Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 20 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.215.2023.1.AK

Zawierając umowy z Deweloperem działał Pan jako przedsiębiorca. Wobec tego kwota odstępnego nie jest związana z prowadzoną działalnością gospodarczą. Tym samym otrzymane odstępne stanowi przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy i winna być opodatkowana na zasadach określonych w art. 27 ust. 1 ustawy o PIT.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części nieprawidłowe i w części prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz w podatku dochodowym od osób fizycznych jest: prawidłowe – w części dot. zakwalifikowania odstępnego do przychodów z innych źródeł,

nieprawidłowe – w pozostałej części.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 lutego 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych związanych ustaleniem źródła przychodów z tytułu otrzymania środków pieniężnych od dewelopera z tytułu odstępnego.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jest Pan osobą fizyczną prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą, której przeważającym przedmiotem działalności jest Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (kod PKD 68.20.Z odpowiadający kodowi PKWiU 68.20.1).

Jednym z pozostałych przedmiotów prowadzonej działalności gospodarczej przez Pana jest Kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek (PKD 68.1 0 Z).

Działalność ta prowadzona jest na podstawie wpisu do CEIDG.

W latach 2020 - 2022 skorzystał Pan z możliwości opodatkowania dochodów uzyskanych w toku prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W marcu 2021 roku zawarł Pan przedwstępną umowę sprzedaży nieruchomości niezabudowanej (działka gruntu) z polską spółką kapitałową (dalej jako: "Deweloper").

Na mocy ww. umowy Deweloper zobowiązał się nabyć od Pana własność nieruchomości za zapłatą ceny.

Poza zapłatą ceny Deweloper zobowiązał się w przypadku rozpoczęcia na nieruchomości inwestycji budowlanej (polegającej na budowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego) przyznać Panu prawo pierwszeństwa nabycia nie więcej niż 7 lokali mieszkalnych wraz z przynależnymi miejscami parkingowymi.

Środki otrzymane z tytułu sprzedaży nieruchomości opodatkował Pan zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 10%.

W maju 2022 roku zawarł Pan z Deweloperem 7 Umów Deweloperskich (zawieranych w trybie ustawy z dnia 16 września 2011 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego) na mocy, których Deweloper zobowiązał się po zakończeniu inwestycji budowlanej do ustanowienia na Pana rzecz prawa własności lokali (wraz z przynależnymi miejscami parkingowymi) a Pan zobowiązał się uiścić z tego tytułu cenę zakupu.

Jednocześnie strony zgodnie postanowiły, że w przypadku rezygnacji z realizacji inwestycji budowlanej przez Dewelopera może on odstąpić od danej umowy za zapłatą odstępnego w wysokości 15 % ceny zapłaconej przez Pana.

Otrzymał Pan ww. kwoty odstępnego w sierpniu 2022 roku.

W chwili zawierania umów deweloperskich nie oświadczył Pan w treści tych umów, iż zawiera je w związku z prowadzoną działalności gospodarczą, gdyż chciał Pan skorzystać z możliwości ochronnych jakie daje osobom prywatnym ustawa z dnia 16 września 2011 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (możliwość zabezpieczenia zwrotu ceny sprzedaży poprzez konieczność stosowania przez Dewelopera środków ochrony wpłat).

Niemniej jednak intencją Pana było finalnie wykorzystywanie lokali w prowadzonej działalności gospodarczej (miał już Pan zapewnione potrzeby mieszkaniowe a nabycie 7 kolejnych lokali mieszkalnych miało na celu osiągnięcie dalszych przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej) - przy zawieraniu umów ustanawiających własność poszczególnych lokali zamierzał on nabyć je finalnie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Pytania

1.Czy środki otrzymane przez Pana tytułem odstępnego mogą być opodatkowane jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

2.W przypadku odpowiedzi pozytywnej na pytanie nr 1 - Czy środki otrzymane przez Pana tytułem odstępnego powinny być opodatkowane stawką ryczałtu wskazaną w art. 12 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy?

3.W przypadku odpowiedzi negatywnej na pytanie nr 2 - Czy środki otrzymane przez Pana tytułem odstępnego powinny być rozpoznane jako źródło przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i zostać opodatkowane na zasadach wskazanych w treści art. 27 ww. ustawy?

Pana stanowisko w sprawie

Odnośnie pytania oznaczonego numerem 1

W Pana ocenie kwota otrzymanego odstępnego stanowi dla Pana przychód, o którym mowa w art. 6 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym i może być opodatkowana w tej formie.

Kwota odstępnego stanowi “rekompensatę" utraconego zarobku jaki spodziewał się Pan osiągnąć w toku prowadzonej działalności gospodarczej (utracona korzyść w postaci braku możliwości pobierania czynszu najmu) a jej otrzymanie było związane z faktem prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej

Okoliczności tej nie zmienia fakt, iż w chwili zawierania umów deweloperskich nie oświadczył Pan w treści tych umów, iż zawiera je w toku prowadzonej działalności gospodarczej, gdyż w chwili zawarcia tych umów:

1)miał już Pan zapewnione swoje potrzeby mieszkaniowe.

2)prowadził Pan pozarolniczą działalność gospodarczą polegającą na wynajmie lokali mieszkalnych,

3)miał Pan zamiar nabyć aż 7 kolejnych lokali mieszkalnych, które miały być przeznaczone na wynajem.

Powyższe okoliczności wskazują, iż w chwili zawierania umów deweloperskich działał Pan w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

W konsekwencji otrzymana kwota odstępnego stanowi dla Pana rekompensatę zysku (przychodu) jaki spodziewał się Pan osiągnąć w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i pozostaje w związku z tą działalnością.

Zwraca Pan uwagę, iż treść art. 14 ustawy o PIT (do którego odwołuje się art. 6 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym) nie wyłącza z zakresu źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza kwoty odstępnego, a wręcz przeciwnie wprowadza bardzo szeroki katalog przysporzeń majątkowych jakie uznawane są za przychód z działalności gospodarczej.

Przyjęcie poglądu przeciwnego prowadziłoby do wniosku, że kwota odstępnego otrzymana przez Pana (w związku z zawarciem umów deweloperskich w toku prowadzonej działalności gospodarczej) nie mogłaby zostać uznana za przychód z tej działalności, co w konsekwencji prowadziłoby do sytuacji, iż przysporzenie majątkowe otrzymane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą nie stanowi przychodu z prowadzenia tej działalności.

Odnośnie pytania oznaczonego numerem 2

W Pana ocenie odpowiedź na wskazane pytanie powinna być twierdząca.

Głównym przedmiotem Pana działalności jest działalność oznaczona kodem PKD 68.20 Z, która odpowiada kodowi PKWiU 68.20 1

W konsekwencji przychód uzyskany przez Pana w postaci otrzymania kwoty odstępnego powinien być opodatkowany stawką wskazaną w art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Odnośnie pytania oznaczonego numerem 3

W Pana ocenie - jeżeli otrzymana przez Pana kwota odstępnego nie może być opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym to kwota ta powinna zostać uznana za przychód z tzw. innych źródeł (art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT) i zostać opodatkowana na zasadach wskazanych w art. 27 ustawy o PIT (tzw. skala podatkowa).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest:

prawidłowe – w części dot. zakwalifikowania odstępnego do przychodów z innych źródeł,

nieprawidłowe – w pozostałej części.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza – pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą, której przeważającym przedmiotem działalności jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi, jak również kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek. W latach 2020 - 2022 Pana przychody opodatkowane były zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W marcu 2021 roku zawarł Pan przedwstępną umowę sprzedaży nieruchomości niezabudowanej z polską spółką kapitałową - (deweloperem).

Środki otrzymane z tytułu sprzedaży nieruchomości opodatkował Pan zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 10%.

W maju 2022 roku zawarł Pan z Deweloperem 7 Umów Deweloperskich (zawieranych w trybie ustawy z dnia 16 września 2011 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego) na mocy, których Deweloper zobowiązał się po zakończeniu inwestycji budowlanej do ustanowienia na Pana rzecz prawa własności lokali (wraz z przynależnymi miejscami parkingowymi) a Pan zobowiązał się uiścić z tego tytułu cenę zakupu. Jednocześnie strony zgodnie postanowiły, że w przypadku rezygnacji z realizacji inwestycji budowlanej przez Dewelopera może on odstąpić od danej umowy za zapłatą odstępnego w wysokości 15 % ceny zapłaconej przez Pana.

Otrzymał Pan ww. kwoty odstępnego w sierpniu 2022 roku.

Pana wątpliwości budzi kwestia zakwalifikowania otrzymanych środków pieniężnych z tytułu odstępnego do właściwego źródła przychodów.

Podkreślić w tym miejscu należy, iż odstępne, o którym mowa w stanie faktycznym oraz zadanym pytaniu, nie mieści się w zakresie przychodów z tytułu prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. Nie jest ono bowiem świadczeniem pieniężnym, otrzymanym z tytułu odstąpienia od umowy, która została zawarta w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej opodatkowanej w momencie otrzymania odstępnego zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Jak wskazuje Pan w opisie sprawy zawarł Pan z Deweloperem 7 Umów Deweloperskich (zawieranych w trybie ustawy z dnia 16 września 2011 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego) na mocy, których Deweloper zobowiązał się po zakończeniu inwestycji budowlanej do ustanowienia na rzecz Wnioskodawcy prawa własności lokali. Jednocześnie strony zgodnie postanowiły, że w przypadku rezygnacji z realizacji inwestycji budowlanej przez Dewelopera może on odstąpić od danej umowy za zapłatą odstępnego w wysokości 15 % ceny zapłaconej przez Pana i tak się stało w sierpniu 2022 roku.

Zawierając powyższe umowy, zawarł je Pan jako osoba fizyczna, tym samym umowy te nie zostały zawarte w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej co wynika z treści tych umów, gdyż jak Pan oświadczył, chciał się Pan zabezpieczyć i skorzystać z możliwości ochronnych jakie daje osobom prywatnym ustawa z dnia 16 września 2011 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (możliwość zabezpieczenia zwrotu ceny sprzedaży poprzez konieczność stosowania przez Dewelopera środków ochrony wpłat).

W związku z powyższym otrzymane w 2022 r. środki pieniężne z tytułu otrzymanego od Dewelopera odstępnego, nie mogły podlegać opodatkowaniu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Umowy te nie zostały zawarte w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej.

Sam fakt, że osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą, nie jest wystarczający, aby twierdzić, że przychód z tytułu zawartych umów cywilnoprawnych powinien być zaliczany do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Podstawowe znaczenie dla kwalifikacji źródła przychodów ma więc okoliczność, czy umowy cywilnoprawne są zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (w ramach umowy jest złożone oświadczenie strony w tym zakresie lub wskazana została osoba fizyczna jako przedsiębiorca), czy poza prowadzoną działalnością (brak oświadczenia w tym zakresie i brak wskazania osoby fizycznej jako przedsiębiorcy). Istotna w tym przypadku jest więc treść umowy, w której mogą znaleźć się postanowienia wskazujące wprost na zawarcie umowy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Podstawową zasadą obowiązującą w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zasada powszechności opodatkowania, która wyrażona została w art. 9 ust. 1 tej ustawy. Zgodnie z jego treścią:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Treść powyższego przepisu wskazuje, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody uzyskane przez podatnika, z wyjątkiem tych, które zostały enumeratywnie wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych zawartym w powyższej ustawie bądź, od których zaniechano poboru podatku.

W świetle art. 10 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy:

Źródłami przychodów są inne źródła.

W myśl art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Stosownie do art. 20 ust. 1 ww. ustawy:

Za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy PIT, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, świadczenia otrzymane z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i art. 17.

Przychód podatkowy jest w istocie określonym przyrostem majątkowym i jego otrzymanie musi mieć charakter definitywny. O zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów danej osoby decyduje definitywny charakter tego przysporzenia w tym sensie, że w sposób ostateczny faktycznie powiększa ono aktywa podatnika, którymi może on rozporządzać. Za przychody podatkowe mogą być uznane tylko takie świadczenia, które zwiększają aktywa podatnika. .

Zgodnie z powołanym wcześniej art. 11 ust. 1 ww. ustawy, przychodami, co do zasady, są otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Definicja ta odnosi się również do przychodów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 29-30f, pobiera się od podstawy jego obliczenia według następującej skali podatkowej:

- do 120 000 – 12% minus kwota zmniejszająca podatek 3600 zł;

- powyżej 120 000 – 10 800 zł + 32% nadwyżki ponad 120 000 zł.

Mając powyższe na względzie nie sposób uznać, że zawierając umowy z Deweloperem działał Pan jako przedsiębiorca. Wobec tego kwota odstępnego nie jest związana z prowadzoną działalnością gospodarczą. Tym samym otrzymane odstępne stanowi przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy i winna być opodatkowana na zasadach określonych w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…).

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.)

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00