Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.512.2023.7.AMA

Brak uznania Zainteresowanych za podatników podatku od towarów i usług w związku ze sprzedażą udziałów w dziesięciu działkach z udziałami w trzech drogach i działki z domem.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

14 września 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 12 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku uznania Zainteresowanych za podatników podatku od towarów i usług w związku ze sprzedażą udziałów w dziesięciu działkach z udziałami w trzech drogach i działki z domem. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 15 listopada 2023 r. (data wpływu 15 listopada 2023 r.) oraz – w odpowiedzi na ponowne wezwanie – pismem z 7 grudnia 2023 r. (data wpływu 13 grudnia 2023 r.).

Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowana będąca stroną postępowania:

Pani A.N.

(…);

2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

Pan R.W.

(…);

3)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

Pan B.W.

(…).

Opis zdarzenia przyszłego

Pani A.N., Pan R.W. i Pan B.W. (dalej określani jako „Zainteresowani”) posiadają miejsce zamieszkania na terytorium Polski i podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

Zainteresowani nie prowadzą zarejestrowanej działalności gospodarczej i nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT.

Majątek rodzinny Zainteresowanych obecnie znajduje się w rękach 3 właścicieli:

  • Pani A.N. (3/8 udziałów),
  • jej brata Pana R.W. (3/8 udziałów)
  • i wujka Pana B.W. (2/8 udziałów).

Według księgi wieczystej: (…) majątek rodzinny składa się z ośmiu działek (w tym działka z domem - połówka bliźniaka, który Zainteresowani obecnie sprzedali nie robiąc żadnych nakładów finansowych poza ogłoszeniami w Internecie).

Nieruchomość należała do dziadków Pani A.N. i Pana R.W. a rodziców Pana B.W., którzy mieli trójkę dzieci. Prowadzili tam gospodarstwo rolne (sprzedaż warzyw i kwiatów) do ok. 2007-2008 r. Później zrezygnowali i działka wraz z budynkami gospodarczymi i szklarniami stały puste.

Po śmierci męża Pani J.W.1 (babcia Pani A.N. i Pana R.W. a matka Pana B.W.) podzieliła działkę na mniejsze.

W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przyjętym uchwałą z 23 października 2007 r. ze zmianą przyjętą Uchwałą Rady Miejskiej w (…) Nr (…) z (…) niżej wymienione działki pełnią funkcję:

  • 1 – 1U/MN - tereny usług, 

– 6KDPJ - ulice pieszo-jezdne,

  • 2 – 1U/MN - tereny usług,
  • 3 – 1U/MN - tereny usług,
  • 4 – 1U/MN - tereny usług,

– 6KDPJ - ulice pieszo-jezdne.

Ponadto, działka nr 4 w części objęta jest także miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla terenów kolejowych i posiada w części przeznaczenie podstawowe: tereny zabudowy mieszkaniowej, jednorodzinnej i tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej w budynkach mieszczących maksimum 4 lokale mieszkalne.

Natomiast w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla terenów kolejowych przyjętym Uchwałą Rady Miejskiej w (…) Nr  (…) działki oznaczone numerami 5, 6, 7 i 8 mają ustaloną funkcję podstawową: tereny zabudowy mieszkaniowej, jednorodzinnej i tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej w budynkach mieszczących maksimum 4 lokale mieszkalne. Z kolei zgodnie z wypisem z rejestru gruntów działki o następujących numerach stanowią:

  • 1 - grunty zbudowane (dom),
  • 2 - grunty rolne zabudowane (budynki gospodarcze, szklarnie),
  • 3 - grunty rolne zabudowane (budynki gospodarcze, szklarnie),
  • 4 - grunty rolne zabudowane (droga),
  • 5 - grunty orne, sady,
  • 6 - grunty orne, sady,
  • 7 - sady (droga),
  • 8 - sady.

Po śmierci J.W.1 w 2018 r. odbyła się sprawa sądowa o podział spadku (zmarła zostawiła testament), przed zakończeniem sprawy zmarła ciocia A.N. i R.W. a siostra B.W.) (09/2021), a później ojciec A.N. i R.W. a brat B.W. (10/2021).

Pani A.N. i Pan R.W odziedziczyli dom po ojcu (jedna połówka bliźniaka), który został sprzedany w listopadzie 2022 r. (nie dokonywali tam żadnych remontów, podłączeń i inwestycji na tym domu). Następnie w marcu 2023 r. wujek Pan B.W. przekazał Pani A.N. i jej bratu udziały (babci) J.W.1 (5/8) w nieruchomościach objętych księgą wieczystą (…) - w wyniku wykonania zobowiązania wynikającego z zapisu zwykłego. Na dwóch działkach: 2 o pow. (…) ha i 3 o pow. (…) ha znajdowały się budynki gospodarcze i osiem szklarni. Z uwagi na niebezpieczeństwo zawalenia nieużywanych i niszczejących od prawie 15 lat budynków usługowo-gospodarczych i szklarni Zainteresowani zgłosili rozbiórkę. Obecnie trwa rozbiórka prowadzona przez specjalistyczną firmę, która rozliczy odebrany złom za właścicieli gruntów w Urzędzie Skarbowym (wystawi zgłoszenia PCC i zapłaci za każdego właściciela proporcjonalnie do posiadanych przez niego udziałów w działkach 2% podatek od wartości sprzedanego przez nich złomu na rzecz firmy).

Po dokonaniu rozbiórki Zainteresowani zamierzają podzielić działki na mniejsze: działkę 3 na dwie działki, a działkę 2 na ok. pięć mniejszych plus droga.

Po skończeniu rozbiórki szklarni i budynków gospodarczych i po dokonaniu podziału ww. działek Zainteresowani zamierzają sprzedać działki razem z udziałem w drogach wewnętrznych. Przedmiotowe działki nie będą uzbrajane.

Jedynym nakładem finansowym w przypadku sprzedaży tych działek będzie danie ogłoszenia w Internecie, ewentualnie przez biuro pośrednictwa nieruchomościami.

Pozostałe działki (w sadzie) - 5, 6, 8 Zainteresowani planują sprzedać bez robienia jakichkolwiek inwestycji (na jednej działce jest studnia) wraz z udziałami w drodze - działka 7. Zainteresowani nie zamierzają doprowadzać tam mediów. Jedynym nakładem ze strony właścicieli gruntów będzie dodanie ogłoszenia w Internecie.

Zainteresowani nie prowadzą działalności gospodarczej (Pani A.N. i Pan R.W. pracują na etat, wuj B.W. jest emerytem).

W sumie Zainteresowani zamierzają sprzedać ok. dziesięć działek z udziałami w trzech drogach i działkę z domem. Zamiarem Zainteresowanych jest jedynie sprzedanie swoich udziałów w nieruchomości nabytej w drodze spadku (dziedziczenia ustawowego oraz przekazania w wyniku wykonania zobowiązania wynikającego z zapisu zwykłego) i pozyskanie w ten sposób środków finansowych potrzebnych na cele prywatne. Zainteresowani nie udzielali i nie zamierzają udzielać potencjalnemu nabywcy lub nabywcom lub innym podmiotom pełnomocnictwa (zgody, upoważnienia) w celu występowania w ich imieniu w sprawach dotyczących przedmiotowych działek. Poza opisanymi we wniosku transakcjami Zainteresowani nie wykonywali w ostatnich latach innych transakcji zbycia nieruchomości. Zainteresowani nie prowadzą zarejestrowanej działalności gospodarczej i nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego

Wskazali Państwo, że tylko działki opisane we wniosku są przedmiotem Państwa wątpliwości.

  • jedna działka z domem - 1, która została już sprzedana,
  • dziesięć działek niezabudowanych:
  • 2, która zostanie podzielona w sumie na pięć działek i drogę,
  • 3, która zostanie podzielona na dwie działki,
  • 5,
  • 6,
  • 8,
  • dwie drogi:
  • działka 7,
  • z działki 2 zostanie wyodrębniona droga wewnętrzna i połączona z drogą na działce 4 (zostanie połączona w jedną działkę). 

Doprecyzowali Państwo także, że „Działka z domem”, będąca przedmiotem Państwa zapytania, to działka nr 1.

Działka odziedziczona bezpośrednio po ojcu Pani A.N. i Pana R.W. działka z domem (jedna połówka bliźniaka) nie jest przedmiotem zapytania.

Wszyscy Państwo, czyli zarówno Pani A.N., Pan R.W. jak też Pan B.W., posiadają udziały we wszystkich działkach będących przedmiotem wniosku (tj. odpowiednio 3/8, 3/8 i 2/8).

Pan B.W. na moment sprzedaży działki zabudowanej domem (działka 1) posiadał udziały w wysokości 2/8, (tak jak w pozostałych działkach będących przedmiotem wniosku).

Od momentu wejścia w posiadanie przedmiotowych nieruchomości Strona i pozostali Zainteresowani nie wykorzystywali przedmiotowych nieruchomości do prowadzenia działalności gospodarczej. Przedmiotowe działki służyły do celów osobistych, w szczególności do okazjonalnego spędzania czasu wolnego, rekreacji z rodziną, jako miejsce do spędzania części urlopu (czasu wolnego, weekendy).

Działki będące przedmiotem wniosku, nabyte w drodze spadku, nigdy nie były ani wynajmowane czy dzierżawione ani oddane w używanie na podstawie żadnych innych umów.

Wszystkie przedmiotowe działki jeszcze przed ich nabyciem przez Stronę postępowania i Zainteresowanych były już objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Ani Strona ani Zainteresowani nie brali żadnego udziału w procesie opracowywania i uchwalania MPZP. W szczególności nie wnioskowali o uchwalenie MPZP oraz nie wnioskowali o określenie konkretnego przeznaczenia dla obszaru, na którym znajdują się działki będące przedmiotem wątpliwości.

Planowany podział działek nr 2 i 3 miałby zostać dokonany w celu sprzedaży majątku osobistego (stanowiącego majątek rodzinny) nabytego w drodze spadku w wyniku dziedziczenia ustawowego i zapisu zwykłego i pozyskania w ten sposób środków finansowych potrzebnych na cele prywatne.

Poza daniem ogłoszenia w Internecie i ewentualnie współpracą z jednym biurem pośrednictwa sprzedaży nieruchomości Zainteresowani nie zamierzają podejmować żadnych innych aktywnych działań marketingowych w zakresie obrotu nieruchomościami, wykraczających poza zwykłe formy ogłoszenia - związanych ze znalezieniem kupca zainteresowanego zakupem działek.

Ani Strona ani Zainteresowani nie pozyskiwali i nie będą pozyskiwać do momentu planowanej sprzedaży tych działek jakichkolwiek decyzji lub pozwoleń na budowę dla przedmiotowych działek.

Jak wynika z treści przedmiotowego wniosku Zainteresowani nie dokonywali ani nie będą dokonywać jakichkolwiek czynności mających na celu zwiększenie wartości działek w szczególności nie dokonywali i nie będą dokonywać nakładów na uzbrojenie tych działek czy wybudowanie na działkach jakichkolwiek budynków lub budowli.

Zarówno Strona jak i Zainteresowani nie zamierzają zawierać z przyszłym nabywcą/przyszłymi nabywcami nieruchomości umowy przedwstępnej sprzedaży.

Wskazaliście Państwo także 11 września 2011 r. jako datę śmierci dziadka Pani A.N. i Pana R.W., a ojca Pana B.W.

Spadek po M.W. nabyli żona J.W.1 oraz dzieci J.W.2, B.W. i S.W.(ojciec A.N. i R.W.) każde z nich po % części.

Zarówno Strona postępowania jak i Zainteresowani nie będący stroną postępowania nie posiadają innych nieruchomości przeznaczonych w przyszłości do sprzedaży - poza opisanymi we wniosku.

Pytanie

Czy w związku ze sprzedażą udziałów w dziesięciu działkach z udziałami w trzech drogach i działki z domem Zainteresowani będą działali jako podatnicy podatku od towarów i usług?

Stanowisko Zainteresowanych w sprawie

Zasady opodatkowania podatkiem od towarów i usług określa ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej w skrócie u.p.t.u.).

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 u.p.t.u. opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega „odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju”.

Art. 7 ust. 1 u.p.t.u. stanowi, że „Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...)”.

Na podstawie art. 2 pkt 6 u.p.t.u. przez towary rozumie się „rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii”.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 u.p.t.u. „Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności”.

Natomiast zgodnie z art. 15 ust. 2 u.p.t.u. „Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych”.

Opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają czynności, w przypadku których łącznie spełnione są dwa warunki - przedmiotowy i podmiotowy.

Warunek przedmiotowy sprowadza się do ustalenia, czy dana czynność mieści się w katalogu czynności opodatkowanych podatkiem VAT wskazanych w art. 5 ust. 1 u.p.t.u. W katalogu tym wskazano m.in. odpłatną dostawę towarów na terytorium kraju. Dostawa towarów to przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Jedną z form dostawy towarów jest umowa sprzedaży. Za towary uznaje się rzeczy (ruchome i nieruchome) oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Towarem są zatem również niezbudowane działki gruntu. W związku z tym należy przyjąć, że sprzedaż działek gruntu stanowi odpłatną dostawę towarów. W przypadku sprzedaży działek gruntu spełniony jest warunek przedmiotowy.

Z kolei warunek podmiotowy sprowadza się do ustalenia, czy dana czynność jest wykonywana przez podmiot działający w charakterze podatnika VAT. Definicję działalności gospodarczej na potrzeby podatku VAT zawiera art. 15 ust. 2 u.p.t.u. Działalność gospodarcza obejmuje m.in. wszelką działalność handlowców. Ogólnie można stwierdzić, że podatnikiem VAT w związku ze sprzedażą nieruchomości będzie osoba fizyczna, które sprzedając nieruchomości czyni to tak jak profesjonalny podmiot zajmujący się działalnością handlową w zakresie sprzedaży nieruchomości. Oznacza to, że jeśli osoba fizyczna w celu dokonania sprzedaży nieruchomości podejmie aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami i zaangażuje w to środki podobne do wykorzystywanych przez podmioty zajmujące się działalnością handlową w zakresie obrotu nieruchomościami, to należy uznać że wykonuje ona działalność gospodarczą i jest podatnikiem VAT. Natomiast sprzedaż nieruchomości realizowana w ramach zarządu majątkiem prywatnym nie stanowi działalności gospodarczej, a w konsekwencji nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

W zakresie wykładni art. 15 ust. 2 u.p.t.u. oraz ustalenia znaczenia pojęcia „działalności gospodarczej” na gruncie podatku VAT cenne wskazówki można odnaleźć w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i sądów administracyjnych oraz w interpretacjach indywidualnych.

W wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 września 2011 r. (sygn. C-180/10) wskazano:

„Osoby fizycznej, która prowadziła działalność rolniczą na gruncie nabytym ze zwolnieniem z podatku od wartości dodanej i przekształconym wskutek zmiany planu zagospodarowania przestrzennego niezależnej od woli tej osoby w grunt przeznaczony pod zabudowę, nie można uznać za podatnika podatku od wartości dodanej w rozumieniu art. 9 ust. 1 i art. 12 ust. 1 dyrektywy 2006/112 kiedy dokonuje ona sprzedaży tego gruntu, jeżeli sprzedaż ta następuje w ramach zarządu majątkiem prywatnym tej osoby. Natomiast jeżeli osoba ta w celu dokonania wspomnianej sprzedaży podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi dyrektywy 2006/112, należy uznać ją za podmiot prowadzący „działalność gospodarczą” w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku od wartości dodanej”.

W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 6 lipca 2018 r. (sygn. I FSK 1716/16) wskazano, że „Na tej podstawie przyjmuje się, że przy ocenie działalności osoby sprzedającej nieruchomości należy uwzględniać czynności podejmowane na poszczególnych etapach aktywności sprzedającego w ich całokształcie. Należy przede wszystkim mieć na uwadze te elementy, które łączą się z nakładami inwestycyjnymi wykraczającymi poza standardowe działania zarządu majątkiem prywatnym. To, czy dana osoba fizyczna sprzedając działki budowlane działa w charakterze podatnika prowadzącego handlową działalność gospodarczą (jako handlowiec) wymaga ustalenia, że jej działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną), czego przejawem jest taka aktywność tej osoby w zakresie obrotu nieruchomościami, która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną (np. nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zagospodarowania terenu (zabudowy), czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług developerskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze). Przy czym na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg powyżej przykładowo przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu zaistnienia pojedynczych z tych okoliczności (...)”.

Informacji Skarbowej z 10 czerwca 2019 r. (sygn. 0115-KDIT1-3.4012.254.2019.1.AT) wskazano: „Zatem w kwestii opodatkowania dostawy gruntów istotne jest to, czy zbywca w celu dokonania jego sprzedaży, podjął aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, co skutkuje koniecznością uznania go za podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku od towarów i usług, czy też sprzedaż nastąpiła w ramach zarządu majątkiem prywatnym. Zwykłe nabycie lub sprzedaż rzeczy nie stanowi wykorzystywania w sposób ciągły majątku rzeczowego w celu uzyskania z tego tytułu dochodu w rozumieniu art. 9 ust. 1 Dyrektywy (a tym samym art. 15 ust. 2 ustawy) jako, że jedynym przychodem z takich transakcji może być ewentualny zysk ze sprzedaży tej rzeczy. Dodatkowo należy wskazać, że działalność gospodarcza powinna cechować się stałością, powtarzalnością i niezależnością jej wykonywania, bowiem związana jest z profesjonalnym obrotem gospodarczym. Nie jest natomiast działalnością handlową, a zatem i gospodarczą, sprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty w celu jego odprzedaży i nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą”.

W interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23 kwietnia 2019 r. (sygn. 0114-KDIP1-2.4012.200.2019.1.RM) wskazano: „Podkreślić przy tym należy, że pod pojęciem „handel” należy rozumieć dokonywany w sposób zorganizowany zakup towarów w celu ich odsprzedaży. Jeżeli zatem dana czynność została wykonana poza zakresem działań producenta, handlowca, usługodawcy, pozyskującego zasoby naturalne, rolnika, czy wykonującego wolny zawód to w świetle cytowanego powyżej art. 15 ust. 2 ustawy nie można podmiotu dokonującego dostawy uznać za podatnika VAT z tytułu wykonania takiej czynności. Nie jest natomiast działalnością handlową, a zatem i gospodarczą sprzedaż majątku osobistego. Majątek taki nabywany jest bowiem na własne potrzeby danej osoby, a nie z przeznaczeniem do działalności gospodarczej, w tym handlowej, a zatem jego sprzedaż zarówno w całości jak i w częściach, jednemu lub wielu nabywcom, z zyskiem lub bez, nie może być uznana za działalność handlową ze skutkiem w postaci uznania tej osoby za podatnika VAT”.

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Zainteresowanych, sprzedaż udziałów w dziesięciu działkach z udziałem w drogach i działki z domem nie będzie miała cech działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 u.p.t.u., a w konsekwencji sprzedaż tych udziałów nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. Podejmowane przez Zainteresowanych czynności w zakresie sprzedaży udziałów w nieruchomości nie będą miały cech profesjonalnej działalności handlowej w zakresie obrotu nieruchomościami.

Z działalnością gospodarczą mamy do czynienia, jeśli osoba fizyczna w celu dokonania sprzedaży nieruchomości podejmie aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami i zaangażuje w to środki podobne do wykorzystywanych przez podmioty zajmujące się działalnością handlową w zakresie obrotu nieruchomościami. Działalność gospodarcza w zakresie obrotu nieruchomościami cechuje się podejmowaniem szeregu działań związanych z nieruchomością i przygotowaniem jej do sprzedaży.

Zainteresowani uważają, że nie podejmowali i nie będą podejmować tego typu działań. W szczególności za takie działanie nie należy uznawać planowanego podziału działki nr 2 i 3, gdyż takie działania przy sprzedaży nieruchomości są często praktykowane i nie mogą przesądzać, że sprzedaż działek ma cechy działalności gospodarczej. Co więcej planowany podział tych działek jest dokonywany w celu sprzedaży majątku osobistego nabytego w drodze spadku (stanowiącego majątek rodzinny) i pozyskanie w ten sposób środków finansowych potrzebnych na cele prywatne.

Ponadto, Zainteresowani nie dokonywali jakichkolwiek czynności mających na celu zwiększenie wartości działek. Nie dokonywali nakładów na uzbrojenie tych działek czy wybudowanie na działkach jakichkolwiek budynków lub budowli. Nie pozyskiwali jakichkolwiek decyzji lub pozwoleń dotyczących tych działek. Zainteresowani nigdy nie udzielali i nie zamierzają udzielać potencjalnemu nabywcy lub nabywcom lub innym podmiotom pełnomocnictw (zgód, upoważnień) w celu występowania w ich imieniu w sprawach dotyczących przedmiotowych działek. Jedynie z uwagi na niebezpieczeństwo zawalenia nieużywanych i niszczejących od prawie 15 lat budynków usługowo-gospodarczych i szklarni znajdujących się na dwóch działkach nr 2 i 3 Zainteresowani zgłosili do Starostwa rozbiórkę, a Starostwo wydało zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu wobec zgłoszonego wniosku. Zatem działania podejmowane w stosunku do tych działek nie będą wykraczać poza typowe działania właściciela/współwłaściciela, któremu zależy na jak najlepszym utrzymaniu swojego majątku.

Należy również wskazać, że także inne okoliczności sprzedaży nieruchomości wskazują na to, że Zainteresowani nie prowadzą działalności handlowej w zakresie sprzedaży nieruchomości. Podejmowane przez Zainteresowanych czynności w zakresie sprzedaży udziałów w nieruchomości nie będą realizowane w sposób powtarzalny i regularny, co jest typowe dla działalności handlowej w zakresie sprzedaży nieruchomości. Nabycie udziałów w nieruchomości przez Zainteresowanych nastąpiło w drodze spadku po babci/matce. Taki sposób nabycia wyraźnie wskazuje, że wiązało się ono ściśle z przekazaniem własności nieruchomości w ramach rodziny. Z punktu widzenia Zainteresowanych nabycie udziałów w nieruchomości nie miało cech działalności handlowej w zakresie sprzedaży nieruchomości, gdyż nie było to nabycie nieruchomości w celu ich odsprzedaży. Sprzedaż przedmiotowych udziałów jest jedynie przejawem zwykłego zarządu majątkiem prywatnym, a Zainteresowani nie prowadzą działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży nieruchomości.

Ponadto podkreślić należy, że działki nie były i nie będą w żaden sposób wykorzystywane przez Zainteresowanych do prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej ani nie były też dzierżawione. Zatem nie można mówić o związku między tą nieruchomością i jej sprzedażą a jakąkolwiek pozarolniczą działalnością gospodarczą wykonywaną przez Zainteresowanych. Zdaniem Zainteresowanych sprzedaż udziałów w dziesięciu działkach z udziałem w drogach i działki z domem nie będzie wykonywana w ramach działalności gospodarczej, ale w ramach zwykłego zarządu majątkiem prywatnym. Zainteresowani nabyli udziały w tej nieruchomości w drodze spadku po babci/matce (na podstawie dziedziczenia ustawowego i zapisu zwykłego). Grunty te stanowiły majątek rodzinny przekazywany z pokolenia na pokolenie. Działania podejmowane w stosunku do tych działek nie wykraczały poza typowe działania właściciela/współwłaściciela, któremu zależy na jak najlepszym utrzymaniu swojego majątku. Zainteresowani nie podejmowali żadnych szczególnych, uporządkowanych lub profesjonalnych działań mających na celu dokonanie sprzedaży tych działek.

W związku z tym, w opinii Zainteresowanych, sprzedaż udziałów w tych działkach należy uznać za wykonywaną przez Zainteresowanych w ramach zwykłego zarządu majątkiem prywatnym i nie podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.

Również ewentualne poszukiwanie kupca zainteresowanego nabyciem działek przy udziale biura nieruchomości nie może być w dzisiejszych czasach uznawane za charakterystyczne dla działalności gospodarczej. Potwierdza to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 14 czerwca 2018 r. (sygn. I SA/Łd 174/18), w którym stwierdzono: „W szczególności, zdaniem sądu, jeśli dana osoba zamierza podjąć działalność w zakresie handlu nieruchomościami, to zazwyczaj nie zleca sprzedaży nieruchomości pośrednikowi. Trudno bowiem w takim przypadku mówić, że sprzedający jest aktywnym handlowcem. Przeciwnie, zlecenie wyszukania nabywców pośrednikowi świadczy o bierności sprzedawcy, a nie o aktywności. Jego aktywność sprowadza się do podpisania umowy z pośrednikiem. (...) Wydaje się, że aktualnie od zawodowego handlowca nieruchomościami należałby oczekiwać np. profesjonalnie przygotowanej strony internetowej prezentującej oferowane do sprzedaży nieruchomości, a nie zlecanie sprzedaży pośrednikowi (...)”.

W związku z powyższym, zdaniem Zainteresowanych należy stwierdzić, że w zakresie sprzedaży udziałów w przedmiotowej nieruchomości Zainteresowani nie będą działali jako podatnicy VAT w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 u.p.t.u.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), zwaną dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do treści art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Towarem jest także udział w prawie własności. Jest to zgodne z normami unijnymi, bowiem w myśl art. 15 ust. 2 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 z 11 grudnia 2006 r. s. 1 ze zm.), zwanej dalej „Dyrektywą 2006/112/WE”:

Państwa członkowskie mogą uznać za rzeczy:

1)określone udziały w nieruchomości,

2)prawa rzeczowe dające ich posiadaczowi prawo do korzystania z nieruchomości,

3)udziały i inne równoważne udziałom tytuły prawne dające ich posiadaczowi prawne lub faktyczne prawo własności lub posiadania nieruchomości lub jej części.

Należy jednak zauważyć, że nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu musi być wykonywana przez podmiot o statusie podatnika działającego w takim charakterze w odniesieniu do tej czynności.

Według art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik.

Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym.

Analizując powyższe przepisy należy stwierdzić, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Właściwym zatem jest wykluczenie osób fizycznych z grona podatników w przypadku, gdy dokonują sprzedaży, przekazania, bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży, bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej.

W kontekście powyższych rozważań nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej, czy zarejestrowanej działalności gospodarczej, a tylko np. wyzbywa się majątku osobistego. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

W tym miejscu podkreślić należy, że pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie analizowanych przepisów ustawy, jednakże wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy, w której zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen V. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę, będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego. Przykładem takiego wykorzystania nieruchomości mogłoby być np. wybudowanie domu dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Potwierdzone to zostało również w wyroku TSUE z 21 kwietnia 2005 r., sygn. akt C-25/03 Finanzamt Bergisch Gladbach v. HE, który stwierdził, że majątek prywatny to mienie wykorzystywane dla zaspokojenia potrzeb własnych.

Problem odnoszący się do rozstrzygnięcia, czy sprzedaż nieruchomości jest sprzedażą majątku osobistego, czy też stanowi sprzedaż realizowaną przez podatnika prowadzącego w tym zakresie działalność gospodarczą, była przedmiotem orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych Jarosław Słaby przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) oraz Emilian Kuć i Halina Jeziorska-Kuć przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C-181/10).

Z ww. orzeczenia wynika m.in., że osoby fizycznej, która prowadziła działalność rolniczą na gruncie nabytym ze zwolnieniem z podatku od wartości dodanej i przekształconym wskutek zmiany planu zagospodarowania przestrzennego niezależnej od woli tej osoby w grunt przeznaczony pod zabudowę, nie można uznać za podatnika podatku od wartości dodanej w rozumieniu art. 9 ust. 1 i art. 12 ust. 1 dyrektywy 112, zmienionej dyrektywą 2006/138/WE, kiedy dokonuje ona sprzedaży tego gruntu, jeśli sprzedaż ta następuje w ramach zarządu majątkiem prywatnym tej osoby.

Ponadto, Trybunał orzekł, że liczba i zakres transakcji sprzedaży nie ma charakteru decydującego i nie może stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania dyrektywy, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą. Trybunał stwierdził, że dużych transakcji sprzedaży można dokonywać również jako czynności osobistych.

Podobnie okoliczność, iż przed sprzedażą zainteresowany dokonał podziału gruntu na działki w celu osiągnięcia wyższej ceny łącznej sama z siebie, nie jest decydująca. Nie ma takiego charakteru również długość okresu, w jakim te transakcje następowały, ani wysokość osiągniętych z nich przychodów. Całość powyższych elementów może bowiem odnosić się do zarządzania majątkiem prywatnym zainteresowanego.

Trybunał wyjaśnił, że inaczej jest w wypadku, gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi dyrektywy. Przykładowo podane zostały działania polegające na uzbrojeniu terenu albo na działaniach marketingowych. Działania takie nie należą do zakresu zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.

Przyjęcie, że dany podmiot sprzedając grunt działa w charakterze podatnika prowadzącego handlową działalność gospodarczą (jako handlowiec) wymaga ustalenia, czy jego działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną). Przejawem zaś takiej aktywności określonej osoby w zakresie obrotu nieruchomościami, która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną może być np.: nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działki, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy terenu, czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług deweloperskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym, na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg powyżej przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu wystąpienia pojedynczych z nich.

Zatem w kwestii opodatkowania planowanej sprzedaży opisanych nieruchomości, istotne jest czy w świetle zaprezentowanego opisu sprawy w celu dokonania sprzedaży gruntów podjęli lub podejmą Państwo aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producenta, handlowca i usługodawcę w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, co skutkuje koniecznością uznania Zainteresowanych za podmioty prowadzące działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatników podatku od towarów i usług, czy też sprzedaż ta nastąpi w ramach zarządu majątkiem prywatnym.

Jak wynika z opisu sprawy, Zainteresowani, czyli Pani A.N., Pan R.W. i Pan B.W. nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT.

Są Państwo współwłaścicielami przedmiotowych działek, tj.:

  • jedna działka z domem - nr 1, która została już sprzedana,
  • dziesięć działek niezabudowanych przeznaczonych do sprzedaży:
  • działka nr 2 - grunty rolne zabudowane (budynki gospodarcze, szklarnie – przeznaczone do rozbiórki), działka ta zostanie podzielona w sumie na pięć działek i drogę,
  • działka nr 3 - grunty rolne zabudowane (budynki gospodarcze, szklarnie – przeznaczone do rozbiórki), działka ta zostanie podzielona na dwie działki,
  • działka nr 5 - grunty orne, sady,
  • działka nr 6 - grunty orne, sady,
  • działka nr 8 - sady.
  • dwie drogi przeznaczone do sprzedaży:
  • działka nr 7 - sady (droga),
  • z działki nr 2 zostanie wyodrębniona droga wewnętrzna i połączona w jedną drogę z drogą na działce nr 4 - stanowiącej grunty rolne zabudowane (drogę).

Państwa udział we współwłasności wszystkich ww. nieruchomości był/jest następujący:

  • Pani A.N. - 3/8 udziałów,
  • Pana R.W. - 3/8 udziałów,
  • Pana B.W. - 2/8 udziałów.

Udział w ww. nieruchomościach Pani A.N. i Pana R.W. nabyliście w spadku po babci, Pani J.W.1, a mamie Pana B.W., natomiast Pan B.W. otrzymał je w spadku po swoich rodzicach.

Państwa wątpliwości dotyczą kwestii czy w związku ze sprzedażą udziałów w dziesięciu działkach z udziałami w trzech drogach i działki z domem będą Państwo działali jako podatnicy podatku od towarów i usług.

Aby ocenić czy dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług, wymagana jest ocena każdorazowo odnosząca się do okoliczności faktycznych danej sprawy.

Jak już wyżej wskazano, istotnym dla określenia, czy w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy. Dopiero po zdefiniowaniu podmiotu jako podatnika VAT - co do zasady – mają, dla określenia jego praw i obowiązków, zastosowanie przepisy ustawy.

Na wstępie należy zatem ustalić, czy w odniesieniu do planowanej czynności sprzedaży udziałów w ww. dziesięciu działkach wraz z udziałami w drogach oraz w odniesieniu do dokonanej już sprzedaży działki z domem, każdy z Państwa jako współwłaściciel będzie spełniał przesłanki do uznania Go za podatnika podatku od towarów i usług.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że na dwóch działkach nr 2 i nr 3 zgłosili i rozpoczęli Państwo rozbiórkę budynków usługowo-gospodarczych i osiem szklarni z uwagi na niebezpieczeństwo zawalenia nieużywanych i niszczejących od prawie 15 lat obiektów. Po dokonaniu rozbiórki zamierzają Państwo podzielić ww. działki na mniejsze: działkę 3 na dwie działki, a działkę 2 na ok. pięć mniejszych plus droga.

Po skończeniu rozbiórki szklarni i budynków gospodarczych oraz po dokonaniu podziału ww. działek zamierzają Państwo sprzedać działki razem z udziałem w drogach wewnętrznych. Przedmiotowe działki nie będą uzbrajane. Jedynym nakładem finansowym w przypadku sprzedaży tych działek będzie danie ogłoszenia w Internecie, ewentualnie przez biuro pośrednictwa nieruchomościami.

Wskazali Państwo także, że działkę nr 1 z domem - połówka bliźniaka, sprzedali Państwo nie robiąc żadnych nakładów finansowych poza ogłoszeniami w Internecie.

Natomiast pozostałe działki (w sadzie) – nr 5, 6, 8 planują Państwo sprzedać bez robienia jakichkolwiek inwestycji (na jednej działce jest studnia) wraz z udziałami w drodze - działka nr 7. Nie zamierzają Państwo doprowadzać tam mediów. Jedynym Państwa nakładem będzie dodanie ogłoszenia w Internecie.

Planowany podział działek nr 2 i 3 miałby zostać dokonany w celu sprzedaży majątku osobistego (stanowiącego majątek rodzinny) nabytego w drodze spadku w wyniku dziedziczenia ustawowego i zapisu zwykłego i pozyskanie w ten sposób środków finansowych potrzebnych na cele prywatne.

Zaznaczenia również wymaga, że nie udzielali i nie zamierzają Państwo udzielać potencjalnemu nabywcy, nabywcom lub innym podmiotom pełnomocnictwa (zgody, upoważnienia) w celu występowania w Państwa imieniu w sprawach dotyczących przedmiotowych działek. Nie zamierzają Państwo także zawierać z przyszłym nabywcą/przyszłymi nabywcami nieruchomości umowy przedwstępnej sprzedaży.

Od momentu wejścia w posiadanie, działki służyły do celów osobistych, w szczególności do okazjonalnego spędzania czasu wolnego, rekreacji z rodziną, jako miejsce do spędzania części urlopu. Działki będące przedmiotem wniosku nigdy nie były ani wynajmowane czy dzierżawione ani oddane w używanie na podstawie żadnych innych umów.

Z wniosku wynika ponadto, że wszystkie przedmiotowe działki jeszcze przed ich nabyciem przez Państwa były już objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Nie brali Państwo żadnego udziału w procesie opracowywania i uchwalania MPZP. W szczególności nie wnioskowali Państwo o uchwalenie MPZP oraz nie wnioskowali o określenie konkretnego przeznaczenia dla obszaru, na którym znajdują się działki będące przedmiotem Państwa wątpliwości. Nie pozyskiwali Państwo i nie będą Państwo pozyskiwać do momentu planowanej sprzedaży jakichkolwiek decyzji lub pozwoleń na budowę dla przedmiotowych działek.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że skala Państwa zaangażowania w odniesieniu do przygotowania planowanej i dokonanej sprzedaży udziałów we wszystkich przedmiotowych działkach gruntu wraz z udziałami w drodze i udziałów w działce zabudowanej domem nr 1, nie wykracza poza ramy czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. W analizowanej sprawie brak jest przesłanek świadczących o takiej Państwa aktywności w przedmiocie sprzedaży opisanych we wniosku nieruchomości, która byłaby porównywalna do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem (brak przesłanek zawodowego – stałego i zorganizowanego charakteru takiej działalności). Nie wystąpił bowiem taki ciąg zdarzeń, który jednoznacznie przesądziłby, że sprzedaż przez Państwa udziałów w działce nr 1 z domem, w działce niezabudowanej nr 5, 6, 8 oraz w działkach, które powstaną po podziale działek nr 2 i nr 3 wraz z udziałami w drogach (tj. działka nr 7, nr 4 i jedna z działek wydzielonych z działki nr 2), wypełniła lub wypełni przesłanki działalności gospodarczej.

W odniesieniu do działek nr 2 i 3 podjęli Państwo jedynie działania mające na celu rozbiórkę niszczejących obiektów budowlanych, a następnie podział geodezyjny tych nieruchomości oraz ogłoszenie sprzedaży tych działek w Internecie, ewentualnie przez biuro pośrednictwa nieruchomościami. W przypadku natomiast sprzedanej działki 1 oraz przeznaczonych do sprzedaży działek 5, 6, 8, 7 i 4, poza daniem ogłoszenia w Internecie i ewentualnie współpracą z jednym biurem pośrednictwa sprzedaży nieruchomości, nie zamierzają Państwo podejmować żadnych innych aktywnych działań marketingowych w zakresie obrotu nieruchomościami, wykraczających poza zwykłe formy ogłoszenia - związanych ze znalezieniem kupca zainteresowanego zakupem działek. Takie pojedyncze czynności nie mogą jednak przesądzać, że przy sprzedaży udziałów we wszystkich ww. działkach zachowali lub zachowają się Państwo jak „handlowcy”. Mając na uwadze powołane przepisy oraz opis sprawy należy stwierdzić, że w tym konkretnym przypadku nie podjęli Państwo aktywnych działań w zakresie obrotu nieruchomościami, które świadczyłyby o angażowaniu środków w sposób podobny do wykorzystywanych przez handlowców. Podjęte przez Państwa działania należą zatem do zakresu zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.

Wobec powyższego należy uznać, że w okolicznościach wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego, sprzedając posiadane przez Państwa udziały w przedmiotowych nieruchomościach, korzystali Państwo i będą Państwo korzystali z przysługującego Państwu prawa do rozporządzania własnym majątkiem, która to czynność oznacza działanie w sferze prywatnej, co nie jest wykonywaniem działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. Brak tego statusu pozbawia Państwa (Zainteresowanych) cech podatnika podatku VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, w zakresie sprzedaży przedmiotowych nieruchomości, a opisaną dostawę cech czynności podlegających opodatkowaniu, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. Tym samym, ww. sprzedaż udziałów nie podlegała i nie będzie podlegała ustawie o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym, stanowisko Zainteresowanych w powyższym zakresie uznaję za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Jednocześnie wskazujemy, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywało się będzie ze stan faktycznym podanym przez Państwa w złożonym wniosku. Zgodnie z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku (np. udzielenie pełnomocnictwa, które pozwoli na podniesienie atrakcyjności nieruchomości, wystąpienie o pozwolenie na budowę, uzbrojenie działek itd.), udzielona odpowiedź traci swoją aktualność. Równocześnie w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Niniejsza interpretacja rozstrzyga Państwa wątpliwości wyłącznie w zakresie podatku od towarów i usług tj. w zakresie pytania nr 2 wniosku. Natomiast w zakresie pytania nr 1 wniosku, dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych, zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

Pani A.N. (Zainteresowana będąca stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00