Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 6 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.151.2023.4.MD

Z opisu zdarzenia przyszłego nie wynika, by planowane otrzymywanie wypłat z Trustu przybrało postać któregokolwiek z tytułów wymienionych w art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. A zatem opisane wypłaty nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od spadków i darowizn jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

21 lipca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 20 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od spadków i darowizn w zakresie ustalenia czy wypłaty z Trustu powinny podlegają opodatkowaniu tym podatkiem. Uzupełnił Pan wniosek samoistnie 24 lipca 2023 r. (data wpływu papierowej wersji wniosku drogą pocztową) oraz – w odpowiedzi na wezwanie – w pismach z 25 września 2023 r. (wpływ przez ePUAP – 25 września 2023 r., wpływ drogą pocztową – 29 września 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

(…) (Wnioskodawca) nie jest rezydentem podatkowym Polski. Jednak w drugiej połowie 2023 r. planuje zostać rezydentem podatkowym w Polsce.

Będąc polskim rezydentem, może Pan (Wnioskodawca) otrzymywać dywidendy z australijskiej spółki (…) (dalej jako: Spółka) za pośrednictwem australijskiego trustu.

Udziałowcem Spółki jest (…), będący trustee (powiernikiem, dalej jako: Powiernik) w (…) (dalej jako: Trust).

PTY LTD to rodzaj spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zorganizowanej w jurysdykcji prawa australijskiego.

Powiernik (Trustee) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością podlegającą opodatkowaniu jako spółka kapitałowa.

Kontrola nad Trustem sprawowana jest przez Pana za pośrednictwem spółki (…) Pty Ltd będącej Powiernikiem.

Powiernik (Trustee) jest odpowiedzialny za zarządzanie sprawami podatkowymi Trustu, w tym rejestrację Trustu w systemie podatkowym, składanie deklaracji podatkowych Trustu i płacenie niektórych zobowiązań podatkowych.

Wraz z żoną, za pośrednictwem Powiernika, posiada Pan 33,3% udziałów Spółki.

Wybór beneficjentów Trustu leży w gestii Powiernika, ale z zastrzeżeniem zapisów aktu powierniczego. Zgodnie z umową powierniczą żaden beneficjent nie ma stałego ani bezwzględnego prawa do dochodów lub aktywów powierniczych. Pan i Pana żona są domyślnymi beneficjentami Trustu – chyba, że Powiernik skorzysta z przysługującego mu prawa do dystrybucji kapitału funduszu powierniczego na rzecz jakiegokolwiek innego beneficjenta Trustu.

W przypadku Trustu potencjalnymi beneficjentami są: Pan wraz z żoną i dalsi członkowie rodziny oraz każdy inny fundusz powierniczy lub spółka, w których Pan lub członkowie Pana rodziny mają udziały lub uprawnienia. Innymi potencjalnymi beneficjentami są wszelkie organizacje charytatywne, stowarzyszenia, towarzystwa, władze, instytucje, kościoły, zakony, korporacje, osoby lub inne podmioty, które są zwolnione z podatku dochodowego zgodnie z australijską ustawą podatkową.

Na chwilę obecną jedynymi dochodami Trustu są dochody uzyskiwane z tytułu wypłaty dywidendy od Spółki.

W 2024 r. i latach następnych planowane jest, że w całości dywidenda ze Spółki za pośrednictwem Trustu zostanie wypłacona Panu.

W 2024 r. i latach następnych planowane jest, aby zysk wypłacany przez Trust odpowiadał kwocie dywidendy.

Pod pojęciem zysku, o którym mowa wyżej, rozumie się wypłaconą dywidendę ze Spółki do Trustu, pomniejszoną o ewentualne koszty działalności takie jak koszty księgowe, koszty administracyjne, amortyzację lub inne.

Australijski system podatkowy zakłada, że dywidendy mogą mieć charakter franked dividend (dywidenda frankowa) lub unfranked dividend (dywidenda niefrankowa). Dodatkowo, dywidendy frankowe mogą być całkowicie frankowe (fully franked) lub częściowo frankowe (partially franked).

Dywidenda frankowa jest wypłacana z dołączoną ulgą podatkową (zwaną kredytem frankowym), który ma na celu wyeliminowanie problemu podwójnego opodatkowania dywidend dla inwestorów. Zyski wypłacane akcjonariuszom lub beneficjentom niebędącym rezydentami podatkowymi Australii poprzez dywidendę w pełni frankowaną są już w całości opodatkowane, tak więc osoba, która otrzymuje taką dywidendę, nie musi w konsekwencji płacić żadnego podatku od tej dywidendy, ponieważ może zaliczyć (na poczet swojego podatku) podatek już zapłacony przez Spółkę.

Tymczasem w przypadku rozliczenia dywidendy niefrankowanej, dywidenda jest wypłacana z nieopodatkowanych zysków, a indywidualny podatnik australijski, niebędący rezydentem otrzymujący taką dywidendę, jest zobowiązany do zapłaty pełnego podatku osobistego od otrzymanej kwoty.

W przypadku dywidendy częściowo frankowanej mamy do czynienia z systemem mieszanym, w którym dywidenda jest częściowo frankowana, tj. podatnik australijski, niebędący rezydentem, otrzymujący dywidendę, jest zobowiązany do zapłaty podatku od tej części dywidendy, która nie została wcześniej opodatkowana przez spółkę wypłacającą dywidendę – a w części, w której została wcześniej opodatkowana, nie musi już płacić podatku.

W Pana przypadku dywidendy wypłacane ze Spółki są na zasadzie fully franked dividend, która to metoda rozliczenia nie posiada odpowiednika w polskim systemie prawa.

Na gruncie prawa australijskiego, dochód otrzymywany przez Trust należy rozpatrywać w dwóch etapach:

 1) początkowo otrzymanie dochodu (dywidendy) przez Trust jest traktowane jako dochód Trustu/Powiernika. Jeśli żaden z beneficjentów nie jest uprawniony do dochodu, taki dochód pozostaje dochodem Trustu. Jednak w sprawie taka sytuacja nie będzie miała miejsca, ponieważ planowane jest wypłacenie całości dochodu Trustu beneficjentowi;

 2) jeśli dochód Trustu (dywidendy) jest jednocześnie albo później dystrybuowany do beneficjenta, wówczas dochód ten jest traktowany jako dochód beneficjenta (w tym przypadku – Pana). Następnie:

- jeżeli dochód jest dystrybuowany do beneficjenta będącego dorosłym rezydentem australijskim albo podmiotem prawnym, wówczas beneficjent jest odpowiedzialny za rozliczenia podatkowe swojego dochodu;

- jeżeli dochód jest dystrybuowany do beneficjenta będącego nierezydentem australijskim (Pana przypadek) albo nieletnim rezydentem australijskim, wówczas dochód ten jest opodatkowany jako dochód beneficjenta, ale za jego opodatkowanie (rozliczenie) odpowiada Trust w imieniu beneficjenta.

W przypadku wypłaty dywidendy na rzecz Pana Trustu – ze względu na fakt, że jest Pan nierezydentem Australii – skutki podatkowe obciążają Powiernika (Trustee), który działa w Pana imieniu (beneficjenta).

W tej sprawie, wypłacany zysk będzie dystrybuowany z Trustu do Pana, zatem stanowi on Pana dochód, jednak płatnikiem podatku od tego dochodu będzie Trust działający w Pana imieniu (nierezydenta australijskiego).

Trust składa deklarację w Australii, w której wykazuje m.in. wypłacony na Pana rzecz udział w zysku Trustu, wysokość zysku frankowego (w tej sprawie jest to wysokość brutto dywidendy przed opodatkowaniem) przypadającego Panu oraz naliczony od tego zysku kredyt frankowy (inaczej podatek zapłacony przez Spółkę od wypłacanego zysku).

W 2022 r. Pana kredyt frankowy stanowił 25% dywidendy brutto ze Spółki.

Środki wypłacane Panu z Trustu będą pochodzić wyłącznie z dywidend wypłacanych przez Spółkę.

Według ustawodawstwa Australii, Trust jest rodzajem zobowiązania nałożonego na osobę lub inny podmiot do posiadania majątku na rzecz beneficjentów. W ujęciu prawnym Trust nie jest podmiotem prawnym (osobą prawną lub zorganizowaną jednostką nieposiadającą osobowości prawnej), ale relacją (stosunkiem zobowiązaniowym). Niemniej, według ustawodawstwa Australii trusty są traktowane odpowiednio tak jak podatnicy do celów administracji podatkowej.

Trust, pomimo braku osobowości prawnej, podlega opodatkowaniu od całości Pana dochodów (w Pana imieniu), a to z uwagi na to, że jest Pan nierezydentem Australii. Zatem Trust, chociaż sam nie jest podatnikiem, jest jednak zobowiązany do obliczenia i pobrania podatku od wypłat na Pana rzecz. Innymi słowy Trust jest swego rodzaju płatnikiem Pana podatku od wypłat dokonywanych na rzecz Pana, będącego beneficjentem tego Trustu.

Na moment złożenia, zapytanie obejmuje wypłaty zysku z Trustu, inaczej dywidendy wypłacane ze Spółki za pośrednictwem Trustu.

Pana Trust posiada jeden rodzaj dochodów i są to dywidendy ze spółki kapitałowej, które są związane z udziałem w zysku tej spółki kapitałowej i nie odnoszą się do roszczeń z tytułu wierzytelności.

Stawki podatku dla spółek w Australii w roku podatkowym 2021/2022 wahają się do 25% do 30% w zależności od źródeł przychodu. Historycznie stawka odpowiednia dla Spółki w roku podatkowym 2021/2022 wynosiła 25%.

W uzupełnieniu wniosku wyjaśnił Pan także m.in., że w zakresie sformułowania „późniejsze przekazanie środków” w pytaniu nr 6 miał Pan na myśli zyski pochodzące z opisanych we wniosku dywidend.

Wskazał Pan, że w świetle prawa wewnętrznego państwa, w którym Trust ma siedzibę wypłata środków pieniężnych traktowana jest jako Pana przychód na gruncie podatków dochodowych. Przekazanie środków pieniężnych do beneficjenta (w tym przypadku – Pana) nie następuje na podstawie żadnego z tytułów wymienionych w art. 1 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Trust przekazuje Panu środki na podstawie umowy trustu rodzinnego, jest to rodzaj umowy powierniczej. Środki przekazywane Panu przez Trust nie będą przekazywane na podstawie umowy darowizny w rozumieniu prawa wewnętrznego państwa siedziby Trustu, porównywalnej z umową określoną w art. 888 ustawy Kodeks cywilny. Brak jest w polskim prawie cywilnym odpowiednika instytucji trustu rodzinnego i tego typu stosunku zobowiązaniowego. Family Trusts są narzędziem używanym w Australii do zarządzania majątkiem rodziny i przekazują środki pieniężne tytułem dystrybucji zysku.

Pozostała część uzupełnienia wniosku, jako że odnosi się do podatku dochodowego od osób fizycznych, zostanie przywołana w rozstrzygnięciu dotyczącym tego podatku.

Pytanie w zakresie podatku od spadków i darowizn

Czy późniejsze przekazanie środków (wypłaty) z Trustu na Pana rzecz (jako rezydenta Polski) powinno podlegać opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? (pytanie oznaczone we wniosku nr 6).

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, późniejsze przekazanie środków (wypłaty) z Trustu na Pana rzecz (jako rezydenta Polski) nie powinno podlegać opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Zgodnie z art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem: dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego; darowizny, polecenia darczyńcy; zasiedzenia; nieodpłatnego zniesienia współwłasności; zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu; nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności. Podatkowi podlega również nabycie praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci oraz nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci.

Późniejsze przekazanie środków (wypłaty) z Trustu na Pana rzecz (jako rezydenta Polski) nie powinno podlegać opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. W Pana ocenie, brak zastosowania do otrzymywanych środków uregulowań zawartych w ustawie o podatku od spadków i darowizn wynika z tego, że nie będą one dokonywane na podstawie tytułów wskazanych w tej ustawie.

Powyżej przywołaliśmy tylko tę część Pana stanowiska, która odnosi się do podatku od spadków i darowizn.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1774 ze zm.):

Podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:

1) dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego;

2) darowizny, polecenia darczyńcy;

3) zasiedzenia;

4) nieodpłatnego zniesienia współwłasności;

5) zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;

6) nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

Podatkowi podlega również nabycie praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci oraz nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci.

Określony w zacytowanym przepisie przedmiot opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn wskazuje, iż jest nim co do zasady nieodpłatne nabycie własności rzeczy i praw majątkowych, wyłącznie z tytułów w nim wymienionych.

Jako że opisane wypłaty, przekazywane Panu z Trustu, mogą się kojarzyć jedynie z darowizną, która została wymieniona w cyt. powyżej katalogu, to wskazane jest, aby przywołać jej definicję.

Przepisy ww. ustawy nie definiują pojęcia darowizny, a zatem należy odwołać się do odpowiednich przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.).

Z art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego wynika, że:

Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Stosownie do treści art. 890 § 1 cyt. Kodeksu:

Oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione.

Darowizna należy do czynności, których celem jest dokonanie aktu przysporzenia majątkowego bez ekwiwalentu i polega najczęściej na przesunięciu jakiegoś dobra majątkowego z majątku darczyńcy do majątku obdarowanego. Świadczenie ma charakter nieodpłatny, gdy druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za uczynioną darowiznę.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia wynika, że będąc polskim rezydentem, może Pan otrzymywać dywidendy z australijskiej spółki za pośrednictwem australijskiego trustu. Na chwilę obecną jedynymi dochodami Trustu są dochody uzyskiwane z tytułu wypłaty dywidendy od Spółki. W 2024 r. i latach następnych planowane jest, że w całości dywidenda ze Spółki za pośrednictwem Trustu zostanie wypłacona Panu. W 2024 r. i latach następnych planowane jest, aby zysk wypłacany przez Trust odpowiadał kwocie dywidendy. Pod pojęciem zysku, o którym mowa wyżej, rozumie się wypłaconą dywidendę ze Spółki do Trustu, pomniejszoną o ewentualne koszty działalności takie jak koszty księgowe, koszty administracyjne, amortyzację lub inne. Wypłacany zysk będzie dystrybuowany z Trustu do Pana, zatem stanowi on Pana dochód, jednak płatnikiem podatku od tego dochodu będzie Trust działający w Pana imieniu (nierezydenta australijskiego). W świetle prawa wewnętrznego państwa, w którym Trust ma siedzibę wypłata środków pieniężnych traktowana jest jako Pana przychód na gruncie podatków dochodowych. Przekazanie środków pieniężnych do beneficjenta (w tym przypadku – Pana) nie następuje na podstawie żadnego z tytułów wymienionych w art. 1 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Trust przekazuje Panu środki na podstawie umowy trustu rodzinnego; jest to rodzaj umowy powierniczej. Środki przekazywane Panu przez Trust nie będą przekazywane na podstawie umowy darowizny w rozumieniu prawa wewnętrznego państwa siedziby Trustu, porównywalnej z umową określoną w art. 888 ustawy Kodeks cywilny. Brak jest w polskim prawie cywilnym odpowiednika instytucji trustu rodzinnego i tego typu stosunku zobowiązaniowego. Family Trusts są narzędziem używanym w Australii do zarządzania majątkiem rodziny i przekazują środki pieniężne tytułem dystrybucji zysku.

Skoro więc – jak Pan wskazał – nabywanie przez Pana środków w drodze wypłat dokonywanych przez Trust z siedzibą w Australii nie przybiera formy darowizny, ani innych tytułów nabycia wymienionych w art. 1 ust. 1 i2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, to wskazane we wniosku wypłaty z Trustu nie będą podlegały regulacjom zawartym w ustawie o podatku od spadków i darowizn.

Z opisu zdarzenia przyszłego nie wynika, by planowane otrzymywanie wypłat z Trustu przybrało postać któregokolwiek z tytułów wymienionych w art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. A zatem opisane wypłaty nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy przedstawionego zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ta interpretacja dotyczy wyłącznie podatku od spadków i darowizn. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako: „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA).

Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00