Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 27-04-2024
Porada aktualna na dzień 27-04-2024
Data publikacji: 2024-01-29

Czy koszty ponoszone na wyposażenie i utrzymanie pasieki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tytułu równolegle prowadzonej działalności gospodarczej

Osoba fizyczna prowadzi pasiekę z ponad 80 rodzinami pszczelimi. Dodatkowo prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, w której zajmuje się produkcją miodów pitnych (miodosytnictwo PKD 11.03.Z). Z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej jest czynnym podatnikiem VAT. Miód wytwarzany w pasiece będzie wykorzystywać do produkcji miodów pitnych w działalności gospodarczej. Podatnik ponosi koszty związane z wyposażeniem pasieki, zakupem pszczół, badaniem pszczół, zakupem cukru stanowiącym pożywienie dla pszczół. By móc produkować miody pitne zakupił również niezbędne wyposażenie i komponenty jak pożywki, drożdże wykorzystywane w produkcji. 1. Czy koszty ponoszone na wyposażenie i utrzymanie pasieki, na pożywienie dla pszczół mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tytułu równolegle prowadzonej działalności gospodarczej? 2. Czy przychody ze sprzedaży miodu z własnej pasieki zaliczane do przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej rozlicza się na tych samych zasadach jak przychody z działalności gospodarczej? 3. Czy przychody ze sprzedaży miodu pitnego zaliczają się do przychodów z działalności gospodarczej? 4. Czy jeżeli podatnik zrezygnuje ze zwolnienia z VAT w zakresie działalności rolniczej, to sprzedaż produktów rolnych pochodzących z jego działalności rolniczej podlegała opodatkowaniu? Czy z tego względu sprzedaż tą należało będzie ujmować w pliku JPK_V7? 5. Czy rolnikowi dokonującemu opodatkowanej sprzedaży miodu ze swojej pasieki i jednocześnie wytworzonych przez siebie miodów pitnych przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z tą sprzedażą?

Odpowiedzi na poszczególne pytania wynikają z regulacji zamieszczonych poniżej przywołanych przepisów ustawy o PIT, ustawy o VAT, ustawy o wyrobach winiarskich, ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy Prawo przedsiębiorców.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00