Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 24 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.538.2023.1.DD

Czy wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę na wypłatę Odszkodowań oraz opłaty związane z dokonywaniem wpisów w księgach wieczystych będą stanowiły koszty uzyskania przychodów inne niż bezpośrednio związane z przychodami i powinny być ujmowane w kosztach uzyskania przychodów jednorazowo w dacie ich poniesienia, zgodnie z art. 15 ust. 4d i 4e ustawy CIT.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 listopada 2023 r. za pośrednictwem platformy ePUAP wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej z tego samego dnia, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę na wypłatę Odszkodowań oraz opłaty związane z dokonywaniem wpisów w księgach wieczystych będą stanowiły koszty uzyskania przychodów inne niż bezpośrednio związane z przychodami i powinny być ujmowane w kosztach uzyskania przychodów jednorazowo w dacie ich poniesienia, zgodnie z art. 15 ust. 4d i 4e ustawy CIT.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

X sp. z o.o. (dalej jako: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) z siedzibą w (…) jest spółką kapitałową podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Spółka pełni rolę (…). Kluczowym zadaniem Spółki jest niezawodny i bezpieczny transport (…) na terenie całego kraju bezpośrednio do odbiorców końcowych oraz sieci innych operatorów lokalnych. Wnioskodawca ma dominujący udział w rynku, należy do niego większość krajowej sieci dystrybucyjnej (…). W ramach wskazanej powyżej działalności Spółka prowadzi inwestycje obejmujące projektowanie, budowę, przebudowę, konserwację, remont oraz oddanie do użytkowania sieci dystrybucyjnych i infrastruktury z nimi związanej.

Ustawa z dnia (…) (dalej: „ustawa …”) określa zasady przygotowania, realizacji i finansowania inwestycji w zakresie (…), wymaganych ze względu na istotny interes bezpieczeństwa państwa oraz inwestycji towarzyszących, a także wskazuje podmioty, w tym m.in. Spółkę, zobowiązane do realizacji określonych inwestycji.

Wśród inwestycji towarzyszących, o których mowa w art. (…) ustawy …, do realizacji których zobowiązana jest Spółka, wymienione są inwestycje obejmujące: (…).

W celu realizacji inwestycji w zakresie (…) oraz Inwestycji towarzyszących konieczne jest uregulowanie stanu prawnego nieruchomości, na terenie których realizowane będą ww. inwestycje. W celu realizacji Inwestycji towarzyszących Spółka, jako inwestor, o którym mowa w art. (…) ustawy …, tj. podmiot realizujący Inwestycje towarzyszące, nabywa z mocy prawa z dniem, w którym decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie terminalu (dalej: „Decyzja”) staje się ostateczna: (…).

Uzyskanie uprawnień, o których mowa powyżej, będzie wiązało się z wypłatą przez Spółkę odszkodowań na rzecz właścicieli lub podmiotów posiadających prawa do nieruchomości.

W odniesieniu do nieruchomości, do których Spółka pozyskuje prawo użytkowania wieczystego należy wskazać, że:

1.Nieruchomości stanowiące własność podmiotu innego niż Skarb Państwa przechodzą na własność Skarbu Państwa z dniem, w którym Decyzja staje się ostateczna, za co podmiotom tym przysługuje odszkodowanie (…).

2.Jeżeli nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego tych nieruchomości obciążone są ograniczonymi prawami rzeczowymi, to prawa te wygasają z dniem, w którym Decyzja stała się ostateczna, za co podmiotom trzecim przysługuje odszkodowanie (…).

3.W przypadku gdy przeznaczona na inwestycję nieruchomość gruntowa stanowiąca własność Skarbu Państwa albo jednostki samorządu terytorialnego została oddana w użytkowanie wieczyste, to użytkowanie to wygasa, za odszkodowaniem, z dniem, w którym Decyzja stała się ostateczna (…).

W sytuacji, gdy Decyzja dotyczy Inwestycji towarzyszącej realizowanej przez Spółkę, obowiązek zapłaty odszkodowania za przejęcie nieruchomości lub wygaszenie praw do nieruchomości obciąża Wnioskodawcę. Wysokość odszkodowania ustalana jest między wojewodą, a dotychczasowym właścicielem (lub podmiotem, któremu przysługują prawa do nieruchomości), a jeżeli w terminie 2 miesięcy od dnia, w którym Decyzja stała się ostateczna, nie dojdzie do uzgodnienia, o którym mowa powyżej wysokość odszkodowania ustala wojewoda w drodze decyzji, na podstawie operatu szacunkowego (…).

Obowiązek wypłaty odszkodowania występuje w przypadku nieruchomości, której właścicielem jest podmiot inny niż Skarb Państwa lub której właścicielem jest Skarb Państwa, lecz innym podmiotom przysługują określone prawa do nieruchomości (prawo użytkowania wieczystego, ograniczone prawa rzeczowe). W przypadku, gdy właścicielem nieruchomości jest Skarb Państwa i podmioty trzecie nie dysponują żadnymi prawami do nieruchomości, Spółka nie jest zobowiązana do wypłaty odszkodowania.

Ponadto, jeżeli przeznaczona na inwestycję w zakresie (…) nieruchomość była uprzednio wydzierżawiona, wynajęta lub użyczona to, odpowiednio dzierżawa, najem lub użyczenie wygasają z upływem miesiąca od dnia, w którym Decyzja stała się ostateczna. Za straty poniesione na skutek wygaśnięcia umowy przysługuje odszkodowanie, do zapłaty którego zobowiązana jest Spółka (…).

Nabycie prawa użytkowania wieczystego, prawa własności budynków, innych urządzeń trwale z gruntem związanych i lokali oraz ustanowienie trwałego zarządu stwierdza wojewoda w drodze decyzji (…).

Dodatkowo, w związku z nabyciem przez Spółkę prawa użytkowania wieczystego do nieruchomości, na terenie których realizowane będą Inwestycje towarzyszące, prawa własności do budynków, innych urządzeń trwale z gruntem związanych i lokali czy też nabycia ograniczonego prawa rzeczowego, Spółka może ponosić koszty opłat należnych za dokonanie odpowiednich wpisów do ksiąg wieczystych.

W odniesieniu do nieruchomości, do których Spółka nabywa prawo ograniczonego korzystania z nieruchomości, należy wskazać, iż nabycie to również wiąże się z obowiązkiem zapłacenia przez Spółkę odszkodowania. Decyzje w zakresie odszkodowań wydaje wojewoda (…).

Ponadto, przed wydaniem Decyzji, na terenie nieruchomości, na których realizowane będą Inwestycje towarzyszące, Wnioskodawca będzie dokonywać pomiarów, badań oraz innych prac, o których mowa w art. (…). Po ich zakończeniu, Wnioskodawca zobowiązany będzie do przywrócenia nieruchomości do stanu poprzedniego. Jeżeli przywrócenie nieruchomości do stanu poprzedniego nie będzie możliwe to właścicielom lub użytkownikom wieczystym przysługuje odszkodowanie, do wypłaty którego zobowiązana będzie Spółka (…).

Wymienione powyżej odszkodowania, w odniesieniu do których Wnioskodawca będzie zobowiązany do ich zapłaty, zwane będą w dalszej części Odszkodowaniami.

Spółka prowadzi rachunkowość zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości.

Pytanie

Czy wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę na wypłatę Odszkodowań oraz opłaty związane z dokonywaniem wpisów w księgach wieczystych, o których mowa w opisie stanu faktycznego, będą stanowiły koszty uzyskania przychodów inne niż bezpośrednio związane z przychodami i powinny być ujmowane w kosztach uzyskania przychodów jednorazowo w dacie ich poniesienia, zgodnie z art. 15 ust. 4d i 4e ustawy CIT?

Państwa stanowisko w sprawie

Państwa zdaniem, wydatki z tytułu Odszkodowań oraz opłat związanych z dokonywaniem wpisów w księgach wieczystych będą stanowiły dla Spółki koszty uzyskania przychodów inne niż bezpośrednio związane z przychodami, które zgodnie z art. 15 ust. 4d i 4e ustawy CIT, należy ujmować w kosztach podatkowych jednorazowo w dacie ujęcia tych wydatków w księgach rachunkowych (niezależnie od rozliczenia w czasie tych kosztów dla celów rachunkowych).

Uzasadniając własne stanowisko wskazali Państwo, że:

1.Uwagi wstępne.

Zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów określają przepisy art. 15 i 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: ustawa CIT).

Zgodnie z art. 15 ust. 1 (winno być: art. 15 ust. 1 zdanie 1) ustawy CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Wyrażenie „w celu osiągnięcia przychodu lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów” zawarte w przepisie art. 15 ust. 1 ustawy CIT oznacza, że nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika, stanowiące z ekonomicznego punktu widzenia koszty działalności, podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania.

Dla kwalifikacji prawnej danego kosztu znaczenie ma cel, w jakim został on poniesiony. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, to pomiędzy tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów musi zachodzić związek przyczynowo-skutkowy tego typu, że poniesienie wydatku może mieć lub ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodów lub też zachowanie albo zabezpieczenie źródła ich uzyskania.

Jednocześnie, zgodnie z przytoczonym powyżej przepisem, wydatki wymienione przez ustawodawcę w art. 16 ust. 1 ustawy CIT, nawet jeżeli zostały poniesione w związku z prowadzoną działalnością, nie mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodu.

Zatem, aby poniesiony przez podatnika wydatek mógł zostać uznany za koszt uzyskania przychodu, muszą zaistnieć łącznie wymienione poniżej przesłanki:

1)został poniesiony przez podatnika, tzn. w ostatecznym rozrachunku wydatek pokryty został z zasobów majątkowych podatnika,

2)jest definitywny, tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,

3)pozostaje w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,

4)jego poniesienie miało na celu osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów,

5)nie został wyłączony z kategorii kosztów podatkowych wymienionych przez ustawodawcę w art. 16 ust. 1 ustawy CIT,

6)został właściwie udokumentowany.

Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do wydatków z tytułu Odszkodowań oraz opłat związanych z wpisami do ksiąg wieczystych spełnione zostaną wszystkie wskazane powyżej warunki ujęcia w kosztach uzyskania przychodów. W szczególności w odniesieniu do Odszkodowań, zdaniem Spółki, przedmiotowe Odszkodowania nie stanowią odszkodowań wyłączonych z kategorii kosztów podatkowych na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy CIT oraz są ponoszone w celu osiągnięcie przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

2.Odszkodowania nie objęte katalogiem z art. 16 ust. 1 ustawy CIT.

Ustawodawca w art. 16 ust. 1 ustawy CIT, wprost wskazał, jakiego rodzaju odszkodowania nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Z art. 16 ust. 1 pkt 16, 19 i 22 ustawy CIT wynika, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów:

-jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w wysokości określonej przez właściwego ministra oraz dodatkowej składki ubezpieczeniowej w przypadku stwierdzenia pogorszenia warunków pracy (pkt 16);

-kar, opłat i odszkodowań oraz odsetek od tych zobowiązań z tytułu:

a)nieprzestrzegania przepisów w zakresie ochrony środowiska,

b)niewykonania nakazów właściwych organów nadzoru i kontroli dotyczących uchybień w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (pkt 19);

-kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad albo zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług (pkt 22).

Przytoczone przepisy odnoszą się do konkretnych odszkodowań, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodu. Jednocześnie należy wskazać, że odszkodowania z innych tytułów, które nie zostały wymienione w zamkniętym katalogu zawartym w art. 16 ust. 1 ustawy CIT mogą co do zasady stanowić koszty uzyskania przychodów, o ile pozostałe warunki do ujęcia tych wydatków jako kosztów podatkowych są spełnione.

Zdaniem Spółki, Odszkodowania wypłacane przez Wnioskodawcę zgodnie z przepisami ustawy terminalowej nie mieszczą się w dyspozycji art. 16 ust. 1 ustawy CIT bowiem nie są związane z wypadkami przy pracy i chorobami zawodowymi, nie dotyczą również nieprzestrzegania przepisów w zakresie ochrony środowiska czy też niewykonania nakazów właściwych organów nadzoru i kontroli dot. uchybień w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Odszkodowania te nie są również związane z wadami dostarczonych towarów czy wykonanych robót i usług lub też zwłoką w dostarczeniu towaru wolnego od wad czy też zwłoką w usunięciu wad towarów lub wykonanych robót i usług.

Wobec powyższego, Odszkodowania wypłacone przez Wnioskodawcę na mocy ustawy (…) nie stanowią wydatków wyłączonych z kosztów uzyskania przychodu, o których mowa w art. 16 ust. 1 ustawy CIT.

3.Odszkodowania jako wydatki ponoszone w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

W pierwszej kolejności należy zauważyć, iż wypłata Odszkodowań jest obowiązkiem Spółki wynikającym z przepisów ustawy (…). Zatem wypłata Odszkodowań ma na celu zapewnienie, że Spółka prowadzi działalność zgodnie z ogólnie obowiązującymi przepisami oraz uniknięcie negatywnych konsekwencji, w tym konsekwencji finansowych, które związane byłyby z niewykonaniem ustawowego obowiązku. Zatem zdaniem Spółki, nie ulega wątpliwości, że wypłata odszkodowania ma na celu zabezpieczenie możliwości prowadzenia działalności Spółki, z której Spółka czerpie przychody.

Należy również podkreślić, że wypłata Odszkodowań, jest związana z realizacją Inwestycji towarzyszących. Co prawda, Odszkodowania są wypłacane z tytułu utraty praw do określonych nieruchomości przez podmioty, którym te prawa przysługują (w tym w szczególności z tytułu utraty prawa własności na rzecz Skarbu Państwa). Niemniej należy zauważyć, że jednocześnie na mocy Decyzji Spółka uzyskuje określone prawa do tych nieruchomości (w tym w szczególności prawo użytkowania wieczystego tych nieruchomości) w celu realizacji na tych nieruchomościach Inwestycji towarzyszących. Zatem należy stwierdzić, że pośrednio wypłata Odszkodowań jest dokonywana w celu zapewnienia możliwości realizacji inwestycji, z tytułu których Spółka w przyszłości będzie czerpała przychody ze swojej podstawowej działalności.

Głównym przedmiotem działalności Spółki jest bowiem dystrybucja paliw gazowych. W ramach wskazanej powyżej działalności Spółka prowadzi inwestycje obejmujące projektowanie, budowę, przebudowę, konserwację, remont i oddanie do użytkowania sieci dystrybucyjnych i infrastruktury z nią związanej. Zadania związane z Inwestycjami towarzyszącymi, do realizacji których zobowiązana jest Spółka, obejmujące budowę (…() mieszczą się w zakresie podstawowej działalności Spółki. Budowa Inwestycji towarzyszących, a więc nowych (…), umożliwi (…), co przełoży się na wzrost przychodów Spółki poprzez zwiększenie liczby podmiotów, którym (…) należącej do Spółki.

Jak wskazano w interpretacji indywidualnej z 20 września 2022 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010. 418.2022.7.IM: (...) zdefiniowanie celu osiągnięcia przychodu nie może być traktowane jedynie w kategoriach formalnych, ponieważ ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w przywołanym art. 15 ust. 1 ww. ustawy, nie wymaga wykazania, że konkretny przychód jest skutkiem poniesienia określonego kosztu. Możliwość kwalifikowania konkretnego wydatku, jako kosztu uzyskania przychodów uzależniona jest od rzetelnej i całościowej oceny tego, czy w świetle wszystkich występujących w sprawie okoliczności, przy zachowaniu należytej staranności, podatnik w momencie dokonywania wydatku mógł i powinien przewidzieć, że poniesiony wydatek przysporzy mu spodziewanego przychodu lub przyczyni się do zabezpieczenia źródła przychodów.

Poniesienie wydatków na Odszkodowania nie będzie miało bezpośredniego przełożenia na przychody Spółki, jednak Spółka chcąc prawidłowo realizować obowiązki nałożone na nią przez ustawodawcę, zgodnie z przepisami ustawy (…) zobowiązana jest do zapłaty Odszkodowań. Zapłata Odszkodowań nie jest następstwem niewłaściwego lub nieracjonalnego działania Spółki lub też niezachowania należytej staranności. Spółka wywiązując się z obowiązku zapłaty Odszkodowań działa w sposób racjonalny i uzasadniony. Z kolei inwestycje realizowane w ramach Inwestycji towarzyszących będą miały przełożenie na przychody osiągane przez Spółkę.

Wobec powyższego, zapłata Odszkodowań, biorąc pod uwagę całościową ocenę okoliczności poniesienia wydatku, związana jest realizacją zadań wykonywanych przez Spółkę, mieszczących się w zakresie jej podstawowej działalności oraz realizacją obowiązków wynikających z ustawy (…). W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, nie ulega wątpliwości, że wydatki poniesione na zapłatę Odszkodowań związane są z działalnością Wnioskodawcy i poniesione zostały w celu osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

4.Moment ujęcia Odszkodowań jako kosztów uzyskania przychodów.

W celu ustalenia momentu zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów, należy rozpoznać rodzaj powiązania kosztów z przychodami. W oparciu o kryterium stopnia tego powiązania koszty podatkowe dzieli się na koszty bezpośrednio związane z przychodami oraz koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodami (tzw. koszty pośrednie).

Ustawa CIT nie zawiera definicji kosztu „bezpośredniego” oraz kosztu „pośredniego”, co związane jest z brakiem stałych kryteriów oceny wystąpienia bezpośredniego lub pośredniego związku takich kosztów z przychodami w konkretnym przypadku. Wobec powyższego ocena czy dany wydatek będzie stanowił koszt pośredni czy bezpośredni uzależniona jest od indywidualnych cech działalności podatnika. Zgodnie z ugruntowanym poglądem, kosztami uzyskania przychodów bezpośrednio związanymi z przychodami są takie wydatki, których poniesienie przekłada się wprost (w sposób bezpośredni) na uzyskanie konkretnych przychodów. W ich przypadku możliwe jest zidentyfikowanie wpływu danego kosztu na wielkość osiągniętych przychodów, możliwe jest ustalenie, w jakim okresie i w jakiej wysokości powstał związany z nimi przychód.

Natomiast koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodami to takie wydatki, których nie da się przypisać wprost do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione jako prowadzące do ich osiągnięcia. Nie pozostają one w uchwytnym związku z konkretnymi przysporzeniami podatnika i nie można ustalić, w jakim okresie i w jakiej wysokości powstał związany z nimi przychód.

Zdaniem Wnioskodawcy, kosztów poniesionych na zapłatę Odszkodowań, nie da się w sposób bezpośredni przyporządkować do powstania konkretnego przychodu. Poniesienie wydatków z tytułu Odszkodowań stanowi koszt, który tylko pośrednio przyczynia się do uzyskiwania przychodów przez Spółkę, ponieważ zabezpiecza możliwość prowadzenia działalności przez Spółkę zgodnie z przepisami prawa oraz pośrednio wpływa na możliwość realizacji przez Spółkę Inwestycji towarzyszących, z tytułu których docelowo Spółka ma osiągać przychody.

Poniesienie tego kosztu wynika z przepisów ustawy terminalowej. Koszt jest ponoszony nierzadko już po rozpoczęciu inwestycji, nie jest elementem kalkulacji inwestycji, bowiem nie jest znany na etapie opracowywania kalkulacji.

Zatem, Odszkodowania nie pozostają w uchwytnym związku z konkretnymi przychodami, tj. nie można ustalić w jakim okresie i w jakiej wysokości powstał związany z nimi przychód, jednakże Odszkodowania są związane z działalnością gospodarczą Spółki jako (…), ponoszone są przez Spółkę w celu zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów i przyczyniają się w sposób pośredni do osiąganych przez Wnioskodawcę przychodów. W konsekwencji wydatki z tytułu Odszkodowań należy uznać za koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodami tzw. koszty pośrednie.

Zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy CIT, koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Wydatki poniesione na zapłatę Odszkodowań są wydatkami jednorazowymi, które nie dotyczą jakiegokolwiek okresu, zatem zdaniem Wnioskodawcy nie znajdzie do nich zastosowania zasada proporcjonalnego rozliczenia kosztu w czasie, na podstawie wskazanego powyżej art. 15 ust. 4d ustawy CIT zdanie drugie.

W myśl 15 ust. 4e ustawy CIT, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4f-4h, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji, gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Elementem decydującym o momencie rozpoznania kosztów uzyskania przychodów dla celów podatkowych jest więc data „na którą” (pod którą) dany koszt został prawidłowo ujęty w księgach rachunkowych.

W przypadku Odszkodowań, za dzień poniesienia kosztu należy uznać dzień, w którym wypłata Odszkodowania zostanie ujęta w księgach rachunkowych Spółki, przy czym Odszkodowanie powinno zostać rozpoznane jako koszt jednorazowo, niezależnie od możliwego rozliczenia omawianego kosztu w czasie na gruncie przepisów rachunkowych.

5.Opłaty z tytułu wpisów w księgach wieczystych jako koszty uzyskania przychodów.

W związku z realizacją Inwestycji towarzyszących Spółka nabędzie prawo użytkowania wieczystego do nieruchomości, na terenie których ww. inwestycje będą realizowane oraz ograniczone prawa do ww. nieruchomości. W rezultacie Spółka może ponosić wydatki z tytułu opłat związanych z wpisami do ksiąg wieczystych poszczególnych praw, tj. praw użytkowania lub ograniczonych prawa rzeczowych.

Katalog wyłączeń z kosztów uzyskania przychodu zawarty w art. 16 ust. 1 ustawy CIT nie odnosi się do wydatków związanych z opłatami za dokonywanie wpisów w księgach wieczystych.

Jednocześnie, obowiązek uiszczania opłat za wpis do księgi wieczystej wynika z ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Koszt opłat za wpis do księgi wieczystej, jest kosztem, którego poniesienie jest niezbędne do ochrony interesów prawnych Spółki. Wydatek ten jest zatem ponoszony w celu zabezpieczenia i zachowania źródła przychodów, a zatem stanowi koszt uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów ustawy CIT. Podobnie jak w przypadku Odszkodowań, wydatki z tytułu opłat związanych z wpisami do ksiąg wieczystych stanowią koszty inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami Spółki i powinny zostać ujęte jako koszty uzyskania przychodów na dzień, na który ten koszt zostanie ujęty w księgach rachunkowych Spółki (zaksięgowany).

6.Podsumowanie.

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy, wydatki ponoszone przez Spółkę z tytułu Odszkodowań oraz opłat za wpisy w księgach wieczystych:

-nie zostały ujęte w katalogu wyłączeń zawartym w art. 16 ust. 1 ustawy CIT,

-są racjonalne i wykazują związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, bowiem wynikają z obowiązujących przepisów ustawy (…) i związane są z realizacją Inwestycji towarzyszących,

-mieszczą się w zakresie podstawowej działalności Spółki,

-są ponoszone w celu osiągnięcia lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,

-są właściwie dokumentowane,

-są ponoszone przez Spółkę (pokrywane z zasobów majątkowych Spółki), a ich wartość nie została i nie zostanie Spółce w jakikolwiek sposób zawrócona.

W świetle powyższego, wydatki z tytułu Odszkodowań oraz opłat za dokonanie wpisów w księgach wieczystych spełniają przesłanki wynikające z dyspozycji art. 15 ust. 1 ustawy CIT, z uwzględnieniem art. 16 ust. 1 ww. ustawy, wobec czego stanowią koszty uzyskania przychodów Spółki.

Jednocześnie wskazane wydatki należy zaliczyć do kategorii kosztów innych niż bezpośrednio związane z przychodami, które zgodnie z art. 15 ust. 4d i 4e ustawy CIT i ująć w kosztach podatkowych jednorazowo w dacie ujęcia tych wydatków w księgach Spółki.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe, o ile wskazane we wniosku wydatki na wypłatę Odszkodowań oraz opłaty związane z dokonywaniem wpisów w księgach wieczystych, zostały właściwie udokumentowane.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.

-Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego …. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00