Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 12-05-2024
Porada aktualna na dzień 12-05-2024
Data publikacji: 2023-10-02

Czy przychody pracowników czasowo delegowanych do pracy poza granicami kraju pomniejsza się dla celów ustalenia podstawy wymiaru składek z tytułu ubezpieczeń społecznych o kwotę odpowiadającą 30% diety z tytułu zagranicznej podróży służbowej

Polska firma deleguje pracowników do pracy w Niemczech (pracownicy wykonujący pracę najemną w dwóch lub kilku państwach członkowskich). Pracownicy są wysyłani do pracy w Niemczech na podstawie umowy o pracę, a składki i podatek są odprowadzane w Polsce na podstawie dokumentu A1. Zarabiają 12 euro na godzinę. Liczbę godzin przepracowanych przeliczamy po 12 euro, a następnie pomniejszamy o 30% diet za każdy dzień pobytu w Niemczech. Wychodzi nam podstawa wymiaru składek ZUS - to kwota wynikająca z iloczynu liczby godzin i stawki 12 euro za godzinę pomniejszona o 30 % diet za każdy dzień pobytu w Niemczech. Natomiast podstawą opodatkowania jest kwota wynikająca z iloczynu przepracowanych godzin i stawki godzinowej w wysokości 12 euro, pomniejszona o prawo do obniżenia przychodu podlegającego opodatkowaniu o równowartość 30% diety za każdy dzień pobytu za granicą, w którym pracownik pozostawał w stosunku pracy. Czyli odliczamy 30% z wcześniejszych 30% z 49 euro w Niemczech za każdy dzień pobytu. Czy zaprezentowany sposób ustalenia podstawy wymiaru składek ubezpieczenia społecznego jest prawidłowy i czy jakąś kwotę przychodu zwolnioną z opodatkowania w Polsce trzeba wykazać w części E formularza PIT-11 w polu 32?

Przychodów pracowników czasowo delegowanych do pracy poza granicami kraju nie pomniejsza się dla celów ustalenia podstawy wymiaru składek z tytułu ubezpieczeń społecznych o kwotę odpowiadającą 30% diety z tytułu zagranicznej podróży służbowej. Stąd też w opisanym przypadku zaprezentowany sposób ustalenia podstawy wymiaru składek ubezpieczenia społecznego był błędny. Wzmiankowane w opisie 30% zagranicznej diety z tytułu zagranicznej delegacji odnosi się do zwolnienia z podatku dochodowego w takiej części przychodu pracowniczego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00