Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 8 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.40.2023.2.AP

Opodatkowanie przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej oraz z działalności gospodarczej prowadzonej w formie Spółki jawnej podatkiem liniowym.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 stycznia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 10 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej oraz z działalności gospodarczej prowadzonej w formie Spółki jawnej podatkiem liniowym. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania - pismem z 14 marca 2023 r. (wpływ 17 marca 2023 r.) oraz pismem z 20 kwietnia 2023 r. (wpływ 25 kwietnia 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jest Pan osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski oraz podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób fizycznych. Obecnie prowadzi działy specjalny produkcji rolnej - chów i hodowlę drobiu oraz posiada 50% udziałów w Spółce jawnej, której wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne, i której głównym przedmiotem działalności jest chów i hodowla drobiu, a także świadczenie usług weterynaryjnych.

Dodatkowo, w 2023 r. będzie Pan uzyskiwał dochody z tytułu umów zlecenia zawieranych z Powiatowym Lekarzem Weterynarii, które dotyczyć będą świadczenia usług urzędowych czynności badania drobiu przed ubojem i wystawiania świadectw zdrowia dla drobiu. Usługi te będą świadczone poza działalnością gospodarczą.

Pozostaje Pan w związku małżeńskim z ustawowym ustrojem wspólności majątkowej małżeńskiej. Dotychczas rozliczał się Pan z podatku dochodowego od osób fizycznych wspólnie z żoną, stosując skalę podatkową.

Dochody z działu specjalnego produkcji rolnej do 31 grudnia 2022 r. rozliczał Pan na podstawie norm szacunkowych. W 2022 r. Pana przychody netto przekroczyły jednak równowartość w walucie polskiej 2 000 000 euro i od 1 stycznia 2023 r. będzie Pan zobowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych. W związku z powyższym, chce Pan rozliczać dochody z działu specjalnego produkcji rolnej na postawie ksiąg rachunkowych przy zastosowaniu metody liniowej. Podatkiem liniowym rozliczane będą również dochody z tytułu udziału w Spółce jawnej, natomiast z tytułu umowy zlecenia według skali podatkowej.

Ponadto, w terminie przewidzianym przepisami prawa, złoży Pan stosowne zawiadomienia o wyborze odpowiednich form opodatkowania.

W Pana przypadku nie zachodzą okoliczności wyłączające możliwość opodatkowania podatkiem liniowym, o których mowa w art. 9a ust. 3 ustawy o PIT.

W piśmie z 14 marca 2023 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, wskazał Pan, że prowadzi działy specjalne produkcji rolnej od 2002 r. Jest Pan wspólnikiem i prowadzi Spółkę jawną od 13 września 2011 r. (data wpisu Spółki do Krajowego Rejestru Sądowego). Nie złożył i nie złoży Pan odrębnej deklaracji do wymiaru zaliczek podatku dochodowego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej (PIT-6), ponieważ nie będzie Panu przysługiwało prawo stosowania norm szacunkowych dochodu.

Będzie Pan uzyskiwał przychody z działów specjalnych produkcji rolnej oraz pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w formie Spółki jawnej. Jednocześnie, nie będzie Pan uzyskiwał przychodów z działalności rolniczej. Ponadto, Pana dodatkowym źródłem przychodów będą umowy zlecenia z Powiatowym Inspektorem Weterynarii, które zawierane będą jednak poza działalnością rolniczą, działami specjalnymi produkcji rolnej oraz pozarolniczą działalnością gospodarczą. W 2023 r. Pana łączne przychody z działów specjalnych produkcji rolnej oraz pozarolniczej działalności gospodarczej przekroczą równowartość w walucie polskiej 2 000 000 euro.

Zgodnie z Pana wiedzą, Pana żona będzie uzyskiwała przychody z działów specjalnych produkcji rolnej oraz pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w formie Spółki jawnej. Według posiadanych przez Pana informacji, Pana żona nie będzie natomiast uzyskiwała przychodów z działalności rolniczej, jednakże jej dodatkowym źródłem przychodów będą umowy zlecenia z Powiatowym Inspektorem Weterynarii, które zawierane będą jednak poza działalnością rolniczą, działami specjalnymi produkcji rolnej oraz pozarolniczą działalnością gospodarczą.

Zgodnie z Pana wiedzą, łączne przychody Pana żony z działów specjalnych produkcji rolnej oraz pozarolniczej działalności gospodarczej w 2023 r. przekroczą równowartość w walucie polskiej 2 000 000 euro.

Prowadzi Pan działalność gospodarczą w formie Spółki jawnej z żoną.

Od 13 września 2011 r. (data wpisu Spółki do Krajowego Rejestru Sądowego) prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą w formie Spółki jawnej działającej pod firmą X SPÓŁKA JAWNA, której wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne (Pan oraz Pana żona). Głównym przedmiotem działalności Spółki jest chów i hodowla drobiu, a także świadczenie usług weterynaryjnych. Przychody uzyskiwane z tytułu uczestnictwa w ww. Spółce opodatkowuje Pan podatkiem dochodowym od osób fizycznych przy zastosowaniu metody liniowej. Nie prowadzi Pan innej pozarolniczej działalności gospodarczej.

W 2023 r., dla celów rozliczeń podatkowych z działalności gospodarczej w formie Spółki jawnej, prowadzi Pan ewidencję w formie ksiąg rachunkowych.

Nie złożył Pan na 2023 r. odrębnej deklaracji do wymiaru zaliczek podatku dochodowego od odchodów z działów specjalnych produkcji rolnej (PIT-6), ponieważ w Pana ocenie we wskazanym roku nie będzie Panu przysługiwało prawo stosowania norm szacunkowych dochodu.

Zgodnie z Pana wiedzą, Pana żona złożyła odrębną deklarację do wymiaru zaliczek podatku dochodowego od odchodów z działów specjalnych produkcji rolnej (PIT-6).

W piśmie z 20 kwietnia 2023 r., stanowiącym kolejne uzupełnienie wniosku, wskazał Pan, że przychody z działów specjalnych produkcji rolnej Pana żony, z którą pozostaje Pan w związku małżeńskim z ustawowym ustrojem wspólności majątkowej małżeńskiej, w 2022 r. nie przekroczyły równowartości w walucie polskiej 2 000 000 euro.

W latach ubiegłych, tj. przed 1 stycznia 2023 r., dochody z tytułu udziału w Spółce jawnej oraz umowy zlecenia opodatkowywał Pan według skali podatkowej, natomiast dochody z działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowywane były z wykorzystaniem norm szacunkowych dochodu.

Pana żona w latach ubiegłych, tj. przed 1 stycznia 2023 r., swoje dochody z tytułu udziału w Spółce jawnej oraz umowy zlecenia opodatkowywała według skali podatkowej, natomiast dochody z działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowywane były z wykorzystaniem norm szacunkowych dochodu.

Pan oraz Pana żona prowadzą odrębne działy specjalne produkcji rolnej. Każdy z małżonków posługuje się w tym zakresie własnym numerem REGON oraz NIP. W związku z tym w latach ubiegłych małżonkowie składali odrębne deklaracje do wymiaru zaliczek podatku dochodowego z działów specjalnych produkcji rolnej ustalonych przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu (PIT- 6) oraz otrzymywali osobne decyzje w sprawie opodatkowania dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

Z uwagi na fakt pozostawania w związku małżeńskim z ustawowym ustrojem wspólności majątkowej małżeńskiej, Pan i Pana żona wspólnie rozliczali się z podatku dochodowego od osób fizycznych, tj. składali wspólne zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty), czyli PIT-36. W przywołanym zeznaniu każdy z małżonków wykazywał wysokość swojego przychodu z odrębnie prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej. Wskazane w zdaniu poprzedzającym przychody każdego z małżonków łączone były z przychodami z innych źródeł każdego z małżonków, a następnie dzielone na pół, stosownie do faktu pozostawania przez Pana i Pana żonę w związku małżeńskim z ustawowym ustrojem wspólności majątkowej małżeńskiej.

Pytanie

Czy prawidłowe jest Pana stanowisko, zgodnie z którym dochody z działu specjalnego produkcji rolnej oraz z udziału w Spółce jawnej mogą być opodatkowane podatkiem liniowym?

Pana stanowisko w sprawie

Prawidłowe jest Pana stanowisko, zgodnie z którym dochody z działu specjalnego produkcji rolnej oraz z udziału w Spółce jawnej mogą być opodatkowane podatkiem liniowym.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „ustawa o PIT”), źródłami przychodów są: pozarolnicza działalność gospodarcza oraz działy specjalnej produkcji rolnej. Są to więc dwa odrębne źródła przychodów, które cechują się własnymi zasadami opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W myśl natomiast art. 2 ust. 3 ustawy o PIT, działami specjalnymi produkcji rolnej są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin „in vitro”, fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

Ponadto, w myśl art. 2 ust. 3a wyżej przywołanej ustawy, nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do ustawy, zwanym „załącznikiem nr 2”.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o PIT, przychód z działów specjalnych produkcji rolnej ustala się według zasad określonych w art. 14, jeżeli podatnik prowadzi księgi wykazujące te przychody. O zamiarze założenia ksiąg podatnik jest obowiązany zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego przed rozpoczęciem roku podatkowego albo przed rozpoczęciem prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli nastąpiło ono w ciągu roku, z zastrzeżeniem ust. 2.

Natomiast w myśl art. 15 ust. 2 ww. ustawy, w przypadku, gdy obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych wynika z przepisów o rachunkowości, przychód z działów specjalnych produkcji rolnej ustala się na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych według zasad określonych w art. 14. W takim przypadku nie ma obowiązku zawiadamiania właściwego naczelnika urzędu skarbowego o założeniu ksiąg rachunkowych.

W tym miejscu warto również wskazać, że w myśl art. 15 ust 2 ustawy o PIT, obowiązek prowadzenia ksiąg został nałożony na podatników w sytuacji, gdy obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych wynika z ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 217 ze zm.; dalej jako: „ustawa o rachunkowości”).

Jak natomiast stanowi art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości, przywołany akt prawny znajduje zastosowanie do mających siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółek jawnych osób fizycznych, spółek partnerskich oraz przedsiębiorstw w spadku działających zgodnie z ustawą z 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw (t. j. Dz. U. poz. 1629 oraz z 2019 r. poz. 1495), jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 2 000 000 euro.

Dodatkowo, jak stanowi art. 9a ust. 7 ustawy o PIT, podatnicy, którzy dochody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 4, ustalają na podstawie prowadzonych ksiąg, mogą wybrać sposób opodatkowania tych dochodów na zasadach określonych w art. 30c, tj. opodatkowanie ich w formie podatku liniowego.

W związku więc z faktem, że Pana przychody w poprzednim roku podatkowym przekroczyły wyżej wskazany limit 2 000 000 euro, w 2023 r. będzie Pan zobowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Zgodnie z wyżej przytoczonymi przepisami prawa podatkowego dochody z działu specjalnego produkcji rolnej będzie Pan mógł więc rozliczać na podstawie ksiąg rachunkowych podatkiem liniowym.

Posiada Pan również 50% udziałów w Spółce jawnej, której głównym przedmiotem działalności jest chów oraz hodowla drobiu i w 2023 r. będzie osiągał dochody również z tego tytułu.

Spółka jawna (spółka osobowa) jest podmiotem transparentnym na gruncie podatku dochodowego. W ww. spółce wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne, więc nie jest ona podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Oznacza to, że podatnikami podatku dochodowego będą w tym przypadku poszczególni wspólnicy spółki.

W myśl art. 5b ust 2 ustawy o PIT, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Art. 8 ust. ustawy o PIT stanowi natomiast, że przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Jednakże, zgodnie z brzmienie ust. 1a przywołanego przepisu przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, lub działów specjalnych produkcji rolnej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 4, osiąganych przez podatników opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c, nie łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Omawiając kwestie związane z opodatkowaniem dochodu z tytułu udziału w spółce jawnej warto również zwrócić uwagę na poruszające tę kwestię orzecznictwo sądów administracyjnych. Z wyroku NSA z 7 lipca 2021 r., sygn. akt II FSK 3591/18, wynika, że „przytoczony wyżej art. 5b ust. 2 u.p.d.f. kreuje fikcję prawną uzyskiwania przez wspólnika przychodów z działalności gospodarczej, o ile spółka prowadzi działalność gospodarczą” a „użycie w art. 5b ust. 2 u.p.d.f. słów „uznaje się” stanowi dobitny wyraz ustanowienia fikcji prawnej” Sąd podzielił w tym względzie stanowisko wyrażone wcześniej m.in. w wyroku NSA z 5 czerwca 2019 r,. sygn. akt II FSK 1915/17 i w cytowanym tam orzecznictwo oraz piśmiennictwo.

W cytowanym w akapicie poprzedzającym orzeczeniu Sąd wskazał również, że „w przedmiocie zakwalifikowania przychodów z udziału w spółkach niemających osobowości prawnej do określonego źródła przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych Naczelny Sąd Administracyjny wypowiedział się w uchwale z 20 maja 2013 r., sygn. akt II FPS 6/12 (ONSA i WSA 2013/5/77), w której uznał, że przychód (dochód) osoby fizycznej, będącej akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej, stosownie do art. 5b ust. 2 u.p.d.f. jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej. Jakkolwiek uchwała ta wprost odnosi się do akcjonariuszy spółki komandytowo-akcyjnej (w stanie prawnym, w którym spółki tej nie zaliczano jeszcze do podatników podatku od osób prawnych), wskazuje ona na przesądzające znaczenie art. 5b ust. 2 u.p.d.f. dla kwalifikowania przychodów z udziału w spółkach niemających osobowości prawnej do źródła w postaci pozarolniczej działalności gospodarczej.”

W przedstawionym do analizy stanie faktycznym Spółka jawna, której jest Pan wspólnikiem, prowadzi działalność gospodarczą. Wskazuje na to chociażby brzmienie art. 22 § 1 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm.), który nakłada na spółkę obowiązek prowadzenia przedsiębiorstwa (nie może ona funkcjonować nie prowadząc przedsiębiorstwa). Spółka jawna ze swojej istoty i natury prowadzi więc działalność gospodarczą. Z tego też względu, przychody wspólnika powinny zostać przyporządkowane do źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.

Podsumowując, przychód wspólnika, będącego osobą fizyczną, z udziału w spółce niemającej osobowości prawnej, zgodnie z art. 5b ust. 2 ustawy o PIT, jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej, tj. ze źródła wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, bez względu na rodzaj prowadzonej przez spółkę działalności oraz źródeł, z których spółka ta uzyskuje przychody.

Tożsamy pogląd został zaprezentowany przez NSA w wyrokach z 26 maja 2017 r., sygn. akt II FSK 3110/15 oraz z 13 września 2016 r., sygn. akt II FSK 2441/14. Dodatkowo, jak wskazano w wyroku NSA z 5 czerwca 2019 r., sygn. akt II FSK 1915/17 „bez znaczenia przy tym dla takiej kwalifikacji przychodu pozostaje rodzaj prowadzonej przez spółkę działalności oraz źródeł, z których spółka ta uzyskuje przychody”.

Mając powyższe na uwadze, prawidłowe jest Pana stanowisko, zgodnie z którym dochody z działu specjalnego produkcji rolnej oraz z udziału w Spółce jawnej mogą być opodatkowane podatkiem liniowym.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Przepisy ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.) – co do zasady – dotyczą opodatkowania wszelkich dochodów osób fizycznych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłami przychodów są m.in. określone w pkt 3 i 4 tego przepisu:

§pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),

§działy specjalne produkcji rolnej (pkt 4).

Zatem podstawowym i elementarnym wnioskiem jest to, że działy specjalne produkcji rolnej oraz działalność gospodarcza stanowią dwa odrębne źródła przychodów cechujące się własnymi zasadami opodatkowania w ramach podatku dochodowego.

W myśl art. 5a pkt 6 cyt. ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

W myśl art. 5b ust. 1 ww. ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zauważyć przy tym należy, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uzależnia zaliczenia przychodu z danej działalności do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej od samego faktu zarejestrowania tej działalności, lecz od faktycznego spełnienia wskazanych uprzednio przesłanek.

Na mocy art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

W myśl art. 9a ust. 2 ww. ustawy:

Podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzonego na piśmie oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.

Ponadto, zgodnie z art. 9a ust. 7 cyt. ustawy:

Podatnicy, którzy dochody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 4, ustalają na podstawie prowadzonych ksiąg, mogą wybrać sposób opodatkowania tych dochodów na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie, o którym mowa w ust. 2, sporządzonego na piśmie oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. W tym samym terminie podatnicy mogą zawiadomić na piśmie właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania. Przepis ust. 5 stosuje się odpowiednio.

Stosownie z art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29 i art. 30, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

W myśl art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 z późn. zm.):

Użyte w ustawie określenie spółka osobowa oznacza spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną.

Zgodnie z art. 22 § 1 ustawy Kodeks spółek handlowych:

Spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową.

Z art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że:

Jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza).

W świetle cytowanych przepisów spółki osobowe nie posiadają osobowości prawnej. Dochody spółek osobowych nie stanowią zatem odrębnego przedmiotu opodatkowania. Z punktu widzenia prawa podatkowego podatnikami są poszczególni wspólnicy tej spółki. Przychody uzyskane z tytułu udziału w Spółce jawnej prowadzącej działalność gospodarczą należy zaliczyć do wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródła przychodu, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy).

W związku z powyższym, przychody i koszty związane z działalnością spółki jawnej, wspólnicy powinni określać proporcjonalnie do posiadanego udziału w zysku spółki. W konsekwencji, każdy ze wspólników oblicza odrębnie dochód z udziału w spółce i każdy samodzielnie od tego dochodu oblicza podatek dochodowy.

Zgodnie zaś z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

W myśl z art. 2 ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Działalnością rolniczą, w rozumieniu ust. 1 pkt 1, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

1)miesiąc - w przypadku roślin,

2)16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,

3)6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,

4) 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt

- licząc od dnia nabycia.

Stosownie do art. 2 ust. 3 ww. ustawy:

Działami specjalnymi produkcji rolnej są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin „in vitro”, fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

W myśl art. 2 ust. 3a wyżej cytowanej ustawy:

Nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do ustawy, zwanym „załącznikiem nr 2”.

Jednocześnie wskazać należy, że podatnicy mogą uzyskiwać przychody zarówno z tytułu działów specjalnych produkcji rolnej prowadzonych samodzielnie, jak i za pośrednictwem osobowych spółek prawa handlowego oraz spółek cywilnych.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Działy specjalne produkcji rolnej stanowią odrębne źródło przychodów.

Stosownie do regulacji art. 15 ust. 1 i ust. 2 ww. ustawy:

Przychód z działów specjalnych produkcji rolnej ustala się według zasad określonych w art. 14, jeżeli podatnik prowadzi księgi wykazujące te przychody. O zamiarze założenia ksiąg podatnik jest obowiązany zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego przed rozpoczęciem roku podatkowego albo przed rozpoczęciem prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli nastąpiło ono w ciągu roku, z zastrzeżeniem ust. 2.

W przypadku gdy obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych wynika z przepisów o rachunkowości, przychód z działów specjalnych produkcji rolnej ustala się na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych według zasad określonych w art. 14. W takim przypadku nie ma obowiązku zawiadamiania właściwego naczelnika urzędu skarbowego o założeniu ksiąg rachunkowych.

Zasady ustalania dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej określa przepis art. 24 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że:

Dochodem (stratą) z działów specjalnych produkcji rolnej jest różnica pomiędzy przychodem z tytułu prowadzenia tych działów a poniesionymi kosztami uzyskania, powiększona o wartość przyrostu stada zwierząt na koniec roku podatkowego w porównaniu ze stanem na początek roku i pomniejszona o wartość ubytków w tym stadzie w ciągu roku podatkowego. Dochód z działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli podatnik nie prowadzi ksiąg, o których mowa w art. 15, ustala się przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej, określonych w załączniku nr 2.

Zatem, w myśl powyższego przepisu, dochód z tego źródła może być ustalony w dwojaki sposób:

-przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej, wyszczególnionych w załączniku nr 2 ustawy,

-w oparciu o prowadzoną przez podatnika księgę podatkową.

Zgodnie z art. 24a ust. 4 ww. ustawy:

Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody, w rozumieniu art. 14, za poprzedni rok podatkowy wyniosły w walucie polskiej co najmniej równowartość kwoty określonej w euro w przepisach o rachunkowości.

W myśl art. 24a ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Osoba fizyczna, spółka cywilna osób fizycznych, spółka jawna osób fizycznych lub spółka partnerska może prowadzić księgi rachunkowe również od początku następnego roku podatkowego, jeżeli przychody, w rozumieniu art. 14, za poprzedni rok podatkowy są niższe niż równowartość w walucie polskiej kwoty określonej w euro w przepisach o rachunkowości. W tym przypadku podatnik informuje o prowadzeniu ksiąg rachunkowych w zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1 lub ust. 1a pkt 2, składanym za rok podatkowy, w którym były prowadzone. (…)

W odniesieniu do źródła przychodów, jakim są działy specjalne produkcji rolnej, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie rozstrzyga o obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych, a jedynie określa konsekwencje dla opodatkowania tego źródła przychodów w przypadku, gdy obowiązek ten wynika z odrębnych przepisów.

Limit kwotowy wskazany w art. 24a ust. 4 ww. ustawy, zobowiązujący podatnika do zaprowadzenia ksiąg rachunkowych precyzuje art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z 15 lutego 2023 r. o rachunkowości (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 120 ze zm.), który brzmi:

Przepisy ustawy o rachunkowości stosuje się, z zastrzeżeniem ust. 3, do mających siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółek jawnych osób fizycznych, spółek partnerskich oraz przedsiębiorstw w spadku działających zgodnie z ustawą z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw (Dz. U. poz. 1629), jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 2 000 000 euro. Przy czym wielkość wyrażoną w euro – stosownie do art. 3 ust. 3 ww. ustawy o rachunkowości – przelicza się na walutę polską po średnim kursie ustalonym przez Narodowy Bank Polski, na dzień 30 września roku poprzedzającego rok obrotowy.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że prowadzi Pan działy specjalny produkcji rolnej - chów i hodowlę drobiu oraz posiada 50% udziałów w Spółce jawnej, której głównym przedmiotem działalności jest chów i hodowla drobiu, a także świadczenie usług weterynaryjnych. Pozostaje Pan w związku małżeńskim z ustawowym ustrojem wspólności majątkowej małżeńskiej. Dotychczas rozliczał się Pan z podatku dochodowego od osób fizycznych wspólnie z żoną, stosując skalę podatkową. Dochody z działu specjalnego produkcji rolnej do 31 grudnia 2022 r. rozliczał Pan na podstawie norm szacunkowych. W 2022 r. Pana przychody netto przekroczyły równowartość w walucie polskiej 2 000 000 euro i od 1 stycznia 2023 r. będzie Pan zobowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Chce Pan rozliczać dochody z działu specjalnego produkcji rolnej na postawie ksiąg rachunkowych przy zastosowaniu metody liniowej. Podatkiem liniowym rozliczane będą również dochody z tytułu udziału w Spółce jawnej, natomiast z tytułu umowy zlecenia według skali podatkowej.

W Pana sprawie kluczowe znaczenie ma jednak fakt, że prowadzi Pan działy specjalne produkcji rolnej w zakresie chowu i hodowli drobiu oraz działalność gospodarczą w formie Spółki jawnej, której głównym przedmiotem jest również chów i hodowla drobiu. Tak więc, przychody uzyskiwane z działalności dotyczącej chowu i hodowli drobiu winny być zaliczone do źródła przychodów jakim są działy specjalne produkcji rolnej, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, natomiast pozostałe przychody uzyskiwane przez Pana jako wspólnika Spółki jawnej (usługi weterynaryjne), będą stanowiły przychód ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Biorąc pod uwagę opis stanu faktycznego oraz powołane przepisy prawa podatkowego, stwierdzić należy, że w sytuacji, gdy Pana przychody netto przekroczyły równowartość w walucie polskiej 2 000 000 euro, dochody z działu specjalnego produkcji rolnej oraz z udziału w Spółce jawnej mogą być opodatkowane przez Pana w 2023 r. podatkiem liniowym na podstawie art. 30c w związku z art. 9a ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pod warunkiem odpowiedniego zakwalifikowania świadczonych usług do właściwego źródła przychodów.

Jednakże, z uwagi na dokonaną przez Pana kwalifikację przychodów z tytułu chowu i hodowli drobiu do źródła pozarolnicza działalność gospodarcza, prowadzoną w formie Spółki jawnej, Pana stanowisko należało uznać za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Przedmiotowa interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem zapytania, a więc opodatkowania przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej oraz z działalności gospodarczej prowadzonej w formie Spółki jawnej podatkiem liniowym. Kwestia limitu, o którym mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowiła element opisu zdarzenia przyszłego i nie podlegała ocenie. Przyjęliśmy za Panem, że w 2022 r. Pana przychody netto przekroczyły równowartość w walucie polskiej 2 000 000 euro i od 1 stycznia 2023 r. będzie Pan zobowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Końcowo wskazać należy, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego podanego we wniosku - nie prowadzi postępowania dowodowego. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Ponadto wskazać należy, że z uwagi na to, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa – niniejsza interpretacja dotyczy Pana. Nie wywołuje skutków prawnych dla Pana żony.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i musi się Pan zastosować do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00