Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 26 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.840.2023.2.KO

Brak zwolnienia od podatku dostawy działek

Interpretacja indywidualna stanowisko prawidłowe

Szanowni Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 listopada 2023 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie braku zwolnienia od podatku dostawy działek. Wniosek został uzupełniony pismem z 19 grudnia 2023 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest komornikiem sądowym i prowadzi postępowanie egzekucyjne przeciwko dłużnikowi - P sp. z o.o. (dalej P lub Dłużnik) w sprawie Km ... P jest użytkownikiem wieczystym gruntu położonego w …. Grunt składa się z czterech działek ewidencyjnych o powierzchni:

1) działka nr … - pow. 669 m2,

2) działka nr … - pow. 3958 m2,

3) działka nr … - pow. 8848 m2,

4) działka nr … - pow. 5206 m2.

Nieruchomość objęta jest księgą wieczystą Nr ….

Nieruchomość należała w przeszłości do S. P nabyła tę nieruchomość w roku 2018.

Działki nr … oraz nr … nie są zabudowane; porośnięte są trawą, krzewami i drzewami.

Działki nr … oraz … były w przeszłości zabudowane budynkami: biurowym, halą produkcyjną, kotłownią, magazynowo-produkcyjnym, które wyburzył w latach 2015 i 2016 poprzedni właściciel nieruchomości; po wyburzonych budynkach pozostał gruz, fragmenty fundamentów i piwnic oraz zdewastowane i zniszczone pozostałości po drogach wewnętrznych i placach.

Na działce … pozostał jeden niewielki budynek rozdzielni elektrycznej o powierzchni 30 m2. Teren działek ogrodzony jest z trzech stron. Od strony południowej ogrodzenie wykonane jest z elementów prefabrykowanych żelbetowych. W ogrodzeniu zabudowana jest brama wjazdowa, dwuskrzydłowa, konstrukcji stalowej. Od strony wschodniej ogrodzenie wykonane jest w części z elementów prefabrykowanych żelbetowych, w części z siatki stalowej w ramach stalowych. Od tej strony zabudowana jest również furtka konstrukcji stalowej prowadząca na teren ogródków działkowych. Od strony zachodniej ogrodzenie wykonane jest z siatki stalowej rozciągniętej na słupach drewnianych. Ogólnie ogrodzenie jest w słabym stanie technicznym.

Grunt był w przeszłości uzbrojony w sieci infrastruktury technicznej: sieć elektryczna, wodociąg, kanalizacja, gaz. Jednak nie wiadomo (i nie jest to możliwe do ustalenia bez ingerencji w grunt) czy te sieci obecnie istnieją w całości, gdyż podczas robót rozbiórkowych lub nawet wcześniej mogły one ulec dewastacji i zniszczeniu. W związku z tym, trudno ustalić, które odcinki sieci istnieją i kto jest ich właścicielem - czy Dłużnik, czy przedsiębiorstwa przesyłowe. Prawdopodobnie sieć elektryczna zasilająca rozdzielnię elektryczną zlokalizowaną na działce … wraz z urządzeniami w rozdzielni należą do T.

Cały teren nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dla tego terenu została wydana decyzja o warunkach zabudowy z dnia 21 lutego 2018 r. dla inwestycji – „...”.

W toku postępowania egzekucyjnego Wnioskodawca zadał Dłużnikowi następujące pytania: 1) w dniu 22.11.2022 roku wezwano Dłużnika do udzielenia odpowiedzi na pytania:

- Czy przy sprzedaży gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste i budynku stanowiącego odrębną nieruchomość, położonego w miejscowości: …, który posiada księgę wieczystą prowadzoną przez Sąd Rejonowy w … o numerze KW: … dłużnik jest podatnikiem podatku VAT w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług?

- Jeżeli tak, to czy sprzedaż ww. nieruchomości powoduje obowiązek zapłaty podatku VAT oraz w jakiej stawce podatkowej, oraz czy ewentualnie sprzedaż ww. nieruchomości objęta jest zwolnieniem od podatku przewidzianym w art. 43 ust. 1 pkt. 9, 10, 10a ustawy o podatku od towarów i usług?

2) w dniu 6.07.2023 roku ponownie wezwano Dłużnika do udzielenia odpowiedzi na pytania

- Czy dłużnik prowadzi działalność gospodarczą? Jeżeli działalność została zakończona to kiedy?

- Czy dłużnik jest czynnym podatnikiem podatku VAT?

- Czy sprzedaż gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste składającego się z działek ewidencyjnych … oraz budynku niemieszkalnego objęta jest zwolnieniem od podatku przewidzianym w art. 43 ust. 1 pkt. 2,3, 9, 10, 10a ustawy o podatku od towarów i usług?

- Czy dłużnik poniósł wydatki na ulepszenie budynku niemieszkalnego, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego od kwoty podatku naliczonego, a jeżeli poniósł takie wydatki, to czy były one niższe niż 30% wartości początkowej tej nieruchomości (należy wskazać okres, w jakim były poniesione wydatki przewyższające 30% wartości początkowej nieruchomości - należy wskazać daty oraz przedłożyć dokumenty potwierdzające poniesione nakłady)?

- Czy przy sprzedaży sprzedaż gruntu oddanego w użytkowanie wieczystego oraz budynku stanowiącego nieruchomość nr KW …, składającego się z działek ewidencyjnych … oraz budynku niemieszkalnego spółka podatnikiem podatku VAT w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług?

Dłużnik nie udzielił odpowiedzi na żadne pytanie zawarte w obu powyższych wezwaniach. Dłużnik figuruje w rejestrze podatników VAT czynnych.

Pismem z 19 grudnia 2023 r. uzupełniono opis zdarzenia przyszłego następująco.

1) Czy przy nabyciu działki nr: … przysługiwało Dłużnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, proszę wskazać osobno dla każdej działki?

Komornikowi nie udało się tego ustalić.

2) Czy działki nr: … Dłużnik wykorzystywał wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, proszę wskazać osobno dla każdej działki?

Komornikowi nie udało się tego ustalić, jednak Dłużnik figuruje w rejestrze podatników VAT czynnych, a charakter gruntów nie wskazuje na możliwość prowadzenia w nich działalności zwolnionej od VAT przedmiotowo.

3) Czy na działce nr … posadowione są:

a) budynki w rozumieniu art. 3 pkt 2 Prawa budowlanego trwale z gruntem związane?

b) budowle w rozumieniu art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego trwale z gruntem związane?

c) urządzenia budowlane w rozumieniu art. 3 pkt 9 Prawa budowlanego i z jakim budynkiem lub budowlą są one związane?

Działka nr … była w przeszłości zabudowana budynkami: biurowym, halą produkcyjną, kotłownią, magazynowo-produkcyjnym, które wyburzył w latach 2015 i 2016 poprzedni właściciel nieruchomości; po wyburzonych budynkach pozostał gruz, fragmenty fundamentów i piwnic oraz zdewastowane i zniszczone pozostałości po drogach wewnętrznych i placach.

W tej chwili działka nie jest zabudowana.

Teren działek ogrodzony jest z trzech stron. Od strony południowej ogrodzenie wykonane jest z elementów prefabrykowanych żelbetowych. W ogrodzeniu zabudowana jest brama wjazdowa, dwuskrzydłowa, konstrukcji stalowej. Od strony wschodniej ogrodzenie wykonane jest w części z elementów prefabrykowanych żelbetowych, w części z siatki stalowej w ramach stalowych. Od tej strony zabudowana jest również furtka konstrukcji stalowej prowadząca na teren ogródków działkowych. Od strony zachodniej ogrodzenie wykonane jest z siatki stalowej rozciągniętej na słupach drewnianych. Ogólnie ogrodzenie jest w słabym stanie technicznym.

Grunt był w przeszłości uzbrojony w sieci infrastruktury technicznej: sieć elektryczna, wodociąg, kanalizacja, gaz. Jednak nie wiadomo (i nie jest to możliwe do ustalenia bez ingerencji w grunt) czy te sieci obecnie istnieją w całości, gdyż podczas robót rozbiórkowych lub nawet wcześniej mogły one ulec dewastacji i zniszczeniu. W związku z tym, trudno ustalić, które odcinki sieci istnieją i kto jest ich właścicielem - czy Dłużnik, czy przedsiębiorstwa przesyłowe. Prawdopodobnie sieć elektryczna zasilająca rozdzielnię elektryczną zlokalizowaną na działce … wraz z urządzeniami w rozdzielni należą do T.

 4) Czy na działce nr … posadowione są:

a) budynki w rozumieniu art. 3 pkt 2 Prawa budowlanego trwale z gruntem związane (poza budynkiem rozdzielni elektrycznej)?

b) budowle w rozumieniu art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego trwale z gruntem związane?

c) urządzenia budowlane w rozumieniu art. 3 pkt 9 Prawa budowlanego i z jakim budynkiem lub budowlą są one związane?

Na działce … pozostał jeden niewielki budynek rozdzielni elektrycznej o powierzchni 30 m2. Prawdopodobnie sieć elektryczna zasilająca rozdzielnię elektryczną zlokalizowaną na działce … wraz z urządzeniami w rozdzielni należą do T, jednak budynek należy do Dłużnika.

5) Jeżeli na działce nr: … posadowione są budynki, budowle w rozumieniu art. 3 pkt 2 i pkt 3 Prawa budowlanego, to proszę wskazać osobno dla każdego budynku, budowli:

a) Czy od pierwszego zasiedlenia (zajęcia, używania) budynku/budowli do chwili planowanej dostawy upłynie okres dłuższy niż 2 lata?

b) Czy Dłużnik poniósł wydatki na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym budynku/budowli, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?

c) Jeżeli Dłużnik poniósł ww. wydatki to czy były one wyższe niż 30% wartości początkowej budynku/budowli, kiedy zakończono ulepszenie, proszę podać datę?

d) W przypadku twierdzącej odpowiedzi na ppkt c należy wskazać, czy miało miejsce pierwsze zajęcie (używanie) budynku/budowli po ulepszeniu? Jeżeli tak, to kiedy i w jaki sposób ono wystąpiło. Należy podać miesiąc i rok oraz czynności?

e) Czy od ponownego pierwszego zasiedlenia (zajęcia, używania) budynku/budowli po jego/jej ulepszeniu do chwili planowanej sprzedaży upłynie okres dłuższy niż 2 lata?

f) Czy budynek/budowle wykorzystywał Dłużnik wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT?

Działki nie są zabudowane, poza budynkiem rozdzielni elektrycznej. Komornikowi nie udało się ustalić, czy i kiedy były na ten budynek ponoszone nakłady ulepszające, jednak z operatu szacunkowego wynika, że stan budynku jest słaby, co wskazuje, że nie były w nim przeprowadzone żadne ulepszenia na przestrzeni dwóch ostatnich lat.

6) Czy budynek rozdzielni elektrycznej będzie przedmiotem dostawy i kto jest jego właścicielem tj. Dłużnik, T lub inny podmiot, proszę wskazać?

Budynek jest własnością dłużnika

7) Jeżeli budynek rozdzielni elektrycznej będzie przedmiotem dostawy, to proszę wskazać?

a) Czy od pierwszego zasiedlenia (zajęcia, używania) budynku do chwili planowanej dostawy upłynie okres dłuższy niż 2 lata?

b) Czy Dłużnik poniósł wydatki na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym budynku, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?

c) Jeżeli Dłużnik poniósł ww. wydatki to czy były one wyższe niż 30% wartości początkowej budynku, kiedy zakończono ulepszenie, proszę podać datę?

d) W przypadku twierdzącej odpowiedzi na ppkt c należy wskazać, czy miało miejsce pierwsze zajęcie (używanie) budynku po ulepszeniu? Jeżeli tak, to kiedy i w jaki sposób ono wystąpiło. Należy podać miesiąc i rok oraz czynności?

e) Czy od ponownego pierwszego zasiedlenia (zajęcia, używania) budynku po jego ulepszeniu do chwili planowanej sprzedaży upłynie okres dłuższy niż 2 lata?

 f) Czy budynek wykorzystywał Dłużnik wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT?

Komornikowi nie udało się ustalić, czy i kiedy były na ten budynek ponoszone nakłady ulepszające, jednak z operatu szacunkowego wynika, że stan budynku jest słaby, co wskazuje, że nie były w nim przeprowadzone żadne ulepszenia na przestrzeni dwóch ostatnich lat.

8) We własnym stanowisku wskazano: „Z operatu szacunkowego sporządzonego na potrzeby postępowania egzekucyjnego wynika że grunt był w przeszłości uzbrojony w sieci infrastruktury technicznej: sieć elektryczna, wodociąg, kanalizacja, gaz. (...)”

W związku z powyższym proszę wskazać:

a) numery działek, na których posadowiona jest infrastruktura techniczna: sieć elektryczna, wodociągowa, kanalizacja, gaz,

b) kto jest właścicielem ww. infrastruktury tj. sieci elektrycznej, wodociągowej, kanalizacji, gazu?

c) czy ww. infrastruktura będzie przedmiotem dostawy tj. sieć elektryczna, wodociągowa, kanalizacja, gaz?

Grunt był w przeszłości uzbrojony w sieci infrastruktury technicznej: sieć elektryczna, wodociąg, kanalizacja, gaz. Jednak nie wiadomo (i nie jest to możliwe do ustalenia bez ingerencji w grunt) czy te sieci obecnie istnieją w całości, gdyż podczas robót rozbiórkowych lub nawet wcześniej mogły one ulec dewastacji i zniszczeniu. W związku z tym, trudno ustalić, które odcinki sieci istnieją i kto jest ich właścicielem - czy Dłużnik, czy przedsiębiorstwa przesyłowe. Prawdopodobnie sieć elektryczna zasilająca rozdzielnię elektryczną zlokalizowaną na działce … wraz z urządzeniami w rozdzielni należą do T.

9) Jeżeli ww. infrastruktura techniczna (sieć elektryczna, wodociąg, kanalizacja, gaz) będzie przedmiotem dostawy, to proszę wskazać czy jest to budowla w rozumieniu art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego trwale z gruntem związana, a następnie w odniesieniu do każdej budowli osobno:

a) Czy od pierwszego zasiedlenia (zajęcia, używania) budowli do chwili planowanej dostawy upłynie okres dłuższy niż 2 lata?

b) Czy Dłużnik poniósł wydatki na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym budowli, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?

c) Jeżeli Dłużnik poniósł ww. wydatki to czy były one wyższe niż 30% wartości początkowej budowli, kiedy zakończono ulepszenie, proszę podać datę?

d) W przypadku twierdzącej odpowiedzi na ppkt c należy wskazać, czy miało miejsce pierwsze zajęcie (używanie) budowli po ulepszeniu? Jeżeli tak, to kiedy i w jaki sposób ono wystąpiło. Należy podać miesiąc i rok oraz czynności?

e) Czy od ponownego pierwszego zasiedlenia (zajęcia, używania) budowli po jej ulepszeniu do chwili planowanej sprzedaży upłynie okres dłuższy niż 2 lata?

f) Czy budowle wykorzystywał Dłużnik wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT?

Według komornika sieć elektryczna nie należy do Dłużnika, w związku z czym nie będzie przedmiotem dostawy.

10) Czy prowadziła Pani udokumentowane działania, które nie doprowadziły, na skutek braku możliwości uzyskania niezbędnych informacji od Dłużnika, do potwierdzenia spełnienia warunków zastosowania do dostawy towarów, o której mowa w art. 18, zwolnień od podatku, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2, 3 i 9-10a w ustawie z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.)?

Tak. W toku postępowania egzekucyjnego Wnioskodawca zadał Dłużnikowi następujące pytania:

1) w dniu 22.11.2022 roku wezwano Dłużnika do udzielenia odpowiedzi na pytania:

- Czy przy sprzedaży gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste i budynku stanowiącego odrębną nieruchomość, położonego w miejscowości:…, który posiada księgę wieczystą prowadzoną przez Sąd Rejonowy w … o numerze KW: … dłużnik jest podatnikiem podatku VAT w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług?

- Jeżeli tak, to czy sprzedaż ww. nieruchomości powoduje obowiązek zapłaty podatku VAT oraz w jakiej stawce podatkowej, oraz czy ewentualnie sprzedaż ww. nieruchomości objęta jest zwolnieniem od podatku przewidzianym w art. 43 ust. 1 pkt. 9, 10, 10a ustawy o podatku od towarów i usług?

2) w dniu 6.07.2023 roku ponownie wezwano Dłużnika do udzielenia odpowiedzi na pytania:

- Czy dłużnik prowadzi działalność gospodarczą? Jeżeli działalność została zakończona to kiedy?

- Czy dłużnik jest czynnym podatnikiem podatku VAT?

- Czy sprzedaż gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste składającego się z działek ewidencyjnych … oraz budynku niemieszkalnego objęta jest zwolnieniem od podatku przewidzianym w art. 43 ust. 1 pkt. 2, 3, 9, 10, 10a ustawy o podatku od towarów i usług?

- Czy dłużnik poniósł wydatki na ulepszenie budynku niemieszkalnego, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego od kwoty podatku naliczonego, a jeżeli poniósł takie wydatki, to czy były one niższe niż 30 % wartości początkowej tej nieruchomości (należy wskazać okres, w jakim były poniesione wydatki przewyższające 30 % wartości początkowej nieruchomości należy wskazać daty oraz przedłożyć dokumenty potwierdzające poniesione nakłady?

- Czy przy sprzedaży sprzedaż gruntu oddanego w użytkowanie wieczystego oraz budynku stanowiącego nieruchomość nr KW …, składającego się z działek ewidencyjnych … oraz budynku niemieszkalnego spółka podatnikiem podatku VAT w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług?

Dłużnik nie udzielił odpowiedzi na żadne pytanie zawarte w obu powyższych wezwaniach.

Pytanie

Czy sprzedaż każdej opisanej wyżej działki ewidencyjnej, których właścicielem jest spółka z o.o. wpisana do rejestru podatników VAT czynnych jest objęta zwolnieniem od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2, pkt 9 oraz pkt 10 i 10a u.p.t.u.?

Pani stanowisko

1. W ocenie Wnioskodawcy nie można do dostawy działek opisanych we wniosku zastosować zwolnienia od podatku VAT określonego w art. 43 ust. 1 pkt 2, pkt 9 oraz pkt 10 i 10a u.p.t.u. ponieważ nie są spełnione przesłanki do zastosowania tych zwolnień w planowanej sprzedaży egzekucyjnej opisanych działek.

W pierwszej kolejności trzeba podkreślić, że nieruchomość oddana w użytkowanie wieczyste będąca przedmiotem wniosku składa się z 4 działek ewidencyjnych. Zarówno z orzecznictwa (np. wyrok NSA z 14.04.2015 r., I FSK 362/14), jak z praktyki interpretacyjnej np. interpretacja DKIS z 21.11.2018 r. nr 0111-KDIB3-1.4012.674.2018.3.IK) wynika, że w przypadku sprzedaży działek, nawet jeśli tworzą one jedną nieruchomość, ich zbycie na gruncie przepisów u.p.t.u. należy oceniać oddzielnie w odniesieniu do każdej z tych działek. Każda działka gruntu wchodząca w skład nieruchomości stanowi więc samodzielny towar, który jest odrębnym przedmiotem opodatkowania podatkiem VAT.

Jak to zauważono wyżej, przedmiotem sprzedaży będzie grunt oddany w wieczyste użytkowanie, który składa się z czterech działek ewidencyjnych.

Działka nr … nie jest zabudowana, jest porośnięta trawą, krzewami i drzewami.

Działka nr … podobnie nie jest zabudowana; jest porośnięta trawą, krzewami i drzewami.

Obie ww. działki stanowią więc teren niezabudowany, dla którego została wydana decyzja o warunkach zabudowy przeznaczająca ten teren pod zabudowę budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi wraz z przyłączami i infrastrukturą. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 u.p.t.u. zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane. Pod pojęciem terenów budowlanych rozumie się grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (art. 2 pkt 33 u.p.t.u.). Należy więc uznać, że sprzedaż egzekucyjna działek nr … nr … nie korzysta ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 9 u.p.t.u.

Na działce nr … znajdują się pozostałości po wyburzonych w roku 2015 i 2016 budynkach - gruz, fundamenty i piwnice, oraz pozostałości po placach i drogach dojazdowych do tych budynków. Podobnie jest na działce nr … - znajdują się na niej pozostałości po wyburzonych budynkach oraz pozostałości po placach i drogach wewnętrznych.

W ocenie Wnioskodawcy nie można uznać tych pozostałości za budowle. Budowla to obiekt budowlany nie będący budynkiem. Jednak budowlą może być jedynie obiekt kompletny i zdatny do użytku. Tymczasem na ww. działkach znajdują się jedynie pozostałości po budowlach, a ich stan obecny uniemożliwia korzystanie z nich zgodnie z ich pierwotnymi funkcjami.

2. Na działce nr … pozostał jeden bardzo mały budynek rozdzielni elektrycznej posadowiony w ostrej granicy nieruchomości. Ta działka niewątpliwie jest zabudowana. Zgodnie z art. 29a ust. 8 u.p.t.u. w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Z przepisu tego wynika, że przedmiotem dostawy jest budynek trwale związany z gruntem, a nie grunt zabudowany tym budynkiem. W związku z tym, w orzecznictwie przyjęto, że dostawa gruntu, który jest związany z budynkiem powinna być opodatkowana w taki sam sposób, jak jest opodatkowana dostawa budynku (grunt dzieli los budynku). Przepis art. 29a ust. 8 u.p.t.u. ma zastosowanie także w przypadku dostawy gruntu oddanego w wieczyste użytkowanie. Jeżeli dostawa budynku korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 u.p.t.u., zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Pojęcie pierwszego zasiedlenia zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 14 u.p.t.u. jako oddanie do użytkowania (używania, korzystania) pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi albo rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a) wybudowaniu lub

b) ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Dla oceny, czy dostawa opisanego wyżej budynku będzie zwolniona od podatku, niezbędne jest ustalenie, czy będzie on w chwili dostawy uznany za „zasiedlony” przez okres co najmniej 2 lat liczonych od wybudowania lub od ulepszenia o wartości co najmniej 30% wartości początkowej. Warunkiem zwolnienia jest bowiem zasiedlenie obiektów budowlanych przez okres co najmniej 2 lat przed dostawą.

W sytuacji opisanej we wniosku, budynek został wybudowany wiele lat przed planowaną sprzedażą. Komornik nie uzyskał odpowiedzi Dłużnika na pytania o ewentualne ulepszenia budynku. W ocenie Wnioskodawcy wyklucza to możliwość zastosowania zwolnienia dla dostawy budynków określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10 oraz pkt 10a u.p.t.u. W związku z tym nie ma więc znaczenia dysproporcja między powierzchnią budynku a powierzchnią gruntu, co mogłoby stanowić problem w przypadku zastosowania zwolnienia dla samego budynku. Trudno byłoby bowiem uznać, że cała powierzchnia działki (5206 m2) także jest objęta tym zwolnieniem.

Reasumując, w ocenie Wnioskodawcy dostawa działki nr … wraz z posadowionym na niej budynkiem rozdzielni elektrycznej nie będzie zwolniona od podatku VAT.

3. Teren działek jest ogrodzony z trzech stron. Od strony południowej (ulicy …) ogrodzenie wykonane jest z elementów prefabrykowanych żelbetowych. W ogrodzeniu zabudowana jest brama wjazdowa, dwuskrzydłowa, konstrukcji stalowej. Od strony wschodniej ogrodzenie wykonane jest w części z elementów prefabrykowanych żelbetowych, w części z siatki stalowej w ramach stalowych. Od tej strony zabudowana jest również furtka konstrukcji stalowej prowadząca na teren ogródków działkowych. Od strony zachodniej ogrodzenie wykonane jest z siatki stalowej rozciągniętej na słupach drewnianych. W ocenie Wnioskodawcy ogrodzenie terenu w żaden sposób nie wpływa na możliwość zastosowania zwolnienia od podatku VAT. Ogrodzenie jest bowiem urządzeniem budowlanym, a nie budowlą. W myśl art. 3 pkt 9 ustawy - Prawo budowlane przez urządzenie budowlane należy rozumieć urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, w tym m.in. ogrodzenia. W związku z tym fakt posadowienia na gruncie ogrodzenia, nawet jeśli jest ono wykonane jest z elementów prefabrykowanych żelbetowych nie wpływa na sposób opodatkowania dostawy gruntu.

4. Z operatu szacunkowego sporządzonego na potrzeby postępowania egzekucyjnego wynika że grunt był w przeszłości uzbrojony w sieci infrastruktury technicznej: sieć elektryczna, wodociąg, kanalizacja, gaz. Jednak nie wiadomo (i nie jest to możliwe do ustalenia bez ingerencji w grunt) czy te sieci obecnie istnieją w całości, gdyż podczas robót rozbiórkowych lub nawet wcześniej mogły one ulec dewastacji i zniszczeniu. W związku z tym, trudno ustalić, które odcinki sieci istnieją i kto jest ich właścicielem - czy Dłużnik, czy przedsiębiorstwa przesyłowe. Prawdopodobnie sieć elektryczna zasilająca rozdzielnię elektryczną zlokalizowaną na działce … wraz z urządzeniami w rozdzielni należą do T, ponieważ prawidłowością jest, że urządzenia przesyłowe nie należą do właścicieli nieruchomości, ponieważ są włączone do przedsiębiorstw przesyłowych. Zgodnie z art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych nieruchomości, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa.

W ocenie Wnioskodawcy sprzedaż gruntu uzbrojonego w sieć energetyczną należy uznać za dostawę niezabudowanego gruntu. Dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 u.p.t.u. rozumiana jest bowiem jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Pojęcie „rozporządzanie towarami jak właściciel” należy rozumieć szeroko, jako obejmujące nie tylko uprawnienie do ekonomicznego dysponowania towarem. Chodzi tu o własność ekonomiczną rozumianą jako możliwość korzystania z rzeczy w sposób charakterystyczny dla właściciela. W ocenie Wnioskodawcy pojęcie to nie może jednak objąć sieci uzbrojenia terenu, które, co do zasady, są zawsze włączone do przedsiębiorstwa przesyłowego. To zaś oznacza, że przeniesienie własności działek uzbrojonych w sieci infrastruktury technicznej stanowi dostawę jedynie gruntu; nie nastąpi w tym wypadku przeniesienie prawa do rozporządzania tymi sieciami jak właściciel (podobny pogląd wyrażono w interpretacji DKIS z 17.3.2023 r., 0111-KDIB3-3.4012.26.2023.1.JSU).

W związku z tym dostawa terenów objętych wnioskiem nie może zostać objęta zwolnieniem dla dostawy terenu niezabudowanego, ponieważ jest to grunt zabudowany budowlami, mimo iż same budowle nie będą przedmiotem dostawy. Ponadto - jak to opisano wyżej - dla tej działki została wydana decyzja o warunkach zabudowa przeznaczająca grunt pod zabudowę 8 wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Nie można wiec zastosować zwolnienia określonego w art. 43.

5. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 u.p.t.u. zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Z treści aktu notarialnego potwierdzającego nabycie gruntu przez Dłużnika wynika, że transakcja podlegała PCC. Nie można więc w ogóle mówić o prawie lub braku prawa do odliczenia podatku naliczonego, ponieważ Dłużnik nie poniósł ciężaru ekonomicznego tego podatku. Przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 u.p.t.u ma w założeniu równoważyć niemożność odliczenia podatku naliczonego przy zakupie. Tutaj tak a sytuacja nie miała miejsca. Ponadto, w ocenie Wnioskodawcy nabycie nieruchomości przez Dłużnika nie miało związku z czynnościami zwolnionymi od podatku ponieważ:

1) Dłużnik ma status podatnika VAT czynnego oraz

2) wystąpił o warunki zabudowy dla budownictwa wielorodzinnego, co wskazuje że zamiar wykorzystania tego gruntu był powiązany wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT.

W związku z tym, w ocenie Wnioskodawcy sprzedaż gruntu nie będzie objęta zwolnieniem określonym w art. 43 ust. 1 pkt 2 u.p.t.u.

6. Z art. 43 ust. 21 u.p.t.u. wynika, że zwolnienie od podatku można zastosować jedynie wówczas, gdy stan faktyczny zostanie ustalony w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości, a stwierdzone okoliczności wskazują, że należy zastosować zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2, 9, 10 lub 10a u.p.t.u. Podobnie uznano w licznych interpretacjach prawa podatkowego w podobnych sprawach np. w interpretacji DKIS z 3 lutego 2023 r. nr 0111-KDIB3- 3.4012.587.2022.2.PJ; z 16 stycznia 2023 r., nr 0112-KDIL1-3.4012.505.2022.2.AKS. W ocenie Wnioskodawcy, informacje pozyskane przez Niego w toku czynności egzekucyjnych pozwalają jednoznacznie ocenić, że planowana sprzedaż nieruchomości złożonej z 4 działek ewidencyjnych będzie opodatkowana i nie będzie objęta żadnym zwolnieniem określonym w art. 43 ust. 1 pkt 2, 9, 10 i 10a u.p.t.u.

Ocena stanowiska

Stanowisko Pani w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 18 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), zwanej dalej ustawą,

organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2022 r. poz. 479, z późn. zm.) oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.

Definicja płatnika została zawarta w art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. , poz. 682 ze zm.,

płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Przepis art. 18 ustawy wprowadza szczególną na gruncie przepisów ustawy regulację, kiedy to należny podatek pobierany jest i odprowadzany do urzędu skarbowego przez płatnika, a nie przez podatnika. Płatnik pełni w tym przypadku rolę pośrednika pomiędzy podatnikiem a organem podatkowym, przekazując organowi środki pieniężne podatnika.

Komornik sądowy dokonuje transakcji w imieniu dłużnika. Prowadzona przez komornika sądowego sprzedaż towarów będących własnością dłużnika podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdy do rozliczenia tego podatku jest zobowiązany dłużnik, tzn. w przypadku gdy dłużnik - właściciel towarów - występuje jako podatnik podatku od towarów i usług, wówczas komornik jest płatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu dostawy tego towaru. W przypadku natomiast, gdy dana czynność nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług lub jest od niego zwolniona, komornik sądowy nie jest obowiązany do odprowadzenia podatku. Zatem komornik sądowy zobowiązany jest do przestrzegania przepisów ustawy i do uwzględniania, w trakcie sprzedaży egzekucyjnej towarów, okoliczności decydujących o jej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jednocześnie opodatkowanie podatkiem od towarów i usług ma miejsce wówczas, jeżeli po stronie dłużnika spełnione są przesłanki o charakterze przedmiotowym, tj. wystąpi czynność podlegająca opodatkowaniu w oparciu o przepisy art. 5 ustawy i podmiotowym, tj. gdy czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest dokonywana przez osobę (lub jednostkę organizacyjną) będącą podatnikiem w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, działającą w takim charakterze.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy,

opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na mocy art. 2 pkt 6 ustawy,

przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W świetle przytoczonych powyżej przepisów, zarówno grunt, jak i obiekt budowlany spełniają definicję towaru określoną w art. 2 pkt 6 ustawy, a ich sprzedaż traktowana jest jako odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że sprzedaż nieruchomości w trybie egzekucji stanowi odpłatną dostawę towarów, co oznacza, że zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, objęta jest zakresem przedmiotowym opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Stosownie do art. 7 ust. 1 pkt 6 i pkt 7 ustawy,

przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

- oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;

- zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

Należy zauważyć, że użytkowanie wieczyste stanowi wprawdzie prawo do rzeczy cudzej, ale daje użytkownikowi wieczystemu uprawnienia do dysponowania rzeczą w sposób zbliżony do właściciela.

Nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem był podatnikiem podatku od towarów i usług.

W oparciu o art. 15 ust. 1 ustawy,

podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie do art. 15 ust. 2 ustawy,

działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W kontekście powyższego, uwzględniając definicję działalności gospodarczej, należy stwierdzić, że dostawa towarów będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług tylko w sytuacji, gdy dokonana zostanie przez podmiot o statusie podatnika, który będzie działał w takim charakterze w odniesieniu do tej konkretnie czynności. Natomiast dla stwierdzenia, że dla danej transakcji podmiot jest podatnikiem podatku od towarów i usług, konieczne jest prowadzenie przez niego działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy.

Mając na względzie powyższe stwierdzić należy, że uznanie, czy dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług wymaga każdorazowej oceny okoliczności faktycznych danej sprawy.

Odnosząc regulacje zawarte w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy do art. 18 ustawy, wskazać trzeba, że w przypadku, gdy Dłużnik - właściciel danej nieruchomości, skoro jest sprzedawana w ramach postępowania egzekucyjnego - jest podatnikiem podatku od towarów i usług, wówczas komornik jest płatnikiem podatku VAT z tytułu dostawy nieruchomości.

Z opisu sprawy wynika, że jest Pani komornikiem sądowym i prowadzi postępowanie egzekucyjne przeciwko dłużnikowi, który jest użytkownikiem wieczystym gruntu. Grunt składa się z czterech działek nr: ….

Działki nr … oraz nr … nie są zabudowane.

Cały teren nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dla tego terenu została wydana decyzja o warunkach zabudowy z dnia 21 lutego 2018 r. dla inwestycji – „...”.

Nie udało się Pani ustalić:

czy przy nabyciu działki nr: … przysługiwało Dłużnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

czy działki nr: … Dłużnik wykorzystywał wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku.

Jednak Dłużnik figuruje w rejestrze podatników VAT czynnych, a charakter gruntów nie wskazuje na możliwość prowadzenia w nich działalności zwolnionej od VAT przedmiotowo.

Działka nr … była w przeszłości zabudowana budynkami: biurowym, halą produkcyjną, kotłownią, magazynowo-produkcyjnym, które wyburzył w latach 2015 i 2016 poprzedni właściciel nieruchomości. Po wyburzonych budynkach pozostał gruz, fragmenty fundamentów i piwnic oraz zdewastowane i zniszczone pozostałości po drogach wewnętrznych i placach. W tej chwili działka nie jest zabudowana.

Teren działek ogrodzony jest z trzech stron. Od strony południowej ogrodzenie wykonane jest z elementów prefabrykowanych żelbetowych. W ogrodzeniu zabudowana jest brama wjazdowa, dwuskrzydłowa, konstrukcji stalowej. Od strony wschodniej ogrodzenie wykonane jest w części z elementów prefabrykowanych żelbetowych, w części z siatki stalowej w ramach stalowych. Od tej strony zabudowana jest również furtka konstrukcji stalowej prowadząca na teren ogródków działkowych. Od strony zachodniej ogrodzenie wykonane jest z siatki stalowej rozciągniętej na słupach drewnianych. Ogólnie ogrodzenie jest w słabym stanie technicznym.

Grunt był w przeszłości uzbrojony w sieci infrastruktury technicznej: sieć elektryczna, wodociąg, kanalizacja, gaz. Jednak nie wiadomo (i nie jest to możliwe do ustalenia bez ingerencji w grunt) czy te sieci obecnie istnieją w całości, gdyż podczas robót rozbiórkowych lub nawet wcześniej mogły one ulec dewastacji i zniszczeniu. W związku z tym, trudno ustalić, które odcinki sieci istnieją i kto jest ich właścicielem - czy Dłużnik, czy przedsiębiorstwa przesyłowe. Prawdopodobnie sieć elektryczna zasilająca rozdzielnię elektryczną zlokalizowaną na działce … wraz z urządzeniami w rozdzielni należą do T.

Na działce … pozostał jeden niewielki budynek rozdzielni elektrycznej o powierzchni 30 m2. Prawdopodobnie sieć elektryczna zasilająca rozdzielnię elektryczną zlokalizowaną na działce … wraz z urządzeniami w rozdzielni należą do T, jednak budynek należy do Dłużnika.

Nie udało się ustalić Pani, czy i kiedy były na ten budynek ponoszone nakłady ulepszające, jednak z operatu szacunkowego wynika, że stan budynku jest słaby, co wskazuje, że nie były w nim przeprowadzone żadne ulepszenia na przestrzeni dwóch ostatnich lat.

Według Pani sieć elektryczna nie należy do Dłużnika, w związku z czym nie będzie przedmiotem dostawy.

Wskazała Pani, że prowadziła udokumentowane działania, które nie doprowadziły, na skutek braku możliwości uzyskania niezbędnych informacji od Dłużnika, do potwierdzenia spełnienia warunków zastosowania do dostawy towarów, o której mowa w art. 18, zwolnień od podatku, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2, 3 i 9-10a w ustawie z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.).

W dniu 22.11.2022 roku wezwano Dłużnika do udzielenia odpowiedzi na pytania:

- Czy przy sprzedaży gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste i budynku stanowiącego odrębną nieruchomość, położonego w miejscowości:… , który posiada księgę wieczystą prowadzoną przez Sąd Rejonowy w … o numerze KW: … dłużnik jest podatnikiem podatku VAT w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług?

- Jeżeli tak, to czy sprzedaż ww. nieruchomości powoduje obowiązek zapłaty podatku VAT oraz w jakiej stawce podatkowej, oraz czy ewentualnie sprzedaż ww. nieruchomości objęta jest zwolnieniem od podatku przewidzianym w art. 43 ust. 1 pkt. 9, 10, 10a ustawy o podatku od towarów i usług?

W dniu 6.07.2023 roku ponownie wezwano Dłużnika do udzielenia odpowiedzi na pytania:

- Czy dłużnik prowadzi działalność gospodarczą? Jeżeli działalność została zakończona to kiedy?

- Czy dłużnik jest czynnym podatnikiem podatku VAT?

- Czy sprzedaż gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste składającego się z działek ewidencyjnych … oraz budynku niemieszkalnego objęta jest zwolnieniem od podatku przewidzianym w art. 43 ust. 1 pkt. 2, 3, 9, 10, 10a ustawy o podatku od towarów i usług?

- Czy dłużnik poniósł wydatki na ulepszenie budynku niemieszkalnego, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego od kwoty podatku naliczonego, a jeżeli poniósł takie wydatki, to czy były one niższe niż 30 % wartości początkowej tej nieruchomości (należy wskazać okres, w jakim były poniesione wydatki przewyższające 30 % wartości początkowej nieruchomości należy wskazać daty oraz przedłożyć dokumenty potwierdzające poniesione nakłady?

- Czy przy sprzedaży sprzedaż gruntu oddanego w użytkowanie wieczystego oraz budynku stanowiącego nieruchomość nr KW …, składającego się z działek ewidencyjnych … oraz budynku niemieszkalnego spółka podatnikiem podatku VAT w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług?

Dłużnik nie udzielił odpowiedzi na żadne pytanie zawarte w obu powyższych wezwaniach.

Pani wątpliwości dotyczą kwestii czy sprzedaż ww. działek jest objęta zwolnieniem od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2, pkt 9 oraz pkt 10 i 10a u.p.t.u.

W treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewiduje dla niektórych czynności obniżone stawki podatku, bądź zwolnienie od podatku.

Generalnie opodatkowane podatkiem VAT są dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku tych ostatnich opodatkowane są wyłącznie te, których przedmiotem są tereny budowlane - przeznaczone pod zabudowę w oparciu o istniejący plan zagospodarowania przestrzennego oraz wydane decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy,

zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.

W świetle art. 2 pkt 33 ustawy,

przez tereny budowlane rozumie się grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu – zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Pozostałe natomiast dostawy gruntów niezabudowanych, będących gruntami leśnymi, rolnymi itp., nieprzeznaczonymi pod zabudowę – są zwolnione od podatku VAT.

Natomiast na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy,

zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim;

b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest generalnie zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części, kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Zgodnie z treścią art. 2 pkt 14 ustawy,

przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a) wybudowaniu lub

b) ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Według art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy,

zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a) w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b) dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Z analizy powołanych wyżej przepisów wynika, że jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części będzie mogła korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a stanie się bezzasadne.

W takiej sytuacji należy przeanalizować przesłanki do ewentualnego zastosowania zwolnienia od opodatkowania podatkiem VAT wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy,

zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów – zarówno nieruchomości, jak i ruchomości – przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych – niezależnie od okresu ich używania przez podatnika – wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Jak wskazano wyżej, aby zastosować zwolnienie od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dla dostawy towarów, spełnione muszą być łącznie dwa warunki wskazane w tym przepisie, tj.:

towary od momentu ich nabycia do momentu ich zbycia muszą służyć wyłącznie działalności zwolnionej, w żadnym momencie ich posiadania nie można zmienić ich przeznaczenia oraz sposobu wykorzystywania,

przy nabyciu (imporcie, wytworzeniu) tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Niespełnienie jednego z powyższych warunków daje podstawę do wyłączenia dostawy towarów ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w ww. art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Analiza przepisów ustawy, regulujących wyżej wskazane prawo do zwolnienia od podatku dostaw budynków, budowli lub ich części, prowadzi do wniosku, że w odniesieniu do tych towarów może wystąpić jedna z ww. podstaw do zastosowania zwolnienia od tego podatku. Istotne jest wobec tego każdorazowe kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących dostawie danego obiektu. Zauważyć bowiem należy, że stosowanie zwolnień od podatku ma charakter wyjątkowy i nie podlega ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej, natomiast możliwość wychodzenia poza wykładnię literalną jest niedopuszczalna. W efekcie, podatnik uprawniony jest do zastosowania ww. preferencji, gdy charakter dokonywanych przez niego czynności, w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości, wyczerpuje znamiona ujęte w treści przepisu statuującego jego prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Należy ponadto wskazać, że kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki, budowle lub ich części rozstrzyga przepis art. 29a ust. 8 ustawy, zgodnie z którym,

w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

W świetle tego przepisu przy sprzedaży budynków lub budowli, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków lub budowli w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku, jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym ww. obiekty są posadowione. Powyższy przepis obejmuje swoim zakresem także grunty będące w użytkowaniu wieczystym.

Jednocześnie należy wskazać, że zgodnie z art. 43 ust. 21 ustawy,

jeżeli udokumentowane działania organów egzekucyjnych lub komorników sądowych, o których mowa w art. 18, nie doprowadziły, na skutek braku możliwości uzyskania niezbędnych informacji od dłużnika, do potwierdzenia spełnienia warunków zastosowania do dostawy towarów, o której mowa w art. 18, zwolnień od podatku, o których mowa w ust. 1 pkt 2, 3 i 9-10a, przyjmuje się, że warunki zastosowania zwolnień od podatku nie są spełnione.

Wobec powyższego, dokonana w trybie egzekucji dostawa towarów, jest opodatkowana, jeżeli udokumentowane działania w celu potwierdzenia zwolnienia podjęte przez komornika lub organ egzekucyjny były z powodu dłużnika bezskuteczne.

Mając na uwadze przedstawiony stan prawny i opis sprawy należy stwierdzić, że dostawa niezabudowanych działek nr … i … nie będzie korzystała ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, gdyż dla tego terenu została wydana decyzja o warunkach zabudowy z dnia 21 lutego 2018 r. dla inwestycji – „...”. Dostawa działek nr … i … nie będzie korzystała również ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, ponieważ wskazała Pani, że charakter gruntów nie wskazuje na możliwość prowadzenia w nich działalności zwolnionej od VAT przedmiotowo.

Natomiast odnosząc się do dostawy działek … i … należy stwierdzić, że w rozpatrywanej sprawie przedstawiony we wniosku opis sprawy nie pozwala stwierdzić, czy sprzedaż przez Panią w drodze egzekucji komorniczej nieruchomości stanowiącej działkę nr … i … wraz ze znajdującymi się na niej obiektami budowlanymi, będzie korzystać ze zwolnień od podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2, pkt 10 i pkt 10a ustawy, gdyż brak jest informacji niezbędnych do jednoznacznego dokonania takiej oceny na podstawie ww. przepisów.

W uzupełnieniu wniosku wskazała Pani, że prowadziła udokumentowane działania zmierzające do uzyskania od Dłużnika informacji niezbędnych do potwierdzenia spełnienia warunków zastosowania do dostawy towarów, o której mowa w art. 18, zwolnień od podatku, o których mowa w ust. 1 pkt 2, 3 i 9- 10a. Jednak w związku z brakiem reakcji Dłużnika na kierowane przez Panią do Dłużnika wezwania nie uzyskała Pani informacji niezbędnych do potwierdzenia spełnienia warunków zastosowania ww. zwolnień od podatku do przedmiotowej dostawy towarów.

W związku z powyższym, w sprawie znajdzie zastosowanie art. 43 ust. 21 ustawy, tj. domniemanie, że warunki zastosowania zwolnienia dla dostawy nieruchomości nie będą spełnione.

Zaznaczyć jednak należy, że kwestia oceny działań podjętych przez Panią jako Komornika oraz dokumentów na jakich Pani bazowała ustalając, czy doszło do ulepszeń budynków znajdujących się na przedmiotowej nieruchomości nie była przedmiotem interpretacji.

Zatem, w analizowanym przypadku dostawa (sprzedaż w ramach postępowania egzekucyjnego) obiektów budowlanych znajdujących się na działce nr … i … będzie podlegała opodatkowaniu właściwą stawką podatku VAT, stosownie do art. 43 ust. 21 ustawy.

W konsekwencji, dostawa gruntu (działki nr … i … będącej w użytkowaniu wieczystym Dłużnika), na którym znajdują się obiekty budowlane, stosownie do art. 29a ust. 8 w zw. z art. 43 ust. 21 ustawy, również nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT.

Pani stanowisko, że „nie można do dostawy działek opisanych we wniosku zastosować zwolnienia od podatku VAT określonego w art. 43 ust. 1 pkt 2, pkt 9 oraz pkt 10 i 10a u.p.t.u. ponieważ nie są spełnione przesłanki do zastosowania tych zwolnień w planowanej sprzedaży egzekucyjnej opisanych działek”, jest prawidłowe. Jednakże prawidłowość stanowiska Pani w odniesieniu do dostawy działek zabudowanych wynika z innej podstawy prawnej aniżeli wskazana przez Panią w uzasadnieniu stanowiska

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Niniejsza interpretacja indywidualna ogranicza się wyłącznie do udzielenia informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w okolicznościach zdarzenia przyszłego podanego przez Panią. Z powyższych przepisów wynika, że organ rozpatrując wniosek o wydanie interpretacji nie podejmuje wyjaśnienia stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, tj. nie przeprowadza dowodów, lecz dokonuje oceny prawnej przedstawionych we wniosku okoliczności w kontekście zadanego pytania przyporządkowanego do danego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00