Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 10-05-2024
Artykuł aktualny na dzień 10-05-2024
Data publikacji: 2023-06-20

Zatrudnianie cudzoziemców po ostatnich zmianach przepisów

Koniec obowiązywania przepisów specjalnych dotyczących zatrudniania obywateli Ukrainy ma nastąpić 24 sierpnia 2023 r. Jednak po tym terminie sytuacja prawna obywateli Ukrainy zmieni się na ich korzyść w związku z przedłużeniem obowiązywania ochrony czasowej do 4 marca 2024 r. i odpowiednim dostosowaniem do tego polskich przepisów. Wpływ na zatrudnianie cudzoziemców ma także zakończenie stanu zagrożenia epidemicznego od 1 lipca 2023 r. 

Sytuacja cudzoziemców, którzy przyjeżdżają do Polski i chcą podjąć pracę w 2023 r., jest dynamiczna z uwagi na liczne prace legislacyjne w tym zakresie. Najwięcej zmian dotyczy obywateli Ukrainy.

 

Sytuacja obywateli Ukrainy po 24 sierpnia 2023 r.

Dla obywateli Ukrainy przebywających na terenie Polski (zarówno tych, którzy znaleźli się w Polsce w związku z wojną w swoim kraju, jak i tych, którzy przyjechali do Polski przed 24 lutego 2022 r., ale korzystali z przepisów uchwalonych w specustawie ukraińskiej) 24 sierpnia 2023 r. miał być momentem zakończenia obowiązywania szczególnych rozwiązań w zakresie m.in. legalności pobytu w Polsce, które wprowadzono w przepisach ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (dalej: ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy). 

Dotyczyło to w szczególności: 

  • legalności pobytu wysiedleńców z Ukrainy objętych działaniem art. 2 ust. 1 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy (pojęciem wysiedleńców określa się osoby korzystające z ochrony czasowej na terenie Unii Europejskiej w rozumieniu przepisów dyrektywy Rady 2001/55/WE z 20 lipca 2001 r. w sprawie minimalnych standardów przyznawania tymczasowej ochrony na wypadek masowego napływu wysiedleńców oraz środków wspierających równowagę wysiłków między Państwami Członkowskimi związanych z przyjęciem takich osób wraz z jego następstwami, dalej: TPD);
  • przedłużenia ważności wiz krajowych (typ D) – art. 42 ust. 1 i 3a ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy;
  • zezwoleń na pobyt (w tym kart pobytu) – art. 42 ust. 5, ust. 5a oraz ust. 8 pkt 1 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy;
  • legalności pobytu w ruchu bezwizowym, na podstawie wiz Schengen (typ C), dokumentów pobytowych (przede wszystkim odpowiedników kart pobytu) wydanych przez inne państwa członkowskie strefy Schengen – art. 42 ust. 11 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00