Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 13 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.60.2023.1.RD

Możliwość utworzenia grupy VAT w Polsce z udziałem B. (działającym przez Oddział) w sytuacji gdy B. jest członkiem grupy VAT w Wielkiej Brytanii, uznania transakcji między podmiotami wchodzącymi do grupy VAT za niepodlegające opodatkowaniu, oraz transakcji między innymi podmiotami które nie należą do grupy VAT jako czynności wykonywanych przez grupę VAT.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 lutego 2023 r. za pośrednictwem platformy ePUAP wpłynął Państwa wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości utworzenia grupy VAT w Polsce z udziałem B. (działającym przez Oddział) w sytuacji gdy B. jest członkiem grupy VAT w Wielkiej Brytanii, uznania transakcji między podmiotami wchodzącymi do grupy VAT za niepodlegające opodatkowaniu, oraz transakcji między innymi podmiotami które nie należą do grupy VAT jako czynności wykonywanych przez grupę VAT.

Treść wniosku jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

  1. Zainteresowany będący stroną postępowania:

A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

(…)

  1. Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

B. Limited

(…)

Wielka Brytania

Opis zdarzenia przyszłego

B. Limited spółka z siedzibą w (...), Wielka Brytania (dalej także: „B.”), jest podmiotem utworzonym i działającym zgodnie z prawem Wielkiej Brytanii.

B. należy do międzynarodowej grupy przedsiębiorstw (dalej: „Grupa” lub „Grupa B.”), których ostateczną spółką matką jest C., Inc., podmiot z siedzibą w USA. Grupa B., z dniem 3 stycznia 2020 roku, w wyniku połączenia, stała się częścią grupy D., w skład której wchodzą cztery marki (…). Głównym przedmiotem działalności Grupy B. jest produkcja i dystrybucja wyrobów (...) oraz innych produktów (dalej: „Produkty”).

Dystrybucja Produktów prowadzona jest przez Grupę w ramach tzw. sprzedaży bezpośredniej, czyli modelu sprzedaży, w którym towary produkowane i dystrybuowane przez Grupę, oferowane są konsumentom bezpośrednio przez współpracującą z Grupą sieć tzw. konsultantów / konsultantek (dalej „Konsultantki”), tj. co do zasady, bez tworzenia sieci należących do Grupy punktów sprzedaży detalicznej (sprzedaż Produktów poza siecią sklepową). W uproszczeniu sprzedaż bezpośrednia polega na tym, że jeden z podmiotów z Grupy, nabywający Produkty wyprodukowane przez inne spółki z Grupy, przyjmuje zamówienia i sprzedaje Produkty Konsultantkom, z którymi współpracuje. Konsultantki dokonują zakupów na własne potrzeby lub dokonują dalszej sprzedaży Produktów na rzecz odbiorców końcowych (szersze informacje w zakresie modelu sprzedaży przedstawiono w dalszej części opisu zdarzenia przyszłego).

1.Aktualny model działalności Grupy w Polsce

Model biznesowy Grupy w zakresie produkcji i dystrybucji Produktów w Polsce, jak również zasady współpracy pomiędzy poszczególnymi podmiotami z Grupy, kształtują się obecnie w poniżej opisany sposób.

W ramach działalności dystrybucyjnej Grupy w Polsce działają następujące podmioty:

a. A. sp. z o.o. (dalej: „A.”) - podmiot posiadający siedzibę na terytorium Polski, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny w Polsce. A. zajmuje się produkcją i dystrybucją Produktów. Produkty są wytwarzane w fabryce A. zlokalizowanej w Polsce, bądź - w mniejszym zakresie - nabywane od innych podmiotów krajowych i zagranicznych, niepowiązanych z A. w rozumieniu art. 11 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm.) oraz art. 32 Ustawy o VAT.

Produkty, po ich wyprodukowaniu lub zakupie, są sprzedawane do B.. A. świadczy również usługi logistyczno-magazynowe na rzecz B.

b. B. - w Polsce nabywa Produkty od A. i sprzedaje je do spółek dystrybucyjnych z Grupy, w tym m.in. do E. sp. z o.o. oraz spółek dystrybucyjnych (…) z innych krajów (np. Czechy, Niemcy), w oparciu o stosowne umowy dystrybucyjne.

B. nie posiada siedziby działalności gospodarczej na terytorium Polski, ale w związku z jego rolą w modelu działalności Grupy jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT m.in. w Polsce.

B. jest członkiem (i przedstawicielem) grupy VAT w Wielkiej Brytanii.

W tym kontekście należy wskazać, że brytyjska grupa VAT działa jak jeden podatnik w świetle brytyjskich regulacji, dotyczących tworzenia oraz funkcjonowania grup VAT. W rezultacie grupa ta rozlicza się i składa deklaracje podatkowe, posługując się nadanym numerem identyfikacji podatkowej, jako jeden podatnik. Członkowie brytyjskiej grupy VAT (tu B.) nie są odrębnymi podatnikami tego podatku i nie rozliczają czynności opodatkowanych jako odrębni podatnicy - transakcje te są rozliczane przez grupę VAT. Ponadto należy wskazać, że brytyjskie przepisy dopuszczają, by zagraniczny oddział członka brytyjskiej grupy VAT uczestniczył w grupie VAT utworzonej w innym państwie. W takiej sytuacji oddział podmiotu brytyjskiego uznawany jest za odrębnego podatnika, jako członek grupy VAT wyłącznie w tym innym państwie.

c. E. sp. z o.o. (dalej: „E.”) - podmiot posiadający siedzibę na terytorium Polski, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny w Polsce, który pełni funkcję tzw. spółki dystrybucyjnej w Grupie. E. jest odpowiedzialny za sprzedaż Produktów do Konsultantek oraz relacje z Konsultantkami.

W uproszczeniu, E. przyjmuje zamówienia od Konsultantek, nabywa Produkty od B. oraz dystrybuuje (sprzedaje) Produkty do Konsultantek, jak również odpowiada za relacje z Konsultantkami (np. obsługa procesu reklamacji).

d. F. sp. z o.o. (dalej „F.”) - podmiot posiadający siedzibę na terytorium Polski, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny w Polsce. F. zajmuje się profesjonalnym wsparciem w przygotowaniu Produktów do wysyłki - w szczególności, ich kompletowaniem i pakowaniem do paczek, zgodnie z zamówieniami składanymi do spółek dystrybucyjnych (w tym E.) przez Konsultantki, jak również organizacją transportu paczek do Konsultantek.

W ramach opisanego modelu biznesowego B. pełni istotne funkcje gospodarcze w Grupie. Na B. ciąży znaczna część ryzyk gospodarczych, związanych z funkcjonowaniem modelu biznesowego, w tym ryzyko magazynowe, ryzyko kursowe, ryzyko płatności licencji za używanie znaku towarowego B. oraz know-how.

Spółki z Grupy odpowiedzialne za sprzedaż Produktów do Konsultantek, w tym E., pełnią funkcje tzw. dystrybutorów o ograniczonym ryzyku, wynagradzanych na poziomie gwarantowanej marży dystrybucyjnej. Przedmiotowa alokacja ryzyk, funkcji oraz aktywów znajduje odzwierciedlenie w poziomie ponoszonych kosztów i korzyści finansowych uzyskiwanych przez B., jak również przez inne podmioty zaangażowane w dystrybucję Produktów w ramach opisanego modelu biznesowego, opartego o ścisłą współpracę spółek z Grupy B.

B. posiada bezpośrednio 100% udziałów w kapitale zakładowym A. oraz E.

Szczegółowy opis współpracy w ramach Grupy przedstawia się następująco:

A.Produkcja i zakup Produktów do Magazynu w Polsce

Jak wskazano powyżej, A. posiada na terytorium Polski fabrykę, w której wytwarza Produkty. Produkty, po ich wytworzeniu, są nabywane przez B., co A. dokumentuje stosowną fakturą. Produkty po nabyciu, do czasu dalszej ich dystrybucji, składowane są przez B. w magazynie w Polsce (dalej: „Magazyn”). Uprawnienie B. do korzystania z powierzchni magazynowej wynika z umowy zawartej z A., o której mowa poniżej (litera B).

Do Magazynu wprowadzane są również towary zakupione bezpośrednio przez B. od innych podmiotów z kraju i zagranicy (niepowiązanych z B.).

Ponadto część towarów może być nabywana przez A. od dostawców krajowych lub zagranicznych (niepowiązanych z A.). Towary te są sprzedawane do B. po ich dostarczeniu do magazynu A. na terytorium Polski.

W konsekwencji, Produkty znajdujące się w Magazynie stanowią własność B.

B.Usługi logistyczno-magazynowe

Kompleksowe usługi związane z udostępnieniem oraz obsługą logistyczną Magazynu są świadczone na rzecz B. przez A. i F. na podstawie stosownych umów dotyczących świadczenia usług magazynowo-logistycznych i innych związanych z obsługą wysyłki, obsługą pakowania Produktów, itp.

Na podstawie przedmiotowych umów, A. oraz F. są podmiotami odpowiedzialnymi m.in. za:

a)wszelkie czynności związane z udostępnieniem i obsługą Magazynu i składowanych tam Produktów;

b)organizację wysyłek Produktów do centrów dystrybucyjnych B., między innymi w Rumunii, na Węgrzech, na Litwie, we Włoszech, w Hiszpanii, w Grecji, lub spółek dystrybucyjnych (…) w krajach Europy Wschodniej, Republice Południowej Afryki, Turcji, Maroko, Malezji, Tajwanie, Arabii Saudyjskiej, Filipinach i innych, jak również wystawianie i drukowanie dokumentów związanych z tymi wysyłkami;

c)pakowanie Produktów do paczek zgodnie z zamówieniami składanymi przez Konsultantki współpracujące z E., jak również ze spółkami dystrybucyjnymi zlokalizowanymi na terytorium Republiki Federalnej Niemiec (dalej: „G.”), Republiki Czeskiej (dalej: „H.”), Ukrainy (dalej: „I.”), Litwy (dalej: „J.”), Łotwy (dalej: „K.”), Finlandii (dalej: „L.”) i Estonii (dalej: „M.”), drukowanie i pakowanie do paczek dokumentów związanych z zamówieniem (lista produktów, faktura, itp.) oraz inne czynności związane z obsługą i / lub organizacją wysyłek paczek do Konsultantek;

d)dokonywanie wszelkich czynności związanych z wprowadzeniem Produktów do składu celnego (skład celny został szerzej opisany poniżej), odprawą celną i dopuszczeniem części Produktów do obrotu w Polsce (w zakresie i na zasadach przedstawionych w dalszej części opisu zdarzenia przyszłego);

e)obsługę administracyjną i logistyczną, w tym między innymi przygotowywanie raportów, ewidencję Produktów, zawieranie lub nadzorowanie umów z podmiotami trzecimi świadczącymi usługi transportowe (logistyczne) oraz inne usługi (np. związane z drukiem przez zewnętrznych wykonawców, broszur i innych materiałów informacyjnych i reklamowych pomocnych w sprzedaży), zarządzanie Produktami po terminie ważności, usługi niszczenia produktów pochodzących ze zwrotów, inwentaryzowanie stanów magazynowych, czynności wspierające proces planowania dostaw na podstawie prognozowanego popytu na Produkty itp.

B. nie dysponuje na terytorium Polski własnym personelem, tj. nie zatrudnia w Polsce żadnych pracowników oraz nie przysługują mu żadne prawa właścicielskie do wykorzystywanych powierzchni magazynowych. B. nie jest również najemcą tych powierzchni w rozumieniu art. 659 i następnych ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (Dz.U. z 2022 r. poz. 1360, ze zm., dalej: „Kodeks cywilny”). Uprawnienie B. do korzystania z powierzchni magazynowej wynika z umów o świadczenie usług magazynowo-logistycznych zawartych z A. i / lub F.. Wszelkie czynności na rzecz B. są podejmowane przez personel należący do A. i F. lub innych podmiotów współpracujących z A., F. lub B.

C.Dystrybucja Produktów

Ponadto B. jest stroną umowy dystrybucyjnej zawartej z E. (dalej: „Umowa Dystrybucyjna”). Umowa Dystrybucyjna zawarta pomiędzy B. a E. (podobnie jak z innymi spółkami dystrybucyjnymi z Grupy działającymi w innych krajach) reguluje w szczególności kwestie związane z dostawą i sprzedażą Produktów pomiędzy B. i E..

Produkty z Magazynu są dystrybuowane (sprzedawane) przez B. do spółek dystrybucyjnych z Grupy, w tym m.in. do E., G., H., I., J., K., L. i M.. B. wystawia faktury dokumentujące sprzedaż Produktów na rzecz tych podmiotów.

Produkty z Magazynu są również przemieszczane do magazynów B. zlokalizowanych w innych krajach, w tym m.in. w Rumunii, na Węgrzech, na Litwie, we Włoszech, w Hiszpanii oraz w Grecji, gdzie mieszczą się centra dystrybucyjne B.. Produkty przemieszczone do magazynów w innych krajach są następnie dystrybuowane (sprzedawane) przez B. do spółek dystrybucyjnych z Grupy na terytorium Unii Europejskiej, jak też poza nią.

W zależności od przeznaczenia Produktów - Polska lub inny kraj UE - czynności te traktowane są przez B. jako dostawa towarów na terytorium kraju lub wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów i raportowane odpowiednio w polskiej deklaracji VAT B.. Występują również eksporty towarów poza UE.

D.Skład celny

Dodatkowo, A. prowadzi w Polsce publiczny skład celny (dalej „Skład”), do którego B. wprowadza towary sprowadzane z państw trzecich. Podstawą formalno-prawną umożliwiającą B. składowanie towarów stanowiących własność B. i korzystanie z procedur celnych jest umowa o składowanie towarów w składzie celnym publicznym, zawarta na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego, pomiędzy A. i B.

B. wprowadza do Składu towary nieunijne (towary sprowadzone z państw trzecich) stanowiące własność B., które nie zostały jeszcze dopuszczone do obrotu w Polsce, ani w innym kraju Unii Europejskiej (towary objęte zawieszeniem płatności cła i podatków), przeznaczone do dopuszczenia do obrotu na obszarze celnym Unii Europejskiej lub powrotnego wywozu poza UE. B. jest podmiotem uprawnionym do korzystania z procedury specjalnej w odniesieniu do Produktów znajdujących się w Składzie. Podobny skład celny funkcjonuje na terytorium Węgier oraz Wielkiej Brytanii. Jednakże od połowy 2022 roku nie było żadnych przemieszczeń towarów (nie ma też planów na takie przemieszczenia w przewidywalnej przyszłości) ze Składu w Polsce do składu na terytorium Węgier. Nie było też żadnych przemieszczeń towarów ze Składu do składu na terytorium Wielkiej Brytanii, nie jest jednakże wykluczone, że w przyszłości takie przemieszczenia mogą zostać dokonane.

Część towarów znajdujących się w Składzie jest, przedmiotem dalszego eksportu do dystrybutorów (…) poza Unię Europejską (dalej: „Towary Wywożone”), w pozostałej części towary są wprowadzane do obrotu w Polsce (dalej: „Towary Importowane”). B. pozostaje właścicielem Towarów Wywożonych do momentu ich odsprzedaży na rzecz nabywcy.

E.Interpretacja

W dniu 30 listopada 2017 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: „DKIS”) wydał wobec B. interpretację indywidualną o sygn. 0114-KDIP1-2.4012.561.2017.1.RD (dalej: „Interpretacja”), w której potwierdził, że w opisanym powyżej modelu działalności Grupy w Polsce (pkt 1 powyżej), B. posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju (dalej także „SMPD”).

Przedstawiając takie stanowisko w Interpretacji, DKIS potwierdził równocześnie, że w związku z posiadaniem przez B. SMPD na terytorium Polski:

kompleksowe usługi magazynowo-logistyczne, świadczone na rzecz B. przez A. i F., jako świadczone na rzecz SMPD B. na terytorium kraju, należy uznać za świadczone i opodatkowane w Polsce z zastosowaniem stawki VAT 23%;

B. jest uprawniony od odliczenia VAT naliczonego z tytułu nabycia usług świadczonych przez A. oraz F. na zasadach ogólnych, wynikających z Ustawy o VAT, w szczególności art. 86 Ustawy o VAT.

F.Podsumowanie

Jak z powyższego wynika, Spółki wchodzące w skład Grupy w Polsce - B., A., F. oraz E. - w sensie faktycznym działają w porozumieniu, na podstawie wspólnych ustaleń, w ramach skoordynowanego modelu działalności Grupy. W uproszczeniu, i podsumowując poprzednie uwagi, działalność A. polega na wytwarzaniu Produktów oraz obsłudze magazynu, w którym składowane są towary będące własnością B., F. zajmuje się pakowaniem Produktów do paczek i ich wysyłką do podmiotów dystrybucyjnych (…) na terytorium Niemiec, Czech, Ukrainy, Litwy, Łotwy, Finlandii i Estonii oraz do Konsultantek w Polsce (zgodnie z zamówieniami złożonymi do E.), a E. odpowiada za sprzedaż Produktów Konsultantkom i relacje z nimi. B. pełni centralną funkcję w tym modelu, gdyż podejmuje kluczowe decyzje gospodarcze. Ponadto to na B. ciąży znaczna część ryzyk gospodarczych.

W szczególności można wyróżnić następujące transakcje wykonywane przez A. i B.:

A. sprzedaje towary do B.. Sprzedaż ta jest opodatkowana VAT w Polsce (towary po sprzedaży trafiają do Magazynu B.).

B. sprzedaje powyższe towary w kraju (do E. - sprzedaż krajowa), dokonuje przemieszczenia towarów do magazynów B. na terytorium innych krajów Unii Europejskiej (wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów), bądź dokonuje eksportu towarów.

A. świadczy na rzecz B. usługi logistyczno-magazynowe (A. na mocy umowy magazynowo- logistycznej obsługuje towary składowane w Magazynie, w tym udostępnia powierzchnię magazynową do ich składowania).

Czynności realizowane przez A., F. oraz E. mają zatem fundamentalne znaczenie dla działalności prowadzonej przez B., gdyż umożliwiają funkcjonowanie całego modelu biznesowego Grupy.

2.Planowane zmiany

A.Utworzenie Oddziału

B., w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą w Polsce (jak opisano powyżej), zamierza zarejestrować (utworzyć) na terytorium Polski swój oddział, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2022 r. poz. 470).

W tym celu B. podjął uchwałę (dalej: „Uchwała”), zgodnie z którą:

w Polsce zostanie utworzony oddział B., działający pod firmą B. Limited spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Oddział w Polsce (dalej: „Oddział”);

Oddział obejmuje swoim zakresem działalności pełen zakres działalności B., a jego ustanowienie - jak wskazano w Uchwale - będzie miało miejsce, w ocenie osób zarządzających B., z korzyścią ekonomiczną dla B., jak również będzie najpewniej promować sukces B. Limited z korzyścią dla wszystkich jej udziałowców;

siedziba Oddziału będzie się mieściła w G.(…) (tj. w praktyce pod tym samym adresem, co siedziba A. i F.).

W uchwale wyznaczono także osobę, która będzie reprezentowała B. w Oddziale. B. planuje powołać na tę funkcję rezydenta Wielkiej Brytanii, który na co dzień będzie przebywał poza Polską. Osoba reprezentująca oddział będzie podejmować minimum decyzji właściwych dla Oddziału, czyli tylko te, które są wymagane przepisami polskiego prawa odnośnie do oddziału. Umowy, które dotychczas obowiązywały nie ulegną zmianie w związku z utworzeniem Oddziału.

B. nadal będzie korzystać z zaplecza technicznego i personalnego spółek A. i F. (na podstawie umów o świadczenie usług), w tym powierzchni magazynowej w oparciu o umowę świadczenia usług logistyczno- magazynowych.

Jak wskazano powyżej, siedzibą Oddziału będzie G.(…). G. (…)jest miejscem prowadzenia działalności B. w Polsce - warunki prowadzenia tej działalności po zarejestrowaniu Oddziału B. będą takie same. B. nie będzie zawierał umów najmu magazynu (Oddział nie będzie najemcą ww. powierzchni)., itp. Ewentualnie (jeśli taki będzie wymóg polskich przepisów dot. działalności / rejestracji oddziałów) B. (Oddział) zawrze umowę najmu jednego pomieszczenia biurowego. Co do zasady w Oddziale B. nie planuje zatrudniać żadnych pracowników, ewentualnie, jeśli zajdzie taka konieczność z punktu widzenia spraw celnych, B. może zatrudnić lub oddelegować kogoś do tych zadań.

B. Działalność Grupy w Polsce po utworzeniu Oddziału

Niezależnie od faktu utworzenia Oddziału, sposób prowadzenia działalności gospodarczej przez Grupę w Polsce, i jej zakres, nie zmienią się. Nie ulegną również istotnej zmianie opisane powyżej umowy łączące spółki z Grupy.

W konsekwencji, po utworzeniu Oddziału przedstawiony we wcześniejszej części Wniosku model działalności będzie nadal funkcjonował w oparciu i w ramach uprzednio zawartych umów. Jedyną zmianą w tym zakresie będzie utworzenie (zarejestrowanie) Oddziału, który w zakresie rejestracji dla celów VAT będzie korzystał z numeru VAT nadanego uprzednio (przed utworzeniem Oddziału) B. (z perspektywy prawnej / VAT oddział spółki zagranicznej nie stanowi odrębnego podmiotu od spółki zagranicznej, która go utworzyła).

W rezultacie:

A. - jako podatnik VAT z siedzibą w Polsce, którego jedynym udziałowcem jest B. - nadal będzie pełnił funkcję spółki produkcyjnej w Grupie, dokonującej sprzedaży towarów/usług na rzecz B.;

E. - jako podatnik VAT z siedzibą w Polsce, którego jedynym udziałowcem jest B. - nadal będzie pełnił funkcję spółki dystrybucyjnej w Polsce, nabywającej towary od B. i odpowiadającej za sprzedaż Produktów Konsultantkom i relacje z nimi;

F. - będzie wspierał logistycznie B. i ew. inne spółki z Grupy (nadal będzie zajmował się pakowaniem Produktów do paczek i ich wysyłką).

W konsekwencji czynności realizowane przez A., F. oraz E. nadal będą miały fundamentalne znaczenie dla działalności Grupy prowadzonej w Polsce, składając się wspólnie z czynnościami B., na pewną całość gospodarczą - zespół funkcjonalnie ze sobą powiązanych i wzajemnie się warunkujących czynności w skoordynowanym procesie produkcji i dystrybucji Produktów Grupy, opartym na umowach zawartych pomiędzy poszczególnymi podmiotami wchodzącymi w skład Grupy.

Jednocześnie wskazać należy, że w przedstawionym modelu działalności gospodarczej, B. (Oddział) oraz A. rozważają utworzenie grupy VAT, w rozumieniu dodanego do Ustawy o VAT z dniem 1 stycznia 2023 r. art. 15a Ustawy o VAT (ustawa z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw; Dz. U. z 2021 r., poz. 2105).

W związku z tym B. oraz A. chcą potwierdzić, czy spełniają warunki utworzenia grupy VAT i jaki wpływ na rozliczenia tych podmiotów będzie miało jej utworzenie - zgodnie z przedstawionymi poniżej pytaniami.

W tym kontekście, na potrzeby niniejszego wniosku należy przyjąć, że Oddział oraz A. zawrą umowę o utworzeniu grupy VAT, która będzie zawierała co najmniej elementy wskazane w art. 15a ust. 10 Ustawy o VAT i zamierzają być członkami tylko jednej grupy VAT, zgodnie z art. 15a ust. 7 Ustawy o VAT (Wnioskodawcy nie będą członkami innych GV utworzonych w oparciu o przepisy Ustawy o VAT).

Spółki planują, że przedstawicielem grupy VAT będzie A.. Model działalności Grupy i struktura właścicielska (udziałowcy) poszczególnych spółek na moment utworzenia grupy VAT będą się przedstawiały w sposób opisany powyżej.

Pytania

1.Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym Oddział oraz A. spełnią przesłanki do utworzenia grupy VAT, o której mowa w art. 15a ust. 1 Ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2023 r., i w konsekwencji będą uprawnieni do utworzenia grupy VAT, która - na okres, w jakim grupa ta będzie posiadała status podatnika - wstąpi w prawa i obowiązki w zakresie VAT A. oraz prawa i obowiązki w zakresie VAT B., wynikające ze wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego transakcji odpowiadających transakcjom realizowanym obecnie przez ten podmiot pod polskim numerem VAT?

2.Czy po utworzeniu grupy VAT, składającej się z Oddziału oraz A., transakcje towarowe pomiędzy A. a B. (sprzedaż towarów do Magazynu), jak i świadczenie usług logistyczno-magazynowych pomiędzy nimi, jako czynności dokonywane pomiędzy członkami grupy VAT, nie będą podlegały opodatkowaniu VAT, stosownie do art. 8c ust. 1 Ustawy o VAT?

3.Czy sprzedaż dokonywana przez B. na rzecz E. (sprzedaż krajowa) oraz na rzecz klientów (dystrybutorów) w innych krajach (wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów, bądź eksport towarów), po utworzeniu GV, będzie traktowana dla celów VAT jako czynności dokonywane przez grupę VAT.

Państwa stanowisko w sprawie

Stanowisko Zainteresowanych do pytania nr 1

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym Oddział oraz A. spełniają przesłanki do utworzenia grupy VAT, o której mowa w art. 15a ust. 1 Ustawy o VAT i w konsekwencji będę uprawnione do utworzenia grupy VAT.

GV, zgodnie z przepisem art. 15a ust. 12a Ustawy o VAT, na okres, w jakim będzie posiadała status podatnika VAT, wstąpi w prawa i obowiązki w zakresie VAT A. oraz prawa i obowiązki w zakresie VAT B., wynikające ze wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego transakcji, odpowiadających transakcjom realizowanym aktualnie przez B. w ramach rejestracji dla celów VAT w Polsce.

Stanowisko Zainteresowanych do pytania nr 2

Po utworzeniu grupy VAT, składającej się z Oddziału oraz A., dostawy towarów pomiędzy A. a B., jak i świadczenie usług logistyczno-magazynowych pomiędzy tymi podmiotami, będą stanowiły czynności niepodlegające VAT, stosownie do art. 8c ust. 1 Ustawy o VAT.

Stanowisko Zainteresowanych do pytania nr 3

Po utworzeniu grupy VAT, składającej się z Oddziału oraz A., dostawy towarów dokonywane przez B., których dotyczy pytanie nr 3, dla celów VAT, będą stanowiły czynności wykonywane przez grupę VAT.

IV. Uzasadnienie stanowiska Zainteresowanych

Uzasadnienie stanowiska Zainteresowanych do pytania nr 1

Grupa VAT to szczególny rodzaj podatnika, który istnieje tylko do celów VAT. Jest ona oparta na rzeczywistych finansowych, ekonomicznych i organizacyjnych powiązaniach między przedsiębiorstwami.

Zgodnie z artykułem 11 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L7 z 2017 r. nr 348/7) po konsultacji z komitetem doradczym ds. podatku od wartości dodanej, każde państwo członkowskie może uznać za jednego podatnika osoby mające siedzibę, na terytorium tego samego państwa członkowskiego, które będąc niezależnymi pod względem prawnym, są ściśle powiązane pod względem finansowym, ekonomicznym i organizacyjnym. Państwo członkowskie korzystające z możliwości przewidzianej w akapicie pierwszym może przyjąć wszelkie niezbędne środki, aby zapobiec uchylaniu się od opodatkowania lub unikaniu opodatkowania poprzez wykorzystanie tego przepisu.

Polski ustawodawca, w oparciu o ustawę z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 2105), skorzystał z ww. możliwości i wprowadził do polskiego systemu prawnego instytucję grupy VAT (dalej także: „GV”) z dniem 1 stycznia 2023 roku.

Instytucja GV została uregulowana m.in. w przepisach art. 15a Ustawy o VAT, które regulują szczegółowo przesłanki utworzenia grupy VAT, w tym:

A. zakres podmiotowy grupy VAT - krąg podmiotów, które mogą utworzyć GV (dalej - warunek podmiotowy), oraz

B. rodzaje powiązań, które muszą istnieć pomiędzy poszczególnymi członkami GV w okresie funkcjonowania grupy VAT, jak również inne warunki formalne, które muszą być spełnione w okresie jej funkcjonowania (dalej - warunki przedmiotowe).

Grupa podmiotów spełniająca przesłanki przewidziane w art. 15a Ustawy o VAT, może utworzyć grupę VAT, która, w świetle przepisów Ustawy o VAT, uznawana jest za podatnika, o którym mowa w art. 15 Ustawy o VAT.

Jednocześnie podkreślenia wymaga, że zgodnie z wymogiem wynikającym z art. 15a ust. 7 Ustawy o VAT, dany podmiot może być członkiem tylko jednej grupy VAT.

Poniżej Wnioskodawcy przedstawiają analizę spełnienia poszczególnych przesłanek utworzenia grupy VAT w ramach zdarzenia przyszłego objętego niniejszym Wnioskiem.

A. Warunek podmiotowy utworzenia grupy VAT

Zgodnie z art. 15a ust. 2 Ustawy o VAT, grupę VAT mogą utworzyć podatnicy:

1.posiadający siedzibę na terytorium kraju lub

2.nieposiadający siedziby na terytorium kraju, w zakresie, w jakim prowadzą działalność gospodarczą na terytorium kraju za pośrednictwem oddziału położonego na terytorium kraju.

Tym samym, w świetle powyższego przepisu, aby dany podmiot mógł zostać członkiem grupy VAT, konieczne jest, aby spełniał dwa warunki:

1.był podatnikiem VAT (podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą), oraz

2.posiadał w Polsce siedzibę lub oddział.

W rezultacie grupa VAT może zostać utworzona przez co najmniej 2 podatników, w tym m.in. przez podatnika posiadającego siedzibę na terytorium Polski oraz podatnika nieposiadającego siedziby na terytorium Polski, w zakresie, w jakim ten ostatni prowadzi działalność gospodarczą na terytorium Polski za pośrednictwem oddziału położonego na terytorium kraju.

Niezależnie od kluczowego brzmienia przepisów, takie rozumienie powołanych przepisów (możliwość utworzenia GV z udziałem oddziału podmiotu zagranicznego oraz podatnika z siedzibą w Polsce) potwierdzają również wprost objaśnienia podatkowe Ministra Finansów w zakresie grup VAT z dnia 11 października 2022 r. (dalej: „Objaśnienia”), w których wskazano m.in., że „gdy podmiot zagraniczny prowadzący w Polsce działalność za pośrednictwem oddziału zdecyduje się wejść do grupy VAT będzie miał taką możliwość, ale do grupy VAT wejdzie w takiej sytuacji tylko ta część przedsiębiorstwa, która jest oddziałem”. (str. 4 Objaśnień). Powyższe znajduje odzwierciedlenie w dalszych uwagach poczynionych w Objaśnieniach, w tym powołanych w nich przykładach, przewidujących utworzenie grupy VAT składającej się z oddziału podmiotu zagranicznego oraz innych podatników (Przykład 14, 18 czy też 19 z Objaśnień: „Spółka A (z siedzibą w Czechach) nie jest członkiem grupy VAT w kraju siedziby. Spółka A utworzyła w Polsce Oddział X. Oddział X wraz z innymi podmiotami utworzył w Polsce grupę VAT”).

W związku z powyższym, analizując spełnienie przesłanek podmiotowych utworzenia grupy VAT w opisanym zdarzeniu przyszłym, na wstępie należy wskazać, że A. oraz B. niewątpliwie mieszczą się w definicji podatnika, sformułowanej w art. 15 Ustawy o VAT.

Zgodnie bowiem z art. 15 ust. 1 Ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zatem, dany podmiot może zostać uznany za podatnika VAT, jeżeli spełnia następujące warunki:

1.posiada odpowiedni status prawny - m.in. status osoby prawnej;

2.realizuje czynności stanowiące działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 Ustawy o VAT;

3.samodzielnie wykonuje ww. działalność gospodarczą.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, zarówno A., jak i B., są osobami prawnymi / jednostkami organizacyjnymi - jako spółki utworzone na podstawie - odpowiednio - prawa polskiego oraz prawa brytyjskiego. Zatem pierwszy z ww. warunków jest spełniony.

Z kolei, jak wskazuje art. 15 ust. 2 Ustawy o VAT, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Niewątpliwie celem działalności A. oraz B. jest osiąganie wpływów finansowych z prowadzonej działalności polegającej na produkcji oraz sprzedaży Produktów. Świadczy to o wykonywaniu wyżej wymienionej działalności w celach zarobkowych. Ponadto, działalność A. oraz B. jest prowadzona w sposób ciągły - działalność A. oraz B. jest prowadzona z zamiarem stałego, regularnego generowania obrotów i zasadniczo w sposób nieprzerwany. Należy także wskazać, że A. oraz B. w ramach prowadzonej działalności, działają we własnym imieniu i na własne ryzyko, angażują w tym celu własne środki i dokonują nabyć związanych z tą działalnością.

W rezultacie nie ulega wątpliwości, że działalność produkcyjna i handlowa A. oraz B., przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego, prowadzona jest w sposób ciągły dla celów zarobkowych, tym samym mieści się w pojęciu prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 Ustawy o VAT. Oba wskazane podmioty posiadają zatem status podatników VAT (w znaczeniu materialnym), co potwierdza również ich formalna rejestracja jako podatników VAT czynnych w Polsce (która będzie pozostawać w mocy również na moment utworzenia GV). W przypadku B. jego status jako podatnika VAT, w tym rejestracja dla celów VAT, w sposób naturalny rozciągać się będzie na Oddział, który w ujęciu kapitałowym/organizacyjnym stanowi element przedsiębiorstwa B. (Oddział „i” B. to jedno funkcjonalne przedsiębiorstwo - por. Objaśnienia str. 35).

Oddział zostanie utworzony w oparciu o przepisy ustawy z dnia 6 marca 2018 roku o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2022 r. poz. 470; dalej: „UoZUPZ”).

Stosownie do art. 3 pkt 7 UoZUPZ, przedsiębiorca zagraniczny jest rozumiany jako osoba zagraniczna wykonującą działalność gospodarczą za granicą. Zgodnie natomiast z art. 3 pkt 5 UoZUPZ, osoba zagraniczna to osoba fizyczna nieposiadająca obywatelstwa polskiego, osoba prawna z siedzibą za granicą, a także jednostka organizacyjna niebędącą osobą prawną posiadającą zdolność prawną, z siedzibą za granicą. Osoby zagraniczne będące przedsiębiorcami mogą tworzyć w Rzeczypospolitej Polskiej oddziały, przedstawicielstwa lub czasowo oferować lub świadczyć usługę, na zasadach określonych w UoZUPZ (art. 2 ust. 2 UoZUPZ).

Kwestia oddziału została uregulowana w art. 3 pkt 4 UoZUPZ. Mianowicie, zgodnie z tym przepisem, przez oddział należy rozumieć wyodrębnioną i samodzielną organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywaną przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności.

Prowadzi to do wniosku, że oddział jest wyodrębniony organizacyjnie, ale jednocześnie stanowi część działalności przedsiębiorcy zagranicznego w sensie prawnym oraz podatkowym (co jak podnoszono powyżej trafnie odnotował Minister Finansów w Objaśnieniach). Takie rozumienie działalności oddziału potwierdzają również liczne interpretacje wydawane przez DKIS. Tytułem przykładu można odwołać się w tym miejscu do interpretacji DKIS z dnia 18 stycznia 2023 r., sygn. 0112-KDIL1-3.4012.385.2022.2.MR, w której DKIS odwołując się do przepisów UsZUPZ skonkludował:

„W świetle powołanych regulacji prawnych, podmiot zagraniczny prowadzący działalność na terytorium Polski w formie oddziału, zarejestrowany dla potrzeb podatku od towarów i usług, traktowany jest jako jeden podmiot - przedsiębiorca zagraniczny. Rejestracja tego oddziału jest jednoznaczna z rejestracją przedsiębiorcy zagranicznego. Oddział posiada więc jedynie samodzielność organizacyjną (jest wydzielony ze struktur firmy macierzystej), natomiast nie posiada możliwości prowadzenia działalności gospodarczej we własnym imieniu i na własny rachunek, zaś prowadzona działalność stanowi jedynie część działalności gospodarczej przedsiębiorcy zagranicznego. Zatem podmiotem prowadzącym działalność w Polsce pozostaje, pomimo utworzenia i funkcjonowania oddziału w Polsce, przedsiębiorca zagraniczny. W kontekście posiadanej podmiotowości prawnej należy stwierdzić, że oddział nie jest odrębnym podmiotem w stosunku do jednostki macierzystej, lecz jest jej częścią.

Zatem oddział nie stanowi odrębnego podatnika podatku od towarów i usług. Przedsiębiorstwo zagraniczne rejestrując swój oddział w Polsce nie dokonuje rejestracji odrębnego podatnika, lecz rejestracji własnego przedsiębiorstwa. Mimo, że na terytorium kraju funkcjonuje oddział przedsiębiorcy zagranicznego, to podatnikiem podatku od towarów i usług pozostaje przedsiębiorca zagraniczny prowadzący działalność za pośrednictwem utworzonego w tym celu oddziału.”

Jak wynika z Uchwały, Oddział obejmuje swoim zakresem działalności pełen zakres działalności B.. Zatem Oddział należy rozumieć jako oddział za pośrednictwem, którego podatnik nieposiadający siedziby na terytorium Polski (B.) prowadzi działalność gospodarczą na terytorium Polski.

W związku z powyższym, nie ulega wątpliwości, że A. oraz Oddział B. będą się mieścić w definicji podmiotów wskazanych w art. 15a ust. 2 Ustawy o VAT - zarówno A., jak i B. w ramach Oddziału, spełniają warunek podmiotowy w postaci bycia podatnikiem VAT.

W rezultacie, po jego utworzeniu, Oddział korzystać będzie z numeru VAT nadanego uprzednio B. (tj. przed zawiązaniem grupy VAT). Oddział stanowić będzie element SMPD B. w Polsce, które, zgodnie z Interpretacją, uczestniczy w analizowanych transakcjach.

B. Warunki przedmiotowe utworzenia grupy VAT

Zgodnie z art. 15a ust. 1 Ustawy o VAT podatnikiem VAT może być grupa podmiotów (spełniających omówione powyżej przesłanki podmiotowe) powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, które zawrą umowę o utworzeniu grupy VAT.

Mając na względzie powyższe, niezależnie od spełnienia ww. przesłanek podmiotowych, konieczne jest również przeanalizowanie, czy w niniejszej sprawie zostaną spełnione wskazane powyżej przesłanki przedmiotowe, tj.:

1.pomiędzy Oddziałem a A. będą istnieć wymagane przez art. 15a ust. 2 Ustawy o VAT powiązania: finansowe, ekonomiczne i organizacyjne;

2.zostanie zawarta umowa o utworzeniu GV.

B.1. Powiązania pomiędzy członkami GV

Powiązania finansowe

Stosownie do art. 15a ust. 3 Ustawy o VAT, podatników uważa się za powiązanych finansowo, jeżeli jeden z podatników, będących członkiem grupy VAT posiada bezpośrednio ponad 50% udziałów (akcji) w kapitale zakładowym lub ponad 50% praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub ponad 50% prawa do udziału w zysku, każdego z pozostałych podatników będących członkami tej grupy.

Powyższy przepis jest jednoznaczny i odnosi się do obiektywnego kryterium, jakim jest posiadanie przez jeden z podmiotów zamierzających utworzyć grupę VAT bezpośrednio ponad 50% udziałów (praw głosu, praw do udziału w zyskach) w stosunku do pozostałych podmiotów zamierzających wejść w skład grupy VAT.

Jednocześnie podkreślenia wymaga, że przepisy Ustawy o VAT, przewidując możliwość tworzenia GV z udziałem polskich oddziałów podmiotów zagranicznych, nie wskazują, który z członków GV ma być podmiotem posiadającym bezpośrednio 50% udziałów w kapitale zakładowym pozostałych członków GV, etc. W rezultacie nie ograniczają takiej możliwości do podmiotów wchodzących w skład grupy VAT, których siedziba znajduje się na terytorium Polski. W praktyce zatem członkiem grupy VAT spełniającym ww. warunek może być podmiot nieposiadający siedziby na terytorium kraju, który uczestniczy w GV za pośrednictwem swojego oddziału zlokalizowanego na terytorium Polski.

W sprawie będącej przedmiotem niniejszego wniosku, B. posiada bezpośrednio 100% udziałów w kapitale zakładowym A. (który zgodnie z zamiarem Wnioskodawców ma być drugim członkiem GV, składającej się z 2 podatników - B. (Oddział) i A.), co przekracza wynikający z art. 15a ust. 3 Ustawy o VAT próg 50%.

Biorąc zatem pod uwagę, że to B. będzie członkiem grupy VAT, o którym mowa w art. 15a ust. 2 pkt 2 Ustawy o VAT (członkiem GV - podmiotem, który może ją utworzyć - jest bowiem podatnik nieposiadający siedziby na terytorium kraju, w zakresie o jakim mowa w ww. przepisie), i zarazem przepisy Ustawy o VAT nie wymagają, by to podatnik z siedzibą na terytorium kraju był podmiotem posiadającym 50% udziałów w kapitale zakładowym, etc. pozostałych członków grupy VAT, nie ulega wątpliwości, że w przypadku utworzenia GV składającej się z A. oraz B. na warunkach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego, tj. po utworzeniu Oddziału B. w Polsce i z zachowaniem opisanego powyżej modelu biznesowego, analizowana przesłanka powiązań finansowych zostanie spełniona.

B. (podatnik, który utworzy wraz z A. grupę VAT i tym samym będzie jej członkiem) na moment utworzenia grupy VAT posiadać bowiem będzie bezpośrednio ponad 50% udziałów w kapitale zakładowym każdego z pozostałych podatników będących członkami tworzonej z jego udziałem GV - w praktyce w kapitale zakładowym A. (jedynego „pozostałego” członka GV).

Powiązania ekonomiczne

Zgodnie z art. 15a ust. 4 Ustawy o VAT, podatnicy są uznawani za powiązanych ekonomicznie, jeżeli:

1) przedmiot głównej działalności członków grupy VAT ma taki sam charakter lub

2) rodzaje działalności prowadzonej przez członków grupy VAT uzupełniają się i są współzależne, lub

3) członek grupy VAT prowadzi działalność, z której w całości lub w dużej mierze korzystają inni członkowie grupy VAT.

Mając na względzie, że formułując definicję pojęcia powiązań ekonomicznych ustawodawca posłużył się alternatywą - używając spójnika „lub” - dla spełnienia przedmiotowego kryterium wystarczające jest wystąpienie jednej z przedstawionych powyżej okoliczności.

W tym zakresie, biorąc pod uwagę opis zdarzenia przyszłego, należy odnieść się do art. 15a ust. 4 pkt 2 Ustawy o VAT, zgodnie z którym podatnicy są uznawani za powiązanych ekonomicznie, jeżeli rodzaje działalności prowadzonej przez członków grupy VAT uzupełniają się i są współzależne.

Jak przybliżono w Objaśnieniach: „Odnosząc się do przesłanki uzupełniania i współzależności należy wskazać, że zgodnie ze słownikiem języka polskiego „uzupełnić” oznacza uczynić kompletnym; dopełnić, natomiast „współzależny” oznacza pozostający we wzajemnej zależności; zależny od czegoś wraz z czymś albo kimś innym. W konsekwencji przesłanka ta powinna być rozumiana, jako prowadzenie różnej działalności przez podmioty, ale w sposób powodujący, że działalność ta staje się kompletna, pozostająca we wzajemnej zależności. Uzupełniająca i współzależna działalność członków, jak określono w drugim wariancie, może obejmować przypadki, gdy towary lub usługi wytwarzane przez członka grupy VAT są niezbędne do działania dla innych członków (np. firma produkująca części dla producenta docelowego towaru). Możliwe są też przypadki, w których towary lub usługi są konsumowane wspólnie. Przykładowo jeden podmiot odpowiada za dostawy sprzętu elektronicznego natomiast drugi podmiot odpowiada za kwestie serwisowania urządzeń nabytych od pierwszego podmiotu.” (str. 8 Objaśnień).

Analizując powyższe należy zauważyć, że A. nabywa i wytwarza towary, które sprzedaje B., a także świadczy usługi magazynowe na rzecz B.. Produkcja towarów to podstawowa działalność A., bez której ten podmiot musiałaby całkowicie zmienić sposób prowadzenia działalności gospodarczej lub jej zaprzestać. Jednocześnie towary i usługi nabywane od A. stanowią niezbędny element prowadzenia działalności przez B. - bez czynności realizowanych przez A. nie byłoby możliwe prowadzenie działalności w obecnym modelu biznesowym B.. W konsekwencji działalność A., polegająca na wytwarzaniu/nabywaniu przez A. towarów, które są odsprzedawane B. jest niezbędna dla działalności B. - drugiego podatnika, będącego członkiem planowanej grupy VAT - tj. sprzedaży Produktów. Rodzaje działalności prowadzonej przez A. i B. uzupełniają się zatem i są faktycznie współzależne.

Ponadto, w ocenie Wnioskodawców, rozważając istnienie powiązań ekonomicznych pomiędzy A. a B. należy także odnieść się do okoliczności wskazanej w art. 15a ust. 4 pkt 3 Ustawy o VAT - prowadzenia przez członka grupy VAT działalności, z której w całości lub w dużej mierze korzystają inni członkowie GV.

Jak wskazano w Objaśnieniach, przesłanka ta w zakresie przedstawionym powyżej: „(...) odnosi się do działalności podmiotów, które całkowicie lub częściowo działają na korzyść innych. W tym przypadku można założyć sytuację, w której jeden podmiot bezpośrednio dostarcza towary lub usługi innemu, nawet jeśli działalność tego drugiego nie jest koniecznie zależna od tego (np. usługi doradcze, spedycyjne lub wsparcia administracyjnego).

Przesłanka ta koncentruje się na odbiorcy - tym który korzysta z działalności danego podmiotu. Nie jest w tym przypadku istotne, jakiego rodzaju jest to działalność. W zakresie tej przesłanki może mieścić się każda działalność (np. doradcza, kadrowa, informatyczna, zarządcza, itd.), jeżeli w co najmniej dużej mierze korzystają z niej inni członkowie danej grupy VAT. (...) Wynika z tego, że powiązanie ekonomiczne występuje, jeżeli z działalności danego członka GV korzystają w dużym stopniu inni członkowie tej grupy. (...) Wystarczające jest tutaj, aby z działalności danego pomiotu w znaczącym stopniu korzystali pozostali członkowie GV, np. aby przychody uzyskiwane od innych pomiotów tworzących grupę były wyższe od przychodów generowanych od innych pojedynczych podmiotów”. (str. 9 Objaśnień).

W konsekwencji, powiązania ekonomiczne w rozumieniu art. 15a ust. 4 pkt 3 Ustawy o VAT, występują, jeśli jeden z podmiotów zamierzających utworzyć grupę VAT prowadzi jakąkolwiek działalność, z której w dużym stopniu korzystają inne podmioty zamierzające utworzyć grupę VAT.

W sprawie będącej przedmiotem niniejszego wniosku, A. nabywa i wytwarza produkty, które sprzedaje B.. Ponadto A. świadczy na rzecz B. kompleksowe usługi związane z udostępnieniem oraz obsługą logistyczną Magazynu. Model działalności Grupy B., i rola przypisana A., powoduje, że A. zasadniczo nie dokonuje sprzedaży na rzecz zewnętrznych kontrahentów. W praktyce, przeważająca część działalności A. jest realizowana na rzecz B., a B. korzysta z czynności wykonywanych przez A. w celu realizacji swojej sprzedaży.

Po utworzeniu Oddziału zakres tych czynności nie ulegnie zmianie. Wnioskodawcy nadal będą współpracować zgodnie z opisanym powyżej modelem biznesowym, przy czym B. utworzy w Polsce swój Oddział, który zgodnie z Uchwałą obejmie swoim zakresem działalności pełen zakres działalności B.. Oddział stanowić będzie element istniejącego w Polsce SMPD B., będącego m.in. odbiorcą usług świadczonych przez A.. Zatem czynności realizowane przez A. umożliwiać będą B., w tym w formie Oddziału, prowadzenie działalności gospodarczej w przyjętym modelu biznesowym - bez czynności realizowanych przez A. nie byłoby to możliwe.

Z powyższego wynika zatem bezsprzecznie, że w przedstawionym zdarzeniu przyszłym przesłanka powiązań ekonomicznych, o których mowa w art. 15a ust. 4 Ustawy o VAT, zostanie spełniona pomiędzy członkami grupy VAT, składającej się z A. i B. (Oddziału).

Powiązania organizacyjne

Zgodnie z art. 15a ust. 5 Ustawy o VAT, podatników uważa się za powiązanych organizacyjnie, jeżeli:

1.prawnie lub faktycznie, bezpośrednio lub pośrednio, znajdują się pod wspólnym kierownictwem, lub

2.organizują swoje działania całkowicie lub częściowo w porozumieniu.

Analogicznie jak w przypadku definicji powiązania ekonomicznego, ustawodawca posłużył się w powyższym przepisie alternatywą - używając spójnika „lub”. Tym samym dla powstania powiązania organizacyjnego wystarczającym jest wystąpienie jednej ze wskazanych powyżej okoliczności.

Ustawa o VAT nie reguluje szczegółowo kwestii pozostawania przez członków GV „pod wspólnym kierownictwem”, czy też kwestii „organizowania przez nich działań w porozumieniu”. Pewnych wskazówek w tym zakresie dostarczają jednak Objaśnienia, w których przybliżając tę przesłankę odwołano się mi.in. do takich okoliczności jak: „zorganizowanie swoich działań na podstawie umownych ustaleń gwarantujących podejmowanie przez grupę VAT działań w koordynacji, uwzględniając wspólną wolę przedstawicieli członków grupy VAT". Jak wyjaśniono w Objaśnieniach: „Organizacja działań w porozumieniu może przykładowo zmierzać do osiągnięcia wspólnego celu w postaci zaoferowania klientowi finalnej usługi o określonych wspólnie cechach lub też działania podmiotów z uwzględnieniem wspólnej strategii (...)” (str. 10 Objaśnień).

W tym zakresie należy przede wszystkim zauważyć, że A. oraz B. należą do jednej Grupy w sensie kapitałowym. Sam fakt, że A. oraz B. należą do Grupy B. powoduje, że wskazane spółki organizują swoje działania w porozumieniu, gdyż jest to naturalna konsekwencja przynależności do Grupy, która ze swej istoty przyjmuje wspólną strategię i uzgadnia wspólny sposób działania. Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego - A. i B. działają na podstawie wspólnych ustaleń, w ramach skoordynowanego modelu działalności Grupy B., w ramach którego poszczególnym podmiotom z Grupy przypisane są określone funkcje.

W ramach opisanego modelu biznesowego B. pełni istotne funkcje gospodarcze w Grupie. Na B. ciąży znaczna część ryzyk gospodarczych, związanych z funkcjonowaniem opisanego modelu biznesowego, w tym ryzyko magazynowe, ryzyko kursowe, ryzyko płatności licencji za używanie znaku towarowego B. oraz know-how. B. pełni centralną funkcję w tym modelu, podejmując kluczowe decyzje gospodarcze.

Jednocześnie A. pełni funkcję podmiotu produkcyjnego, wytwarzającego Produkty B. przeznaczone dla innych członków Grupy B., w tym w pierwszej kolejności B., a następnie spółek dystrybucyjnych (…), działających w ramach wskazanego skoordynowanego modelu. Ta alokacja ryzyk, funkcji oraz aktywów znajduje odzwierciedlenie w poziomie ponoszonych kosztów i korzyści finansowych uzyskiwanych przez B., jak również przez A. w ramach opisanego modelu biznesowego, opartego o ścisłą współpracę spółek z Grupy.

Mając na uwadze powyższe, w ocenie Wnioskodawców, w sprawie będącej przedmiotem niniejszego wniosku pomiędzy B. a A. będą występowały powiązania organizacyjne, o których mowa w art. 15a ust. 5 Ustawy o VAT, pozwalające im - po utworzeniu Oddziału B. w Polsce - na zawiązanie grupy VAT.

B.2. Zawarcie umowy o utworzenie grupy VAT

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, na potrzeby niniejszego wniosku należy przyjąć, że B. (po utworzeniu Oddziału w Polsce) oraz A. zawrą umowę o utworzeniu grupy VAT, która będzie zawierała co najmniej elementy wskazane w art. 15a ust. 10 Ustawy o VAT. W konsekwencji przesłanka zawarcia umowy, o której mowa w art. 15a ust. 1 Ustawy o VAT zostanie spełniona.

B.3. Przynależność A. i B. (Oddział) do jednej grupy VAT

Stosownie do art. 15a ust. 7 Ustawy o VAT, podmiot może być członkiem tylko jednej grupy VAT.

Jak zaznaczono w opisie zdarzenia przyszłego, Wnioskodawcy zamierzają być członkami tylko jednej grupy VAT, zgodnie z cytowanym powyżej przepisem. Oznacza to, że Wnioskodawcy nie będą członkami innych GV zarejestrowanych jako podatnicy VAT na terytorium Polski i utworzonych w oparciu o przepisy Ustawy o VAT. W taki bowiem sposób należy, w ocenie Zainteresowanych, odczytywać wymóg wynikający z art. 15a ust. 7 Ustawy o VAT. W szczególności, w przypadku utworzenia GV na terytorium Polski z udziałem podmiotu zagranicznego, działającego poprzez polski oddział, na spełnienie tej przesłanki nie ma wpływu okoliczność, że podmiot zagraniczny, który utworzył oddział, w państwie swojej siedziby jest członkiem grupy VAT, utworzonej zgodnie z przepisami obowiązującymi w tym kraju.

Takie rozumienie cytowanego przepisu potwierdzają Objaśnienia, w których Minister Finansów podkreślił, że:

„(...) w przypadku, gdy podmiot zagraniczny prowadzący w Polsce działalność za pośrednictwem oddziału zdecyduje się wejść do grupy VAT będzie miał taką możliwość, ale do grupy VAT wejdzie w takiej sytuacji tylko ta część przedsiębiorstwa, która jest oddziałem. Oznacza to, że w pozostałym zakresie podmiot ten nie będzie traktowany jako część grupy VAT co będzie skutkowało konsekwencjami podatkowymi polegającymi na opodatkowaniu czynności dokonywanych pomiędzy oddziałem, który wejdzie do grupy VAT, a centralą przedsiębiorcy z siedzibą w innym kraju. (...)

Pozostaje to konsekwencją ograniczenia terytorialnego zasięgu systemu grupowego rozliczania VAT wprowadzanego zgodnie z Dyrektywą VAT przez dane państwo członkowskie do osób mających siedzibę na terytorium tego państwa członkowskiego.

Użyte w Dyrektywie VAT pojęcie „mający siedzibę na terytorium tego samego państwa członkowskiego” obejmuje przedsiębiorstwa, których miejsce prowadzenia działalności gospodarczej znajduje się na terytorium kraju, ale nie obejmuje oddziałów, które położone są za granicą. Jednocześnie uzasadnia to potrzebę uwzględnienia podmiotu nieposiadającego siedziby na terytorium kraju, w zakresie, w jakim prowadzi działalność gospodarczą na terytorium kraju za pośrednictwem oddziału położonego na terytorium kraju.

Słuszność tych założeń znajduje swoje uzasadnienie w stanowisku Komisji Europejskiej zgodnie z którym: „Głównym uzasadnieniem wykluczenia położonych za granicą stałych siedzib przedsiębiorstw, których miejsce prowadzenia działalności gospodarczej znajduje się w państwie członkowskim stosującym system grupowego rozliczania VAT, jest fakt, że nie mają one fizycznej siedziby na terytorium tego państwa członkowskiego. Ponieważ system grupowego rozliczania VAT jest fakultatywny, fakt wprowadzenia go przez jedno państwo nie powinien mieć skutków sięgających poza fizyczne terytorium państwa członkowskiego, które wprowadziło system grupowego rozliczania VAT. W przeciwnym wypadku naruszona może zostać suwerenność podatkowa innego państwa członkowskiego. Ponadto, jeżeli dwa państwa członkowskie zdecydowałyby się na wprowadzenie systemów grupowego rozliczania VAT, istnieje możliwość, że stała siedziba położona za granicą weszłaby w skład grup VAT w obu państwach członkowskich. Oprócz tego, że taki rezultat byłby niezgodny z podstawowymi zasadami wspólnego systemu VAT, włączenie go do procedur administracyjnych na szczeblu krajowym byłoby niemożliwe.”

Wniosek ten potwierdzają również wydawane interpretacje indywidualne - np. ww. interpretacja o sygn. 0112- KDIL1-3.4012.385.2022.2.MR, w której DKIS analizując możliwości utworzenia GV w Polsce z udziałem oddziału podmiotu niemieckiego, w sytuacji, gdy podmiot tworzący oddział był członkiem grupy VAT w Niemczech:

- zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawców, podnoszących, że:

„W związku z terytorialnym charakterem rozliczeń VAT, który stanowi uzasadnienie dla wyłączenia spod grupowego systemu rozliczenia oddziałów przedsiębiorcy położonych za granicą (Projekt Objaśnień s. 4, wraz z cytowanym tam stanowiskiem Komisji Europejskiej), w ocenie Wnioskodawców nie istnieją podstawy do twierdzenia, że uczestnictwo w grupie VAT na terytorium Niemiec przez A, sprawia, że Oddział A w Polsce nie może utworzyć grupy VAT w Polsce. W analizowanym przypadku obie jednostki będą opodatkowane w osobnych porządkach prawnych, w związku z czym zachowana zostaje suwerenność podatkowa każdego z państw członkowskich (odpowiednio Niemiec i Polski). Analogicznie zatem do rozliczeń pomiędzy oddział a podatnikiem, w których tylko jeden z nich jest z członkiem grupy VAT, nie ma przeszkód, aby za rozliczenia pomiędzy odrębnymi podatnikami traktować świadczenia podatnika zagranicznego, będącego członkiem grupy VAT w jednym państwie (A) na rzecz jego oddziału będącego członkiem grupy VAT w innym państwie (Oddział A). Analogicznie w przypadku świadczeń oddziału na rzecz „centrali”.

- w ramach własnego stanowiska wskazał, że:

„W analizowanej sprawie, w celu utworzenia Grupy VAT w Polsce wraz z G, Spółka A z siedzibą w Niemczech, planuje utworzyć na terytorium Polski Oddział. Utworzony w Polsce Oddział będzie w pełni kontrolowany przez A, nie będzie posiadać odrębnej podmiotowości, lecz będzie stanowić „przedłużenie” działalności A na terytorium Polski. Zakres (przedmiot) działalności Oddziału będzie węższy, niż zakres działalności, w jakim A prowadzi działalność w państwie swojej siedziby, tj. w Niemczech. Kluczowe decyzje w zakresie działalności A i jej Oddziału, podejmowane będą wyłącznie w Niemczech (w tym decyzje, dotyczące zawierania umów, współpracy z dostawcami, kontrahentami, obsługa klientów, czy zamówienia towarów). Wnioskodawca wskazał także, że A jest członkiem grupy VAT w Niemczech.

W tym miejscu należy wskazać na Komunikat Komisji do Rady i Parlamentu Europejskiego w sprawie możliwości grupowego rozliczania VAT przewidzianej w art. 11 dyrektywy Rady 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. W ww. Komunikacie Komisja wskazała, że: „pojęcie »mający siedzibę na terytorium tego samego państwa członkowskiego: obejmuje przedsiębiorstwa, których miejsce prowadzenia działalności gospodarczej znajduje się na terytorium państwa członkowskiego stosującego system grupowego rozliczania VAT, ale nie obejmuje stałych siedzib, które położone są za granicą. Należy jednak uwzględnić stałe siedziby przedsiębiorstw zagranicznych, które znajdują się na terytorium państwa członkowskiego stosującego system grupowego rozliczania VAT. Tak więc do grupy VAT wstąpić mogą tylko przedsiębiorstwa, których miejsce prowadzenia działalności gospodarczej lub stałe siedziby tych przedsiębiorstw lub przedsiębiorstw zagranicznych znajdują się fizycznie na terytorium państwa członkowskiego, które wprowadziło system grupowego rozliczana VAT”.

Ponadto, zgodnie z ze stanowiskiem Komisji: „Głównym uzasadnieniem wykluczenia położonych za granicą stałych siedzib przedsiębiorstw, których miejsce prowadzenia działalności gospodarczej znajduje się w państwie członkowskim stosującym system grupowego rozliczania VAT, jest fakt, że nie mają one fizycznej siedziby na terytorium tego państwa członkowskiego. Ponieważ system grupowego rozliczania VAT jest fakultatywny, fakt wprowadzenia go przez jedno państwo nie powinien mieć skutków sięgających poza fizyczne terytorium państwa członkowskiego, które wprowadziło system grupowego rozliczania VAT. W przeciwnym wypadku naruszona może zostać suwerenność podatkowa innego państwa członkowskiego. Ponadto, jeżeli dwa państwa członkowskie zdecydowałyby się na wprowadzenie systemów grupowego rozliczania VAT, istnieje możliwość, że stała siedziba położona za granicą weszłaby w skład grup VAT w obu państwach członkowskich. Oprócz tego, że taki rezultat byłby niezgodny z podstawowymi zasadami wspólnego systemu VAT, włączenie go do procedur administracyjnych na szczeblu krajowym byłoby niemożliwe”.

W związku z powyższym, nie ma przeciwwskazań do utworzenia grupy VAT w Polsce, tj. zostania członkiem grupy VAT przez Oddział A, w przypadku, gdy A jest członkiem grupy VAT w kraju siedziby, tj. w Niemczech.”

Tym samym przynależność podmiotu zagranicznego do grupy VAT poza terytorium Polski nie powinna być postrzegana jako przeszkoda dla wejścia polskiego oddziału, utworzonego przez ten podmiot, do GV działającej i zarejestrowanej zgodnie z przepisami Ustawy o VAT.

Konkluzja ta, zdaniem Wnioskodawców, znajduje pełne zastosowanie również do grup VAT utworzonych z udziałem oddziałów podatników, których siedziba znajduje się w państwach trzecich - tu z udziałem B. z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Wprowadzone zasady rozliczeń z grupą VAT stosuje się bowiem również do transakcji z grupami VAT położonymi poza terytorium Unii Europejskiej, co potwierdzają wydawane przez DKIS interpretacje indywidualne (np. interpretacja indywidualna z dnia 19 stycznia 2023 r., sygn. 0114-KDIP1-2.4012.467.2022.2.RD, w której stroną transakcji był m.in. oddział należący do GV w Norwegii). Skoro, w relacji z GV z krajów trzecich zastosowanie znajdują analogiczne zasady rozliczeń jak z GV z innych państw członkowskich, to również przesłanka z art. 15a ust. 7 Ustawy o VAT powinna być w kontekście tych transakcji odczytywana jednolicie, tj. w tożsamy sposób, jak wskazany w cytowanym poniżej stanowisku Komisji Europejskiej zaakceptowanym przez Ministra Finansów i DKIS. W przeciwnym wypadku suwerenność podatkowa poszczególnych państw zostałaby naruszona.

Tym samym przynależność danego podmiotu do „więcej niż jednej grupy VAT” należy oceniać wyłącznie z perspektywy polskich przepisów podatkowych. Ewentualna odmienność regulacji podatkowych innego państwa nie może wpływać na ocenę tej przesłanki. Analogicznie, analiza statusu oddziału podmiotu zagranicznego, który to podmiot należy do GV w państwie swej siedziby, powinna być dokonywana z perspektywy polskich przepisów podatkowych, w świetle konkluzji wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w tym wyroku w sprawie C-7/13 (Skandia) oraz wyroku w sprawie C-812/10 (Danske Bank). Powyższe, zdaniem Wnioskodawców, potwierdza w pełni m.in. interpretacja indywidualna DKIS z 7 października 2021 r. sygn. 0114-KDIP1-2.4012.204.2017.12.RST, w której DKIS zgodził się ze stanowiskiem, że transakcje pomiędzy podmiotem brytyjskim należącym do grupy VAT w Wielkiej Brytanii, a jego polskim oddziałem powinny być traktowane jako transakcje pomiędzy dwoma odrębnymi podatnikami. Powyższa interpretacja indywidualna potwierdza zatem, że czynności realizowane przez oddział zlokalizowany w Polsce na rzecz brytyjskiej centrali wchodzącej w skład brytyjskiej grupy VAT, z perspektywy polskich oraz unijnych przepisów z zakresu VAT nie są traktowane jako czynności wewnętrzne, wyłączone z zakresu opodatkowania VAT.

Niezależnie od powyższego, należy także zaznaczyć, że zgodnie z przepisami brytyjskimi - jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego - zagraniczny oddział (tu: Oddział) brytyjskiego podatnika (tu: B.) należącego do grupy VAT w Wielkiej Brytanii może wejść do grupy VAT w innym kraju (tu: w Polsce). W takiej sytuacji oddział ten uznawany jest za odrębnego podatnika w stosunku do brytyjskiej „centrali”, jako członek grupy VAT wyłącznie w tym innym państwie. W konsekwencji, w razie utworzenia grupy VAT w Polsce przez Wnioskodawców, Oddział - będzie członkiem tylko jednej grupy VAT - grupy VAT utworzonej zgodnie z przepisami Ustawy o VAT, której dotyczy niniejszy wniosek.

Prowadzi to do wniosku, że nie ma żadnych przeciwwskazań, aby polski oddział i brytyjska centrala były członkami dwóch odrębnych grup VAT - w Polsce i w Wielkiej Brytanii.

W rezultacie, w ocenie Wnioskodawców, przynależność B. do grupy VAT utworzonej na terytorium Wielkiej Brytanii, zgodnie z przepisami obowiązującymi w tym kraju, nie powoduje, że B. nie może stać się członkiem GV w Polsce poprzez swój Oddział utworzony na terytorium Polski.

Biorąc zatem pod uwagę, że Wnioskodawcy nie będą członkami innych GV zarejestrowanych jako podatnicy VAT na terytorium Polski, utworzonych w oparciu o przepisy Ustawy o VAT, przesłanka z art. 15a ust. 7 Ustawy o VAT będzie spełniona w przedstawionym zdarzeniu przyszłym.

C.Podsumowanie

Mając na uwadze przedstawione powyżej uwagi, należy stwierdzić, że zarówno warunki podmiotowe (dotyczące statusu podatkowego A. oraz B. po utworzeniu Oddziału), jak i warunki przedmiotowe (dotyczące istnienia powiązań finansowych, ekonomicznych i organizacyjnych oraz zawarcia umowy o utworzeniu grupy VAT i przynależności do jednej grupy VAT) w niniejszej sprawie będą spełnione. Innymi słowy, w sprawie będącej przedmiotem niniejszego wniosku spełnione będą przesłanki warunkujące możliwość utworzenia grupy VAT, o których mowa w art. 15a ust. 1-5 i 7 Ustawy o VAT.

W konsekwencji, B. - po utworzeniu Oddziału w Polsce - oraz A. będą uprawnieni do utworzenia grupy VAT. GV po jej zarejestrowaniu dla celów VAT nabędzie status podatnika i wstąpi w prawa i obowiązki ww. podmiotów w zakresie VAT na okres, w jakim GV będzie posiadała status podatnika VAT.

Biorąc od uwagę charakter grupy VAT oraz status prawno-podatkowy polskiego oddziału podmiotu zagranicznego, w analizowanym zdarzeniu przyszłym wskazane wstąpienie grupy VAT w prawa i obowiązki jej członków będzie obejmowało:

prawa i obowiązki w zakresie VAT A., oraz

prawa i obowiązki w zakresie VAT B. - wynikające ze wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego transakcji, odpowiadających transakcjom realizowanym aktualnie przez B. pod jego polskim numerem VAT, którym - po jego utworzeniu i do momentu zawiązania GV - będzie się również posługiwał Oddział.

Powyższe pozostaje zbieżne ze stanowiskiem wyrażonym przez Ministra Finansów w interpretacji z 28 marca 2007 r. w sprawie jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe i organy kontroli skarbowej w zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) odnośnie statusu prawno-podatkowego oddziału podmiotu zagranicznego (sygn. PT5-033-4/2006/IN/665), w której stwierdzono, że: „W przypadku, gdy przedsiębiorca zagraniczny wykonuje na terytorium Polski czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to w zakresie w jakim te czynności wykonywane są na terytorium Polski (miejsce ich świadczenia jest na terytorium Polski) - staje się on podatnikiem podatku od towarów i usług w Polsce. Jeżeli zatem przedsiębiorca zagraniczny, np. spółka utworzy oddział zgodnie z przepisami ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807, z późn. zm.), za pośrednictwem którego będzie prowadzona na terytorium Polski działalność spółki, to będzie on w takim zakresie podatnikiem podatku od towarów i usług. Utworzenie na terytorium Polski przez przedsiębiorcę zagranicznego następnego oddziału lub rozpoczęcie wykonywania czynności bez pośrednictwa oddziału nie powoduje powstania na terytorium Polski nowego podatnika podatku od towarów i usług. Zmienia się jedynie zakres wykonywanych czynności i struktura organizacyjna tego podatnika. Nie ma zatem podstaw do odrębnej rejestracji dla podatku od towarów i usług. (...) Analogiczna sytuacja wystąpi w przypadku, gdy przedsiębiorca zagraniczny nieposiadający na terytorium Polski siedziby, miejsca zamieszkania oraz stałego miejsca prowadzenia działalności, został zarejestrowany jako podatnik podatku od towarów i usług, a następnie utworzył oddział (oddziały), za pośrednictwem którego (których) będzie prowadził na terytorium Polski działalność spółki”.

Uzasadnienie stanowiska Zainteresowanych do pytania nr 2

W razie zaakceptowania stanowiska Wnioskodawców do pytania nr 1, Zainteresowani chcieliby potwierdzić, czy w przypadku utworzenia grupy VAT przez B. (Oddział) oraz A., wskazane w opisie zdarzenia przyszłego dostawy towarów pomiędzy A. a B. (sprzedaż towarów do Magazynu), jak również świadczenie usług logistyczno - magazynowych pomiędzy tymi podmiotami, na podstawie dotychczasowych umów, będą stanowiły czynności niepodlegające VAT, stosownie do art. 8c ust. 1 Ustawy o VAT.

W tym kontekście należy podkreślić, że do momentu utworzenia grupy VAT i uzyskania przez niej statusu podatnika, wskazane w opisie zdarzenia przyszłego transakcje realizowane pomiędzy A. i B. (jako transakcje pomiędzy dwoma, niezależnymi podatnikami VAT realizowane za ustalonym wynagrodzeniem), podlegać będą opodatkowaniu VAT, stosownie do art. 5 w zw. z art. 7 i art. 28b ust. 2 Ustawy o VAT. Po utworzeniu grupy VAT, w ocenie Wnioskodawców, stan ten ulegnie jednak zmianie.

Wniosek taki, zdaniem Zainteresowanych, w pełni uzasadnia brzmienie art. 8c ust. 1 Ustawy o VAT, zgodnie z którym, dostawy towarów i świadczenie usług dokonane przez członka grupy VAT na rzecz innego członka tej samej grupy VAT nie podlegają opodatkowaniu VAT.

Jest to podstawowy skutek utworzenia grupy VAT, który został wprost wskazany w art. 8c ust. 1 Ustawy o VAT. Skutek ten wynika także z samej istoty grupy VAT, która jest jednym podatnikiem VAT. Innymi słowy czynności realizowane pomiędzy członkami grupy VAT są czynnościami realizowanymi w ramach jednego podatnika, są czynnościami wewnętrznymi z perspektywy VAT. Z powyższym łączy się zagadnienie rejestracji dla celów VAT poszczególnych członków GV - po zarejestrowaniu grupy VAT jako podatnika (grupa VAT od tej chwili staje się podatnikiem, a czynności członków grupy są uznawana za czynności GV) podmioty, które weszły w skład tej grupy zostają wykreślone z rejestru jako podatnicy VAT na okres istnienia GV. Członek grupy VAT po ustaniu jej trwania ma przywracany zarówno status podatnika VAT, jak i status podatnika VAT UE, o ile status ten posiadał przed wykreśleniem związanym z zarejestrowaniem grupy VAT.

Biorąc pod uwagę powyższe, w ocenie Zainteresowanych, w analizowanym zdarzeniu przyszłym art. 8c ust. 1 Ustawy o VAT nie powinien budzić żadnych wątpliwości interpretacyjnych, jednoznacznie rozstrzygając, że czynności realizowane pomiędzy A. a B. (po utworzeniu Oddziału) - wskazane w opisie zdarzenia przyszłego - tj. dostawy towarów na terytorium kraju dostawy towarów do Magazynu, oraz świadczenie usług logistyczno - magazynowych opodatkowane na terytorium kraju, po powołaniu GV nie będą podlegać opodatkowaniu VAT.

Zgodnie z Interpretacją, B. posiada na terytorium Polski SMPD, które traktowane jest m.in. jako odbiorca usług świadczonych przez A.. W rezultacie B. pozostaje zarejestrowany dla celów VAT w Polsce, zaś świadczone na jego rzecz usługi A. opodatkowanie są na terytorium kraju z zastosowaniem odpowiedniej stawki VAT. To samo dotyczy dostaw krajowych dokonywanych przez B. na rzecz innych podmiotów z Grupy B., które - z uwagi na wnioski wypływające z Interpretacji co do utworzenia SMPD w Polsce i związaną z tym rejestrację B. dla celów VAT - są opodatkowane VAT na analogicznych zasadach.

Jak wskazano powyżej, Oddział zostanie utworzony w oparciu o przepisy UoZUPZ. Zgodnie z tą ustawą, przedsiębiorca zagraniczny może prowadzić działalność gospodarczą na terytorium Polski za pośrednictwem jednej z przewidzianych w tej ustawie form. W oparciu o przepisy UoZUPZ, B. podjęła decyzję o utworzeniu oddziału na terytorium Polski , który zgodnie z Uchwałą uprawniony będzie do prowadzenia działalności w pełnym zakresie obecnej działalności B..

W konsekwencji, po utworzeniu Oddziału nadal będzie funkcjonował dotychczasowy model współpracy pomiędzy Wnioskodawcami (sprzed utworzenia Oddziału). Model ten będzie w szczególności obejmował dostawy Produktów oraz świadczenie usług logistyczno -magazynowych przez A. na rzecz B., które - w przypadku, gdyby nie utworzono GV - byłyby opodatkowane VAT w Polsce wg odpowiedniej stawki VAT (z uwagi na potwierdzone Interpretacją posiadanie przez B. SMPD na terytorium kraju i związany z tym wymóg zarejestrowania dla celów VAT w Polsce). Po utworzeniu Oddziału, Oddział w oczywisty sposób stanowić będzie element tego SMPD, będzie się posługiwał (przed utworzeniem GV) numerem VAT nadanym uprzednio B. i dokonywał rozliczeń VAT pod tym numerem. Jak wskazano bowiem w Objaśnieniach, w ujęciu kapitałowym/organizacyjnym spółka (zakład główny) oraz utworzony przez nią oddział stanowią jedno funkcjonalne przedsiębiorstwo (s. 35 Objaśnień).

Mając na uwadze powyższe, nie ulega wątpliwości, że po utworzeniu Oddziału oraz grupy VAT, składającej się z B. (Oddziału) oraz A., dostawy towarów pomiędzy A. a B. (sprzedaż towarów do Magazynu), jak i świadczenie usług logistyczno-magazynowych pomiędzy tymi podmiotami, powinny zostać uznane za czynności dokonywane pomiędzy członkami grupy VAT (w okresie jej istnienia). W rezultacie czynności te nie będą podlegały opodatkowaniu VAT, stosownie do art. 8c ust. 1 Ustawy o VAT.

Uzasadnienie stanowiska Zainteresowanych do pytania nr 3

W przypadku utworzenia grupy VAT przez B. (Oddział) oraz A., Zainteresowani chcieliby również potwierdzić, czy sprzedaż dokonywana przez B. na rzecz E. (sprzedaż krajowa), jak również sprzedaż na rzecz klientów (dystrybutorów) w innych krajach (wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów, bądź eksport towarów) będą traktowane dla celów VAT, jako czynności dokonywane przez grupę VAT.

W tym kontekście należy przypomnieć, że stosownie do art. 8c ust. 2 Ustawy, dostawę towarów i świadczenie usług dokonane przez członka grupy VAT na rzecz podmiotu spoza tej grupy VAT uważa się za dokonane przez tę grupę VAT.

Jak wskazano w uzasadnieniu stanowiska Zainteresowanych do pytania nr 2, na obecnym etapie współpracy B. - jako podmiot, który zgodnie z Interpretacją, posiada na terytorium Polski SMPD - pozostaje zarejestrowany dla celów VAT w Polsce, rozliczając w składanych deklaracjach VAT (plikach JPK) podatek z tytułu dostaw towarów dokonywanych na rzecz spółek dystrybucyjnych (…) w innych państwach, na rzecz E., czy też z tytułu dokonywanych przemieszczeń towarów własnych do innych państw członkowskich UE. Po utworzeniu Oddziału dotychczasowy model współpracy pomiędzy Wnioskodawcami i spółkami z grupy B. nadal będzie funkcjonował, zaś sam Oddział uzupełni strukturę utworzoną przez B. w Polsce. Oddział stanowić będzie element SMPD B. na terytorium kraju i, jak zaznaczono powyżej, będzie się legitymował numerem VAT oraz numerem VAT-UE nadanym uprzednio B. - będzie dokonywał rozliczeń VAT pod tym numerem (przed utworzeniem GV).

W związku z utworzeniem GV i z chwilą uzyskania przez nią statusu podatnika, grupa VAT wejdzie w prawa i obowiązki poszczególnych członków grupy VAT - tu B. (Oddziału). W kontekście dokonywanej sprzedaży - utworzona grupa VAT zobowiązana będzie do zapewnienia prawidłowego rozliczenia VAT i zapłaty tego podatku z tytułu sprzedaży dokonanej przez członka grupy VAT.

W rezultacie, biorąc pod uwagę wskazane uregulowania oraz status prawno-podatkowy Oddziału, należy uznać, że po jego utworzeniu i uzyskaniu statusu podatnika VAT przez GV, składającą się z B. (Oddział) i A., sprzedaż krajowa dokonywana przez B. na rzecz E., jak również sprzedaż na rzecz klientów (dystrybutorów) w innych krajach (wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów, bądź eksport towarów), będzie realizowana przez grupę VAT (dla celów rozliczeń VAT).

W okresie istnienia GV powinna być ona zatem traktowana jako dokonana przez grupę VAT, która powinna rozliczać podatek należny z tego tytułu w składanych przez GV deklaracjach VAT (plikach JPK).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiliście Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą:

opodatkowaniu tym podatkiem podlegają:

1.odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.eksport towarów;

3.import towarów na terytorium kraju;

4.wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Z powołanego przepisu wynika tzw. zasada terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają wymienione czynności, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia jest terytorium kraju, przez które - w myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 1 ustawy,

rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem art. 2a.

Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy,

przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy,

przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Na podstawie art. 2 pkt 47 ustawy,

przez grupę VAT rozumie się przez to grupę podmiotów powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, zarejestrowaną jako podatnik podatku.

Stosownie do art. 2 pkt 48 ustawy,

przez przedstawiciela grupy VAT rozumie się przez to podmiot reprezentujący grupę VAT w zakresie obowiązków tej grupy.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy,

podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ustawy,

działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Analizując powyższe przepisy stwierdzić należy, że dostawa towarów lub świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywane są przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy towarów lub świadczenia usług mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Jednocześnie zgodnie z art. 15a ust. 1 ustawy,

podatnikiem, o którym mowa w art. 15, może być również grupa podmiotów powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, które zawrą umowę o utworzeniu grupy VAT.

Stosownie do art. 15a ust. 2 ustawy,

grupę VAT mogą utworzyć podatnicy:

1)posiadający siedzibę na terytorium kraju lub

2)nieposiadający siedziby na terytorium kraju, w zakresie, w jakim prowadzą działalność gospodarczą na terytorium kraju za pośrednictwem oddziału położonego na terytorium kraju.

Proponowana zmiana przewiduje możliwość uzyskania statusu podatnika podatku od towarów i usług przez grupę podatników ściśle powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie. Regulacja ta implementuje do krajowego porządku prawnego art. 11 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L z 2006 r. nr 347/1 ze zm.), zgodnie z którym,

po konsultacji z komitetem doradczym ds. podatku od wartości dodanej (zwanym dalej "Komitetem ds. VAT"), każde państwo członkowskie może uznać za jednego podatnika osoby mające siedzibę na terytorium tego samego państwa członkowskiego, które będąc niezależnymi pod względem prawnym, są ściśle powiązane pod względem finansowym, ekonomicznym i organizacyjnym.

Głównym skutkiem wprowadzenia systemu grupowego rozliczania VAT, przewidzianego w Dyrektywie 2006/112/WE jest umożliwienie traktowania podmiotów, którzy są ściśle powiązani pod względem finansowym, ekonomicznym i organizacyjnym, nie jako odrębnych podatników VAT, lecz jako jednego podatnika. Innymi słowy, pewna liczba ściśle powiązanych ze sobą podatników ulega połączeniu w jednego nowego podatnika do celów VAT.

Jak wynika z art. 15a ust. 1 ustawy, w celu założenia przez dwa lub więcej podmiotów grupy VAT, konieczne jest, aby podmioty te były powiązane finansowo, ekonomicznie, organizacyjnie oraz, aby zawarły umowę o utworzeniu grupy VAT. Warunki utworzenia grupy VAT zostały szczegółowo wymienione w art. 15a ust. 3-5 ustawy. W przepisach tych wskazano jak należy interpretować wymagane powiązania finansowe, ekonomiczne i organizacyjne.

W myśl art. 15a ust. 3 ustawy,

podatników uważa się za powiązanych finansowo, jeżeli jeden z podatników będących członkiem grupy VAT posiada bezpośrednio ponad 50% udziałów (akcji) w kapitale zakładowym lub ponad 50% praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub ponad 50% prawa do udziału w zysku, każdego z pozostałych podatników będących członkami tej grupy.

Zgodnie z art. 15a ust. 4 ustawy,

podatników uważa się za powiązanych ekonomicznie, jeżeli:

1)przedmiot głównej działalności członków grupy VAT ma taki sam charakter lub

2)rodzaje działalności prowadzonej przez członków grupy VAT uzupełniają się i są współzależne, lub

3)członek grupy VAT prowadzi działalność, z której w całości lub w dużej mierze korzystają inni członkowie grupy VAT.

Natomiast stosownie do art. 15a ust. 5 ustawy,

podatników uważa się za powiązanych organizacyjnie, jeżeli:

1)prawnie lub faktycznie, bezpośrednio lub pośrednio, znajdują się pod wspólnym kierownictwem, lub

2)organizują swoje działania całkowicie lub częściowo w porozumieniu.

W myśl art. 15a ust. 6 ustawy,

warunek istnienia powiązań finansowych, ekonomicznych i organizacyjnych pomiędzy członkami grupy VAT musi być spełniony nieprzerwanie przez okres, w jakim ta grupa posiada status podatnika.

Podczas całego okresu istnienia grupy VAT zachodzić muszą wszystkie trzy typy powiązań.

Jako kolejne warunki funkcjonowania grupy VAT wskazuje się m.in. następujące założenia określone w art. 15a ust. 7, ust. 8 oraz ust. 9 ustawy,

podmiot może być członkiem tylko jednej grupy VAT.

Grupa VAT nie może być członkiem innej grupy VAT.

Grupa VAT nie może być rozszerzona o innych członków, ani pomniejszona o któregokolwiek z członków wchodzących w jej skład.

Dodatkowo, zgodnie z art. 15a ust. 10 ustawy,

umowa o utworzeniu grupy VAT jest sporządzana na piśmie i zawiera co najmniej:

1)nazwę grupy VAT z dodatkowym oznaczeniem „grupa VAT” lub „GV”;

2)dane identyfikacyjne podatników tworzących grupę VAT, w tym dane dotyczące oddziału w przypadku podatnika nieposiadającego siedziby na terytorium kraju, oraz wysokość kapitału zakładowego każdego z tych podatników;

3)wskazanie przedstawiciela grupy VAT, wyznaczonego spośród jej członków;

4)dane identyfikacyjne udziałowców (akcjonariuszy) i wysokość ich udziału w kapitale zakładowym podatników tworzących grupę VAT, posiadających ponad 50% udziałów (akcji) w kapitale zakładowym tych podatników;

5)wskazanie okresu, na jaki grupa VAT została utworzona, nie krótszego niż 3 lata.

W myśl art. 15a ust. 12a ustawy,

grupa VAT traci status podatnika w przypadku, gdy przestanie spełniać warunki, od których uzależnione jest jej funkcjonowanie lub upłynie termin na jaki została utworzona.

Natomiast przepisy dotyczące zasad opodatkowania w grupie VAT zostały zawarte w Rozdziale 2B. „Opodatkowanie w grupie VAT”.

Na podstawie art. 8c ustawy,

1.dostawa towarów i świadczenie usług dokonane przez członka grupy VAT na rzecz innego członka tej samej grupy VAT nie podlegają opodatkowaniu.

2.Dostawę towarów i świadczenie usług dokonane przez członka grupy VAT na rzecz podmiotu spoza tej grupy VAT uważa się za dokonane przez tę grupę VAT.

3.Dostawę towarów i świadczenie usług dokonane na rzecz członka grupy VAT przez podmiot spoza tej grupy VAT uważa się za dokonane na rzecz tej grupy VAT.

4.Dostawę towarów i świadczenie usług dokonane przez oddział będący członkiem grupy VAT na rzecz:

1)podatnika nieposiadającego siedziby na terytorium kraju, który utworzył ten oddział,

2)innego oddziału podatnika, o którym mowa w pkt 1, położonego poza terytorium kraju

– uważa się za dokonane przez grupę VAT na rzecz podmiotu, który do niej nie należy.

5.Dostawę towarów i świadczenie usług dokonane na rzecz oddziału będącego członkiem grupy VAT przez:

1)podatnika nieposiadającego siedziby na terytorium kraju, który utworzył ten oddział,

2)inny oddział podatnika, o którym mowa w pkt 1, położony poza terytorium kraju

– uważa się za dokonane na rzecz grupy VAT przez podmiot spoza tej grupy.

6.Dostawę towarów i świadczenie usług dokonane na rzecz oddziału będącego członkiem grupy VAT utworzonej w państwie członkowskim innym niż Rzeczpospolita Polska, przez podatnika posiadającego siedzibę na terytorium kraju, który utworzył ten oddział, uważa się za dokonane na rzecz tej grupy VAT.

7.Dostawę towarów i świadczenie usług dokonane przez oddział będący członkiem grupy VAT utworzonej w państwie członkowskim innym niż Rzeczpospolita Polska, na rzecz podatnika posiadającego siedzibę na terytorium kraju, który utworzył ten oddział, uważa się za dokonane przez tę grupę VAT.

Z opisu sprawy wynika, że B. Limited spółka z siedzibą w (...), Wielka Brytania („B.”), jest podmiotem utworzonym i działającym zgodnie z prawem Wielkiej Brytanii. B. należy do międzynarodowej grupy przedsiębiorstw („Grupa” lub „Grupa B.”), których ostateczną spółką matką jest C., Inc., podmiot z siedzibą w USA. Grupa B., z dniem 3 stycznia 2020 roku, w wyniku połączenia, stała się częścią grupy D., w skład której wchodzą cztery marki (…), tj. (…). Głównym przedmiotem działalności Grupy B. jest produkcja i dystrybucja wyrobów (...) oraz innych produktów („Produkty”). Dystrybucja Produktów prowadzona jest przez Grupę w ramach tzw. sprzedaży bezpośredniej, czyli modelu sprzedaży, w którym towary produkowane i dystrybuowane przez Grupę, oferowane są konsumentom bezpośrednio przez współpracującą z Grupą sieć tzw. konsultantów / konsultantek. W ramach działalności dystrybucyjnej Grupy w Polsce działają następujące podmioty: a. A. sp. z o.o. („A.”) - podmiot posiadający siedzibę na terytorium Polski, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny w Polsce. A. zajmuje się produkcją i dystrybucją Produktów. Produkty są wytwarzane w fabryce A. zlokalizowanej w Polsce, bądź - w mniejszym zakresie - nabywane od innych podmiotów krajowych i zagranicznych, niepowiązanych z A. w rozumieniu art. 11 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm.) oraz art. 32 Ustawy o VAT. Produkty, po ich wyprodukowaniu lub zakupie, są sprzedawane do B.. A. świadczy również usługi logistyczno-magazynowe na rzecz B..

b. B. - w Polsce nabywa Produkty od A. i sprzedaje je do spółek dystrybucyjnych z Grupy, w tym m.in. do E. sp. z o.o. oraz spółek dystrybucyjnych (…) z innych krajów (np. Czechy, Niemcy), w oparciu o stosowne umowy dystrybucyjne. B. nie posiada siedziby działalności gospodarczej na terytorium Polski, ale w związku z jego rolą w modelu działalności Grupy jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT m.in. w Polsce. B. jest członkiem (i przedstawicielem) grupy VAT w Wielkiej Brytanii. W tym kontekście należy wskazać, że brytyjska grupa VAT działa jak jeden podatnik w świetle brytyjskich regulacji, dotyczących tworzenia oraz funkcjonowania grup VAT. W rezultacie grupa ta rozlicza się i składa deklaracje podatkowe, posługując się nadanym numerem identyfikacji podatkowej, jako jeden podatnik. Członkowie brytyjskiej grupy VAT (tu B.) nie są odrębnymi podatnikami tego podatku i nie rozliczają czynności opodatkowanych jako odrębni podatnicy - transakcje te są rozliczane przez grupę VAT. Ponadto należy wskazać, że brytyjskie przepisy dopuszczają, by zagraniczny oddział członka brytyjskiej grupy VAT uczestniczył w grupie VAT utworzonej w innym państwie. W takiej sytuacji oddział podmiotu brytyjskiego uznawany jest za odrębnego podatnika, jako członek grupy VAT wyłącznie w tym innym państwie.

c. E. sp. z o.o. („E.”) - podmiot posiadający siedzibę na terytorium Polski, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny w Polsce, który pełni funkcję tzw. spółki dystrybucyjnej w Grupie. E. jest odpowiedzialny za sprzedaż Produktów do Konsultantek oraz relacje z Konsultantkami.

d. F. sp. z o.o. („F.”) - podmiot posiadający siedzibę na terytorium Polski, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny w Polsce. F. zajmuje się profesjonalnym wsparciem w przygotowaniu Produktów do wysyłki - w szczególności, ich kompletowaniem i pakowaniem do paczek, zgodnie z zamówieniami składanymi do spółek dystrybucyjnych (w tym E.) przez Konsultantki, jak również organizacją transportu paczek do Konsultantek.

B., w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą w Polsce, zamierza zarejestrować (utworzyć) na terytorium Polski swój oddział, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym celu B. podjął uchwałę zgodnie z którą: w Polsce zostanie utworzony oddział B., działający pod firmą B. Limited spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Oddział w Polsce („Oddział”). Oddział obejmuje swoim zakresem działalności pełen zakres działalności B., a jego ustanowienie - jak wskazano w Uchwale - będzie miało miejsce, w ocenie osób zarządzających B., z korzyścią ekonomiczną dla B., jak również będzie najpewniej promować sukces B. Limited z korzyścią dla wszystkich jej udziałowców. Siedziba Oddziału będzie się mieściła w G. pod adresem(…) (tj. w praktyce pod tym samym adresem, co siedziba A. i F.). W uchwale wyznaczono także osobę, która będzie reprezentowała B. w Oddziale. B. planuje powołać na tę funkcję rezydenta Wielkiej Brytanii, który na co dzień będzie przebywał poza Polską. Osoba reprezentująca oddział będzie podejmować minimum decyzji właściwych dla Oddziału, czyli tylko te, które są wymagane przepisami polskiego prawa odnośnie do oddziału. Umowy, które dotychczas obowiązywały nie ulegną zmianie w związku z utworzeniem Oddziału. B. nadal będzie korzystać z zaplecza technicznego i personalnego spółek A. i F. (na podstawie umów o świadczenie usług), w tym powierzchni magazynowej w oparciu o umowę świadczenia usług logistyczno- magazynowych. G.(…) jest miejscem prowadzenia działalności B. w Polsce - warunki prowadzenia tej działalności po zarejestrowaniu Oddziału B. będą takie same. B. nie będzie zawierał umów najmu magazynu (Oddział nie będzie najemcą ww. powierzchni), itp. Ewentualnie (jeśli taki będzie wymóg polskich przepisów dot. działalności / rejestracji oddziałów) B. (Oddział) zawrze umowę najmu jednego pomieszczenia biurowego. Co do zasady w Oddziale B. nie planuje zatrudniać żadnych pracowników, ewentualnie, jeśli zajdzie taka konieczność z punktu widzenia spraw celnych, B. może zatrudnić lub oddelegować kogoś do tych zadań. Niezależnie od faktu utworzenia Oddziału, sposób prowadzenia działalności gospodarczej przez Grupę w Polsce, i jej zakres, nie zmienią się. Nie ulegną również istotnej zmianie opisane powyżej umowy łączące spółki z Grupy.

Oddział oraz A. zawrą umowę o utworzeniu grupy VAT, która będzie zawierała co najmniej elementy wskazane w art. 15a ust. 10 Ustawy o VAT i zamierzają być członkami tylko jednej grupy VAT, zgodnie z art. 15a ust. 7 Ustawy o VAT (Wnioskodawcy nie będą członkami innych GV utworzonych w oparciu o przepisy Ustawy o VAT). Spółki planują, że przedstawicielem grupy VAT będzie A.. Model działalności Grupy i struktura właścicielska (udziałowcy) poszczególnych spółek na moment utworzenia grupy VAT będą się przedstawiały w sposób opisany powyżej.

Spółka wskazuje, że w dniu 30 listopada 2017 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał wobec B. interpretację indywidualną o sygn. 0114-KDIP1-2.4012.561.2017.1.RD w której potwierdził, że w opisanym powyżej modelu działalności Grupy w Polsce, B. posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju. W interpretacji tej potwierdzono, że w związku z posiadaniem przez B. SMPD na terytorium Polski kompleksowe usługi magazynowo-logistyczne, świadczone na rzecz B. jako świadczone na rzecz SMPD B. na terytorium kraju, należy uznać za świadczone i opodatkowane w Polsce z zastosowaniem stawki VAT 23%.

Wątpliwości Wnioskodawców w analizowanej sprawie dotyczą m.in. czy Oddział B. oraz A. spełnią przesłanki do utworzenia grupy VAT, o której mowa w art. 15a ust. 1 ustawy i w konsekwencji grupa VAT wstąpi w prawa i obowiązki w zakresie VAT A. oraz B..

Odnosząc się do powyższych wątpliwości należy zauważyć, że jak wynika z powołanego wyżej art. 15a ust. 2 ustawy, w skład grupy VAT mogą wchodzić wyłącznie podatnicy, którzy:

posiadają siedzibę na terytorium kraju, czyli w Polsce lub

nie posiadają siedziby na terytorium kraju, w zakresie, w jakim prowadzą działalność gospodarczą na terytorium kraju za pośrednictwem oddziału położonego na terytorium kraju – członkiem grupy VAT może być taki oddział.

B. z siedzibą w Wielkiej Brytanii zarejestrowany jako czynny podatnik VAT w Polsce zamierza utworzyć na terytorium Polski oddział. W tym kontekście kwestiedotyczące funkcjonowania oddziału podmiotu zagranicznego działającego w Polsce regulują przepisy ustawy z 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2022 r. poz. 470), zwanej dalej ustawą o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych.

Stosownie do art. 14 ust. 1 ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych:

dla wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przedsiębiorcy zagraniczni z państw członkowskich mogą tworzyć oddziały z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Pojęcie „oddział” zdefiniowane zostało w art. 3 pkt 4 ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych, jako

wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywana przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności.

Na podstawie art. 15 ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych:

przedsiębiorca zagraniczny w ramach oddziału może wykonywać działalność gospodarczą wyłącznie w zakresie, w jakim prowadzi tę działalność za granicą.

W myśl art. 19 pkt 1 ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych:

przedsiębiorca zagraniczny, który utworzył oddział, jest obowiązany używać do oznaczenia oddziału oryginalnej nazwy przedsiębiorcy zagranicznego wraz z przetłumaczoną na język polski nazwą formy prawnej przedsiębiorcy oraz dodaniem wyrazów „oddział w Polsce”.

Oddział posiada więc jedynie samodzielność organizacyjną (jest wydzielony ze struktur firmy macierzystej), natomiast nie dysponuje możliwością prowadzenia działalności gospodarczej we własnym imieniu i na własny rachunek, a prowadzona działalność stanowi jedynie część działalności gospodarczej przedsiębiorcy zagranicznego.

W świetle powołanych regulacji prawnych, podmiot zagraniczny prowadzący działalność na terytorium Polski w formie oddziału, zarejestrowany dla potrzeb podatku od towarów i usług, traktowany jest jako jeden podmiot – przedsiębiorca zagraniczny. Rejestracja tego oddziału jest jednoznaczna z rejestracją przedsiębiorcy zagranicznego. Oddział posiada więc jedynie samodzielność organizacyjną (jest wydzielony ze struktur firmy macierzystej), natomiast nie posiada możliwości prowadzenia działalności gospodarczej we własnym imieniu i na własny rachunek, zaś prowadzona działalność stanowi jedynie część działalności gospodarczej przedsiębiorcy zagranicznego. Zatem podmiotem prowadzącym działalność w Polsce pozostaje, pomimo utworzenia i funkcjonowania oddziału w Polsce, przedsiębiorca zagraniczny. W kontekście posiadanej podmiotowości prawnej należy stwierdzić, że oddział nie jest odrębnym podmiotem w stosunku do jednostki macierzystej, lecz jest jej częścią.

Zatem oddział nie stanowi odrębnego podatnika podatku od towarów i usług. Przedsiębiorstwo zagraniczne rejestrując swój oddział w Polsce nie dokonuje rejestracji odrębnego podatnika, lecz rejestracji własnego przedsiębiorstwa. Mimo, że na terytorium kraju funkcjonuje oddział przedsiębiorcy zagranicznego, to podatnikiem podatku od towarów i usług pozostaje przedsiębiorca zagraniczny prowadzący działalność za pośrednictwem utworzonego w tym celu oddziału. Zatem czynności wykonywane pomiędzy oddziałem a macierzystym podmiotem zagranicznym mają charakter tzw. czynności wewnątrzzakładowych (realizowanych na rzecz jednostki macierzystej).

Pogląd ten jest zgodny z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W wyroku z 23 marca 2006 r. w sprawie FCE Bank, sygn. C-210/04, Trybunał stwierdził, że stały zakład mający siedzibę w innym państwie członkowskim, niebędący pod względem prawnym podmiotem odrębnym od spółki (będącej nierezydentem), do której należy (…) pozbawiony jest niezależności i stanowi jedynie część składową spółki. Tak więc spółkę oraz jej oddział należy uznać za jednego i tego samego podatnika w rozumieniu art. 4 ust. 1 Szóstej Dyrektywy.

Tym samym, czynności wykonywane pomiędzy oddziałem a macierzystym podmiotem zagranicznym bądź innym oddziałem mają charakter tzw. czynności wewnątrzzakładowych, co skutkuje uznaniem tych czynności za niepodlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W świetle art. 8 ustawy, czynności wykonywanych w ramach jednego podmiotu gospodarczego będącego osobą prawną, nie można uznać za świadczenie usług, gdyż nie jest możliwe świadczenie usług „samemu sobie”.

Tezy powyższego wyroku zostały doprecyzowane przez TSUE w wyroku w sprawie C-7/13 Skandia America Corp. wydanym w dniu 17 września 2014 r. Wyrok ten wskazał, że od zasady ogólnej przedstawionej w przytoczonym powyżej wyroku C-210/04, zgodnie z którą świadczenia między centralą podatnika i jego oddziałami pozostają poza zakresem VAT, istnieje wyjątek. Wyjątek ten dotyczy specyficznej sytuacji, gdy oddział jest członkiem tzw. grupy VAT. Wówczas rozliczenia pomiędzy centralą podatnika z państwa trzeciego i jego oddziałem powinny być objęte opodatkowaniem VAT.

Warto w tym miejscu wskazać również na orzeczenie TSUE z 11 marca 2021 r. C-812/19 Danske Bank dotyczący sposobu klasyfikacji w ramach UE świadczeń pomiędzy centralą firmy należącą do grupy VAT oraz jej oddziałem. Trybunał uznał, iż obie jednostki organizacyjne to odrębni podatnicy dla potrzeb rozliczeń z tytułu VAT. Tym samym, TSUE podtrzymał tok rozumowania wyrażony w sprawie C-7/13 Skandia America (który dotyczył relacji z podmiotem spoza UE). TSUE m.in. wskazał, że artykuł 9 ust. 1 i art. 11 dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej należy interpretować w ten sposób, że do celów podatku od wartości dodanej (VAT) zakład główny spółki znajdujący się w danym państwie członkowskim, który należy do utworzonej na podstawie owego art. 11 grupy VAT, oraz oddział tej spółki, który ma siedzibę w innym państwie członkowskim, należy uznać za odrębnych podatników, gdy ów zakład główny świadczy na rzecz wspomnianego oddziału usługi, których koszty przypisuje temu oddziałowi.

W analizowanej sprawie, B. w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą w Polsce zamierza utworzyć na terytorium Polski swój oddział. Jak już wskazywaliśmy oddział nie stanowi odrębnego podatnika podatku od towarów i usług. Przedsiębiorca zagraniczny (B. Limited) rejestrując swój oddział w Polsce nie dokonuje rejestracji odrębnego podatnika, lecz rejestracji własnego przedsiębiorstwa. Niezależnie od faktu utworzenia Oddziału sposób prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce przez Grupę i jej zakres nie zmienią się. B. (Oddział) oraz A. (A. sp. z o.o.) rozważają utworzenie grupy VAT w rozumieniu art. 15a ustawy. Przedstawicielem grupy VAT będzie A.. Państwo wskazaliście również, że B. jest członkiem (i przedstawicielem) grupy VAT w Wielkiej Brytanii.

W tym miejscu należy wskazać na Komunikat Komisji do Rady i Parlamentu Europejskiego w sprawie możliwości grupowego rozliczania VAT przewidzianej w art. 11 dyrektywy Rady 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. W ww. Komunikacie Komisja wskazała, że: „pojęcie »mający siedzibę na terytorium tego samego państwa członkowskiego« obejmuje przedsiębiorstwa, których miejsce prowadzenia działalności gospodarczej znajduje się na terytorium państwa członkowskiego stosującego system grupowego rozliczania VAT, ale nie obejmuje stałych siedzib, które położone są za granicą. Należy jednak uwzględnić stałe siedziby przedsiębiorstw zagranicznych, które znajdują się na terytorium państwa członkowskiego stosującego system grupowego rozliczania VAT. Tak więc do grupy VAT wstąpić mogą tylko przedsiębiorstwa, których miejsce prowadzenia działalności gospodarczej lub stałe siedziby tych przedsiębiorstw lub przedsiębiorstw zagranicznych znajdują się fizycznie na terytorium państwa członkowskiego, które wprowadziło system grupowego rozliczana VAT”.

Ponadto, zgodnie z ze stanowiskiem Komisji: „Głównym uzasadnieniem wykluczenia położonych za granicą stałych siedzib przedsiębiorstw, których miejsce prowadzenia działalności gospodarczej znajduje się w państwie członkowskim stosującym system grupowego rozliczania VAT, jest fakt, że nie mają one fizycznej siedziby na terytorium tego państwa członkowskiego. Ponieważ system grupowego rozliczania VAT jest fakultatywny, fakt wprowadzenia go przez jedno państwo nie powinien mieć skutków sięgających poza fizyczne terytorium państwa członkowskiego, które wprowadziło system grupowego rozliczania VAT. W przeciwnym wypadku naruszona może zostać suwerenność podatkowa innego państwa członkowskiego. Ponadto jeżeli dwa państwa członkowskie zdecydowałyby się na wprowadzenie systemów grupowego rozliczania VAT, istnieje możliwość, że stała siedziba położona za granicą weszłaby w skład grup VAT w obu państwach członkowskich. Oprócz tego, że taki rezultat byłby niezgodny z podstawowymi zasadami wspólnego systemu VAT, włączenie go do procedur administracyjnych na szczeblu krajowym byłoby niemożliwe”.

W związku z powyższym, nie ma przeciwskazań do utworzenia grupy VAT w Polsce, tj. zostania członkiem grupy VAT przez Oddział B. Limited z siedzibą w Notrhampton (Wielka Brytania), w przypadku gdy B. Limited jest członkiem i przedstawicielem grupy VAT w Wielkiej Brytanii. B. (Oddział) który będzie wchodził w skład grupy VAT wraz z A. obejmuje swoim zakresem pełen zakres działalności B.. Zarówno A. jak i B. (Oddział) zarejestrowani podatnicy VAT czynni prowadzący działalność gospodarczą, wypełniają przesłanki wynikające z art. 15a ust. 2 ustawy.

Jak już zostało wspomniane, grupę VAT będą mogły utworzyć podmioty spełniające jednocześnie warunki wszystkich trzech powiązań (finansowych, ekonomicznych i organizacyjnych) pomiędzy sobą, które zostały wymienione w art. 15a ust. 3, ust. 4 i ust. 5 ustawy. Powiązania finansowe, ekonomiczne i organizacyjne muszą istnieć w trakcie zawiązywania grupy VAT oraz trwać nieprzerwanie przez okres na jaki grupa VAT została powołana.

Powiązania finansowe (określone jako spełnienie jednego z warunków wskazanych w art. 15a ust. 3 ustawy o VAT) występują wtedy, jeśli jeden z podatników będących członkiem grupy VAT posiada bezpośrednio ponad 50% udziałów (akcji) w kapitale zakładowym lub ponad 50% praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub ponad 50% prawa do udziału w zysku, każdego z pozostałych podatników będących członkami tej grupy.

Następnym zagadnieniem warunkującym możliwość powstania grupy VAT jest istnienie powiązań o charakterze ekonomicznym (art. 15a ust. 4 ustawy o VAT). Należy rozumieć przez to nie tylko taki sam charakter głównej działalności członków grupy, ale także uzupełnianie się i współzależność prowadzonej działalności, czy też prowadzenie działalności w całości lub w dużej mierze wykorzystywanej przez członków grupy.

Ostatnim elementem powiązań pozostają powiązania o charakterze organizacyjnym (art. 15a ust. 5 ustawy o VAT). Podatników uważa się za powiązanych organizacyjnie, jeżeli prawnie lub faktycznie, bezpośrednio lub pośrednio, znajdują się pod wspólnym kierownictwem lub organizują swoje działania całkowicie lub częściowo w porozumieniu.

Jak zostało wskazane w opisie sprawy, A. (A. Sp. z o.o.) B. (B. Limited), który zamierza utworzyć w Polsce Oddział, a także E. (E. Sp. z o.o.) i F. (F. sp. z o.o.) są podmiotami tworzącymi Grupę w Polsce w zakresie produkcji i dystrybucji Produktów w Polsce. Działają one w porozumieniu na podstawie wspólnych ustaleń w ramach skoordynowanego modelu działalności. Co istotne B. posiada 100% udziałów w kapitale zakładowym A. oraz E.. B. pełni istotne funkcje gospodarcze w Grupie. Na B. ciąży znaczna cześć ryzyk gospodarczych związanych z funkcjonowaniem modelu biznesowego, w tym ryzyko magazynowe, ryzyko kursowe, ryzyko płatności licencji za używanie znaku towarowego B. Przedmiotowa alokacja ryzyk, funkcji oraz aktywów znajduje odzwierciedlenie w poziomie ponoszonych kosztów i korzyści finansowych uzyskiwanych przez B., jak również przez inne podmioty zaangażowane w dystrybucję Produktów w ramach modelu biznesowego opartego o ścisłą współpracę spółek z Grupy B. W ramach modelu biznesowego działalność A. polega na wytwarzaniu Produktów oraz obsłudze magazynu, w którym składowane są towary będące własnością B., F. zajmuje się pakowaniem Produktów do paczek i ich wysyłką do podmiotów dystrybucyjnych (…) na terytorium Niemiec, Czech, Ukrainy, Litwy, Łotwy, Finlandii i Estonii oraz do Konsultantek w Polsce (zgodnie z zamówieniami złożonymi do E.), a E. odpowiada za sprzedaż Produktów Konsultantkom i relacje z nimi. B. pełni centralną funkcję w tym modelu, gdyż podejmuje kluczowe decyzje gospodarcze. W szczególności można wyróżnić następujące transakcje wykonywane przez A. i B.: A. sprzedaje towary do B.. Sprzedaż ta jest opodatkowana VAT w Polsce (towary po sprzedaży trafiają do Magazynu B.). B. sprzedaje powyższe towary w kraju (do E. - sprzedaż krajowa), dokonuje przemieszczenia towarów do magazynów B. na terytorium innych krajów Unii Europejskiej (wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów), bądź dokonuje eksportu towarów. A. świadczy na rzecz B. usługi logistyczno-magazynowe (A. na mocy umowy magazynowo - logistycznej obsługuje towary składowane w Magazynie, w tym udostępnia powierzchnię magazynową do ich składowania). Kompleksowe usługi związane z udostępnianiem oraz obsługą logistyczną na rzecz B. przez A. i F. są świadczone na podstawie stosownych umów dotyczących świadczenia usług magazynowo – logistycznych związanych z obsługą wysyłki, obsługą pakowania Produktów. B. nie dysponuje na terytorium Polski własnym personelem tj. nie zatrudnia w Polsce żadnych pracowników oraz nie przysługują mu żadne prawa właścicielskie do wykorzystywanych powierzchni magazynowych. Wszelkie czynności na rzecz B. są podejmowane przez personel należący do A. i F. lub innych podmiotów współpracujących z A., F. lub B.. Dodatkowo, A. prowadzi w Polsce publiczny skład celny do którego B. wprowadza towary sprowadzane z państw trzecich. Podstawą formalno-prawną umożliwiającą B. składowanie towarów stanowiących własność B. i korzystanie z procedur celnych jest umowa o składowanie towarów w składzie celnym publicznym, zawarta na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego, pomiędzy A. i B.. Należy zatem zauważyć, że czynności realizowane przez A., F. oraz E. mają fundamentalne znaczenie dla działalności prowadzonej przez B., jak sami Państwo podkreślacie, gdyż umożliwiają funkcjonowanie całego modelu biznesowego Grupy. Oddział B. który zostanie utworzony w Polsce będzie działał pod firmą B. Limited spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Oddział w Polsce. W uchwale na podstawie której ma być utworzony Oddział wyznaczono osobę, która będzie reprezentowała B. w Oddziale. B. planuje powołać na tę funkcję rezydenta Wielkiej Brytanii, który na co dzień będzie przebywał poza Polską. Osoba reprezentująca oddział będzie podejmować minimum decyzji właściwych dla Oddziału, czyli tylko te, które są wymagane przepisami polskiego prawa odnośnie do oddziału. Umowy, które dotychczas obowiązywały nie ulegną zmianie w związku z utworzeniem Oddziału. B. nadal będzie korzystać z zaplecza technicznego i personalnego spółek A. i F. (na podstawie umów o świadczenie usług), w tym powierzchni magazynowej w oparciu o umowę świadczenia usług logistyczno - magazynowych. Siedzibą Oddziału będzie G.(…) G. (…) jest miejscem prowadzenia działalności B. w Polsce - warunki prowadzenia tej działalności po zarejestrowaniu Oddziału B. będą takie same. B. nie będzie zawierał umów najmu magazynu (Oddział nie będzie najemcą ww. powierzchni). Co do zasady w Oddziale B. nie planuje zatrudniać żadnych pracowników, ewentualnie, jeśli zajdzie taka konieczność z punktu widzenia spraw celnych, B. może zatrudnić lub oddelegować kogoś do tych zadań. Niezależnie od faktu utworzenia Oddziału, sposób prowadzenia działalności gospodarczej przez Grupę w Polsce, i jej zakres, nie zmienią się. Nie ulegną również istotnej zmianie opisane umowy łączące spółki z Grupy. Po utworzeniu Oddziału dotychczasowy model działalności będzie nadal funkcjonował w oparciu i w ramach uprzednio zawartych umów. Jedyną zmianą w tym zakresie będzie utworzenie (zarejestrowanie) Oddziału, który w zakresie rejestracji dla celów VAT będzie korzystał z numeru VAT nadanego uprzednio (przed utworzeniem Oddziału) B. (z perspektywy prawnej / VAT oddział spółki zagranicznej nie stanowi odrębnego podmiotu od spółki zagranicznej, która go utworzyła). Po utworzeniu Oddziału A. jako podatnik VAT z siedzibą w Polsce, którego jedynym udziałowcem jest B. - nadal będzie pełnił funkcję spółki produkcyjnej w Grupie, dokonującej sprzedaży towarów/usług na rzecz B.. E. jako podatnik VAT z siedzibą w Polsce, którego jedynym udziałowcem jest B. - nadal będzie pełnił funkcję spółki dystrybucyjnej w Polsce, nabywającej towary od B. i odpowiadającej za sprzedaż Produktów Konsultantkom i relacje z nimi. F. będzie wspierał logistycznie B. i ew. inne spółki z Grupy (nadal będzie zajmował się pakowaniem Produktów do paczek i ich wysyłką).

Należy zatem stwierdzić, że czynności realizowane przez A., F. oraz E., jak sami Państwo podkreślacie nadal będą miały fundamentalne znaczenie dla działalności Grupy prowadzonej w Polsce, składając się wspólnie z czynnościami B., na pewną całość gospodarczą tj. zespół funkcjonalnie ze sobą powiązanych i wzajemnie się warunkujących czynności w skoordynowanym procesie produkcji i dystrybucji Produktów Grupy, opartym na umowach zawartych pomiędzy poszczególnymi podmiotami wchodzącymi w skład Grupy. Ponadto jak Państwo wskazaliście we wniosku B. Oddział oraz A. zawrą umowę o utworzeniu grupy VAT, która będzie zawierała co najmniej elementy wskazane w art. 15a ust. 10 ustawy i podmioty te zamierzają być członkami tylko jednej grupy VAT zgodnie z art. 15a ust. 7 ustawy.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika zatem, że działalność B. (w zakresie, w jakim będzie prowadzona działalność gospodarcza na terytorium kraju za pośrednictwem Oddziału położonego na terytorium kraju) oraz działalność A. (w zakresie wytwarzania Produktów, sprzedaży towarów/ usług na rzecz B., który następnie sprzedaje towary w kraju lub dokonuje przemieszczenia towarów do magazynów B., bądź dokonuje eksportu towaru) uzupełniają się wzajemnie i są współzależne. Czynności realizowane przez A. umożliwiać będą B. działającego poprzez Oddział prowadzenie działalności gospodarczej w przyjętym modelu biznesowym i bez tych czynności dokonywanych przez A. prowadzenie działalności byłoby niemożliwe. A. jako podmiot produkcyjny wytwarzający Produkty dla m.in. B. działa w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą grupy, gdzie każdy podmiot pełni określone funkcje. Należy przy tym zauważyć, że na B. ciąży znaczna część ryzyk gospodarczych związanych z funkcjonowaniem opisanego modelu. Podmioty te organizując swoje działania tworzące grupę działają więc w porozumieniu, w ramach modelu funkcjonującego w grupie kapitałowej.

Z uwagi na powyższe należy stwierdzić, że:

-A. oraz B. działający poprzez Oddział będą powiązani finansowo w rozumieniu art. 15a ust. 3 ustawy,

-A. oraz B. działający poprzez Oddział będą podmiotami powiązanymi ekonomicznie w rozumieniu art. 15a ust. 4 ustawy,

-A. oraz B. działający poprzez Oddział będą podmiotami powiązanymi organizacyjnie w rozumieniu art. 15a ust. 5 ustawy.

Biorąc zatem pod uwagę przedstawione okoliczności sprawy stwierdzić należy, że B. (Oddział) oraz A. w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2023 r. będą uprawnieni do utworzenia grupy VAT, o której mowa w art. 15a ust. 1 ustawy. Grupa ta w ramach której A. będzie przedstawicielem po jej zarejestrowaniu dla celów VAT nabędzie status podatnika i wstąpi w prawa i obowiązki podmiotów wchodzących w skład grupy tj. A. oraz B. Oddział na okres w jakim grupa VAT będzie posiadała status podatnika.

W konsekwencji stanowisko w zakresie pytania oznaczonego nr 1 należy uznać za prawidłowe.

Wątpliwości Państwa dotyczą kwestii czy po utworzeniu grupy VAT, składającej się z Oddziału oraz A., transakcje pomiędzy A. a B. jako czynności dokonywanych pomiędzy członkami grupy VAT, nie będą podlegały opodatkowaniu i czy sprzedaż dokonywana przez B. na rzecz E. (sprzedaż krajowa) oraz sprzedaż przez B. na rzecz klientów (dystrybutorów) w innych krajach (wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów bądź eksport towarów) po utworzeniu grupy VAT będzie traktowana dla celów VAT jako czynności dokonywane przez grupę VAT.

Jak wynika z opisu sprawy transakcje pomiędzy A. oraz B., to sprzedaż towarów do Magazynu oraz świadczenie usług logistyczno – magazynowych. Transakcje te po utworzeniu Oddziału w Polsce dokonywane będą między podmiotami wchodzącymi w skład grupy VAT. Natomiast w drugim przypadku sprzedaż dokonywana przez B. na rzecz E. to sprzedaż krajowa oraz sprzedaż na rzecz klientów (dystrybutorów) w innych krajach (wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów, bądź eksport towarów). Przy czym należy zauważyć, że z wniosku nie wynika, aby E. bądź dystrybutorzy należeli do grupy VAT w Polsce, do której należy m.in. B. (Oddział).

Aby móc odpowiedzieć na Państwa wątpliwości, które świadczenia będą podlegały opodatkowaniu, a które nie będą podlegały opodatkowaniu, wskazówki dają przepisy prawne, o których mowa w art. 8a ustawy oraz powołane orzeczenia TSUE. Należy głównie wziąć pod uwagę fakt, czy świadczenia dokonywane są pomiędzy podmiotami wchodzących do grupy VAT, czy też świadczenia dokonywane są pomiędzy podmiotami wchodzącymi do grupy VAT a podmiotami, które nie należą do tej grupy.

Ze względu na fakt, że B. działający poprzez Oddział i A. będą tworzyć Grupę VAT, to transakcje towarowe pomiędzy A. a B. (sprzedaż towarów do Magazynu) jak i świadczenie usług logistyczno – magazynowych jako czynności dokonywane pomiędzy członkami grupy VAT w myśl art. 8c ust. 1 ustawy nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT.

Natomiast sprzedaż dokonywana przez B. na rzecz E. (sprzedaż krajowa) oraz sprzedaż przez B. na rzecz klientów (dystrybutorów) w innych krajach (wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów, bądź eksport towarów) będzie traktowane dla celów podatku VAT jako czynności dokonywane przez grupę VAT w myśl art. 8c ust. 2 ustawy. Będzie to dostawa towarów dokonana przez członka grupy VAT na rzecz podmiotu spoza tej grupy VAT, którą uważa się za dokonaną przez grupę VAT. Jak już ustaliliśmy w odpowiedzi na pytanie nr 1 B. działający poprzez oddział oraz A. spełniają przesłanki do utworzenia grupy VAT. W związku z utworzeniem grupy VAT i z chwilą uzyskania przez grupę VAT statusu podatnika, grupa wejdzie w prawa i obowiązki poszczególnych członków grupy VAT, w przedmiotowym przypadku B. działającego poprzez Oddział. W konsekwencji po utworzeniu grupy VAT, składającej się z Oddziału oraz A., dostawy towarów dokonywane przez B. na rzecz E. oraz dostawy towarów przez B. na rzecz klientów (dystrybutorzy) w innych krajach (wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów, bądź eksport towarów) będą stanowiły czynności dokonywane przez grupę VAT.

Tym samym stanowisko w zakresie pytań oznaczonych numerem 2 i 3 należy uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawiliście i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie wskazujemy, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej, ma prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…).Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259, dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00