Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.660.2023.1.IN

Ustalenie czy ponoszone przez Spółkę wydatki nie stanowią wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą i nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w zakresie w podatku dochodowym od osób prawnych w kwestii dotyczącej ustalenia czy:

  • przekazanie wyrobów gotowych produkowanych przez Spółkę nie stanowią wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą i nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek jest prawidłowe;
  • wydatki związane z organizacją imprez o charakterze motywacyjnym, integracyjnym lub szkoleniowym dla pracowników nie stanowią wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą i nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek jest prawidłowe;
  • wydatki na okolicznościowe kwiaty i upominki dla pracowników i ich rodzin przekazane przez Spółkę nie stanowią wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą i nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek jest prawidłowe;
  • wydatki związane z udzielonymi benefitami dla pracowników nie stanowią wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą i nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 grudnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 7 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy ponoszone przez Spółkę wydatki nie stanowią wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą i nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

„A” Sp. z o.o. jest firmą produkcyjną, w której przeważającą formą działalności jest PKD 10.11 .Z - Przetwarzanie i konserwowanie mięsa, z wyłączeniem mięsa z drobiu oraz PKD 10.12.Z - Przetwarzanie i konserwowanie mięsa z drobiu.

Spółka posiada (…). Spółka świadczy również usługi transportowe (...).

Spółka od dnia 01.02.2023 r. wybrała opodatkowanie w formie ryczałtu od dochodów spółek, na zasadach określonych w rozdziale 6b ustawy z dn. 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Spółka ponosiła i będzie ponosić różnego rodzaju wydatki, w związku z tym pojawia się wątpliwość czy wydatki te nie powinny stanowić podstawy do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, zgodnie z art. 28m ustawy z dn. 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, jako dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Wydatki te obejmują:

1.przekazanie wyrobów gotowych produkowanych przez Spółkę,

2.imprezy o charakterze motywacyjno-integracyjnym dla pracowników, szkolenia dla pracowników,

3.okolicznościowe kwiaty i upominki dla pracowników i ich rodzin,

4.benefity dla pracowników.

Ad pkt 1.

Spółka w celu zapoznania kontrahentów z posiadanym asortymentem produktów oferowanych do sprzedaży przekazywała i zamierza przekazywać kontrahentom próbki wspomnianych wyrobów. Wyroby przekazywane są również na cele działalności różnych instytucji oraz na imprezy organizowane przez lokalne społeczności. Przekazanie wyrobów gotowych daje możliwość rozpowszechnienia posiadanych produktów oraz pokazanie Spółki, jako jednostki wspierającej otaczającą ją społeczność.

Ad pkt 2.

Spółka organizowała i zamierza organizować dla pracowników imprezy o charakterze szkoleniowym oraz motywacyjnym i integracyjnym. Tego rodzaju wyjazdy lub spotkania pozytywnie przekładają się na atmosferę w pracy, a co za tym idzie na wyniki finansowe osiągane przez Spółkę. Pracownicy między którymi istnieją pozytywne relacje stają się pracownikami zmotywowanymi do dalszych działań, zżyty ze współpracownikami i z pracodawcą pracownik wykonuje swoje obowiązki bardziej efektywnie i sumiennie. Pozytywna atmosfera w miejscu pracy zapewnia także mniejszą ilość nieobecności i zmniejsza się rotacja pracowników. Imprezy w zależności od miejsca, w którym będą się odbywać związane są z ponoszeniem wydatków związanych z kosztami transportu, zapewnieniu pewnej formy atrakcji sprzyjającej integracji, wynajęcia sali lub restauracji, opłacenia cateringu i ewentualnie noclegów. Imprezy mogą przybierać różne formy:

  • spotkań pracowników lub poszczególnych zespołów pracowników, które mogą uwzględniać różne formy aktywności integracyjnej,
  • spotkań i wyjazdów okolicznościowych: np. przy okazji ważnej dla Spółki rocznicy, wydarzenia lub tradycyjnie obchodzonych świąt, np. wigilia firmowa, dzień kobiet,
  • organizacji jubileuszy, itp.

Podobnie sytuacja będzie wyglądała podczas spotkań szkoleniowych, które mają za zadanie podnieść kwalifikacje pracowników, co następnie przełoży się na jakość wykonywanej przez pracownika pracy, zmniejszenie potencjalnych nieprawidłowości w wykonywanych obowiązkach, a to z kolei spowoduje większe zadowolenia z pracy dla parownika i pracodawcy.

Cele jakie zamierza osiągnąć Spółka organizując takie wydarzenia to:

  • budowanie trwałych i silnych relacji między Spółką i jej pracownikami,
  • poprawa efektywności i organizacji pracy oraz zwiększenie identyfikacji pracowników ze Spółką,
  • poprawa atmosfery pracy oraz promowanie szczególnie pożądanych wzorców zachowań,
  • obniżenie nieobecności i rotacji wśród pracowników, a co za tym idzie obniżenie kosztów związanych z rekrutacją i szkoleniem nowych pracowników,
  • promowanie Spółki jako atrakcyjnego miejsca pracy dla potencjalnych kandydatów.

Cele te przekładają się na osiągnięcie przez Spółkę przychodów lub zabezpieczenie jej źródeł przychodu.

Wspominanie spotkania nie będą służyły zaspokojeniu prywatnych potrzeb pracowników Spółki. Pracownicy Spółki nie ponieśliby takich wydatków sami, we własnym zakresie, gdyby nie były one sfinansowane przez Spółkę. Spółka zamierza ponosić takie wydatki ze środków obrotowych.

Ad pkt 3.

Spółka ponosi i będzie ponosiła wydatki związane z zakupem kwiatów i drobnych upominków dla pracowników, np. z okazji jubileuszu pracy, ważnego wydarzenia osobistego lub zawodowego. Nawiązując do wydatków związanych ze spotkaniami integracyjnymi ww. wydatki poprawiają lub utrzymają pozytywną atmosferę w pracy i zmotywują innych pracowników do dalszego rozwoju. Spółka będzie ponosić takie wydatki ze środków obrotowych.

Zdarzają się również sytuacje, w których konieczne jest zakupienie wieńca pogrzebowego dla pracowników, byłych pracowników i ich rodzin. Zarząd Spółki chce w taki sposób okazać wsparcie dla swoich pracowników w trudnych dla nich chwilach, pamięć o byłych pracownikach. Skutkuje to zacieśnieniem więzi z pracownikami i utrzymaniem dobrych relacji z byłymi pracownikami, a także pokazanie w lokalnym środowisku, że Spółka ceni sobie utrzymanie pozytywnych relacji z pracownikami. Spółka ponosi takie wydatki ze środków obrotowych.

Ad pkt 4

Spółka chcąc wyróżnić się na tle innych pracodawców obecnych na rynku podejmowała i zamierza podejmować wiele inicjatyw w zakresie pozapłacowych benefitów dla pracowników. Jednym z nich jest dofinansowanie prywatnego ubezpieczenia medycznego, ubezpieczenia na życie oraz finansowanie posiłków w formie bufetu dla pracowników. Finansowanie posiłków pracownikom jest również związane z poprawą ich warunków pracy, gdyż Spółka jako zakład produkcyjny ma różnego rodzaju warunki pracy, w tym pracę w chłodniach, mroźniach, warunkach trudnych panujących na halach produkcyjnych.

Zasady dofinansowania ubezpieczeń zostały określone w Regulaminie Wynagradzania, natomiast zasady korzystania z posiłków w formie bufetu opisane są w odrębnym regulaminie. Z powyższymi dokumentami mogą zapoznać się wszyscy pracownicy. Pracownik nie ma obowiązku korzystania z oferowanych przez Spółkę benefitów, korzystanie z nich jest dobrowolne.

Pytania

1. Czy przekazanie wyrobów gotowych produkowanych przez Spółkę stanowi wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą i podlega opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek?

2. Czy wydatki związane z organizacją imprez o charakterze motywacyjnym, integracyjnym lub szkoleniowym dla pracowników przez Spółkę stanowią wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą i podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek?

3. Czy wydatki na okolicznościowe kwiaty i upominki dla pracowników i ich rodzin przekazane przez Spółkę stanowią wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą i podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek?

4. Czy wydatki związane z udzielonymi benefitami dla pracowników stanowią dla Spółki wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą i podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek?

Państwa stanowisko w sprawie

Ad pytania pkt 1.

Zdaniem Spółki koszty związane z przekazaniem wyrobów gotowych wyprodukowanych przez Spółkę nie powinny zostać zakwalifikowane, jako wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdarzają się sytuacje, w których Spółka w celu zapoznania kontrahentów z poosiadanym asortymentem produktów oferowanych do sprzedaży przekazuje kontrahentom próbki wspomnianych wyrobów. Wyroby przekazywane są również na cele działalności różnych instytucji oraz na imprezy organizowane przez lokalne społeczności. Przekazanie wyrobów gotowych daje możliwość posiadanych produktów oraz pokazanie Spółki, jako jednostki wspierającej otaczającą ją społeczność.

Wyroby gotowe, które otrzymując kontrahenci Spółki lub inne instytucje pomagają w zapoznaniu się z produktami Spółki wielu osobom, które mogą okazać się potencjalnymi klientami, a to z kolei przełoży się na zabezpieczenie źródła przychodów. Dodatkowo działalność ta pozwala na rozpowszechnienie wiedzy o działalności Spółki. Wydatki te pozostają zatem w bezpośrednim związku z prowadzoną działalnością.

Ad pytania pkt 2.

Zdaniem Spółki wydatki na organizację imprez o charakterze motywacyjnym, integracyjnym lub szkoleniowym dla pracowników nie powinny zostać zakwalifikowane, jako wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą na podst. art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym odo osób prawnych i nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem.

Zgodnie z dyspozycją art. 28m ust. 1 pkt 3 Ustawy CIT, opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków) oraz wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (tzw. dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą).

Stosownie natomiast do art. 28n ust. 1 pkt 2 Ustawy CIT, podstawę opodatkowania ryczałtem stanowi m.in. suma dochodu z tytułu ukrytych zysków i dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą ustalona w miesiącu, w którym wykonano świadczenie lub dokonano wypłaty lub wydatku.

Z przepisów Ustawy CIT nie wynika wprost jakiego rodzaju wydatki mogą być uznane za dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Ustawodawca nie zdecydował się na sformułowanie w przepisie definicji ani nawet przykładowego katalogu tego rodzaju wydatków. W związku z powyższym, aby ustalić jakie kategorie wydatków oraz kosztów mieszczą się w zakresie wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, należy odwołać się do znaczenia, jakie posiada niniejsze pojęcie w języku powszechnym.

Budowanie relacji z pracownikami, mimo iż może być w niektórych przypadkach rozumiane jako kreowanie określonego wizerunku podatnika, bez wątpienia pozostaje w związku z działalnością gospodarczą podatnika, prowadząc do uzyskania przychodów przez podatnika bądź zabezpieczenia ich źródła. W ocenie Wnioskodawcy wydatki związane z działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 3 Ustawy CIT powinny być interpretowane zgodnie z językowym brzmieniem tego przepisu. W konsekwencji, wykładnia ww. przepisu powinna prowadzić do wniosku, że każdy wydatek, który wykazuje związek z działalnością gospodarczą podatnika, nie może być uznany za dochód, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 3 Ustawy CIT.

Organizacja powyższych imprez wiąże się z szeregiem kosztów, w tym m.in. kosztem usług gastronomicznych/cateringowych, kosztem usług hotelarskich, kosztem usług transportowych, kosztem specjalistycznych usług związanych z organizacją imprez/wydarzeń motywacyjnych/ szkoleń;

W ocenie Wnioskodawcy, ponoszone przez niego wydatki mają związek z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, gdyż ich dokonanie skutkuje osiągnięciem wymiernych celów biznesowych przekładających się na generowany przez Spółkę przychód lub zabezpieczenie jego źródła. Stanowią one przejaw starań Spółki jako pracodawcy do poprawy atmosfery w pracy, poprzez stworzenie dogodnych warunków pracy, co w konsekwencji wpływa na zwiększoną motywację do pracy, wydajność, a w efekcie wywiera pozytywny wpływ na uzyskiwane przez Spółkę przychody. Tym samym wydatki te nie stanowią wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 28m ust. 1 pkt 3 Ustawy CIT.

Ad pytania pkt 3.

Zdaniem Spółki wydatki związane z wydatkami na okolicznościowe kwiaty i upominki dla pracowników i ich rodzin nie powinny zostać zakwalifikowane, jako wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą na podst. art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym odo osób prawnych.

Spółka może ponosić wydatki związane z zakupem kwiatów i drobnych upominków dla pracowników, np. z okazji jubileuszu pracy, ważnego wydarzenia osobistego lub zawodowego. Wydatki poprawiają lub utrzymają pozytywną atmosferę w pracy i zmotywują innych pracowników do dalszego rozwoju. Skutkuje to zacieśnieniem więzi z pracownikami i utrzymaniem dobrych relacji z byłymi pracownikami, a także pokazanie w lokalnym środowisku, ze Spółka ceni sobie utrzymanie pozytywnych relacji z pracownikami.

Czynności podejmowane w ramach przekazywania kwiatów i upominków dla pracowników i ich rodzin, wieńców pogrzebowych mają na celu budowanie pozytywnego wizerunku Spółki oraz odebranie Spółki przez społeczeństwo, jako godnego zaufania pracodawcę, co przekłada się na zwiększone zainteresowanie działalnością Spółki, Spółka staje się konkurencyjnym pracodawcą na rynku, a to wszystko ma związek z uzyskiwanymi przez Spółkę przychodami, a tym samym ma bezpośredni związek z prowadzoną działalnością.

Ad pytania pkt 4.

W ocenie Wnioskodawcy ponoszone przez Spółkę koszty benefitów nie stanowią wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą i nie podlegają opodatkowaniu Ryczałtem. Ponoszenie przez Spółkę kosztów benefitów jest niewątpliwie zdarzeniem związanym z działalnością gospodarczą i ma związek z osiąganymi przez Wnioskodawcę przychodami. Współfinansowanie przez Spółkę benefitów pozapłacowych wpływa na zaangażowanie, poprawę atmosfery oraz zwiększenie motywacji do pracy pracowników. Dzięki temu poprawia się wydajność i efektywność organizacji pracy, co z kolei ma pozytywny wpływ na wysokość przychodów uzyskiwanych przez Wnioskodawcę oraz na zabezpieczenie i zachowanie ich źródła.

O związku pomiędzy wydatkami na benefity pozapłacowe dla pracowników a poziomem osiąganych przychodów niejednokrotnie wypowiadał się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacjach indywidualnych (m.in. w interpretacji indywidualnej sygn. 0111-KDIB2-1.4010.251.2022.2.BJ z 5 sierpnia 2022 r.), wydawanych na gruncie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Wnioskodawca stoi zatem na stanowisku, że koszty benefitów nie stanowią wydatku niezwiązanego z działalnością gospodarczą i nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie należy zaznaczyć, że pytania przedstawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznaczają zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, wydana interpretacja dotyczy tylko spraw będących przedmiotem wniosku (Państwa zapytań). Zatem, inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, nieobjęte pytaniami, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.

Zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805, dalej: „ustawa o CIT”)

Opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą);

W myśl art. 28n ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT:

Podstawę opodatkowania ryczałtem stanowi suma dochodu z tytułu ukrytych zysków i dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą ustalona w miesiącu, w którym wykonano świadczenie lub dokonano wypłaty lub wydatku.

Stosownie do art. 28t ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT:

Ryczałt od dochodu z tytułu ukrytych zysków i dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą płatny jest do 20-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wypłaty, wydatku lub wykonano świadczenie.

W katalogu dochodów do opodatkowania w systemie ryczałtu ustawodawca w art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT wymienił m.in. dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą podatnika odpowiada wysokości takich wydatków.

Dochody niezwiązane z działalnością gospodarczą mogą częściowo pokrywać się z dochodami stanowiącymi ukryte zyski. W przypadku jednak wydatków niezwiązanych z  działalnością gospodarczą nie jest konieczne i wymagane badanie powiązań z podmiotem na rzecz którego dokonywana jest wypłata lub z którym dokonuje się transakcji.

Z przepisów ustawy o CIT nie wynika wprost jakiego rodzaju wydatki mogą być uznane za dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Ustawodawca jedynie w art. 28m ust. 4a ustawy o CIT doprecyzował, że wydatkami niezwiązanymi z działalnością gospodarczą są wydatki i odpisy amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu trwałej utraty wartości od składników majątku (np. samochodów osobowych), które są wykorzystywane w celach mieszanych.

Przepisy Rozdziału 6b ustawy o CIT nie zawierają definicji legalnej wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. W związku z powyższym, aby ustalić jakie kategorie wydatków oraz kosztów mieszczą się w zakresie wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, należy odwołać się do znaczenia, jakie posiada niniejsze pojęcie w języku powszechnym. W tym aspekcie warto odnotować, że jedną z immanentnych cech działalności gospodarczej, która wyróżnia ją od innego rodzaju aktywności, jest jej zarobkowy charakter. Zatem za wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą można uznać m.in. takie wydatki i koszty, które nie są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Ustawa nie zawiera definicji pojęcia, „wydatek niezwiązany z działalnością gospodarczą.” Tutaj, jednakże, w pewnym stopniu pomocny może być wydany przez Ministerstwo Finansów „Przewodnik do Ryczałtu od dochodów spółek” z dnia 23 grudnia 2021 r., w którym zaznaczono, iż „Sposób kwalifikacji tego dochodu uzależniony jest od indywidualnego stanu faktycznego, w jakim pozostaje spółka. W ocenie wydatków kwalifikujących się do tego rodzaju dochodów można się posiłkować kwalifikacją wydatków do kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, na podstawie art. 15 ust. 1, wynikającą z praktyki podmiotu jak również bogatego orzecznictwa sądowo-administracyjnego. Wprawdzie pojęcie „wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą” nie jest tożsame z pojęciem „wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów”, jednak należy zwrócić uwagę na podobieństwo, jakie może je cechować. Podobieństwa pomiędzy wydatkami niezwiązanymi z działalnością gospodarczą a wydatkami niestanowiącymi kosztów uzyskania przychodu, należy upatrywać przede wszystkim w celu ich poniesienia. Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Te same cele powinny realizować wydatki związane z działalnością gospodarczą Należy bowiem zwrócić uwagę, że jedną z immanentnych cech działalności gospodarczej, która wyróżnia ją od innego rodzaju aktywności, jest jej zarobkowy charakter.”

Jak wskazuje ww. Przewodnik do ryczałtu: „Dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą rozpoznawany jest dla celów opodatkowania ryczałtem niezależnie od tego czy podatnik dokona już zapłaty za usługę czy towar. Wszystkie dochody wymienione w art. 28m ust. 1 pkt 2, 3 i 6 ustawy CIT związane są bezpośrednio z zasadami sporządzania wyniku finansowego. W związku z powyższym, nawet jeśli podatnik nie dokona zapłaty za towar czy usługę, ale zaksięguje daną operację gospodarczą obciążającą wynik finansowy netto (m.in. zapisy księgowe na kontach zespołu 4, 5 i 7), to w takiej sytuacji dojdzie do powstania dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą podatnika. Dochód z tego tytułu, zgodnie z art. 28n ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT ustala się w miesiącu wykonania danego świadczenia lub dokonania wypłaty lub wydatku. Indywidualny stan faktyczny i cechy określonego świadczenia i zachowania podatnika przesądzać będą o terminie powstania dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą.”

Biorąc powyższe pod uwagę, przy ocenie wydatków kwalifikujących się do wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, jak wskazano powyżej, należy się posiłkować kwalifikacją wydatków do kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, wynikającą z praktyki podmiotu jak również orzecznictwa sądowo-administracyjnego.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że Spółka od dnia 01 lutego 2023 r. wybrała opodatkowanie w formie ryczałtu od dochodów spółek. Spółka ponosiła i będzie ponosić różnego rodzaju wydatki takie jak:

  • przekazanie wyrobów gotowych produkowanych przez Spółkę,
  • imprezy o charakterze motywacyjno-integracyjnym dla pracowników, szkolenia dla pracowników,
  • okolicznościowe kwiaty i upominki dla pracowników i ich rodzin,
  • benefity dla pracowników.

Spółka w celu zapoznania kontrahentów z posiadanym asortymentem produktów oferowanych do sprzedaży przekazywała i zamierza przekazywać kontrahentom próbki wspomnianych wyrobów. Wyroby przekazywane są również na cele działalności różnych instytucji oraz na imprezy organizowane przez lokalne społeczności. Przekazanie wyrobów gotowych daje możliwość rozpowszechnienia posiadanych produktów oraz pokazanie Spółki, jako jednostki wspierającej otaczającą ją społeczność. Również Spółka organizowała i zamierza organizować dla pracowników imprezy o charakterze szkoleniowym oraz motywacyjnym i integracyjnym. Tego rodzaju wyjazdy lub spotkania pozytywnie przekładają się na atmosferę w pracy, a co za tym idzie na wyniki finansowe osiągane przez Spółkę. Pracownicy między którymi istnieją pozytywne relacje stają się pracownikami zmotywowanymi do dalszych działań, zżyty ze współpracownikami i z pracodawcą pracownik wykonuje swoje obowiązki bardziej efektywnie i sumiennie. Pozytywna atmosfera w miejscu pracy zapewnia także mniejszą ilość nieobecności i zmniejsza się rotacja pracowników. Imprezy w zależności od miejsca, w którym będą się odbywać związane są z ponoszeniem wydatków związanych z kosztami transportu, zapewnieniu pewnej formy atrakcji sprzyjającej integracji, wynajęcia sali lub restauracji, opłacenia cateringu i ewentualnie noclegów. Imprezy mogą przybierać formy spotkań pracowników lub poszczególnych zespołów pracowników, które mogą uwzględniać różne formy aktywności integracyjnej, spotkań i wyjazdów okolicznościowych: np. przy okazji ważnej dla Spółki rocznicy, wydarzenia lub tradycyjnie obchodzonych świąt, np. wigilia firmowa, dzień kobiet lub jubileuszy, itp.

Podobnie sytuacja będzie wyglądała podczas spotkań szkoleniowych, które mają za zadanie podnieść kwalifikacje pracowników, co następnie przełoży się na jakość wykonywanej przez pracownika pracy, zmniejszenie potencjalnych nieprawidłowości w wykonywanych obowiązkach, a to z kolei spowoduje większe zadowolenia z pracy dla parownika i pracodawcy. Organizowanie ww. imprez przekłada się na osiągnięcie przez Spółkę przychodów lub zabezpieczenie jej źródeł przychodu. Wspominanie spotkania nie będą służyły zaspokojeniu prywatnych potrzeb pracowników Spółki.

Spółka ponosi i będzie ponosiła wydatki związane z zakupem kwiatów i drobnych upominków dla pracowników. Wydatki te poprawiają lub utrzymają pozytywną atmosferę w pracy i zmotywują innych pracowników do dalszego rozwoju. Zdarzają się również sytuacje, w których konieczne jest zakupienie wieńca pogrzebowego dla pracowników, byłych pracowników i ich rodzin.

Spółka chcąc wyróżnić się na tle innych pracodawców obecnych na rynku podejmowała i zamierza podejmować wiele inicjatyw w zakresie pozapłacowych benefitów dla pracowników. Jednym z nich jest dofinansowanie prywatnego ubezpieczenia medycznego, ubezpieczenia na życie oraz finansowanie posiłków w formie bufetu dla pracowników. Finansowanie posiłków pracownikom jest również związane z poprawą ich warunków pracy, gdyż Spółka jako zakład produkcyjny ma różnego rodzaju warunki pracy, w tym pracę w chłodniach, mroźniach, warunkach trudnych panujących na halach produkcyjnych.

Mając na uwadze powyższe przepisy prawa oraz opis sprawy, należy wskazać, że poniesione przez Spółkę wydatki na przekazanie wyrobów gotowych produkowanych przez Spółkę nie stanowią wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą i nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT. Wynika to z faktu, że Spółka w celu zapoznania kontrahentów z posiadanym asortymentem produktów oferowanych do sprzedaży przekazywała kontrahentom próbki, jak również na cele działalności różnych instytucji oraz lokalne imprezy. Przekazywanie ich daje możliwość rozpowszechnienia posiadanych produktów co niewątpliwie może przyczynić się do wzrostu osiąganych przychodów.

Zatem Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1 należało uznać za prawidłowe.

Również wydatki ponoszone na organizacje imprez o charakterze motywacyjnym, integracyjnym lub szkoleniowym dla pracowników Spółki nie stanowią wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą i nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek w myśl art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT. Koszty transportu, atrakcji, wynajęcia Sali lub restauracji, opłacenia cateringu i noclegu lub organizacji jubileuszy, ważnych wydarzeń, szkoleń itp. Przekładają się na osiąganie przez Spółkę przychodów lub zabezpieczenie jej źródła przychodu. Spółka ponosi ww. wydatki ze środków obrotowych. Ponoszenie tych wydatków ma na celu zbudowanie trwałych i silnych relacji między Spółką a jej pracownikami, poprawę efektywności i organizacji pracy, poprawę atmosfery w pracy oraz promowanie Spółki jako atrakcyjnego miejsca pracy. Dobre relacje wpływają na zwiększenie efektywności pracownika oraz wykonywania sumiennie swoich zadań.

W świetle powyższego Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 2 należało uznać za prawidłowe.

Jak wynika z wniosku Spółka ponosi również wydatki związane z zakupem kwiatów i drobnych upominków dla pracowników np. z okazji jubileuszu, ważnego wydarzenia osobistego lub zawodowego. Zdarza się, że Spółka ponosi również wydatki na zakup wieńców pogrzebowych dla pracowników, byłych pracowników i ich rodzin. Działania te mają na celu zaciśnienia więzi z pracownikami i utrzymaniem dobrych relacji z byłymi pracownikami. Wpływa to pozytywnie na wizerunek firmy. Wydatki te Spółka ponosi ze środków obrotowych. W związku z powyższym wydatki na okolicznościowe kwiaty i upominki dla pracowników i ich rodzin przekazane przez Spółkę nie stanowią wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą i nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek w myśl art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT.

Mając na uwadze powyższe przepisy prawa oraz opis sprawy Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 3 należało uznać za prawidłowe.

W odniesieniu do wydatków związanych z udzielonymi benefitami dla pracowników wskazać należy, że jak zawarli Państwo w opisie sprawy ponoszą i będą Państwo ponosić koszty w zakresie pozapłacowych benefitów dla pracowników. Zaliczają się do nich m.in. dofinansowanie prywatnego ubezpieczenia medycznego, ubezpieczenia na życie oraz finansowanie posiłków w formie bufetu dla pracowników. Wydatki te są związane z poprawą warunków pracowników. Korzystanie z ww. benefitów jest dobrowolne. Zasady ww. dofinansowań zostały określone w odrębnych regulaminach. Działania te wpływają pozytywnie na wizerunek firmy oraz na budowanie więzi pomiędzy pracodawcą a pracownikami i poczucie przynależności do organizacji. Ponoszenie ww. wydatków może wpływać motywująco na obecnych pracowników. Zatem wydatki związane z udzielonymi benefitami dla pracowników nie stanowią wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą i nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek w myśl art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT.

W świetle powyższego Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 4 należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

  • stanu faktycznego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia oraz
  • zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanego przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

W odniesieniu do powołanej przez Państwa interpretacji indywidualnej wskazać należy, że dotyczy ona konkretnej sprawy i konkretnego podatnika osądzonego w określonym stanie faktycznym i w tej sprawie rozstrzygnięcie w niej zawarte jest wiążące.

Podkreślenia wymaga fakt, że pełna weryfikacja okoliczności ponoszenia, zasadności i związku z prowadzoną działalnością wymienionych przez Państwa we wniosku wydatków możliwa będzie w postępowaniu dowodowym, które zastrzeżone jest dla innych trybów postępowania. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie jest bowiem uprawniony do przeprowadzenia postępowania dowodowego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00