Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 11 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.125.2020.8.MC

Możliwość pomniejszenia przychodu o koszty jego uzyskania.

Interpretacja indywidualna po wyroku sądu – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie:

1)ponownie rozpatruję sprawę Pana wniosku, który wpłynął 31 stycznia 2020 r., o wydanie interpretacji indywidualnej – uwzględniam przy tym wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 2 lutego 2021 r., sygn. akt I SA/Gl 700/20 oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego z 11 lipca 2023 r., sygn. akt II FSK 586/21; i

2)stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 31 stycznia 2020 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych (dalej: „podatek PIT”) i podlega w Polsce opodatkowaniu od całości swojego dochodu.

Na podstawie umowy spółki komandytowej z dnia (…) (Rep. (…); dalej: „Umowa”) Wnioskodawca został komandytariuszem w spółce spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa (dalej: „A sp. k.”).

A sp. k. prowadzi działalność w branży budowlanej. Przedmiotem działalności A sp. k. jest realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków oraz roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych.

Przedmiotem wkładu do A sp. k. było m.in. prawo wieczystego użytkowania nieruchomości gruntowej niezabudowanej (dalej: „Nieruchomość”). Nieruchomość została wniesiona przez komandytariusza B sp. z o.o. (dalej: „B”). Wartość Nieruchomości została ustalona na dzień jej wniesienia do A sp. k. w wartości równej (…). Wartość Nieruchomości z dnia wniesienia do A sp. k. była znacznie wyższa niż jej wartość w dniu nabycia przez B.

Nieruchomość jest przedmiotem inwestycji mieszkaniowej prowadzonej przez A sp. k., polegającej na budowie budynków mieszkalnych wielorodzinnych. Znajdujące się w nich lokale mieszkalne oraz użytkowe są następnie przedmiotem sprzedaży na rzecz klientów wraz z przypadającym na nie udziałem we własności gruntu. Lokale wraz z przypadającym na nie udziałem w Nieruchomości stanowią zatem u A sp. k. towar handlowy.

B została połączona przez przejęcie ze spółką C sp. z o.o. (dalej: „C”). C podjęła decyzję o wystąpieniu ze spółki A sp. k., na co uchwałą Zebrania Wspólników A sp. k. z dnia (…) została wyrażona zgoda.

W związku z wystąpieniem C ze spółki, zgodnie z postanowieniami Umowy A sp. k. oraz uchwałą Zebrania Wspólników A sp. k. z dnia (…), A sp. k. zobowiązała się dokonać zwrotu na rzecz C równowartości wkładu (tj. Nieruchomości) w kwocie (…). Zwrot wkładu nastąpił poprzez wystawienie 4 weksli, które zostały następnie spłacone przez A sp. k. Zwrot nastąpił ze środków pieniężnych wygenerowanych przez A sp. k. z działań polegających na budowie i sprzedaży mieszkań, prowadzonej przez okres, kiedy w A sp. k. nie była już obecna C. C w związku z wystąpieniem rozliczyła w zeznaniu rocznym za 2017 r. zarówno przychód w kwocie (…), jak również koszt podatkowy w kwocie (…).

Pomimo wystąpienia z A sp. k. komandytariusza C (w związku z czym podmiot ten otrzymał zwrot równowartości pieniężnej Nieruchomości), A sp. k. kontynuowała prowadzenie inwestycji mieszkaniowej na Nieruchomości. W związku z ukończeniem kolejnych etapów inwestycji A sp. k. dokonywała i będzie dokonywać w przyszłości sprzedaży lokali, z którymi związany jest udział w Nieruchomości, aż do momentu, gdy wszystkie lokale, w tym także cała Nieruchomość zostaną sprzedane.

Pytanie

Czy u Wnioskodawcy, w związku z jego udziałem w zysku A sp. k., przychód ze sprzedaży lokali wraz z udziałem w Nieruchomości, w części dotyczącej udziału w Nieruchomości może zostać pomniejszony o koszty jego uzyskania, odpowiadające wartości Nieruchomości, do spłaty której A sp. k. została zobowiązana w wyniku wystąpienia C ze spółki A sp. k.?

Pana stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z jego udziałem w zysku wspólnika, przychód ze sprzedaży lokali wraz z udziałem w Nieruchomości, w części dotyczącej udziału w Nieruchomości może zostać pomniejszony o koszty jego uzyskania, odpowiadające wartości Nieruchomości, do spłaty której A sp. k. została zobowiązana w wyniku wystąpienia C ze spółki A sp. k.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

1. Zasady rozpoznawania przychodów i kosztów podatkowych z tytułu uczestnictwa w spółce osobowej.

Zgodnie z art. 102 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2019 r., poz. 505, z późn. zm.; dalej: „KSH”) spółką komandytową jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.

W myśl art. 8 § 1 KSH spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana.

W świetle powyższego spółka komandytowa na gruncie prawa cywilnego posiada zdolność prawną oraz zdolność do czynności prawnych.

Inaczej podmiotowość spółek osobowych kształtuje się na gruncie podatków dochodowych. Zgodnie bowiem z art. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1387, z późn. zm.; dalej: „ustawa o PIT”) ustawa ta reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych.

Natomiast ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji (art. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2019 r., poz. 865, z późn. zm.; dalej: „ustawa o CIT”)). Przepisy ustawy o CIT wyjątkowo stosuje się również do spółek komandytowo-akcyjnych, pomimo że KSH klasyfikuje ten rodzaj spółek jako spółki osobowe.

W świetle powyższego, na gruncie podatków dochodowych (ustawy o PIT oraz analogicznych przepisów ustawy o CIT), spółki osobowe (z wyłączeniem spółki komandytowo-akcyjnej) są transparentne podatkowo, co oznacza, że wszelkie konsekwencje podatkowe związane z prowadzeniem działalności przez te spółki należy rozpatrywać na poziomie wspólników spółek osobowych. Zatem, każdy ze wspólników spółek osobowych, przy ustalaniu swojego przychodu związanego z udziałem w spółce oraz poniesionego z tego tytułu kosztu, stosuje przepisy odpowiednio ustawy o PIT lub ustawy o CIT, w zależności od swojej podmiotowości.

Z uwagi na fakt, że Wnioskodawca jest osobą fizyczną zastosowanie znajdą regulacje ustawy o PIT.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o PIT przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku oraz łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W ustępie 2 przywołanej regulacji przewidziano natomiast, że zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat oraz ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.

Zgodnie z art. 5b ust. 2 ustawy o PIT, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (działalność gospodarcza).

W świetle przytoczonych przepisów przychody i koszty generowane przez A sp. k. powinny być uwzględnione w kalkulacji podstawy opodatkowania przez Wnioskodawcę będącego wspólnikiem A sp. k., w proporcji odpowiadającej udziałowi Wnioskodawcy w zysku A sp. k.

2. Zbywanie udziałów w Nieruchomości przez A sp. k. – rozpoznanie kosztów uzyskania przychodów.

Zbycie udziału w Nieruchomości przez A sp. k. powoduje powstanie przychodu, który Wnioskodawca jest zobowiązany rozpoznawać w swojej kalkulacji podatku PIT w wysokości proporcjonalnej do jego udziału w zysku. Przychód ten, stanowiący przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, może zostać obniżony o koszty jego uzyskania w wysokości proporcjonalnej do prawa do udziału Wnioskodawcy w zyskach A sp. k.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Na gruncie przytoczonego przepisu przyjmuje się, że aby dany wydatek mógł zostać uznany za koszt uzyskania przychodów, powinien:

-zostać rzeczywiście poniesiony przez podatnika (musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika),

-być definitywny (rzeczywisty), wartość poniesionego wydatku nie może być podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,

-pozostawać w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

-zostać poniesiony w celu uzyskania przychodów bądź zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów,

-zostać właściwie udokumentowany,

-nie podlegać wyłączeniu na podstawie art. 23 ust. 1 Ustawy o PIT.

Powyższe potwierdza jednolite orzecznictwo sądów administracyjnych, m.in. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 18 kwietnia 2018 r., sygn. akt I SA/Op 57/18; wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 28 grudnia 2017 r., sygn. akt I SA/Kr 1170/17.

Zdaniem Wnioskodawcy kosztem uzyskania przychodu, w przypadku zbycia Nieruchomości powinna być wartość wydatków, które A sp. k. poniosła z tytułu zwrotu równowartości wkładu na rzecz C. Koszty te są bowiem faktycznie poniesione i bezpośrednio związane z uzyskaniem przychodu ze sprzedaży Nieruchomości.

Należy mieć na uwadze, że Nieruchomość została nabyta do majątku A sp. k. poprzez wniesienie wkładu niepieniężnego przez B (która następnie została przejęta przez C, w wyniku czego nastąpiła sukcesja generalna na gruncie prawnym i podatkowym), w zamian za ogół praw i obowiązków w A sp. k. Decyzja C o wystąpieniu z A sp. k. spowodowała, że A sp. k. została zobowiązana do zwrotu wkładu, a więc do spłaty wartości Nieruchomości. Spłata nastąpiła bezpośrednio z majątku A sp. k. poprzez spłatę uprzednio wystawionych na tę okoliczność weksli. Zatem, doszło do rzeczywistego uszczuplenia majątku A sp. k. poprzez zmniejszenie jej aktywów, a w konsekwencji do rzeczywistego uszczuplenia majątku wspólników A sp. k., którzy pozostali w spółce.

Jednocześnie, oceniając ekonomiczne zmniejszenie aktywów A sp. k. pod względem spełnienia ww. przesłanek niezbędnych do zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych, należy wskazać, że wydatek z tytułu spłaty wartości Nieruchomości:

- został rzeczywiście poniesiony z zasobów majątkowych A sp. k., w momencie kiedy grono wspólników nie obejmowało już wspólnika, który wniósł Nieruchomość do A sp. k.;

- nie został zwrócony A sp. k. ani pozostałym wspólnikom A sp. k. w jakiejkolwiek formie;

- jest związany z prowadzoną przez A sp. k. działalnością gospodarczą i został poniesiony w celu uzyskania przychodów, jak i zabezpieczenia źródła przychodów – wydatek dotyczy spłaty udziału kapitałowego wspólnika, który wniósł do A sp. k. Nieruchomość stanowiącą podstawę prowadzonej przez A sp. k. działalności gospodarczej, zatem dzięki spłacie wartości Nieruchomości, A sp. k. zatrzymała prawo do Nieruchomości i mogła kontynuować działalność gospodarczą nakierowaną na uzyskanie przychodu ze sprzedaży lokali wraz z udziałem w Nieruchomości;

- został właściwie udokumentowany – zostały wystawione weksle, których spłata została dokonana;

- wydatki ponoszone na spłatę wartości udziału kapitałowego nie zostały wymienione w art. 23 ustawy o PIT.

W świetle powyższego nie ulega wątpliwości, że wydatek poniesiony przez A sp. k. z tytułu spłaty wartości wkładu C stanowi koszt uzyskania przychodu ze zbycia Nieruchomości. W konsekwencji Wnioskodawca, zgodnie z art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o PIT, rozpoznając w swojej kalkulacji podatkowej przychód z tytułu zbycia Nieruchomości, powinien uwzględnić również ten wydatek, w wysokości proporcjonalnej do prawa do udziału Wnioskodawcy w zyskach A sp. k.

3. Wyłączenie stosowania art. 22 ust. 8a ustawy o PIT.

Jednocześnie Wnioskodawca zwraca uwagę, że jest mu znana treść art. 22 ust. 8a ustawy o PIT, zgodnie z którą w przypadku odpłatnego zbycia przez spółkę osobową rzeczy i praw będących przedmiotem wkładu do takiej spółki za koszt uzyskania przychodu uważa się:

1)wartość początkową przyjętą przez spółkę w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, ustaloną zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 4, pomniejszoną o sumę odpisów amortyzacyjnych – jeżeli rzeczy te lub prawa były zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych spółki;

2)wartość poniesionych wydatków na nabycie albo wytworzenie przedmiotu wkładu, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie – jeżeli rzeczy te lub prawa nie były zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych spółki.

W związku z faktem, że w zaistniałym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym Nieruchomość nie stanowi środka trwałego A sp. k., lecz jest traktowana jako towar handlowy, można ewentualnie rozważyć zastosowanie pkt 2 przytoczonej regulacji.

Zdaniem Wnioskodawcy art. 22 ust. 8a ustawy o PIT nie znajdzie jednak zastosowania w sytuacji, której dotyczy niniejszy wniosek. Wynika to z faktu, że podmiotem, którego wydatki na nabycie lub wytworzenie przedmiotu wkładu są brane pod uwagę na gruncie przywołanego przepisu jest wspólnik spółki osobowej, który wniósł wkład (wynika to wprost z uzasadnienia do projektu ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2010 r. Nr 226, poz. 1478, z późn. zm., Druk sejmowy Nr 3366)). Zatem zastosowanie art. 22 ust. 8a ustawy o PIT jest uzasadnione, jeżeli dochodzi do zbycia przedmiotu wkładu przez spółkę osobową, a wspólnik który wniósł ten wkład wciąż posiada status wspólnika w tej spółce. Należy także podnieść, że jak wskazano wyżej, C, a więc wspólnik, który wniósł wkład, w momencie wystąpienia ze spółki zaliczył do kosztów uzyskania przychodów poniesione przez siebie wydatki historyczne na nabycie Nieruchomości.

Tymczasem w zaistniałym stanie faktycznym wspólnik C, który wniósł Nieruchomość, wystąpił ze spółki A sp. k., co spowodowało powstanie obowiązku poniesienia przez spółkę wydatku na spłatę wartości przedmiotu wkładu. Ciężar tej spłaty spoczął na A sp. k., a w konsekwencji ciężar spłaty wkładu obciążył pozostałych wspólników A sp. k., którzy w spółce pozostali.

Zatem, z uwagi na fakt, że w trakcie trwania spółki A sp. k. doszło do szczególnej sytuacji wystąpienia wspólnika, co spowodowało obowiązek spłaty wartości jego wkładu, tj. wartości Nieruchomości, to właśnie ten wydatek powinien zostać uznany za koszt uzyskania przychodu ze zbycia Nieruchomości, a nie wydatek poniesiony na jej nabycie przez byłego wspólnika, tj. C.

Koszty uzyskania przychodu ze zbycia Nieruchomości powinny zatem zostać rozpoznane na zasadach ogólnych, tj. art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, a nie na zasadzie art. 22 ust. 8a pkt 2 ustawy o PIT.

Dodatkowo Wnioskodawca zwraca uwagę, że zastosowanie w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym art. 22 ust. 8a ustawy o PIT w istocie spowodowałoby podwójne opodatkowanie wzrostu wartości Nieruchomości (różnicy pomiędzy ceną nabycia nieruchomości przez B a wartością Nieruchomości na dzień wniesienia do A sp. k.), co nie powinno mieć miejsca.

Wynika to z faktu, że zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 16 ustawy o PIT przychód, co do zasady, stanowią środki pieniężne otrzymane przez wspólnika spółki osobowej z tytułu wystąpienia z takiej spółki. Niemniej, na mocy art. 14 ust. 3 pkt 11 ustawy o PIT do przychodów nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki, w części odpowiadającej uzyskanej przed wystąpieniem przez wspólnika nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, o których mowa w art. 8, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w tej spółce i wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.

Art. 24 ust. 3c ustawy o PIT stanowi natomiast, że dochodem z tytułu wystąpienia wspólnika ze spółki niebędącej osobą prawną w przypadku otrzymania środków pieniężnych jest różnica między przychodem z tego tytułu, ustalonym zgodnie z ww. zasadami, a wydatkami na nabycie lub objęcie prawa do udziałów w takiej spółce.

Przez „wydatki na nabycie lub objęcie prawa do udziału w takiej spółce” rozumie się natomiast historyczne, faktycznie wydatkowane środki na nabycie przedmiotu wkładu (tak np. WSA w Warszawie w wyroku z dnia 30 czerwca 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 3267/14). Analogiczne regulacje znajdują się w ustawie o CIT (art. 12 ust. 4 pkt 3a ustawy o CIT).

W świetle powyższego, z tytułu wystąpienia ze spółki osobowej wspólnik opodatkowuje, co do zasady, nadwyżkę otrzymanych środków pieniężnych nad wydatkami faktycznie poniesionymi na przedmiot wkładu do spółki osobowej. Zatem opodatkowaniu podlega w istocie wzrost wartości przedmiotu wkładu. Przykładowo wspólnik wydaje na przedmiot wkładu 10 jednostek, w momencie wniesienia wkładu jest on w art. 50 jednostek i tak też jest ujęty w umowie spółki. W związku z wystąpieniem wspólnika ze spółki otrzymuje on zwrot wartości przedmiotu wkładu, czyli 50 jednostek, jednak jako koszt uzyskania przychodu może zaliczyć tylko wydatki faktycznie poniesione na przedmiot wkładu, czyli 10 jednostek. W konsekwencji wspólnik opodatkowuje 40 jednostek.

Zastosowanie w przywołanym przykładzie art. 22 ust. 8a ustawy o PIT powodowałoby, że spółka osobowa, zbywając przedmiot wkładu wniesiony uprzednio przez byłego wspólnika i uzyskując z tego tytułu przychód w wysokości np. 60 jednostek, mogłaby rozpoznać tylko 10 jednostek jako koszt. Zatem dochodem do opodatkowania byłoby 50 jednostek, z czego 40 jednostek odpowiada wzrostowi wartości wkładu podlegającemu dwukrotnemu opodatkowaniu – raz u byłego wspólnika w chwili wystąpienia ze spółki, a drugi raz w spółce osobowej (a tym samym u pozostałych w niej wspólników) zbywającej przedmiot wkładu.

Oprócz problemu podwójnego opodatkowania wzrostu wartości zastosowanie art. 22 ust. 8a ustawy o PIT w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym wydaje się również niezasadne z uwagi na porównanie efektu podatkowego potencjalnych innych czynności, skutkujących tożsamym efektem ekonomicznym.

Przykładowo, jeżeli C zamiast otrzymać zwrot równowartości wkładu w pieniądzu, otrzymałaby Nieruchomość w naturze, a następnie sprzedałaby tę Nieruchomość na rzecz A sp. k., to rozpoznałaby przychód z tytułu sprzedaży równy wartości Nieruchomości, pomniejszonej o historyczne wydatki na nabycie tej Nieruchomości (art. 12 ust. 4 pkt 3a oraz art. 16 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT). Natomiast wspólnicy A sp. k. byliby uprawnieni do rozpoznania przychodu ze sprzedaży Nieruchomości pomniejszonego o koszty jej nabycia, tj. cenę Nieruchomości określoną w umowie sprzedaży pomiędzy C a A sp. k. Nie doszłoby zatem do podwójnego opodatkowania tego samego wzrostu wartości Nieruchomości.

Zatem również w stanie faktycznym sprawy, wydatki na spłatę wkładu C powinny zostać uznane za wydatki poniesione w celu nabycia Nieruchomości, pomniejszające przychód ze sprzedaży Nieruchomości, do rozpoznania którego zobowiązani będą wspólnicy, m.in. Wnioskodawca.

W świetle przytoczonej argumentacji nie ulega wątpliwości, że stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym przychód ze sprzedaży lokali wraz z udziałem w Nieruchomości, w części dotyczącej udziału w Nieruchomości może zostać pomniejszony o koszty jego uzyskania, odpowiadające wartości Nieruchomości, do spłaty której A sp. k. została zobowiązana w wyniku wystąpienia C ze spółki A sp. k., należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja indywidualna

Rozpatrzyłem Pana wniosek – 23 kwietnia 2020 r. wydałem interpretację indywidualną nr 0112-KDIL2-2.4011.125.2020.1.MC, w której uznałem Pana stanowisko za nieprawidłowe.

Interpretację doręczono Panu 27 kwietnia 2020 r.

Skarga na interpretację indywidualną

Wniósł Pan skargę na tę interpretację do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Skarga wpłynęła do mnie 12 maja 2020 r.

Wniósł Pan o uchylenie zaskarżonej interpretacji w całości oraz zasądzenie na swoją rzecz kosztów postępowania sądowego według norm przepisanych.

Postępowanie przed sądami administracyjnymi

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uchylił skarżoną interpretację – wyrokiem z 2 lutego 2021 r., sygn. akt I SA/Gl 700/20.

Wniosłem skargę kasacyjną od tego wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Naczelny Sąd Administracyjny – wyrokiem z 11 lipca 2023 r., sygn. akt II FSK 586/21 oddalił skargę kasacyjną.

Wyrok, który uchylił interpretację indywidualną, stał się prawomocny od 11 lipca 2023 r.

Ponowne rozpatrzenie wniosku – wykonanie wyroku

Zgodnie z art. 153 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.):

Ocena prawna i wskazania co do dalszego postępowania wyrażone w orzeczeniu sądu wiążą w sprawie organy, których działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania było przedmiotem zaskarżenia, a także sądy, chyba że przepisy prawa uległy zmianie.

Wykonuję obowiązek, który wynika z tego przepisu, tj.:

uwzględniam ocenę prawną i wskazania dotyczące postępowania, które wyraził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oraz Naczelny Sąd Administracyjny w ww. wyrokach;

ponownie rozpatruję Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej – stwierdzam, że stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązywał w dniu wydania pierwotnej interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00