Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDST2-1.4011.172.2023.3.JP

Zastosowanie 12% stawki zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych dla usług sklasyfikowanych wg PKWiU 62.01.11.0 (usług związanych z oprogramowaniem).

Interpretacja indywidualna

 – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam,że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 kwietnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania uzyskiwanych przychodów z tytułu świadczonych usług w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 22 maja i 9 czerwca 2023 r. (daty wpływu).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Rozlicza się Pan z tytułu podatku dochodowego w formie ryczałtu. Od nowego roku (2023) uległa zmianie Pana umowa z jednym z głównych kontrahentów. W porównaniu do poprzedniej zmieniła się większość obowiązków/aktywności jakie będzie Pan wykonywać.

Oto poniższa lista:

analiza, projektowanie i rozwijanie interfejsu użytkownika (strona internetowa, interfejs na urządzenia mobilne, interfejs na urządzenia stacjonarne);

projektowanie i planowanie rozwoju poszczególnych funkcji i całych modułów dla istniejących i nowych systemów informatycznych;

prowadzenie szkoleń i warsztatów w zakresie projektowania doświadczeń użytkownika (User Experience);

coaching członków zespołów i interesariuszy, wspierający ich rozwój związany z Product Design – dobrych praktyk projektowania produktów;

usługi doradztwa związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi (koordynowanie prac zespołów, monitorowanie i raportowanie danych dotyczących stanu projektu oraz członków zespołu, dbanie o motywację i zaangażowanie pracowników, optymalizowanie organizacji pracy w zespole).

Dodał Pan, że w swojej pracy nigdy nie zajmował się programowaniem i pracami związanymi w jakikolwiek sposób z modyfikacją kodu oprogramowania. Ten stan rzeczy się dalej utrzyma. Główną działalnością Pana jest tzw. User Experience Design – projektowanie doświadczeń użytkownika – w produktach cyfrowych, stronach internetowych oraz całych usługach klientów. Dwa pierwsze punkty z powyższej listy stanowią właśnie o tym, dwa kolejne o szkoleniach, warsztatach oraz coachingu by poszerzać tę wiedzę w zespołach z jakimi współpracuje, a ostatni punkt to aktywności managerskie.

Uzupełnienie wniosku I

Ma Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Wniosek dotyczy roku 2023 i lat kolejnych. Wybrana forma opodatkowania to ryczałt. Ewidencja prowadzona przez Pana to ewidencja przychodów. Ponosi Pan odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat prac. Czynności opisane we wniosku wykonuje Pan w miejscu i czasie wyznaczonym przez siebie, kontrahent tego nie narzuca. Ponosi Pan ryzyko gospodarcze. Nie uzyskuje Pan innych dochodów. Przychody Pana nie przekroczą limitu 2 000 000 euro.

Przedstawił Pan, na czym konkretnie polegają wymienione przez Pana usługi w następujący sposób:

a)Analiza, projektowanie i rozwijanie interfejsu użytkownika (strona internetowa, interfejs na urządzenia mobilne, interfejs na urządzenia stacjonarne).

Szereg działań prowadzący do upewnienia się, że warstwa wizualna produktu lub usługi będzie najbardziej intuicyjna i prosta w odbiorze i użyciu przez użytkownika tego produktu lub usługi. Są to działania obejmujące takie czynności jak analizę obecnej szaty graficznej, logotypu, palety kolorów, typografii, przeprowadzenia wywiadów lub badań użyteczności z obecnymi lub potencjalnymi użytkownikami produktu w celu sprawdzenia, w jaki sposób oni odbierają obecną lub zaproponowaną szatę graficzną (lub też przeanalizowanie wcześniej wykonanych badań) oraz finalnie – zaprojektowanie nowej szaty graficznej. Pod pojęciem produktu cyfrowego lub usługi rozumie Pan wszystkie możliwe rodzaje działalności klienta, który zamawia Pana usługę, stąd bardzo duża możliwa różnorodność tego, pod co projektuje się szatę graficzną. Może to być strona internetowa, aplikacja mobilna, ale też mogą to być projekty drukowane, takie jak szablony dokumentów, formularze, wizytówki, instrukcje obsługi czy oznaczenia graficzne w budynkach (np. tablice z informacją, gdzie znaleźć daną komórkę/wydział itd.). Kompleksowe podejście i różnorodność aktywności jest celowa – w ten sposób efekty Pana pracy mają realny wpływ na końcowe doświadczenia użytkownika (User Experience) w interakcji z daną firmą, jej produktami i usługami. Efekty Pana pracy mogą być wykorzystywane by klient mógł kontynuować pracę i zlecać dalsze usługi już do innych zleceniobiorców. Klient może zaprojektowane materiały wydrukować, a powstałe szkice strony internetowej zlecić do pracy programiście, jednak Pana rola kończy się na zaprojektowaniu Pana rekomendacji poprzez analizę i zaprojektowanie tegoż interfejsu użytkownika bądź szaty graficznej.

b)Projektowanie i planowanie rozwoju poszczególnych funkcji i całych modułów dla istniejących i nowych systemów informatycznych.

Ta czynność jest pewną częścią szerszego procesu, który został omówiony powyżej, skupiająca się głównie na sytuacji, gdzie klient ma wiele różnych usług, produktów, systemów bądź aplikacji i potrzebne jest spojrzenie na całość, tak by pomóc mu zachować spójność wizualną i tak samo wysoki poziom doświadczeń użytkownika w interakcji z tymi usługami, produktami i systemami. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce, gdy jest to duża firma, która ma w swoim portfolio wiele różnych marek/”submarek” – z perspektywy klienta końcowego mogą być to całkiem oddzielne firmy, ale w najważniejszych obszarach zachowują one spójność. Czynności, jakie wchodzą w skład tego punktu są identyczne z tymi w punkcie poprzednim, jednak do całości dochodzi jeszcze planowanie rozwoju – poprzez swoje doświadczenie doradza Pan klientowi, od których funkcji i modułów zacząć, by efekty były najlepsze. Przykładem funkcji może być np. zmiana języka na stronie internetowej – wtedy przygotowuje Pan szkice szaty graficznej będące propozycją wyglądu, które następnie omawia z potencjalnymi użytkownikami, oceniając czy taka funkcja byłaby dla nich przydatna. Przykładem całego modułu może być np. biuro obsługi klienta – modułem jest zbiór wielu funkcji – np. możliwość zgłaszania błędów/reklamacji przez klienta, możliwość zmiany statusu błędu przez pracownika, możliwość czatu z pracownikiem itd. Efekty Pana pracy, tak jak w powyższym punkcie mogą być wykorzystane przez klienta do dalszych prac, by np. zaplanować już właściwe wdrożenie Pana pomysłów w życie.

c)Prowadzenie szkoleń i warsztatów w zakresie projektowania doświadczeń użytkownika (User Experience).

Czynność polegająca na poszerzaniu wiedzy innych projektantów doświadczeń użytkownika organizując szkolenia. Podczas szkoleń są pokazywane wszystkie fazy projektowania wylistowane w punkcie a) z wyjaśnieniem dla uczestników jak Pan osobiście podchodzi do tego typu wyzwań. Najczęściej szkolenia są organizowane dla projektantów pracujących dla tego samego klienta co Pan. Efektem jest to, by podczas rozpoczęcia współpracy wszyscy mieli wyrównany poziom wiedzy, by móc tworzyć spójne materiały. Warsztaty polegają na spotkaniu z klientem i innymi projektantami by zebrać i wyłuskać najważniejsze informacje konieczne do rozpoczęcia prac – informacje o działalności klienta, o charakterystyce użytkowników i jego klientów, o dotychczasowych działaniach na rzecz poprawy doświadczeń użytkownika, o jego brandingu (pod kątem wizualnym) oraz o oczekiwanych rezultatach współpracy. Efektem warsztatów jest podsumowanie ze spotkania

wraz z wnioskami do poruszonych tematów i listą dalszych kroków.

d)Coaching członków zespołów i interesariuszy, wspierający ich rozwój związany z Product Design – dobrych praktyk projektowania produktów.

Czynność bardzo zbliżona do poprzedniego punktu, z tą różnicą, że jest to bardziej nieformalny cykl spotkań polegający na regularnych rozmowach z innymi projektantami i klientem, by na bieżąco dawać informację zwrotną z przebiegu prac i sugerować pewne poprawki, jeśli tylko jest ku temu powód. Pod pojęciem Product Design kryją się wszelkie produkty i usługi, które klient (zamawiający) świadczy i których doskonalenie pod kątem doświadczeń użytkownika jest przedmiotem aktualnych prac. Efektem tych prac jest zachowywanie spójności, kontrola jakości wyników prac innych projektantów na bieżąco, by nie dopuścić do sytuacji by dopiero pod koniec projektu wszystko było sprawdzane, gdy już nie będzie czasu na poprawki. Drugim efektem, który wynika z pierwszego jest również wzrost wiedzy i świadomości – zarówno projektantów, jak i klienta, gdyż na podstawie rozmów i Pana rekomendacji od razu widzą co poszło nie tak i w jakim kierunku powinni zmierzać dalej. Podczas spotkań są omawiane takie rzeczy jak szkice i projekty graficzne, wyniki rozmów lub ankiet z użytkownikami (mającymi na celu zbadanie poziomu zadowolenia z obecnej usługi/produktu bądź z propozycji pokazanej im w formie szkicu graficznego), czy proponowane scenariusze rozmów, które mają się odbyć w przyszłości.

Systemy informatyczne to zbiór narzędzi, które są używane przez klienta w celu możliwości świadczenia jakiejś usługi lub oferowania jakiegoś produktu – np. sklep internetowy, strona internetowa, system do zamówień. Jest to jedna z wielu części składowych, którymi może się Pan przyjrzeć (jeśli jest taka potrzeba) by ocenić poziom doświadczeń użytkownika w interakcji z produktem/usługą.

Każdy klient przychodzi z innym problemem i tak jak zostało wspomniane w poprzednim punkcie – systemy informatyczne są jedynie wycinkiem całości, która wpływa na cel Pana pracy – zapewnienie dobrych doświadczeń użytkownika w kontakcie z produktem bądź usługą. Najczęściej (skupiając się tylko na kwestii systemów informatycznych) – są to strony internetowe, systemy do zamówień, do fakturowania, systemy na potrzeby wewnętrzne danej firmy (np. dla księgowości), biletomaty (urządzenia do zakupu biletów).

Precyzując jednak – celem Pana usług nie jest praca nad systemami informatycznymi, a (poprzez analizę i projektowanie) wypracowanie rekomendacji jak zwiększyć zadowolenie osób mających korzystać z danej usługi lub produktu świadczonego przez klienta. Czasem rekomendacje będą szły w stronę poprawy szaty graficznej systemów informatycznych (wtedy tworzy Pan propozycje, które klient może wykorzystać lub nie), a czasem wręcz będą odnosić się do poprawienia rzeczy niezwiązanych w żadnym stopniu z tymi systemami – np. pomysł na zupełnie nową usługę, na polepszenie poziomu obsługi klienta czy na zaproponowanie nowej szaty graficznej całej firmy, by zmienić jej wizerunek.

Wskazał Pan następnie grupowania PKWiU dla świadczonych usług:

1.(PKWiU 62.01.11.0) Analiza, projektowanie i rozwijanie interfejsu użytkownika;

2.(PKWiU 62.01.12.0) Projektowanie i planowanie rozwoju poszczególnych funkcji i całych modułów dla istniejących i nowychsystemów informatycznych;

3.(PKWiU 85.59.19.0) Prowadzenie szkoleń i warsztatów w zakresie projektowania doświadczeń użytkownika (User Experience);

4.(PKWiU 85.60.10.0) Coaching członków zespołów i interesariuszy, wspierający ich rozwój związany z Product Design – dobrych praktyk projektowania produktów;

5.(PKWiU 70.22.14.0) Usługi doradztwa związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi.

Prowadzi Pan ewidencję umożliwiającą określenie przychodów wg właściwej stawki dla każdego rodzaju działalności.

Uzupełnienie wniosku II

Potwierdził Pan, że umowa przewiduje, że świadczy Pan dla kontrahenta jedną usługę złożoną (kompleksową), która obejmuje całość opisanych czynności. Kompleksowe świadczenie sklasyfikowane jest pod kodem PKWiU 62.01.11.0.

Zakres obowiązków zawarty w umowie jest następujący:

a)analiza, projektowanie i rozwijanie interfejsu użytkownika;

b)projektowanie i planowanie rozwoju poszczególnych funkcji i całych modułów dla istniejących i nowych systemów informatycznych;

c)prowadzenie szkoleń i warsztatów w zakresie projektowania doświadczeń użytkownika (User Experience);

d)coaching członków zespołów i interesariuszy, wspierający ich rozwój związany z Product Design – dobrych praktyk projektowania produktów.

Usługa jest rozliczana godzinowo – na fakturze podaje Pan liczbę godzin jaką przepracował. Na fakturze widnieje jedna pozycja/usługa: Analiza, projektowanie i rozwijanie interfejsu użytkownika (PKWiU 62.01.11.0).

Pytanie

Jaką stawkę podatku dochodowego (ryczałt) ma Pan przyjąć dla powyższych aktywności?

Pana stanowisko w sprawie

Szukając odpowiednich kodów PKWiU do swoich aktywności (i ich stawek za podatek), przyporządkował Pan je w następujący sposób:

(PKWiU 62.01.11.0) Analiza, projektowanie i rozwijanie interfejsu użytkownika (strona internetowa, interfejs na urządzenia mobilne, interfejs na urządzenia stacjonarne) – 8,5% podatku;

(PKWiU 62.01.12.0) Projektowanie i planowanie rozwoju poszczególnych funkcji i całych modułów dla istniejących i nowychsystemów informatycznych – 8,5% podatku;

(PKWiU 85.59.19.0) Prowadzenie szkoleń i warsztatów w zakresieprojektowania doświadczeń użytkownika (User Experience) – 8,5% podatku;

(PKWiU 85.60.10.0) Coaching członków zespołów i interesariuszy, wspierający ich rozwój związany z Product Design – dobrych praktykprojektowania produktów – 8,5% podatku;

(PKWiU 70.22.14.0) Usługi doradztwa związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi (koordynowanie prac zespołów, monitorowanie i raportowanie danych dotyczących stanu projektu oraz członków zespołu, dbanie o motywację i zaangażowanie pracowników, optymalizowanie organizacji pracy w zespole) – 15% podatku.

Wniosek dotyczy oceny, czy może Pan opodatkować przychody z tych usług zryczałtowanym podatkiem dochodowym według określonych stawek – bez oceny, czy Pana stanowisko w zakresie zakwalifikowania opisanych usług do poszczególnych grupowań PKWiU jest prawidłowe. Czynności jakie będzie Pan wykonywać na rzecz kontrahenta od 2023 roku są elementami złożonego świadczenia, które obejmuje całość opisanych czynności. Dostaje Pan jedno wynagrodzenie za całe kompleksowe świadczenie. Poniżej przedstawione są główne czynności, które znalazły się również w umowie pomiędzy Panem a kontrahentem:

Analiza, projektowanie i rozwijanie interfejsu użytkownika (strona internetowa, interfejs na urządzenia mobilne, interfejs na urządzenia stacjonarne);

Projektowaniu i planowaniu rozwoju poszczególnych funkcji i całych modułów dla istniejących i nowych systemów informatycznych.

„Analiza, projektowanie i rozwijanie interfejsu użytkownika” polega na szeregu czynności jakie podejmuje Pan by przygotować dokumentację projektową w formie projektów graficznych, raportu sugerowanych zmian, raportu rekomendacji czy raportu z audytu użyteczności. Te czynności to analiza konkurencji, przeprowadzania wywiadów z potencjalnymi użytkownikami, przeprowadzanie testów użyteczności, projektowanie graficzne, tworzenie dokumentacji. Na żadnym etapie świadczenia tej usługi nie jest tworzone przez Pana oprogramowanie, nie zajmuj się Pan pisaniem, modyfikacją, analizą i testowaniem kodu oprogramowania. Pana usługa kończy się na etapie przekazania gotowego projektu graficznego lub rekomendacji dla programistów, którzy go później wdrażają. Samym programowaniem się Pan nie zajmuje. Czynności dotyczą wszelkichelementów wizualnych i tekstowych, z którymi osoba korzystająca może wejść w interakcję – tekst, zdjęcia, ikony, formularze, animacje – dotyczy to stron internetowych, aplikacji internetowych oraz mobilnych.

Stwierdzenie „projektowanie i planowanie rozwoju poszczególnych funkcji i całych modułów dla istniejących i nowych systemów informatycznych” jest związane z bardzo podobnymi czynnościami opisanymi wyżej, jednak dotyczy większych części produktów cyfrowych. Zajmuje się Pan analizą, badaniem potrzeb użytkowników, rekomendowaniem rozwoju oraz projektowaniem funkcjonalności systemów informatycznych (to jest stron internetowych, aplikacji internetowych oraz mobilnych). Główną różnicą w porównaniu do wyżej opisanej usługi jest bardziej doradczy charakter, skupiony na większych częściach składowych tych systemów – nie na pojedynczych elementach wizualnych, jak przycisk czy ikona, ale na całych funkcjonalnościach – np. wyszukiwanie wyników, logowanie, rejestracja.

Podobnie jak powyżej, praca Pana jest związana z etapem przed zaczęciem właściwego tworzenia oprogramowania. Nie jest związane z programowaniem, ingerencją w kod oprogramowania lub analizą jego kodu. Jest związana z zaplanowaniem funkcjonalności, architektury informacji (hierarchii wizualnej zawartości produktu), ich wygody obsługi oraz naszkicowaniu warstwy wizualnej, zanim projekt trafi do programistów i będzie na etapie tworzenia bądź modyfikacji oprogramowania.

Głównym celem umowy pomiędzy Panem a kontrahentem są czynności związane z projektowaniem doświadczeń użytkownika (tzw. „User Experience” i „Product Design”) produktów cyfrowych. Praca ta polega na dokładnym przeanalizowaniu wymagań klienta, potrzeb potencjalnych użytkowników tych produktów (np. stron internetowych, aplikacji internetowych, aplikacji mobilnych), a następnie zaplanowaniu i zaprojektowaniu warstwy wizualnej, tak by interakcja produktu z użytkownikiem była funkcjonalna, jak najprostsza i zrozumiała oraz jak najbardziej intuicyjna. To krok niezbędny do rozpoczęcia tworzenia produktów, niezwiązany z samym tworzeniem oprogramowania. Podczas codziennej pracy nie tworzy Pan oprogramowania, nie zajmuje się programowaniem, nie pisze, nie modyfikuje ani nie testuje kodu. Pana działania mają na celu przygotowania zestawu wytycznych w formie zaprojektowanej warstwy wizualnej, która stanowi jedynie wkład do dalszych faz pracy nad produktem – m.in. tworzenia oprogramowania, którym zajmują się już programiści.

Efektem „Projektowania doświadczeń użytkownika” jest zbiór zaleceń i rekomendacji apropo sposobu działania i wyglądu produktu cyfrowego (np. strony internetowej) – najczęściej w formie raportu oraz szkiców i projektów interfejsu graficznego – przykładowego projektu warstwy wizualnej. Dzięki temu, gdy dojdzie do etapu tworzenia produktu, programiści będą wiedzieli, jak ma wyglądać i zachowywać się aplikacja (nie od strony technicznej i kodu, ale od strony interakcji z użytkownikiem).

Pana zdaniem, wykonywane usługi, tj. analiza, projektowanie i rozwijanie interfejsu użytkownika oraz projektowanie i planowanie rozwoju poszczególnych funkcji i całych modułów dla istniejących i nowych systemów informatycznych sklasyfikowane są pod nr PKWiU 62.01.11.0 – Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania.

Przychody z wykonywanej działalności sklasyfikowanej jako związanej z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania, pod symbolem PKWiU 62.01.11.0, mogą być opodatkowane w formie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) Ustawy o ryczałcie. Należy dostrzec, że o ile grupowanie PKWiU 62.01.1, o którym mowa jest w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) Ustawy o ryczałcie, obejmuje również świadczone usługi, sklasyfikowane a pod symbolem 62.01.11.0, to jednak znajdujące się przy nim oznaczenie „ex” oznacza w tym przypadku, że 12% stawkę ryczałtu należy stosować wyłącznie do przychodów uzyskiwanych ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem – których Pan nie świadczy.

Z powyższego wynika, że stawką 8,5% mogą być opodatkowane usługi, które nie mieszczą się w definicji usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1). Stąd też, uwzględniając działalność sklasyfikowaną pod PKWiU 62.01.11.0, można stosować stawkę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8.5%, gdyż świadczone usługi nie są związane z oprogramowaniem.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 tej ustawy:

Użyte w ustawie określenie oznacza:

pozarolnicza działalność gospodarcza – pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 tej ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zgodnie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie oznacza:

działalność usługowa – pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 tej ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Natomiast zgodnie z treścią art. 6 ust. 4 pkt 2 cytowanej ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów.

Zauważyć należy, że u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a)prowadzenia aptek,

b)(uchylona)

c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d)(uchylona)

e)(uchylona)

f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Ponadto w art. 8 ust. 2 ww. ustawy wskazano:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 2015 r. poz. 1676 ze zm.), pod pojęciem usług rozumie:

wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym, nietworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych – usługi na rzecz produkcji;

wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.

Zauważyć należy, że wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Wobec tego, dla zastosowania właściwej stawki ryczałtu do przychodów uzyskanych z prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU.

Zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, każdą usługę należy zaliczyć do odpowiedniego grupowania, zgodnie z jej charakterem, niezależnie od symbolu, pod którym został zakwalifikowany wykonujący usługę podmiot gospodarczy w Krajowym Rejestrze Urzędowym Podmiotów Gospodarki Narodowej.

Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.), mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

Jak już wskazano, stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b oraz art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1)

8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

W tym miejscu wyjaśnić należy, że ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu – o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Stosownie do art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności (…).

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą i dla celów rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych wybrał Pan ryczałt i prowadzi ewidencję przychodów. Usługi Pana świadczone na podstawie zawartej umowy polegają na:

analizie, projektowaniu i rozwijaniu interfejsu użytkownika (strona internetowa, interfejs na urządzenia mobilne, interfejs na urządzenia stacjonarne);

projektowaniu i planowaniu rozwoju poszczególnych funkcji i całych modułów dla istniejących i nowych systemów informatycznych;

prowadzeniu szkoleń i warsztatów w zakresie projektowania doświadczeń użytkownika (User Experience);

coachingu członków zespołów i interesariuszy, wspierający ich rozwój związany z Product Design – dobrych praktyk projektowania produktów;

doradztwie związanym z zarządzaniem zasobami ludzkimi (koordynowanie prac zespołów, monitorowanie i raportowanie danych dotyczących stanu projektu oraz członków zespołu, dbanie o motywację i zaangażowanie pracowników, optymalizowanie organizacji pracy w zespole).

Zakres Pana obowiązków zawarty w umowie jest następujący:

a)analiza, projektowanie i rozwijanie interfejsu użytkownika;

b)projektowanie i planowanie rozwoju poszczególnych funkcji i całych modułów dla istniejących i nowych systemów informatycznych;

c)prowadzenie szkoleń i warsztatów w zakresie projektowania doświadczeń użytkownika (User Experience);

d)coaching członków zespołów i interesariuszy, wspierający ich rozwój związany z Product Design – dobrych praktyk projektowania produktów.

Jak Pan wskazał, umowa przewiduje, że świadczy Pan dla kontrahenta jedną usługę złożoną (kompleksową), która obejmuje całość opisanych czynności. Kompleksowe świadczenie sklasyfikowane jest w grupowaniu PKWiU 62.01.11.0.

Usługa jest rozliczana godzinowo – na fakturze podaje Pan liczbę godzin jaką przepracował. Na fakturze widnieje jedna pozycja/usługa: Analiza, projektowanie i rozwijanie interfejsu użytkownika (PKWiU 62.01.11.0).

Dokonując analizy będącej przedmiotem wniosku usługi, w pierwszej kolejności należy mieć na uwadze Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. W sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) oraz wyjaśnienia Głównego Urzędu Statystycznego do PKWiU z 2015 r.

Zgodnie z wyjaśnieniami GUS w klasie PKWiU 62.01 mieszczą się „Usługi związane z oprogramowaniem”. Klasa ta obejmuje: pisanie, modyfikowanie, badanie, dokumentowanie i wspomaganie oprogramowania, włączając pisanie zleceń sterujących programami dla użytkowników.

Klasa ta obejmuje także analizowanie, projektowanie systemów gotowych do użycia:

rozbudowę, tworzenie, dostarczanie oraz dokumentację oprogramowania wykonanego na zlecenie określonego użytkownika,

pisanie programów na zlecenie użytkownika,

projektowanie stron internetowych.

W klasie tej znajduje się kategoria 62.01.1 „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych”, która obejmuje dwa poniższe grupowania:

PKWiU 62.01.11.0 „Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania”,

PKWiU 62.01.12.0 „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych”.

Z treści wyjaśnień do PKWiU 2015 wynika, że grupowanie PKWiU 62.01.11.0 obejmuje usługi związane z projektowaniem struktury i/lub zapisu kodu komputera, włączając uaktualnianie i wstawki korekcyjne, niezbędne do tworzenia i/lub wdrożenia aplikacji programowej, takie jak:

projektowanie struktury i zawartości stron internetowych i/lub zapisu kodu komputerowego, niezbędnego do tworzenia i/lub wdrożenia stron internetowych,

projektowanie struktury i zawartości bazy danych i/lub zapisu kodu komputerowego, niezbędnego do tworzenia i/lub wdrożenia bazy danych (magazynu danych), projektowanie struktury i zapisu kodu komputerowego niezbędnego do zaprojektowania i rozwinięcia aplikacji programowej na życzenie klienta, inne niż programowanie stron internetowych, baz danych lub zintegrowanych pakietów programowych,

wykonanie aplikacji na indywidualne zamówienie, łączenie w całość, przystosowanie (modyfikowanie, konfigurowanie itp.) i instalowanie istniejącej aplikacji tak, aby była funkcjonalna w środowisku informatycznym klienta.

Z kolei, grupowanie PKWiU 62.01.12.0 „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych” obejmuje:

usługi związane z projektowaniem, rozwojem i wdrażaniem sieci klienta, takich jak: intranet, ekstranet i wirtualne sieci prywatne,

usługi związane z projektowaniem i rozwojem bezpieczeństwa sieci, tj. projektowanie, rozwój i wdrażanie oprogramowania, sprzętu komputerowego i procedur sterowania dostępem do danych i programami pozwalającymi na bezpieczną wymianę informacji w ramach sieci (patrz: Wyjaśnienia do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU z 2015 r.).

Odnosząc się do powyższego, PKWiU 62.01.1 obejmuje zarówno usługi sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 62.01.11.0, jak i w grupowaniu PKWiU 62.01.12.0. Jednak znajdujące się przy grupowaniu PKWiU 62.01.1 oznaczenie „ex” (PKWiU ex 62.01.1) oznacza, że 12% stawkę ryczałtu należy stosować wyłącznie do przychodów uzyskiwanych ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem.

Zatem usługi związane z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1) to takie spośród „Usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych” (PKWiU 62.01.1), które rzeczywiście są związane tylko z oprogramowaniem.

Podkreślić należy, że przepis art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w przypadku PKWiU ex 62.01.1, wskazuje na związek świadczonych usług z oprogramowaniem, nie zawężając tych czynności wyłącznie do kwestii np. programowania czy tworzenia oprogramowania. Przy czym związek ten, może być zarówno bezpośredni, jak i pośredni.

W tym miejscu wskazać należy, że ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, nie zawiera definicji oprogramowania. W tym celu – mając na względzie, że ustawa dla ustalenia właściwej stawki podatku, odsyła do właściwej klasyfikacji statystycznej – należy posłużyć się definicją Oprogramowania zawartą w zeszycie metodologicznym Głównego Urzędu Statystycznego „Zeszyt metodologiczny. Wskaźnik społeczeństwa informacyjnego. Badania wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych”. Zgodnie z zawartą tam definicją Oprogramowanie (Software) to – całość instrukcji i procedur (programów) oraz powiązanych z nimi danych umożliwiających komputerom i innym programowalnym urządzeniom wykonywanie określonych funkcji. Oprogramowanie jest często rozumiane jako synonim terminu program komputerowy, chociaż ma nieco szersze znaczenie – obejmuje także programy wykorzystywane przez inne urządzenia. Do oprogramowania zalicza się systemy operacyjne, programy użytkowe (aplikacje), programy do tworzenia programów, programy sterujące działaniem różnych urządzeń (od telewizorów i innego sprzętu elektronicznego, kalkulatorów, przez telefony komórkowe, do podzespołów komputerowych np. nagrywarek DVD) – tzw. firmware, a także różnego rodzaju programy wykorzystywane przez urządzania i systemy sieciowe, telekomunikacyjne itp.

Zgodnie z wykładnią literalną słowo „związany z” oznacza „dotyczy czegoś, mający związek z czymś lub kimś”. Tym samym usługi związane z oprogramowaniem to usługi, które dotyczą oprogramowania.

Analiza powołanych przepisów prawa, jak również wyjaśnień Głównego Urzędu Statystycznego do PKWiU 2015, w kontekście przedstawionego opisu sprawy, prowadzi do wniosku, że skoro opisane we wniosku usługi, na które składa się wykonywanie zadań takich jak:

analiza, projektowanie i rozwijanie interfejsu użytkownika (strona internetowa, interfejs na urządzenia mobilne, interfejs na urządzenia stacjonarne);

projektowanie i planowanie rozwoju poszczególnych funkcji i całych modułów dla istniejących i nowych systemów informatycznych;

prowadzenie szkoleń i warsztatów w zakresie projektowania doświadczeń użytkownika (User Experience);

coaching członków zespołów i interesariuszy, wspierający ich rozwój związany z Product Design – dobrych praktyk projektowania produktów;

usługi doradztwa związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi (koordynowanie prac zespołów, monitorowanie i raportowanie danych dotyczących stanu projektu oraz członków zespołu, dbanie o motywację i zaangażowanie pracowników, optymalizowanie organizacji pracy w zespole);

mieszczą się we wskazanym przez Pana grupowaniu 62.01.11.0, które – jak przedstawiono wyżej – obejmuje usługi związane z projektowaniem, programowaniem oraz rozwojem oprogramowania, czyli usługi te są związane z oprogramowaniem, to stawką ryczałtu właściwą dla tych usług jest stawka 12%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Dodatkowo, jak wynika z opisu usługi te oraz efekty tych działań – wbrew Pana twierdzeniu – jednoznacznie wskazują na związek z oprogramowaniem. Efekty Pana usług są bowiem wykorzystywane na późniejszym etapie tworzenia oprogramowania.

W świetle powyższego podnoszona przez Panią okoliczność – że nigdy nie zajmował się programowaniem i pracami związanymi w jakikolwiek sposób z modyfikacją kodu oprogramowania – w sytuacji gdy przepis art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w przypadku PKWiU ex 62.01.1 nie zawęża czynności opodatkowanych stawką podatku w wysokości 12% wyłącznie do czynności programowania – nie może wpłynąć na treść niniejszego rozstrzygnięcia.

Reasumując, w opisanych okolicznościach właściwa stawka ryczałtu dla opisanych usług sklasyfikowanych w grupowaniu PKWiU 62.01.11.0 – jako związanych z oprogramowaniem – wynosi 12%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Niniejszą interpretację wydano przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do odpowiedniego grupowania PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).W przypadku wskazania przez Pana nieprawidłowego symbolu PKWiU udzielona odpowiedź w drodze interpretacji indywidualnej nie będzie dawała Panu waloru ochronnego, o którym mowa w art. 14k – 14n Ordynacji podatkowej.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego organ nie przeprowadza postępowania dowodowego, lecz opiera się jedynie na opisie przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00