Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 20 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.560.2022.2.PJ

W niniejszej sprawie oprócz wystąpienia o wydanie i uzyskania pozwolenia na rozbiórkę oraz zarejestrowaniem i wydaniem dziennika rozbiórki podjęli Państwo czynności związane z rozbiórką budynków znajdujących się na działce. Uznać zatem należy, że przedmiotem planowanej sprzedaży będzie sprzedaż gruntu niezabudowanego. O statusie sprzedawanej działki decydują bowiem okoliczności faktyczne, w szczególności rozpoczęty fizycznie na moment planowanej transakcji proces rozbiórki usytuowanych na działce budynków. Dopiero bowiem gdy na skutek podjętych prac rozbiórkowych budynki i budowle przestaną spełniać kryteria przewidziane dla tych obiektów, teren na którym takie obiekty uprzednio się znajdowały, staje się gruntem niezabudowanym.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości, wpłynął 14 listopada 2022 r. Wniosek uzupełnili Państwo pismem z 23 grudnia 2022 r. stanowiącym odpowiedź na wezwanie z 16 grudnia 2022 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego (sformułowany ostatecznie w uzupełnieniu)

W dniu (...)2022 r. spółka X., w której jedynym udziałowcem i zarazem jedynym członkiem zarządu spółki jest Y., nabyła na mocy aktu notarialnego (...) nieruchomość położoną w Z. przy. ul. V. (...), dla której Sąd Rejonowy w Z. (...), Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą o nr [1].

Przedmiotowa nieruchomość należy do obrębu (...), jako rodzaj użytków obejmuje tereny mieszkaniowe (symbol B), a ponadto zabudowana jest drewnianym jednokondygnacyjnym budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym o powierzchni użytkowej 61 m2 oraz drewnianym jednokondygnacyjnym budynkiem niemieszkalnym (gospodarczym) o powierzchni użytkowej 46 m2. Dla przedmiotowej nieruchomości nie ma obecnie obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W dniu (...).2022 r. na wniosek spółki X. wydana została przez Prezydenta Miasta Z. decyzja nr (...) o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie parterowego budynku usługowo-handlowego o powierzchni sprzedaży do 460 m2 (sklepy pod wynajem) wraz z niezbędnymi urządzeniami budowlanymi, przewidzianej do realizacji w Z. przy ul. (...) na terenie oznaczonym jako działki o nr ewidencyjnych [2], [3] w obrębie geodezyjnym nr (...). Decyzja ta jest ostateczna. Decyzja o warunkach zabudowy obejmuje działkę [1] należącą do spółki X. oraz sąsiadującą działkę należącą do osoby trzeciej – Y., będącej zarazem udziałowcem jak i jedynym członkiem zarządu spółki X.

Spółka X. wystąpiła o wydanie pozwolenia na rozbiórkę budynków znajdujących się na działce [1]. W dniu (...)2022 r. Prezydent Miasta Z. wydał decyzję nr (...) pozwolenia na rozbiórkę budynku mieszkalnego jednorodzinnego oraz budynku gospodarczego na nieruchomości położonej w Z. przy ul. V., dz. [1], (...). Powyższa decyzja jest ostateczna. W dniu (...).2022 r. został zarejestrowany i wydany dziennik rozbiórki nr (...).

Spółka X. nie dokonywała wcześniej sprzedaży nieruchomości. Jednocześnie Spółka nigdy nie korzystała z budynków znajdujących się na działce nr [1]. Budynki te co najmniej od chwili nabycia przez spółkę pozostawały niezamieszkałe i nieużytkowane, są stare i zniszczone. Spółka nie czyniła na nie żadnych nakładów ani nie ponosiła żadnych wydatków na ich ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Obecnie spółka X. będąca właścicielem działki nr [1] zamierza zbyć tę nieruchomość na rzecz osób fizycznych – wspólników działających w ramach spółki cywilnej. Zbycie tej nieruchomości będzie następowało jednocześnie z sąsiadującymi nieruchomościami należącymi do jedynego wspólnika i zarazem członka zarządu spółki (działka [4] i [3]), albowiem dla kupujących zgodnie z § 22 aktu notarialnego z dnia (...).2022 r. – przedwstępnych umów sprzedaży (…) nieruchomość objęta księgą wieczystą nr [1] (należąca do spółki) i nieruchomość objęta księgą wieczystą nr [5] (sąsiadujące nieruchomości) – zostaną zawarte jedynie jednocześnie – to jest w jednym akcie notarialnym, z uwagi na fakt, iż obie te nieruchomości stanowią dla stron umów objętych niniejszym aktem notarialnym jedną całość gospodarczą”.

Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT od nabycia nieruchomości.

W uzupełnieniu, odpowiadając na pytania zawarte w wezwaniu wskazali Państwo, że:

1)Księga wieczysta, o której mowa w pytaniu nr 1, tj. [1] prowadzona jest dla działki [2], która to działka stanowi własność spółki X.

2)W momencie sprzedaży na działce [2] rozpoczęte będą prace rozbiórkowe znajdujących się na niej budynków i budynki te nie będą stanowiły „budynków” w rozumieniu art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, zgodnie z którym budynek to obiekt trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, posiadających fundamenty i dach. W związku z rozpoczęciem prac rozbiórkowych budynki na dzień sprzedaży utracą ten status w świetle wskazanej powyżej definicji.

3)Odpowiadając na pytania z pkt 3:

a)w chwili obecnej działka zabudowana jest budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym (klasa wg PKOB 1110, funkcja główna 1120.Dj) oraz budynkiem niemieszkalnym (klasa wg PKOB 1274, funkcja główna 1274.In) , które aktualnie stanowią budynki w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane. Budynki te są stare i zniszczone. Mają odcięte instalacje i przeznaczone są do rozbiórki. Na dzień sprzedaży jak wskazano powyżej rozbiórka będzie rozpoczęta - wydane jest pozwolenie na rozbiórkę budynków, założony jest dziennik rozbiórki, rozpoczną się prace rozbiórkowe,

b)z informacji posiadanych przez Wnioskodawcę budynku te zostały wybudowane w latach 30-stych ubiegłego stulecia,

c)wnioskodawca nie posiada informacji, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie budynków oraz kiedy zostały oddane do użytkowania, w chwili nabycia przez spółkę nieruchomości w budynku mieszkalnym nikt nie był zameldowany (stan na (...).2022 r.), budynek ten był niezamieszkały, a budynek gospodarczy nie był wykorzystywany; po nabyciu nieruchomości spółka również nie korzystała ze znajdujących się na niej budynków,

d)spółka nie ponosiła w stosunku do budynków wydatków na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym,

e)w związku z nieponoszeniem w stosunku do budynków wydatków na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Odpowiadając na pytanie 3 pkt f) – jeżeli zostały poniesione takie wydatki to były one niższe czy wyższe niż 30% wartości początkowej budynków – odpowiedzieli Państwo: „nie dotyczy”

Odpowiadając na pytanie 3 pkt g) – kiedy zakończono ulepszenie budynków? Proszę podać dokładną datę – odpowiedzieli Państwo: „nie dotyczy”.

Pytanie

Czy sprzedaż przez X. nieruchomości, dla której prowadzona jest księga wieczysta nr [1] opodatkowana będzie podatkiem VAT? (oznaczone we wniosku nr 1)

Państwa stanowisko (sformułowane ostatecznie w uzupełnieniu)

W Państwa ocenie sprzedaż nieruchomości objętej księgą wieczystą [1] przez spółkę X. będzie opodatkowana podatkiem VAT w stawce 23% i sprzedaż nieruchomości nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przy czym towarami są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 cyt. Ustawy). Przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (art. 2 pkt 22 ustawy o VAT).

Przedmiotem działalności spółki X., zarejestrowanego podatnika VAT jest działalność związana ze wznoszeniem budynków. Spółka jest właścicielem nieruchomości którą nabyła od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Transakcja ta była opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Na wniosek spółki została wydana decyzja o warunkach zabudowy zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zgodnie z wpisem w księdze wieczystej na działce znajdują się budynek mieszkalny oraz budynek gospodarczy. Oba budynki są w bardzo złym stanie technicznym, który uniemożliwia ich użytkowanie. Spółka nie czyniła żadnych nakładów na te budynki. Spółka uzyskała pozwolenie na rozbiórkę owych budynków. W Urzędzie Miasta Z. został zarejestrowany dziennik rozbiórki.

Podatnik zamierza dokonać sprzedaży tej działki. Sprzedaż zostanie dokonana po rozpoczęciu prac rozbiórkowych, jednakże podatnik nie wyklucza przeprowadzenia transakcji przed całkowitym zakończeniem tych prac. Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT od nabycia nieruchomości. Wnioskodawca nabył nieruchomość od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i w związku z tym transakcja nie podlegała przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

Podstawowa stawka podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednocześnie, stosownie do art. 146a pkt 1 powołanej ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2018 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%. Jednakże, zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi bądź zwolnienie ich od podatku od towarów i usług. Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane. W myśl art. 2 pkt 33 cyt. ustawy, przez tereny budowlane rozumie się grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Opodatkowane są zatem dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe niezabudowane, będące terenami budowlanymi w rozumieniu ww. art. 2 pkt 33 ustawy, pozostałe natomiast dostawy gruntów niezabudowanych, innych niż tereny budowlane są zwolnione od podatku.

W kwestii opodatkowania dostawy gruntów zabudowanych budynkami/budowlami do rozbiórki wypowiedział się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 19 listopada 2009 r. w sprawie C-461/08 Don Bosco Onroerend Goed BV przeciwko Staatssecretaris van Financiën. W wyroku tym TSUE orzekł, że: Artykuł 13 część B lit. g) szóstej dyrektywy Rady 77/388/EWG z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku w związku z art. 4 ust. 3 lit. a) tej dyrektywy powinien być interpretowany w ten sposób, że przewidzianym w pierwszym z tych przepisów zwolnieniem z podatku VAT nie jest objęta dostawa działki, na której wciąż stoi stary budynek, który ma zostać rozebrany w celu wzniesienia na jego miejscu nowej konstrukcji i którego rozbiórka, do jakiej zobowiązał się sprzedający, rozpoczęła się przed tą dostawą. Takie transakcje dostawy i rozbiórki stanowią w świetle podatku VAT transakcję jednolitą mającą na celu jako całość dostawę nie tyle istniejącego budynku i gruntu, na którym stoi, co niezabudowanej działki, niezależnie od stanu zaawansowania robót rozbiórkowych starego budynku w momencie rzeczywistej dostawy działki.

Wnioskodawca planuje dokonać zbycia działki po rozpoczęciu prac rozbiórkowych, jednakże nie wyklucza przeprowadzenia transakcji przed całkowitym zakończeniem tych prac. Zatem, dostawa działki, na której budynki będą w trakcie rozbiórki, jak i wówczas, gdy te budynki ulegną już rozbiórce stanowić będzie dostawę terenów niezabudowanych. Działka nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Natomiast, zgodnie z przepisami o planowaniu i gospodarowaniu przestrzennym, została wydana decyzja o warunkach zabudowy. Tym samym, w świetle definicji zawartej w art. 2 pkt 33 ustawy o VAT, wskazana działka na dzień planowanej transakcji stanowić będzie teren budowlany. W konsekwencji, dostawa działki, jako sprzedaż terenów budowlanych, będzie opodatkowana podatkiem VAT według stawki podstawowej VAT 23%, zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT, gdyż do transakcji tej nie znajdzie zastosowania zwolnienie od podatku.

Trybunał zawyrokował, że dostawa działki zabudowanej budynkiem, który ma jednak zostać rozebrany aby w tym miejscu wybudować nowy obiekt budowlany, gdy jego rozbiórkę rozpoczęto przed dostawą, w świetle VAT trzeba uznać za jednolitą transakcję mającą na celu dostawę niezabudowanej działki. Budynek na niej się znajdujący w kontekście VAT sąd uznał za nieistniejący. Z ww. wyroku wypływa więc wniosek, iż aby przy transakcji zbycia działki zabudowanej budynkiem przeznaczonym przez nabywcę do wyburzenia traktować ją jako dostawę wyłącznie działki nie wystarczy sam zamiar kupującego dokonania usunięcia budynku do rozbiórki. Dostawa takiego gruntu może zostać uznana jako dostawa gruntu niezabudowanego jedynie wówczas, gdy rozbiórka zostanie rozpoczęta przed dokonaniem transakcji – w sprawie opodatkowania dostawy gruntów zabudowanych budynkami przeznaczonymi do rozbiórki istotny jest fakt, czy rozbiórka budynków zostanie dokonana bądź rozpocznie się przed planowaną dostawą.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 13 listopada 2009 r., sygn. ILPP2/443-1085/09-2/AD, uznał, że o ile rozbiórka budynku już się rozpoczęła w sensie prawnym tj. założony został dziennik rozbiórki i zabezpieczono jej teren zgodnie z wymaganiami prawa budowlanego transakcja sprzedaży gruntu z takim budynkiem może być kwalifikowana jako dostawa terenu niezbudowanego. Powyższe potwierdził Europejski Trybunał Sprawiedliwości, który w sprawie Bosco Onroerend Goed BV (C-461/08) orzekł,że transkacje dostawy i rozbiórki stanowią w świetle podatku VAT jednolitą transakcję, mającą na celu jako całość dostawę nie tyle istniejącego budynku i gruntu, na którym stoi co niezabudowanej działki, niezależnie od stany zaawansowania robót rozbiórkowych starego budynku w momencie rzeczywistej dostawy działki. Również polskie organy podatkowe potwierdzają, że w przypadku dostawy nieruchomości zabudowanych budynkami, których rozbiórka się rozpoczęła, przedmiotowe transakcje należy traktować jako dostawę terenów niezabudowanych. Z chwilą rozpoczęcia rozbiórki, obiekt traci bowiem cechy budynku wymienione w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych. W szczególności nie może być już dalej wykorzystywany dla potrzeb stałych związanych z przystosowaniem do przebywania ludzi, zwierząt lub ochrony przedmiotów. Warto zwrócić uwagę, iż zgodnie z ukształtowaną praktyką potwierdzoną także przez organy podatkowe o rozpoczęciu rozbiórki świadczą już określone działania wymagane prawem budowlanym, jak założenie dziennika rozbiórki, oznaczenie i zabezpieczenie terenu poprzez ograniczenie wstępu na teren nieruchomości jedynie do osób uprawnionych do udziału w pracach rozbiórkowych/kontroli tych prac.

Wskazać należy, że przedmiotowe budynki nie mają również znaczenia dla strony kupującej, która na działce zamierza zrealizować inwestycję polegającą na wybudowaniu budynku usługowego zgodnie z otrzymanymi warunkami zabudowy, albowiem strona kupująca wniosła o przepisanie decyzji o warunkach zabudowy na siebie.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej: ustawą lub ustawą o VAT:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na mocy art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy,

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…)

Zatem należy stwierdzić, że w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy są towary w rozumieniu powołanego wyżej przepisu i gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, mamy do czynienia z dostawą w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Należy więc przyjąć, że w oparciu o definicję zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, zbycie nieruchomości, dokonywane przez podatnika, traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

Zgodnie z opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego spółka X., nabyła nieruchomość, która obejmuje działkę [2], zabudowaną drewnianym jednokondygnacyjnym budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym oraz drewnianym jednokondygnacyjnym budynkiem niemieszkalnym (gospodarczym). Dla przedmiotowej nieruchomości nie ma obecnie obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wydana została przez Prezydenta Miasta Z. decyzja o warunkach zabudowy, która obejmuje działkę [2].

Spółka wystąpiła o wydanie pozwolenia na rozbiórkę budynków znajdujących się na działce [2]. (...).2022 r. Prezydent Miasta Z. wydał decyzję pozwolenia na rozbiórkę budynku mieszkalnego jednorodzinnego oraz budynku gospodarczego na nieruchomości. (...).2022 r. został zarejestrowany i wydany dziennik rozbiórki. Spółka nigdy nie korzystała z budynków znajdujących się na działce nr [2]. Budynki te co najmniej od chwili nabycia przez spółkę pozostawały niezamieszkałe i nieużytkowane, są stare i zniszczone. Spółka będąca właścicielem działki nr [2] zamierza zbyć tę nieruchomość na rzecz osób fizycznych – wspólników działających w ramach spółki cywilnej. W momencie sprzedaży na działce [2] rozpoczęte będą prace rozbiórkowe znajdujących się na niej budynków.

Przedmiotem Państwa wątpliwości, wyrażonych w pytaniu oznaczonym we wniosku nr 1 jest opodatkowanie podatkiem VAT sprzedaży przez X. nieruchomości, dla której prowadzona jest księga wieczysta nr [1].

Rozpatrując powyższe w pierwszej kolejności należy stwierdzić czy działka nr [2] na której znajdują się budynki przeznaczone do rozbiórki, gdzie rozpoczęły się prace rozbiórkowe tych obiektów, jest działką zabudowaną czy niezabudowaną.

W kwestii opodatkowania dostawy gruntów zabudowanych budynkami/budowlami przeznaczonymi do rozbiórki wypowiedział się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 19 listopada 2009 r. w sprawie C-461/08 Don Bosco Onroerend Goed BV przeciwko Staatssecretaris van Financiën. W wyroku tym TSUE orzekł, że: „Artykuł 13 część B lit. g szóstej dyrektywy Rady 77/388/EWG z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku w związku z art. 4 ust. 3 lit. a tej dyrektywy powinien być interpretowany w ten sposób, że przewidzianym w pierwszym z tych przepisów zwolnieniem z podatku VAT nie jest objęta dostawa działki, na której wciąż stoi stary budynek, który ma zostać rozebrany w celu wzniesienia na jego miejscu nowej konstrukcji i którego rozbiórka, do jakiej zobowiązał się sprzedający, rozpoczęła się przed tą dostawą. Takie transakcje dostawy i rozbiórki stanowią w świetle podatku VAT transakcję jednolitą mającą na celu jako całość dostawę nie tyle istniejącego budynku i gruntu, na którym stoi, co niezabudowanej działki, niezależnie od stanu zaawansowania robót rozbiórkowych starego budynku w momencie rzeczywistej dostawy działki”.

Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Sądów Administracyjnych, sam fakt, że w chwili sprzedaży nieruchomości w stosunku do znajdującego się na niej budynku zostało wydane pozwolenie na jego rozbiórkę, nie daje podstaw do uznania transakcji za dostawę niezabudowanego gruntu - tak m.in. orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach z dnia 7 listopada 2013 r. sygn. akt I FSK 1436/13 i sygn. akt I FSK 1582/13 oraz w wyroku z dnia 19 czerwca 2015 r. sygn. akt I FSK 818/14.

W wyroku z dnia 19 czerwca 2015 r. sygn. akt I FSK 818/14, Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że „(...) skoro rozbiórka budynków nawet nie rozpoczęła się przed dokonaniem dostawy, to wnioskodawca nabył nieruchomość zabudowaną, a nie sam grunt. Zgodzić się należy z konkluzją, że dla oceny charakteru takiej transakcji nie ma znaczenia fakt, że została wydana decyzja udzielająca pozwolenia na budowę, dla realizacji którego konieczna była rozbiórka istniejących na działkach obiektów. Słusznie sąd I instancji podkreślił, że bez znaczenia dla kwalifikacji tej czynności na gruncie podatku VAT jest okoliczność, że nabywca w przyszłości, po dokonaniu dostawy zamierza zburzyć budynki i wznieść nowe (...)”.

W konsekwencji, w sprawie opodatkowania dostawy gruntów zabudowanych budynkami przeznaczonymi do rozbiórki istotny jest fakt, czy rozbiórka budynków zostanie dokonana (bądź rozpocznie się) przed planowaną dostawą.

W rozpatrywanej sprawie jak wynika z opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w momencie sprzedaży na działce [2] rozpoczęte będą prace rozbiórkowe znajdujących się na niej budynków.

Zatem w niniejszej sprawie oprócz wystąpienia o wydanie i uzyskania pozwolenia na rozbiórkę oraz zarejestrowaniem i wydaniem dziennika rozbiórki podjęli Państwo czynności związane z rozbiórką budynków znajdujących się na działce nr [2]. Uznać zatem należy, że przedmiotem planowanej sprzedaży będzie sprzedaż gruntu niezabudowanego. O statusie sprzedawanej działki decydują bowiem okoliczności faktyczne, w szczególności rozpoczęty fizycznie na moment planowanej transakcji proces rozbiórki usytuowanych na działce budynków. Dopiero bowiem gdy na skutek podjętych prac rozbiórkowych budynki i budowle przestaną spełniać kryteria przewidziane dla tych obiektów, teren na którym takie obiekty uprzednio się znajdowały, staje się gruntem niezabudowanym.

Zatem w niniejszej sprawie działka nr [2] w związku z podjętymi pracami rozbiórkowymi obiektów na niej posadowionych, należy uznać za działkę niezabudowaną.

Odnosząc się do zastosowania zwolnienia dla przedmiotowej transakcji, należy wyjaśnić, że zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy o podatku VAT.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.

Powyższe oznacza, że zwolnienie przysługuje względem takiej dostawy, której przedmiotem jest grunt niezabudowany i jednocześnie o przeznaczeniu innym niż budowlane. Zatem ze zwolnienia od podatku korzystać będą dostawy gruntów o charakterze rolnym, leśnym, itp.

Na podstawie art. 2 pkt 33 ww. ustawy o VAT:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o terenach budowlanych – rozumie się przez to grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu – zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Działka nr [2] nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, jednakże na moment sprzedaży działki, będzie ona objęta decyzją o ustaleniu warunków zabudowy.

Tym samym na moment dostawy, działka nr [2] będzie stanowiła teren budowlany zdefiniowany w art. 2 pkt 33 ustawy i w rezultacie jej sprzedaż nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.

W tym miejscu należy wskazać, że jeżeli przy zbyciu nieruchomości wystąpią przesłanki uniemożliwiające zastosowanie zwolnienia od podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, to należy przeanalizować możliwość zwolnienia dostawy w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Według art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT:

Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów – zarówno nieruchomości, jak i ruchomości – przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych – niezależnie od okresu ich używania przez podatnika (kilka dni, miesięcy czy lat) – wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

W celu zastosowania zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dla dostawy towarów, spełnione muszą być łącznie dwa warunki wskazane w tym przepisie, tj.:

1.towary od momentu ich nabycia do momentu ich zbycia muszą służyć wyłącznie działalności zwolnionej, w żadnym momencie ich posiadania nie można zmienić ich przeznaczenia oraz sposobu wykorzystywania,

2.przy nabyciu (imporcie, wytworzeniu) tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Niespełnienie jednego z powyższych warunków daje podstawę do wyłączenia dostawy towarów ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w ww. art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, że spółka nigdy nie korzystała z budynków znajdujących się na działce nr [2], budynki te co najmniej od chwili nabycia przez spółkę pozostawały niezamieszkałe i nieużytkowane. Jednocześnie nieruchomość podlegała czynnościom zmierzającym do sprzedaży działki jako gruntu inwestycyjnego – uzyskaniu decyzji o ustaleniu warunków zabudowy oraz pozwolenia na rozbiórkę budynków. Tym samym nie można stwierdzić, że nieruchomość była wykorzystywana wyłącznie do działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług.

W konsekwencji, w analizowanej sprawie nie jest spełniony jeden z warunków określonych w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy niezbędny do zastosowania zwolnienia o którym mowa w tym przepisie. W konsekwencji dostawa działki nie będzie korzystała ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Zatem, sprzedaż działki nr [2] będzie czynnością opodatkowaną podatkiem VAT.

Tym samym oceniając Państwa stanowisko względem sformułowanego pytania oznaczonego we wniosku nr 1 należy uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w momencie zaistnienia zdarzenia, oraz zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Interpretacja dotyczy wyłącznie Państwa zapytania w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1 – t.j. opodatkowania podatkiem od towarów i usług. W zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 2 dotyczącego stawki podatku zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy wyłącznie zagadnień objętych zakresem sformułowanego przez Państwa pytania w zakresie podatku od towarów i usług. Inne kwestie nie objęte pytaniem, nie mogły być przedmiotem rozstrzygnięcia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- W przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1.z zastosowaniem art. 119a;

2.w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 329, ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00