Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Podatek rolny w przypadku dzierżawy gruntu - stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie z dnia 2 lutego 2023 r., sygn. RIO.V.070.1.2023

W odpowiedzi na Pana pismo, przesłane do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie 5 stycznia br., o udzielenie wyjaśnienia w zakresie stosowania przepisów dotyczących naliczania zobowiązań z tytułu podatku rolnego w związku z przeniesieniem obowiązku podatkowego w podatku rolnym w wyniku zawarcia umowy dzierżawy gruntów rolnych, uregulowanych w ustawie z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2023 r. poz. 208 z późn. zm.) - dalej jako u.s.r. i w ustawie z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2020 r. poz. 333) - dalej jako u.p.r., uprzejmie informuję, że tutejsza Izba, co do zasady, podziela stanowisko przedstawione w piśmie i wyjaśnia. 

Stosownie do art. 28 ust. 4 u.s.r. poświadczenie umów dzierżawy przez wójta ogranicza się do potwierdzenia samego faktu zawarcia umowy. Ustawodawca w powołanym przepisie wyraźnie wskazał, że materialno-techniczna czynność jaką jest poświadczenie potwierdza jedynie, iż do doszło do zawarcia umowy dzierżawy na 10 lat w formie pisemnej. 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00