Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.602.2023.2.MS2

W zakresie skutków podatkowych wypłaty zysku wypracowanego przez rodziców i siostrę Wnioskodawcy do dnia przekształcenia spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 21 czerwca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 21 czerwca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 25 sierpnia 2023 r. (wpływ do Organu 25 sierpnia 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Był Pan wspólnikiem spółki jawnej (…) sp. jawna z siedzibą w (…). (…) sp. jawna z siedzibą w (…) zwana dalej "Spółką" nie była podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych a jej wspólnikami były wyłącznie osoby fizyczne.

Spółka została zawiązana w roku 2011. Początkowo Spółka posiadała 4 wspólników, którymi byli Pan, Pana siostra oraz rodzice. Posiadał Pan 24% udziału w zysku. Pozostałe udziały posiadali: Pana siostra - 24%, natomiast każdy z rodziców posiadał po 26% udziału w zysku. W roku 2013 zbył Pan posiadany ogół praw i obowiązków w spółce jawnej na rzecz swojej siostry w drodze darowizny, w wyniku czego nie posiadał Pan udziałów w Spółce do roku 2020. W dniu 1 czerwca 2020 roku jeden z rodziców – Pana ojciec zbył posiadany ogół praw i obowiązków w Spółce na Pana rzecz w drodze darowizny. W dniu 1 sierpnia 2020 roku drugi z rodziców - Pana matka zbyła posiadany ogół praw i obowiązków w Spółce na rzecz Pana siostry również w drodze darowizny. W wyniku ww. darowizn od czerwca 2020 r. posiada Pan 26% udziału w zysku Spółki a Pana siostra od sierpnia 2020 posiadała 74% udziału w zysku spółki jawnej.

Nabycie ogółu praw i obowiązków było przedmiotem zgłoszenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w trybie art. 4 a ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, co wypełniało przesłanki zwolnienia przewidzianego w tym przepisie.

W dniu 1 sierpnia 2022 roku doszło do przekształcenia Spółki ze spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Przed dniem przekształcenia, Pan oraz Pana siostra jako wspólnicy spółki jawnej podjęli uchwałę (wypełniającą postanowienia art. 52 § 1 KSH) o wypłacie części zysków z lat ubiegłych zgromadzonych na kapitale zapasowym wypracowanych przez Spółkę w okresie od roku 2015 - 2019 (spółkę jawną), w którym to okresie nie był Pan wspólnikiem spółki jawnej i za rok 2020 r., w którym stał się Pan wspólnikiem od dnia 1 czerwca. W związku z powyższym kwota zysków przeznaczona do wypłaty wspólnikom została przeksięgowana z kapitału zapasowego do zobowiązań. Wypłata należnego Panu i Pana siostrze zysku, nie nastąpiła do dnia złożenia niniejszego wniosku i nastąpi zgodnie z Uchwałą w terminie wskazanym w odrębnym wezwaniu, które złożone zostanie przez każdego ze wspólników.

Żądanie zgłoszone przez Pana zrealizuje zatem już spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powstała w wyniku przekształcenia dokonanego w trybie KSH (Dział III. Przekształcenia spółek).

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego

Źródłem uprawnienia do uzyskania zysku wypracowanego przez spółkę jawną nie będzie posiadanie przez Pana statusu udziałowca spółki z o. o. Posiadanie statusu udziałowca spółki z o.o. nie ma na to uprawnienie żadnego wpływu.

Czynność podziału zysku wypracowanego w spółce jawnej, w okresie poprzedzającym dzień przekształcenia, będzie miała charakter realizacji wobec Pana zobowiązania, powstałego w spółce jawnej, wynikającego z żądania podziału i wypłaty zysku złożonego przez Pana, w trybie określonym postanowieniami art. 52 § 1 KSH w powiązaniu z art. 51 KSH. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością występuje w opisanym stanie faktycznym w roli sukcesora prawnego na podstawie art. 553 § 1 KSH.

Umowa spółki z o.o. nie przewidywała i nie przewiduje udziałów uprzywilejowanych. Czynność prawna, na podstawie której dokonania zostanie wypłata nie wpłynie w jakikolwiek sposób na zakres Pana uprawnień jako wspólnika spółki z o.o.

Pytanie

Czy wypłata przez Spółkę na Pana rzecz zysków wypracowanych w spółce jawnej (tj. w okresie przed przekształceniem w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością), w czasie kiedy wspólnikami byli Pana rodzice oraz Pana siostra, czyli przed darowiznami ogółu praw i obowiązków, jakie miały miejsce w 2020 roku, w części przypadającej odpowiednio na Pana zgodnie z posiadanymi przez niego udziałami w zysku (tj. 26 %) na dzień podjęcia uchwały o wypłacie zysku, opisanej w opisie stanu faktycznego, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, wypłata na Pana rzecz zysku wypracowanego w Spółce jawnej (w okresie przed nabyciem przez Pana w roku 2020 od ojca w drodze darowizny ogółu praw i obowiązków) w proporcji zgodnej z posiadanymi udziałami wynikającymi z umowy spółki nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami spółka jawna, której wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne nie jest samodzielnym i odrębnym podatnikiem podatku dochodowego (jest transparentna na gruncie podatków dochodowych). Sytuacje, w których spółka jawna może być podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych w myśl postanowień art. 1 ust. 3 pkt 1a) Ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2587), nie zachodzą w opisanym stanie faktycznym. Podatnikami podatku dochodowego są zatem jej wspólnicy (wyłącznie osoby fizyczne) i w opisanym stanie faktycznym objęci są podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Przychód wygenerowany w spółce jest przez nich rozliczany na zasadach określonych w art. 8 ust. 1, 1a i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w ramach źródła pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 i art. 14). Sama wypłata zysku ze spółki jest natomiast neutralna podatkowo i nie podlega ponownie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W przypadku spółki jawnej, na podstawie zapisów dokonanych w prowadzonych przez spółkę księgach rachunkowych, każdy ze wspólników oblicza swój dochód z prowadzonej w formie tej spółki działalności gospodarczej, jako nadwyżkę przypadającej na niego (proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku) kwoty przychodów nad kosztami ich uzyskania (obliczonymi z zachowaniem tej samej proporcji). Od tak określonego dochodu każdy ze wspólników ma obowiązek samodzielnie opłacać w trakcie roku zaliczki na podatek dochodowy, a po zakończeniu roku podatek wynikający z rocznego zeznania podatkowego. Dochód każdego ze wspólników, rozumiany jako zysk z tytułu udziału w spółce jawnej, jest systematycznie opodatkowywany w ciągu roku w formie zaliczek na poczet rocznego podatku dochodowego. Bez znaczenia będzie to, czy zysk wypracowany przez spółkę jawną został wypłacony wspólnikom (czy to w formie zaliczek czy też po zakończeniu roku), czy też wspólnicy podjęli decyzję o czasowym pozostawieniu zysku w Spółce.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje natomiast opodatkowania wypłat z zysku spółki jawnej nie będącej podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych - takie rozwiązanie ustawodawca przewidział wyłącznie w stosunku do wypłat zysku wypracowanego przez spółki będące podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych.

W stanie faktycznym będącym przedmiotem niniejszego wniosku, do dnia przeniesienia ogółu praw i obowiązków, Spółka wypracowała zysk, który w części był wypłacany, a w części nie był wypłacany jej wspólnikom i był zgromadzony na kapitale zapasowym lub rezerwowym Spółki. Na skutek podjętej w spółce jawnej uchwały (przed jej przekształceniem w spółkę z o.o.) o przeznaczeniu zysków zgromadzonych na kapitale zapasowym na wypłatę wspólnikom, spółka jawna stała się dłużnikiem co do wypłaty zysku, co poskutkowało przeksięgowaniem żądanej kwoty z kapitału zapasowego do zobowiązań. W związku z powyższym wypłata tych zysków przez spółkę z o.o. stanowić będzie jedynie realizację zobowiązania majątkowego obciążającego spółkę jawną i nie będzie skutkowała powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, co znajduje odzwierciedlenie w licznych interpretacjach m.in.:

  •  interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 9 czerwca 2021 r. nr 0113-KDIPT2-3.4011.501.2021.1 NM "Podsumowując, w sytuacji, gdy uchwala o podziale zysku zostanie podjęta przed przekształceniem spółki jawnej - wypłata zysków przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (spółkę przekształconą)wypracowanych przez spółkę jawną i opodatkowanych uprzednio przez wspólników, nie powoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych"
  • interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 15 lipca 2021 r. nr 0112-KDWL.4011.56.2021.1.TW "Reasumując - wypłata przez spółkę przekształconą (spółkę kapitałową, tj. z o.o.) należnego wspólnikom (Zainteresowanym) części zysku wypracowanego w spółce przekształcanej (spółce osobowej, tj. spółce jawnej) wskutek zgłoszenia przez wspólników żądania wypłaty zysku przed przekształceniem spółki jawnej, nie spowoduje dla wspólników (Zainteresowanych) jakiegokolwiek zobowiązania podatkowego z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych"

Zyski wypracowane w Spółce i nie wypłacone przed dniem darowizny ogółu praw i obowiązków, opisanej w opisie stanu faktycznego, generowały przyrost majątku Spółki (jej aktywów netto), wpływając na wartość przedmiotu darowizny opisanej w opisie stanu faktycznego tj. ogółu praw i obowiązków przysługujących wspólnikowi w związku z uczestnictwem w Spółce. Na podstawie umów darowizn opisanych w opisie stanu faktycznego nabył Pan prawo do tych wszystkich składników majątkowych w proporcji wynikającej z nabytego ogółu praw i obowiązków w Spółce.

Zatem wypracowane w Spółce i nie wypłacone przed dniem darowizny zyski powiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych tworzących ogół praw i obowiązków wspólnika w Spółce opisany w opisie stanu faktycznego. Strony umowy darowizny określając wartość rzeczy i praw składających się na ogół praw i obowiązków wspólnika w Spółce, uwzględniły wartość zakumulowanych w Spółce zysków wypracowanych w okresie przed dniem przeniesienia własności ogółu praw i obowiązków w drodze darowizny.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2021 r. poz. 1043), podstawę opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów, a zatem wartość takich wypracowanych i niewypłaconych zysków spółki jawnej determinuje wysokość podstawy opodatkowania określonej tym przepisem i bez znaczenia pozostaje fakt wystąpienia przesłanek do zwolnienia określonych przepisami art. 4a tej ustawy.

Podsumowując, jak wskazał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 15 lipca 2021 r. nr 0112-KDWL.4011.56.2021.1.TW "stosownie do treści art. 5b ust 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udział w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt. 3" (…)

Co do zasady, przychodu podlegającego opodatkowaniu w rozumieniu ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych nie będzie generowała wypłata zysku, który wcześniej zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegał opodatkowaniu u wspólnika (…)"

Wspólnicy spółki jawnej (…) do dnia przekształcenia w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością podlegali opodatkowaniu na bieżąco z tytułu całości osiąganych przychodów odpowiednio pomniejszonych o koszty ich uzyskania stosownie do treści art. 8 w powiązaniu z art. 10 ust. 1 pkt. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z generalną zasadą jednokrotnego opodatkowania zysków wspólników spółki osobowej (zasada transparentności podatkowej spółki osobowej), wypłata wspólnikom zysków wypracowanych w spółce nie skutkuje powstaniem u wspólników przychodu i ponownym ich opodatkowywaniem. Pana zdaniem, zasada ta znajdzie zastosowanie również w przypadku wypłaty zysku wygenerowanego w spółce przed nabyciem ogółu praw i obowiązków w drodze darowizny. Otrzymane przez wspólnika świadczenie nie jest w jego majątku dochodem, który podlegałby opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wypłacenie środków pochodzących z zysku wygenerowanego przez spółkę jawną, wypłaconego przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością jako następcę spółki jawnej w takiej sytuacji skutkuje wyłącznie odebraniem dochodu, który został już raz opodatkowany.

Pana zdaniem obowiązujące przepisy nie różnicują sytuacji wypłaty zysku na rzecz wspólników, którym przysługiwał ogół praw i obowiązków w spółce osobowej w momencie wygenerowania zysków oraz na rzecz wspólników, którzy nabyli ten status w okresie po wygenerowaniu takich zysków. Nie ma więc jakichkolwiek podstaw do odmiennego traktowania na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych takich wypłat - spółka osobowa jest transparentna podatkowo, stąd z perspektywy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przesunięcie majątkowe na linii spółka - wspólnik ma jedynie charakter techniczny i nie jest zdarzeniem, które rodzi jakiekolwiek konsekwencje prawnopodatkowe na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych. Odmienne potraktowanie wspólnika w takiej sytuacji wymagałoby istnienia wyraźnej podstawy prawnej, a takiej na gruncie obowiązujących przepisów brak.

Należy podkreślić że w opisanym stanie faktycznym spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jedynie dokonuje wypłaty jako następca prawny w rozumieniu przepisów KSH kwot stanowiących zobowiązanie wobec Pana na dzień przekształcenia wynikające z żądania podziału i wypłaty zysku realizowanego w oparciu o postanowienia art. 52 KSH.

Powyższe stanowisko w Pana ocenie znajduje potwierdzenie m.in. w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w piśmie z dnia 11 sierpnia 2021 r. znak 0114-KDIP3-1.4011.450.2021.5.BS: "(…) Bez znaczenia będzie to, czy zysk wypracowany przez spółkę jawną został wypłacony wspólnikom, czy też wspólnicy podjęli decyzję o czasowym pozostawieniu zysku w Spółce. Wspólnicy podlegali opodatkowaniu na bieżąco z tytułu całości osiąganych przychodów odpowiednio pomniejszonych o koszty ich uzyskania stosownie do treści art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z generalną zasadą jednokrotnego opodatkowania zysków wspólników spółki osobowej (zasada transparentności podatkowej spółki osobowej) wypłata wspólnikom zysków wypracowanych w spółce nie skutkuje powstaniem u wspólników przychodu i ponownym ich opodatkowywaniem.

Również środki zgromadzone na kapitale Spółki, które zostały Panu wypłacone, a które stanowiły zysk z okresu kiedy wspólnikiem był Pana zmarły ojciec w części odpowiadającej Pana udziałowi w spadku po zmarłym nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Podlegały one opodatkowaniu na bieżąco jako dochód z działalności gospodarczej u zmarłego wspólnika. Środki te podlegały dziedziczeniu i zostały opodatkowane w ramach ustawy o podatku od spadków i darowizn.(…)"

Organ uznał iż "W myśl natomiast art. 51 § 1 Kodeksu spółek handlowych: każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach i uczestniczy w stratach w tym samym stosunku bez względu na rodzaj i wartość wkładu. Określony w umowie spółki udział wspólnika w zysku odnosi się, w razie wątpliwości, także do jego udziału w stratach (art. 51 § 2 ww. Kodeksu).

Gdy spółka osiągnie dodatni wynik finansowy, wspólnicy mogą podzielić zysk między siebie. Mogą też wyłączyć całość bądź część wypracowanego zysku od podziału i pozostawić go w spółce jako kapitał zapasowy. Jednocześnie wspólnicy spółki osobowej mogą w każdym czasie podzielić pozostawiony kapitał zapasowy i przeznaczyć go do wypłaty wspólnikom. Niepobrany przez wspólnika zysk za dany rok może być mu wypłacony w latach następnych, o ile nie zajdzie potrzeba przeznaczenia go na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika (zgodnie z art. 52 § 2 Kodeksu spółek handlowych). Wypłata z tytułu podziału zysku stanowi odzwierciedlenie dochodu uzyskanego z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki jawnej. Podatnikami podatku dochodowego są poszczególni wspólnicy spółki jawnej, a nie ta spółka. Wynika to z art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do treści art. 5b ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1426 z późn. zm.), jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osoba prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza) (…)"

"(…)Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług (…)".

Podobne stanowisko podatnika uznał za prawidłowe Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w piśmie z dnia 14 grudnia 2015 r.: "(…) Zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych każdy ze wspólników spółki jawnej uczestniczy w zysku i stratach spółki w tym samym stosunku, bez względu na rodzaj i wartość wkładu (art. 51 § 1 k.s.h.).

Stosownie zaś do art. 52 § 1 k.s.h., wspólnik spółki jawnej może żądać podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku i obrotowego. Umowa spółki jawnej może jednak inaczej regulować te kwestie. Gdy spółka osiągnie dodatni wynik finansowy, wspólnicy mogą podzielić zysk między siebie zgodnie z kodeksowymi lub umownymi zasadami. Mogą też wyłączyć całość bądź część wypracowanego zysku od podziału i pozostawić go w spółce jako kapitał zapasowy. Jednocześnie wspólnicy spółki osobowej mogą w każdym czasie podzielić pozostawiony kapitał zapasowy i przeznaczyć go do wypłaty wspólnikom. Niepobrany przez wspólnika zysk za dany rok może być mu wypłacony w latach następnych, o ile nie zajdzie potrzeba przeznaczenia go na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika (zgodnie z art. 52 § 2 k.s.h.). Wypłata z tytułu podziału zysku stanowi odzwierciedlenie dochodu uzyskanego z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki jawnej. Podatnikami podatku dochodowego są poszczególni wspólnicy spółki jawnej, a nie ta spółka. Wynika to z art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 5b ust, 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, i określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy to jest z pozarolniczej działalności gospodarczej (…)"

Reasumując, Pana zdaniem, wypłata przez Spółkę na Pana rzecz zysków wypracowanych w okresie przed przekształceniem w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (tj. w okresie istnienia spółki jawnej), w okresie w którym wspólnikami byli Pana rodzice oraz siostra, czyli przed darowiznami ogółu praw i obowiązków, jakie miały miejsce w 2020 roku opisanymi w opisie stanu faktycznego, w części przypadającej odpowiednio na Pana, zgodnie z posiadanym przez Pana udziałem w zysku (tj. 26 %) na dzień podjęcia uchwały o wypłacie zysku, opisanej w opisie stanu faktycznego, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

W myśl art. 1 § 2 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm.):

Spółkami handlowymi są: spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, prosta spółka akcyjna i spółka akcyjna.

Stosownie do zapisu art. 4 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych:

Użyte w ustawie określenie spółka osobowa oznacza spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 22 ww. ustawy:

§ 1 Spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową.

§ 2 Każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką, z uwzględnieniem art. 31.

Stosownie do art. 28 Kodeksu spółek handlowych:

Majątek spółki stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia.

Z mocy art. 50 ustawy Kodeks spółek handlowych:

Udział kapitałowy wspólnika odpowiada wartości rzeczywiście wniesionego wkładu.

W myśl art. 51 § 1 Kodeksu spółek handlowych:

Każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach i uczestniczy w stratach w tym samym stosunku bez względu na rodzaj i wartość wkładu.

Zgodnie zaś z art. art. 51 § 2 ww. ustawy:

Określony w umowie spółki udział wspólnika w zysku odnosi się, w razie wątpliwości, także do jego udziału w stratach.

W myśl art. 551 § 1 Kodeksu spółek handlowych:

Spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, prosta spółka akcyjna oraz spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą).

Zgodnie z art. 552 Kodeksu spółek handlowych:

Spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną

Z kolei w myśl art. 553 § 1 Kodeksu spółek handlowych:

Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej.

Przekształcenie spółek w rozumieniu przepisów Kodeksu spółek handlowych powoduje przeniesienie majątku jednej spółki działającej w określonej formie prawnej na inny podmiot, który dalszą działalność ma prowadzić jako spółka handlowa innego typu. Zgodnie z zasadą tożsamości podmiotów biorących udział w przekształceniu majątek spółki przekształcanej z dniem przekształcenia staje się majątkiem spółki przekształconej.

Gdy spółka osiągnie dodatni wynik finansowy, wspólnicy mogą podzielić zysk między siebie. Mogą też wyłączyć całość bądź część wypracowanego zysku od podziału i pozostawić go w spółce jako kapitał zapasowy. Jednocześnie wspólnicy spółki osobowej mogą w każdym czasie podzielić pozostawiony kapitał zapasowy i przeznaczyć go do wypłaty wspólnikom. Niepobrany przez wspólnika zysk za dany rok może być mu wypłacony w latach następnych, o ile nie zajdzie potrzeba przeznaczenia go na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika (zgodnie z art. 52 § 2 Kodeksu spółek handlowych). Wypłata z tytułu podziału zysku stanowi odzwierciedlenie dochodu uzyskanego z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki jawnej.

Podatnikami podatku dochodowego są poszczególni wspólnicy spółki jawnej, a nie ta spółka. Wynika to z art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

W myśl natomiast art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

Przy czym stosownie do treści art. 5a pkt 26 ww. ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną – oznacza to spółkę inną niż określona w pkt 28.

W związku z powyższym, w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki jawnej, podatnikiem podatku dochodowego nie jest spółka lecz poszczególni jej wspólnicy. Zatem na nich, a nie na spółce, ciąży obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Z wniosku wynika, że był Pan wspólnikiem spółki jawnej , która nie była podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych a jej wspólnikami były wyłącznie osoby fizyczne. Spółka została zawiązana w roku 2011. Początkowo Spółka posiadała 4 wspólników, którymi byli Pan, Pana siostra oraz rodzice. W roku 2013 zbył Pan posiadany ogół praw i obowiązków w spółce jawnej na rzecz swojej siostry w drodze darowizny, w wyniku czego nie posiadał Pan udziałów w Spółce do roku 2020. W dniu 1 czerwca 2020 roku jeden z rodziców – Pana ojciec zbył posiadany ogół praw i obowiązków w Spółce na Pana rzecz w drodze darowizny. W wyniku ww. darowizny od czerwca 2020 r. posiada Pan 26% udziału w zysku Spółki. W dniu 1 sierpnia 2022 roku doszło do przekształcenia Spółki ze spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Przed dniem przekształcenia, Pan oraz Pana siostra jako wspólnicy spółki jawnej podjęli uchwałę o wypłacie części zysków z lat ubiegłych zgromadzonych na kapitale zapasowym wypracowanych przez Spółkę w okresie od roku 2015 - 2019 (spółkę jawną), w którym to okresie nie był Pan wspólnikiem spółki jawnej i za rok 2020 r., w którym stał się Pan wspólnikiem od dnia 1 czerwca. W związku z powyższym kwota zysków przeznaczona do wypłaty wspólnikom została przeksięgowana z kapitału zapasowego do zobowiązań. Źródłem uprawnienia do uzyskania zysku wypracowanego przez spółkę jawną nie będzie posiadanie przez Pana statusu udziałowca spółki z o. o. Posiadanie statusu udziałowca spółki z o.o. nie ma na to uprawnienie żadnego wpływu. Czynność podziału zysku wypracowanego w spółce jawnej, w okresie poprzedzającym dzień przekształcenia, będzie miała charakter realizacji wobec Pana zobowiązania, powstałego w spółce jawnej, wynikającego z żądania podziału i wypłaty zysku złożonego przez Pana, w trybie określonym postanowieniami art. 52 § 1 KSH w powiązaniu z art. 51 KSH. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością występuje w opisanym stanie faktycznym w roli sukcesora prawnego na podstawie art. 553 § 1 KSH. Umowa spółki z o.o. nie przewidywała i nie przewiduje udziałów uprzywilejowanych. Czynność prawna, na podstawie której dokonania zostanie wypłata nie wpłynie w jakikolwiek sposób na zakres Pana uprawnień jako wspólnika spółki z o.o.

Co do zasady do przychodów z działalności gospodarczej należą wszystkie przychody osiągane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem przychodów wymienionych w art. 14 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie natomiast z art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14, są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.

W pierwszej kolejności wskazać należy, że w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki jawnej, podatnikiem podatku dochodowego nie jest spółka lecz poszczególni jej wspólnicy. Dochód każdego ze wspólników, rozumiany jako zysk z tytułu udziału w spółce jawnej, jest systematycznie opodatkowywany w ciągu roku. Podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą (w tym w formie spółki jawnej) opodatkowują dochody uzyskane z tej działalności przez uiszczanie w trakcie roku podatkowego zaliczek na podatek dochodowy, a następnie dokonują rocznego rozliczenia tego dochodu oraz wpłaconych zaliczek w składanym zeznaniu podatkowym. Jeżeli podatek należny wynikający ze złożonego zeznania jest wyższy od sumy zaliczek wpłaconych za dany rok, podatnicy są zobowiązani wpłacić stosowną różnicę.

Bez znaczenia jest to, czy zysk wypracowany przez spółkę jawną został wypłacony wspólnikom, czy też wspólnicy podjęli decyzję o czasowym pozostawieniu zysku w Spółce. Wspólnicy podlegali opodatkowaniu na bieżąco z tytułu całości osiąganych przychodów odpowiednio pomniejszonych o koszty ich uzyskania stosownie do treści art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W sytuacji, gdy uchwala o podziale zysku została podjęta przed przekształceniem Spółki jawnej wypłata zysków przez Spółkę z o.o. (Spółkę przekształconą) wypracowanych przez Spółkę jawną i opodatkowanych uprzednio przez wspólników spółki nie spowoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (zasada transparentności podatkowej spółki osobowej).

Zasada ta znajdzie zastosowanie również w przypadku wypłaty zysku wygenerowanego w spółce przed nabyciem przez Pana ogółu praw i obowiązków w drodze darowizny.

Zatem wypłata zysków wypracowanych w okresie przed przekształceniem spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli w okresie w którym wspólnikami spółki byli Pana rodzice oraz siostra, w części przypadającej odpowiednio na Pana, zgodnie z posiadanym przez Pana udziałem w zysku (tj. 26 %) na dzień podjęcia uchwały o wypłacie zysku nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Pana stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

W odniesieniu do powołanych przez Pana interpretacji stwierdzam, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego tę interpretację.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00