Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 30 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.487.2023.2.ŁS

Odpłatne zbycie udziałów w nieruchomości, o której mowa we wniosku, nie stanowi źródła przychodu, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na upływ pięcioletniego okresu wymienionego w ww. przepisie.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

20 października 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości. Uzupełnił go Pan – na wezwanie organu – pismem z 18 grudnia 2023 r. (wpływ).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jest Pan osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na budowie małych inwestycji mieszkaniowych (działalność deweloperska).

Głównym przedmiotem prowadzonej działalności zgodnie z informacją ujawnioną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej jest PKD 41.10.Z Realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków, natomiast pozostałe ujawnione kody PKD to:

41.20.Z Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych,

46.41.Z Sprzedaż hurtowa wyrobów tekstylnych,

46.42.Z Sprzedaż hurtowa odzieży i obuwia,

46.43.Z Sprzedaż hurtowa elektrycznych artykułów użytku domowego,

46.44.Z Sprzedaż hurtowa wyrobów porcelanowych, ceramicznych i szklanych oraz środków czyszczących,

46.46.Z Sprzedaż hurtowa wyrobów farmaceutycznych i medycznych,

46.49.Z Sprzedaż hurtowa pozostałych artykułów użytku domowego,

46.72.Z Sprzedaż hurtowa metali i rud metali,

46.73.Z Sprzedaż hurtowa drewna, materiałów budowlanych i wyposażenia sanitarnego,

46.74.Z Sprzedaż hurtowa wyrobów metalowych oraz sprzętu i dodatkowego wyposażenia hydraulicznego i grzejnego,

46.90.Z Sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana,

47.73.Z Sprzedaż detaliczna wyrobów farmaceutycznych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach,

47.74.Z Sprzedaż detaliczna wyrobów medycznych, włączając ortopedyczne, prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach,

47.75. Z Sprzedaż detaliczna kosmetyków i artykułów toaletowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach,

47.91.Z Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet,

47.99.Z Pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona poza siecią sklepową, straganami i targowiskami,

49.41.Z Transport drogowy towarów,

68.10.Z Kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek,

68.20.Z Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi,

68.31.Z Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami,

73.11.Z Działalność agencji reklamowych,

79.12.Z Działalność organizatorów turystyki,

85.59.B Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane.

W ramach prowadzonej działalności sprzedaje Pan głównie gotowe lokale w nieruchomościach, które Pan zbudował.

Obecnie realizowana inwestycja jest w trakcie sprzedaży, poprzednio realizowana inwestycja była sprzedawana w latach 2017-2021, a pozostałe w latach wcześniejszych.

11 września 2007 r. na podstawie Umowy Przeniesienia Własności, zawartej w wykonaniu Umowy Sprzedaży Warunkowej z 23 lipca 2007 r. nabył Pan do swojego majątku prywatnego udział w wysokości 423/5040 części w prawie własności nieruchomości położonej w A. składającej się z jednej działki o numerze 111/1 i o powierzchni 0,2653 ha, dla której jest prowadzona Księga wieczysta o numerze (...) (dalej jako: „Nieruchomość”).

Z kolei 23 października 2007 r. na podstawie Umowy Przeniesienia Własności zawartej w wykonaniu Umowy Sprzedaży Warunkowej z 11 września 2007 r. nabył Pan do swojego majątku prywatnego udział w wysokości 25/5040 części w prawie własności Nieruchomości. Tym samym łączny udział przysługujący Panu w prawie własności Nieruchomości wynosił 448/5040 części, tj. 4/45 części. Do nabycia udziałów w Nieruchomości doszło w okresie, kiedy nie prowadził Pan jeszcze działalności deweloperskiej.

Pozostaje Pan w związku małżeńskim, w którym obowiązuje ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej, natomiast przysługujące Panu udziały w Nieruchomości należą do Pana majątku osobistego i zostały nabyte za środki pochodzące z majątku osobistego. Pana celem w momencie zakupu była lokata kapitału (taki też cel został faktycznie zrealizowany).

Nabycie Nieruchomości nie zostało udokumentowane fakturą VAT, ponieważ nie istniały ku temu podstawy. Nieruchomość pozostaje niezabudowana. Znajduje się na niej sieć telekomunikacyjna, która nie stanowi ani nie stanowiła Pana własności.

W chwili nabycia Nieruchomość nie była objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a zgodnie z wypisem z rejestru gruntów składała się ona z gruntów oznaczonych jako grunty orne oraz łąki trwałe. W chwili obecnej Nieruchomość jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który został uchwalony w 2010 r., zgodnie z którym przedmiotowa Nieruchomość przeznaczona jest w części pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną z usługami (2 MWU - tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej z usługami), a w części pod tereny zieleni publicznej niskiej (2ZPn - tereny zieleni publicznej niskiej).

29 września 2023 r. sprzedał Pan całe przysługujące Panu udziały (udział) w Nieruchomości. W ramach transakcji doszło do sprzedaży całej Nieruchomości. Stronami umowy sprzedaży byli wszyscy współwłaściciele Nieruchomości. Nabywcą Nieruchomości była osoba trzecia (spoza grona sprzedających współwłaścicieli Nieruchomości), która nabyła Nieruchomość w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą („Nabywca”).

Podkreśla Pan, że przedmiotowa Nieruchomość nigdy nie była wykorzystywana w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. Nieruchomość nigdy nie została wprowadzona do ewidencji środków trwałych, wydatki na jej nabycie oraz wydatki związane z utrzymaniem przedmiotowej Nieruchomości nigdy nie zostały ujęte w księgach podatkowych prowadzonej działalności gospodarczej.

Ponadto, od daty nabycia Nieruchomości nie dokonywał Pan w przeszłości sprzedaży żadnych innych nieruchomości na rzecz osób trzecich w ramach zarządzania majątkiem prywatnym.

Był Pan także przez okres trzech miesięcy współwłaścicielem (wraz z Pana żoną – na prawach wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej) nieruchomości gruntowej sąsiadującej z Nieruchomością składającej się z kilku działek o łącznej powierzchni 0,3372 ha (dalej jako: „Nieruchomość Dodatkowa”).

Nieruchomość Dodatkowa została nabyta w ramach prowadzonej przez Pana jednoosobowej działalności gospodarczej, na podstawie umowy sprzedaży z 29 czerwca 2023 r. Nieruchomość Dodatkowa w części stanowi grunt, który umożliwia dostęp do drogi publicznej z Nieruchomości, a w pozostałej części jest to grunt zabudowany w całości lub częściowo drogami.

Nieruchomość Dodatkowa również została sprzedana na rzecz Nabywcy 29 września 2023 r., co zostało poprzedzone ustanowieniem w tym samym dniu przez Pana służebności gruntowej polegającej m. in. na zapewnieniu prawa przechodu i przejazdu przez Nieruchomość Dodatkową na rzecz każdoczesnego właściciela Nieruchomości, jednakże transakcja sprzedaży Nieruchomości Dodatkowej nie stanowi przedmiotu niniejszego wniosku o interpretację.

Uzupełnienie stanu faktycznego

Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą od 1989 r., jednakże działalność gospodarcza polegająca na budowie małych inwestycji mieszkaniowych rozpoczęła się w 2008 r.

Udziały w Nieruchomości stanowiły dla Pana formę lokaty kapitału. Nieruchomość przez cały okres posiadania w niej udziałów, tj. od momentu nabycia aż do momentu sprzedaży przysługujących Panu udziałów nie była wykorzystywana, leżała odłogiem.

Nieruchomość nie była przedmiotem najmu, dzierżawy ani umów o podobnym charakterze.

W okresie od nabycia udziałów w Nieruchomości do momentu uchwalenia w 2010 r. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nie występował Pan o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla Nieruchomości.

Nie występował Pan o uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ani nie miał żadnego wpływu na uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w 2010 r.

Zgodnie z Pana wiedzą miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego uchwalony w 2010 r. do dnia sprzedaży Nieruchomości nie uległ zmianie. Nie występował Pan o żadne zmiany powyższego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Przed nabyciem udziałów w Nieruchomości nie dokonywał Pan sprzedaży innych nieruchomości lub udziałów w nieruchomościach.

Przed zbyciem udziałów w Nieruchomości nie podjął Pan żadnych czynności wymagających zaangażowania własnych środków, zmierzających do podniesienia wartości bądź atrakcyjności Nieruchomości (np. podziału nieruchomości, doprowadzenia mediów, ogrodzenia terenu, wytyczenia drogi odjazdowej, ani innych działań zmierzających do zwiększenia wartości bądź atrakcyjności Nieruchomości).

Nie podejmował Pan żadnych działań marketingowych w celu sprzedaży w 2023 r. udziałów w Nieruchomości. Przedstawiciel nabywcy sam skontaktował się z Panem.

Nie posiada Pan innych nieruchomości ani udziałów w nieruchomościach, wchodzących w skład Pana majątku prywatnego (tj. stanowiących majątek osobisty, jak i objętych wspólnością majątkową małżeńską) przeznaczonych na ten moment do przyszłej sprzedaży.

Pytanie

Czy przychód, jaki Pan osiągnął z tytułu sprzedaży udziałów (udziału) w Nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, w związku ze sprzedażą udziałów w Nieruchomości nie osiągnął Pan przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Opisane we wniosku odpłatne zbycie przez Pana nastąpiło w ramach zarządu majątkiem prywatnym, a w konsekwencji stanowi niepodlegający opodatkowaniu przychód ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej też PIT), z uwagi na fakt, iż minął okres 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie udziałów w Nieruchomości.

Uzasadnienie:

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. Stosownie do art. 10 ust. 1 ustawy o PIT źródłami przychodów są:

1.pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),

2.odpłatne zbycie z zastrzeżeniem ust. 2 (pkt 8):

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości - dokonane poza działalnością gospodarczą - przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, skutkuje powstaniem przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie bądź wybudowanie - nie powstaje przychód w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Zatem, przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie powstanie, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

1.odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz

2.zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie lub wybudowanie.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że nabył Pan udziały w Nieruchomości w 2007 r. W związku z powyższym, w momencie zawarcia transakcji sprzedaży przedmiotowych udziałów Nabywcy, warunek odpłatnego zbycia nieruchomości po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie zostanie spełniony.

Przechodząc do drugiego z warunków, tj. wymogu by odpłatne zbycie nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie następowało w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowiło przedmiotu działalności gospodarczej) wskazuje Pan co następuje.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, odrębnym źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej zostało zdefiniowane w art. 5a pkt 6 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Wskazać należy, że treść definicji zawartej w wyżej cytowanym art. 5a pkt 6 ustawy o PIT, daje podstawę by przyjąć, że dla uznania określonej działalności za działalność gospodarczą, konieczne jest m. in. łączne spełnienie trzech warunków: po pierwsze, dana działalność musi być działalnością zarobkową, po drugie, działalnością wykonywaną w sposób zorganizowany oraz, po trzecie, działalność ta musi być wykonywana w sposób ciągły.

Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednakże, brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, że działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności, czy też jej rodziny.

Przepisy ustawy o PIT wymagają również, aby czynności wykonywane były w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych. Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej, to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.

Natomiast, przez powtarzalność rozumie się cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, niepowiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek, można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.

Na pojęcie „zorganizowanie” w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o PIT składa się zespół celowych, uporządkowanych czynności o charakterze profesjonalnym, realizowanych w ramach mniej lub bardziej wyodrębnionej struktury, mieszczących się zarówno w tzw. fazie przygotowawczej, związanej z uruchomieniem określonych działalności, jak i w fazie realizacji.

Przy czym każdy przypadek należy oceniać indywidualnie, mając na względzie całokształt okoliczności faktycznych danej sprawy, a więc wszystkie działania podejmowane przez podatnika, a nie tylko poszczególne czynności, pojedyncze elementy stanu faktycznego.

Wobec powyższego, w celu właściwego zakwalifikowania skutków działań podjętych przez Pana do właściwego źródła przychodu należy ocenić zamiar, okoliczności i cel działań związanych ze zbyciem udziałów w Nieruchomości.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że dokonana sprzedaż udziałów w Nieruchomości mieści się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem prywatnym, mającym na celu prawidłowe, racjonalne gospodarowanie tym majątkiem, które nie sposób zakwalifikować jako prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o PIT.

Na związek uzyskiwanych przychodów ze źródłem wymienionym w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT mógłby wskazywać, rozpatrywany całościowo, zespół powiązanych ze sobą Pana działań, powtarzalnych, uporządkowanych, konsekwentnie prowadzących do osiągnięcia zysku, w szczególności polegających na wielokrotnym nabywaniu nieruchomości, ich zaawansowanym przygotowaniu do sprzedaży (tzn. w sposób wykraczający poza zwykły zarząd mieniem), wielokrotnym zbywaniu w celu zarobkowym odpowiednio przygotowanych nieruchomości.

W przedstawionym stanie faktycznym nie sposób przyjąć jakoby podjął Pan działania, które należałoby kwalifikować jako działania realizowane w ramach działalności gospodarczej. Działanie mające na celu zapewnienie Nieruchomości dostępu do drogi publicznej nie może być traktowane jako działanie zbliżone do działań podmiotów trudniących się prowadzeniem działalności gospodarczej, bowiem działanie takie nie odbiega od normalnego wykonywania prawa własności. W tym miejscu należy zauważyć, że Nieruchomość znajduje się w posiadaniu Wnioskodawcy od ponad 15 lat. Z pojęciem działalności gospodarczej nie powinny być identyfikowane transakcje odpłatnego zbycia nieruchomości w związku z wyzbywaniem się majątku uzyskanego w przeszłości.

Powyższe potwierdza wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 29 czerwca 2023 r., sygn. II FSK 180/23, w którym NSA wskazał, że samo tylko uregulowanie prawidłowego dostępu do nieruchomości nie wykracza poza działania mieszczące się w zwykłym zarządzie własnymi sprawami majątkowymi.

Zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych, podejmowanie przez podatnika czynności mieszczących się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mających na celu prawidłowe gospodarowanie majątkiem nie należy kwalifikować do pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 5a pkt 6 ustawy o PIT.

W związku z powyższym, w Pana ocenie z okoliczności przedstawionych we Wniosku jednoznacznie wynika, że Nieruchomość nie została nabyta przez Pana w związku z prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą i nie była w takiej działalności wykorzystywana.

Reasumując, Pana zdaniem przeprowadzona sprzedaż udziałów w prawie własności Nieruchomości została przeprowadzona w ramach wyzbywania się majątku własnego. Był Pan w posiadaniu tej Nieruchomości od ponad pięciu lat, licząc od końca roku, w którym udziały w Nieruchomości zostały przez Pana nabyte.

W związku z powyższym przychód z dokonanej przez Pana sprzedaży udziałów w Nieruchomości należy rozpatrywać pod kątem art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o PIT i w związku z powyższym nie powstał u Pana przychód do opodatkowania z uwagi na upływ 5 letniego okresu.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł.

Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy:

Źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)innych rzeczy,

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W sytuacji zatem gdy nieruchomość sprzedana zostanie po upływie pięciu lat licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i gdy sprzedaż nie nastąpi w wykonywaniu działalności gospodarczej, sprzedaż ta nie stanowi źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc nie powstanie przychód, który podlegałby opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ewentualnie który mógłby być zwolniony od tego podatku.

Odrębnym źródłem przychodów jest wskazana w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Zatem pojęcie działalności gospodarczej charakteryzuje się między innymi prowadzeniem tej działalności w celach zarobkowych, na własny rachunek, jej zorganizowaniem i ciągłością – zawodowym charakterem, uczestnictwem w obrocie gospodarczym. Ponadto przy ocenie zakresu pojęcia działalności gospodarczej nie można abstrahować od zamiaru podmiotu podejmującego poszczególne czynności.

Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednakże brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, iż działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie bowiem działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby czynności wykonywane były w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych.

Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.

Przez powtarzalność rozumie się cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, niepowiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek, można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.

Na pojęcie „zorganizowanie” w rozumieniu art. 5a pkt 6 ww. ustawy składa się zespół celowych, uporządkowanych czynności o charakterze profesjonalnym, realizowanych w ramach mniej lub bardziej wyodrębnionej struktury, mieszczących się zarówno w tzw. fazie przygotowawczej, związanej z uruchomieniem określonych działalności, jak i w fazie realizacji.

Zatem każde działanie spełniające wskazane wyżej przesłanki, stanowi w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozarolniczą działalność gospodarczą, niezależnie od tego czy podatnik dokonał jej rejestracji.

W szczególności działania podatnika wypełniają definicję działalności gospodarczej, gdy podejmuje on pośrednio lub bezpośrednio aktywne czynności w zakresie sprzedaży nieruchomości (zarówno w fazie przygotowawczej, jak i w okresie realizacji) angażując środki podobne do wykorzystywanych przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. Istotne znaczenie, choć nie decydujące, mają również poszczególne elementy zdarzenia będące efektem aktywnych działań podatnika, np. to w jaki sposób i w jakim celu zostaną nabyte lub wytworzone składniki majątku będące przedmiotem sprzedaży (w drodze zakupu, spadku, darowizny), to czy zostaną nabyte de facto na cele inwestycyjne, celem czerpania zysków z najmu lub sprzedaży, czy przede wszystkim na potrzeby osobiste podatnika i jego najbliższej rodziny.

Przyjęcie, że dana osoba fizyczna sprzedając nieruchomości działa w charakterze podatnika prowadzącego działalność gospodarczą wymaga ustalenia, że jej działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną), czego przejawem jest taka aktywność tej osoby w zakresie obrotu nieruchomościami, która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną, np. nabycie nieruchomości, podział nieruchomości, wystąpienie o pozwolenie na budowę, uzbrojenie terenu, itp.

Wobec powyższego, w celu właściwego zakwalifikowania skutków działań podjętych przez podatników do właściwego źródła przychodu należy ocenić zamiar, okoliczności i cel działań związanych z odpłatnym zbyciem nieruchomości.

Przy czym każdy przypadek należy oceniać indywidualnie, mając na względzie całokształt okoliczności faktycznych danej sprawy, a więc wszystkie działania podejmowane przez podatnika, a nie tylko poszczególne czynności, pojedyncze elementy stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego.

Mając na uwadze powyższe, w oparciu o okoliczności przedstawione przez Pana we wniosku, a w szczególności fakt, że:

udziały w nieruchomości, której dotyczy wniosek zostały nabyte przez Pana w 2007 r. do Pana majątku osobistego i zostały nabyte za środki pochodzące z majątku osobistego,

nieruchomość nie była nigdy przedmiotem najmu, dzierżawy ani umów o podobnym charakterze oraz nie była wykorzystywana do prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej,

od momentu nabycia aż do momentu sprzedaży przysługujących Panu udziałów nie była ona wykorzystywana, leżała odłogiem,

przed zbyciem udziałów w nieruchomości nie podjął Pan żadnych czynności wymagających zaangażowania własnych środków, zmierzających do podniesienia wartości bądź atrakcyjności nieruchomości oraz nie podejmował Pan żadnych działań marketingowych w celu sprzedaży,

sprzedaż udziałów w nieruchomości nastąpiła po upływie długiego okresu posiadania,

należy zgodzić się z Panem, że sprzedaż udziałów w przedmiotowej nieruchomości jest wykonywana jako rozporządzanie majątkiem prywatnym, nie jako wykonywanie pozarolniczej działalności gospodarczej.

Biorąc pod uwagę całokształt przedstawionych okoliczności nie sposób przyjąć, że sprzedaż w 2023 r. przez Pana udziałów w nieruchomości generuje przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Skutki podatkowe tej transakcji należy zatem ustalić w oparciu o art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy.

W konsekwencji odpłatne zbycie przez Pana 29 września 2023 r. udziałów w nieruchomości, o której mowa we wniosku, nie stanowi źródła przychodu, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na upływ pięcioletniego okresu wymienionego w ww. przepisie.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Podkreślić należy, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretacje opiera się wyłącznie na opisie zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego. Pan ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu zdarzenia. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia podanym przez Pana w złożonym wniosku. W przypadku zmiany któregokolwiek elementu opisu sprawy przedstawionego we wniosku, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Odnosząc się natomiast do powołanego przez Pana wyroku sądu administracyjnego, wskazać należy, że stanowisko przyjęte w tym orzeczeniu nie może stanowić samodzielnej podstawy prawnej naszego stanowiska. Powyższe wynika przede wszystkim z przeszkód natury formalnoprawnej. Zgodnie bowiem z art. 153 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, ocena prawna i wskazania co do dalszego postępowania wyrażone w orzeczeniu sądu wiążą w sprawie ten sąd oraz organ, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania było przedmiotem zaskarżenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00