Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 9 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.505.2023.2.PSZ

Przychody z USA jako przychody z działalności wykonywanej osobiście.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

3 lipca 2023 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 7 września 2023 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

1 czerwca 2023 r. podjęła Pani współpracę jako niezależny kontraktor z firmą zagraniczną X Inc zarejestrowaną w USA. Zakres wniosku obejmuje więc czas od 1 czerwca 2023 r., ponieważ z tą datą rozpoczęła Pani współpracę z tym usługodawcą na podstawie podpisanego kontraktu.

Zawodowo wykonuje Pani czynności w zakresie marketingu SEO - link-buildingu oraz obsługi klienta. Zgodnie z podpisaną umową wykonuje Pani usługi w tym zakresie zgodnie z wytycznymi usługodawcy. Posiada Pani rezydencję podatkową w Polsce, a usługi wykonuje zdalnie. Obecnie czasowo przebywa Pani na (...), gdzie nie ma możliwości otrzymania rezydencji podatkowej.

Uzupełnienie wniosku

Nie prowadzi Pani działalności gospodarczej. Pani usługi polegają na pozyskiwaniu linków dla danych klientów firmy w określonym przez firmę budżecie oraz komunikacja z klientami w tym obszarze, czyli m.in. raportowanie pozyskanych linków oraz odpowiadanie na zadane przez klienta pytania. Płatnościami pomiędzy klientem a firmą oraz pośrednikami zajmuje się firma.

Usługi wykonuje Pani w imieniu firmy dla jej klientów. Umowa nie określa ram czasowych współpracy (umowa na czas nieokreślony) oraz czasu wykonywania zadań. Umowa nie określa, w jakich godzinach oraz ilości godzin zadania mają zostać wykonane. Umowa określa zakres wykonywanych usług, czyli wyżej wymienione pozyskiwanie linków w określonym budżecie dla wskazanych klientów oraz komunikacja z tymi klientami dotycząca pozyskanych linków.

Umowa nie określa w jakim miejscu, czasie oraz ile czasu powinna Pani przeznaczyć na wykonanie usług. Ma Pani określony budżet do spełnienia i sama ustala Pani kiedy, gdzie oraz ile czasu przeznacza na wykonanie zadań. Odpowiedzialność za Pani rezultaty ponosi firma, np. w zakresie reklamacji czy zwrotów. Nie ponosi Pani ryzyka gospodarczego w związku z wykonywanymi czynnościami. Otrzymuje Pani zalecenia co do sposobu wykonywania zadań, są one przekazywane przez managerkę firmy przez komunikator internetowy oraz dostęp do bazy online z wytycznymi dotyczącymi wykonywanych czynności. Firma zapewnia dostęp do oprogramowania potrzebnego do wykonywania wszystkich zadań. Pracuje Pani na swoim komputerze.

Rozliczenia: Na zlecenie firmy jest Pani zalogowana do portalu (...), który 1 dnia miesiąca automatycznie wystawia firmie fakturę w Pani imieniu za poprzedni miesiąc na określoną kwotę. Kwota zależna jest od budżetu, w jakim pozyskuje Pani linki dla klientów firmy. Ten budżet jest ustalony przez firmę, tj. firma zleca Pani pozyskiwanie linków o wartości X dolarów (jest to liczone w cenie za link, którą płaci klient) i za pozyskanie linków o tej wartości otrzymuje Pani określoną kwotę.

Pytanie

Czy prawidłowo zakwalifikowała Pani uzyskiwane przychody jako przychody z działalności wykonywanej osobiście, dalej jako przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło?

Pani stanowisko w sprawie

Analizując treść kontraktu oraz zakres wykonywanych usług wywnioskowała Pani, że przychody z tych usług powinny zaliczać się jako przychody z działalności wykonywanej osobiście – z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, ponieważ usługi przez Panią świadczone wykonywane są w imieniu firmy dla jej klientów. Usługi są wykonywane zgodnie z zasadami i wytycznymi firmy, z którą został podpisany kontrakt. Usługi są wykonywane w sposób ciągły (umowa nie ma określonych ram czasowych) i nieregularny (umowa nie określa czasu, miejsca oraz ilości godzin przeznaczonych na wykonanie określonych zadań). Jest Pani rozliczana za wykonanie określonych zadań, a nie za czas pracy. Płatnościami pomiędzy klientem a firmą oraz pośrednikami zajmuje się firma. Nie ponosi Pani ryzyka gospodarczego, odpowiedzialność za Pani rezultaty ponosi firma i firma zajmuje się reklamacjami oraz ewentualnymi zwrotami. Nie prowadzi Pani działalności gospodarczej.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W celu określenia źródła przychodów dla uzyskanych przez Panią środków pieniężnych w związku z podejmowanymi przez Panią czynnościami należy odnieść się do katalogu źródeł przychodów wymienionych przez ustawodawcę w art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 10 ust. 1 tej ustawy, źródłami przychodów są m.in.

działalność wykonywana osobiście (pkt 2);

pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3);

inne źródła (pkt 9).

Działalność wykonywana osobiście została określona w art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 13 pkt 8 lit. a:

Za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Zatem zaliczenie przychodów do źródła „działalność wykonywana osobiście”, o której mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ww. ustawy, zależy od łącznego spełnienia następujących warunków:

zleconą usługę podatnik wykona osobiście, tj. bez udziału osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło, które wykonywałyby czynności związane z istotą tej usługi,

umowa zlecenia lub umowa o dzieło została zawarta z osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą lub osobą prawną i jej jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej,

zlecona usługa nie wchodzi w zakres prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.

Z kolei definicja pozarolniczej działalności gospodarczej zawarta została w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z jego treścią działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Pozarolnicza działalność gospodarcza zatem, w rozumieniu omawianej ustawy, to działalność, która:

jest działalnością zarobkową, czyli zespołem działań podejmowanych w celu „zarabiania”, generowania zysku, zapewnienia określonego dochodu; sposób jej prowadzenia jest podporządkowany temu, aby osiągać jak najlepsze wyniki gospodarcze;

jest prowadzona w sposób zorganizowany, czyli będący efektem „organizowania”– tj. „przygotowywania, zakładania jakiegoś przedsięwzięcia, nadawania czemuś reguł, wprowadzania porządku” (Nowy Słownik Poprawnej Polszczyzny, Wydawnictwo Naukowe PWN, pod redakcją Andrzeja Markowskiego, Warszawa 2000);

jest prowadzona w sposób ciągły – „ciągłość” w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względną stałość jej wykonywania;

jest prowadzona we własnym imieniu,

z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z analizowanej sprawy wynika, że:

pomiędzy firmą z USA a Panią została zawarta umowa,

wykonuje Pani usługi zgodnie z wytycznymi usługodawcy,

odpowiedzialność za rezultaty Pani pracy ponosi firma z USA,

nie ponosi Pani ryzyka gospodarczego w związku z wykonywanymi czynnościami,

otrzymuje Pani zalecenia co do sposobu wykonywania zadań,

firma zapewnia dostęp do oprogramowania potrzebnego do wykonywania wszystkich zadań.

Odnosząc powyższe do analizowanej sprawy, należności otrzymanych przez Panią w związku z podejmowanymi czynnościami w zakresie marketingu SEO - link-buildingu oraz obsługi klienta nie można uznać za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Właściwym źródłem przychodów dla osiągniętego wynagrodzenia, w związku z podejmowanymi czynnościami, jest działalność wykonywana osobiście określona w art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 5651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00