Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 26 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.454.2023.2.MK

Brak prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących dostawę towarów i usług, w związku z realizacją projektu.

Interpretacja indywidualna  – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących dostawę towarów i usług, w związku z realizacją projektu polegającego na budowie ogrodu dla chorych i ich bliskich odwiedzających w hospicjum stacjonarnym zwanego „...”  jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

26 lipca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 26 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy

-braku prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących dostawę towarów i usług, w związku z realizacją projektu polegającego nabudowie ogrodu dla chorych i ich bliskich odwiedzających w hospicjum stacjonarnym zwanego „...” ,

-uznania kosztów nieodliczonego podatku naliczonego VAT jako koszt kwalifikowany.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Stowarzyszenie ..., ul. ...:

-jest podmiotem medycznym, wpisanym do księgi rejestrowej podmiotów leczniczych pod nr ..., który w swojej działalności podstawowej opiekuję się chorymi (...),

-jest podmiotem wpisanym do GUS z kodem pkd ...

-jest też organizacją opp/non profit, która za swoje usługi nie pobiera opłat,

-jest organizacją wpisaną do rejestru podatników VAT i KRS z uwagi na prowadzenie w niewielkim zakresie działalności gospodarczej.

Z uwagi na działalność medyczną hospicjum jest podmiotem zwolnionym z VAT art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług ( tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r poz. 931 z późn. zm.)

W 2022 roku dokonali Państwo wydatków inwestycyjnych statutowych na budowę ogrodu dla chorych hospicjum stacjonarnego oraz odwiedzających ich bliskich.

W 2022 roku pojawiła się możliwość refundacji części nakładów na ogród w postaci dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa ... pod tytułem (...).

Dotacja została Państwu przyznana. Urząd Marszałkowski wstrzymuje się z wypłatą dotacji do czasu wydania i dostarczenia indywidualnej interpretacji prawa podatkowego w temacie możliwości odliczania przez Państwa podatku VAT od dokonanych nakładów statutowych na ogród.

Do Urzędu Marszałkowskiego dostarczyli Państwo wszystkie niezbędne dokumenty potwierdzające, że nie odliczyliście podatku VAT od dokonanych zakupów materiałów i usług. Dostarczyliście Państwo również informację z urzędu skarbowego, który na podstawie Państwa deklaracji VAT oraz przesłanych plików JPK i wykazu faktur przedstawionych do dotacji potwierdził brak odliczenia VAT.

Jednak dla UMW... jest to niewystarczające w tym zakresie.

Potrzebują Państwo interpretację podatkową indywidualną potwierdzającą brak prawa do odliczenia podatku VAT.

Podsumowując:

Stowarzyszenie jest podmiotem medycznym świadczącym usługi zwolnione z VAT, podmiotem wpisanym do KRS -rejestru stowarzyszeń, posiadającym osobowość prawną.

Wpisanym do ewidencji czynnych podatników VAT jako samodzielny podmiot medyczny.

Głównym celem jest świadczenie opieki zdrowotnej dla chorych paliatywnie w hospicjum domowym, hospicjum stacjonarnym oraz poradni medycyny paliatywnej. Powyższe usługi są zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust1 pkt 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r poz 931 z późniejszymi zm.).

Podmiot świadczy ponadto usługi cateringu dla osób z zewnątrz i nalicza podatek VAT według obowiązujących stawek i odprowadza go w wyliczonej proporcji do US.

Poczynili Państwo starania o dofinansowanie w ramach strategii i rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność do budowy ogrodu dla podopiecznych i zgodnie z umową o przyznaniu pomocy nr(....) zmierzacie do jej rozliczenia.

Projekt ten dotyczył budowy ogrodu dla chorych i ich bliskich odwiedzających w hospicjum stacjonarnym oraz pobliskich mieszkańców, czyli służy czynnościom zwolnionym od podatku od towarów i usług.(ps. nie pobieracie i nie zamierzacie Państwo pobierać żadnych opłat za wstęp od mieszkańców- teren otwarty). Wszystkie nakłady na budowę ogrodu są ściśle związane ze świadczeniem usług związanych i wykonywanych w ramach podmiotu leczniczego, zgodnie z art. 4 ust. 1

Na drodze do otrzymania refundacji poniesionych środków stanęła potrzeba otrzymania indywidualnej interpretacji podatkowej w temacie możliwości odliczenia w części lub całości podatku VAT od zakupów związanych z budową ogrodu.

Według Państwa art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym podatnikom VAT przysługuje prawo do obniżenia podatku VAT należnego o podatek naliczony w zakresie w jakim nabywane towary lub usługi wykorzystywane są do czynności opodatkowanych, nie ma zastosowania w ww.projekcie.

Pytania

Czy Stowarzyszeniu przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących dostawę towarów i usług, w związku z realizacją przedmiotowego projektu, pod tytułem "wsparcie na wdrożenie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego prow na lata 2014-2020 , a zwanego przez Państwa ...? Czy koszty nieodliczonego podatku naliczonego VAT mogą być kosztem kwalifikowanym dla dotacji z UMW...?

Nabycie towarów i usług dla celów realizacji projektu przez hospicjum jako podmiot medyczny oraz podatnika czynnego VAT, ale zwolnionego z podatku VAT według art. 43 ust. 1 poz. 18, zarejestrowano do ksiąg stowarzyszenia w kwotach brutto. Nie odliczono naliczonego podatku VAT.

Państwa stanowisko w sprawie

Stan faktyczny - Stowarzyszenie jest przede wszystkim podmiotem leczniczym wpisanym do księgi rejestrowej podmiotów medycznych pod nr ... i świadcząc usługi opieki paliatywnej stacjonarnej i domowej korzysta ze zwolnienia z VAT na podst. art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.

Hospicjum jest podmiotem medycznym świadczącym usługi zwolnione z VAT. Wpisany do KRS - rejestru stowarzyszeń - posiada osobowość prawną.

Wpisanym do ewidencji czynnych podatników VAT jako samodzielny podmiot medyczny głównym celem jest świadczenie opieki zdrowotnej dla chorych paliatywnie w hospicjum domowym, hospicjum stacjonarnym oraz poradni medycyny paliatywnej. Powyższe usługi są zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 931 z późniejszymi zm.).

Jednostka świadczy też usługi cateringu dla osób z zewnątrz i nalicza podatek VAT według obowiązujących stawek i odprowadza go w wyliczonej proporcji do US.

Poczynili Państwo starania o dofinansowanie w ramach strategii i rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność do budowy ogrodu dla podopiecznych i zgodnie z umową o przyznaniu pomocy nr(....) zmierzacie do jej rozliczenia.

Projekt ten dotyczył budowy ogrodu dla chorych w hospicjum stacjonarnym oraz pobliskich mieszkańców, czyli służy czynnościom zwolnionym od podatku od towarów i usług.(ps.nie pobieracie Państwo i nie zamierzacie pobierać żadnych opłat za wstęp od mieszkańców- teren otwarty). Wszystkie nakłady na budowę ogrodu są ściśle związane ze świadczeniem usług związanych i wykonywanych w ramach działalności leczniczej przez hospicjum, który zgodnie z art. 4 ust. 1.

Na drodze do otrzymania refundacji poniesionych środków stanęła potrzeba otrzymania indywidualnej interpretacji podatkowej w temacie odliczenia w części lub całości podatku VAT.

Według Państwa art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym podatnikom VAT przysługuje prawo do obniżenia podatku VAT należnego o podatek naliczony w zakresie w jakim nabywane towary lub usługi wykorzystywane są do czynności opodatkowanych, nie ma zastosowania w ww. projekcie.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie  braku prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących dostawę towarów i usług, w związku z realizacją projektu polegającego na budowie ogrodu dla chorych i ich bliskich odwiedzających w hospicjum stacjonarnym zwanego „...” jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie wyjaśniam, że niniejsza interpretacja rozstrzyga wniosek w zakresie braku prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących dostawę towarów i usług, w związku z realizacją projektu polegającego na budowie ogrodu dla chorych i ich bliskich odwiedzających w hospicjum stacjonarnym zwanego „...”.

Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), zwanej dalej ustawą:

W zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a)nabycia towarów i usług,

b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy:

W przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Jak wynika z powołanych przepisów, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Ponadto należy podkreślić, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Na podstawie przepisu art. 88 ust. 4 ustawy:

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Zgodnie z powyższą regulacją, z prawa do odliczenia podatku skorzystać mogą wyłącznie podatnicy, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.

Zatem, aby podmiot mógł skorzystać z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z dokonanym nabyciem towarów i usług, w pierwszej kolejności winien spełnić przesłanki umożliwiające uznanie go dla tej czynności za podatnika podatku od towarów i usług, działającego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług, pod warunkiem, że są one realizowane przez „podatników” w rozumieniu ustawy i wykonywane w ramach działalności gospodarczej.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy:

Pod pojęciem działalności gospodarczej należy rozumieć wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Na mocy art. 2 ust. 1 ustawy z 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2020 r. poz. 2261):

Stowarzyszenie jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem o celach niezarobkowych.

W myśl art. 2 ust. 2 ww. ustawy:

Stowarzyszenie samodzielnie określa swoje cele, programy działania i struktury organizacyjne oraz uchwala akty wewnętrzne dotyczące jego działalności.

Na podstawie art. 34 ustawy Prawo o stowarzyszeniach:

Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą, według ogólnych zasad określonych  w odrębnych przepisach. Dochód z działalności gospodarczej stowarzyszenia służy realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między jego członków.

Działalność statutowa stowarzyszenia to działalność zgodna z jego statutem, w którym wymienione są cele działalności stowarzyszenia i sposoby ich realizacji. Działalność statutowa nie jest nastawiona na zysk, czyli nie jest to działalność gospodarcza, która w organizacji pozarządowej jest tylko działalnością pomocniczą.

Jak wynika z powołanych powyżej przepisów prawa, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane przez zarejestrowanego czynnego podatnika podatku VAT, w ramach działalności gospodarczej, do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Ponadto art. 88 ust. 4 ustawy wyklucza odliczenie w odniesieniu do podmiotów niebędących zarejestrowanymi, czynnymi podatnikami podatku VAT.

W omawianej sprawie warunki uprawniające do odliczenia nie są spełnione, gdyż jak Państwo wskazali, towary i usługi nabywane w ramach realizacji projektu polegającego na budowie ogrodu dla chorych i ich bliskich odwiedzających w hospicjum stacjonarnym zwanego „...” są wykorzystywane przez Stowarzyszenie do wykonania czynności zwolnionych z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym, nie mają Państwo prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków ponoszonych z tytułu realizacji ww. projektu. Tym samym, z tego tytułu nie przysługuje Państwu prawo do zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1 ustawy o VAT.

Podsumowując, Państwa Stowarzyszenie nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących dostawę towarów i usług, w związku z realizacją projektu polegającego na budowie ogrodu dla chorych i ich bliskich odwiedzających w hospicjum stacjonarnym zwanego „...”, ponieważ towary i usługi nabywane w ramach realizacji ww. projektu nie są wykorzystywane przez Państwa Stowarzyszenie do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Wobec powyższego Państwa stanowisko zakresie braku prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących dostawę towarów i usług, w związku z realizacją przedmiotowego projektu polegającego na budowie ogrodu dla chorych i ich bliskich odwiedzających w hospicjum stacjonarnym zwanego „...” uznałem za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku zdarzeniem przyszłym. Ponoszą Państwo ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym przedstawionym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.

Niniejszą interpretacją załatwiono wniosek w zakresie braku prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących dostawę towarów i usług, w związku z realizacją przedmiotowego projektu polegającego na budowie ogrodu dla chorych i ich bliskich odwiedzających w hospicjum stacjonarnym zwanego „...”.

Natomiast w zakresie uznania kosztów nieodliczonego podatku naliczonego VAT jako koszt kwalifikowany wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00