Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.153.2023.2.MF

Dotyczy ustalenia, czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym Spółce przysługuje prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów materiałów i surowców nabywanych w celu realizacji Produkcji próbnej w ramach ulgi B+R na podstawie art. 18d ust. 1 w związku z art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o PDOP z uwzględnieniem przypadków, gdy równolegle prowadzony jest Rozruch technologiczny (w zakresie testu linii produkcyjnej na etapie prac badawczo-rozwojowych).

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 8 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym Spółce przysługuje prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów materiałów i surowców nabywanych w celu realizacji Produkcji próbnej w ramach ulgi B+R na podstawie art. 18d ust. 1 w związku z art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o PDOP z uwzględnieniem przypadków, gdy równolegle prowadzony jest Rozruch technologiczny (w zakresie testu linii produkcyjnej na etapie prac badawczo-rozwojowych).

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 12 maja 2023 r., które wpłynęło do Organu 15 maja 2023 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca (dalej: „Spółka”) prowadzi działalność w zakresie produkcji i sprzedaży opakowań. Działalność produkcyjna odbywa się w kilku zakładach Spółki. Wnioskodawca w ramach realizowanej przez siebie działalności prowadzi prace badawczo-rozwojowe, obejmujące przede wszystkim opracowanie koncepcji i prototypów nowych produktów, a także rozwój i znaczące ulepszenie dotychczasowych produktów, wraz z modyfikowaniem dotychczasowych oraz tworzeniem efektywniejszych linii produkcyjnych. W tym celu Spółka realizuje działalność badawczo-rozwojową (dalej: „Działalność B+R”) w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o PDOP polegającą m.in. na realizacji projektów zmierzających do rozwoju produktów (lepsza wydajność, atrakcyjność, niższa waga), technologii produkcji czy też na weryfikacji nowych materiałów produkcyjnych, ich walidacji oraz wdrożeniu. W zakresie działalności badawczo-rozwojowej Spółka otrzymała interpretację indywidualną (…).

Spółka otrzymała również interpretacje indywidualne (…).

Wnioskodawca w ramach prowadzonej Działalności B+R prowadzi szereg działań realizowanych systematycznie zarówno na potrzeby wewnętrzne jak i zewnętrzne Spółki (wynikające z rosnących potrzeb klientów), która obejmuje m.in. opracowywanie nowych rodzajów produktów o znacznie usprawnionych parametrach, doskonalenie urządzeń służących do ich wykonania, rozwój technologii produkcji (dalej: „Projekty B+R”). Ponadto poza tym podstawowym obszarem Działalności B+R Spółka prowadzi Działalność B+R obejmującą prowadzenie prac programistycznych zmierzających do rozwoju wykorzystywanego oprogramowania.

Działania podejmowane przez pracowników Wnioskodawcy w ramach Projektów B+R ukierunkowane są na nowe odkrycia, mają określony cel i zaplanowane do osiągnięcia rezultaty. Prace realizowane w ramach Projektów B+R mają i będą miały również w przyszłości charakter twórczy. Zaangażowani pracownicy wykonują działalność prowadzoną systematycznie, której rezultaty mają indywidualny i innowacyjny charakter.

Jednocześnie prowadzone przez Spółkę Projekty B+R nie obejmują wprowadzania rutynowych i okresowych zmian do produktów, niewnoszących postępu technologicznego. Prowadzone prace zmierzają każdorazowo do wyeliminowania niepewności badawczej i technologicznej poprzez podejmowanie czynności projektowych oraz walidacyjnych, a także poprzez próby i testy w odpowiednim środowisku testowym. Każdy zakończony sukcesem Projekt B+R, skutkuje pozyskaniem nowej wiedzy lub opracowaniem nowego, autorskiego rozwiązania.

Typowy Projekt B+R w Spółce obejmuje następujące grupy czynności (każdorazowo część z nich lub wszystkie):

1)przygotowanie koncepcji projektu i jego założeń,

2)przygotowanie specyfikacji projektu i dokumentacji projektowej,

3)prace badawcze w środowisku laboratoryjnym,

4)prace badawcze w środowisku operacyjnym,

5)testowanie technologii/prototypu,

6)wdrożenie pilotażowe.

Końcowym elementem całego procesu realizacji Projektów B+R, bardzo silnie zintegrowanym z pozostałymi, jest wdrożenie technologii, które jest oddzielnym etapem i nie powinno stanowić badań przemysłowych czy prac rozwojowych (z wyłączeniem etapu wdrożenia pilotażowego).

Bezpośrednim skutkiem realizacji Działalności B+R jest opracowywanie oraz dostarczanie nowych rozwiązań wpływających bezpośrednio na poprawę charakterystyk i parametrów oferowanych produktów, wraz z poprawą funkcjonalności wykorzystywanych linii produkcyjnych.

Działalność B+R Spółki polega m.in. na realizacji projektów zmierzających do rozwoju produktów (lepsza wydajność, atrakcyjność, niższa waga), technologii produkcji czy też na weryfikacji nowych materiałów produkcyjnych, ich walidacji oraz wdrożeniu.

Prowadzona Działalność B+R obejmuje w szczególności następujące działania:

  1. projektowanie puszek o nowych kształtach i wadze oraz ich testowanie w warunkach laboratoryjnych,
  2. opracowywanie horyzontalnych innowacji produktowych, w tym m.in. nowych rodzajów pokryć czy też nowych rozwiązań w zakresie technologii zamknięć opakowań,
  3. prace analityczno-laboratoryjne zmierzające do wykorzystania na produkcji materiałów o ulepszonych parametrach,
  4. analizę techniczno-ekonomiczną rozwiązań innowacyjnych,
  5. przygotowywanie procesu wdrożenia pilotażowego materiałów alternatywnych oraz nadzór nad próbami produkcyjnymi,
  6. nadzór nad projektowaniem oprzyrządowania dla procesów technologicznych dotyczących produkowanych puszek i jej elementów,
  7. nadzór nad przygotowaniem procesu wdrożenia pilotażowego nowych puszek oraz ewentualną modyfikację wykorzystywanych narzędzi,
  8. prace nad modelowaniem numerycznym wyrobów Spółki oraz procesów ich produkcji w celu wstępnej weryfikacji nowych projektów i/lub rozwiązań innowacyjnych dla opracowywanych puszek i wieczek,
  9. monitorowanie patentów konkurencji oraz innych, niezależnych innowatorów, wraz z dokonywaniem weryfikacji oraz kwestionowaniem ich zasadności,
  10. wsparcie pozostałych jednostek Spółki przy problemach technologicznych występujących w trakcie procesowania projektów innowacyjnych oraz innych projektach cechujących się wysokim stopniem złożoności technologicznej.

W ramach prowadzonej Działalności B+R, Spółka ponadto tworzy i będzie tworzyć w przyszłości wstępne wersje nowych, bądź istotnie ulepszonych produktów. Wytworzone wstępne wersje nowych, bądź istotnie ulepszonych produktów są wykorzystywane w celu testowania rozwijanych produktów, których ostateczny kształt nie został dokładnie określony, poprzez zmiany w kontekście stosowanych lakierów, efektów graficznych, materiałów, wagi czy kształtu opakowania. W celu opracowania w wyniku Działalności B+R wstępnych wersji produktów, Spółka może zrealizować produkcję próbną (dalej: „Produkcja próbna”) w celu ich testowego wyprodukowania. Pozytywnie zakończone testy kończą Działalność B+R.

Produkcja próbna nie dotyczy zatem produktów wdrożonych przez Spółkę do produkcji seryjnej, tj. takich, w odniesieniu do których Spółka oraz klient mają wiedzę, że pożądane warunki techniczne będą co do zasady osiągnięte, a weryfikacja ich spełnienia sprowadza się jedynie do rutynowej kontroli jakości (efekty są mierzalne) po zakończonej Działalności B+R.

W zależności od potrzeb, już po zakończeniu Działalności B+R, w odniesieniu do danego nowego produktu Spółka może podjąć decyzję o przeprowadzeniu rozruchu technologicznego nowych produktów (dalej: “Rozruch technologiczny”), polegającego na przetestowaniu i skalibrowaniu maszyn w celu ich dostosowania do produkcji nowych, gotowych produktów ponosząc następujące koszty:

- koszty nabycia fabrycznie nowych środków trwałych oraz koszty poniesione na ulepszenia aktualnie używanych środków trwałych w celu dostosowania ich do Produkcji próbnej nowego produktu, o których mowa w art. 18ea ust. 5 pkt 1-2 ustawy o PDOP (dalej: “Nowe ŚT”), a także

- koszty nabycia materiałów i surowców w celu Produkcji próbnej nowego produktu, o których mowa w art. 18ea ust. 5 pkt 3 ustawy o PDOP (dalej: „Materiały”), w tym koszty poniesione na:

-blachy,

-lakiery,

-koszty mediów,

-środki chemiczne,

-czyściwo,

-płyty litograficzne,

-gumy drukarskie,

-rolki grawerowane,

-nabycie lub modyfikację narzędzi testowych,

- będącymi specyficznymi narzędziami wykorzystywanymi w celu wytworzenia konkretnego produktu,

Jednocześnie, Wnioskodawca wskazuje, że w odniesieniu do wydatków ponoszonych przez Spółkę na Rozruch technologiczny, zamierza skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18ea ust. 1 ustawy o PDOP (dalej: „ulga na prototyp”). Spółka podkreśla, że zamierza skorzystać z ulgi na prototyp wyłącznie w zakresie nowych produktów, które łącznie spełniają poniższe przesłanki:

  • nie znajdowały się dotychczas w jej ofercie produktowej, tj. wcześniej nie były produkowane przez Spółkę,
  • stanowią produkty w rozumieniu ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tj. Dz. U. z 2023 r. poz. 120, dalej: „ustawa o rachunkowości”),
  • projekt nowych produktów został sfinalizowany (nie są prowadzone dalsze prace konstrukcyjne czy inżynierskie).

W praktyce oznacza to, że Spółka będzie w stanie wyodrębnić, które z kosztów dotyczą odpowiednio:

  • Działalności B+R (w tym Produkcji próbnej) oraz
  • Rozruchu technologicznego (ponoszonych po zakończonej Działalności B+R).

Wnioskodawca nie może jednak wykluczyć, że może wystąpić Rozruch technologiczny przed zakończeniem Działalności B+R, tj. projekt nowego produktu nie będzie jeszcze ukończony, a będą ponoszone koszty na Nowe ŚT i Materiały w celu przetestowania i skalibrowania maszyn do produkcji.

Wnioskodawca wskazuje, że złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie prawa do stosowania ulgi na prototyp. W zakresie, w jakim znajdą zastosowanie przepisy dotyczące tzw. ulgi na prototyp dokona odliczenia zgodnie z art. 18ea ust. 6-11 ustawy o PDOP, a w zakresie obowiązywania art. 18d ustawy o PDOP dokona odliczenia w oparciu o te przepisy. W szczególności Spółka nie dokona jednoczesnego odliczenia Materiałów ani Nowych ŚT na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o PDOP.

W tym kontekście Wnioskodawca w odniesieniu do Produkcji próbnej zamierza skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o PDOP (dalej: „ulga B+R”). Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, że:

  • nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a ustawy o PDOP,
  • nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego utworzonego na podstawie ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2474),
  • Projekty B+R nie stanowią i nie będą stanowiły badań naukowych w rozumieniu art. 4a pkt 27 lit. a ustawy o PDOP,
  • Spółka odlicza i zamierza odliczać w przyszłości w ramach ulgi B+R koszty kwalifikowane zgodnie z art. 18d ust. 5 i 5a ustawy o PDOP,
  • Spółka dokonuje i zamierza dokonywać odliczenia z tytułu ulgi B+R zgodnie z limitami wskazanymi w art. 18d ust. 7 ustawy o PDOP,
  • koszty są i będą odliczone od dochodu uzyskanego ze źródeł innych niż kapitałowe,
  • koszty rozliczone w ramach ulgi B+R nie obejmują i nie będą obejmować kosztów rozliczonych w ramach innych ulg podatkowych.

Wnioskodawca powziął wątpliwość w zakresie możliwości dokonania odliczenia od podstawy opodatkowania materiałów i surowców nabywanych w celu realizacji Produkcji próbnej w ramach ulgi B+R z uwzględnieniem przypadków, gdy prowadzony jest Rozruch technologiczny (w zakresie testu linii produkcyjnej na etapie prac badawczo-rozwojowych).

W uzupełnieniu wniosku, które wpłynęło do Organu 15 maja 2023 r., wskazali Państwo, że:

- Spółka wyodrębnia w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o CIT, koszty działalności badawczo-rozwojowej (tj. koszty kwalifikowane) zgodnie z dyspozycją art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

- Koszty produkcji nowego produktu ponoszone przez Spółkę zostały/zostaną faktycznie poniesione w roku podatkowym, za który jest/będzie dokonywane odliczenie.

- Koszty produkcji nowego produktu ponoszone przez Spółkę nie zostały/zostaną Spółce zwrócone w jakiejkolwiek formie ani nie zostały/zostaną odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Pytanie

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym Spółce przysługuje prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów materiałów i surowców nabywanych w celu realizacji Produkcji próbnej w ramach ulgi B+R na podstawie art. 18d ust. 1 w związku z art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o PDOP z uwzględnieniem przypadków, gdy równolegle prowadzony jest Rozruch technologiczny (w zakresie testu linii produkcyjnej na etapie prac badawczo-rozwojowych)?

Państwa stanowisko w sprawie

W ocenie Wnioskodawcy prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym Spółce przysługuje prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów materiałów i surowców nabywanych w celu realizacji Produkcji próbnej w ramach ulgi B+R na podstawie art. 18d ust. 1 w związku z art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o PDOP z uwzględnieniem przypadków, gdy równolegle prowadzony jest Rozruch technologiczny (w zakresie testu linii produkcyjnej na etapie prac badawczo-rozwojowych).

Przepisy dotyczące ulgi na działalność B+R

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o PDOP ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo - rozwojowej - oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Natomiast stosownie do art. 4a ust. 27 ustawy o PDOP ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych - oznacza to:

a.badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b.badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4a pkt 28 ustawy o PDOP ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: Prawo o SWiN).

Zgodnie z art. 4 ust. 2 Prawa o SWiN badania naukowe są działalnością obejmującą:

1) badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2) badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast stosownie do art. 4 ust. 3 Prawa o SWiN prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o PDOP podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Z kolei w myśl art. 18d ust. 2 ustawy o PDOP za koszty kwalifikowane uznaje się:

  1. poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a.poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

  1. nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

2a. nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

  1. ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;
  2. odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;

4a.nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;

  1. koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:
  1. przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,
  2. prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,
  3. odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,
  4. opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

Stosownie do art. 18d ust. 7 ustawy o PDOP kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5; 3) w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

Przepisy dotyczące ulgi na prototyp

Zgodnie z art. 18ea ust. 1 ustawy o PDOP podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, kwotę stanowiącą 30% sumy kosztów produkcji próbnej nowego produktu i wprowadzenia na rynek nowego produktu, przy czym wysokość odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć 10% dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów niż z zysków kapitałowych.

Z kolei w myśl art. 18ea ust. 2 ustawy o PDOP przez produkt rozumie się produkt w  rozumieniu przepisów ustawy o rachunkowości, z wyłączeniem usługi.

Natomiast zgodnie z brzmieniem art. 18ea ust. 3, przez produkcję próbną nowego produktu rozumie się etap rozruchu technologicznego produkcji, w trakcie którego nie są wymagane dalsze prace projektowo- konstrukcyjne czy inżynieryjnie, którego celem jest wykonanie prób i testów przed uruchomieniem procesu produkcji nowego produktu, powstałego w wyniku prowadzenia przez podatnika prac badawczo-rozwojowych. Etap ten obejmuje okres od momentu poniesienia pierwszego kosztu związanego z tym etapem do momentu rozpoczęcia produkcji nowego produktu.

Zgodnie z art. 18ea ust. 4 ustawy o PDOP, przez wprowadzenie na rynek nowego produktu rozumie się działania podejmowane w celu przygotowania dokumentacji służącej uzyskaniu w odniesieniu do produktu powstałego w wyniku prowadzenia przez podatnika prac badawczo-rozwojowych certyfikatów i zezwoleń umożliwiających skierowanie produktu do sprzedaży.

W myśl art. 18ea ust. 5 ustawy o PDOP, za koszty produkcji próbnej nowego produktu uznaje się:

  1. cenę nabycia, o której mowa w art. 16g ust. 3, lub koszt wytworzenia, o którym mowa w art. 16g ust. 4, fabrycznie nowych środków trwałych niezbędnych do uruchomienia produkcji próbnej nowego produktu, zaliczonych do grupy 3-6 i 8 Klasyfikacji;
  2. wydatki na ulepszenie, o których mowa w art. 16g ust. 13, poniesione w celu dostosowania środka trwałego, zaliczonego do grupy 3-6 i 8 Klasyfikacji, do uruchomienia produkcji próbnej nowego produktu;
  3. koszty nabycia materiałów i surowców nabytych wyłącznie w celu produkcji próbnej nowego produktu.

Zgodnie z art. 18ea ust. 6 ustawy o PDOP, do kosztów wprowadzenia na rynek nowego produktu zalicza się koszty:

  1. badań, ekspertyz, przygotowania dokumentacji niezbędnej do uzyskania certyfikatu, homologacji, znaku CE, znaku bezpieczeństwa, uzyskania lub utrzymania zezwolenia na obrót lub innych obowiązkowych dokumentów lub oznakowań związanych z dopuszczeniem do obrotu lub użytkowania oraz koszty opłat pobieranych w celu ich uzyskania, odnowienia lub przedłużenia;
  2. badania cyklu życia produktu;
  3. systemu weryfikacji technologii środowiskowych.

Zgodnie z art. 18ea ust. 9 ustawy o PDOP, odliczenie przysługuje, jeżeli koszty produkcji próbnej nowego produktu lub wprowadzenia na rynek nowego produktu:

  1. zostały faktycznie poniesione w roku podatkowym, za który jest dokonywane odliczenie;
  2. nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Zgodnie z art. 18ea ust. 10 ustawy o PDOP, podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów produkcji próbnej nowego produktu lub wprowadzenia na rynek nowego produktu, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Wreszcie zgodnie z art. 18ea ust. 11 ustawy o PDOP, odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty produkcji próbnej nowego produktu lub wprowadzenia na rynek nowego produktu. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę lub kwota dochodu osiągniętego przez podatnika w danym roku jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

Stanowisko Wnioskodawcy odnośnie pytania

Jak Spółka wskazała w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, Spółka prowadzi prace w zakresie Rozruchu technologicznego. Prace te mogą odbywać się równolegle do Działalności B+R lub stanowić jej część. Prace Rozruchu technologicznego polegają na przeprowadzeniu prób i testów w celu testowania i kalibracji maszyn przed wprowadzeniem produktu na rynek. Przedmiotowy projekt jest wówczas zakończony, tym samym nie wymaga prac projektowo-konstrukcyjnych lub inżynieryjnych. Jeśli zaś projekt nie został zakończony, dalej prowadzona jest Działalność B+R, to testy Spółka kwalifikuje jako Produkcję próbną.

Definicja produkcji próbnej wskazana w art. 18ea ust. 3 ustawy o PDOP referuje do etapu rozruchu technologicznego, jednakże niewymagającego żadnych dalszych prac projektowo-konstrukcyjnych lub inżynieryjnych. W przypadku Rozruchu technologicznego prowadzonego w Spółce równolegle do Działalności B+R obejmującej Produkcję próbną, dalsze prace są wymagane, a produkt nie jest jeszcze gotowy. Jednocześnie jednak mogą być już testowane Nowe ŚT w celu dostosowania ich do przyszłej produkcji seryjnej.

Tym samym, prace Rozruchu technologicznego odbywające się w Spółce na etapie Działalności B+R, zdaniem Wnioskodawcy, nie stanowią produkcji w rozumieniu art. 18ea ust. 3 ustawy o PDOP. Ponadto Produkcja próbna stanowi etap przed uruchomieniem procesu produkcji nowego produktu, powstałego w wyniku prowadzenia przez podatnika prac badawczo-rozwojowych. Tym samym, produkcja polegająca na rozruchu technologicznym z art. 18ea ust. 3 ustawy o PDOP następuje dopiero po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych, natomiast w przypadku prac Rozruchu technologicznego prowadzonych w Spółce, prace te w dalszym ciągu są wymagane.

Zgodnie bowiem z art. 4a ust. 26 ustawy o PDOP działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Identyfikację działalności B+R umożliwia również stosowany w krajach OECD Podręcznik Frascati Manuał 2015 (,.The Measurement of Scientific, Technological and Innovation Activities; Guidelines for Collecting and Reporting Data on Research and Experimental Development”, dalej: „Podręcznik”).

Mając na uwadze pkt 2.13 Podręcznika, wskazać można 5 podstawowych kryteriów umożliwiających zakwalifikowanie danej działalności jako B+R:

  • działalność nowatorska (ukierunkowana na nowe odkrycia),
  • działalność wymagająca działalności twórczej (opierająca się na oryginalnych, nieoczywistych koncepcjach i hipotezach),
  • działalność o nieprzewidywalnych rezultatach (niepewność co do ostatecznego wyniku oraz kosztu, w tym poświęconego czasu),
  • działalność zarządzana metodycznie (prowadzona w sposób zaplanowany, z określonym celem oraz źródłem finansowania),
  • rezultaty działalności są możliwe do przeniesienia lub odtworzenia.

Testy przeprowadzane w ramach Produkcji próbnej, również obejmujące rozruch technologiczny przed zakończeniem Działalności B+R, mogą potwierdzić poprawność przyjętych rozwiązań lub wskazać na konieczność przeprowadzenia dodatkowych prac lub modyfikacji. Tym samym, prowadzone prace Produkcji próbnej obarczone są niepewnością co do ich rezultatu aż do momentu ich zakończenia. Z uwagi na trudne do przewidzenia rezultaty przeprowadzonych prób, również czas ich realizacji, a także związane z nimi koszty mogą być trudne do ustalenia przed zakończeniem projektu. W związku z powyższym, w ocenie Wnioskodawcy, prace Produkcji próbnej charakteryzują się nieprzewidywalnością.

W ramach Produkcji próbnej przeprowadzane są testy produktów niewprowadzonych uprzednio na rynek, tym samym, w ramach przedmiotowego projektu następuje przeniesienie nowych rozwiązań występujących w sferze teoretycznej do sfery praktycznej. Zdaniem Wnioskodawcy, działalność ta jest więc nastawiona na nowe odkrycia i ma aspekt nowatorski.

Niepewne rezultaty prowadzonych prac Produkcji próbnej wiążą się z koniecznością kreowania nowych rozwiązań będących odpowiedzią na pojawiające się problemy związane z Produkcją próbną. W związku z tym, że wprowadzane produkty stanowią nowość na rynku, praca dokonywana przez osoby zajmujące się Produkcją próbną nie jest, w ocenie Spółki, pracą rutynową, lecz wymaga twórczego opracowywania nowych metod rozwiązywania problemów.

Produkcja próbna prowadzona jest w celu weryfikacji działania produktu, tym samym wymaga również dokładnego zaplanowania przebiegu tego procesu, a także jego rejestracji. Tym samym, w ocenie Wnioskodawcy, projekt ten prowadzony jest w sposób metodyczny.

Z uwagi na fakt, iż celem prac Produkcji próbnej jest wprowadzenie produktów na rynek, ich jednorazowe przeprowadzenie byłoby pozbawione słuszności. Tym samym prace te, muszą być również możliwe do odtworzenia w odniesieniu do kolejnych partii produktu. W związku z tym, prace te oraz ich wyniki zostają poddane rejestracji. Mając na uwadze powyższe, zdaniem Wnioskodawcy Produkcja próbna przedstawiona w opisie stanu faktycznego i zdarzenie przyszłego, nie będąca Rozruchem technologicznym, stanowi działalność B+R w rozumieniu ustawy o PDOP.

Stanowisko takie zostało również potwierdzone przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w następujących interpretacjach indywidualnych:

- z dnia 6 października 2020 roku, Znak: 0111-KDIB1-3.4010.364.2020.1.JKU,

- z dnia 20 listopada 2020 roku, Znak: 0111-KDIB1-3.4010.480.2020.1.PC.

Należy również odnieść się do relacji ulgi B+R i ulgi na prototyp w świetle prawa Spółki do ich zastosowania. W ocenie Wnioskodawcy, ww. ulgi mają wobec siebie charakter komplementarny, tzn. podatnicy uprawnieni są do ich jednoczesnego stosowania w zależności od indywidualnej sytuacji podatnika. Odnosząc się do sytuacji przedstawionej przez Wnioskodawcę w niniejszym wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, należy stwierdzić, że prowadzony przez niego proces technologiczny jest częścią działań B+R (bądź jest prowadzony równolegle), nie stanowi zaś produkcji w rozumieniu art. 18ea ust. 3 ustawy o PDOP jako, że prace w ramach Rozruchu technologicznego nie odnoszą się do produktu niewymagającego prac konstrukcyjno-technologicznych. Jeżeli zatem prace w ramach Rozruchu technologicznego dotyczą produktu wciąż wymagającego prac konstrukcyjnych oraz badawczo-rozwojowych, to stanowią one element Produkcji próbnej wchodzącej w zakres Działalności B+R.

Tym samym, zdaniem Wnioskodawcy, koszty prac Rozruchu technologicznego, tj. kosztów prowadzonych równolegle lub stanowiących część prac w ramach Działalności B+R stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 ustawy o PDOP i podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o PDOP.

Mając na względzie powyższe, w ocenie Wnioskodawcy prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym Spółce przysługuje prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów materiałów i surowców nabywanych w celu realizacji Produkcji próbnej w ramach ulgi B+R na podstawie art. 18d ust. 1 w związku z art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o PDOP z uwzględnieniem przypadków, gdy równolegle prowadzony jest Rozruch technologiczny (w zakresie testu linii produkcyjnej na etapie prac badawczo-rozwojowych).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie wskazać należy, iż przedmiotem interpretacji zgodnie z zadanym pytaniem wyznaczającym jej zakres jest wyłącznie ustalenie, czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym Spółce przysługuje prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów materiałów i surowców nabywanych w celu realizacji Produkcji próbnej w ramach ulgi B+R na podstawie art. 18d ust. 1 w związku z art. 18d ust. 2 pkt 2 updop z uwzględnieniem przypadków, gdy równolegle prowadzony jest Rozruch technologiczny (w zakresie testu linii produkcyjnej na etapie prac badawczo-rozwojowych). Zatem, niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii związanej z ustaleniem czy prace związane z Produkcją próbną przedstawioną w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, stanowią działalność B+R w rozumieniu updop oraz ustalenia, czy prace Rozruchu technologicznego odbywające się w Spółce na etapie działalności B+R nie stanowią produkcji próbnej w rozumieniu art. 18ea ust. 3 updop. Okoliczność ta została przyjęta jako element opisu sprawy.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2587 ze zm., dalej: „updop”),

od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”.

Rodzaje kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową zostały wymienione w art. 18d ust. 2-3 updop.

Na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 2 updop, za koszty kwalifikowane uznaje się,

nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Zgodnie z art. 18d ust. 5 updop,

koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Z art. 18d ust. 7 updop wynika, że kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć,

1.w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2.w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3.w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

Według brzmienia art. 18d ust. 8 updop,

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.

Należy także zwrócić uwagę na brzmienie przepisu art. 9 ust. 1b updop, zgodnie z którym,

podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

  1. podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,
  2. koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu updop,
  3. koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2 - 3 updop,
  4. ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu updop, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,
  5. jeżeli w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,
  6. w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b updop, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,
  7. podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,
  8. kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w updop,
  9. koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Należy zwrócić uwagę, że w art. 18d ust. 2 pkt 2 updop, ustawodawca posługuje się pojęciami „materiały” oraz „surowce”, które nie zostały zdefiniowane w przepisach ustawy o CIT, stanowiąc przy tym, że w podstawie obliczania ulgi uwzględnione mogą być wyłącznie materiały i surowce związane bezpośrednio z prowadzoną przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową.

Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji przedmiotowego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).

Jeżeli chodzi o pojęcie „materiały”, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 120 ze zm.). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek-Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam, Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj, Walińska Anna, Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).

W tym miejscu zauważyć należy, że surowcami i materiałami w znaczeniu przywołanym powyżej mogą być w istocie aktywa bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Odnosząc cytowane powyżej przepisy oraz wyjaśnienia do przedstawionego opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego wskazać należy, że materiały wykorzystywane w prowadzonych pracach badawczo-rozwojowych mogą stanowić koszty kwalifikowane, niezależnie od końcowego rezultatu prowadzonych prac.

Z wniosku wynika, że Wnioskodawca w odniesieniu do Produkcji próbnej zamierza skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 updop (dalej: „ulga B+R”). Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, że:

  • nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a updop,
  • nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego utworzonego na podstawie ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2474),
  • Projekty B+R nie stanowią i nie będą stanowiły badań naukowych w rozumieniu art. 4a pkt 27 lit. a updop,
  • Spółka odlicza i zamierza odliczać w przyszłości w ramach ulgi B+R koszty kwalifikowane zgodnie z art. 18d ust. 5 i 5a updop,
  • Spółka dokonuje i zamierza dokonywać odliczenia z tytułu ulgi B+R zgodnie z limitami wskazanymi w art. 18d ust. 7 updop,
  • koszty są i będą odliczone od dochodu uzyskanego ze źródeł innych niż kapitałowe,
  • koszty rozliczone w ramach ulgi B+R nie obejmują i nie będą obejmować kosztów rozliczonych w ramach innych ulg podatkowych,
  • Spółka wyodrębnia w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1 updop, koszty działalności badawczo-rozwojowej (tj. koszty kwalifikowane) zgodnie z dyspozycją art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
  • Spółka będzie w stanie wyodrębnić, które z kosztów dotyczą odpowiednio:

-Działalności B+R (w tym Produkcji próbnej) oraz

-Rozruchu technologicznego (ponoszonych po zakończonej Działalności B+R),

  • Spółka nie dokona jednoczesnego odliczenia Materiałów ani Nowych ŚT na podstawie art. 18d ust. 1 updop.

Wnioskodawca powziął wątpliwość, czy Spółce przysługuje prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów materiałów i surowców nabywanych w celu realizacji Produkcji próbnej w ramach ulgi B+R na podstawie art. 18d ust. 1 w związku z art. 18d ust. 2 pkt 2 updop z uwzględnieniem przypadków, gdy równolegle prowadzony jest Rozruch technologiczny (w zakresie testu linii produkcyjnej na etapie prac badawczo-rozwojowych).

Odnosząc powyższe wątpliwości do opisu sprawy i powołanych przepisów, wskazać należy, że jeżeli w istocie Wnioskodawca będzie w stanie wyodrębnić koszty, które dotyczą Produkcji próbnej w ramach prowadzonej działalności B+R, a więc koszty materiałów i surowców, które dotyczą wyłącznie realizacji Produkcji próbnej w ramach B+R, to Wnioskodawca będzie miał prawo odliczenia tych kosztów na podstawie art. 18d ust. 1 updop. Bez znaczenia do prawa do odliczenia ww. kosztów w ramach ulgi B+R na podstawie art. 18d ust. 1 updop, pozostaje fakt równoległego prowadzenia przez Wnioskodawcę Rozruchu technologicznego w zakresie testu linii produkcyjnej na etapie prac B+R, jeżeli w istocie koszty zakupu materiałów i surowców będą dotyczyły wyłącznie realizacji Produkcji próbnej w ramach B+R.

Reasumując Państwa stanowisko, zgodnie z którym Spółce przysługuje prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów materiałów i surowców nabywanych w celu realizacji Produkcji próbnej w ramach ulgi B+R na podstawie art. 18d ust. 1 w związku z art. 18d ust. 2 pkt 2 updop z uwzględnieniem przypadków, gdy równolegle prowadzony jest Rozruch technologiczny (w zakresie testu linii produkcyjnej na etapie prac badawczo-rozwojowych), jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00