wyłącznie przez lekarzy posiadających niezbędne kwalifikacje.

8)Zabieg chirurgiczny/dermochirurgiczny w zakresie zamykania naczyń kończyn dolnych skleroterapia pianką (Usługi 8).

Zamykanie naczyń i naczynek przy pomocy skleroterapii jest udokumentowanym elementem leczenia przewlekłej choroby żylnej jako uzupełnienie metod chirurgicznych, a wskazania do zabiegu laseroterapii regulują europejskie wytyczne leczenia przewlekłej choroby żylnej (klasa zaleceń Ia; European Society for Vascular Surgery (ESVS) 2022 Clinical Practice Guidelines on the Management of Chronic Venous Disease). Zabieg skleroterapii jest skuteczną metodą leczenia niegojących się owrzodzeń żylnych, w których leczenie chirurgiczne (ze względu na otwarte rany) wiąże się z dużym ryzykiem powikłań infekcyjnych.

Powyższe świadczenia medyczne (Usługi 8) mają na celu likwidację problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności:

I83.9 Żylaki kończyn dolnych bez owrzodzenia i zapalenia;

I73 Inne choroby naczyń obwodowych;

I87 Inne patologie żył;

I87.0 Zespół po zapaleniu żył;

I87.1 Ucisk żyły: Zwężenie żyły, zespół żyły głównej (dolnej) (górnej);

I87.2 Niewydolność żył (przewlekła) (obwodowa);

I87.8 Inne określone zaburzenia funkcji żył;

I87.9 Zaburzenia funkcji żył, nieokreślone.

Profilaktyka w zakresie zamykania naczyń kończyn dolnych - skleroterapia pianką zapobiega rozwojowi chorób scharakteryzowanych powyżej w ramach Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych oraz zapobiega występowaniu powikłań wynikających z przedmiotowych chorób.

Udzielanie świadczeń medycznych w zakresie laseroterapii w ramach zabiegu chirurgicznego/dermochirurgicznego w zakresie zamykania naczyń kończyn dolnych skleroterapia zapobiega progresji choroby i występowaniu powikłań.

Procedura medyczna skleroterapii to leczenie przy użyciu dobranych do pacjenta preparatów, które działają bezpośrednio na mniejsze żylaki oraz śródskórne pajączki naczyniowe. Terapia to wprowadzanie do światła naczynia produktu medycznego, który powoduje obkurczenie ściany naczynia oraz miejscowy, kontrolowany stan zapalny.

Skutkuje to zamknięciem chorobowo zmienionych naczyń oraz ich zwłóknieniem. Przedmiotowe procedury medyczne są realizowane przez lekarzy medycyny, posiadających specjalizacje lekarskie jak m.in. chirurgia ogólna, chirurgia plastyczna, chirurgia dziecięca, chirurgia naczyniowa, dermatologia oraz wiedzę z dziedziny flebologii.

Osoby zgłaszające się na wykonanie usług zabiegu chirurgicznego/dermochirurgicznego w zakresie zamykania naczyń kończyn dolnych - skleroterapia pianką posiadają wskazania medyczne, scharakteryzowane w klasyfikacji ICD 10.

Pacjenci są kierowani do przedmiotowych zabiegów tylko i wyłącznie przez lekarzy specjalistów posiadających niezbędne kwalifikacje. Przedmiotowe świadczenia są wykonywane tylko i wyłącznie przez lekarzy posiadających niezbędne kwalifikacje.

9)Zabiegi chirurgiczne/dermochirurgiczne w zakresie redukcji blizn poprzez ostrzykiwanie bliznowców sterydem (Usługi 9).

Powyższe świadczenia medyczne (Usługi 9) mają na celu likwidację problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności:

L91.0 Blizna keloidowa;

L90.5 Stany bliznowacenia i włóknienia skóry.

Profilaktyka w zakresie zabiegów chirurgicznych/ dermochirurgicznych w zakresie redukcji blizn poprzez ostrzykiwanie bliznowców sterydem zapobiega rozwojowi chorób scharakteryzowanych powyżej w ramach Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych oraz zapobiega występowaniu powikłań wynikających z przedmiotowych chorób.

Rozległe bliznowce mogą prowadzić do przykurczów i wtórnie do dysfunkcji narządu ruchu. Leczenie bliznowców to część profilaktyki antynowotworowej, ponieważ przedmiotowe zmiany mogą w długim czasie prowadzić do powstania zmian rakowych. Leczenie w postaci ostrzyknięcia sterydem, powoduje zmniejszenie oraz spłaszczenie blizny w miejscu chorobowo zmienionym. Przedmiotowa terapia działa również przeciwzapalnie, natomiast zaaplikowany steryd zatrzymuje dalszy rozrost bliznowca, produkcję kolagenu i tworzenie się macierzy pozakomórkowej.

Przedmiotowe procedury medyczne są realizowane przez lekarzy medycyny, posiadających specjalizacje lekarskie jak m.in. chirurgia ogólna, chirurgia onkologiczna, chirurgia dziecięca, chirurgia plastyczna, dermatologia, chirurgia dziecięca.

Osoby zgłaszające się na wykonanie usług zabiegów chirurgicznych/dermochirurgicznych w zakresie redukcji blizn poprzez ostrzykiwanie bliznowców sterydem posiadają wskazania medyczne, scharakteryzowane w klasyfikacji ICD 10.

Pacjenci są kierowani do przedmiotowych zabiegów tylko i wyłącznie przez lekarzy specjalistów posiadających niezbędne kwalifikacje. Przedmiotowe świadczenia są wykonywane tylko i wyłącznie przez lekarzy posiadających niezbędne kwalifikacje.

10)Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych (Usługi 10):

  • Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych - twarz;
  • Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych - ciało.

Powyższe świadczenia medyczne (Usługi 10) mają na celu likwidację problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności:

R23.8 Inne i nie określone zmiany skórne;

D04 Rak in situ skóry;

D03 Czerniak in situ.

Profilaktyka w zakresie chirurgicznego usuwania zmian skórnych zapobiega rozwojowi chorób scharakteryzowanych powyżej w ramach Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych oraz zapobiega występowaniu powikłań wynikających z przedmiotowych chorób.

Udzielanie świadczeń medycznych w zakresie chirurgicznego usuwania zmian skórnych, np. znamion barwnikowych lub innych ze wskazań medycznych zapobiega progresji choroby i występowaniu powikłań. W szczególności dotyczy profilaktyki nowotworów skóry.

Chirurgiczne usunięcie zmian twarzy oraz ciała pozwala na usunięcie obszaru chorobowo zmienionego oraz przekazanie próbek do celów diagnostycznych w szczególności histopatologii ukierunkowanej na diagnostykę nowotworową.

Przedmiotowe procedury medyczne są realizowane przez lekarzy medycyny, posiadających specjalizacje lekarskie jak m.in. chirurgia ogólna, chirurgia onkologiczna, chirurgia dziecięca, chirurgia plastyczna, dermatologia.

Osoby zgłaszające się na wykonanie usług chirurgicznego usuwania zmian skórnych posiadają wskazania medyczne, scharakteryzowane w klasyfikacji ICD 10.

Pacjenci są kierowani do przedmiotowych zabiegów tylko i wyłącznie przez lekarzy specjalistów posiadających niezbędne kwalifikacje. Przedmiotowe świadczenia są wykonywane tylko i wyłącznie przez lekarzy posiadających niezbędne kwalifikacje.

11)Pozostałe zabiegi z zakresu chirurgii (Usługi 11):

  • Operacja powiek górnych (blefaroplastyka górna);
  • Operacja powiek dolnych (blefaroplastyka dolna);
  • Lifting brwi.

Powyższe świadczenia medyczne (Usługi 11), w przypadku zabiegów blefaroplastyki które zostały zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych, mają na celu likwidację problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności:

H53.8 Inne zaburzenia widzenia.

Profilaktyka w zakresie pozostałych zabiegów z zakresu chirurgii zapobiega rozwojowi chorób scharakteryzowanych powyżej w ramach Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych oraz zapobiega występowaniu powikłań wynikających z przedmiotowych chorób.

Udzielanie świadczeń medycznych z zakresu chirurgii zapobiega progresji choroby i występowaniu powikłań.

Blefaroplastyka chirurgiczna to inwazyjna metoda, która prowadzi do korekty ilości skóry oraz przywraca właściwe napięcie strukturom powięziowym. Zabieg chirurgiczny jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, polega na precyzyjnym nacięciu i usunięciu nadmiaru skóry powiek, obkurczeniu i plastyce mięśnia okrężnego oka oraz zaopatrzeniu przepuklin tkanki tłuszczowej okołogałkowej.

Przedmiotowe procedury medyczne są realizowane przez lekarzy medycyny, posiadających specjalizacje lekarskie jak m.in. chirurgia ogólna, chirurgia onkologiczna, chirurgia plastyczna, chirurgia dziecięca.

Przedmiotowe zabiegi są wykonywane przez lekarzy posiadających niezbędne kwalifikacje.

12)Usługi i zabiegi w zakresie ginekologii (dalej: Usługi 12):

  • Konsultacja Ginekologiczna;
  • Zastosowanie toksyny botulinowej w leczeniu pochwicy;
  • Wulwoskopia;
  • Biopsja skóry wraz z badaniem histopatologicznym;
  • Kolposkopia.

Powyższe świadczenia medyczne (Usługi 12) mają na celu likwidację problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności:

R87 Nieprawidłowe wyniki materiału pobranego z żeńskich narządów płciowych;

D06 Rak in situ szyjki macicy;

N94 Ból i inne stany związane z żeńskimi narządami rozrodczymi i cyklem

Miesiączkowym;

N94.2 Pochwica;

Z01.4 Badanie ginekologiczne (ogólne) (rutynowe).

Profilaktyka w zakresie ginekologii zapobiega rozwojowi chorób scharakteryzowanych powyżej w ramach Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych oraz zapobiega występowaniu powikłań wynikających z przedmiotowych chorób.

Badanie ginekologiczne oraz wyspecjalizowane badania szyjki macicy takie jak wulwoskopia oraz kolposkopia mają na celu profilaktykę i usunięcie zmian rakowych z obszaru szyjki macicy. Biopsja skóry wraz z badaniem histopatologicznym jest wykorzystywana w ginekologii do zbadania zmian rakowych.

Udzielanie świadczeń medycznych w zakresie zastosowania toksyny botulinowej w leczeniu pochwicy ma na celu profilaktykę i leczenie pochwicy, zapobiega progresji choroby i występowaniu powikłań.

Przedmiotowe procedury medyczne są realizowane przez lekarzy medycyny, posiadających specjalizacje lekarskie z zakresu położnictwa i ginekologii.

Osoby zgłaszające się na wykonanie wyżej wymienionych usług i zabiegów w zakresie ginekologii, posiadają wskazania medyczne, scharakteryzowane w klasyfikacji ICD 10. Pacjenci są kierowani do przedmiotowych zabiegów tylko i wyłącznie przez lekarzy specjalistów posiadających niezbędne kwalifikacje. Przedmiotowe świadczenia są wykonywane tylko i wyłącznie przez lekarzy posiadających niezbędne kwalifikacje.

13)Usługi ginekologiczne w zakresie wkładek hormonalnych (Usługi 13) :

  • założenie wkładki hormonalnej (np. Kyleena, Mirella);
  • usunięcie wkładki hormonalnej.

Powyższe świadczenia medyczne (Usługi 13), w sytuacjach w których zostały zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych, mają na celu likwidację problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności:

N92 Obfite, częste i nieregularne miesiączki

Założenie wkładki hormonalnej zawierającej gestageny powoduje w szczególności zmniejszenie/zanik miesiączki, a tym samym zmniejsza utratę krwi, a w efekcie zapobiega niedokrwistości.

Przedmiotowe procedury medyczne są realizowane przez lekarzy medycyny, posiadających specjalizacje lekarskie z zakresu położnictwa i ginekologii.

Lekarze medycyny określają, czy osoby zgłaszające się na wykonanie zabiegów w obszarze ginekologii w zakresie założenia i usunięcia wkładki hormonalnej posiadają wskazania medyczne, scharakteryzowane w klasyfikacji ICD 10, a co za tym idzie założenie lub usunięcie wkładki ma cel stricte medyczny/terapeutyczny.

Pacjenci są kierowani do przedmiotowych zabiegów, mających na celu profilaktykę i poprawę zdrowia, wyłącznie przez lekarzy specjalistów posiadających niezbędne kwalifikacje. Przedmiotowe świadczenia są wykonywane tylko i wyłącznie przez lekarzy posiadających niezbędne kwalifikacje.

14)Pozostałe zabiegi i usługi ginekologiczne (Usługi 14):

  • Usunięcie kłykcin z okolic intymnych;
  • Usunięcie blizny po naciętym kroczu;
  • Usunięcie chirurgicznie zmian z okolic intymnych.

Profilaktyka w zakresie pozostałych zabiegów i usług ginekologicznych zapobiega rozwojowi chorób scharakteryzowanych poniżej w ramach Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych oraz zapobiega występowaniu powikłań wynikających z przedmiotowych chorób.

Tym samym powyższe świadczenia medyczne (Usługi 14) mają na celu likwidację problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności:

A63.0 Kłykciny kończyste.

Udzielanie świadczeń medycznych z zakresu pozostałych zabiegów i usług ginekologicznych zapobiega progresji choroby i występowaniu powikłań.

Procedura medyczna w zakresie usunięcia kłykcin kończystych przy użyciu lasera powoduje usunięcie zarówno chorych tkanek, jak i naskórka otaczającego miejsce powstania zmian.

Przedmiotowe zmiany w zdecydowanej większości są objawem zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (ang. human papilloma virus, HPV). Po zrealizowaniu przedmiotowej procedury lekarz ginekolog instruuje pacjentki co do dalszej diagnostyki medycznej.

Przedmiotowe procedury medyczne są realizowane przez lekarzy medycyny, posiadających specjalizacje lekarskie z zakresu położnictwa i ginekologii. Przedmiotowe procedury medyczne są realizowane przy użyciu certyfikowanego sprzętu medycznego w szczególności wykorzystując technologię: lasera frakcyjnego CO2, radiofrekwencji.

Osoby zgłaszające się na wykonanie pozostałych zabiegów i usług ginekologicznych posiadają wskazania medyczne, scharakteryzowane w klasyfikacji ICD 10.

Pacjenci są kierowani do przedmiotowych zabiegów tylko i wyłącznie przez lekarzy specjalistów posiadających niezbędne kwalifikacje. Przedmiotowe świadczenia są wykonywane tylko i wyłącznie przez lekarzy posiadających niezbędne kwalifikacje.

15)Zabiegi ginekologii estetycznej dotyczące ujędrniania, obkurczania i rewitalizacji (Usługi 15):

  • Ujędrnienie i rewitalizacja zewnętrznych okolic intymnych;
  • Ujędrnienie i rewitalizacja zewnętrznych i wewnętrznych okolic intymnych;
  • Laserowe obkurczanie pochwy;
  • Laserowa rewitalizacja warg sromowych;
  • Rewitalizacja pochwy z wykorzystaniem radio-frekwencji.

W przypadku atrofii nabłonka pochwy tego rodzaju zabiegi są jedną z metod, obok farmakoterapii, przywracania jej prawidłowego stanu, zapobiegając stanom zapalnym oraz zespołowi „suchości pochwy”.

Powyższe świadczenia medyczne (Usługi 15) mają na celu likwidację problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności:

N39.3 Nietrzymanie moczu wysiłkowe

N39.4 Inne określone nietrzymanie moczu

R32 Nietrzymanie moczu, nie określone

Przywracanie prawidłowego stanu nabłonka pochwy, udzielanie świadczeń medycznych z zakresu ginekologii estetycznej dotyczących ujędrniania, obkurczania, rewitalizacji i liftingu zapobiega progresji choroby i występowaniu powikłań.

Przedmiotowe procedury medyczne są realizowane przez lekarzy medycyny, posiadających specjalizacje lekarskie z zakresu położnictwa i ginekologii.

Przedmiotowe procedury medyczne są realizowane przy użyciu certyfikowanego sprzętu medycznego w szczególności wykorzystując technologię: radiofrekwencji EVA, radiofrekwencji SECTUM, lasera frakcyjnego CO2.

Osoby zgłaszające się na wykonanie usług zabiegów ginekologii estetycznej dotyczących ujędrniania, obkurczania, rewitalizacji i liftingu posiadają wskazania medyczne, scharakteryzowane w klasyfikacji ICD 10.

Pacjenci są kierowani do przedmiotowych zabiegów tylko i wyłącznie przez lekarzy specjalistów posiadających niezbędne kwalifikacje. Przedmiotowe świadczenia są wykonywane tylko i wyłącznie przez lekarzy posiadających niezbędne kwalifikacje.

16)Pozostałe zabiegi i usługi w zakresie ginekologii estetycznej (Usługi 16):

  • Mezoterapia fibryną okolic intymnych;
  • Mezoterapia kwasem hialuronowym miejsc intymnych;
  • Zastosowanie kwasu hialuronowego w ginekologii (rewitalizacja warg sromowych Neauvia);
  • Meoterapia osoczem okolic intymnych;
  • G! shot- wypełnienie punktu G kwasem hialuronowym;
  • Protokół Nrose.

Powyższe świadczenia medyczne mają na celu likwidację problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności:

N90 Inne niezapalne choroby sromu i krocza;

N94 Ból i inne stany związane z żeńskimi narządami rozrodczymi i cyklem miesiączkowym.

Udzielanie świadczeń medycznych z zakresu ginekologii estetycznej zapobiega progresji choroby i występowaniu powikłań. Służy również poprawie komfortu życia pacjentek.

Procedury związane z zastosowaniem osocza, fibryny oraz kwasu hialuronowego są realizowane u pacjentek zgłaszających problem suchości, nawracających podrażnień oraz infekcji okolic intymnych. Ma zapobiegać bólowi, nawracającym podrażnieniom oraz dyskomfortowi.

Przedmiotowe procedury medyczne są realizowane przez lekarzy medycyny, posiadających specjalizacje lekarskie z zakresu położnictwa i ginekologii oraz chirurgii plastycznej.

17)Badania i diagnostyka (Usługi 17):

  • Biopsja skóry wraz z badaniem histopatologicznym;
  • Badanie histopatologiczne;
  • Medyczna analiza składu ciała;
  • Badania genetyczne;
  • Wideodermatoskop mapowanie ciała.

Powyższe świadczenia medyczne mają na celu likwidację problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności:

C43 Czerniak złośliwy skóry;

C44 Inne nowotwory złośliwe skóry;

D48 Nowotwory o niepewnym i nieznanym charakterze o innym lub nieokreślonym umiejscowieniu.

Profilaktyka w zakresie badań i diagnostyki pozwala na skuteczną diagnozę i zapobieganie rozwojowi chorób scharakteryzowanych powyżej w ramach Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych oraz zapobiega występowaniu powikłań wynikających z przedmiotowych chorób.

Udzielanie świadczeń medycznych w zakresie biopsji, badań histopatologicznych oraz wideodermatoskop służy diagnozie chorób, zapobieganiu ich występowaniu i zapobieganiu progresji chorób.

Medyczna analiza składu ciała, badania genetyczne i wideodermatoskop mapowanie ciała są badaniami wykonywanymi w celu m.in. leczenia otyłości.

Przedmiotowe procedury medyczne są realizowane przez lekarzy medycyny, posiadających specjalizacje lekarskie m.in. z zakresu dermatologii.

Osoby zgłaszające się na wykonanie badań i diagnostykę posiadają wskazania medyczne, scharakteryzowane w klasyfikacji ICD 10.

Pacjenci są kierowani do przedmiotowych zabiegów tylko i wyłącznie przez lekarzy specjalistów posiadających niezbędne kwalifikacje. Przedmiotowe świadczenia są wykonywane tylko i wyłącznie przez lekarzy posiadających niezbędne kwalifikacje.

18)Zabiegi dermatologiczne (Usługi 18):

  • Leczenie migreny;
  • Leczenie nadpotliwości;
  • Leczenie bruksizmu;
  • Kriodermatologia (usunięcie zmiany małej oraz dużej);
  • Leczenie łysienia androgenowego.

Powyższe świadczenia medyczne mają na celu likwidację problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności:

G43 Migrena;

R61 Nadmierne pocenie;

F45.8 Inne zaburzenia występujące pod postacią somatyczną;

L64 Łysienie Androgenowe.

Profilaktyka w zakresie zabiegów dermatologicznych w zakresie leczenia migreny, leczenia nadpotliwości, leczenia bruksismu, kriodermatologii oraz leczenia łysienia androgenowego zapobiega rozwojowi chorób scharakteryzowanych powyżej w ramach Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych oraz zapobiega występowaniu powikłań wynikających z przedmiotowych chorób.

Procedury medyczne i zabiegi związane z leczeniem migreny, nadpotliwości, bruksizmu, kriodermatologii i łysienia androgenowego zapobiegają progresji choroby i występowaniu powikłań.

Stosowane zabiegi kriodermatologii i łysienia androgenowego służą leczeniu i usuwaniu zmian skórnych, a w przypadku migreny oraz bruksizmu poprawie komfortu życia pacjentów przy istniejących wskazaniach medycznych.

W ramach zabiegów dermatologicznych wykorzystywany jest preparat toksyny botulinowej, np. Azzalure, wykorzystywany powszechnie w zabiegach medycznych.

Stanowi skuteczny środek w leczeniu nadpotliwości, bruksizmu czy migrenowych bólów głowy.

W ramach leczenia łysienia androgenowego wykonywany jest przeszczep komórek, przykładowo w ramach zabiegu Regenera Activa.

Przedmiotowe procedury medyczne są realizowane przez lekarzy medycyny, posiadających specjalizacje lekarskie m.in. z zakresu neurologii i dermatologii.

Osoby zgłaszające się na wykonanie badań i diagnostykę posiadają wskazania medyczne, scharakteryzowane w klasyfikacji ICD 10.

Pacjenci są kierowani do przedmiotowych zabiegów tylko i wyłącznie przez lekarzy specjalistów posiadających niezbędne kwalifikacje. Przedmiotowe świadczenia są wykonywane tylko i wyłącznie przez lekarzy posiadających niezbędne kwalifikacje.

19)Masaże terapeutyczne (Usługi 19):

  • Masaż relaksacyjny;
  • Aromaterapeutyczny masaż relaksacyjny;
  • Masaż leczniczy;
  • Masaż klasyczny;
  • Drenaż limfatyczny;
  • Masaż rozluźniający;
  • Masaż detoksykujący.

Powyższe świadczenia medyczne (Usługi 19) mają na celu likwidację problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności:

M54 Bóle grzbietu

M50 Choroby krążków międzykręgowych szyjnych

M51 Inne choroby krążka międzykręgowego

Profilaktyka w zakresie masaży terapeutycznych, wśród których można wymienić masaż relaksacyjny, aromaterapeutyczny masaż relaksacyjny, masaż leczniczy, masaż klasyczny, rozluźniający, masaż detoksykujący i drenaż limfatyczny zapobiega rozwojowi chorób scharakteryzowanych powyżej w ramach Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych oraz zapobiega występowaniu powikłań wynikających z przedmiotowych chorób.

Masaż relaksacyjny, aromaterapeutyczny masaż relaksacyjny oraz masaż rozluźniający mają działanie pobudzające mięśnie, skórę i układ krążenia, oddziałują na układ nerwowy poprzez równoważenie wysyłanych przez ciało negatywnych reakcji na stres, likwidowanie mimowolnego napięcia mięśni, przywracania prawidłowego rytmu serca, właściwego krążenie i ciśnienia krwi.

Masaż leczniczy, klasyczny i detoksykujący mają działanie lecznicze, działają ujędrniająco i stanowią element fizjoterapii, zapobiegając progresji choroby i występowaniu powikłań.

Drenaż limfatyczny to jeden z rodzajów masażu uciskowego którego wykonywanie ma pobudzać krążenie limfy, a więc wpływać pozytywnie na układ krążenia i nerwowy.

Przedmiotowe procedury medyczne są realizowane przez dyplomowanych fizjoterapeutów, specjalizujących się w wykonywaniu masaży terapeutycznych.

Osoby zgłaszające się na wykonanie usług masaży terapeutycznych posiadają wskazania medyczne, scharakteryzowane w klasyfikacji ICD 10.

Pacjenci są zakwalifikowywani do przedmiotowych świadczeń tylko i wyłącznie przez lekarzy specjalistów posiadających niezbędne kwalifikacje. Przedmiotowe zabiegi są wykonywane tylko i wyłącznie przez fizjoterapeutów posiadających niezbędne kwalifikacje.

20)Zabiegi fizjoterapeutyczne (Usługi 20):

  • Indiba w zastosowaniu fizjoterapeutycznym;
  • Terapia manualna wraz z zabiegiem indiba;
  • Terapia Manualna (czas trwania 60 minut i 30 minut);
  • Kinesiotapping w fizjoterapii;

Powyższe świadczenia medyczne (Usługi 20) mają na celu likwidację problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności:

M54 Bóle grzbietu

Profilaktyka w zakresie zabiegów fizjoterapeutycznych, wśród których znajdują się zabiegi indiby, terapia manualna oraz kinesiotapping zapobiega rozwojowi chorób scharakteryzowanych powyżej w ramach Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych oraz zapobiega występowaniu powikłań wynikających z przedmiotowych chorób.

Indiba w zastosowaniu fizjoterapeutycznym ma działanie stymulujące odbudowę tkanek poprzez przywracanie fizjologicznej aktywności komórek, i stosowana jest wspomagająco w leczeniu urazów mięśni, dolegliwości bólowych, przyspieszając gojenie urazów.

Terapia manualna oraz kinesiotapping poprzez zastosowanie biomechaniki służą profilaktyce schorzeń układu ruchu i celem zabiegów jest pomoc w odzyskaniu przez pacjentów swobody zakresu ruchu i redukcja dolegliwości.

Przedmiotowe procedury medyczne są realizowane przez dyplomowanych fizjoterapeutów, specjalizujących się w wykonywaniu zabiegów fizjoterapeutycznych.

Osoby zgłaszające się na wykonanie zabiegów fizjoterapeutycznych posiadają wskazania medyczne, scharakteryzowane w klasyfikacji ICD 10.

Pacjenci są zakwalifikowani do przedmiotowych świadczeń po konsultacji z fizjoterapeutą. Przedmiotowe zabiegi są wykonywane tylko i wyłącznie przez fizjoterapeutów posiadających niezbędne kwalifikacje.

21)Zabiegi balneologiczne (Usługi 21):

  • Bicze Szkockie;
  • Okłady Fangoterapii;
  • Hydromasaż;
  • Akupresura.

Powyższe świadczenia medyczne (Usługi 21) mają na celu likwidację problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności:

M54 Bóle grzbietu

M15-M19 Choroby zwyrodnieniowe stawów

Profilaktyka w zakresie stosowania biczy szkockich, okładów fangoterapii, hydromasażu i akupresury zapobiega rozwojowi chorób scharakteryzowanych powyżej w ramach Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych oraz zapobiega występowaniu powikłań wynikających z przedmiotowych chorób.

Stosowanie biczy szkockich, fangoterapii, hydromasaży i akupresury jest elementem rehabilitacji po przebytych urazach i ma działanie przeciwbólowe, regenerujące, wzmacniające odporność, usprawniające proces przemiany materii, poprawiające pracę układu krążenia.

Pacjenci są zakwalifikowani do przedmiotowych zabiegów tylko i wyłącznie przez lekarzy specjalistów posiadających niezbędne kwalifikacje. Przedmiotowe świadczenia są wykonywane tylko i wyłącznie przez pracowników posiadających niezbędne kwalifikacje.

Przedmiotowe procedury medyczne są realizowane przez dyplomowanych fizjoterapeutów, specjalizujących się w wykonywaniu zabiegów balneologicznych.

Osoby zgłaszające się na wykonanie usług balneologicznych posiadają wskazania medyczne, scharakteryzowane w klasyfikacji ICD 10.

Pacjenci są kierowani do przedmiotowych świadczeń tylko i wyłącznie przez lekarzy specjalistów posiadających niezbędne kwalifikacje. Przedmiotowe świadczenia są wykonywane przez fizjoterapeutów posiadających niezbędne kwalifikacje.

22)Usługi podologiczne (Usługi 22):

  • Kontrola podologiczna bez zabiegu;
  • Konsultacja podologiczna;
  • Usunięcie z opatrunkiem specjalistycznym i odciążeniem odcisku, modzeli;
  • Usunięcie kurzajki, brodawki z opatrunkiem specjalistycznym.

Powyższe świadczenia medyczne (Usługi 22) mają na celu likwidację problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności:

L60 Choroby Paznokci

L62 Zaburzenia paznokci w przebiegu chorób sklasyfikowanych gdzie indziej

Profilaktyka w zakresie usług podologicznych, wśród których znajdują się kontrola i konsultacje podologiczne, usunięcie z opatrunkiem specjalistycznym i odciążeniem odcisku i modzeli, usunięcie kurzajki, brodawki z opatrunkiem specjalistycznym zapobiega rozwojowi chorób scharakteryzowanych powyżej w ramach Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych oraz zapobiega występowaniu powikłań wynikających z przedmiotowych chorób.

Wykonywanie usług podologicznych takich jak usługi kontroli i konsultacji podologicznych oraz zabiegów usunięcia odcisków, modzeli i kurzajek ma na celu profilaktykę i leczenie zmian skórnych, zapobiega progresji choroby i występowaniu powikłań.

Przedmiotowe procedury medyczne są realizowane przez dyplomowanych kosmetologów, specjalizujących się w wykonywaniu zabiegów podologicznych.

Osoby zgłaszające się na wykonanie usług podologicznych posiadają wskazania medyczne, scharakteryzowane w klasyfikacji ICD 10.

Przedmiotowe zabiegi są wykonywane tylko i wyłącznie przez dyplomowanych kosmetologów posiadających niezbędne kwalifikacje.

23)Pozostałe usługi podologiczne (Usługi 23):

  • Rekonstrukcja płytki paznokciowej wraz założeniem opatrunku;
  • Podcięcie wrastającego paznokcia;
  • Pedicure podologiczny;
  • Opracowanie chorobowo zmienionej płytki paznokcia;
  • Oczyszczanie paznokci wraz z zabiegiem tamponady;

Powyższe świadczenia medyczne (Usługi 23) mają na celu likwidację problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności:

L60.0 Wrastający paznokieć

L84 Nagniotki i modzele

B07-Brodawki wirusowe

Profilaktyka w zakresie pozostałych usług podologicznych, wśród których znajduje się rekonstrukcja płytki paznokciowej, podcięcie wrastającego paznokcia, pedicure podologiczny, opracowanie chorobowo zmienionej płytki paznokcia, oczyszczanie paznokci zapobiega rozwojowi chorób scharakteryzowanych w ramach Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych oraz zapobiega występowaniu powikłań wynikających z przedmiotowych chorób.

Wykonywanie pozostałych usług podologicznych, takich jak rekonstrukcja płytki paznokciowej, podcięcie wrastającego paznokcia, pedicure podologiczny, opracowanie chorobowo zmienionej płytki paznokcia, oczyszczanie paznokci ma na celu profilaktykę i leczenie zmian skórnych, zapobiega progresji choroby i występowaniu powikłań.

Przedmiotowe procedury medyczne są realizowane przez dyplomowanych kosmetologów, specjalizujących się w wykonywaniu zabiegów podologicznych.

Osoby zgłaszające się na wykonanie usług podologicznych posiadają wskazania medyczne, scharakteryzowane w klasyfikacji ICD 10.

Pacjenci są kierowani do przedmiotowych zabiegów tylko i wyłącznie przez specjalistów posiadających niezbędne kwalifikacje. Przedmiotowe świadczenia są wykonywane tylko i wyłącznie przez dyplomowanych kosmetologów posiadających niezbędne kwalifikacje.

24)Zabiegi iniekcji (Usługi 24):

  • Zastrzyki hormonalne z testosteronu;
  • Iniekcja kwasu hialuronowego do stawu.

Powyższe świadczenia medyczne (Usługi 24) mają na celu likwidację problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności:

E29 Zaburzenia czynności jąder

M15-M19 Choroby zwyrodnieniowe stawów

Profilaktyka w zakresie zabiegów iniekcji, wśród których znajdują się zastrzyki hormonalne z testosteronu oraz iniekcja kwasu hialuronowego do stawu zapobiegają rozwojowi chorób scharakteryzowanych w ramach Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych oraz zapobiega występowaniu powikłań wynikających z przedmiotowych chorób.

Celem terapii zastrzykami hormonalnymi z testosteronu jest realizacja celu terapeutycznego i poprawa zdrowia pacjentów poprzez m.in. uregulowanie zaburzeń metabolicznych, przeciwdziałanie cukrzycy, otyłości, depresji czy innych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu.

Iniekcja kwasu hialuronowego do stawu to zabieg stosowany w niechirurgicznym leczeniu choroby zwyrodnieniowej i dolegliwości bólowych stawów, którego efektem jest poprawa ruchomości stawu, zmniejszenie obrzęku i dolegliwości bólowych.

Przedmiotowe procedury medyczne są realizowane przez lekarzy medycyny, posiadających specjalizacje lekarskie z zakresu chirurgii plastycznej.

Osoby zgłaszające się na wykonanie usług pozostałych zabiegów i usług w zakresie ginekologii estetycznej posiadają wskazania medyczne, scharakteryzowane w klasyfikacji ICD 10.

Pacjenci są zakwalifikowywani do przedmiotowych świadczeń tylko i wyłącznie przez lekarzy specjalistów posiadających niezbędne kwalifikacje. Przedmiotowe zabiegi są wykonywane tylko i wyłącznie przez lekarzy posiadających niezbędne kwalifikacje.

Ww. usługi (tj. Usługi 1, Usługi 2, Usługi 3, Usługi 4, Usługi 5, Usługi 6, Usługi 7, Usługi 8, Usługi 9, Usługi 10, Usługi 11, Usługi 12, Usługi 13, Usługi 14, Usługi 15, Usługi 16, Usługi 17, Usługi 18, Usługi 19, Usługi 20, Usługi 21, Usługi 22, Usługi 23, Usługi 24) wykonywane są przez Spółkę, która jest podmiotem leczniczym, w ramach jej działalności leczniczej.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego

Spółka wskazuje, że Usługi 1, w zależności od wskazań, mogą być nakierowane na leczenie albo mogą mieć przeważający cel poprawy estetyki wyglądu – zależnie od wskazań lekarza, gdzie pacjenci są zakwalifikowaniu do przedmiotowych świadczeń tylko i wyłącznie przez lekarzy specjalistów. We Wniosku Spółka wskazała konkretne choroby w zakresie których stosuje się wskazane zabiegi a także sposób/charakterystykę ich przeprowadzania:

„Poprzez udzielanie świadczeń medycznych z zakresu laseroterapii zamykania naczynek i naczyń, lekarz specjalista niweluje ryzyko rozwoju problemów zdrowotnych, scharakteryzowanych w klasyfikacji ICD 10, dotyczących m.in.:

I83.9 Żylaki kończyn dolnych bez owrzodzenia i zapalenia

I73 Inne choroby naczyń obwodowych

I87 Inne patologie żył

I87.0 Zespół po zapaleniu żył

I87.2 Niewydolność żył (przewlekła) (obwodowa)

I87.8 Inne określone zaburzenia funkcji żył

I87.9 Zaburzenia funkcji żył, nieokreślone.

Profilaktyka w zakresie zamykania naczynek i naczyń zapobiega rozwojowi chorób scharakteryzowanych powyżej w ramach Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych oraz zapobiega występowaniu powikłań wynikających z przedmiotowych chorób.

Podczas realizacji przedmiotowych świadczeń medycznych stosuje się wiązkę światła lasera, która działa wewnątrz naczyń krwionośnych. Energia wiązki światła lasera jest pochłaniana przez hemoglobinę, podczas wzrostu temperatury dochodzi do koagulacji erytrocytów. Następnie dochodzi do zamknięcia naczynia krwionośnego oraz jego stopniowej resorpcji.

Zamykanie naczyń i naczynek przy pomocy laseroterapii jest udokumentowanym elementem leczenia przewlekłej choroby żylnej jako uzupełnienie metod chirurgicznych, a wskazania do zabiegu laseroterapii regulują europejskie wytyczne leczenia przewlekłej choroby żylnej (klasa zaleceń IIa; European Society for Vascular Surgery (ESVS) 2022 Clinical Practice Guidelines on the Management of Chronic Venous Disease)” (strona 2 Wniosku)

W zakresie Usług 11 i Usług 13 Spółka wskazuje, że:

  • Usługi 11 zasadniczo wykonywane są w celach leczniczych. Spółka w dalszej części niniejszego pisma opisała szerzej charakter Usług 11;
  • Usługi 13 zasadniczo wykonywane są w celach leczniczych. Spółka wskazuje, że wykonanie zabiegów wchodzących w skład tych usług jest zawsze wykonywane po kwalifikacji przeprowadzanej przez właściwego lekarza specjalistę. Spółka w dalszej części niniejszego pisma opisała szerzej charakter Usług 13.

Spółka wskazuje też, że w jej ocenie Usługi 11 i Usługi 13 jedynie w wyjątkowych sytuacjach tzn. jedynie jeżeli nie zostały zlecone przez lekarza w celach terapeutycznych, nie są skierowanie na leczenie choroby/zaburzeń (a więc Usługi 11 i Usługi 13 ograniczone poprzez te wskazanie co do celu zabiegu, gdzie usługi takie w celach inne niż terapeutyczne są przedmiotem odrębnych pytań we Wniosku).

Spółka wskazuje, że Usługi 15, w zależności od wskazań, mogą być nakierowane na leczenie albo mogą mieć przeważający cel poprawy estetyki wyglądu – zależnie od wskazań lekarza, gdzie pacjenci są zakwalifikowaniu do przedmiotowych świadczeń tylko i wyłącznie przez lekarzy specjalistów. We Wniosku Spółka wskazała konkretne choroby w zakresie których stosuje się wskazane zabiegi a także sposób/charakterystykę ich przeprowadzania:

„tego rodzaju zabiegi są jedną z metod, obok farmakoterapii, przywracania jej prawidłowego stanu, zapobiegając stanom zapalnym oraz zespołowi „suchości pochwy”.

Powyższe świadczenia medyczne (Usługi 15) mają na celu likwidację problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności:

N39.3 Nietrzymanie moczu wysiłkowe

N39.4 Inne określone nietrzymanie moczu

R32 Nietrzymanie moczu, nie określone

Przywracanie prawidłowego stanu nabłonka pochwy, udzielanie świadczeń medycznych z zakresu ginekologii estetycznej dotyczących ujędrniania, obkurczania, rewitalizacji i liftingu zapobiega progresji choroby i występowaniu powikłań” (strona 13 Wniosku).

W pozostałym zakresie, tak jak wskazano w uzasadnieniu stanowiska Spółki zaprezentowanym we Wniosku, opisane w stanie faktycznym Usługi 4, 7, 11 (inne niż zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych) i 16, pomimo że często służą również leczeniu pewnych chorób, dolegliwości czy innych problemów zdrowotnych (opisanych w stanie faktycznym wniosku o wydatnie interpretacji indywidualnej), zasadniczo wykonywane są w celu poprawy wyglądu (bądź samopoczucia pacjenta).

Opisane w stanie faktycznym Usługi nr 2, 3, 5, 6, 8, 9, 10, 11 (w zakresie zleconym przez lekarza medycyny), 12, 13 (w zakresie zleconym przez lekarza medycyny), 14, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 i 24 wykonywane są wyłącznie w celach terapeutycznych tzn. służą profilaktyce, zachowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia.

Choroby/Problemy zdrowotne określone kodami Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych - ICD10, w zakresie których stosuje się wskazane zabiegi (Usługi nr 2, 3, 5, 6, 8, 9, 10, 11 (w zakresie zleconym przez lekarza medycyny), 12, 13 (w zakresie zleconym przez lekarza medycyny), 14, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 i 24), zostały przedstawione we Wniosku.

Zabieg laserowego usuwania włókniaka zmierza do likwidacji zaburzeń, zmian chorobowych zagrażających życiu lub zdrowiu. Zabiegi wykonywane z użyciem lasera CO2 z zasady są zabiegami leczniczymi.

Blizny keloidowe i zmiany bliznowate są stanami chorobowymi wpływającymi na elastyczność tkanek i wtórnie wpływają na mobilność głębszych struktur. Uszypułowane włókniaki mogą wywoływać krwawienia w przypadku ich drażnienia i wtórnie ulegać zakażeniom.

Zabiegi wykonywane w ramach Usług 5 (laserowa redukcja blizny przy wykorzystaniu CO2, laserowa redukcja blizny, laserowa redukcja blizn potrądzikowych twarzy oraz laserowe usuwanie włókniaka) mają na celu likwidację problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności:

L91.0 Blizna keloidowa;

L90.5 Stany bliznowacenia i włóknienia skóry.

Zabiegi wykonywane z użyciem lasera CO2 z zasady są zabiegami leczniczymi. Blizny keloidowe i zmiany bliznowate są stanami chorobowymi wpływającymi na elastyczność tkanek i wtórnie wpływają na mobilność głębszych struktur. Uszypułowane włókniaki mogą wywoływać krwawienia w przypadku ich drażnienia i wtórnie ulegać zakażeniom.

Zabiegi wykonywane w ramach Usług 5 (laserowa redukcja blizny przy wykorzystaniu CO2, laserowa redukcja blizny, laserowa redukcja blizn potrądzikowych twarzy oraz laserowe usuwanie włókniaka) mają cel terapeutyczny i mają na celu likwidację problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności:

L91.0 Blizna keloidowa;

L90.5 Stany bliznowacenia i włóknienia skóry.

Zabiegi wykonywane z użyciem lasera CO2 są wyłącznie zabiegami terapeutycznymi. Blizny keloidowe i zmiany bliznowate są stanami chorobowymi wpływającymi na elastyczność tkanek i wtórnie wpływają na mobilność głębszych struktur. Uszypułowane włókniaki mogą wywoływać krwawienia w przypadku ich drażnienia i wtórnie ulegać zakażeniom.

Odnosząc się do zabiegów wykonywanych w ramach Usług 11 – w zakresie w jakim zostały zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych, wskazali Państwo, że:

Profilaktyka w zakresie laseroterapii blefaroplastyki zapobiega rozwojowi chorób scharakteryzowanych poniżej w ramach Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych oraz zapobiega występowaniu powikłań wynikających z przedmiotowych chorób.

Wskazane świadczenia medyczne mają na celu likwidację problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności:

H53.8 Inne zaburzenia widzenia

W praktyce zabiegi te przeciwdziałają sytuacji, w której opadająca powieka ogranicza pole widzenia pacjenta.

Usługi 13 stanowią usługi założenia wkładki hormonalnej antykoncepcyjnej wykonywane w celach zmniejszenia krwawień i nieregularności miesiączek.

Zabiegi usunięcia blizny po naciętym kroczu oraz usunięcia zmian z okolic intymnych, wykonywane w ramach Usług 14 zmierzają do likwidacji zaburzeń, zmian chorobowych zagrażających życiu lub zdrowiu.

Blizny po nacięciu krocza mogą być przyczyna dyspareunii (bólu podczas stosunku) scharakteryzowanej w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych w kodach ICD10: N94.10. Tym samym wskazane zabiegi służą leczeniu konkretnego schorzenia.

Co więcej, w okolicach intymnych mogą równie występować zmiany chorobowe (w tym nowotworowe lub przednowotworowe), które mogą wymagać usunięcia w ramach zabiegu będącego przedmiotem zapytania.

Odnosząc się do zabiegów usunięcia blizny po naciętym kroczu oraz usunięcia zmian z okolic intymnych, wykonywanych w ramach Usług 14, wskazali Państwo, że:

Blizny po nacięciu krocza mogą być przyczyną dyspareunii (bólu podczas stosunku) scharakteryzowanej w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych w kodach ICD10: N94.10. Tym samym wskazane zabiegi służą leczeniu konkretnego schorzenia.

Co więcej, w okolicach intymnych mogą równie występować zmiany chorobowe (w tym nowotworowe lub przednowotworowe), które mogą wymagać usunięcia w ramach zabiegu będącego przedmiotem zapytania.

Zabiegi usunięcia blizny po naciętym kroczu oraz usunięcia zmian z okolic intymnych, wykonywane w ramach Usług 14 mają cel terapeutyczny. Blizny po nacięciu krocza mogą być przyczyną dyspareunii (bólu podczas stosunku) scharakteryzowanej w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych w kodach ICD10: N94.10. Tym samym wskazane zabiegi służą leczeniu konkretnego schorzenia.

Co więcej, w okolicach intymnych mogą równie występować zmiany chorobowe (w tym nowotworowe lub przednowotworowe), które mogą wymagać usunięcia w ramach zabiegu będącego przedmiotem zapytania.

Odnosząc się do zabiegów: medycznej analizy składu ciała, badań genetycznych oraz wideodermatoskopu – mapowania ciała, wykonywanych w ramach Usług 17, wskazali Państwo, że:

Na wstępie Spółka precyzuje, że wskazane „zabiegi” są w istocie metodami diagnostycznymi.

Tak, wskazane metody zmierzają do likwidacji zaburzeń, zmian chorobowych zagrażających życiu lub zdrowiu.

Analiza składu ciała służy ustaleniu odpowiedniej diety, aktywności fizycznej u pacjenta, który jest leczony, np. z powodu otyłości lub niedożywienia.

Wideodermatoskopia jest metodą diagnostyczną służącą wykrywaniu nowotworów skóry.

Badania genetyczne są metodą diagnostyczną pomagającą w ustaleniu właściwego leczenia u pacjenta.

Zabieg kriodermatologii, wykonywany w ramach Usług 18, zmierza do likwidacji zaburzeń, zmian chorobowych zagrażających życiu lub zdrowiu. Zabiegi kriodermatologiczne wykorzystywane są m.in. w leczeniu brodawek wirusowych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych w kodach ICD 10 B07 tzn. jest to zabieg leczniczy zapobiegający szerzeniu choroby zakaźnej.

Kriodermatologia służy leczeniu chorób zakaźnych m.in. brodawek wirusowych tzn. zapobiega on rozprzestrzenianiu się zmian u pacjenta oraz w środowisku.

Zabieg w zakresie kriodermatologii objęty zakresem Usług 18 ma charakter leczniczy.

Spółka wskazuje, że w przypadku pewnych zmian skórnych zabiegi w zakresie kriodermatologii mogą mieć charakter estetyczny, ale takie zabiegi (inne niż wykonywane w celach terapeutycznych) nie są objęte zakresem Usług 18 i tym samym nie są przedmiotem zapytania Spółki.

Zabieg - drenaż limfatyczny, wykonywany w ramach Usług 19, zmierza do likwidacji zaburzeń, zmian chorobowych zagrażających życiu lub zdrowiu. Drenaż limfatyczny jest metodą leczniczą fizjoterapeutyczną stosowaną m in. w zaburzeniach krążenia chłonki po zabiegu mastektomii lub innych zabiegach onkologicznych z usunięciem węzłów chłonnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych w kodach I97.2, I89.0. Zabieg ten zapobiega powikłaniom wynikającym z zastoju, m.in. owrzodzeniom.

Drenaż limfatyczny ma charakter terapeutyczny.

Zabieg - pedicure podologiczny, wykonywany w ramach Usług 23, zmierza do likwidacji zaburzeń, zmian chorobowych zagrażających życiu lub zdrowiu. Pedicure podologiczny zapobiega powikłaniom scharakteryzowanym w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych: Stopy cukrzycowej (ICD 10: E.10-E.11.5) lub wrastającego paznokcia - L06.0.

Pedicure podologiczny ma charakter terapeutyczny, gdyż zapobiega powikłaniom scharakteryzowanym w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych: Stopy cukrzycowej (ICD 10: E.10-E.11.5) lub wrastający paznokieć - L06.0.

Odnosząc się do zabiegów iniekcji - zastrzyków hormonalnych z testosteronu, wykonywanych w ramach Usług 24, wskazali Państwo, że:

Terapia zastępcza testosteronem u mężczyzn jest stosowana w przypadku potwierdzonego laboratoryjnie i klinicznie niedoboru tego hormonu i ma na celu leczenie dysfunkcji z tego wynikających (zaburzenia funkcji seksualnej, obniżenie nastroju), scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych w kodach ICD 10: F52.2, F32.

Pytania

1.Czy zabiegi laseroterapii w zakresie zamykania naczynek i naczyń - oznaczone we wniosku jako Usługi 1, wykonane przez Spółkę podlegać będą zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT?

2.Czy zabiegi laseroterapii w zakresie leczenia rumienia, naczyniaków, usuwania zmian skórnych, trądziku i kępek żółtych - oznaczone we wniosku jako Usługi 2, wykonane przez Spółkę podlegać będą zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT?

3.Czy zabiegi laseroterapii w zakresie redukcji przebarwień - oznaczone we wniosku jako Usługi 3, wykonane przez Spółkę podlegać będą zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT?

4.Czy zabiegi laseroterapii w zakresie usuwania rozstępów - oznaczone we wniosku jako Usługi 4, wykonane przez Spółkę podlegać będą zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT?

5.Czy zabiegi laseroterapii w zakresie redukcji blizn - oznaczone we wniosku jako Usługi 5, wykonane przez Spółkę podlegać będą zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT?

6.Czy zabiegi laseroterapii w zakresie Resurfacingu - oznaczone we wniosku jako Usługi 6, wykonane przez Spółkę podlegać będą zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT?

7.Czy zabiegi laseroterapii w zakresie blefaroplastyki - oznaczone we wniosku jako Usługi 7, wykonane przez Spółkę podlegać będą zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT?

8.Czy zabiegi chirurgiczne/dermochirurgiczne w zakresie zamykania naczyń kończyn dolnych skleroterapia pianką - oznaczone we wniosku jako Usługi 8, wykonane przez Spółkę podlegać będą zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT?

9.Czy zabiegi chirurgiczne/dermochirurgiczne w zakresie redukcji blizn poprzez ostrzykiwanie bliznowców sterydem – oznaczone we wniosku jako Usługi 9, wykonane przez Spółkę podlegać będą zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT?

10.Czy chirurgiczne usuwanie zmian skórnych - oznaczone we wniosku jako Usługi 10, wykonane przez Spółkę podlegać będą zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT?

11.Czy pozostałe zabiegi z zakresu chirurgii/dermochirurgii w obszarze blefaroplastyki– oznaczone we wniosku jako Usługi 11, w zakresie w jakim zostały zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych, wykonane przez Spółkę podlegać będą zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT?

12.Czy pozostałe zabiegi z zakresu chirurgii/dermochirurgii – oznaczone we wniosku jako Usługi 11, inne niż zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych, wykonane przez Spółkę podlegać będą zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT?

13.Czy usługi i zabiegi w zakresie ginekologii - oznaczone we wniosku jako Usługi 12, wykonane przez Spółkę podlegać będą zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT?

14.Czy usługi ginekologiczne w zakresie zakładania i usunięcia wkładek hormonalnych- – oznaczone we wniosku jako Usługi 13, wykonane przez Spółkę, w zakresie w jakim zostały zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych, podlegać będą zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT?

15.Czy usługi ginekologiczne w zakresie zakładania i usunięcia wkładek hormonalnych- – oznaczone we wniosku jako Usługi 13, inne niż zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych, wykonane przez Spółkę, podlegać będą zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT?

16.Czy pozostałe zabiegi i usługi ginekologiczne – oznaczone we wniosku jako Usługi 14, wykonane przez Spółkę podlegać będą zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT?

17.Czy zabiegi ginekologii estetycznej dotyczące ujędrniania, obkurczania, rewitalizacji i liftingu – oznaczone we wniosku jako Usługi 15, wykonane przez Spółkę podlegać będą zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT?

18.Czy pozostałe zabiegi i usługi w zakresie ginekologii estetycznej – oznaczone we wniosku jako Usługi 16, wykonane przez Spółkę podlegać będą zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT?

19.Czy usługi z zakresu badań i diagnostyki oznaczone we wniosku jako Usługi 17, wykonane przez Spółkę podlegać będą zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT?

20.Czy zabiegi dermatologiczne- oznaczone we wniosku jako Usługi 18, wykonane przez Spółkę podlegać będą zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT?

21.Czy usługi w zakresie masaży terapeutycznych- oznaczone we wniosku jako Usługi 19, wykonane przez Spółkę podlegać będą zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT?

22.Czy zabiegi fizjoterapeutyczne, oznaczone we wniosku jako Usługi 20, wykonane przez Spółkę podlegać będą zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT?

23.Czy zabiegi balneologiczne, oznaczone we wniosku jako Usługi 21, wykonane przez Spółkę podlegać będą zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT?

24.Czy usługi podologiczne, oznaczone we wniosku jako Usługi 22, wykonane przez Spółkę podlegać będą zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT?

25.Czy pozostałe usługi podologiczne, oznaczone we wniosku jako Usługi 23, wykonane przez Spółkę podlegać będą zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT?

26.Czy zabiegi iniekcji, oznaczone jako Usługi 24, wykonane przez Spółkę podlegać będą zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT?

Państwa stanowisko w sprawie

W ocenie Wnioskodawcy:

1.Zabiegi laseroterapii w zakresie zamykania naczynek i naczyń - oznaczone we wniosku jako Usługi 1, wykonane przez Spółkę nie będą podlegać zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT.

2.Zabiegi laseroterapii w zakresie leczenia rumienia, naczyniaków, usuwania zmian skórnych, trądziku i kępek żółtych – oznaczone we wniosku jako Usługi 2, wykonane przez Spółkę podlegać będą zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT.

3.Zabiegi laseroterapii w zakresie redukcji przebarwień - oznaczone we wniosku jako Usługi 3, wykonane przez Spółkę podlegać będą zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT.

4.Zabiegi laseroterapii w zakresie usuwania rozstępów - oznaczone we wniosku jako Usługi 4, wykonane przez Spółkę nie będą podlegać zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT.

5.Zabiegi laseroterapii w zakresie redukcji blizn - oznaczone we wniosku jako Usługi 5, wykonane przez Spółkę podlegać będą zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT.

6.Zabiegi laseroterapii w zakresie Resurfacingu - oznaczone we wniosku jako Usługi 6, wykonane przez Spółkę podlegać będą zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT.

7.Zabiegi laseroterapii w zakresie blefaroplastyki - oznaczone we wniosku jako Usługi 7, wykonane przez Spółkę nie będą podlegać zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT.

8.Zabiegi chirurgiczne/dermochirurgiczne w zakresie zamykania naczyń kończyn dolnych skleroterapia pianką - oznaczone we wniosku jako Usługi 8, wykonane przez Spółkę podlegać będą zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT.

9.Zabiegi chirurgiczne/dermochirurgiczne w zakresie redukcji blizn poprzez ostrzykiwanie bliznowców sterydem - oznaczone we wniosku jako Usługi 9, wykonane przez Spółkę podlegać będą zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT.

10.Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych - oznaczone we wniosku jako Usługi 10, wykonane przez Spółkę podlegać będą zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT.

11.Pozostałe zabiegi z zakresu chirurgii/dermochirurgii – oznaczone we wniosku jako Usługi 11, gdy zostały zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych, będą podlegać zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT.

12.Pozostałe zabiegi z zakresu chirurgii/dermochirurgii – oznaczone we wniosku jako Usługi 11, w przypadku gdy nie zostały zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych, nie będą podlegać zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT.

13.Zabiegi w zakresie ginekologii - oznaczone we wniosku jako Usługi 12, wykonane przez Spółkę podlegać będą zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT.

14.Usługi ginekologiczne w zakresie zakładania i usunięcia wkładek hormonalnych- – oznaczone we wniosku jako Usługi 13, gdy zostały zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych, wykonane przez Spółkę będą podlegać zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT.

15.Usługi ginekologiczne w zakresie zakładania i usunięcia wkładek hormonalnych- – oznaczone we wniosku jako Usługi 13, w przypadku gdy nie zostały zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych, nie będą podlegać zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT.

16.Pozostałe zabiegi i usługi ginekologiczne – oznaczone we wniosku jako Usługi 14, wykonane przez Spółkę podlegać będą zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT.

17.Zabiegi ginekologii estetycznej dotyczące ujędrniania, obkurczania, rewitalizacji i liftingu – oznaczone we wniosku jako Usługi 15, wykonane przez Spółkę nie będą podlegać zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT.

18.Pozostałe zabiegi i usługi w zakresie ginekologii estetycznej – oznaczone we wniosku jako Usługi 16, wykonane przez Spółkę nie będą podlegać zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT.

19.Usługi z zakresu badań i diagnostyki oznaczone we wniosku jako Usługi 17, wykonane przez Spółkę będą podlegać zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT.

20.Zabiegi dermatologiczne oznaczone we wniosku jako Usługi 18, wykonane przez Spółkę, będą podlegać zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT.

21.Usługi w zakresie masaży terapeutycznych- oznaczone we wniosku jako Usługi 19, wykonane przez Spółkę, będą podlegać zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT.

22.Zabiegi fizjoterapeutyczne, oznaczone jako Usługi 20, wykonane przez Spółkę będą podlegać zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT.

23.Zabiegi balneologiczne, oznaczone we wniosku jako Usługi 21, wykonane przez Spółkę będą podlegać zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT.

24.Usługi podologiczne, oznaczone we wniosku jako Usługi 22, wykonane przez Spółkę będą podlegać zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT.

25.Pozostałe usługi podologiczne, oznaczone we wniosku jako Usługi 23, wykonane przez Spółkę będą podlegać zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT.

26.Zabiegi iniekcji, oznaczone jako Usługi 24, wykonane przez Spółkę będą podlegać zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

a.Zwolnienie usług w zakresie opieki medycznej od podatku VAT

Zgodnie z treścią art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze.

Z powołanych powyżej regulacji jednoznacznie wynika, że zwolnieniu od podatku VAT podlegają usługi w zakresie opieki medycznej, które spełniają określone warunki: służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także świadczone są przez konkretne, wymienione przez ustawodawcę wprost podmioty. Oznacza to, że zwolnieniu od podatku podlega określony rodzaj usług wykonywanych przez ściśle zdefiniowany krąg podmiotów, wykonujących te usługi. Powyższe zwolnienie ma więc charakter podmiotowo-przedmiotowy, tzn. oprócz przedmiotu transakcji istotny jest również status podmiotu świadczącego daną usługę.

Odzwierciedlenie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT stanowi art. 132 ust. 1 lit. c dyrektywy 2006/112/WE [dalej: Dyrektywa VAT], który wskazuje, że państwa członkowskie zwalniają od podatku „świadczenia opieki medycznej w ramach zawodów medycznych i paramedycznych określonych przez zainteresowane państwa członkowskie”.

Dokonując interpretacji art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT, należy kierować się wskazówkami płynącymi z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), w tym w zakresie pojęcia „opieki medycznej” oraz analizować okoliczności konkretnego stanu faktycznego.

W pierwszej kolejności należy wskazać, że z utrwalonego orzecznictwa TSUE wynika, że zwolnienia stanowią autonomiczne pojęcia prawa wspólnotowego, które służą unikaniu rozbieżności w stosowaniu systemu podatku VAT w poszczególnych państwach członkowskich i które należy postrzegać w ogólnym kontekście wspólnego systemu podatku VAT (wyrok TSUE z 28 stycznia 2010 r., C-473/08, Eulitz, pkt 25). Jak również wielokrotnie podkreślał TSUE w swym orzecznictwie: pojęcia używane do opisania zwolnień wymienionych w art. 13 VI Dyrektywy (obecnie art. 132 Dyrektywy VAT) powinny być interpretowane w sposób ścisły, ponieważ stanowią one odstępstwa od ogólnej zasady, zgodnie z którą podatkiem VAT objęta jest każda dostawa towarów i każda usługa świadczona odpłatnie przez podatnika.

Zauważyć należy, że definicja opieki medycznej nie została zawarta ani w krajowych, ani wspólnotowych przepisach podatkowych. W tym zakresie należy szukać wyjaśnienia tych pojęć w bogatym dorobku orzecznictwa wspólnotowego.

Z wyroku TSUE z 8 czerwca 2006 r. (C-106/05, L.u.P. GmbH, pkt 27) wynika, że pojęcia „opieki medycznej” oraz „świadczeń opieki medycznej” (...) odnoszą się do usług, które służą diagnozie, opiece oraz w miarę możliwości, leczeniu chorób lub zaburzeń zdrowia. Pojęcie to zdefiniowano również w wyroku TSUE w sprawie d'Ambrumenil (C-307/01, pkt 57), gdzie podkreślono, że pojęcia świadczenia opieki medycznej nie można interpretować w sposób, który obejmuje świadczenia medyczne realizowane w innym celu niż postawienie diagnozy, udzielenie pomocy medycznej oraz w zakresie, w jakim to możliwe, leczenie chorób lub zaburzeń zdrowotnych.

Podobnie w wyroku w sprawie Margarete Unterpertinger vs Pensionsversicherungsanstalt der Arbeiter C-212/01 TSUE wskazał, że „(...) to cel usługi medycznej decyduje o tym, czy powinna ona być zwolniona od podatku VAT. Dlatego też, jeśli kontekst, w jakim taka usługa jest wykonywana, pozwala ustalić, że jej głównym celem nie jest ochrona zdrowia, włączając w to utrzymanie lub przywrócenie zdrowia, lecz udzielanie porad wymaganych przed podjęciem decyzji wywołujących skutki prawne, zwolnienie nie ma zastosowania do takiej usługi”.

W wyroku z 21 marca 2013 r., C-91/12, Skatteverket przeciwko PFC Clinic AB, TSUE uznał, że „artykuł 132 ust. 1 lit. b i c) dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej należy interpretować w ten sposób, że:

  • pojęcia „opieki medycznej” i „świadczenia opieki medycznej” użyte, odpowiednio, w art. 132 ust. 1 lit. b i art. 132 ust. 1 lit. c tej dyrektywy obejmują świadczenia tego rodzaju, jak w sprawie głównej, polegające na operacjach z zakresu chirurgii plastycznej i zabiegach estetycznych, jeżeli świadczenia te służą diagnozowaniu i leczeniu chorób lub zaburzeń zdrowia oraz ochronie, utrzymywaniu i przywracaniu dobrego stanu zdrowia osób;
  • samo subiektywne postrzeganie zabiegu estetycznego przez osobę, która się temu zabiegowi poddaje, nie jest rozstrzygające dla ustalenia, czy zabieg jest wykonywany w celu terapeutycznym;
  • okoliczność, że świadczenia tego rodzaju, jak w sprawie głównej wykonywane są przez osoby uprawnione do wykonywania zawodów medycznych lub że cel zabiegu określany jest przez takie osoby, ma wpływ na ustalenie, czy świadczenia te mieszczą się w zakresie znaczeniowym pojęć „opieka medyczna” i „świadczenie opieki medycznej” użytych, odpowiednio, w art. 132 ust. 1 lit. b i art. 132 ust. 1 lit. c dyrektywy;
  • ustalenie, czy świadczenia tego rodzaju, jak w sprawie głównej podlegają zwolnieniu od podatku od wartości dodanej na podstawie art. 132 ust. 1 lit. b i c) dyrektywy 2006/112 wymaga wzięcia pod uwagę wszystkich wymagań zawartych w art. 132 ust. 1 lit. b) i c), a także innych stosownych przepisów tytułu IX, rozdział 1 i 2 tej dyrektywy, jak - w odniesieniu do zwolnienia ustanowionego w art. 132 ust. 1 lit. b) dyrektywy - przepisy jej art. 131, 133 i 134”.

TSUE wskazał przy tym, że pojęcia „opieki medycznej” i „świadczenia opieki medycznej” użyte, odpowiednio, w art. 132 ust. 1 lit. b i art. 132 ust. 1 lit. c Dyrektywy VAT, mogą obejmować świadczenia tego rodzaju, jak w sprawie głównej, jeżeli świadczenia te mają na celu leczenie osób, które w związku z chorobą, urazem lub wrodzoną niepełnosprawnością wymagają zabiegów o charakterze estetycznym. Natomiast działania służące wyłącznie celom kosmetycznym nie są objęte zakresem znaczeniowym owych pojęć (pkt 29 ww. wyroku).

Spółka wskazuje, że w przeszłości działalność Kliniki, prowadzona obecnie w ramach Spółki, prowadzona była w ramach (…) sp. z o.o., która uzyskała interpretację indywidualną z 23 czerwca 2022 r., sygn. 0114-KDIP4- 2.4012.115.2022.2.MB. We wskazanej interpretacji indywidualnej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził prawidłowość opodatkowania lub zastosowania zwolnienia z VAT dla zabiegów objętych niniejszym wnioskiem (podczas gdy niniejszym wnioskiem objęte są też nowe zabiegi tzn. dodatkowe, inne zabiegi niż objęte uzyskaną wcześniej przez (…) sp. z o.o. interpretacją).

b.Zwolnienie od VAT usług medycznych objętych niniejszym wnioskiem

Zdaniem Wnioskodawcy spełnione zostały przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług określone w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT dla: Usług 2, Usług 3, Usług 5, Usług 6, Usług 8, Usług 9, Usług 10, Usług 11 w zakresie w jakim zostały zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych, Usług 12, Usług 13 w zakresie w jakim zostały zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznym, Usług 14, Usług 17, Usług 18, Usług 19, Usług 20, Usług 21, Usług 22, Usług 23 oraz Usług 24.

W ocenie Wnioskodawcy wskazane powyżej usługi świadczone w ramach działalności Wnioskodawcy, należy zakwalifikować jako usługi w zakresie opieki medycznej, które służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Precyzując czynności opieki medycznej, których celem jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie lub poprawa zdrowia, pojęcia te należy interpretować z zastosowaniem wykładni językowej.

„Profilaktyka” to wszelkie działania i środki stosowane w celu zapobiegania czemuś niepożądanemu, likwidowanie przyczyn niekorzystnych zjawisk; to działania i środki stosowane w celu zapobiegania chorobom. Zatem profilaktyka zdrowotna obejmuje działania mające na celu zapobieganie chorobom bądź innemu niekorzystnemu zjawisku zdrowotnemu przed jej rozwinięciem, poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie. Ma ona również na celu zahamowanie postępu lub powikłań już istniejącej choroby, czy też zapobieganie powstawaniu niekorzystnych wzorów zachowań społecznych, które przyczyniają się do podwyższania ryzyka choroby.

„Zachowywanie” rozumiane jest jako dochowanie czegoś w stanie niezmienionym, nienaruszonym lub niezniszczonym mimo upływu czasu lub niesprzyjających okoliczności, utrzymywanie.

Interpretując słowo „ratowanie”, należy odwołać się do słów „ratować” i „ratownictwo”. Ratować to starać się ocalić, zachować coś, natomiast ratownictwo jest rozumiane jako ogół środków i metod ratowania życia ludzkiego i niesienia pomocy w warunkach zagrożenia.

Słowo „przywracać” oznacza doprowadzić coś do poprzedniego stanu, wprowadzić coś na nowo, odtworzyć coś w pierwotnej postaci, wznowić, odnowić, sprawić, że ktoś się znajdzie w takiej sytuacji, w takim stanie, w jakim był poprzednio. Pojęcie „przywracanie zdrowia” oznacza doprowadzenie zdrowia do poprzedniego stanu, sprawienie, że znajdzie się ono w takim stanie, w jakim był poprzednio.

Poprawa to zmiana stanu czegoś na lepsze, poprawienie czegoś, poprawianie się, polepszanie. Z kolei termin „poprawa zdrowia”, którym posługuje się ustawodawca określając zakres zwolnień, zgodnie z wykładnią literalną, oznacza zmianę stanu zdrowia na lepsze, poprawienie zdrowia, jego polepszanie.

Zatem dokonując ustalenia, czy dana usługa medyczna podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, należy ustalić, czy będzie spełniała wyżej określone warunki.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że w przypadku Usług 2, Usług 3, Usług 5, Usług 6, Usług 8, Usług 9, Usług 10, Usług 11 w zakresie w jakim zostały zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznym, Usług 12, Usług 13 w zakresie w jakim zostały zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznym, Usług 14, Usług 17, Usług 18, Usług 19, Usług 20, Usług 21, Usług 22, Usług 23 oraz Usług 24 - usługi te będą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy, gdyż spełniają one zarówno przesłankę podmiotową - są świadczone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, o którym mowa w art. 4 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej - jak i przesłankę przedmiotową - stanowią one usługi z zakresu opieki medycznej, które służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Z jednej strony bowiem zapobiegają one powstaniu określonych schorzeń, z drugiej służą diagnozowaniu i leczeniu chorób lub zaburzeń zdrowia oraz ochronie, utrzymywaniu i przywracaniu dobrego stanu zdrowia.

Wnioskodawca wskazuje, że następujące usługi stanowią usługi w zakresie opieki medycznej i mają wpływ na zdrowie pacjentów:

  • Zabiegi laseroterapii w zakresie leczenia rumienia, naczyniaków, usuwania zmian skórnych, trądziku i kępek żółtych - oznaczone we wniosku jako Usługi 2 stosowane są celem likwidacji problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności:
  • R21 Rumień i inne nieswoiste wysypki skórne;
  • L81.7 Barwnikowe naczyniowe zmiany skórne;
  • D18.0 Naczyniak krwionośny o dowolnym umiejscowieniu;
  • D18.1 Naczyniak chłonny o dowolnym umiejscowieniu;
  • L71.1 Odmiana przerostowa trądziku różowatego;
  • L71.8 Inne postacie trądziku różowatego;
  • L71.9 Trądzik różowaty, nieokreślony;
  • H02.6 Kępki żółte powiek.

Możliwość objęcia powyższych usług zwolnieniem zawartym w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT potwierdził m.in. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 7 czerwca 2019 r. (sygn. 0112-KDIL4.4012.111.2019.2.TKU), zgodnie z którą: „wykonywane w ramach działalności Wnioskodawcy usługi leczenia grzybicy paznokci laserem, leczenia trądziku laserem, leczenia rumienia laserem, leczenia trądziku ozonem, a także depilacji laserowej w zakresie profilaktyki wrastania włosów w skórę, zapalenia mieszków włosowych oraz hirsutyzmu spełniają warunki zwolnienia od podatku i towarów i usług określone w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy, jako usługi z zakresu opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, o którym mowa w art. 4 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej”.

  • Zabiegi laseroterapii w zakresie usuwania rozstępów i redukcji przebarwień – oznaczone we wniosku jako Usługi 3 stosowane są celem likwidacji problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności:
  • L57 Zmiany skórne spowodowane przez przewlekłą ekspozycję na promieniowanie niejonizujące;
  • L81.3 Plamy o zabarwieniu kawy z mlekiem [cafe au lait];
  • L81.4 Inne nadmierne gromadzenie melaniny;
  • L81.5 Odbarwienie skóry [leucoderma], niesklasyfikowane gdzie indziej;
  • L81.6 Inne choroby ze zmniejszonym tworzeniem melaniny;
  • L81.7 Barwnikowe-naczyniowe zmiany skórne;
  • L81.8 Inne określone zaburzenia pigmentacji;
  • L81.9 Zaburzenia pigmentacji, nie określone;
  • R23 Inne zmiany skórne.

Możliwość stosowania zwolnienia z VAT w odniesieniu do wymienionych powyżej usług została potwierdzona m.in. w interpretacji indywidualnej wydanej 5 sierpnia 2016 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IPPP2/4512-410/16-4/MMa), w której organ stwierdził, że: „Wnioskodawca proponuje między innymi usługi: zabiegi z zastosowaniem toksyny botulinowej w celu leczenia nadmiernej potliwości, nadmiernej spastyczności mięśni twarzy oraz w celu leczenia bruksizmu oraz migreny; zabiegi związane z nadmierną wiotkością skóry i tkanek w okolicy oka; leczenie blizn i rozstępów skóry; leczenie tłuszczaków i nadmiernego gromadzenia się tkanki tłuszczowej, lipodystrofii; leczenie trądziku; leczenie łysienia; leczenie melasmy i stanów przed nowotworowych skóry; leczenie zaburzeń pigmentami; leczenie zmian skórnych wywołanych długotrwałą ekspozycją na promieniowanie niejonizujące a także leczenie zmian skórnych w postaci rogowacenia łojotokowego (seborrheic keratosis) oraz nadmiernego rogowacenia skóry. Jak wskazała Strona wykonywane zabiegi z zakresu medycyny estetycznej służą profilaktyce, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz są wynikiem wyraźnych zaleceń lekarza.

Mając na uwadze opis sprawy i powołane regulacje prawne stwierdzić należy, że usługi opisane we wniosku spełniają przesłanki zawarte w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług, umożliwiające skorzystanie ze zwolnienia. Jak bowiem wynika z opisu sprawy ww. czynności są usługami opieki medycznej, służącymi profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, wykonywanymi w ramach działalności leczniczej - przez podmiot leczniczy”.

  • Zabiegi laseroterapii w zakresie redukcji blizn - oznaczone we wniosku jako Usługi 5 stosowane są celem likwidacji problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności:
  • L91.0 Blizna keloidowa;
  • L90.5 Stany bliznowacenia i włóknienia skóry.

Możliwość korzystania powyższych usług ze zwolnienia zawartego w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT potwierdził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 25 lutego 2014 r. (sygn. IPPP1/443-75/14-2/MP) wskazując, że: „Wobec powyższych rozważań, zabieg usuwania blizn i przykurczy bliznowatych, pourazowych, pooperacyjnych będący wynikiem wyraźnych zaleceń medycznych wskazanych przez lekarza - jest usługą zwolnioną z podatku VAT”.

  • Zabieg laseroterapii w zakresie Resurfacingu (Usługi 6), stosowane są celem likwidacji problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności:
  • R21 Rumień i inne nieswoiste wysypki skórne;
  • L81.7 Barwnikowe naczyniowe zmiany skórne;
  • D18.0 Naczyniak krwionośny o dowolnym umiejscowieniu;
  • D18.1 Naczyniak chłonny o dowolnym umiejscowieniu;
  • L71.1 Odmiana przerostowa trądziku różowatego;
  • L71.8 Inne postacie trądziku różowatego;
  • L71.9 Trądzik różowaty, nieokreślony;
  • L81.3 Plamy o zabarwieniu kawy z mlekiem (cafe au lait);
  • L81.4 Inne nadmierne gromadzenie melaniny;
  • L81.5 Odbarwienie skóry (leucoderma), niesklasyfikowane gdzie indziej;
  • L81.6 Inne choroby ze zmniejszonym tworzeniem melaniny;
  • L81.7 Barwnikowe-naczyniowe zmiany skórne;
  • L81.8 Inne określone zaburzenia pigmentacji;
  • L81.9 Zaburzenia pigmentacji, nie określone;
  • R23.8 Inne i nie określone zmiany skórne.

Możliwość korzystania powyższych usług ze zwolnienia zawartego w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT potwierdził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w cytowanej już interpretacji indywidualnej z 5 sierpnia 2016 r., o sygn. IPPP2/4512-410/16-4/MMa, a także Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 22 lipca 2021 r. (sygn. 0114-KDIP4-2.4012.216.2021.2.AS).

  • Zabiegi chirurgiczne/dermochirurgiczne w zakresie zamykania naczyń kończyn dolnych skleroterapia pianką - oznaczone we wniosku jako Usługi 8 stosowane są celem likwidacji problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności:
  • I83.9 Żylaki kończyn dolnych bez owrzodzenia i zapalenia;
  • I73 Inne choroby naczyń obwodowych;
  • I87 Inne patologie żył;
  • I87.0 Zespół po zapaleniu żył;
  • I87.2 Niewydolność żył (przewlekła) (obwodowa);
  • I87.8 Inne określone zaburzenia funkcji żył;
  • I87.9 Zaburzenia funkcji żył, nieokreślone.

Możliwość objęcia powyższych usług zwolnieniem z VAT przewidzianym w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT znajduje swoje potwierdzenie w cytowanej już interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 23 listopada 2016 r. (sygn. 0461-ITPP1.4512.677.2016.AJ).

  • Zabiegi chirurgiczne/dermochirurgiczne w zakresie redukcji blizn poprzez ostrzykiwanie bliznowców sterydem - oznaczone we wniosku jako Usługi 9 stosowane są celem likwidacji problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności:
  • L91.0 Blizna keloidowa;
  • L90.5 Stany bliznowacenia i włóknienia skóry.

Możliwość korzystania powyższych usług ze zwolnienia zawartego w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT znajduje potwierdzenie w cytowanej już interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 25 lutego 2014 r. o sygn. IPPP1/443-75/14-2/MP.

  • Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych - oznaczone we wniosku jako Usługi 10 stosowane są celem likwidacji problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności:
  • R23.8 Inne i nie określone zmiany skórne;
  • D04 Rak in situ skóry;
  • D03 Czerniak in situ.

Możliwość objęcia powyższych usług zwolnieniem z VAT przewidzianym w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT potwierdził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 23 lutego 2012 r. (sygn. IPPP1/443-1691/11-2/JL), uznając że:

„Wymienione wcześniej zabiegi służą leczeniu rozrostu naczyń krwionośnych, a lasery stosowane są w terapiach fotodynamicznych, mających na celu leczenie zmian nowotworowych oraz stanów przedrakowych skóry. Celem usuwania zmian skórnych jest uniknięcie ryzyka przekształcenia zmian skórnych w zmiany rakowe. (…) Powyższe zabiegi wykonywane przez Wnioskodawcę służą więc likwidacji zaburzeń (zmian) chorobowych zagrażających życiu lub zdrowiu pacjenta i ich celem nie jest jedynie poprawa wyglądu bądź samopoczucia pacjentów (nie są zabiegami czysto estetycznymi) lecz leczenie określonych chorób więc należy je uznać za usługi o charakterze medycznym”.

  • Usługi z zakresu chirurgii/dermochirurgii oznaczone we wniosku jako Usługi 11, w określonych przypadkach są stosowane celem likwidacji problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności:
  • H53.8 Inne zaburzenia widzenia.

W ocenie Spółki Usługi 11 - w przypadku zabiegów blefaroplastyki które zostały zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych tzn. zgodnie z wytycznymi lekarza istnieją przesłanki medyczne/zdrowotne do przeprowadzenia takiego zabiegu takie jak zaburzenia widzenia które wymagają przeprowadzenia przedmiotowego zabiegu - stanowią usługi w zakresie opieki medycznej, które służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Przykładowo zabieg ten może mieć na celu likwidację opadających powiek przekładających się na trudności w widzeniu, czytaniu książek, oglądaniu telewizji etc. Tym samym przesłanki do zastosowania zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT, zostały spełnione.

  • Usługi i zabiegi w zakresie ginekologii w zakresie konsultacji ginekologicznej, zastosowania toksyny botulinowej w leczeniu pochwicy, wulwoskopii, biopsji skóry wraz z badaniem histopatologicznym oraz kolposkopii oznaczone we wniosku jako Usługi 12 stosowane są celem likwidacji problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności:
  • R87 Nieprawidłowe wyniki materiału pobranego z żeńskich narządów płciowych;
  • D06 Rak in situ szyjki macicy;
  • N94 Ból i inne stany związane z żeńskimi narządami rozrodczymi i cyklem miesiączkowym;
  • N94.2 Pochwica;
  • Z01.4 Badanie ginekologiczne (ogólne) (rutynowe).

W ocenie Spółki Usługi 12 w sposób oczywisty stanowią usługi w zakresie opieki medycznej, które służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

  • Usługi ginekologiczne w zakresie wkładek hormonalnych, w tym założenia oraz usunięcia wkładek oznaczone we wniosku jako Usługi 13, w określonych przypadkach są stosowane celem likwidacji problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności:
  • N92 Obfite, częste i nieregularne miesiączki.

W ocenie Spółki Usługi 13, w przypadku gdy założenie wkładki hormonalnej zostało zlecone przez lekarza specjalistę w celach terapeutycznych, stanowią usługi w zakresie opieki medycznej, które służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Wkładki domaciczne (np. Kyleena, Mirella) są sklasyfikowane jako produkty lecznicze, gdyż poza działaniem jako środek antykoncepcyjny, mają również określony cel terapeutyczny. Tym samym przesłanki do zastosowania zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT, zostały spełnione. Co również istotne, usługi w zakresie założenia i usunięcia wkładki znajdują się na liście świadczeń gwarantowanych, wykonywanych w ramach NFZ (poz. 456 i 457 załącznika nr 3 do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej), co również zdaniem Spółki świadczy o prawidłowości sklasyfikowania tych usług jako usług medycznych podlegających zwolnieniu z VAT, w przypadku gdy lekarz medycyny uzna za profilaktyczne założenie wkładki hormonalnej.

  • Pozostałe zabiegi i usługi ginekologiczne – oznaczone we wniosku jako Usługi 14 stosowane są celem likwidacji problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności:
  • A63.0 Kłykciny kończyste.

W ocenie Spółki usługi oznaczone we wniosku jako Usługi 14 w sposób oczywisty stanowią usługi w zakresie opieki medycznej, które służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

  • Badania i diagnostyka oznaczone we wniosku jako Usługi 17 pozwalają na skuteczną diagnozę i zapobieganie rozwojowi chorób scharakteryzowanych w ramach Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych oraz występowaniu powikłań wynikających z przedmiotowych chorób, w szczególności:
  • C43 Czerniak złośliwy skóry;
  • C44 Inne nowotwory złośliwe skóry;
  • D48 Nowotwory o niepewnym i nieznanym charakterze o innym lub nieokreślonym umiejscowieniu.

Zdaniem Spółki, badania oraz diagnostyka wykonywane przez lekarzy medycyny w sposób oczywisty stanowią usługi w zakresie opieki medycznej, które służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Wykonywanie badań i diagnostyki jest podstawową czynnością pozwalającą na identyfikację problemu zdrowotnego oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia.

  • Zabiegi dermatologiczne w zakresie leczenia migreny, leczenia nadpotliwości oraz leczenia bruksizmu przy zastosowaniu preparatu toksyny botulinowej, jak również leczenia łysienia androgenowego oznaczone we wniosku jako Usługi 18 stosowane są celem likwidacji problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności:
  • G43 Migrena;
  • R61 Nadmierne pocenie;
  • F45.8 Inne zaburzenia występujące pod postacią somatyczną;
  • L64 Łysienie Androgenowe.

W ocenie Spółki, usługi oznaczone we wniosku jako Usługi 18 w sposób oczywisty stanowią usługi w zakresie opieki medycznej, które służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Zwolnienie z VAT szeroko pojętych usług trychologicznych (leczenia łysienia) było przedmiotem interpretacji indywidualnych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. W piśmie z 21 maja 2021 r., sygn. 0114-KDIP4-2.4012.276.2021.1.MB organ ocenił, iż zabiegi służące zatrzymaniu i leczeniu łysienia, mają na celu profilaktykę, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawę zdrowia pacjentów, gdyż skupiają się na ustaleniu przyczyny zaburzeń zdrowotnych, które objawiają się np. łysieniem lub nadmiernym wypadaniem włosów oraz na wyeliminowaniu przyczyn łysienia, jak również skutków łysienia jako procesów chorobowych. Tym samym świadczone przez Spółkę usługi z zakresu trychologii są objęte zwolnieniem od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy.

Podejście to potwierdził również organ podatkowy w piśmie z 14 lipca 2022 r., sygn. 0113- KDIPT1-1.4012.327.2022.2.MG.

Zwolnienie z VAT zabiegów z wykorzystaniem toksyny botulinowej, wykonywane w celu leczenia takich schorzeń/dolegliwości jak nadmierna potliwość, migrena oraz bruksizm również zostało potwierdzone przez organy podatkowe ze względu na ich cel służący profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, przykładowo w interpretacji indywidualnej z 23 listopada 2016 r. sygn.: 0461-ITPP1.4512.677.2016.AJ w zakresie leczenia bruksizmu i leczenia nadpotliwości oraz w interpretacji indywidulanej z 22 lipca 2021 r., sygn. 0114-KDIP4-2.4012.216.2021.2.AS, w zakresie leczenia migreny oraz bruksizmu.

  • Masaże terapeutyczne oznaczone we wniosku jako Usługi 19 stosowane są celem likwidacji problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności:
  • M54 Bóle grzbietu;
  • M50 Choroby krążków międzykręgowych szyjnych;
  • M51 Inne choroby krążka międzykręgowego.

Możliwość objęcia zwolnieniem z VAT masaży relaksacyjnych i rozluźniających została potwierdzona przez organy podatkowe, które zwróciły uwagę na ich terapeutyczne działanie pobudzające mięśnie, skórę i układ krążenia, oddziaływanie na układ nerwowy, równoważenie wysyłanych przez ciało negatywnych reakcji na stres, likwidowanie mimowolnego napięcia mięśni, przywracania prawidłowego rytmu serca, właściwego krążenie i ciśnienia krwi (tak np. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacjach indywidualnych: z 5 lipca 2022 r., sygn. 0114-KDIP4-2.4012.207.2022.3.MB, z 27 września 2022 r., sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.553.2022.2.MG, z 22 grudnia 2022 r., sygn. 0114-KDIP4-2.4012.514.2020.2.MMA).

W ocenie Spółki należy zastosować zwolnienie z VAT również do masażu klasycznego, drenażu limfatycznego oraz masażu detoksykującego, ponieważ są to zabiegi o charakterze leczniczym, wywierają wpływ na mięśnie, stawy, tkankę łączną, kości i pośrednio na organy wewnętrzne, mając efekty w zakresie poprawy samopoczucia, korygowania zmian układu kostnego, zwiększania elastyczności i wytrzymałości aparatu więzadłowego, zmniejszania dolegliwości bólowe oraz napięcia mięśni.

Powyższe potwierdził organ podatkowy w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 czerwca 2022 r., sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.306.2022.1.MSU oraz z 27 sierpnia 2021 r, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.386.2021.2.ASZ.

  • Zabiegi fizjoterapeutyczne takie jak zabieg indiby w fizjoterapii, terapia manualna, kinesiotapping w fizjoterapii oznaczone we wniosku jako Usługi 20 stosowane są celem likwidacji problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności:
  • M54 Bóle grzbietu.

Indiba to zabieg stosowany wspierająco w procesie fizjoterapii, który ma na celu leczenie dolegliwości takich jak np. urazy mięśni czy dolegliwości bólowe. Zdaniem Spółki korzysta ze zwolnienia z VAT, ze względu na spełnienie zasadniczego celu, jakim jest przywracanie i poprawa zdrowia.

Powyższe potwierdzają stanowiska organów podatkowych wydane w zakresie zabiegów o zbliżonych celach do Indiba, takich jak zabieg floatingu, którego skutkiem jest m.in. przyspieszenie gojenia ran, zmniejszenie obrzęków, poprawa kondycji stawów, eliminacja dolegliwości bólowych mięśni (tak Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 6 września 2021 r., sygn. 0114-KDIP4-2.4012.469.2021.2.MMA oraz z 22 października 2019 r., sygn. 0111-KDIB3-2.4012.503.2019.3.MN).

Zwolnienie z VAT usługi kinesiotappingu zostało natomiast potwierdzone w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 16 sierpnia 2023 r., sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.439.2023.1.ŻR, oraz interpretacji indywidualnej z 26 czerwca 2023 r., sygn. 0114-KDIP4-2.4012.184.2023.3.MC, gdzie organ przyznał, iż takie usługi będą służyły profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

  • Zabiegi balneologiczne oznaczone we wniosku jako Usługi 21 stosowane są celem likwidacji problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności:
  • M54 Bóle grzbietu;
  • M15-M19 Choroby zwyrodnieniowe stawów.

Zabiegi z zakresu szeroko pojętej balneologii i hydroterapii (w tym zabiegi typu „bicze szkockie” zdaniem Spółki korzystają ze zwolnienia z VAT, ponieważ realizują cel terapeutyczny i leczniczy poprzez ich działanie przeciwbólowe, regenerujące, wzmacniające odporność, usprawniające proces przemiany materii, poprawiające pracę układu krążenia.

Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych, przykładowo zwolnienie usług z zakresu balneologii (w tym hydroterapii) w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 czerwca 2020 r., sygn. 0111-KDIB3-2.4012.318.2019.1.AZ), usług z zakresu hydroterapii rozumianej jako wodolecznictwo w interpretacji z 14 czerwca 2022 r., sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.306.2022.1.MSU, oraz usług z zakresu hydroterapii, obejmujących m.in. masaże podwodne i bicze szkockie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 15 października 2014 r., sygn. ITPP1/443-819/14/AP.

Analogicznie lecznicze właściwości ma zabieg fangoterapii, który wspiera leczenie reumatyzmu, artretyzmu, rwy kulszowej, jak również ma działanie przeciwbólowe. Zwolnienie z VAT należy zastosować również do zabiegów akupresury. Organy podatkowe potwierdzają możliwość zastosowania zwolnienia z VAT do zabiegów akupresury, przykładowo Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 26 października 2022 r., sygn.: 0114-KDIP4-2.4012.430.2022.1.WH, w interpretacji indywidualnej z 6 września 2022 r., sygn.: 0112-KDIL1-1.4012.301.2022.2.MG oraz interpretacji indywidualnej z 11 października 2019 r., sygn.: 0114-KDIP4.4012.538.2019.1.KS.

  • Usługi podologiczne, w ramach których realizowane są kontrole i konsultacje podologiczne, usunięcie z opatrunkiem specjalistycznym i odciążeniem odcisku i modzeli, usunięcie kurzajki i brodawki z opatrunkiem specjalistycznym oznaczone we wniosku jako Usługi 22 stosowane są celem likwidacji problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności:
  • L60 Choroby Paznokci;
  • L62 Zaburzenia paznokci w przebiegu chorób sklasyfikowanych gdzie indziej.

Oferowanie kontroli i konsultacji w obrębie dolegliwości stóp oraz leczenie dolegliwości w obrębie stóp, takich jak odciski, modzele, kurzajki i brodawki poprzez zabiegi, zdaniem Spółki powinno korzystać ze zwolnienia z VAT zawartego w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT. Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 26 czerwca 2023 r., sygn. 0114-KDIP4-2.4012.184.2023.3.MC, gdzie organ potwierdził zwolnienie z VAT i przyznał, iż usługi usunięcia modzeli i odcisków będą służyły profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

  • Pozostałe usługi podologiczne w zakresie rekonstrukcji płytki paznokciowej podcięcia wrastającego paznokcia, pedicure podologicznego, opracowania chorobowo zmienionej płytki paznokcia, oczyszczania paznokci wraz z zabiegiem tamponady, oznaczone we wniosku jako Usługi 23 stosowane są celem likwidacji problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności:
  • L60.0 Wrastający paznokieć;
  • L84 Nagniotki i modzele;
  • B07 Brodawki wirusowe.

Oferowane pozostałe usługi podologiczne w obrębie dolegliwości stóp powinny zdaniem Spółki korzystać ze zwolnienia z VAT zawartego w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT.

Stanowisko Spółki potwierdza m.in. interpretacja indywidualna Izby Skarbowej w Warszawie z 5 stycznia 2017 r., sygn. 1462-IPPP2.4512.816.2016.1.KOM, w której organ stwierdził, że: reasumując, w sytuacji świadczenia przez Wnioskodawcę usług podologicznych w zakres których wchodzą: zabiegi na paznokciach wrastających, zabiegi na paznokciach zawiniętych, zabiegi na paznokciach zgrubiałych, zabiegi na paznokciach grzybicznych, wykonywanie ortez indywidualnych, zakładanie klamer korygujących na wrastające lub zakręcone paznokci, wykonywanie odciążeń indywidualnych, wykonywanie protetyki paznokci, usuwanie odcisków, usuwanie modzeli i zrogowaceń, leczenie pękających pięt, leczenie stopy cukrzycowej i usuwanie brodawek wirusowych potocznie zwanych kurzajkami, poprzez zatrudnione osoby: fizjoterapeutę-podologa, pielęgniarzapodologa i licencjonowaną pielęgniarkę są spełnione zarówno przesłanka podmiotowa, jak i przedmiotowa, które określone zostały w art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. b-c ustawy. W związku z tym powyższe usługi korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, na podstawie powołanego przepisu ustawy.

  • Zabiegi iniekcji w zakresie zastrzyków hormonalnych z testosteronem oraz zastrzyków kwasu hialuronowego do stawu, oznaczone jako Usługi 24 stosowane są celem likwidacji problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności:
  • E29 Zaburzenia czynności jąder;
  • M15-M19 Choroby zwyrodnieniowe stawów.

W ocenie Spółki, zastrzyki hormonalne z testosteronu powinny być klasyfikowane jako zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT, gdyż głównym celem terapii zastrzykami jest realizacja celu terapeutycznego i poprawa zdrowia pacjentów poprzez uregulowanie zaburzeń metabolicznych, przeciwdziałanie cukrzycy, otyłości, depresji czy innych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Cel leczniczy zastosowania zastrzyków każdorazowo wynika ze wskazań lekarzy medycyny, posiadających specjalizacje lekarskie.

Iniekcja kwasu hialuronowego do stawu ma leczyć niechirurgicznie choroby zwyrodnieniowe i dolegliwości bólowe stawów, a w efekcie prowadzić do poprawy ruchomości stawu, zmniejszenia obrzęku i dolegliwości bólowych. Zdaniem Spółki, leczniczy cel takiego zabiegu jest niezaprzeczalny, w związku z czym w przypadku zlecenia zastrzyków przez lekarza medycyny iniekcja kwasu hialuronowego do stawu będzie podlegać zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT.

Tym samym świadczone przez Wnioskodawcę usługi objęte pytaniami nr 2, 3, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 13, 14, 16, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez Spółkę będącą podmiotem leczniczym stanowią usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Wobec tego - jako spełniające przesłankę podmiotową i przedmiotową - będą korzystały ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy.

Zdaniem Wnioskodawcy nie zostały spełnione przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług określone w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT dla: Usług 1, Usług 4, Usług 7, Usług 11 w zakresie, w jakim nie zostały zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych, Usług 13 w zakresie, 36 w jakim nie zostały zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych, Usług 15, Usług 16.

W ocenie Spółki pozostałe usługi objęte wnioskiem, tj. Usługi 1, Usługi 4, Usługi 7, Usługi 11 w zakresie, w jakim nie zostały zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych, Usługi 13 w zakresie, w jakim nie zostały zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych, Usługi 15, Usługi 16, są w znacznej mierze z poprawą estetyki (wizerunku). Wspólnym mianownikiem dla opisanych zabiegów jest to, że mają one m.in. poprawić wygląd na bardziej estetyczny i w wielu przypadkach także odmłodzić organizm. Pomimo że usługi te często służą również leczeniu pewnych chorób, dolegliwości czy innych problemów zdrowotnych (opisanych wyżej), w znacznej mierze są one również nakierowane na poprawę wyglądu osoby (nabywcy usługi).

W konsekwencji, w ocenie Wnioskodawcy, pozostałe usługi wykonywane w ramach działalności Wnioskodawcy oznaczone w niniejszym wniosku jako Usługi 1, Usługi 4, Usługi 7, Usługi 11 w zakresie, w jakim nie zostały zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych, Usługi 13 w zakresie, w jakim nie zostały zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych, Usługi 15, Usługi 16 nie mogą skorzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT.

Tym samym świadczone przez Wnioskodawcę usługi objęte pytaniami nr 1, 4, 7, 12, 15, 17, 18, nie będą korzystały ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest:

  • prawidłowe w zakresie:
  • zwolnienia od podatku VAT Usług nr 2, 3, 5, 6, 8, 9, 10, 12, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 w pełnym zakresie oraz Usług 11 - w zakresie, w jakim zostały zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych, Usług 13 - w zakresie, w jakim zostały zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych i Usług 24 - w zakresie iniekcji kwasu hialuronowego do stawu,
  • braku zwolnienia od podatku VAT Usług nr 4, 7, 16 w pełnym zakresie i Usług 1 - innych niż zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych, Usług 11 - innych niż zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych, Usług 13 - innych niż zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych, Usług 15 - innych niż zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych;
  • nieprawidłowe w zakresie:
  • braku zwolnienia od podatku VAT Usług 1 - w zakresie, w jakim zostały zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych i Usług 15 - w zakresie, w jakim zostały zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych
  • zwolnienia od podatku VAT Usług 24 - w zakresie zastrzyków hormonalnych z testosteronu.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), zwanej dalej ustawą:

opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy:

przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy:

przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy, przewidują dla niektórych towarów i usług zwolnienia od podatku. Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy:

zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze.

Natomiast zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy:

zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów:

a)lekarza i lekarza dentysty,

b)pielęgniarki i położnej,

c)medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2023 r. poz. 991),

d)psychologa.

Wymienione powyżej zwolnienia od podatku VAT mają charakter podmiotowo-przedmiotowy i odnoszą się do usług w zakresie opieki medycznej oraz dostawy towarów i usług ściśle z tymi usługami związanych wykonywanych w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze (pkt 18) oraz usług świadczonych przez lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarki, położne, psychologa oraz usług świadczonych w ramach wykonywania zawodów medycznych (pkt 19).

Z utrwalonego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wynika, że zwolnienia stanowią autonomiczne pojęcia prawa wspólnotowego, które służą unikaniu rozbieżności w stosowaniu systemu podatku VAT w poszczególnych państwach członkowskich i które należy postrzegać w ogólnym kontekście wspólnego systemu podatku VAT (wyrok C-473/08 w sprawie Eulitz, pkt 25). Jak również wielokrotnie podkreślał Trybunał w swym orzecznictwie: pojęcia używane do opisania zwolnień wymienionych w art. 13 VI Dyrektywy (obecnie art. 132 dyrektywy 2006/112/WE Rady) powinny być interpretowane w sposób ścisły, ponieważ stanowią one odstępstwa od ogólnej zasady, zgodnie z którą podatkiem VAT objęta jest każda dostawa towarów i każda usługa świadczona odpłatnie przez podatnika.

Zauważyć należy, że definicja opieki medycznej nie została zawarta ani w krajowych, ani wspólnotowych przepisach podatkowych. W tym zakresie należy szukać wyjaśnienia tych pojęć w bogatym dorobku orzecznictwa wspólnotowego.

W wyroku w sprawie L.u.P. GmbH (C-106/05, pkt 27) Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że:

pojęcia „opieki medycznej” oraz „świadczeń opieki medycznej” (…) odnoszą się do usług, które służą diagnozie, opiece oraz w miarę możliwości, leczeniu chorób lub zaburzeń zdrowia. Pojęcie to zdefiniowano również w wyroku w sprawie d´Ambrumenil (C-307/01, pkt 57), gdzie podkreślono, że pojęcia świadczenia opieki medycznej nie można interpretować w sposób, który obejmuje świadczenia medyczne realizowane w innym celu niż postawienie diagnozy, udzielenie pomocy medycznej oraz w zakresie, w jakim to możliwe, leczenie chorób lub zaburzeń zdrowotnych.

Podobnie w wyroku w sprawie Margarete Unterpertinger vs Pensionsversicherungsanstalt der Arbeiter C-212/01 TSUE wskazał, że:

 „(…) to cel usługi medycznej decyduje o tym, czy powinna ona być zwolniona z podatku VAT. Dlatego też, jeśli kontekst, w jakim taka usługa jest wykonywana, pozwala ustalić, że jej głównym celem nie jest ochrona zdrowia, włączając w to utrzymanie lub przywrócenie zdrowia, lecz udzielanie porad wymaganych przed podjęciem decyzji wywołujących skutki prawne, zwolnienie nie ma zastosowania do takiej usługi”.

Należy podkreślić, że na gruncie tych samych okoliczności faktycznych wypowiadał się Trybunał Sprawiedliwości w wyroku z 21 marca 2013 r. w sprawie Skatteverket przeciwko PFC Clinic AB, sygn. akt C-91/12. Wprawdzie w sporze przed sądem krajowym to organ podatkowy wywodził, że przedmiotowe usługi są zwolnione od podatku VAT, zaś podatnik zajmował przeciwstawne stanowisko. W sprawie tej jednak był identyczny stan faktyczny. Spółka PFC świadczyła bowiem usługi medyczne w zakresie chirurgii i zabiegów estetycznych. W okresie, którego dotyczył spór, świadczyła ona usługi chirurgii plastycznej obejmujące zarówno operacje dokonywane w celach estetycznych, jak i operacje w celach rekonstrukcyjnych, a także usługi z zakresu kosmetyki skóry. Spółka PFC wykonywała zabiegi tego rodzaju jak powiększanie i pomniejszanie biustu, lifting biustu, operacje plastyczne brzucha, odsysanie tłuszczu, lifting twarzy, operacje okolic oczu, uszu i nosa oraz inne operacje plastyczne. Spółka ta oferowała również zabiegi tego rodzaju jak trwała depilacja i odmładzanie skóry światłem pulsacyjnym, usuwanie cellulitu oraz wstrzykiwanie botoksu i kwasu hialuronowego.

Trybunał Sprawiedliwości w powyższym wyroku uznał, że artykuł 132 ust. 1 lit. b) i c) dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej należy interpretować w ten sposób, że:

  • pojęcia „opieki medycznej” i „świadczenia opieki medycznej” użyte odpowiednio w art. 132 ust. 1 lit. b) i art. 132 ust. 1 lit. c) tej dyrektywy obejmują świadczenia tego rodzaju, jak w sprawie głównej, polegające na operacjach z zakresu chirurgii plastycznej i zabiegach estetycznych, jeżeli świadczenia te służą diagnozowaniu i leczeniu chorób lub zaburzeń zdrowia oraz ochronie, utrzymywaniu i przywracaniu dobrego stanu zdrowia osób;
  • samo subiektywne postrzeganie zabiegu estetycznego przez osobę, która się temu zabiegowi poddaje, nie jest rozstrzygające dla ustalenia, czy zabieg jest wykonywany w celu terapeutycznym;
  • okoliczność, że świadczenia tego rodzaju, jak w sprawie głównej wykonywane są przez osoby uprawnione do wykonywania zawodów medycznych lub że cel zabiegu określany jest przez takie osoby, ma wpływ na ustalenie, czy świadczenia te mieszczą się w zakresie znaczeniowym pojęć „opieka medyczna” i „świadczenie opieki medycznej” użytych odpowiednio w art. 132 ust. 1 lit. b) i art. 132 ust. 1 lit. c) dyrektywy;
  • ustalenie, czy świadczenia tego rodzaju, jak w sprawie głównej podlegają zwolnieniu z podatku od wartości dodanej na podstawie art. 132 ust. 1 lit. b) i c) dyrektywy 2006/112 wymaga wzięcia pod uwagę wszystkich wymagań zawartych w art. 132 ust. 1 lit. b) i c), a także innych stosownych przepisów tytułu IX, rozdział 1 i 2 tej dyrektywy, jak - w odniesieniu do zwolnienia ustanowionego w art. 132 ust. 1 lit. b) dyrektywy – przepisy jej art. 131, 133 i 134 (pkt 39).

Trybunał Sprawiedliwości wskazał, że pojęcia „opieki medycznej” i „świadczenia opieki medycznej” użyte odpowiednio w art. 132 ust. 1 lit. b) i art. 132 ust. 1 lit. c) dyrektywy VAT, mogą obejmować świadczenia tego rodzaju, jak w sprawie głównej, jeżeli świadczenia te mają na celu leczenie osób, które w związku z chorobą, urazem lub wrodzoną niepełnosprawnością wymagają zabiegów o charakterze estetycznym. Natomiast działania służące wyłącznie celom kosmetycznym nie są objęte zakresem znaczeniowym owych pojęć (pkt 29).

Ponadto z powyższym rozstrzygnięciem zgodził się Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 1 października 2013 r. sygn. akt I FSK 1548/12, który potwierdził stanowisko Organu, zgodnie z którym operacje plastyczne mające na celu „poprawę wyglądu”, tj. lifting, wycięcie nadmiaru skóry, poprawa kształtu ramion lub ud, liposukcja, operacje odstających uszu, poprawa wyglądu nosa, powiększanie piersi z zastosowaniem implantów nie spełniają podstawowego warunku umożliwiającego zastosowanie zwolnienia od podatku, tj. ich bezpośrednim celem nie jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawa zdrowia. Operacje plastyczne dążące do poprawy wyglądu, które nie mają charakteru rekonstrukcyjnego, nie poprawiają stanu zdrowia pacjenta. Ich bezpośrednim i rzeczywistym celem nie jest diagnostyka, opieka oraz leczenie chorób lub zaburzeń zdrowia, zatem bez względu na to, czy uzyskano dodatkową opinię lekarza psychiatry lub psychologa czy też nie, operacje, których nie można uznać za ściśle związane z opieką medyczną, muszą zostać wyłączone z zakresu stosowania art. 43 ust. 18 ustawy i w związku z tym nie korzystają ze zwolnienia.

Z przytoczonych powyżej argumentów wynika, że zwolnieniem od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy objęte są wyłącznie te usługi w zakresie opieki medycznej, które realizują cel związany z profilaktyką, zachowaniem, ratowaniem, przywracaniem i poprawą zdrowia. Usługi, które tych celów nie realizują nie mogą korzystać z ww. zwolnienia. W związku z tym każdorazowo należy poddawać analizie, jaki cel przyświeca danej usłudze świadczonej na rzecz pacjenta.

Państwa wątpliwości dotyczą określenia, czy świadczone przez Państwa: zabiegi laseroterapii w zakresie zamykania naczynek i naczyń, zabiegi laseroterapii w zakresie leczenia rumienia, naczyniaków, usuwania zmian skórnych, trądziku i kępek żółtych, zabiegi laseroterapii w zakresie redukcji przebarwień, zabiegi laseroterapii w zakresie usuwania rozstępów, zabiegi laseroterapii w zakresie redukcji blizn, zabiegi laseroterapii w zakresie Resurfacingu, zabiegi laseroterapii w zakresie blefaroplastyki, zabiegi chirurgiczne/dermochirurgiczne w zakresie zamykania naczyń kończyn dolnych skleroterapia pianką, zabiegi chirurgiczne/dermochirurgiczne w zakresie redukcji blizn poprzez ostrzykiwanie bliznowców sterydem, chirurgiczne usuwanie zmian skórnych, pozostałe zabiegi z zakresu chirurgii/dermochirurgii w obszarze blefaroplastyki, pozostałe zabiegi z zakresu chirurgii/dermochirurgii, usługi i zabiegi w zakresie ginekologii, usługi ginekologiczne w zakresie zakładania i usunięcia wkładek hormonalnych, pozostałe zabiegi i usługi ginekologiczne, zabiegi ginekologii estetycznej dotyczące ujędrniania, obkurczania, rewitalizacji i liftingu, pozostałe zabiegi i usługi w zakresie ginekologii estetycznej, usługi z zakresu badań i diagnostyki, zabiegi dermatologiczne, usługi w zakresie masaży terapeutycznych, zabiegi fizjoterapeutyczne, zabiegi balneologiczne, usługi podologiczne, pozostałe usługi podologiczne, zabiegi iniekcji (oznaczone jako Usługi 1-24) podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT.

Powołane przepisy art. 43 ust. 1 pkt 18 i 19 ustawy, zwalniają od podatku wyłącznie usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, nie zwalniają zatem wszystkich świadczeń, które można wykonać w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze, bądź w ramach wykonywania zawodów medycznych, ale tylko służące określonemu celowi. Zauważyć zatem można, że wszędzie tam, gdzie nie ma bezpośredniego związku z leczeniem - nie ma prawa do zastosowania zwolnienia od podatku VAT. Świadczenie usług, dokonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze, bądź w ramach wykonywania zawodu medycznego, jest opodatkowane podatkiem VAT, jeśli nie odpowiada ono koncepcji opieki medycznej. Jeśli głównym celem usług medycznych nie jest ochrona, w tym zachowanie lub odtworzenie zdrowia, ale raczej udzielanie porad wymaganych przed podjęciem decyzji wywołujących pewne prawne konsekwencje, nie będzie miało zastosowanie zwolnienie od podatku. Jeżeli usługa polega na wydaniu ekspertyzy lekarskiej, to chociaż wyniki tej usługi należą do kompetencji świadczącego usługi medyczne i mogą obejmować działania, które są typowe dla zawodów medycznych, to jednak, aby do takiego katalogu świadczeń zastosować przedmiotowe zwolnienie muszą one służyć profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Jak już wskazano powyżej, zwolnienie od podatku VAT usług w zakresie opieki medycznej ma charakter podmiotowo-przedmiotowy. Z tego względu, oprócz przedmiotu transakcji istotny jest również status podmiotu świadczącego daną usługę. Ze zwolnienia korzystają usługi służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze bądź przez przedstawicieli określonych zawodów medycznych. Obejmuje zatem tylko świadczenia medyczne wykonywane w określonym celu (przedmiot) przez określone osoby (podmioty).

Niespełnienie chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, że zwolnienie od podatku nie znajduje zastosowania.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia podmiotu leczniczego, czy działalności leczniczej. Wobec powyższego, przy definiowaniu powyższych pojęć należy posiłkować się przepisami ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 991 ze zm.).

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 5 cyt. wyżej ustawy:

za podmiot wykonujący działalność leczniczą uznaje się podmiot leczniczy, o którym mowa w art. 4, oraz lekarza, pielęgniarkę, fizjoterapeutę lub diagnostę laboratoryjnego wykonujących zawód w ramach działalności leczniczej jako praktykę zawodową, o której mowa w art. 5.

Działalność lecznicza - według art. 3 ust. 1 cyt. wyżej ustawy:

polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych (…).

Na mocy ust. 2 pkt 1 i 2 ww. artykułu:

działalność lecznicza może również polegać na: promocji zdrowia lub realizacji zadań dydaktycznych i badawczych w powiązaniu z udzielaniem świadczeń zdrowotnych i promocją zdrowia, w tym wdrażaniem nowych technologii medycznych oraz metod leczenia.

Jak wynika z opisu sprawy, opisane usługi wykonywane są przez Państwa jako podmiot leczniczy, w ramach prowadzonej działalności leczniczej.

W związku z powyższym, w rozpatrywanym przypadku jest spełniona przesłanka podmiotowa warunkująca zastosowanie zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy.

Pozostaje zatem do przeanalizowania przesłanka o charakterze przedmiotowym, a więc rozstrzygnięcie, czy usługi opisane we wniosku – ze względu na cel ich wykonywania – mogą zostać uznane za usługi w zakresie opieki medycznej służące profilaktyce, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Precyzując czynności opieki medycznej, których celem jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie lub poprawa zdrowia, pojęcia te należy interpretować z zastosowaniem wykładni językowej.

„Profilaktyka” to wszelkie działania i środki stosowane w celu zapobiegania czemuś niepożądanemu, likwidowanie przyczyn niekorzystnych zjawisk; to działania i środki stosowane w celu zapobiegania chorobom. Zatem profilaktyka zdrowotna obejmuje działania mające na celu zapobieganie chorobom bądź innemu niekorzystnemu zjawisku zdrowotnemu przed jej rozwinięciem, poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie. Ma ona również na celu zahamowanie postępu lub powikłań już istniejącej choroby, czy też zapobieganie powstawaniu niekorzystnych wzorów zachowań społecznych, które przyczyniają się do podwyższania ryzyka choroby.

„Zachowywanie” rozumiane jest jako dochowanie czegoś w stanie niezmienionym, nienaruszonym lub niezniszczonym mimo upływu czasu lub niesprzyjających okoliczności, utrzymywanie.

Interpretując słowo „ratowanie”, należy odwołać się do słów „ratować” i „ratownictwo”. Ratować to starać się ocalić, zachować coś, natomiast ratownictwo jest rozumiane jako ogół środków i metod ratowania życia ludzkiego i niesienia pomocy w warunkach zagrożenia.

Słowo „przywracać” oznacza doprowadzić coś do poprzedniego stanu, wprowadzić coś na nowo, odtworzyć coś w pierwotnej postaci, wznowić, odnowić, sprawić, że ktoś się znajdzie w takiej sytuacji, w takim stanie, w jakim był poprzednio. Pojęcie „przywracanie zdrowia” oznacza doprowadzenie zdrowia do poprzedniego stanu, sprawienie, że znajdzie się ono w takim stanie, w jakim był poprzednio.

Poprawa to zmiana stanu czegoś na lepsze, poprawienie czegoś, poprawianie się, polepszanie. Z kolei termin „poprawa zdrowia”, którym posługuje się ustawodawca określając zakres zwolnień, zgodnie z wykładnią literalną, oznacza zmianę stanu zdrowia na lepsze, poprawienie zdrowia, jego polepszanie.

Zatem dokonując ustalenia, czy dana usługa medyczna podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług, należy ustalić, czy będzie spełniała wyżej określone warunki.

Zgodnie z ugruntowanym stanowiskiem Trybunału Sprawiedliwości UE, zwolnienia stanowią autonomiczne pojęcie prawa wspólnotowego i mają na celu uniknięcie rozbieżności w stosowaniu systemu VAT w poszczególnych państwach członkowskich. Oznacza to, że zakres przedmiotowy tych zwolnień powinien być taki sam we wszystkich krajach członkowskich, zatem przy jego definiowaniu nie jest zasadne odwoływanie się wyłącznie do ustawodawstwa krajowego, ponieważ takie działania mogłyby prowadzić do rozbieżności w stosowaniu zwolnień w poszczególnych państwach UE. Ponadto z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE wynika, że pojęcia używane do określenia zwolnień, należy interpretować ściśle, zważywszy, że zwolnienia te stanowią odstępstwa od ogólnej zasady, zgodnie z którą podatek VAT pobierany jest od każdej dostawy towarów lub usługi świadczonej odpłatnie przez podatnika.

Rozpatrując kwestię ewentualnego zwolnienia usług świadczonych przez podmiot leczniczy (przesłanka podmiotowa została przez Państwa spełniona), należy więc dokonać oceny, czy usługi, o których mowa we wniosku ze względu na swój cel mogą zostać uznane za usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Zgodnie z linią orzeczniczą Trybunału Sprawiedliwości UE zwolnieniu od podatku VAT podlegają tylko świadczenia, które mają bezpośrednio na celu diagnozę, opiekę lub terapię. W przypadku jedynie hipotetycznego związku świadczenia ze wskazanymi celami, zwolnienie nie przysługuje.

Jeżeli podstawowym celem danego świadczenia nie są diagnoza, opieka, bądź leczenie chorób lub zaburzeń zdrowia (tj. świadczeniu nie przyświeca cel terapeutyczny), świadczenie takie nie podlega zwolnieniu z VAT. Takie stanowisko było prezentowane przez TSUE w licznych orzeczeniach (np. wyrok TSUE z 20 listopada 2003 r. w sprawie Peter d’Ambrumenil C-307/01; wyrok TSUE z 20 listopada 2003 r. w sprawie Margarete Unterpertinger, C-212/01; wyrok TSUE z 10 września 2002 r. w sprawie Kügle, C-141/00).

Z opisu sprawy wynika, że świadczą Państwo usługi takie jak: zabiegi laseroterapii w zakresie zamykania naczynek i naczyń, zabiegi laseroterapii w zakresie leczenia rumienia, naczyniaków, usuwania zmian skórnych, trądziku i kępek żółtych, zabiegi laseroterapii w zakresie redukcji przebarwień, zabiegi laseroterapii w zakresie usuwania rozstępów, zabiegi laseroterapii w zakresie redukcji blizn, zabiegi laseroterapii w zakresie Resurfacingu, zabiegi laseroterapii w zakresie blefaroplastyki, zabiegi chirurgiczne/dermochirurgiczne w zakresie zamykania naczyń kończyn dolnych skleroterapia pianką, zabiegi chirurgiczne/dermochirurgiczne w zakresie redukcji blizn poprzez ostrzykiwanie bliznowców sterydem, chirurgiczne usuwanie zmian skórnych, pozostałe zabiegi z zakresu chirurgii/dermochirurgii w obszarze blefaroplastyki, usługi i zabiegi w zakresie ginekologii, usługi ginekologiczne w zakresie zakładania i usunięcia wkładek hormonalnych, pozostałe zabiegi i usługi ginekologiczne, zabiegi ginekologii estetycznej dotyczące ujędrniania, obkurczania, rewitalizacji i liftingu, pozostałe zabiegi i usługi w zakresie ginekologii estetycznej, usługi z zakresu badań i diagnostyki, zabiegi dermatologiczne, usługi w zakresie masaży terapeutycznych, zabiegi fizjoterapeutyczne, zabiegi balneologiczne, usługi podologiczne, pozostałe usługi podologiczne, zabiegi iniekcji.

Jak już wyżej wskazano, zwolnieniu od podatku od towarów i usług na mocy art. 43 ust. 1 pkt 18 i pkt 19 ustawy podlegają wyłącznie usługi służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia, a zatem od podatku zwolnione mogą być jedynie zabiegi, które służą ww. celom. Zaznaczenia w tym miejscu wymaga, że cel usługi medycznej decyduje o tym, czy powinna być ona zwolniona od podatku VAT. Dlatego też, jeśli kontekst, w jakim taka usługa jest wykonywana pozwala ustalić, że jej głównym celem nie jest ochrona zdrowia, włączając w to utrzymanie lub przywrócenie do zdrowia, zwolnienie nie ma zastosowania do takiej usługi. Pogląd taki został wyrażony również przez TSUE (wyrok w sprawie C-212/01). Jeżeli zatem dany zabieg medyczny będzie wykonany w celu np. poprawy wyglądu bądź samopoczucia pacjenta i nie będzie zmierzał do likwidacji zaburzeń (zmian) chorobowych zagrażających życiu lub zdrowiu pacjenta – taki zabieg nie spełnia przesłanek do uznania go za służący profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Profilaktyka zdrowotna obejmuje działania mające na celu zapobieganie chorobom bądź innemu niekorzystnemu zjawisku zdrowotnemu przed jej rozwinięciem, poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie. Ma ona również na celu zahamowanie postępu lub powikłań już istniejącej choroby, czy też zapobieganie powstawaniu niekorzystnych wzorów zachowań społecznych, które przyczyniają się do podwyższania ryzyka choroby. Interpretując natomiast termin „poprawa zdrowia”, którym posługuje się ustawodawca i określając zakres zwolnień należy zastosować wykładnię literalną, zgodnie z którą wyrażenie to oznacza zmianę stanu zdrowia na lepsze, poprawienie zdrowia, jego polepszanie. Podobnie należy postąpić dokonując wykładni pojęcia „przywracanie zdrowia”, które oznacza doprowadzenie zdrowia do poprzedniego stanu, sprawienie, że znajdzie się ono w takim stanie, w jakim był poprzednio.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że świadcząc opisane we wniosku usługi:

  • zabiegów laseroterapii w zakresie zamykania naczynek i naczyń, w zakresie w jakim zostały zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych (Usługi 1);
  • zabiegów laseroterapii w zakresie leczenia rumienia, naczyniaków, usuwania zmian skórnych, trądziku i kępek żółtych (Usługi 2);
  • zabiegów laseroterapii w zakresie redukcji przebarwień (Usługi 3);
  • zabiegów laseroterapii w zakresie redukcji blizn (Usługi 5);
  • zabiegów laseroterapii w zakresie Resurfacingu (Usługi 6);
  • zabiegów chirurgicznych/dermochirurgicznych w zakresie zamykania naczyń kończyn dolnych - skleroterapii pianką (Usługi 8);
  • zabiegów chirurgicznych/dermochirurgicznych w zakresie redukcji blizn poprzez ostrzykiwanie bliznowców sterydem (Usługi 9);
  • chirurgicznego usuwania zmian skórnych (Usługi 10);
  • pozostałych zabiegów z zakresu chirurgii/dermochirurgii w obszarze blefaroplastyki, w zakresie w jakim zostały zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych (Usługi 11)
  • usług i zabiegów w zakresie ginekologii (Usługi 12);
  • usług ginekologicznych w zakresie zakładania i usunięcia wkładek hormonalnych, w zakresie w jakim zostały zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych (Usługi 13);
  • pozostałych zabiegów i usług ginekologicznych (Usługi 14);
  • zabiegów ginekologii estetycznej dotyczących ujędrniania, obkurczania, rewitalizacji i liftingu, w zakresie w jakim zostały zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych (Usługi 15);
  • usług z zakresu badań i diagnostyki (Usługi 17);
  • zabiegów dermatologicznych (Usługi 18),
  • usług w zakresie masaży terapeutycznych (Usługi 19);
  • zabiegów fizjoterapeutycznych (Usługi 20);
  • zabiegów balneologicznych (Usługi 21);
  • usług podologicznych (Usługi 22);
  • pozostałych usług podologicznych (Usługi 23);
  • zabiegi iniekcji kwasu hialuronowego do stawu (część Usług 24)

korzystają Państwo zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy, gdyż spełniają one zarówno przesłankę podmiotową - są świadczone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, o którym mowa w art. 4 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej - jak i przesłankę przedmiotową - stanowią one usługi z zakresu opieki medycznej, które – jak wskazali Państwo w opisie sprawy - służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Wskazali Państwo, że Usługi nr 2, 3, 5, 6, 8, 9, 10, 11 (w zakresie zleconym przez lekarza medycyny), 12, 13 (w zakresie zleconym przez lekarza medycyny), 14, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 i 24 wykonywane są wyłącznie w celach terapeutycznych tzn. służą profilaktyce, zachowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia. Ponadto w zakresie Usług 1 i Usług 15 wskazali Państwo, że zależnie od wskazań lekarza mogą być nakierowane na leczenie.

Z podanych przez Państwa informacji wynika, że każda z ww. usług zmierza do likwidacji zaburzeń, zmian chorobowych zagrażających życiu lub zdrowiu bądź niweluje ryzyko rozwoju problemów zdrowotnych.

Usługi 1, tj. zabiegi laseroterapii w zakresie zamykania naczynek i naczyń, w zakresie, w jakim zostały zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych, niwelują ryzyko rozwoju problemów zdrowotnych, scharakteryzowanych w klasyfikacji ICD 10, dotyczących m.in.: żylaków kończyn dolnych bez owrzodzenia i zapalenia, innych chorób naczyń obwodowych, innych patologii żył, zespołu po zapaleniu żył, niewydolności żył (przewlekłe, obwodowej), innych określonych zaburzeń funkcji żył, zaburzeń funkcji żył nieokreślonych.

Usługi 2, tj. zabiegi laseroterapii w zakresie leczenia rumienia, naczyniaków, usuwania zmian skórnych, trądziku i kępek żółtych mają na celu likwidację problemów zdrowotnych, scharakteryzowanych w klasyfikacji ICD 10, takich jak: rumień i inne nieswoiste wysypki skórne; barwnikowe naczyniowe zmiany skórne, naczyniak krwionośny o dowolnym umiejscowieniu, naczyniak chłonny o dowolnym umiejscowieniu, odmiana przerostowa trądziku różowatego; inne postacie trądziku różowatego, trądzik różowaty, nieokreślony, kępki żółte powiek.

Usługi 3, tj. zabiegi laseroterapii w zakresie redukcji przebarwień mają na celu likwidację problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności: zmian skórnych spowodowanych przez przewlekłą ekspozycję na promieniowanie niejonizujące; plam o zabarwieniu kawy z mlekiem (cafe au lait), innego nadmiernego gromadzenia melaniny, odbarwienia skóry (leucoderma), niesklasyfikowanego gdzie indziej, innych chorób ze zmniejszonym tworzeniem melaniny, barwnikowych-naczyniowych zmian skórnych, innych określonych zaburzeń pigmentacji, zaburzeń pigmentacji nieokreślonych, innych zmian skórnych.

Usługi 5, tj. zabiegi laseroterapii w zakresie redukcji blizn mają na celu likwidację problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności: blizny keloidowej oraz stanów bliznowacenia i włóknienia skóry.

Usługi 6, tj. zabiegi laseroterapii w zakresie Resurfacingu mają na celu likwidację problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności: rumienia i innych nieswoistych wysypek skórnych, barwnikowych naczyniowych zmian skórnych; naczyniaka krwionośnego o dowolnym umiejscowieniu, naczyniaka chłonnego o dowolnym umiejscowieniu, odmiany przerostowej trądziku różowatego, innych postaci trądziku różowatego, trądziku różowatego, nieokreślonego, plam o zabarwieniu kawy z mlekiem (cafe au lait), innego nadmiernego gromadzenia melaniny, odbarwienia skóry (leucoderma), niesklasyfikowanego gdzie indziej, innych chorób ze zmniejszonym tworzeniem melaniny, barwnikowych-naczyniowych zmian skórnych, innych określonych zaburzeń pigmentacji, zaburzeń pigmentacji nieokreślonych, innych i nieokreślonych zmian skórnych.

Usługi 8, tj. zabiegi chirurgiczne/dermochirurgiczne w zakresie zamykania naczyń kończyn dolnych - skleroterapia pianką mają na celu likwidację problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności: żylaków kończyn dolnych bez owrzodzenia i zapalenia, innych chorób naczyń obwodowych, innych patologii żył, zespołu po zapaleniu żył, ucisku żyły: zwężenia żyły, zespołu żyły głównej (dolnej), (górnej), niewydolności żył (przewlekłej), (obwodowej), innych określonych zaburzeń funkcji żył, zaburzeń funkcji żył, nieokreślonych.

Usługi 9, tj. zabiegi chirurgiczne/dermochirurgiczne w zakresie redukcji blizn poprzez ostrzykiwanie bliznowców sterydem mają na celu likwidację problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności: blizny keloidowej; stanów bliznowacenia i włóknienia skóry.

Usługi 10, tj. chirurgiczne usuwanie zmian skórnych mają na celu likwidację problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności: innych i nieokreślonych zmian skórnych, raka in situ skóry, czerniaka in situ.

Usługi 11, tj. pozostałe zabiegi z zakresu chirurgii/dermochirurgii w obszarze blefaroplastyki, w zakresie w jakim zostały zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych mają na celu likwidację problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności innych zaburzeń widzenia.

Usługi 12, tj. usługi i zabiegi w zakresie ginekologii mają na celu likwidację problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności: nieprawidłowych wyników materiału pobranego z żeńskich narządów płciowych, raka in situ szyjki macicy, bólu i innych stanów związanych z żeńskimi narządami rozrodczymi i cyklem miesiączkowym, pochwicy.

Usługi 13, tj. usługi ginekologiczne w zakresie zakładania i usunięcia wkładek hormonalnych w zakresie, w jakim zostały zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych mają na celu likwidację problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności: obfitych, częstych i nieregularnych miesiączek.

Usługi 14, tj. pozostałe zabiegi i usługi ginekologiczne: w zakresie usunięcia kłykcin z okolic intymnych mają na celu likwidację problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności: kłykcin kończystych. Ponadto wskazali Państwo, że zabiegi usunięcia blizny po naciętym kroczu oraz usunięcia chirurgicznego zmian z okolic intymnych, zmierzają do likwidacji zaburzeń, zmian chorobowych zagrażających życiu lub zdrowiu. Blizny po nacięciu krocza mogą być przyczyna dyspareunii (bólu podczas stosunku) scharakteryzowanej w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych. Co więcej, w okolicach intymnych mogą równie występować zmiany chorobowe (w tym nowotworowe lub przednowotworowe), które mogą wymagać usunięcia w ramach zabiegu będącego przedmiotem zapytania.

Usługi 15, tj. zabiegi ginekologii estetycznej dotyczące ujędrniania, obkurczania, rewitalizacji i liftingu w zakresie, w jakim zostały zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych mają na celu likwidację problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności: nietrzymania moczu wysiłkowego, innego określonego nietrzymania moczu, nietrzymania moczu nieokreślonego.

Usługi 17, tj. usługi z zakresu badań i diagnostyki mają na celu likwidację problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności: czerniaka złośliwego skóry; innych nowotworów złośliwych skóry; nowotworów o niepewnym i nieznanym charakterze o innym lub nieokreślonym umiejscowieniu.

Usługi 18, tj. zabiegi dermatologiczne mają na celu likwidację problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności: migreny, nadmiernego pocenia; innych zaburzeń występujących pod postacią somatyczną, łysienia androgenowego.

Usługi 19, tj. usługi w zakresie masaży terapeutycznych mają na celu likwidację problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności: bólów grzbietu, chorób krążków międzykręgowych szyjnych, innych chorób krążka międzykręgowego. Ponadto wskazali Państwo, że drenaż limfatyczny jest metodą leczniczą fizjoterapeutyczną stosowaną m.in. w zaburzeniach krążenia chłonki po zabiegu mastektomii lub innych zabiegach onkologicznych z usunięciem węzłów chłonnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych w kodach (I97.2, I 89.0). Zabieg ten zapobiega powikłaniom wynikającym z zastoju, m.in. owrzodzeniom.

Usługi 20, tj. zabiegi fizjoterapeutyczne mają na celu likwidację problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności bólów grzbietu.

Usługi 21, tj. zabiegi balneologiczne mają na celu likwidację problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności: bólów grzbietu i chorób zwyrodnieniowych stawów.

Usługi 22, tj. usługi podologiczne mają na celu likwidację problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności: chorób paznokci oraz zaburzeń paznokci w przebiegu chorób sklasyfikowanych gdzie indziej.

Usługi 23, tj. pozostałe usługi podologiczne mają na celu likwidację problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności: wrastającego paznokcia, nagniotków i modzeli, brodawek wirusowych oraz stopy cukrzycowej.

Usługi 24 w części dotyczącej iniekcji kwasu hialuronowego do stawu, mają na celu likwidację problemów zdrowotnych scharakteryzowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, w szczególności: chorób zwyrodnieniowych stawów. Ponadto wskazali Państwo, że iniekcja kwasu hialuronowego do stawu to zabieg stosowany w niechirurgicznym leczeniu choroby zwyrodnieniowej i dolegliwości bólowych stawów, którego efektem jest poprawa ruchomości stawu, zmniejszenie obrzęku i dolegliwości bólowych.

W konsekwencji, wykonywane w ramach Państwa działalności usługi oznaczone we wniosku nr 2, 3, 5, 6, 8, 9, 10, 12, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 w pełnym zakresie, Usługi 1 - w zakresie, w jakim zostały zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych, Usługi 11 - w zakresie, w jakim zostały zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych, Usługi 13 - w zakresie, w jakim zostały zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych, Usługi 15 - w zakresie, w jakim zostały zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych, Usługi 24 - w zakresie iniekcji kwasu hialuronowego do stawu, spełniają warunki zwolnienia od podatku i towarów i usług określone w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy, jako usługi z zakresu opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, o którym mowa w art. 4 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej.

Natomiast w odniesieniu do świadczonych przez Państwa usług:

  • zabiegów laseroterapii w zakresie zamykania naczynek i naczyń - innych niż zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych (Usługi 1);
  • zabiegów laseroterapii w zakresie usuwania rozstępów (Usługi 4);
  • zabiegów laseroterapii w zakresie blefaroplastyki (Usługi 7);
  • pozostałych zabiegów z zakresu chirurgii/dermochirurgii - innych niż zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych (Usługi 11);
  • usług ginekologicznych w zakresie zakładania i usunięcia wkładek hormonalnych - innych niż zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych  (Usługi 13);
  • zabiegów ginekologii estetycznej dotyczących ujędrniania, obkurczania, rewitalizacji i liftingu - innych niż zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych (Usługi 15);
  • pozostałych zabiegów i usług w zakresie ginekologii estetycznej (Usługi 16);
  • zastrzyków hormonalnych z testosteronu (część Usług 24)

należy stwierdzić, że nie są to usługi związane z profilaktyką, zachowaniem, ratowaniem, przywracaniem ani też poprawą zdrowia, nie będą wykonywane w celu likwidacji zaburzeń (zmian) chorobowych zagrażających życiu lub zdrowiu pacjenta. Zabiegi te związane są przede wszystkim z poprawą własnego wizerunku, celem jego akceptacji przez osobę poddaną zabiegowi, nie zaś z leczeniem mającym na celu przywrócenie kształtu czy wyglądu po przebytej chorobie, czy też urazach. Nie są to działania skierowane na leczenie choroby, lecz nakierowane na poprawę wyglądu i stanu skóry. Wspólnym mianownikiem dla opisanych zabiegów jest to, że mają one poprawić wygląd na bardziej estetyczny i w wielu przypadkach także odmłodzić organizm. Wskazane zabiegi nie są skierowane bezpośrednio na poprawienie stanu zdrowia pacjenta, nie mają bezpośredniego i rzeczywistego celu polegającego na diagnozie, opiece oraz leczeniu chorób lub zaburzeń zdrowia, a jedynie poprawiają estetykę wyglądu pacjenta.

Jak podali Państwo w opisie sprawy, Usługi 1 oraz Usługi 15, w zależności od wskazań, mogą być nakierowane na leczenie albo mogą mieć przeważający cel poprawy estetyki wyglądu – zależnie od wskazań lekarza. Usługi 11 i Usługi 13 jeżeli nie zostały zlecone przez lekarza w celach terapeutycznych, nie są skierowanie na leczenie choroby/zaburzeń. Ponadto, Usługi 4, 7, 16, pomimo że często służą również leczeniu pewnych chorób, dolegliwości czy innych problemów zdrowotnych zasadniczo wykonywane są w celu poprawy wyglądu (bądź samopoczucia pacjenta). Odnośnie zastrzyków hormonalnych z testosteronu wskazali Państwo, że mają one na celu leczenie dysfunkcji takich jak zaburzenia funkcji seksualnej oraz obniżenie nastroju.

Rozpatrując kwestię prawa do skorzystania ze zwolnienia od podatku dla świadczonych usług w postaci zabiegów laseroterapii w zakresie zamykania naczynek i naczyń - innych niż zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych (Usługi 1), zabiegów laseroterapii w zakresie usuwania rozstępów (Usługi 4); zabiegów laseroterapii w zakresie blefaroplastyki (Usługi 7); pozostałych zabiegów z zakresu chirurgii/dermochirurgii - innych niż zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych (Usługi 11); usług ginekologicznych w zakresie zakładania i usunięcia wkładek hormonalnych - innych niż zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych (Usługi 13); zabiegów ginekologii estetycznej dotyczących ujędrniania, obkurczania, rewitalizacji i liftingu - innych niż zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych (Usługi 15); pozostałych zabiegów i usług w zakresie ginekologii estetycznej (Usługi 16), zastrzyków hormonalnych z testosteronu (część Usług 24) należy stwierdzić, że brak akceptacji własnego wyglądu nie może stanowić przesłanki do objęcia tych usług zwolnieniem od podatku od towarów i usług.

Jak zauważył Rzecznik Generalny w sprawie CopyGene A/S vs Skatteministeriet (C-262/08):

cel usługi medycznej określa, czy powinna ona korzystać ze zwolnienia; jeżeli z kontekstu wynika, że jej głównym celem nie jest ochrona, utrzymanie bądź przywrócenie zdrowia, lecz inny cel, to wówczas zwolnienie nie będzie miało zastosowania.

Zauważyć należy, że w sprawach C-394/04 i 395/04 pomiędzy Diagnostiko & Therapeftiko Kentro Athinon-Ygeia AEa Ypourgos Oikonomikon (Grecja) Trybunał Sprawiedliwości uznał, że:

usługi te nie mogą być uważane za działalność ściśle związaną z opieką szpitalną i medyczną, jeżeli usługi, co do zasady, nie są konieczne dla osiągnięcia zamierzonego celu, tj. poprawy zdrowia osoby hospitalizowanej. Świadczenie tych usług, które polepszają komfort i dobre samopoczucie osób hospitalizowanych, nie może korzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 13 (A)(1)(b) VI Dyrektywy Rady z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw Państw Członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku (Dz. U. UE. L.1977.145.1), obecnie art. 132 ust.1 lit. b) Dyrektywy. Inaczej może być tylko wówczas, gdy usługi te są konieczne do osiągnięcia celów terapeutycznych, którym służą usługi opieki szpitalnej i medycznej, w ramach której są świadczone. W świetle przedstawionego stanowiska Trybunału zachodzi zatem podstawa do uznania, że jeżeli usługa w zakresie opieki szpitalnej i medycznej ma na celu jedynie zapewnienie komfortu psychicznego i poprawę wyglądu to nie podlega zwolnieniu od podatku VAT.

Na uwzględnienie zasługuje również stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie wyrażone w wyroku z dnia 19 grudnia 2012 r. sygn. akt I FSK 259/12, zgodnie z którym:

celem zwolnienia od podatku usług w zakresie opieki medycznej służących zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia (z pominięciem dla potrzeb niniejszej sprawy profilaktyki), jako generalnie służące poprawie zdrowia, czy jego zachowaniu, należy stwierdzić, że musi istnieć jakiś uszczerbek na zdrowiu, dysfunkcja w działaniu organizmu, zagrożenie, któremu zapobiegnięcie w porę poprzez wykonany zabieg pozwala zachować zdrowie. W konsekwencji zabiegi upiększające, poprawiające wygląd, jako niesłużące poprawie zdrowia, zwolnieniem z omawianego przepisu objęte być nie mogą.

Według WSA w Gliwicach (wyrok z 8 maja 2012 r., sygn. III SA/Gl 1331/11):

usługi chirurgii rekonstrukcyjnej i estetycznej związane przede wszystkim z kosmetyką i poprawą własnego wizerunku, wykonywane tylko w celu poprawy samopoczucia psychicznego pacjenta, nie są leczeniem w ścisłym tego słowa znaczeniu. Zabiegi takie nie zapobiegają utracie zdrowia lub życia ani nie mają one na celu usunięcia stanu zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzkiego - nie spełniają podstawowego warunku umożliwiającego zastosowanie zwolnienia od podatku, tj. ich bezpośrednim celem.

Zabiegi mające na celu „poprawę wyglądu”, nie spełniają podstawowego warunku umożliwiającego zastosowanie zwolnienia od podatku, tj. bezpośrednim celem ich świadczenia nie jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawa zdrowia. Zabiegi mające na celu poprawę wyglądu, które nie mają charakteru rekonstrukcyjnego, nie są skierowane bezpośrednio na poprawienie stanu zdrowia pacjenta, nie mają bezpośredniego i rzeczywistego celu polegającego na diagnozie, opiece oraz, w miarę możliwości, leczeniu chorób lub zaburzeń zdrowia.

Analizując powyższe należy zauważyć, że świadczone przez Państwa Usługi 1 - inne niż zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych, Usługi 4, Usługi 7, Usługi 11 - inne niż zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych, Usługi 13 - inne niż zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych, Usługi 15 - inne niż zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych oraz Usługi 16 nie służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu ani też poprawie zdrowia. Są to typowe usługi poprawiania urody – czyli takie, które nie mogą korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy. Ponadto, charakter Usługi nr 24 w zakresie zastrzyków hormonalnych z testosteronu nie jest jednoznacznie związany z działaniem prozdrowotnym, gdyż nie sposób uznać poprawy nastroju i funkcji seksualnych za cele terapeutyczne.

Powyższego nie zmienia okoliczność, że prowadzą Państwo działalność jako podmiot leczniczy, co oznacza, że spełniają Państwo warunek podmiotowy, wynikający z art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy. Jeżeli usługa polega na poprawianiu wyglądu, nastroju czy urody, to chociaż wyniki tej usługi należą do kompetencji świadczącego usługi medyczne i mogą obejmować działania, które są typowe dla podmiotów medycznych, to jednak, aby do takiego katalogu świadczeń zastosować przedmiotowe zwolnienie muszą one służyć profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

W konsekwencji, świadczone przez Państwa Usługi nr 4, 7, 16 w pełnym zakresie oraz  Usługi 1 - inne niż zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych, Usługi 11 - inne niż zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych, Usługi 13 - inne niż zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych, Usługi 15 - inne niż zlecone przez lekarza medycyny w celach terapeutycznych, Usługi 24 w zakresie zastrzyków hormonalnych z testosteronu nie mogą być zwolnione od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy.

Skoro powyższe świadczenia nie spełniają jednej z przesłanek do zwolnienia (tj. przesłanki przedmiotowej) - ww. usługi nie mogą także korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy i nie jest istotne wówczas przez kogo są wykonywane ww. usługi.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. Wydaną interpretację oparto w szczególności na Państwa wskazaniach w zakresie terapeutycznego charakteru świadczonych usług.

W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy udzielona odpowiedź traci swą aktualność. Równocześnie w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00