Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.972.2023.4.AK

Wobec niedokonania przez Spółkę emisji nowych udziałów, w przypadku opisanego we wniosku połączenia podmiotów nie wystąpi nadwyżka wartości emisyjnej udziałów Spółki Przejmującej, przydzielonych wspólnikowi Spółki Przejmowanej, nad wydatkami na nabycie lub objęcie udziałów w Spółce Przejmowanej, która to nadwyżka - w świetle art. 24 ust. 5 pkt 7a ustawy - uznawana jest za dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

2 listopada 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 31 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, który dotyczy skutków podatkowych przejęcia spółki i wydania wspólnikowi akcji.

Uzupełnili go Państwo pismem z 18 stycznia 2023 r. (wpływ do organu 18 stycznia 2023 r.).

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania:

  • A. S.A. (Zainteresowany 5)

2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

  • A.K. (Zainteresowany 2)

3)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

  • B.K. (Zainteresowany 1)

4)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

  • W.K. (Zainteresowany 3)

5)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

  • B. sp. z o.o. (Zainteresowany 4)

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Zainteresowani 1, 2 i 3 są osobami fizycznymi oraz polskimi rezydentami podatkowymi i tym samym podlegają opodatkowaniu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej podatkiem dochodowym od osób fizycznych od całości swoich dochodów (przychodów), bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.

Zainteresowani 1, 2 i 3 posiadają udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany 4 będący Stroną postępowania, zwany dalej: „Spółka Przejmowana”) posiadającej akcje w spółce akcyjnej (Zainteresowany 5, zwany dalej: „Spółka Przejmująca”).

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna są spółkami kapitałowymi będącymi podatnikiem CIT oraz polskim rezydentem podatkowym w rozumieniu art. 3 ust. 1 Ustawy o CIT.

W celu uproszczenia struktury grupy kapitałowej planowane jest przeprowadzenie połączenia, w ramach którego spółka akcyjna (Spółka Przejmująca), będąca spółką córką, przejmie w drodze połączenia przez przejęcie spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółkę Przejmowaną), będącą względem niej spółką matką.

Ani głównym, ani jednym z głównych celów połączenia nie jest chęć osiągnięcia korzyści podatkowej, uchylania się ani unikania opodatkowania przez którykolwiek z podmiotów uczestniczących w połączeniu. Połączenie zostanie przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych.

Połączenie spółek zostanie dokonane w celu ograniczenia kosztów związanych z funkcjonowaniem dwóch odrębnych spółek. Połączenie ma również na celu uproszczenie struktury grupy kapitałowej. Połączenie umożliwi skrócenie procesów korporacyjnych i organizacyjnych, a w konsekwencji zarządzanie łączącymi się podmiotami. Wnioskodawca nie uzyska korzyści podatkowych w wyniku przeprowadzonej fuzji.

Połączenie Spółki Przejmującej i Spółki Przejmowanej zostanie przeprowadzone w ten sposób, że cały majątek Spółki Przejmowanej zostanie przeniesiony na Spółkę Przejmującą (połączenie przez przejęcie), w konsekwencji czego Spółka Przejmowana przestanie istnieć jako odrębny podmiot prawa.

Wybór co do tego, który podmiot powinien być w całym procesie spółką przejmującą, a który spółką przejmowaną, podejmowany był w oparciu o zaangażowanie poszczególnych spółek w prowadzenie działalności oraz posiadane aktywa.

Spółka Przejmująca prowadzi i prowadziła działalność operacyjną o znacznym zakresie, dużo większym niż Spółka Przejmowana. Spółka Przejmowana pełniła do dnia przejęcia przez Spółkę Przejmującą rolę spółki holdingowej.

Ponieważ Spółka Przejmowana jest akcjonariuszem Spółki Przejmującej dojdzie do tzw. połączenia odwrotnego spółek. Połączenie zostanie przeprowadzone na podstawie art. 492 § 1 pkt 1 k.s.h., zgodnie z którym połączenie może być dokonane przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca przyznaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie).

Biorąc pod uwagę techniczno-prawny sposób przeprowadzenia połączenia, połączenie zostanie przeprowadzone bez podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej.

W wyniku fuzji akcje Spółki Przejmującej, które obecnie są własnością Spółki Przejmowanej, zostaną wydane wspólnikom Spółki Przejmowanej, w tym Zainteresowanemu 1, 2 i 3.

Akcje Spółki Przejmującej zostaną wydane wspólnikom Spółki Przejmowanej (w tym Zainteresowanemu 1, 2 i 3) proporcjonalnie, w liczbie odpowiadającej procentowemu udziałowi każdego wspólnika Spółki Przejmowanej w kapitale zakładowym Spółki Przejmowanej (w zaokrągleniu do 1 akcji). Tym samym Spółka Przejmująca nie dokona emisji swoich nowych akcji, ale mimo to dojdzie do wydania na rzecz wspólników Spółki Przejmowanej (w tym Zainteresowanego 1, 2 i 3) istniejących już akcji Spółki Przejmującej, które obecnie są własnością Spółki Przejmowanej.

Wydawana Zainteresowanemu 1, 2 i 3 w ramach połączenia wartość rynkowa akcji Spółki Przejmującej będzie równa (nie będzie w żadnym przypadku wyższa lub niższa) wartości rynkowej majątku Spółki Przejmowanej przypadającej procentowo na udziały Wnioskodawcy w Spółce Przejmowanej.

W wyniku połączenia Zainteresowany 1, 2 i 3 otrzyma zatem akcje Spółki Przejmującej według ustalonego parytetu wymiany, uwzględniającego wartość majątku przejmowanego od Spółki Przejmowanej. W wyniku połączenia:

  • dojdzie do ustania bytu prawnego Spółki Przejmowanej, której majątek zostanie przeniesiony na Spółkę Przejmującą,
  • wspólnicy Spółki Przejmowanej (w tym Zainteresowany 1, 2 i 3) staną się właścicielami akcji w Spółce Przejmującej, należących uprzednio do Spółki Przejmowanej.

Przejęte w ramach połączenia przez Spółkę Przejmującą składniki majątku Spółki Przejmowanej będą przypisane do działalności prowadzonej w Polsce. Spółka Przejmująca przyjmie dla celów podatkowych wartość takich składników majątku Spółki Przejmowanej w wartości wynikającej z ksiąg Spółki Przejmowanej.

Zainteresowany 1, 2 i 3 jest osobą fizyczną (prywatną) i nie wykazuje udziałów Spółki Przejmowanej ani Spółki Przejmującej w księgach rachunkowych. Zainteresowany 1, 2 i 3 nie dokonuje też formalnego „przyjęcia” wartości udziałów Spółki Przejmującej nabytych w wyniku fuzji, bo działa jako osoba prywatna.

W celach podatkowych Zainteresowany 1, 2 i 3 uzna jednak, że kosztem nabycia akcji Spółki Przejmującej nabytych w wyniku fuzji będzie koszt historyczny, tj. wydatek poniesiony przez Wnioskodawcę na objęcie udziałów Spółki Przejmowanej. Ewentualny koszt nabycia akcji Spółki Przejmującej wydanych Zainteresowanemu 1, 2 i 3 w wyniku fuzji będzie jednak mieć znaczenie podatkowe (będzie traktowany jako koszt uzyskania przychodów) dopiero w momencie ewentualnego zbycia tych akcji przez Zainteresowanego 1, 2 i 3. Wcześniej Zainteresowany 1, 2 i 3 nie będzie wykazywać w swoich rozliczeniach podatkowych PIT żadnych kosztów w związku z przydzieleniem mu akcji Spółki Przejmującej.

W ramach połączenia nie przewiduje się jakichkolwiek dopłat, o których mowa w art. 492 § 2 oraz § 3 k.s.h. Celem opisanych wyżej działań nie jest uniknięcie ani uchylenie się od opodatkowania.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego

Pismem z 18 stycznia 2024 r. Wnioskodawca uzupełnił wniosek poprzez:

1.Wskazanie kim są osoby, Spółki oznaczone we wniosku „Zainteresowani 1, 2 i 3” , „Zainteresowany 4” oraz „ Zainteresowany 5”.

Poniżej wskazano nazwy osób i spółek, przez które należy rozumieć Zainteresowanego 1, 2, 3, 4 i 5 w treści opisu zdarzenia przyszłego:

Zainteresowany 1 - B.K.

Zainteresowany 2 - A.K.

Zainteresowany 3 - W.K.

Zainteresowany 4 - B. SP. Z O.O.

Zainteresowany 5 - A. S.A.

2.Udziały w Spółce Przejmowanej nie zostały objęte przez Zainteresowanych 1, 2 i 3 w wyniku wymiany udziałów, ani też nie zostały przydzielone wspólnikom (wspólnikowi) w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów (o czym stanowi art. 24 ust. 8db pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647). Udziały te zostały objęte w zamian za wkład pieniężny.

Pytania

1.Czy Spółka Przejmująca w wyniku przeprowadzenia planowanego połączenia odwrotnego osiągnie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?

2.Czy Spółka Przejmowana w wyniku przeprowadzenia planowanego połączenia odwrotnego osiągnie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?

3.Czy przejęcie Spółki Przejmowanej przez Spółkę Przejmującą, w wyniku którego wspólnikom (Zainteresowanemu 1, 2 i 3) wydane zostaną akcje Spółki Przejmującej (stanowiące własność Spółki Przejmowanej), będzie skutkować powstaniem u wspólników (Zainteresowanego 1, 2 i 3) przychodu podlegającego opodatkowaniu, czy też operacja ta będzie dla nich neutralna na gruncie Ustawy o PIT (tj. nie będzie skutkować powstaniem u tych wspólników - Zainteresowanego 1, 2 i 3 przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT)?

Niniejsza interpretacja dotyczy rozstrzygnięcia w zakresie pytania nr 3 tj. w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, natomiast w zakresie pytań nr 1 i 2, tj. dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Państwa stanowisko w sprawie

Ad. 3

Stanowisko Zainteresowanych z uzasadnieniem w zakresie pytania nr 3:

Zdaniem Zainteresowanych, przejęcie Spółki Przejmowanej przez Spółkę Przejmującą, w wyniku którego wspólnikom (Zainteresowanemu 1, 2 i 3) wydane zostaną akcje Spółki Przejmującej (stanowiące własność Spółki Przejmowanej), nie będzie skutkować powstaniem u wspólników (Zainteresowanego 1, 2 i 3) przychodu podlegającego opodatkowaniu, a operacja ta będzie dla nich neutralna na gruncie Ustawy o PIT (tj. nie będzie skutkować powstaniem u tych wspólników - Zainteresowanego 1, 2 i 3 przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT).

Zgodnie z art. 1 § 2 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 z późn. zm.) (dalej: „KSH”) Spółkami handlowymi są: spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, prosta spółka akcyjna i spółka akcyjna.

W świetle art. 491 § 1 KSH: Spółki kapitałowe mogą się łączyć między sobą oraz ze spółkami osobowymi; spółka osobowa nie może jednakże być spółką przejmującą albo spółką nowo zawiązaną.

Z kolei zgodnie z treścią art. 492 § 1 pkt 1 KSH: Połączenie może być dokonane przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca przyznaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie).

Zagadnienie sukcesji praw i obowiązków następców prawnych oraz podmiotów łączonych reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.). I tak, stosownie do treści art. 93 § 1 Ordynacji podatkowej: Osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:

1)osób prawnych,

2)osobowych spółek handlowych,

3)osobowych i kapitałowych spółek handlowych - wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

Jak wynika z kolei z art. 93 § 2 ww. ustawy: Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie:

1)innej osoby prawnej (osób prawnych);

2)osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych).

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 z późn. zm.) (dalej: „ustawa o PIT”): Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W świetle art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT: Źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy o PIT: Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału.

Zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 6 i 7a ustawy o PIT: Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także:

1) w przypadku połączenia lub podziału podmiotów - dopłaty w gotówce otrzymane przez wspólników podmiotu przejmowanego, podmiotów łączonych lub dzielonych;

7a) w przypadku połączenia spółek lub spółek niebędących osobami prawnymi albo podziału spółek w innych przypadkach niż określone w pkt 7 - ustalona na dzień poprzedzający dzień połączenia lub podziału nadwyżka wartości emisyjnej udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej, przydzielonych wspólnikowi spółki przejmowanej lub dzielonej, nad wydatkami na nabycie lub objęcie odpowiednio udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38 albo udziałów w spółce niebędącej osobą prawną.

Dochody z tytułu dopłat podlegają - na moment ich otrzymania - opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym na zasadach określonych w art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT.

W odniesieniu do kategorii dochodów wskazanych w art. 24 ust. 5 pkt 7a ustawodawca przewidział natomiast przesunięcie momentu ich opodatkowania, o ile spełnione są szczególne warunki określone w ustawie (art. 24 ust. 8da w zw. z art. 24 ust. 8).

Jednocześnie ustawodawca - w art. 24 ust. 8db ww. ustawy - wskazał okoliczności, które wyłączają stosowanie art. 24 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ich zaistnienie powoduje, że dochód z art. 24 ust. 5 pkt 7a podlega opodatkowaniu na moment połączenia.

W przedmiotowej sprawie wątpliwości sprowadzają się do kwestii tego, czy przejęcie Spółki Przejmowanej przez Spółkę Przejmującą, w wyniku którego Zainteresowanemu 1, 2 i 3, jako wspólnikom Spółki Przejmowanej, wydane zostaną akcje Spółki Przejmującej, będzie skutkować powstaniem u nich przychodu podlegającego opodatkowaniu, czy operacja ta będzie dla tych wspólników neutralna podatkowo na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, w ramach połączenia Spółek nie przewiduje się jakichkolwiek dopłat, o których mowa w art. 492 § 2 oraz § 3 KSH.

Tym samym po stronie wspólników nie powstanie w związku z planowanym połączeniem dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa w art. 24 ust. 5 pkt 6 ustawy o PIT.

Ponadto - jak wynika z okoliczności faktycznych - połączenie zostanie przeprowadzone bez podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej i Spółka ta nie dokona emisji swoich nowych akcji, dojdzie natomiast do wydania Zainteresowanemu 1, 2 i 3 istniejących już akcji Spółki Przejmującej.

W kontekście powyższego, wobec niedokonania przez Spółkę Przejmującą emisji nowych akcji, w przypadku opisanego we wniosku połączenia podmiotów nie wystąpi nadwyżka wartości emisyjnej akcji Spółki Przejmującej, przydzielonych wspólnikom Spółki Przejmowanej, nad wydatkami na nabycie lub objęcie udziałów w Spółce Przejmowanej, która to nadwyżka - w świetle art. 24 ust. 5 pkt 7a ustawy - uznawana jest za dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Tym samym zdaniem Zainteresowanych będących wspólnikami Spółki Przejmowanej, fuzja powiązana z wydaniem tym wspólnikom akcji Spółki Przejmującej nie będzie skutkować powstaniem u nich przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W związku z powyższym operacja łączenia spółek będzie dla nich neutralna podatkowo na gruncie analizowanej ustawy.

Powyższe stanowisko zostało potwierdzone przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 3 listopada 2022 r. 0115-KDIT1.4011.462.2022.4.MST, w której Organ podatkowy wskazał: „Ponadto - jak wynika z okoliczności faktycznych - połączenie zostanie przeprowadzone bez podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej i Spółka ta nie dokona emisji swoich nowych udziałów: dojdzie do wydania wspólnikowi istniejących już udziałów Spółki. W kontekście powyższego, wobec niedokonania przez Spółkę emisji nowych udziałów, w przypadku opisanego we wniosku połączenia podmiotów nie wystąpi nadwyżka wartości emisyjnej udziałów Spółki Przejmującej, przydzielonych wspólnikowi Spółki Przejmowanej, nad wydatkami na nabycie lub objęcie udziałów w Spółce Przejmowanej, która to nadwyżka - w świetle art. 24 ust. 5 pkt 7a ustawy - uznawana jest za dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Tym samym prawidłowo Państwo oceniliście, że fuzja powiązana z wydaniem wspólnikowi udziałów Spółki Przejmującej nie będzie skutkować powstaniem u wspólnika przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Tym samym operacja łączenia spółek będzie dla niego neutralna podatkowo na gruncie analizowanej ustawy.”

Reasumując, zdaniem Zainteresowanych, przejęcie Spółki Przejmowanej przez Spółkę Przejmującą, w wyniku którego wspólnikom (Zainteresowanemu 1, 2 i 3) wydane zostaną akcje Spółki Przejmującej (stanowiące własność Spółki Przejmowanej), nie będzie skutkować powstaniem u wspólników (Zainteresowanego 1, 2 i 3) przychodu podlegającego opodatkowaniu, a operacja ta będzie dla nich neutralna na gruncie Ustawy o PIT (tj. nie będzie skutkować powstaniem u tych wspólników - Zainteresowanego 1, 2 i 3, przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 § 2 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm.):

Spółkami handlowymi są: spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna.

W świetle art. 491 § 1 ww. ustawy:

Spółki kapitałowe mogą się łączyć między sobą oraz ze spółkami osobowymi; spółka osobowa nie może jednakże być spółką przejmującą albo spółką nowo zawiązaną.

W myśl natomiast art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu:

Połączenie może być dokonane przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca przyznaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie).

Kwestię sukcesji praw i obowiązków następców prawnych oraz podmiotów łączonych reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm).

I tak, stosownie do treści art. 93 § 1 Ordynacji podatkowej:

Osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:

1)osób prawnych,

2)osobowych spółek handlowych,

3)osobowych i kapitałowych spółek handlowych

- wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

Jak wynika z kolei z art. 93 § 2 ww. ustawy:

Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie:

1)innej osoby prawnej (osób prawnych);

2)osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych).

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W świetle art. 10 ust. 1 pkt 7 powołanej ustawy:

Źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy:

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału.

Zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 6 i 7a ustawy:

Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także:

6) w przypadku połączenia lub podziału podmiotów - dopłaty w gotówce otrzymane przez wspólników podmiotu przejmowanego, podmiotów łączonych lub dzielonych;

(…)

7a) w przypadku połączenia spółek lub spółek niebędących osobami prawnymi albo podziału spółek w innych przypadkach niż określone w pkt 7 - ustalona na dzień poprzedzający dzień połączenia lub podziału nadwyżka wartości emisyjnej udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej, przydzielonych wspólnikowi spółki przejmowanej lub dzielonej, nad wydatkami na nabycie lub objęcie odpowiednio udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38 albo udziałów w spółce niebędącej osobą prawną.

Dochody z tytułu dopłat podlegają - na moment ich otrzymania - opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym na zasadach określonych w art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W odniesieniu do kategorii dochodów wskazanych w art. 24 ust. 5 pkt 7a ustawodawca przewidział natomiast przesunięcie momentu ich opodatkowania, o ile spełnione są szczególne warunki określone w ustawie (art. 24 ust. 8da w zw. z art. 24 ust. 8). Jednocześnie ustawodawca - w art. 24 ust. 8db ww. ustawy - wskazał okoliczności, które wyłączają stosowanie art. 24 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ich zaistnienie powoduje, że dochód z art. 24 ust. 5 pkt 7a podlega opodatkowaniu na moment połączenia.

W przedmiotowej sprawie Państwa wątpliwości sprowadzają się m.in. do kwestii tego, czy przejęcie Spółki Przejmowanej przez Spółkę Przejmującą, w wyniku którego Zainteresowanym niebędącym stroną postępowania - jako wspólnikom - wydane zostaną udziały Spółki Przejmującej będzie skutkować powstaniem u nich przychodu podlegającego opodatkowaniu, czy operacja ta będzie dla wspólnika neutralna podatkowo na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak Państwo wskazaliście w opisie sprawy, w ramach połączenia Spółek nie przewiduje się jakichkolwiek dopłat. Tym samym, po stronie wspólnika nie powstanie w związku z planowanym połączeniem dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa w art. 24 ust. 5 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto - jak wynika z okoliczności faktycznych - połączenie zostanie przeprowadzone bez podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej i Spółka ta nie dokona emisji swoich nowych udziałów: dojdzie do wydania wspólnikowi istniejących już udziałów Spółki.

W kontekście powyższego, wobec niedokonania przez Spółkę emisji nowych udziałów, w przypadku opisanego we wniosku połączenia podmiotów nie wystąpi nadwyżka wartości emisyjnej udziałów Spółki Przejmującej, przydzielonych wspólnikowi Spółki Przejmowanej, nad wydatkami na nabycie lub objęcie udziałów w Spółce Przejmowanej, która to nadwyżka - w świetle art. 24 ust. 5 pkt 7a ustawy - uznawana jest za dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Tym samym prawidłowo Państwo oceniliście, że w związku z planowanym Połączeniem, po stronie Janusza Jankiewicza i Bogumiły Jankiewicz nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

W odniesieniu natomiast do powołanej interpretacji indywidualnej, należy zauważyć, że interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnych sprawach podatników i niewątpliwie kształtują sytuację prawną tych podatników w sprawach będących przedmiotem rozstrzygnięcia, lecz dotyczą konkretnych stanów faktycznych co oznacza, że należy je traktować indywidualnie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2838 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

A. S.A. (Zainteresowany będący stroną postępowania - art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2838 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00