Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 28 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.165.2023.2.ID

Dotyczy określenia stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

23 lutego 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 12 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy określenia stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 19 kwietnia 2023 r. (wpływ 19 kwietnia 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Uzyskuje Pan przychody z:

a)udostępnienia miejsca reklamowego w aplikacji mobilnej, której Jest Pan twórcą i właścicielem poprzez (…) (dalej również jako: „Aplikacja”);

b)udzielania licencji do korzystania z Aplikacji w ramach platformy (…);

c)udzielania licencji do korzystania z Aplikacji w ramach platformy (…).

Jest Pan osobą fizyczna - twórcą w rozumieniu przepisów ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1062), aplikacji mobilnej (nazwa handlowa w (…) to (…). w (…)płatna wersja ma nazwę (…), bezpłatna wersja ma nazwę (…)), która pozwala dowolnemu serwerowi (…)pokazać się, jako serwer sieci lokalnej dla użytkowników (…) lub (…) grających w (…) i zezwala na proste połączenie do niego (dalej również jako: „Aplikacja”).

Jest Pan polskim rezydentem podatkowym. Komercjalizuje Pan Aplikację poprzez udostępnianie jej użytkownikom końcowym na platformie (…) (smartfony (…)) - poprzez sklep (…) oraz na smartfony z systemem (…) - poprzez sklep (…).

W przypadku udostępniania Aplikacji przez platformę (…) uzyskuje Pan od firmy (…) opłatę za udzielenie licencji na korzystanie z Aplikacji w wersji „premium” (odblokowanie funkcji, do których nie ma dostępu Użytkownik Końcowy, który pobiera Aplikacje w wersji bezpłatnej). (…) przekazuje Panu środki pieniężne, po potrąceniu prowizji dla (…), wynikające z uzyskanych opłat od Użytkowników Końcowych Aplikacji za korzystanie z wersji „premium”.

W przypadku natomiast udostępnienia Aplikacji przez (…) uzyskuje Pan od użytkowników końcowych opłaty za licencje do korzystania z Aplikacji w wersji „premium(odblokowanie funkcji, do których nie ma dostępu Użytkownik Końcowy, który pobiera Aplikacje w wersji bezpłatnej).

Świadczone przez Pana usługi, których dotyczy złożony wniosek, są wykonywane w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. Świadczenie przez Pana usług polegających na:

a)udostępnianiu miejsca reklamowego w Aplikacji, której jest Pan twórcą i właścicielem,

b)udzielaniu licencji do korzystania z Aplikacji w ramach platformy (…),

c)udzielaniu licencji do korzystania z Aplikacji w ramach platformy (…)

następuje w ramach tej samej prowadzonej przez Pana pozarolniczej działalności gospodarczej.

16 listopada 2022 r. złożył Pan Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów w formie ryczałtu ewidencjonowanego.

Według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 2015 r. poz. 1676 ze zm.) - usługi świadczone w zakresie poniższym sklasyfikowane są według najlepszej Pana wiedzy jako (odpowiednio):

-udostępnianie miejsca reklamowego w Aplikacji, której jest Pan twórcą i właścicielem - 63.12.20.0;

-udzielanie licencji do korzystania z Aplikacji w ramach platformy (…) - 62.01.11.0;

-udzielanie licencji do korzystania z Aplikacji w ramach platformy (…) - 62.01.11.0.

Według Pana najlepszej wiedzy działalność gospodarcza prowadzona przez Pana jest działalnością usługową, w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, dalej: „...”.

Poza wymienionymi przez Pana we wniosku na dzień jego złożenia uzyskuje przychody z tytułu umowy o pracę. Do wykonywanej przez Pana działalności nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ....

Udzielenie licencji do aplikacji mobilnej w ramach platform: (…) oraz (…)następuje na podstawie umowy pomiędzy (odpowiednio) Panem, a (…),(…) oraz (…),(…).

Na podstawie umowy dystrybucyjnej z (…) ustanowił Pan (…) swoim przedstawicielem lub dostawcą usług platformy handlowej, jak określono tutaj, w celu udostępniania Pana Produktów w (…). Zatem (…) występuje, jako pośrednik w relacji pomiędzy Panem a Użytkownikiem Końcowym.

Zatem, stworzył Pan produkt i udziela licencji użytkownikom końcowym, a (…) występuje w roli pośrednika sprzedaży.

W przypadku systemu (…), a więc (…) udostępnia Pan (…) licencje do wprowadzania na rynek Licencjonowanych Aplikacji, a (…) wypłaca Panu honorarium zależne od ilości sprzedanych przez nich kopii aplikacji.

Cała kwota wynagrodzenia uzyskanego z tytułu udzielenia licencji do aplikacji mobilnej w ramach platformy (…) oraz (…) stanowi honorarium za udzielenie licencji na wykorzystanie utworu.

Udostępnienie miejsca reklamowego w Aplikacji następuje na podstawie umowy pomiędzy Panem a (…),(…), zgodnie z którą Wnioskodawca zezwolił (…) na obsługę reklam i innych treści. Za udostępnienie miejsca reklamowego firmie (…),(…), która następnie zleca podmiotowi trzeciemu zamieszczenie w Aplikacji reklamy, otrzymuje Pan wynagrodzenie od (…) za udostępnienie miejsca w aplikacji.

W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku wskazał Pan, że jest twórcą produktu - Aplikacji, a zatem na etapie tworzenia produktu poprzedzającego uzyskiwanie przychodów, Pana działania polegały przede wszystkim na tworzeniu oprogramowania potrzebnego do uruchomienia Aplikacji, następnie po opublikowaniu Aplikacji, a zatem za okres i zakres, którego dotyczy wniosek nie uzyskuje Pan przychodu z tytułu usług programistycznych, a przychód ten jest uzyskiwany za korzystanie z Aplikacji przez osoby trzecie/użytkowników zewnętrznych. Jedynie wprowadza Pan modyfikacje/ulepszenia Aplikacji, za które nie uzyskuje bezpośrednio przychodu, a jedynie pośrednio, z uwagi na większą ilość pobrań Aplikacji, co przekłada się na zwiększoną liczbę wyświetleń reklam w Aplikacji.

Prowadzi Pan ewidencję przychodów, zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w której jest Pan w stanie określić przychód z każdego rodzaju działalności opodatkowany różnymi stawkami.

W ramach świadczonych przez siebie usług w odniesieniu do PKWiU 63.12.20.0 wykonuje Pan następujące usługi: w wytworzonej aplikacji, została wydzielona przestrzeń przeznaczona na wyświetlanie reklam. W ramach umowy z (…) są oni wyłącznym kontrahentem wykorzystującym tę przestrzeń odpłatnie. Jest Pan odpowiedzialny za zapewnienie dobrej widoczności tej przestrzeni dla użytkowników i poprawną integrację z oprogramowaniem kontrahenta odpowiedzialnym za wykorzystanie tej przestrzeni.

Natomiast w odniesieniu do PKWiU 62.01.11.0 (udzielaniu licencji do korzystania z Aplikacji w ramach platform w odniesieniu do platformy (…)):

-w ramach tej usługi rozwija Pan Aplikację mobilną na platformę (…). Polega to na zapewnieniu poprawnego działania aplikacji, dostosowywania aplikacji do standardów wymaganych przez firmę (…) właściciela platformy (…), a także rozbudowy o nowe funkcjonalności. Te czynności mają na celu zachęcenie większej ilości użytkowników do wykupienia Licencjonowanej Aplikacji od firmy (…), a także zapewnieniu satysfakcji z użytkowania aplikacji obecnym właścicielom licencji. Na mocy udostępnionej przez Pana Licencji dla (…) uzyskuje Pan przychód zależny od ilości sprzedanych przez (…) Licencjonowanych Aplikacji.

Natomiast w odniesieniu do PKWiU 62.01.11.0 (udzielaniu licencji do korzystania z Aplikacji w ramach platformy (…)):

-w ramach tej usługi rozwija Pan Aplikację mobilną sprzedawaną przez platformę (…). Polega to na zapewnieniu poprawnego działania aplikacji, dostosowywania aplikacji do standardów wymaganych przez firmę (…) właściciela platformy (…), a także rozbudowy o nowe funkcjonalności. Te czynności mają na celu zachęcenie większej ilości użytkowników końcowych do wykupienia licencji na Aplikację, a także zapewnieniu satysfakcji z użytkownika aplikacji obecnym użytkownikom końcowym.

Udostępnia Pan przestrzeń reklamową w Aplikacji firmie (…),(…), a (…)na zlecenie podmiotu trzeciego (z którym nie ma Pan umowy i na którego wybór nie ma wpływu) zamieszcza w Pana Aplikacji reklamy podmiotu trzeciego. Za udostępnienie przestrzeni reklamowej w Aplikacji, otrzymuje Pan od (…) wynagrodzenie, które jest kalkulowane w oparciu o liczbę interakcji.

W odniesieniu do Pana zachowane zostaną warunki, określone w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Pytanie

1.Czy może Pan opodatkować przychody z tytułu udostępnienia miejsca reklamowego w aplikacji mobilnej, której jest Pan twórcą i właścicielem poprzez (…) w zakresie opisanym powyżej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne stawką ryczałtu w wysokości 8,5%, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

2.Czy może Pan opodatkować przychody z tytułu udzielania licencji do korzystania z Aplikacji w ramach platformy (…) poprzez (…) stawką 12%, na podstawie art. 12 ust. 2b lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

3.Czy może opodatkować przychody z tytułu udzielania licencji do korzystania z Aplikacji w ramach platformy (…) poprzez (…)stawką 12%, na podstawie art. 12 ust. 2b lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1993, z późn. zm.), ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Natomiast, w myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ww. ustawy, przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania, o czym stanowi art. 8 ust. 1 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a)prowadzenia aptek,

b)uchylona,

c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d)uchylona,

e)uchylona,

f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z

c)małżonków,

d)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

-jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach;

6)(uchylony).

W ww. artykule zawarto wyłączenia opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W przedmiotowej sprawie na podstawie przedstawionego przez Pana opisu stanu faktycznego nie będą miały zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 powyższej ustawy.

Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

W tym miejscu wyjaśnić należy, że ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu - o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Pana przychody z tytułu odblokowania funkcji premium w Aplikacji mają bezpośredni związek z oprogramowaniem, które Pan stworzył, a zatem należy uznać, że jest Pan uprawniony do opodatkowania przychodów z tego tytułu stawką 12% ryczałtu, zgodnie z art. 12 ust. 2b lit. a) uRycz ( winno być: art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne), jako przychodów ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1).

Potwierdzają to najnowsze interpretacje Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, m.in. interpretacja z 25 marca 2022 r., Nr 0114-KDIP3-62.4011.1203.2021.2.MR, w której to potwierdzona została możliwość opodatkowania przychodów w analogicznej sytuacji do stanu faktycznego opisanego we wniosku stawką 12%.

Natomiast w odniesieniu do przychodów z tytułu udostępnienia miejsca reklamowego w aplikacji mobilnej, której jest Pan twórcą i właścicielem poprzez (…) w zakresie opisanym powyżej. Pana zdaniem, przychody te mogą być opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne stawką ryczałtu w wysokości 8,5%, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) uRycz.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, nie wymienia usług związanych z udostępnieniem miejsca reklamowego w aplikacji, a zatem Pana zdaniem, właściwe jest zastosowanie domyślnej stawki przewidzianej dla usług, do których nie została przyporządkowana inna stawka ryczałtu w art. 12 uRycz. Potwierdzają to najnowsze interpretacje Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, m.in. interpretacja z 25 marca 2022 r.,

Nr 0114-KDIP3-2.4011.1203.2021.2.MR, w której to potwierdzona została możliwość opodatkowania przychodów w analogicznej sytuacji do stanu faktycznego opisanego wniosku stawką 8,5%: „Skoro, wykonuje Pan w ramach działalności gospodarczej usługi polegają na udostępnianiu powierzchni reklamowej w aplikacjach, to przychody z tego tytułu, mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) tej ustawy, tj. w ramach działalności usługowej.”

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego Pana oceny.

Interpretację indywidualną wydano w oparciu przepisy ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.) – w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.

We własnym stanowisku powołał Pan niepełną (błędną) podstawę prawną dla usług objętych 12% stawką ryczałtu, tj. art. 12 ust. 2b lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (winno być art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ) ww. ustawy). Z uwagi jednak, że dla ww. usług wskazał Pan właściwą stawkę ryczałtu oraz przywołał właściwą treść podstawy prawnej, powyższe uznano za oczywistą omyłkę, a Pana stanowisko uznano za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nie jesteśmy uprawnieni do przyporządkowywania formalnego usług do określonego grupowania klasyfikacyjnego. Kwestie dotyczące zaklasyfikowania usługi do właściwego grupowania statystycznego nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Tak więc interpretację wydano na podstawie wskazanych przez Pana we wniosku grupowania PKWiU i kwestia ta nie podlegała ocenie.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonaliśmy wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzamy postępowania dowodowego, lecz opieramy się jedynie na stanie faktycznym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Przedmiotowa interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem zapytania. Inne kwestie nie podlegały ocenie.

W odniesieniu do powołanej przez Pana interpretacji zauważamy, że została ona wydana w indywidualnej sprawie innego podatnika i nie ma zastosowania do sprawy będącej przedmiotem Pana wniosku.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako: „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej ocenyco do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, który stanowi:

Interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00