Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.235.2023.1.NM

Skutki podatkowe nabycia udziałów w polskiej spółce z o.o. i wniesienia ich aportem do innej spółki.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

28 marca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 27 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych nabycia udziałów w polskiej spółce z o.o. i wniesienia ich aportem do innej spółki. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, rezydentem podatkowym Konfederacji Szwajcarskiej, nie ma w Polsce miejsca zamieszkania, wobec czego nie podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.; dalej jako: „ustawa o PIT”).

Wnioskodawca zamierza nabyć udziały w polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością … Sp. z o.o. (dalej jako: „Spółka I”).

Następnie Wnioskodawca planuje wnieść udziały w Spółce I tytułem wkładu niepieniężnego do innej polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – … Sp. z o.o. (dalej jako: „Spółka II”).

W skład majątku Spółki I nie wchodzi – bezpośrednio ani pośrednio – żaden majątek nieruchomy położony w Polsce. W konsekwencji aktywa majątkowe Spółki I nie składają się w więcej niż 50% bezpośrednio lub pośrednio z majątku nieruchomego położonego w Polsce.

Na ostatni dzień roku poprzedzającego bieżący rok podatkowy wartość bilansowa nieruchomości położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, posiadanych bezpośrednio lub pośrednio, lub praw do takich nieruchomości była równa zero (zatem stanowiła mniej niż 50% wartości bilansowej aktywów). Wobec tego Spółka nie spełnia przesłanek spółki nieruchomościowej, o której mowa w art. 5a pkt 49 ustawy o PIT.

Pytanie

Czy w przypadku zbycia przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce I, które przybierze postać wniesienia ich jako wkładu niepieniężnego do Spółki II, zbycie to będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w Polsce?

Pana stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie przez Niego aportem udziałów w Spółce I do Spółki II nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w Polsce.

Zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy o PIT, osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

W myśl natomiast art. 3 ust. 2b pkt 6 i 6a ustawy o PIT, za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w ust. 2a. uważa się w szczególności dochody (przychody) z:

·tytułu przeniesienia własności udziałów (akcji) w spółce, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną lub tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym, instytucji wspólnego inwestowania lub innej osobie prawnej i praw o podobnym charakterze lub z tytułu należności będących następstwem posiadania tych udziałów (akcji), ogółu praw i obowiązków, tytułów uczestnictwa lub praw - jeżeli co najmniej 50% wartości aktywów tej spółki, spółki niebędącej osobą prawną, tego funduszu inwestycyjnego, tej instytucji wspólnego inwestowania lub osoby prawnej, bezpośrednio lub pośrednio, stanowią nieruchomości położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa do takich nieruchomości;

·tytułu przeniesienia własności udziałów (akcji), ogółu praw i obowiązków, tytułów uczestnictwa lub praw o podobnym charakterze w spółce nieruchomościowej.

Pod pojęciem spółki nieruchomościowej należy rozumieć zgodnie z art. 5a pkt 49 ustawy o PIT, podmiot inny niż osoba fizyczna, obowiązany do sporządzania bilansu na podstawie przepisów o rachunkowości, w którym:

a)na pierwszy dzień roku podatkowego, a w przypadku gdy spółka nieruchomościowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego - na pierwszy dzień roku obrotowego, co najmniej 50% wartości rynkowej aktywów, bezpośrednio lub pośrednio, stanowiła wartość rynkowa nieruchomości położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw do takich nieruchomości oraz wartość rynkowa tych nieruchomości przekraczała 10 000 000 zł albo równowartość tej kwoty określoną według kursu średniego walut obcych, ogłaszanego przez ... Bank ..., z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego pierwszy dzień roku podatkowego - w przypadku podmiotów rozpoczynających działalność,

b)na ostatni dzień roku poprzedzającego rok podatkowy, a w przypadku gdy spółka nieruchomościowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego - na ostatni dzień roku poprzedzającego rok obrotowy, co najmniej 50% wartości bilansowej aktywów, bezpośrednio lub pośrednio, stanowiła wartość bilansowa nieruchomości położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw do takich nieruchomości i wartość bilansowa tych nieruchomości przekraczała 10 000 000 zł albo równowartość tej kwoty określoną według kursu średniego walut obcych, ogłaszanego przez... Bank ....i, z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego odpowiednio rok podatkowy albo rok obrotowy oraz w roku poprzedzającym odpowiednio rok podatkowy albo rok obrotowy przychody podatkowe, a w przypadku gdy spółka nieruchomościowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego - przychody ujęte w wyniku finansowym netto, z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze lub z przeniesienia własności, których przedmiotem są nieruchomości lub prawa do nieruchomości, o których mowa w art. 3 ust. 2b pkt 6, oraz z tytułu udziałów w innych spółkach nieruchomościowych, stanowiły co najmniej 60% ogółu odpowiednio przychodów podatkowych albo przychodów ujętych w wyniku finansowym netto - w przypadku podmiotów innych niż określone w lit. a.

Jak wynika z przedstawionego opisu sytuacji, Spółka I w ogóle nie posiada, bezpośrednio ani pośrednio, majątku nieruchomego położonego w Polsce. Tym samym nie spełnia ona definicji spółki nieruchomościowej. W konsekwencji wniesienie przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce I do Spółki II nie spowoduje osiągnięcia przez Niego przychodu na terytorium RP na podstawie art. 3 ust. 2b pkt 6 i 6a ustawy o PIT.

Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, że w myśl art. 4a ustawy o PIT, przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Wobec faktu, iż Wnioskodawca jest szwajcarskim rezydentem podatkowym, w przedmiotowej sprawie zastosować należy przepisy Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Bernie dnia 2 września 1991 r. (Dz. U. z 1993 r. Nr 22 poz. 92 ze zm.; dalej jako: „Konwencja”).

I tak, zgodnie z art. 13 ust. 3a Konwencji, zyski osiągane przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie, z tytułu przeniesienia własności akcji (udziałów) w spółce, której aktywa majątkowe składają się w więcej niż 50% bezpośrednio lub pośrednio z majątku nieruchomego, położonego w drugim Umawiającym się Państwie mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.

Zgodnie zaś z art. 13 ust. 4 Konwencji, zyski z przeniesienia własności jakiegokolwiek majątku niezmienionego w ustępach 1, 2, 3 i 3a podlegają opodatkowaniu tylko w tym Umawiającym się Państwie, w którym przenoszący własność ma miejsce zamieszkania lub siedzibę. Przy czym ustępy 1, 2 i 3 art. 13 Konwencji dotyczą odpowiednio: majątku nieruchomego położonego w drugim państwie, majątku ruchomego stanowiącego część majątku zakładu (stałej placówki) położonego w drugim państwie oraz własności statków lub samolotów eksploatowanych w komunikacji międzynarodowej, barek eksploatowanych w transporcie na wodach śródlądowych lub majątku ruchomego związanego z eksploatacją takich statków, samolotów lub barek.

Biorąc zatem pod uwagę, iż Wnioskodawca jest rezydentem podatkowym Konfederacji Szwajcarskiej oraz przedmiotowa transakcja będzie dotyczyć przeniesienia własności udziałów w Spółce I, której aktywa majątkowe nie składają się w więcej niż 50% bezpośrednio lub pośrednio z położonego w Polsce majątku nieruchomego, w sprawie nie znajdą zastosowania postanowienia art. 13 ust. 1, ust. 2, ust. 3 i ust. 3a Konwencji.

Wobec tego na podstawie art. 13 ust. 4 Konwencji, przedmiotowy aport udziałów w Spółce I będzie podlegał opodatkowaniu tylko w państwie, w którym przenoszący własność ma miejsce zamieszkania, tj. w Szwajcarii.

Podsumowując, wniesienie przez Wnioskodawcę aportem udziałów w Spółce I do Spółki II nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w Polsce.

Powyższy pogląd znajduje potwierdzenie w znanych Wnioskodawcy interpretacjach organów podatkowych. Przykładowo w interpretacji indywidualnej z 13 lipca 2018 r., nr 0114-KDIP3-2.4011.318.2018.2.MK Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się z następującym stanowiskiem wnioskodawcy, będącym rezydentem podatkowym Szwajcarii: „W konsekwencji, opodatkowanie w Polsce Wnioskodawcy z tytułu zbycia (w jakiejkolwiek formie) akcji Spółki Akcyjnej wystąpi tylko w sytuacji, jeżeli aktywa majątkowe Spółki Akcyjnej składają się w więcej niż 50 procentach bezpośrednio lub pośrednio z majątku nieruchomego położonego w Polsce (tzw. spółka nieruchomościowa). W przeciwnym wypadku, transakcja będzie mogła być opodatkowana wyłącznie w Szwajcarii. Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku zbycia przez Wnioskodawcę akcji w Spółce Akcyjnej (w przypadku ich sprzedaży bądź wniesienia jako wkład niepieniężny do innej polskiej spółki kapitałowej lub spółki komandytowo-akcyjnej bądź spółek kapitałowych lub spółek komandytowo-akcyjnych), której aktywa majątkowe nie będą się składać w więcej niż 50 procentach bezpośrednio lub pośrednio z położonego w Polsce majątku nieruchomego - zbycie to nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w Polsce”.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb Ordynacji podatkowej. Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako: „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00