Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 10 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.301.2023.2.KK

1) Czy połączenie spółek w sposób przedstawiony w opisie zdarzenia przyszłego będzie neutralne podatkowo w podatku CIT dla udziałowca spółki przejmowanej? 2) Czy połączenie spółek w sposób przedstawiony w opisie zdarzenia przyszłego będzie neutralne podatkowo w podatku CIT dla spółki przejmującej?

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

31 lipca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, uzupełniony pismem z 31 lipca 2023 r. (data wpływu 31 lipca 2023 r.) oraz uzupełniony pismem z 31 lipca 2023 r. (data wpływu 31 lipca 2023 r.),  który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:

1.czy połączenie spółki […] i Państwa w sposób przedstawiony w opisie zdarzenia przyszłego będzie neutralne podatkowo w podatku CIT dla udziałowca spółki […], tj. spółki […],

2.czy połączenie spółki […] i Państwa w sposób przedstawiony w opisie zdarzenia przyszłego będzie neutralne podatkowo w podatku CIT dla Państwa jako spółki przejmującej.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 26 września 2023 r. (data wpływu 26 września 2023 r.)

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem […]

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca będący stroną postępowania (dalej określany także jako „spółka […]” bądź „Spółka przejmująca”) jest polską spółką z ograniczoną odpowiedzialnością wchodzącą w skład międzynarodowej grupy kapitałowej […]. Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce od całości osiąganych dochodów niezależnie od miejsca ich uzyskania. Podstawowy przedmiot działalności spółki [...] stanowi produkcja […] oraz handel akcesoriami samochodowymi.

Wnioskodawca nie będący stroną postępowania (dalej określany także jako „spółka […]” bądź „udziałowiec Spółki przejmowanej”) jest francuską spółką kapitałową również wchodzącą w skład międzynarodowej grupy kapitałowej […]. Wnioskodawca jest francuskim rezydentem podatkowym i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych we Francji od całości osiąganych dochodów niezależnie od miejsca ich uzyskania.

Spółka [...] posiada dwóch udziałowców, którymi są spółki kapitałowe mające siedziby we Francji, będące francuskimi rezydentami podatkowymi, tj.: 1/ […], z siedzibą […], Francja, posiadająca 90,03% udziałów w kapitale spółki [...] (dalej: spółka […]), 2/ […], z siedzibą […], Francja, posiadająca 9,97% udziałów w kapitale spółki [...] (dalej: spółka […]).

W skład grupy kapitałowej […] wchodzi także spółka [...] sp. z o.o. (dalej: spółka [...] bądź jako Spółka przejmowana) mająca siedzibę w […], będąca polskim rezydentem podatkowym i podlegająca opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce od całości osiąganych dochodów niezależnie od miejsca ich uzyskania. Podstawowy przedmiot działalności spółki [...] stanowi produkcja […]. Jedynym udziałowcem spółki [...] jest francuska spółka […], posiadająca 100% udziałów w kapitale spółki przejmowanej, tj. ta sama spółka, która posiada 90,03% udziałów w kapitale spółki przejmującej.

Na podstawie art. 491 §1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 505 z późń.zm.; dalej: KSH) planowane jest połączenie spółki [...] i spółki [...]. Połączenie ma zostać dokonane przez przeniesienie całego majątku spółki [...] (jako spółki przejmowanej) na spółkę [...] (jako spółkę przejmującą) w zamian za udziały, które spółka przejmująca przyzna wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie), czyli w trybie art. 492 §1 pkt 1 KSH. Spółka przejmująca nie posiada udziałów w Spółce przejmowanej. Udziały Spółki przejmowanej nie zostały nabyte lub objęte przez jej udziałowca w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów oraz przyjęta przez udziałowca Spółki przejmowanej dla celów podatkowych wartość akcji przydzielonych przez Spółkę przejmującą nie będzie wyższa niż wartość udziałów w Spółce przejmowanej, jaka byłaby przyjęta przez tego udziałowca dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do połączenia.

Planowane połączenie podyktowane jest chęcią usprawnienie zasad funkcjonowania polskich spółek grupy […] (uproszczenie procesów wewnętrznych, usprawnienie zarządzania spółkami) oraz ograniczenie kosztów ich funkcjonowania poprzez uzyskanie efektu synergii. Jest więc ono podyktowane uzasadnionymi przyczynami ekonomicznymi.

Składniki majątku Spółki przejmowanej, otrzymane przez Spółkę przejmującą, Spółka przejmująca przyjmie dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki przejmowanej. Spółka przejmująca przypisze otrzymane składniki majątku do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Wnioskodawcy oceniają, że ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia się spółek wartość rynkowa majątku Spółki przejmowanej otrzymanego przez Spółkę przejmującą może przewyższać wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku. Wnioskodawcy zakładają, że ustalona na dzień poprzedzający dzień połączenia wartość rynkowa majątku Spółki przejmowanej, otrzymanego przez Spółkę przejmującą, nie będzie przewyższać wartości emisyjnej udziałów przydzielonych udziałowcowi Spółki przejmowanej określonej w planie połączenia.

Żadnym z celów połączenia nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Działalność Spółki przejmowanej będzie kontynuowana przez Spółkę przejmującą.

Pytania

1)czy połączenie spółek w sposób przedstawiony w opisie zdarzenia przyszłego będzie neutralne podatkowo w podatku CIT dla udziałowca spółki przejmowanej?

2)czy połączenie spółek w sposób przedstawiony w opisie zdarzenia przyszłego będzie neutralne podatkowo w podatku CIT dla spółki przejmującej?

Państwa stanowisko w sprawie

Ad. 1

Wnioskodawcy stoją na stanowisku, że połączenie spółki [...] jako Spółki przejmowanej i spółki [...] jako Spółki przejmującej, w sposób przedstawiony w opisie zdarzenia przyszłego, będzie neutralne podatkowo w podatku CIT dla udziałowca Spółki przejmowanej, tj. spółki […]. Stanowisko takie wynika z analizy następujących przepisów.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy CIT, podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Natomiast w myśl art. 3 ust. 2 ustawy CIT, podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy CIT, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

W myśl art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy CIT, za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:

-przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,

-przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,

-przychody spółki dzielonej.

Art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy CIT będzie miał zastosowanie do planowanego połączenia, gdyż odnosi się do przychodów podmiotu, który posiada, na dzień poprzedzający dzień restrukturyzacji, udział w kapitale lub prawo do zysku innej osoby prawnej, tj. odnosi się m.in. do sytuacji gdy przychody osiąga wspólnik spółki przejmowanej lub dzielonej, któremu przydzielane są udziały spółki przejmującej lub nowo zawiązanej, który posiada już udział w kapitale lub prawo do zysku spółki przejmującej lub nowo zawiązanej. Taka sytuacja ma miejsce w przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego (udziałowiec Spółki przejmowanej posiada już udziały w Spółce przejmującej).

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy CIT, podatek dochodowy od określonych w art. 7b ust. 1 pkt 1 przychodów z dywidend oraz innych przychodów (dochodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu (dochodu).

Jak wskazuje art. 22a ustawy o CIT, przepisy art. 20-22 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Z kolei stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy CIT, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności: ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość emisyjna udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej przydzielonych wspólnikowi spółki przejmowanej lub dzielonej w następstwie łączenia lub podziału podmiotów, z zastrzeżeniem pkt 8b. Należy zaznaczyć, że art. 12 ust. 1 pkt 8b nie ma zastosowania w analizowanej sytuacji gdyż dotyczy podziału, a nie połączenia.

Przez wartość emisyjną rozumie się, zgodnie z art. 4a pkt 16a ustawy CIT, cenę, po jakiej obejmowane są udziały (akcje), określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku - w innym dokumencie o podobnym charakterze, nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów (akcji).

Art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy CIT, formułujący warunki neutralności podatkowej połączenia dla wspólnika spółki przejmowanej, stwierdza, że do przychodów nie zalicza się w przypadku połączenia lub podziału spółek, przychodu wspólnika spółki przejmowanej lub dzielonej stanowiącego wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną, o którym mowa w ust. 1 pkt 8ba, jeżeli:

a)udziały (akcje) w podmiocie przejmowanym lub dzielonym nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów oraz

b)przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych wartość udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną nie jest wyższa niż wartość udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do łączenia lub podziału.

W myśl art. 12 ust. 12b ustawy CIT, w przypadku, o którym mowa w ust. 4 pkt 12 oraz ust. 11 pkt 3 i 4, ciężar dowodu, że udziały (akcje) nie zostały nabyte lub objęte w wyniku transakcji wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku łączenia lub podziału podmiotów oraz wartość udziałów (akcji) odpowiada wartości określonej w tych przepisach, spoczywa na wspólniku.

Zgodnie z art. 12 ust. 13 ustawy CIT, przepisów ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

W myśl art. 12 ust. 14 ustawy CIT, jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Zgodnie z art. 12 ust. 15 ustawy CIT, przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b mają zastosowanie wyłącznie do spółek będących podatnikami, o których mowa w:

1)art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo

2)art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, albo

3)art. 3 ust. 2 , podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1.

Z kolei art. 12 ust. 16 ww. ustawy CIT stanowi, że przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d stosuje się odpowiednio do podmiotów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy.

Z przytoczonego powyżej art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy CIT wynika, że aby nie wystąpił dla wspólnika spółki przejmowanej przychód podatkowy muszą być spełnione łącznie następujące warunki:

a)udziały (akcje) w podmiocie przejmowanym lub dzielonym nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów oraz

b)przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych wartość udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną nie jest wyższa niż wartość udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do łączenia lub podziału.

Z opisu zdarzenia przyszłego zawartego w niniejszym wniosku wynika, że obie te przesłanki (lit. a i b) będą spełnione. Skoro art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy CIT będzie mieć zastosowanie, dla udziałowca Spółki przejmowanej nie powstanie przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8ba.

Należy także zaznaczyć, że ze względu na przedstawiony opis zdarzenia przyszłego, nie będą miały zastosowania wyłączenia zawarte w art. 12 ust. 13 i 14 ustawy CIT, gdyż połączenie podyktowane jest uzasadnionymi przyczynami ekonomicznymi, a żadnym z celów tego połączenia nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Jednocześnie, skoro w niniejszej sprawie nie powstanie przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8ba w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy CIT, to rozpatrywanie opodatkowania ww. przychodu na gruncie UPO Francja-Polska jest bezprzedmiotowe.

W związku z okolicznościami przedstawionymi powyżej uzasadnione jest stanowisko Wnioskodawców, że połączenie spółki [...] jako Spółki przejmowanej i spółki [...] jako Spółki przejmującej, w sposób przedstawiony w opisie zdarzenia przyszłego, będzie neutralne podatkowo w podatku CIT dla udziałowca Spółki przejmowanej, tj. spółki […]. Wnioskodawcy nie zidentyfikowali przepisów ustawy CIT, które mogłyby wskazywać, że ich stanowisko w tej kwestii jest błędne.

Ad. 2

Wnioskodawcy stoją na stanowisku, że połączenie spółki [...] i spółki [...] w sposób przedstawiony w opisie zdarzenia przyszłego będzie neutralne podatkowo w podatku CIT dla spółki [...] jako spółki przejmującej.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy CIT, przychodem jest ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego Wnioskodawcy oceniają, że ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia się spółek wartość rynkowa majątku Spółki przejmowanej otrzymanego przez Spółkę przejmującą może przewyższać wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku. Jeżeli taka sytuacja nie wystąpi, przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy CIT nie powstanie.

W dalszych rozważaniach Wnioskodawcy jednak zakładają, że wartość rynkowa majątku Spółki przejmowanej otrzymanego przez Spółkę przejmującą będzie przewyższać wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy CIT, do przychodów nie zalicza się w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 8c, wartości tych składników majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w drodze łączenia lub podziału podmiotów, które:

a)spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego lub dzielonego oraz

b)spółka przejmująca przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego w odniesieniu do planowanego połączenia oba warunki (lit. a i b) będą spełnione, gdyż składniki majątku Spółki przejmowanej, otrzymane przez Spółkę przejmującą, Spółka przejmująca przyjmie dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki przejmowanej, a Spółka przejmująca przypisze otrzymane składniki majątku do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wobec powyższych okoliczności dla Spółki przejmującej nie powstanie przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy CIT.

Aby ocenić czy po stronie Spółki przejmującej planowane połączenie będzie neutralne pod kątem podatku CIT, należy także przeanalizować konsekwencje podatkowe wynikające z art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem, przychodem jest ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółek łączonych lub spółki dzielonej.

Połączenie będzie zatem neutralne podatkowo dla Spółki przejmującej pod warunkiem, że wartość rynkowa majątku Spółki przejmowanej, ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia, otrzymana przez Spółkę przejmującą, nie będzie przewyższać wartości emisyjnej udziałów przydzielonych udziałowcowi Spółki przejmowanej. Przez wartość rynkową majątku należy rozumieć wartość rynkową aktywów pomniejszoną o wartość zobowiązań, zaś poprzez wartość emisyjną udziałów należy rozumieć - zgodnie z art. 4a pkt 16a ustawy CIT - cenę, po jakiej obejmowane są udziały (akcje), określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku - w innym dokumencie o podobnym charakterze, nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów (akcji).

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, ustalona na dzień poprzedzający dzień połączenia wartość rynkowa majątku Spółki przejmowanej, otrzymanego przez Spółkę przejmującą, nie będzie przewyższać wartości emisyjnej udziałów przydzielonych udziałowcowi Spółki przejmowanej. W sytuacji, w której, na dzień poprzedzający dzień połączenia, nie wystąpi nadwyżka wartości rynkowej majątku Spółki przejmowanej, otrzymanego przez Spółkę przejmującą, ponad wartość emisyjną udziałów przydzielonych udziałowcowi Spółki przejmowanej, nie wystąpi przychód, o którym mowa art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy CIT.

Aby analiza neutralności podatkowej planowanego połączenia była kompletna, należy także odnieść się do art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy CIT, który także reguluje zasady powstania przychodu w przypadku łączenia się spółek. Należy jednak zauważyć, że przepis ten nie znajdzie zastosowania w odniesieniu do planowanego połączenia, ponieważ, jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, Spółka przejmująca nie posiada udziałów w Spółce przejmowanej, a tylko do takich sytuacji odnosi art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy CIT.

Wobec przedstawionych powyżej okoliczności uzasadnione jest stanowisko Wnioskodawców, że połączenie spółki [...] jako Spółki przejmowanej i spółki [...] jako Spółki przejmującej, w sposób przedstawiony w opisie zdarzenia przyszłego, będzie neutralne podatkowo w podatku CIT dla spółki [...] jako Spółki przejmującej. Wnioskodawcy nie zidentyfikowali przepisów ustawy CIT, które mogłyby wskazywać, że ich stanowisko w tej kwestii jest błędne.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Jednakże zaznaczyć należy, że oceny stanowiska Wnioskodawcy dokonano wyłącznie w kontekście zadanych we wniosku pytań. W konsekwencji inne kwestie nie są przedmiotem niniejszej interpretacji.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji. 

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

[...] Sp. z o. o. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego […]. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00