Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 8 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.12.2023.2.JK

Skutki podatkowe zbycia (sprzedaży) akcji.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

5 stycznia 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 5 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 24 lutego 2023 r. (wpływ 28 lutego 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Prosi Pani o indywidualną interpretację podatkową od sprzedaży akcji pracowniczych nabytych nieodpłatnie w dniu xx września 1999 r. od S.A. (jako pracownik) oraz nabytych w drodze spadku po zmarłym ojcu (akcje). Akcje jednej i drugiej firmy zostały sprzedane w dniu xx grudnia 2021 r. a środki pieniężne z tego zbycia zostały przeznaczone na wpłatę na swoje IKE i IKZE.

W uzupełnieniu wniosku wskazała Pani, że przedmiotem zapytania jest sprzedaż akcji S.A i SA. Akcje spółki S.A. są to te same akcje, które zostały nabyte jako akcje S.A. Jak wynika z załączonej do niniejszego pisma informacji: „Zarząd S.A. informuje o dokonaniu przez Sąd Rejonowy dla (…) do rejestru przedsiębiorców wpisu połączenia (…) S.A. (jako spółki przejmującej), (…) sp. z o.o. oraz (…) sp. z o.o. (jako spółek przejmowanych)” i dalej „Sąd dokonał również rejestracji zmian statutu spółki w zakresie zmian w przedmiocie działalności spółki, jak również zmiany firmy z (…) Spółka Akcyjna na (…) Spółka Akcyjna. Zmiany zostały dokonane na mocy uchwał nadzwyczajnego walnego zgromadzenia (…) z xx listopada 2013 roku”. „Połączenie nastąpiło w trybie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu Spółek Handlowych poprzez przeniesienie całego majątku spółek (…) spółka z o.o. oraz (…) spółka z o.o. na spółkę (…) S.A. jako jedynego wspólnika przejmowanych spółek. Z dniem xx grudnia (…) S.A. jako spółka przejmująca wstąpiła we wszystkie prawa i obowiązki spółek przejmowanych. Zmiana nazwy dotyczyć będzie również oznaczeń używanych dla akcji spółki przez (...)” oraz, że „Do dnia xx stycznia 2014 r. akcje spółki będą notowane z niezmienionymi oznaczeniami. Planowana jest zmiana nazwy skróconej z (…) na (…) oraz oznaczenia (ticker) z (…) na (…) od dnia xx stycznia 2014 r.” - podano w komunikacie”.

A więc podsumowując, nie nabyła Pani innych akcji (dodatkowych), jak tylko te z (…) S.A. w dniu xx września 1999 r., jednak na mocy zmian własnościowych i zmian ich oznaczeń na (...), od dnia xx stycznia 2014 r. są one oznaczone jako akcje (…). Zgodnie z tym, musiały więc zostać sprzedane jako akcje (…).

Wszystkie te akcje były i są dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi. Sposób ich nabycia dokumentują, dostarczone organowi w dniu 5 stycznia 2023 r. Umowa o nieodpłatnym zbyciu akcji z dnia xx września 1999 r. (dotyczy akcji (…) S.A.) oraz Umowa o częściowym dziale spadku z dnia xx listopada 2010 r. (dotyczy akcji (…) S.A.).

Sprzedaż wszystkich akcji nie była przedmiotem Pani działalności gospodarczej.

Pytanie

Czy w tym przypadku jest Pani zwolniona z podatku?

Pani stanowisko w sprawie

W Pani ocenie, podatek nie powinien być przez Panią zapłacony, ponieważ uzyskane pieniądze wpłaciła Pani na swoje IKE i IKZE.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 2647 z późn. zm.):

opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy:

źródłem przychodu są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

Natomiast za przychody z kapitałów pieniężnych, stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy, uważa się:

przychody z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych.

Stosownie do art. 17 ust. 1ab pkt 1 cytowanej ustawy:

przychód określony w ust. 1 pkt 6 z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych powstaje w momencie przeniesienia na nabywcę własności udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych.

Na podstawie art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), z odpłatnego zbycia udziałów w spółdzielni oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Zgodnie z art. 30b ust. 2 pkt 4 ww. ustawy:

dochodem, o którym mowa w ust. 1 jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) albo udziałów w spółdzielni a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f oraz art. 23 ust. 1 pkt 38 i 38c.

Stosownie do art. 30b ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

dochodów, o których mowa w ust. 1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30c.

Z kolei z treści art. 30b ust. 6 ww. ustawy wynika, że:

po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1 wykazać dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, w tym również dochody, o których mowa w art. 24 ust. 14, dochody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych, a także dochody z realizacji praw z nich wynikających, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielniach, w zamian za wkład niepieniężny, i obliczyć należny podatek dochodowy.

Zatem przychody ze sprzedaży akcji podlegają opodatkowaniu na wyżej wskazanych zasadach. Ustawodawca przewidział jednak jedno zwolnienie przedmiotowe obejmujące dochody uzyskane ze zbycia (sprzedaży) akcji.

I tak w myśl, art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.):

przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do opodatkowania dochodów (strat) uzyskanych po dniu 31 grudnia 2003 r., z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, o których mowa w art. 52 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r., pod warunkiem, że papiery te zostały nabyte przed dniem 1 stycznia 2004 r.

Przepis art. 52 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że:

zwalnia się od podatku dochodowego w okresie od dnia 1 stycznia 2001 r. do dnia 31 grudnia 2003 r. dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, które są dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi, nabytych na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym, albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art. 92 lub 93 przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. Nr 118, poz. 754 ze zm.) - przy czym zwolnienie nie ma zastosowania, jeżeli sprzedaż tych papierów wartościowych jest przedmiotem działalności gospodarczej.

W świetle powyższego, uzyskane dochody (poniesione straty) z dokonanej po 31 grudnia 2003 r. sprzedaży akcji nabytych przed 1 stycznia 2004 r. nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych pod warunkiem spełnienia łącznie następujących przesłanek:

§dopuszczenia tych akcji do obrotu publicznego,

§ nabycia ich na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym, albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art. 92 lub 93 przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi,

§nie dokonywania ich sprzedaży w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Jeżeli zatem akcje (....) nabyte przez Panią w wyniku połączenia spółek spełniałyby równocześnie wszystkie przesłanki określone w art. 52 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r., to dochody ze sprzedaży tych akcji korzystałyby ze zwolnienia.

Istotnym na gruncie rozpatrywanej sprawy jest zatem ustalenie, czy i w jaki sposób połączenie spółek, do którego doszło w 2013 r. ma wpływ na zasady opodatkowania dochodu z tytułu zbycia akcji przez akcjonariusza.

Przenosząc powyższe uregulowania prawne na grunt rozpatrywanej sprawy stwierdzić należy, że dla zastosowania zwolnienia określonego w art. 52 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r., dzień 1 stycznia 2004 r. jest dniem granicznym. Dlatego też dla nabycia praw przysługujących z art. 19 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. znaczenie ma fakt rzeczywistego nabycia akcji przed dniem 1 stycznia 2004 r., tj. przeniesienia tytułu ich własności. Użyte przez ustawodawcę w przepisie art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy zmieniającej sformułowanie - „nabycie” - należy rozumieć jako każdy sposób powodujący przejście własności akcji, zarówno ich zakup, jak i ich otrzymanie pod tytułem darmym, w zamian za akcje łączących się spółek, czy też jako rekompensatę w przypadku podziału spółek przez wydzielenie.

Stosownie do art. 492 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2022 r., poz. 1467 z późn. zm.):

połączenie może być dokonane przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie) albo przez zawiązanie spółki kapitałowej, na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek za udziały lub akcje nowej spółki.

W trakcie połączenia dochodzi do wydania udziałów lub akcji wspólnikom spółki przejmowanej lub wspólnikom spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki, gdyż od dnia połączenia staną się oni wspólnikami spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcjonariuszami spółki akcyjnej, natomiast spółka przejęta lub spółki łączące się przez zawiązanie nowej spółki ulegają rozwiązaniu bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego. Jednym z podstawowych skutków połączenia jest rozwiązanie, a więc zakończenie bytu prawnego spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki. Podkreślenia wymaga fakt, że spółka przejmująca i spółka przejmowana, jak również spółki łączące się i spółka nowo zawiązana nie są tymi samymi podmiotami. W przypadku łączenia się spółek nie mamy zatem do czynienia z zasadą „kontynuacji”, a w wyniku połączenia powstają „nowe” osoby prawne.

W przedmiotowej sprawie nie ulega wątpliwości, że to dopiero w drodze połączenia spółek, które miało miejsce w 2013 r. nabyła Pani akcje (…) S.A., które następnie sprzedała Pani w 2021 r.

W związku z powyższym, uznać należy, że w sprawie nie zostały spełnione dwa warunki określone w art. 52 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2004 r., gdyż akcje (…) S.A., które sprzedała Pani w 2021 r. nie zostały nabyte przed dniem 1 stycznia 2004 r. a dopiero w 2013 r. oraz przedmiotowe akcje nabyła Pani nieodpłatnie. Tym samym stała się Pani akcjonariuszem (…) S.A. i posiadaczem akcji tej spółki dopiero w 2013 r. Oznacza to, Wcześniej dysponowała Pani akcjami (…) S.A. Nie można utożsamiać akcji (…) S.A. z akcjami (…) S.A., które nabyła Pani w 2013 r. w wyniku połączenia spółek, a zatem podmiotu innego niż ten, którego akcje nabyła Pani w 1999 r. Są to dwa różne podmioty, a więc i akcje tych spółek nie są tymi samymi akcjami.

Tymczasem zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych są dochody ze sprzedaży papierów wartościowych (m.in. akcji) nabytych przed 1 stycznia 2004 r. Aby dochody ze sprzedaży przez Panią akcji (…) S.A. podlegały zwolnieniu od podatku, to nabycie przez Panią tych akcji powinno mieć miejsce przed 2004 r. Fakt, że akcje (…) S.A. przyznawane były w związku z posiadaniem akcji (…) S.A. nabytych przed 1 stycznia 2004 r., tj. w 1999 r. nie świadczy o tym, że dochody z ich sprzedaży są zwolnione z podatku. W niniejszym przypadku istotny jest bowiem dzień nabycia sprzedanych akcji (…) S.A.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że dochód ze sprzedaży przez Panią zarówno akcji (…) S.A. jak i akcji (…) S.A. podlega opodatkowaniu na zasadach przewidzianych w zacytowanym w niniejszej interpretacji art. 30b ust. 2 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Sprzedaż posiadanych przez Panią akcji nie spełnia przesłanek żadnego ze zwolnień zawartych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Powyższego nie zmienia fakt, że uzyskane pieniądze wpłaciła Pani na swoje IKE i IKZE. W konsekwencji Pani stanowisko należało uznać za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00