Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.466.2023.3.JS

Możliwość rozliczenia w całości przez - jednego z małżonków - przychodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej, wydatków remontowo-modernizacyjnych oraz kosztów utrzymania, nieruchomości nabytej w formie udziałów przez dwa małżeństwa.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych odnośnie:

możliwości zaliczenia przez Pana opisanych wydatków „remontowych” bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów – jest nieprawidłowe;

w pozostałym zakresie - jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 lipca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 14 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy rozpoznawania przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej. Wniosek uzupełnił Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismami z 13 września 2023 r. (wpływ) i 13 października 2023 r. (wpływ). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Aktem notarialnym z 17 marca 2023 r., zawartym przed Notariusz X w Y (Repertorium A numer (...)) - umową sprzedaży - A. i B. małżonkowie C. oraz D. i E. małżonkowie C (przy czym E jest synem A. i B. C.) kupili w udziałach po 1/2 części na prawach wspólności ustawowych majątkowych małżeńskich prawo użytkowania wieczystego położonych w miejscowości F, gmina G działek numer 1 i 2, łącznego obszaru (...) ha oraz prawo własności stanowiących odrębne nieruchomości budynków trwale z gruntem związanych, objętych księgą wieczystą Nr (...) oraz prawo własności znajdujących się na powyższych działkach budowli i urządzeń za cenę 1 964 000 zł. Na powyższej nieruchomości znajdują się w szczególności: budynek ośrodka wczasowego, budynek pawilonu - świetlicy, (...) domków letniskowych (...), drogi utwardzone trelinką, zbiorniki na ścieki i inne budowle i urządzenia. Zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, podjętego uchwałą Rady Gminy G Nr (...) z dnia (...) 2021 r. powyższe działki położone są na obszarze oznaczonym symbolem (...) - tereny zabudowy usług turystycznych, istniejące i projektowane. Na powyższej nieruchomości - zgodnym ustaleniem współwłaścicieli - działalność gospodarczą ma prowadzić wyłącznie B. C., w zakresie PKD 55.20.Z - Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania. Dysponuje Pan całością nabytej nieruchomości, również udziałem należącym do D. i E. małżonków C. - w tym zakresie na podstawie nieodpłatnego użyczenia. Będzie Pan wykorzystywał całość nieruchomości dla celów prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, a zatem będzie uzyskiwał i zatrzymywał całość przychodu uzyskanego z działalności wykonywanej na tej nieruchomości. Odpowiednio - wyłącznie Pan będzie również ponosił związane z tą nieruchomością i prowadzoną na nieruchomości działalnością koszty uzyskania przychodów, wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów i ewentualne straty. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej jest Pan opodatkowany podatkiem liniowym na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Uzupełnienie okoliczności faktycznych sprawy z 13 września 2023 r.:

1.Prowadzi Pan działalność od (...) 2008 r., w przeważającym zakresie w zakresie robót budowlanych (kod PKD 43.99.Z Pozostałe specjalistyczne roboty budowlane, gdzie indziej niesklasyfikowane), dodatkowo w zakresie obiektów turystycznych (kod PKD 55.20.Z Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania).

2.Nabycie 17 maja 2023 r. udziału w nieruchomości z Pana małżonką nastąpiło w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej.

3.Dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzi Pan podatkową książkę przychodów i rozchodów.

4.Będzie Pan dysponował przedmiotową nieruchomością w całości, tj. udziałem należącym do D. i E. małżonków C. na podstawie nieodpłatnego użyczenia. Umowa zostanie zawarta w formie pisemnej, po uzyskaniu interpretacji indywidualnej. Będzie zawarta na czas nieoznaczony. Na podstawie powyższej umowy będzie Pan wykorzystywał całość nieruchomości dla celów prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, a zatem będzie uzyskiwał i zatrzymywał całość przychodu uzyskanego z działalności wykonywanej na tej nieruchomości. Odpowiednio - wyłącznie Pan będzie również ponosił wszystkie koszty związane z tą nieruchomością, w tym koszty używania i utrzymania oraz inwestycji.

5.Na pytanie, jak opisane we wniosku nieruchomości, tj. budynek ośrodka wczasowego, budynek pawilonu - świetlicy oraz (...) domków letniskowych zaklasyfikowane są wg Polskiej klasyfikacji Obiektów Budowlanych (Rozporządzenie Rady Ministrów z 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych – PKOB), czy są to: budynki mieszkalne, czy budynki niemieszkalne odpowiedział Pan, że są to budynki niemieszkalne, również w rozumieniu PKOB.

6.Opisane we wniosku nieruchomości zostaną wprowadzone do ewidencji środków trwałych, w udziale w jakim stanowią własność Pana i jego żony, czyli 1/2.

7.Na pytania:

Odnosząc się do stwierdzenia zawartego w opisie sprawy:

(…) wyłącznie Wnioskodawca będzie również ponosił związane z tą nieruchomością i prowadzoną na nieruchomości działalnością koszty uzyskania przychodów, wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów (…)

a)O jakich wydatkach mowa? Prosimy żeby je Pan szczegółowo opisał, tj. wskazał, czy są to np. wydatki remontowe, modernizacyjne, czy może związane z bieżącym utrzymaniem nieruchomości?

b)Czy wydatki te zostaną poniesione bezpośrednio przez Pana i nie zostaną Panu w jakikolwiek sposób zwrócone/zrefundowane?

c)Czy wydatki te zostaną przez Pana poniesione w roku podatkowym, w którym uzyska Pan pierwszy przychód ze źródła jakim jest prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej?

d)W jaki sposób poniesienie tych wydatków wpływa/będzie wpływać na osiągnięcie przez Pana przychodu, zabezpieczenie lub zachowanie jego źródła?

Odpowiedział Pan, że mowa tu zarówno o wydatkach remontowych, modernizacyjnych, jak i związanych z bieżącym używaniem i utrzymaniem nieruchomości. Wydatki te zostaną poniesione bezpośrednio przez Pana i nie zostaną Panu w jakikolwiek sposób zwrócone/zrefundowane. Poniesienie tych wydatków będzie wpływać bezpośrednio na osiągnięcie przez Pana przychodów w postaci przychodów z tytułu świadczenia usług zakwaterowania na przedmiotowej nieruchomości, zgodnie z przedmiotem wykonywanej działalności gospodarczej.

Uzupełnienie okoliczności faktycznych sprawy z 13 października 2023 r.:

1.Na pytanie:

Jakie koszty ma Pan na myśli pisząc o „wydatkach remontowych”? Prosimy żeby je Pan wymienił i opisał.

Odpowiedział Pan, że wymiana konstrukcji drewnianych, wymiana dachów, wymiana posadzek, odmalowanie ścian, wymiana instalacji (elektrycznej, hydraulicznej, ogrzewania).

2.Na pytanie:

Jakie koszty ma Pan na myśli pisząc o „wydatkach modernizacyjnych”? Prosimy żeby je Pan wymienił i opisał.

Odpowiedział Pan, że będą to wydatki polegające na unowocześnieniu, poprawieniu stanu i zmianie cech budynku, w szczególności w zakresie kuchni i stołówki oraz pomieszczeń socjalnych.

3.Na pytanie:

Jakie koszty ma Pan na myśli pisząc o wydatkach „związanych z bieżącym używaniem i utrzymaniem nieruchomości”? Prosimy żeby je Pan wymienił i opisał.

Odpowiedział Pan, że koszty usług związanych z nieruchomością (sprzątanie, monitoring, ubezpieczenie), koszty mediów dostarczanych do nieruchomości, wywóz nieczystości, podatek od nieruchomości.

4.Tak, z zawartej umowy użyczenia będzie wynikało, że to Pan będzie zobowiązany do ponoszenia ww. wydatków.

5.Na pytanie:

W jakim terminie zostały/zostaną przeprowadzone prace „remontowe” i/lub „modernizacyjne”?

Odpowiedział Pan, że prace są wykonywane od nabycia nieruchomości i zakończą się w roku 2024.

6.Na pytanie:

Czy prace „remontowe” i/lub „modernizacyjne” były/będą wykonywane po oddaniu środka trwałego do używania, czy przed oddaniem go do używania?

Odpowiedział Pan, że prace remontowe i modernizacyjne będą wykonywane przed oddaniem środka trwałego do używania.

7.Na pytanie:

Czy poniesione/ponoszone przez Pana wydatki prowadzą do wykonania w nieruchomości robót polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego?

Odpowiedział Pan, że zakresie wydatków remontowych - tak. Są to stare obiekty ośrodka wypoczynkowego, które przed oddaniem do użytkowania muszą zostać wyremontowane i zmodernizowane.

8.Na pytania:

Czy w wyniku inwestycji nastąpiła/nastąpi przebudowa, rozbudowa, rekonstrukcja, adaptacja lub modernizacja środka trwałego?

Czy suma wydatków poniesionych/ponoszonych na przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację budynku w danym roku podatkowym przekroczyła/przekracza 10 000 zł?

Czy wydatki poniesione/ponoszone na przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację budynku spowodowały/spowodują wzrost jego wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia do używania mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji?

Odpowiedział Pan, że tak.

9.Na pytanie:

Czy wydatki poniesione/ponoszone na przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację budynku stanowią wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 10 000 zł?

Odpowiedział Pan, że nie.

10. Wydatki modernizacyjne spowodują unowocześnienie, tj., że nieruchomość będzie miała wyższy standard, zmienione parametry techniczne, a wartość użytkowa obiektu będzie wyższa niż w dniu nabycia. Z kolei wydatki remontowe zmierzają do odtworzenia wartości użytkowej nieruchomości.

11. Wydatki poniesione na wskazane prace od dnia nabycia nieruchomości do chwili obecnej wynoszą ok. 200 000 zł.

Pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 13 września 2023 r.)

Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym będzie Pan mógł w całości rozliczać przychody uzyskiwane z działalności gospodarczej wykonywanej na opisanej nieruchomości i odpowiednio również w całości rozliczać wydatki remontowe, modernizacyjne, jak i związane z bieżącym używaniem i utrzymaniem nieruchomości?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, w opisanym zdarzeniu przyszłym będzie Pan mógł w całości rozliczać przychody uzyskiwane z działalności gospodarczej wykonywanej na opisanej nieruchomości i odpowiednio również w całości rozliczać wydatki remontowe i związane z bieżącym używaniem i utrzymaniem nieruchomości. Odnośnie wydatków związanych z modernizacją, w Pana ocenie będzie Pan mógł amortyzować budynki i budowle jedynie w zakresie udziału swojego i swojej żony, a nie udziału D. i E. małżonków C.

Uzasadnienie Pana stanowiska

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Jak stanowi art. 8 ust. 2 pkt 1 wskazanej ustawy zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat. Jak wskazano w opisie, dysponuje Pan całością nabytej nieruchomości, również udziałem należącym do D. i E. małżonków C. - w tym zakresie na podstawie nieodpłatnego użyczenia. Będzie Pan wykorzystywał całość nieruchomości dla celów prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, a zatem będzie uzyskiwał i zatrzymywał całość przychodu uzyskanego z działalności gospodarczej wykonywanej na tej nieruchomości. Odpowiednio - wyłącznie Pan będzie również ponosił związane z tą nieruchomością i prowadzoną na nieruchomości działalnością koszty uzyskania przychodów, wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów i ewentualne straty. Zatem w świetle powyższego opisu i uzgodnienia pomiędzy współwłaścicielami należy uznać, że znajdzie zastosowanie wyjątek od zasady wyrażonej w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a mianowicie przychody i prawa do udziału w zysku nie będę równe (zgodnie z nabytymi udziałami), ale przypadną wyłącznie Panu. Na tej samej zasadzie - zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 1 wskazanej ustawy – również wyłącznie Pan będzie w całości rozliczał koszty uzyskania przychodów, wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów i straty. Jedyny wyjątek od powyższego może dotyczyć środków trwałych co wynika z art. 22g ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym w razie gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, wartość początkową tego składnika ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku; zasada ta nie ma zastosowania do składników majątku stanowiących wspólność majątkową małżonków, chyba że małżonkowie wykorzystują składnik majątku w działalności gospodarczej prowadzonej odrębnie. Zatem będzie mógł Pan amortyzować nabyte budynki i budowle jedynie w zakresie udziału swojego i swojej żony, a nie udziału D. i E. małżonków C.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Odrębnym źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Stosownie do art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Zgodnie z definicją współwłasności wyrażoną w art. 195 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.):

Własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność).

Cechą charakterystyczną współwłasności jest to, że prawo własności całej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku współwłaścicielom (współwłasność łączna). Jeżeli wielkość takiego udziału jest określona, mówi się wówczas o współwłasności w częściach ułamkowych. Do tego rodzaju współwłasności mają zastosowanie przepisy działu IV Kodeksu cywilnego, z których wynika domniemanie równości udziałów (art. 197 Kodeksu cywilnego). Treść stosunku będącego podstawą powstania współwłasności może określać inną wielkość udziałów. W czasie trwania współwłasności w częściach ułamkowych każdy współwłaściciel może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli.

Z kolei współposiadanie i korzystanie z rzeczy wspólnej przez współwłaścicieli podlega pewnym ograniczeniom. Zgodnie z art. 206 Kodeksu cywilnego:

Każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli.

Ponadto według zasady zawartej w art. 207 Kodeksu cywilnego:

Pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną.

W myśl art. 710 ww. Kodeksu:

Przez umowę użyczenia, użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Umowa użyczenia może być zawarta w dowolnej formie.

Zgodnie z art. 712 Kodeksu cywilnego:

Jeżeli umowa nie określa sposobu używania rzeczy, biorący może rzeczy używać w sposób odpowiadający jej właściwościom i przeznaczeniu. Bez zgody użyczającego biorący nie może oddać rzeczy użyczonej osobie trzeciej do używania.

Przepis art. 713 ww. ustawy, stanowi z kolei, że:

Biorący do używania ponosi zwykłe koszty utrzymania rzeczy użyczonej. Jeżeli poczynił inne wydatki lub nakłady na rzecz, stosuje się odpowiednio przepisy o prowadzeniu cudzych spraw bez zlecenia.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że:

Prowadzi Pan działalność gospodarczą m.in. w zakresie obiektów turystycznych (kod PKD 55.20.Z Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania), opodatkowaną w sposób liniowy;

17 marca 2023 r. Pan wraz małżonką oraz Pana syn wraz z małżonką (w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej) – zakupili – każde z małżeństw po ½ udziału w prawie użytkowania wieczystego położonych w miejscowości F, gmina G działek numer 1 i 2, łącznego obszaru (...) ha oraz prawo własności stanowiących odrębne nieruchomości budynków trwale z gruntem związanych, objętych księgą wieczystą Nr (...) oraz prawo własności znajdujących się na powyższych działkach budowli i urządzeń;

Na powyższej nieruchomości znajdują się w szczególności: budynek ośrodka wczasowego, budynek pawilonu - świetlicy, (...) domków letniskowych (...), drogi utwardzone trelinką, zbiorniki na ścieki i inne budowle i urządzenia.

Będzie Pan dysponował przedmiotową nieruchomością w całości, tj. udziałem należącym do D. i E. małżonków C. na podstawie nieodpłatnego użyczenia. Umowa zostanie zawarta w formie pisemnej, po uzyskaniu interpretacji indywidualnej. Będzie zawarta na czas nieoznaczony. Na podstawie powyższej umowy będzie Pan wykorzystywał całość nieruchomości dla celów prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, a zatem będzie uzyskiwał i zatrzymywał całość przychodu uzyskanego z działalności wykonywanej na tej nieruchomości. Odpowiednio - wyłącznie Pan będzie również ponosił wszystkie koszty związane z tą nieruchomością, w tym koszty używania i utrzymania oraz inwestycji.

Opisane we wniosku nieruchomości, tj. budynek ośrodka wczasowego, budynek pawilonu - świetlicy oraz (...) domków letniskowych zaklasyfikowane są wg Polskiej klasyfikacji Obiektów Budowlanych sklasyfikowane jako budynki niemieszkalne;

Ww. nieruchomości zostaną wprowadzone do ewidencji środków trwałych, w udziale w jakim stanowią własność Pana i Pana żony, czyli 1/2.

Wątpliwości Pana sprowadzają się m.in. do ustalenia, czy będzie Pan mógł w całości rozliczać przychody uzyskiwane z działalności gospodarczej wykonywanej na opisanej nieruchomości, której jest Pan współwłaścicielem, a pozostała jej część zostanie Panu udostępniona w ramach nieodpłatnego użyczenia.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

W myśl art. 8 ust. 1a ww. ustawy:

Przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, lub działów specjalnych produkcji rolnej, o których mowa wart. 10 ust. 1 pkt 4, osiąganych przez podatników opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c, nie łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Stosownie do treści art. 8 ust. 2 tej ustawy:

Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:

1)rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat;

2)ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.

Współwłaściciele mogą w drodze umowy, określić sposób i zakres korzystania z rzeczy wspólnej oraz pobierania z niej pożytków i innych przychodów, a także ponoszenia wydatków i ciężarów związanych z rzeczą wspólną.

Umowa może kształtować stosunki wzajemne między współwłaścicielami na tle korzystania z rzeczy wspólnej inaczej niż, to wynika z treści art. 206 ww. Kodeksu i postanowienia takiej umowy są wiążące.

Tym samym należy stwierdzić, że skoro na podstawie umowy będzie Pan dysponował całością nieruchomości i wykorzystywał ją w ramach działalności gospodarczej (będzie Pan uzyskiwał i zatrzymywał całość przychodu uzyskanego z działalności wykonywanej na tej nieruchomości) to za prawidłowe należy uznać Pana stanowisko zgodnie z którym będzie Pan mógł w całości rozliczać przychody uzyskiwane z działalności gospodarczej wykonywanej na opisanej nieruchomości na zasadach odpowiednich dla wybranej przez Pana formy opodatkowania.

Wątpliwości Pana sprowadzają się również do ustalenia, czy będzie Pan mógł również w całości rozliczać wydatki „remontowe”, „modernizacyjne”, jak i związane z bieżącym używaniem i utrzymaniem nieruchomości.

Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Dla kwalifikacji prawnej danego kosztu istotne znaczenie ma cel, w jakim został poniesiony. Wydatek zostanie uznany za koszt uzyskania przychodów, jeżeli pomiędzy jego poniesieniem a powstaniem, zwiększeniem bądź też możliwością powstania przychodu istnieje związek przyczynowy.

Podatnik ma zatem możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich wydatków, pod warunkiem że mają one bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:

pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub ze źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,

nie znajdować się na liście wydatków nieuznanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

być właściwie udokumentowany.

W przypadku źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza należy przyjąć, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

Obowiązek jednoznacznego wykazania związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem, a przychodem uzyskanym z działalności, zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła tego przychodu – każdorazowo spoczywa na podatniku.

W myśl art. 22 ust. 8 powołanej ustawy:

Kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23.

Stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na:

a)nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów,

b) nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części,

c) ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 22g ust. 17 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych

wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów przy określaniu dochodu z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d, oraz gdy odpłatne zbycie rzeczy i praw jest przedmiotem działalności gospodarczej, a także w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, bez względu na czas ich poniesienia.

Zgodnie z art. 22a ust. 1 cyt. ustawy:

Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1)budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2)maszyny, urządzenia i środki transportu,

3)inne przedmioty

o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Zatem, aby dany składnik majątku był uznany za środek trwały musi:

stanowić własność lub współwłasność podatnika,

zostać nabyty lub wytworzony we własnym zakresie przez podatnika,

być kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do używania,

przewidywany okres jego używania musi być dłuższy niż rok,

być wykorzystywany przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością albo oddany do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu, o której mowa w art. 23a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 22c pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Amortyzacji nie podlegają budynki mieszkalne wraz ze znajdującymi się w nich dźwigami, lokale mieszkalne stanowiące odrębną nieruchomość, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, służące prowadzonej działalności gospodarczej lub wydzierżawiane albo wynajmowane na podstawie umowy – zwane odpowiednio środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Taka treść tego przepisu obowiązuje od 1 stycznia 2022 r. Przepis ten został bowiem zmieniony przez art. 1 pkt 16 ustawy z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r., poz. 2105).

Jak stanowi art. 22d ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Składniki majątku, o których mowa w art. 22a-22c, z wyłączeniem składników wymienionych w ust. 1, wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 22n, najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Późniejszy termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego, o którym mowa w art. 22h ust. 1 pkt 4.

Przede wszystkim podkreślenia wymaga, że zasadą jest, że do ewidencji środków trwałych należy wpisać każdy składnik majątku oddzielnie, a zatem przy określaniu wartości początkowej należy mieć na uwadze cenę każdego składnika majątku. W przedmiotowej sprawie powinna być więc wyodrębniona wartość poszczególnych środków trwałych.

W myśl art. 22f ust. 1 ww. ustawy:

Podatnicy, z wyjątkiem tych, którzy ze względu na ogłoszoną upadłość obejmującą likwidację majątku nie prowadzą działalności gospodarczej, dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 22a ust. 1 i ust. 2 pkt 1-3 oraz w art. 22b.

W sytuacji, gdy podatnik zamierza amortyzować środek trwały lub wartość niematerialną i prawną istotnym jest ustalenie ich wartości początkowej. Podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych, zgodnie z art. 22f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowi wartość początkowa środka trwałego oraz wartości niematerialnej i prawnej.

Sposób ustalania wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych określa art. 22g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 22g ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych z uwzględnieniem ust. 2-18 uważa się w razie odpłatnego nabycia – cenę ich nabycia, a jeżeli były używane przez podatnika przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i nie były wcześniej amortyzowane – cenę ich nabycia, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej.

Zgodnie z art. 22g ust. 3 ww. ustawy:

Za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

Dodać należy, że w definicji ceny nabycia wskazanej w tej regulacji zostały wymienione przykładowe rodzaje kosztów poniesionych do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, które powinny zostać zaliczone do wartości początkowej. Katalog kosztów, wymieniony we wskazanym przepisie, nie ma charakteru zamkniętego, na co wskazuje zwrot „w szczególności”. W konsekwencji może on obejmować również inne koszty, niewymienione w tym przepisie, które będą miały wpływ na wartość początkową środka trwałego, jeżeli koszty te będą związane z jego nabyciem, przystosowaniem do działalności oraz zostaną poniesione do dnia jego przekazania do używania.

Biorąc powyższe pod uwagę, poniesione przez Pana wydatki – skoro jak Pan sam twierdzi:

Prace remontowe i modernizacyjne będą wykonywane przed oddaniem środka trwałego do używania

powinny zostać uwzględnione w wartości początkowej środka trwałego.

Tym samym za nieprawidłowe należy uznać Pana stanowisko zgodnie z którym:

będzie mógł Pan (…) w całości rozliczać wydatki remontowe.

W uzupełnieniu wniosku Pan, że opisane we wniosku nieruchomości tj. budynek ośrodka wczasowego, budynek pawilonu - świetlicy oraz (...) domków letniskowych zaklasyfikowane są wg Polskiej klasyfikacji Obiektów Budowlanych jako budynki niemieszkalne.

W myśl art. 22g ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W razie gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, wartość początkową tego składnika ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku; zasada ta nie ma zastosowania do składników majątku stanowiących wspólność majątkową małżonków, chyba że małżonkowie wykorzystują składnik majątku w działalności gospodarczej prowadzonej odrębnie.

Tym samym, opisana we wniosku nieruchomość – która jest przez Pana wykorzystywana w całości w prowadzonej działalności gospodarczej - może podlegać amortyzacji przez Pana proporcjonalnie do posiadanego przez Pana wraz z małżonką udziału w nieruchomości, zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie stosuje się wyłączenia określonego w art. 22c pkt 2 ww. ustawy. Poniesione zaś przez Pana wydatki przed oddaniem środka trwałego do używania powiększają jego wartość początkową.

Odnosząc się zaś do Pana wątpliwości odnoście kosztów związanych z bieżącym używaniem i utrzymaniem nieruchomości, tj. koszty usług związanych z nieruchomością (sprzątanie, monitoring, ubezpieczenie), koszty mediów dostarczanych do nieruchomości, wywóz nieczystości, podatek od nieruchomości mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w prowadzonej przez Pana działalności, o ile faktycznie są przez Pana ponoszone oraz zostaną właściwie udokumentowane.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (zdarzeniem przyszłym) podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a,

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług,

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00