Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 8 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.735.2023.1.MK

Skutki podatkowe wypłaty wynagrodzenia lektorowi uczelni wyższej na podstawie zawartej z nim umowy.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 listopada 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 30 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

(...), zwana w dalszej części wniosku „Wnioskodawcą”, jest niepubliczną uczelnią wyższą wpisaną do ewidencji uczelni niepublicznych prowadzonej przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego pod nr (...).

Wnioskodawca działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce i posiada osobowość prawną.

W ramach prowadzenia działalności w zakresie kształcenia studentów Wnioskodawca organizuje naukę języków obcych. W tym celu Wnioskodawca planuje zaangażować w charakterze nauczyciela akademickiego osobę fizyczną posiadającą odpowiednie wykształcenie, doświadczenie dydaktyczne i znajomość języka obcego, zwaną w dalszej części wniosku „Lektorem”.

Lektor ma stałe miejsce zamieszkania na terytorium Polski.

Zgodnie z danymi z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (dalej jako: „CEIDG”), Lektor:

jest ujęty w tej ewidencji jako przedsiębiorca,

rozpoczął wykonywanie działalności gospodarczej (…) 2016 r.,

posiada aktywny status indywidualnej działalności gospodarczej.

Ponadto, zgodnie z CEIDG, przeważającą działalnością gospodarczą Lektora (według Polskiej Klasyfikacji Działalności - PKD) jest działalność związana z tłumaczeniami (74.30.Z), natomiast wykonywana działalność gospodarcza to, między innymi, działalność związana z tłumaczeniami (74.30.Z), nauka języków obcych (85.59.A), pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane (85.59.B).

Wnioskodawca zaangażuje Lektora na podstawie pisemnej umowy zawartej na czas określony, w której zleci Lektorowi nauczanie języka obcego studentów z określonych roczników studiów i semestrów, w ramach zajęć przewidzianych programem studiów danego kierunku, uchwalonym przez senat Uczelni (Wnioskodawcy). Lektor ma status innej osoby prowadzącej zajęcia, w rozumieniu art. 63 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Zgodnie z postanowieniami tej umowy:

a)Lektor prowadzić będzie zajęcia z nauczania języka obcego w salach wykładowych zlokalizowanych w budynkach należących do Wnioskodawcy i wyznaczonych przez Wnioskodawcę;

b)godziny, w których Lektor prowadzić będzie nauczanie studentów oraz ich wymiar są ustalane przez Wnioskodawcę;

c)Lektor odbywać będzie konsultacje dydaktyczne w wymiarze godzinowym ustalonym przez Wnioskodawcę oraz przeprowadzać będzie zaliczenia i egzaminy studentów;

d)program nauczania języka obcego, który ma realizować Lektor, jest ustalany przez Wnioskodawcę i jest zgodny z sylabusem zatwierdzanym przez Wnioskodawcę;

e)tryb realizacji zajęć ze studentami oraz odbywania konsultacji dydaktycznych ze studentami określa Wnioskodawca;

f)przy wykonywaniu umowy Lektor zobowiązuje się do pełnej współpracy z Wnioskodawcą w celu zapewnienia jej należytej realizacji, w szczególności przez uwzględnianie uwag i zastrzeżeń zgłaszanych przez Wnioskodawcę, mających na celu prawidłowe jej wykonanie;

g)Lektor jest zobowiązany niezwłocznie informować Wnioskodawcę o wszelkich zdarzeniach, które mogą uniemożliwić lub utrudnić wykonanie przedmiotu umowy zgodnie z sylabusem i treścią umowy, oraz zgłaszać propozycje mające na celu minimalizowanie negatywnych skutków tych zdarzeń na prawidłowy tok studiów;

h)Lektor otrzymuje ustalone wynagrodzenie w wysokości i w czasie ustalonym w umowie;

i)Lektor zobowiązuje się do prowadzenia komunikacji zdalnej ze studentami wyłączenie z wykorzystaniem udostępnionego przez Wnioskodawcę adresu e-mail (...) lub za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego przez Wnioskodawcę.

Odpowiedzialność Lektora w stosunku do osób trzecich za wykonywanie i rezultat wykonywania umowy, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, została wyłączona, ponieważ zgodnie z umową taką odpowiedzialność ponosi wyłącznie Wnioskodawca. Zgodnie z umową, która będzie zawarta przez Wnioskodawcę z Lektorem, w przypadku nienależytego wykonania umowy przez Lektora, przez co rozumie się w szczególności przeprowadzenie zajęć ze studentami w sposób lub w zakresie niezgodnym z sylabusem zajęć, Wnioskodawca ma prawo do naliczenia Lektorowi kar umownych. Wnioskodawca zachowuje prawo do dochodzenia odszkodowania uzupełniającego, gdy wartość kar umownych będzie niższa od wartości powstałej szkody. Dochodzenie roszczeń jest możliwe do wysokości powstałej szkody. Powyższe oznacza, że Lektor z tytułu wykonywania czynności na podstawie umowy zawartej z Wnioskodawcą oraz za ich rezultat ponosi odpowiedzialność w stosunku do Wnioskodawcy.

Ponadto umowa, która ma być zawarta przez Wnioskodawcę z Lektorem nie zawiera żadnych postanowień, które powodowałyby powstanie po stronie Lektora ryzyka gospodarczego związanego z zawarciem tej umowy, w szczególności w zakresie uzależnienia wypłaty Lektorowi wynagrodzenia ustalonego w umowie od wyniku finansowego Wnioskodawcy czy też otrzymania przez Wnioskodawcę od studentów należnych opłat za studia (czesnego).

Umowa, którą Wnioskodawca ma zawrzeć z Lektorem wskazuje w szczególności jakiego rodzaju czynności (usługi) Lektor ma wykonać oraz jakie wynagrodzenie będzie należne Lektorowi. Oznacza to, że do tej umowy, na podstawie art. 750 Kodeksu cywilnego, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu.

Wnioskodawca przy wypłacie wynagrodzenia należnego Lektorowi na podstawie tej umowy zamierza postępować zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako: „Ustawa PIT”).

Wnioskodawca, jako podmiot będący osobą prawną, która dokonywać będzie świadczeń (wypłat wynagrodzenia) z tytułu działalności wykonywanej przez Lektora na rzecz Lektora (osoba mająca miejsce zamieszkania na terytorium Polski) osobiście na podstawie umowy zlecenia (czyli działalności, o której mowa w art. 13 pkt 8) jako płatnik będzie pobierać, z tytułu opisanej powyżej umowy zawartej przez Wnioskodawcę z Lektorem, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 tej ustawy oraz o potrącone w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b tej ustawy, najniższą stawkę podatkową określoną w skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 tej ustawy.

Pytanie

Czy Wnioskodawca dokonując wypłat wynagrodzenia Lektorowi na podstawie umowy, która będzie zawarta przez Wnioskodawcę z Lektorem, będzie zobowiązany pobierać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, stosując do dokonywanych wypłat wynagrodzenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 tej ustawy oraz o potrącone w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b tej ustawy, najniższą stawkę podatkową określoną w skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 tej ustawy?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 2 i 3 Ustawy PIT, źródło przychodów w postaci działalności wykonywanej osobiście (pkt 2 tego artykułu) jest odrębnym źródłem przychodów w stosunku do pozarolniczej działalności gospodarczej (pkt 3 tego artykułu).

Pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej zostało zdefiniowane w art. 5a pkt 6 Ustawy PIT, zgodnie z którym za taką działalność uważa się działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1, 2 i 4-9, a zatem w szczególności nie są zaliczane do źródła przychodów w postaci działalności wykonywanej osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 2 Ustawy PIT).

Zatem, aby można było mówić o pozarolniczej działalności gospodarczej jako o źródle przychodów wskazanym w art. 10 ust. 1 pkt 3 Ustawy PIT działalność ta musi spełniać następujące przesłanki:

musi być zarobkowa, czyli dająca możliwość wygenerowania zysku w celu zapewnienie określonego dochodu. Jednak nawet ewentualna strata będąca wynikiem działalności nastawionej na zysk nie pozbawia działalności takiego zarobkowego charakteru, gdyż istotny jest tu sam zamiar osiągnięcia dochodu,

musi być wykonywana w sposób ciągły, co oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania, wiążący się z planowym charakterem działań i ich realizacją,

musi być wykonywana w sposób zorganizowany czyli metodycznie, systematycznie, w sposób uporządkowany, przebiegając według planu,

musi być prowadzona we własnym imieniu.

Jednakże, nawet jeśli spełnione są wskazane powyżej przesłanki pozwalające na uznanie, że mamy do czynienia z działalnością gospodarczą, a tym samym, że źródłem przychodów dla osoby wykonującej taką działalność jest źródło wskazane w art. 10 ust. 1 pkt 3 Ustawy PIT, to jednak działalność danej osoby nie będzie stanowiła pozarolniczej działalności gospodarczej jeśli wystąpi negatywna przesłanka wskazana w art. 5b ust. 1 Ustawy PIT.

Zgodnie bowiem z art. 5b ust. 1 Ustawy PIT, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności,

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Z powyższego wynika, że sam fakt zarejestrowania przez osobę fizyczną działalności gospodarczej w CEIDG nie przesądza o charakterze tych czynności wykonywanych przez osobę fizyczną, a co za tym idzie nie przesądza o automatycznym kwalifikowaniu uzyskiwanych z tego tytułu przychodów do źródła przychodów działalność gospodarcza.

O kwalifikacji przychodów z tytułu czynności wykonywanych przez osobę fizyczną decyduje rodzaj faktycznie wykonywanej działalności i przede wszystkim okoliczności (warunki), w jakich to wykonywanie się odbywa bez względu na jej zewnętrzną formę, w tym rodzaj umowy, na podstawie której czynności są wykonywane.

Zgłoszenie prowadzenia działalności gospodarczej do CEIDG nie jest samoistną przesłanką kwalifikacji prawnopodatkowej przychodów osoby, która taką działalność zgłosiła jako pochodzących ze źródła przychodów w postaci pozarolniczej działalności gospodarczej. Aby istotnie przychody uzyskiwane przez osobę fizyczną, która zgłosiła prowadzenie działalności gospodarczej do CEIDG, zakwalifikować do źródła, o którym jest mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 Ustawy PIT, nie może zaistnieć przesłanka negatywna zdefiniowana w art. 5b ust. 1 tej ustawy. Bowiem za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są warunki wskazane w art. 5b ust. 1 Ustawy PIT.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, zgodnie z umową, którą ma zawrzeć Wnioskodawca z Lektorem:

odpowiedzialność Lektora w stosunku do osób trzecich za wykonywanie i rezultat wykonywania umowy, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, została wyłączona, ponieważ zgodnie z umową taką odpowiedzialność ponosi wyłącznie Wnioskodawca;

w przypadku nienależytego wykonania umowy przez Lektora, przez co rozumie się w szczególności przeprowadzenie zajęć ze studentami w sposób lub w zakresie niezgodnym z sylabusem zajęć, Wnioskodawca ma prawo do naliczenia Lektorowi kar umownych;

Wnioskodawca zachowuje prawo do dochodzenia odszkodowania uzupełniającego, gdy wartość kar umownych będzie niższa od wartości powstałej szkody. Dochodzenie roszczeń jest możliwe do wysokości powstałej szkody.

Powyższe oznacza, że Lektor z tytułu wykonywania czynności na podstawie umowy zawartej z Wnioskodawcą oraz za ich rezultat ponosi odpowiedzialność wyłącznie w stosunku do Wnioskodawcy i nie ponosi odpowiedzialności wobec osób trzecich, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych. Taką odpowiedzialność wobec osób trzecich ponosi wyłącznie Wnioskodawca. Zatem spełniony będzie warunek określony w art. 5b ust. 1 pkt 1 Ustawy PIT.

Umowa ta przewiduje również, że:

Lektor prowadzić będzie zajęcia z nauczania języka obcego w salach wykładowych zlokalizowanych w budynkach należących do Wnioskodawcy i wyznaczonych przez Wnioskodawcę;

godziny, w których Lektor prowadzić będzie nauczanie studentów oraz ich wymiar są ustalane przez Wnioskodawcę;

program nauczania języka obcego, który ma realizować Lektor, jest ustalany przez Wnioskodawcę i jest zgodny z sylabusem zatwierdzanym przez Wnioskodawcę;

tryb realizacji zajęć ze studentami oraz odbywania konsultacji dydaktycznych ze studentami określa Wnioskodawca;

przy wykonywaniu umowy Lektor zobowiązuje się do pełnej współpracy z Wnioskodawcą w celu zapewnienia jej należytej realizacji, w szczególności przez uwzględnianie uwag i zastrzeżeń zgłaszanych przez Wnioskodawcę, mających na celu prawidłowe jej wykonanie.

Powyższe oznacza, że Lektor będzie wykonywać czynności, do których zobowiąże się w umowie zawartej z Wnioskodawcą, pod kierownictwem Wnioskodawcy oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez Wnioskodawcę, zatem spełniony będzie warunek określony w art. 5b ust. 1 pkt 2 Ustawy PIT.

Ponadto umowa, która ma być zawarta przez Wnioskodawcę z Lektorem nie zawiera żadnych postanowień, które powodowałyby powstanie po stronie Lektora ryzyka gospodarczego związanego z zawarciem tej umowy, w szczególności w zakresie uzależnienia wypłaty Lektorowi wynagrodzenia ustalonego w umowie od wyniku finansowego Wnioskodawcy czy też otrzymania przez Wnioskodawcę od studentów czesnego. Lektor, zgodnie z umową, otrzymuje ustalone wynagrodzenie w wysokości i w czasie ustalonym w umowie. Ryzyko gospodarcze polegające na terminowym uzyskaniu opłat od studentów (czesnego), sprawnością urządzeń będących na wyposażeniu pomieszczeń Wnioskodawcy, w których Lektor prowadzić będzie zajęcia, wywiązaniu się z obowiązków Wnioskodawcy wynikających z umów zawartych ze studentami o nauczanie na danym kierunku studiów, ponosi wyłącznie Wnioskodawca. Zatem spełniony będzie warunek określony w art. 5b ust. 1 pkt 2 Ustawy PIT.

Ponieważ w stosunku do umowy, która ma zostać zawarta przez Wnioskodawcę z lektorem, spełnione będą łącznie wszystkie warunki określone w art. 5b ust. 1 Ustawy PIT, składające się na negatywną przesłankę uznania, że czynności jakie Lektor będzie wykonywać na tej podstawie stanowią działalność gospodarczą, to przychód, który Lektor uzyska z tytułu wykonywania tej umowy nie będzie przychodem ze źródła wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 3 Ustawy PIT. Innymi słowy, Wnioskodawca nie będzie, na podstawie tej umowy, wypłacać na rzecz Lektora należności, które stanowić będą u Lektora przychód z tytułu wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej.

Umowa, którą Wnioskodawca ma zawrzeć z Lektorem wskazuje w szczególności jakiego rodzaju czynności (usługi) Lektor ma wykonać oraz jakie wynagrodzenie będzie należne Lektorowi. Oznacza to, że do tej umowy, na podstawie art. 750 Kodeksu cywilnego, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu.

Zgodnie z art. 13 pkt 8 lit. a Ustawy PIT, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 tej ustawy, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia uzyskiwane wyłącznie od osoby prawnej, z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9 tej ustawy.

Wnioskodawca posiada, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym, osobowość prawną, jest zatem osobą prawną, o której mowa jest w powołanym przepisie Ustawy PIT.

Aby dana aktywność zarobkowa mogła zostać uznana za działalność gospodarczą nie może spełniać łącznie warunków wymienionych art. 5b ust. 1 Ustawy PIT. Umowa, która ma zostać zawarta przez Wnioskodawcę z Lektorem, spełniać będzie łącznie wszystkie warunki określone w art. 5b ust. 1 Ustawy PIT.

Treść i faktyczny przebieg realizacji umowy, która ma zostać zawarta przez Wnioskodawcę z Lektorem, wskazuje na to, że spełnione będą przesłanki zawarte w art. 13 pkt 8 Ustawy PIT, a tym samym przychód osiągnięty przez Lektora na podstawie tej umowy Lektor zaliczać będzie do przychodów z działalności wykonywanej osobiście.

Nie ma przy tym znaczenia, że objęte tą umową czynności (nauczanie studentów języka obcego) są również przedmiotem prowadzonej przez Lektora pozarolniczej działalności gospodarczej, jak bowiem wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, Lektor prowadzi działalność gospodarczą, wpisaną do CEIDG, gdzie jako wykonywana działalność gospodarcza wskazana jest nauka języków obcych (Kod PKD: 85.59.A).

Zgodnie z art. 41 ust.1 Ustawy PIT, osoby prawne, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 8, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Ponieważ:

a)wynagrodzenie, które Wnioskodawca będzie wypłacać Lektorowi na podstawie przedmiotowej umowy stanowić będzie u tego Lektora przychód z działalności wykonywanej osobiście, o którym mowa jest w art. 10 ust. 1 pkt 2 Ustawy PIT,

b)umowa, którą Wnioskodawca ma zawrzeć z Lektorem wskazuje, w szczególności, jakiego rodzaju czynności (usługi) Lektor ma wykonać oraz jakie wynagrodzenie będzie należne Lektorowi, co oznacza, że do tej umowy, na podstawie art. 750 Kodeksu cywilnego, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu,

c)Wnioskodawca jest osobą prawną,

d)Lektor ma stałe miejsce zamieszkania w Polsce, zatem jest osobą, o której mowa jest w art. 3 ust. 1 Ustawy PIT

– to Wnioskodawca będzie zobowiązany wykonać obowiązki płatnika określone we wskazanym powyżej art. 41 ust. 1 Ustawy PIT.

Zatem na podstawie art. 41 ust. 1 Ustawy PIT Wnioskodawca dokonując wypłat wynagrodzenia Lektorowi na podstawie umowy, która będzie zawarta przez Wnioskodawcę z Lektorem, będzie zobowiązany pobierać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, stosując do dokonywanych wypłat wynagrodzenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 tej ustawy oraz o potrącone w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b tej ustawy, najniższą stawkę podatkową określoną w skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 tej ustawy.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00