Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 7 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.209.2022.3.MW

CIT - w zakresie zastosowania ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy:

1.działalność opisana we wniosku (Obszar nr I, Obszar nr II, Obszar nr III), w tym działalność opisana wg konkretnych zrealizowanych Produktów prowadzona przez Spółkę (…), stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT – jest prawidłowe,

2.wszystkie koszty opisane w stanie faktycznym dają Spółce prawo do ich odliczenia zgodnie z art. 18d ustawy o CIT w 2017 r., 2018 r., 2019 r., 2020 r., 2021 r. – jest prawidłowe,

3.Spółka w 2022 r. i w latach następnych jest uprawniona do skorzystania z ulgi B+R w odniesieniu do kosztów działalności badawczo-rozwojowej, których nie będzie uwzględniał w kalkulacji dochodu zwolnionego – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 listopada 2022 r., wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie zastosowania ulgi na działalność badawczo-rozwojową. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 6 lutego 2023 r. (data wpływu tego samego dnia) oraz pismem z 27 lutego 2023 r. (data wpływu tego samego dnia).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca (dalej: "Wnioskodawca", "Spółka") jest polskim rezydentem podatkowym.

Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest sprzedaż naczep i przyczep. Zgodnie z informacjami zawartymi w Krajowym Rejestrze Sądowym, przedmiotem przeważającej działalności Spółki jest Sprzedaż hurtowa i detaliczna pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli (PKD 45.19.Z)

Wnioskodawca zamierza w przyszłości poszerzyć profil działalności producentem o produkcję urządzeń z dziedziny transportu towarów rolniczych, drzewnych, odpadów, biomasy, transportu ładunków budowlanych paletyzowanych. Spółka już wykonała pojedyncze projekty w tym zakresie i zamierza rozwijać się nadal w tym obszarze.

Od roku (…).

Produkty, w ramach których w Spółce opracowuje się nowe, znacząco ulepszone, innowacyjne rozwiązania nazywane będą w dalszej części wniosku „Produktami/zamiennie: Projektami lub Prototypami".

Przygotowywane przez Spółkę Produkty mają różnorodne przeznaczenie i indywidualny charakter, wykonywane są przeważnie na specjalne zamówienie danego klienta bądź wynikają ze zidentyfikowanej wewnętrznej potrzeby Spółki na wprowadzenie nowego, ulepszonego, innowacyjnego Produktu. Wykonywane przez Spółkę Produkty zyskały renomę z uwagi na swoją innowacyjność, funkcjonalność, wykorzystywane rozwiązania oraz jakość wykonania. Profil prowadzonej działalności powoduje, że Spółka tworzy unikatowe Produkty. Spółka realizuje swą działalność dzięki zatrudnianiu fachowców, na podstawie zawieranych z nimi umów o pracę lub umów cywilnoprawnych (zlecenia lub umów o dzieło). W dalszej części niniejszego wniosku osoby te określane będą zbiorczo jako "Pracownicy”.

Działalność Spółki polega m.in. na realizacji innowacyjnych projektów na specjalne zamówienie klientów. Występują również takie sytuacje, kiedy to Spółka podejmuje decyzję o stworzeniu nowego, innowacyjnego Produktu z jej wyłącznej inicjatywy. W takim przypadku po uzyskaniu pozytywnych rezultatów w przeprowadzonych testach, Spółka poszukuje nabywcy takiego Produktu albo wykorzystuje Produkt wewnętrznie w celach pokazowych tj. przykładowo Spółka może taki Produkt zaprezentować na targach.

Spółka wyróżnia u siebie działalność w zakresie:

A.Obszar nr I - Prace w zakresie opracowania Produktów;

B.Obszar nr II - Prace typu research and development;

C.Obszar nr III - Rozwój istniejących technologii produkcji, produktów lub usług (zmodernizowanie/zmienienie już istniejących technologii produkcji, produktów lub usług spółki).

Prace w zakresie opracowania Produktu na zamówienie danego klienta lub z własnej inicjatywy prowadzone są w ramach następujących głównych etapów (Obszar nr I - Prace w zakresie opracowania Produkt):

1. Etap projektowy.

Klient przedstawia Spółce swoje oczekiwania co do efektu końcowego prac, natomiast Pracownicy, ustalają czy wszystkie pomysły klienta są możliwe do zrealizowania z punktu widzenia możliwości technicznych wykonania Produktu. Pracownicy opracowują projekt, w którym wykorzystują szereg innowacyjnych rozwiązań.

Etap projektowy wymaga opracowania konstrukcji Produktu, dokonania skomplikowanych działań, mających na celu m.in. obliczenie dopuszczalnego obciążenia, a także wytrzymałości oraz wagi stosowanych elementów, które jednocześnie powinny zapewniać pożądany poziom funkcjonalności. Na tym etapie należy uwzględnić konieczność dokonania odpowiedniego doboru komponentów od dostawców zewnętrznych w zależności od realizowanego projektu. Wyszukiwane są nowe rozwiązania i funkcjonalności celem dostosowania projektu Produktu do indywidualnych potrzeb klienta, zgodnie z przedstawioną wizualizacją konkretnego, zamówionego przez klienta, efektu końcowego lub z uwagi na wewnętrzną inicjatywę Spółki.

2. Etap wykonawczy:

Opracowany projekt wcielany jest w życie przez Pracowników wykonujących dany produkt. W ramach każdego realizowanego projektu oraz w oparciu o oryginalne rozwiązania opracowywane w trakcie prac przez Pracowników, powstają autorskie metody, które następnie są stosowane w sprzedawanym klientowi Produkcie. Innowacje oraz nowe rozwiązania wprowadzane są nie tylko na etapie projektowania Produktu, ale także na etapie budowy Produktu, z uwagi na wyzwania techniczne i technologiczne pojawiające się w trakcie wykonywania niejednokrotnie zupełnie nowych, z punktu widzenia rozwiązań stosowanych na rynku oraz dotychczasowej praktyki Spółki, założeń. Wyzwania te pojawiają się w trakcie bieżącej realizacji prac z uwagi na brak możliwości przewidzenia na etapie projektowania Produktu wszystkich trudności, z jakimi przyjdzie się mierzyć jej wykonawcom na etapie budowy Produktu. Wobec tego twórczy charakter posiada nie tylko praca wykonywana przez takich Pracowników, biorących udział w projektowaniu Produktu, ale ponadto w odniesieniu do jej wykonawców, którzy stanowią liczną grupę Pracowników. Innowacje polegają zarówno na tworzeniu nowych, jak i na udoskonalaniu już istniejących rozwiązań, celem dostosowania efektu końcowego Produktu do zamówienia klienta lub wewnętrznego zapotrzebowania Spółki na innowacyjny Produkt. Pracownicy łączą i wykorzystują dostępną wiedzę oraz umiejętności, m.in. z zakresu mechaniki, mechatroniki, automatyki, fizyki, inżynierii materiałowej, technologii oraz materiałoznawstwa, co jest nakierowane docelowo na utworzenie nowego produktu w postaci nowego produktu.

Dany projekt Produktu może być modyfikowany na etapie projektowania, na etapie wykonywania Produktu, na etapie testowym. Pracownicy na bieżąco dokonują niezbędnych modyfikacji, bez zewnętrznych wytycznych. Jest to możliwe dzięki ich wysokiemu wykwalifikowaniu oraz nabytej wiedzy i umiejętnościom, które są sukcesywnie rozwijane w trakcie wykonywanych prac. Przy realizacji niektórych projektów Wnioskodawca zleca wykonywanie poszczególnych usług zewnętrznym wykonawcom, jednak to Pracownicy Wnioskodawcy podejmują decyzję, o tym, jakie usługi mają być wykonane.

3. Etap testowy

Przed przedstawieniem Produktu klientowi do odbioru, Spółka przeprowadza testy zastosowanych rozwiązań dla sprawdzenia czy osiągnięty został zamówiony poziom funkcjonalności, a także czy nie doszło do powstania usterek. Na tym etapie wnoszone są ewentualne poprawki, modyfikacje. Ten etap również wymaga twórczego wkładu Pracowników w rozwiązywaniu problemów oraz wprowadzaniu modyfikacji dla uniknięcia ewentualnych wadliwych rozwiązań.

4. Etap pierwszej partii produkcyjnej

Wynikiem realizowanej przez Wnioskodawcę Działalności B+R są nowe lub znacząco ulepszone Produkty oraz procesy, technologie produkcji czy usługi. W ramach tego etapu, za zakończone sukcesem prace B+R uznaje się w Spółce wersje prototypowe nowych lub znacząco ulepszonych Produktów oraz procesów, technologii produkcji czy usług spełniających początkowo pożądane parametry lub gwarantujące zbliżone właściwości do pierwotnych założeń Spółki. Niemniej, omawiany etap nie pozwala Spółce stwierdzić, czy w skali produkcji przemysłowej, możliwe będzie wyprodukowanie produktów o identycznych parametrach oraz właściwościach jak uzyskane w mniejszej skali (prototypowej, testowej). Niepewność Spółki wynika m.in. ze względu na skalę prac i procesów, zaangażowanie pracowników fizycznych, ilość zastosowanych materiałów i surowców czy wykorzystanie maszyn produkcyjnych. W związku z powyższym, po pozytywnej weryfikacji wersji nowego lub ulepszonego Produktu w ramach końcowego etapu produkcji, Spółka przygotowuje tzw. pierwszą partię produkcyjną (dalej: "Pierwsza partia produkcyjna"), która polega na wyprodukowaniu w skali przemysłowej, serii nowego lub ulepszonego Produktu. Pierwsza partia produkcyjna stanowi sfinalizowanie całościowego procesu B+R realizowanego w Spółce, ukierunkowanego na stworzenie innowacyjnego Produktu. Pierwsza partia produkcyjna ma na celu walidację rezultatów uzyskanych w ramach produkcji seryjnej poszczególnych produktów, która prowadzona jest pod kątem: m.in. zastosowanych surowców czy proporcji wykorzystanych w nowych lub udoskonalonych Produktach, a także zgodności co do uzyskanych założeń w odniesieniu do parametrów otrzymanych wcześniej. Bazując na informacjach uzyskanych dzięki zrealizowanym testom w zakresie Pierwszej partii produkcyjnej, Spółka podejmuje ewentualną decyzję o: wdrożeniu produkcji seryjnej nowego lub ulepszonego Produktu; ⎯ konieczności kontynuowania prac nad nowym lub ulepszonym Produktem; wdrożeniu zmian w technologii produkcji w celu uzyskania w skali przemysłowej Produktu o założonych parametrach. Ponadto, Wnioskodawca realizuje kontrolę jakości produktów powstałych w efekcie Pierwszej partii produkcyjnej pod kątem spełniania koniecznych norm rynkowych oraz konkretnych wymagań wewnętrznych obowiązujących w Spółce odnośnie do poszczególnego Produktu. Spółka może zadecydować, że powstałe w ramach Pierwszej partii produkcyjnej Produkty, pod warunkiem posiadania założonych pierwotnie parametrów oraz pozytywnej weryfikacji jakości, trafią do sprzedaży. Natomiast liczba produktów wytworzonych przez Spółkę w ramach Pierwszej partii produkcyjnej jest uzależniona co do zasady od opłacalności uruchomienia linii technologicznych oraz zasadności ekonomicznej takiego działania Spółki czy zlecenia Klienta.

Projektowanie oraz wykonywanie Produktu, który nie jest wykonywany na zamówienie klienta, ale powstaje z inicjatywy Spółki, przebiega w sposób analogiczny.

Proces jednej realizacji Produktów Spółki jest długotrwały.

Obszar nr II - Prace typu research and development

W ramach każdego realizowanego projektu Produktu, w oparciu o oryginalne rozwiązania zaprojektowane przez Pracowników, powstaje oryginalny Produkt. Każdy Produkt stanowi nowy, dotychczas nieoferowany przez Spółkę lub innych dostawców towar. Powyższe potwierdza wysoki poziom wykwalifikowania Pracowników oraz posiadanie odpowiedniego zaplecza techniczno-organizacyjnego do celów projektowych oraz wykonawczych. Celem Spółki jest ciągłe tworzenie nowych oraz udoskonalanie istniejących rozwiązań, usprawnianie procesów produkcyjnych oraz dbałość o najmniejsze nawet detale, które kształtują ostateczny obraz marki. Dlatego obok prac związanych z wykonywaniem konkretnej zabudowy, równolegle prowadzone są prace typu research and development mające na celu poprawę jakości dostarczanych produktów, a także wypracowywanie oraz wprowadzanie nowych funkcjonalności do wykonywanych Produktów. Niektóre z tych ulepszeń to np. opracowanie ... itp. Spółka wykonuje Produkty (prowadzi tego rodzaju projekty) w sposób zorganizowany. Proces wykonywania Produktu jest długotrwały, stąd zdarza się, że projekty prowadzone są częściowo równolegle. W toku prac wykorzystywana jest wiedza pozyskana przez Pracowników w ramach już zrealizowanych projektów, w szczególności do tworzenia nowych rozwiązań technicznych. Należy jednak podkreślić, że zasoby te są każdorazowo pogłębiane na potrzeby realizacji danego Produktu, bo - jak wyjaśniano wcześniej – każdy Produkt ma charakter unikatowy i wymaga innych rozwiązań.

Obszar nr III - Rozwój istniejących technologii produkcji, produktów lub usług (zmodernizowanie/zmienienie już istniejących technologii produkcji, produktów lub usług Spółki) Opisany w tym miejscu obszar działań polega na ulepszaniu istniejących procesów, technologii produkcji, Produktów lub usług Spółki lub na znacznym ulepszeniu standardowych procesów, technologii produkcji, Produktów lub usług. Odbywa się to między innymi poprzez optymalizację parametrów, funkcji, właściwości, a także poszerzenie zastosowania na rynku.

W związku z charakterem prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności, istotne znaczenie ma proaktywna postawa Spółki w zakresie rozwoju stosowanej przez nią technologii poprzez projekty związane z procesem automatyzacji i informatyzacji procesów, w celu zwiększenia wydajności prowadzonych badań. Działania w ramach tej grupy projektów związane są również z optymalizacją procesów wytwórczych w celu poprawy jakości procesu produkcji (lub sposobu świadczenia usług) i zwiększenia jej efektywności poprzez minimalizowanie kosztów produkcji, obniżenie pracochłonności, wzrost produktywności, optymalizację zużycia materiałów i surowców oraz zmniejszenie prawdopodobieństwa reklamacji, a w dalszej perspektywie wzrost sprzedaży i produktywności. Mając na względzie potrzeby wynikające z ochrony środowiska, wybrane projekty dążą także do rozwoju zastosowań proekologicznych w procesie produkcji.

Analogicznie jak w przypadku tworzenia nowych procesów, technologii produkcji, oraz nowych Produktów i usług, tak i przy rozwoju istniejącego procesów, technologii produkcji, oraz nowych produktów i usług - Spółka kieruje się też ekologią/względami środowiskowymi, trendami rynkowymi/względami ekonomicznymi.

W rezultacie działalność prowadzona przez Spółkę opisana w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego nie ma charakteru incydentalnego, lecz zaplanowany i zorganizowany oraz jest prowadzona w sposób ciągły.

W latach 2017 – 2021 Spółka realizowała następujące Produkty:

I. (…) (dalej również: „(…)” lub „Produkt 1”).

Produkt 1 skierowany jest do sektora transportowego eksploatującego naczepy samowyładowcze przewożące materiały sypkie np.

Paliwa alternatywne RDF;

Odpady pochodzące z selektywnej zbiórki

wełnę mineralną;

folie.

(…).

Prace wykonywane były według ściśle określonego schematu, na które składały się między innymi następujące fazy procesu:

Etap projektowy

1.Decyzja zarządu Spółki o produkcji Prototypu.

2.Spotkania pracowników Spółki zaangażowanych w dany projekt, w celu

stworzenia szczegółowej koncepcji Prototypu w celu opracowanie procesu technologicznego,

oceny zdolności wytwórczych,

określenia niezbędnych zasobów ludzkich,

określenia zapotrzebowania maszynowego, wiedzy oraz kalkulacji kosztów,

określenia zapotrzebowania i zabezpieczenia dostaw materiałów oraz komponentów niezbędnych do realizacji projektu;

określenia zapotrzebowania i zabezpieczenie dostaw materiałów oraz komponentów niezbędnych do realizacji projektu.

3.Zatwierdzenie procesu produkcyjnego ze szczegółowym podziałem na poszczególne fazy projektu uwzględniające czas niezbędny do realizacji.

Etap wykonawczy

4.Przekazanie dokumentacji technicznej przez dział i rozpoczęcie produkcji.

5.Rozpoczęcie prac montażowych Prototypu.

Etap testowy

6. Rozpoczęcie fazy testów wewnętrznych.

Etap pierwszej partii produkcyjnej

7. Wdrożenie pierwszej partii produkcyjnej.

Zasada działania Produktu 1

(…).

Faza 1 – (…).

Faza 2 – (…).

Faza 3 – (…).

Kolejny etap to (…).

Faza 4 – (…).

Faza 5 – (…).

Faza 6 – (…).

W obecnych naczepach bez ściany nr 2, powyższy proces pozwala na załadunek i rozładunek poziomy bez kompresowania.

Postępując zgodnie z instrukcją kwalifikowania działalności do prac badawczo-rozwojowych funkcjonującą w Spółce, Spółka ustaliła, że przedmiotowy projekt kwalifikuje się do działalności badawczo-rozwojowej. Niemniej Wnioskodawca pragnie uzyskać w drodze interpretacji indywidualnej potwierdzenie powyższego przez organ podatkowy.

Czynności odnoszące się do produkcji Prototypu mają charakter prac twórczych, niepowtarzalnych, nierutynowych i nieokresowych.

II. „PRZYCZEPA (…)”

Głównym celem projektu jest opracowanie, zaprojektowanie oraz uruchomienie seryjnej produkcji przyczepy pod-kontenerowej własnej konstrukcji pod marką Spółki (dalej: „Produkt 2”). (…) to pojazd do transportu kontenerów rolkowych. Projekt powstał w odpowiedzi na zgłaszane zapotrzebowanie przez Klientów z sektora transportowego zarówno komunalnego jak również budowlanego.

(…).

Zapewnienie ciągłości dostaw, sprzedaży, zarządzanie czasem pracy pracowników to ważny czynnik determinujący rozwój firmy oraz wykorzystanie pojawiających się szans rozszerzenia profilu działalności przedsiębiorstwa.

Przy realizacji wykorzystano własny park maszynowy oraz pracę pracowników zatrudnionych w poszczególnych działach Spółki. Od strony projektowej uczestniczył (…) który dotychczas wykonywał prace projektowe tzw. „(…)”.

Dzięki temu uzyskano projekt indywidualny zapewniający spełnienie wszystkich wymagań technicznych stawiany tego typu przyczepom. Od strony produkcyjnej wykorzystano Dział Serwisu i Gwarancji (DSG) wykonujący do tej pory prace obsługowe oraz naprawcze. Równocześnie zwiększono park maszynowy o nowoczesne urządzenia.

Główne procesy projektu ze względu na złożoność podzielono na następujące czynniki:

1.Opracowanie projektu pojazdu, procesu technologicznego, ocena zdolności wytwórczych, określenie niezbędnych zasobów ludzkich, określenie zapotrzebowania maszynowego, wiedza, kalkulacja kosztów.

2.Określenie zapotrzebowania i zabezpieczenie dostaw materiałów oraz komponentów niezbędnych do realizacji projektu.

3.Zatwierdzenie procesu produkcyjnego ze szczegółowym podziałem na poszczególne fazy projektu uwzględniające czas niezbędny do realizacji.

(…).

Postępując zgodnie z instrukcją kwalifikowania działalności do prac badawczo-rozwojowych funkcjonującą w Spółce, Spółka ustaliła, że przedmiotowy projekt kwalifikuje się do działalności badawczo-rozwojowej. Niemniej Wnioskodawca pragnie uzyskać w drodze interpretacji indywidualnej potwierdzenie powyższego przez organ podatkowy.

Prace wykonywane były według ściśle określonego schematu, na które składały się następujące fazy procesu:

Etap projektowy

1.Decyzja zarządu Spółki o produkcji Prototypu.

2.Spotkania pracowników Spółki zaangażowanych w dany projekt, w celu

stworzenia szczegółowej koncepcji Prototypu w celu opracowanie procesu technologicznego,

oceny zdolności wytwórczych,

określenia niezbędnych zasobów ludzkich,

określenia zapotrzebowania maszynowego, wiedzy oraz kalkulacji kosztów,

określenia zapotrzebowania i zabezpieczenia dostaw materiałów oraz komponentów niezbędnych do realizacji projektu;

określenia zapotrzebowania i zabezpieczenie dostaw materiałów oraz komponentów niezbędnych do realizacji projektu.

3.Zatwierdzenie procesu produkcyjnego ze szczegółowym podziałem na poszczególne fazy projektu uwzględniające czas niezbędny do realizacji.

Etap wykonawczy

4.Przekazanie dokumentacji technicznej przez dział i rozpoczęcie produkcji.

5.Rozpoczęcie prac montażowych Prototypu.

Etap testowy

6. Rozpoczęcie fazy testów wewnętrznych.

Etap pierwszej partii produkcyjnej

7. Wdrożenie pierwszej partii produkcyjnej.

Czynności odnoszące się do produkcji Prototypu mają charakter prac twórczych, niepowtarzalnych, nierutynowych i nieokresowych.

III. „(…)”

Głównym celem projektu jest opracowanie, zaprojektowanie oraz produkcja (…) (dalej: „Produkt 3").

Produkt 3 produkcji Spółki o oznaczeniu modelowym (…) to system do transportu płatków foliowych, który jest elementem zespołu urządzeń ważąco-transportujących. Projekt powstał w odpowiedzi na zgłaszane zapotrzebowanie przez Klientów z sektora produkcji polipropylenu, w którym wykorzystane zostaną odpady poprodukcyjne. Produkt 3 zostanie wykorzystany do prawidłowego prowadzenia całego procesu produkcyjnego.

(…).

Przy realizacji wykorzystano własny park maszynowy oraz pracę pracowników zatrudnionych w poszczególnych działach Spółki. Od strony projektowej uczestniczył (…), który dotychczas wykonywał prace projektowe tzw. „(…)”. Dzięki temu uzyskano projekt indywidualny zapewniający spełnienie wszystkich wymagań technicznych Klienta. Od strony produkcyjnej wykorzystano (…) wykonujący do tej pory prace obsługowe oraz naprawcze. Równocześnie zwiększono park maszynowy o nowoczesne urządzenia. Główne procesy projektu ze względu na złożoność podzielono na następujące czynniki:

1.Opracowanie projektu (…), procesu technologicznego, ocena zdolności wytwórczych, określenie niezbędnych zasobów ludzkich, określenie zapotrzebowania maszynowego, wiedza, kalkulacja kosztów.

2.Określenie zapotrzebowania i zabezpieczenie dostaw materiałów oraz komponentów niezbędnych do realizacji projektu.

3.Zatwierdzenie procesu produkcyjnego ze szczegółowym podziałem na poszczególne fazy projektu uwzględniające czas niezbędny do realizacji.

Postępując zgodnie z instrukcją kwalifikowania działalności do prac badawczo-rozwojowych funkcjonującą w Spółce, Spółka ustaliła, że przedmiotowy projekt kwalifikuje się do działalności badawczo-rozwojowej. Niemniej Wnioskodawca pragnie uzyskać w drodze interpretacji indywidualnej potwierdzenie powyższego przez organ podatkowy.

Prace wykonywane były według ściśle określonego schematu, na które składały się następujące fazy procesu:

Etap projektowy

1.Decyzja zarządu Spółki o produkcji Prototypu.

2.Spotkania pracowników Spółki zaangażowanych w dany projekt, w celu

stworzenia szczegółowej koncepcji Prototypu w celu opracowanie procesu technologicznego,

oceny zdolności wytwórczych,

określenia niezbędnych zasobów ludzkich,

określenia zapotrzebowania maszynowego, wiedzy oraz kalkulacji kosztów,

określenia zapotrzebowania i zabezpieczenia dostaw materiałów oraz komponentów niezbędnych do realizacji projektu;

określenia zapotrzebowania i zabezpieczenie dostaw materiałów oraz komponentów niezbędnych do realizacji projektu.

3.Zatwierdzenie procesu produkcyjnego ze szczegółowym podziałem na poszczególne fazy projektu uwzględniające czas niezbędny do realizacji.

Etap wykonawczy

4.Przekazanie dokumentacji technicznej przez dział i rozpoczęcie produkcji.

5.Rozpoczęcie prac montażowych Prototypu.

Etap testowy

6. Rozpoczęcie fazy testów wewnętrznych.

Etap pierwszej partii produkcyjnej

7. Wdrożenie pierwszej partii produkcyjnej.

Czynności odnoszące się do produkcji Prototypu mają charakter prac twórczych, niepowtarzalnych, nierutynowych i nieokresowych.

IV. „PRZYCZEPA (…)”

Głównym celem projektu jest opracowanie, zaprojektowanie oraz uruchomienie seryjnej produkcji przyczepy własnej konstrukcji pod marką Spółki (dalej: „Produkt 4”).

Produkt 4 o oznaczeniu modelowym (…) to pojazd wielozadaniowy w dziedzinie transportu specjalnego oraz ciężkiego. Projekt powstał w odpowiedzi na zgłaszane zapotrzebowanie przez Klientów z sektora transportowego. Dotychczas Spółka oferowała do sprzedaży naczepy oraz przyczepy wiodących marek zagranicznych. Ze względu na dynamiczny rozwój firmy oraz wysokie koszty zakupu dotychczas oferowanych pojazdów została pod-jęta decyzja o produkcji przyczep własnej konstrukcji.

Przy realizacji wykorzystano posiadane zasoby. Od strony projektowej uczestniczył (…) który dotychczas wykonywał prace projektowe tzw. „(…)”. Od strony produkcyjnej wykorzystano (…) wykonujący do tej pory prace obsługowe oraz naprawcze. Równocześnie zwiększono park maszynowy o nowoczesne urządzenia. Główne procesy projektu ze względu na złożoność podzielono na następujące czynniki:

1.Opracowanie projektu pojazd, procesu technologicznego, ocena zdolności wytwórczych, określenie niezbędnych zasobów ludzkich, określenie zapotrzebowania maszynowego, wiedza, kalkulacja kosztów.

2.Określenie zapotrzebowania i zabezpieczenie dostaw materiałów oraz komponentów niezbędnych do realizacji projektu.

3.Zatwierdzenie procesu produkcyjnego ze szczegółowym podziałem na poszczególne fazy projektu uwzględniające czas niezbędny do realizacji.

(…).

Postępując zgodnie z instrukcją kwalifikowania działalności do prac badawczo-rozwojowych funkcjonującą w Spółce, Spółka ustaliła, że przedmiotowy projekt kwalifikuje się do działalności badawczo-rozwojowej. Niemniej Wnioskodawca pragnie uzyskać w drodze interpretacji indywidualnej potwierdzenie powyższego przez organ podatkowy.

Prace wykonywane były według ściśle określonego schematu, na które składały się następujące fazy procesu:

Etap projektowy

Etap projektowy

1.Decyzja zarządu Spółki o produkcji Prototypu.

2.Spotkania pracowników Spółki zaangażowanych w dany projekt, w celu

stworzenia szczegółowej koncepcji Prototypu w celu opracowanie procesu technologicznego,

oceny zdolności wytwórczych,

określenia niezbędnych zasobów ludzkich,

określenia zapotrzebowania maszynowego, wiedzy oraz kalkulacji kosztów,

określenia zapotrzebowania i zabezpieczenia dostaw materiałów oraz komponentów niezbędnych do realizacji projektu;

określenia zapotrzebowania i zabezpieczenie dostaw materiałów oraz komponentów niezbędnych do realizacji projektu.

3.Zatwierdzenie procesu produkcyjnego ze szczegółowym podziałem na poszczególne fazy projektu uwzględniające czas niezbędny do realizacji.

Etap wykonawczy

4.Przekazanie dokumentacji technicznej przez dział i rozpoczęcie produkcji.

5.Rozpoczęcie prac montażowych Prototypu.

Etap testowy

6.Rozpoczęcie fazy testów wewnętrznych.

Etap pierwszej partii produkcyjnej

7.Wdrożenie pierwszej partii produkcyjnej.

Czynności odnoszące się do produkcji Prototypu mają charakter prac twórczych, niepowtarzalnych, nierutynowych i nieokresowych.

Opracowane Produkty są produktami prototypowymi, zgodnie z powyższymi opisami. Wskazać należy, że część wytwarzanych w Spółce prototypów wykorzystywana była, jest, będzie lub może być wykorzystywana również do celów pilotażowych. Możliwość skorzystania z Ulgi B+R w odniesieniu do kosztów wytworzenia serii pilotażowych została wielokrotnie potwierdzona przez organy podatkowe w wydanych interpretacjach indywidualnych. Przykładowo naczepę ze ścianą kompresującą Wnioskodawca prezentuje na targach, określonych wydarzeniach, ewentualnie wynajmuje klientom odpłatnie lub wykorzystujemy do świadczenia odpłatnych usług prezentacji, pokazu, itd.

Celem prawidłowego przedstawienia stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego Wnioskodawca wyjaśnia, że obok działalności w zakresie tworzenia Produktów z Obszaru nr I (etap projektowy, etap wykonawczy, etap testowy, etap pierwszej partii produkcyjnej) oraz Obszaru nr II - Prace research and development Spółka prowadzi również działalność w przedmiocie prowadzenia prac serwisowych/naprawczych itd., w związku z udzielonymi na zabudowy gwarancjami. Spółka zdaje sobie sprawę z tego, że działalność serwisowa i gwarancyjna nie spełnia przesłanek działalności badawczo-rozwojowej, stąd działalność ta nie stanowi przedmiotu zapytania Wnioskodawcy.

W związku z opisaną wyżej działalnością ponoszone są koszty (dalej: "Koszty Kwalifikowane"):

1.Koszty nabycia ekspertyz, opinii, usług doradczych oraz usług równorzędnych, badań nabytych od jednostek naukowych: np. Opracowanie koncepcji prototypu sytemu (...); Nadanie numeru WIM – usługa nabyta od Sieci B.;

2.Koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy: wykonanie badania zdolności patentowej przez (...) Sp. z o.o.; badanie zdolności patentowej przez Kancelarię działającą w formie sp. z o.o.; koszty opłaty patentowej poniesionej na rzecz urzędu patentowego; przygotowania dokumentacji i zgłoszenia do Urzędu Patentowego wynalazku pt. „Przegroda kompresującej do nadwozi samowyładowczych do przewozu rozdrobnionej masy z optymalizacją pojemnościową przez kancelarię patentową;

3.Koszty osobowe: koszty osobowe pracowników zatrudnionych na umowy o pracę oraz osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, w tym zlecenia i o dzieło – w części odpowiadającej pracy związanej z działalnością badawczo-rozwojową (chodzi o pracowników działu serwisantów, działu konstruktorów oraz działu technologii przemysłowej); Działalność B+R poprowadzona jest w formule zorganizowanej i polega w praktyce na tym, że spośród Pracowników Spółki wyznaczani są, stosownie do ich wiedzy i kompetencji Pracownicy, którzy uczestniczą w realizacji prac, wykonując przypisane do nich zadania. Mogą to być osoby zatrudnione w którymkolwiek z obszarów działania Spółki (w zależności od celu i charakteru konkretnych prac). Skład zespołu osób realizującego dane czynności nie jest stały - niejednokrotnie zdarza się, że w trakcie realizacji określonej czynności pojawiają się kwestie, które wymagają poszerzenia lub zmiany składu zespołu. Powyższe powoduje, że w praktyce występują w Spółce Pracownicy, którzy w ramach obowiązków służbowych wykonują:

a)tylko zadania w ramach Działalności B+R,

b)zarówno zadania w ramach Działalności B+R, jak i inne zadania, niemające charakteru Działalności B+R,

c)tylko inne zadania, niemające charakteru Działalności B+R.

Zatrudnione w Spółce osoby posiadają specjalistyczną wiedzę, doświadczenie oraz kwalifikacje niezbędne do wykonywania swoich obowiązków. W pracach B+R udział biorą pracownicy rożnych działów Spółki.

4.Koszty związane z nabyciem materiałów, surowców, wyposażenia bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością B+R;

5.Koszty transportu i montażu Produktu u Klienta; koszty transportu do miejsca wykonania testów wytrzymałościowych.

Spółka poniosła również wydatki na:

1.Polisę ubezpieczeniową urządzenia;

2.Koszty związane z nabyciem takich usług jak:

a.Badanie w zakresie dopuszczenia indywidualnego pojazdów, badanie jednostkowe – Wnioskodawca nabył te usługę z uwagi na to, że tylko mogą być one przeprowadzone tylko przez jednostki uprawnione na podstawie odrębnych przepisów do przeprowadzania badań homologacyjnych oraz badań potwierdzających spełnianie odpowiednich warunków lub wymagań technicznych danego pojazdu w celu dopuszczenia jednostkowego pojazdu albo dopuszczenia indywidualnego WE;

b.Przygotowania projektu przyczepy – usługa ta polegała na udzieleniu konsultacji i wsparcia ze strony fachowca, biegłego w zakresie przepisów drogowych i przepisów pojazdów;

c.Piaskowanie ramy przyczepy – jest to usługa, która polega na oczyszczaniu oraz ukształtowaniu powierzchni metalicznej przy użyciu materiałów ściernych pod ciśnieniem sprężonego powietrza lub pyłu; Spółka nabyła tę usługę, ponieważ nie posiada własnej piaskarki i wydzielonego do tego pomieszczenia;

d.Malowania ramy przyczepy – usługa została nabyta przez Spółkę, ponieważ nie posiada ona własnej lakierni;

e.Usługa sterowania urządzenia – jest to usługa, która polega na podłączaniu przewodów i zaprogramowaniu urządzenia stanowiące usługi w zakresie automatyki i sterowania. Wnioskodawca nabył te usługi, ponieważ wśród osób zatrudnianych przez Wnioskodawcę nie ma osoby, która byłaby w stanie wykonać taką usługę.

Ponadto w toku opisanej wyżej działalności Spółka może ponosić kompleksowo koszty kwalifikowane z art. 18d ust. 2 ustawy o CIT:

1) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

2) nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń po-miarowych;

3) ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;

4) odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;

4a) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;

5) koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:

a) przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,

b) prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,

c) odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,

d) opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

W przypadku wartości niematerialnych i prawnych w postaci kosztów prac rozwojowych, o których mowa w art. 16b ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się dokonywane od tej wartości niematerialnej i prawnej odpisy amortyzacyjne w proporcji, w jakiej w jej wartości początkowej pozostają koszty wymienione w ust. 2 pkt 1-4a lub ust. 3a pkt 2 ustawy o CIT. Za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Na podstawie decyzji o wsparciu z (…) Spółka jest uprawniona/będzie uprawniona do zwolnienia z opodatkowania podatkiem CIT dochodów uzyskanych z nowej inwestycji, przy czym zwolnienie przysługuje po dniu wydania decyzji o wsparciu i z tytułu poniesionych po tym dniu kosztów kwalifikowanych, aż do dnia wygaśnięcia tej decyzji lub wyczerpania maksymalnej dopuszczalnej pomocy regionalnej, w zależności od tego, które zdarzenie wystąpi wcześniej.

W ramach nowej inwestycji, zwanej dalej „inwestycją”, o której mowa we wniosku, Przedsiębiorca planuje zwiększenie zdolności produkcyjnej istniejącego przedsiębiorstwa (zakładu) poprzez budowę nowego zakładu produkcyjnego wraz z częścią magazynową i biurową oraz zakup nowych wyspecjalizowanych maszyn i urządzeń. Przedsiębiorca planuje wdrożyć do produkcji efekty przeprowadzonych prac badawczo-rozwojowych, których efektem będzie rozpoczęcie produkcji nowych wyrobów o znacząco udoskonalonych właściwościach techniczno-użytkowych. Ponadto Przedsiębiorca wskazał, iż zamierza przenieść całą dotychczasową działalność realizowaną w obecnym zakładzie zlokalizowanym w (…) przy ulicy (…), do nowego zakładu, który powstanie w ramach inwestycji.

Charakter przedsięwzięcia inwestycyjnego. Wskazano, że nowa inwestycja będzie miała charakter zwiększenia zdolności produkcyjnej istniejącego przedsiębiorstwa oraz dywersyfikacji produkcji przedsiębiorstwa przez wprowadzenie produktów uprzednio nieprodukowanych w zakresie: (…).

Wnioskodawca rozważa prowadzenie dwóch - odrębnych - kalkulacji wyniku podatkowego. Jedna z nich prowadzona będzie dla celów obliczenia dochodu zwolnionego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 Ustawy o CIT, natomiast druga dotyczyć będzie jedynie tych przychodów i kosztów działalności badawczo-rozwojowej, które nie zostaną uwzględnione w kalkulacji dochodu zwolnionego z CIT na podstawie Decyzji o wsparciu. Konsekwencją takiego działania będzie jednak przypisanie tych przychodów i kosztów do działalności opodatkowanej, nieobjętej korzyściami związanymi z działalnością w specjalnej strefie ekonomicznej. W rozumieniu Wnioskodawcy, jest to jedyna możliwość, aby móc skorzystać z prawa wynikającego z art. 18d ust. 6 Ustawy o CIT, w postaci ulgi B+R.

Podsumowując i doprecyzowując ww. stan faktyczny Wnioskodawca wskazuje, że:

1.Wnioskodawcy wykonuje czynności B+R, w zakresie Obszarów: nr 1, nr 2 i nr 3 oraz konkretnych realizowanych Produktów opisane we wniosku, które mają charakter twórczy oraz ich celem jest zwiększenie zasobów wiedzy lub wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Prace realizowane przez Wnioskodawcę i opisane w opisie stanu faktycznego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej mają charakter twórczy, gdyż - jak wskazano w opisie stanu faktycznego we wniosku - mają na celu opracowywanie nowych rozwiązań technicznych technologicznych oraz koncepcyjnych. Konieczne jest opracowywanie nowych rozwiązań technicznych lub technologicznych, zatem do realizacji projektu nie są wystarczające działania odtwórcze, wykorzystujące już wcześniej stosowane rozwiązania, lecz wymaga podejmowania działań twórczych (opracowywanie nowych rozwiązań). Jest to działalność obejmująca nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Bez nabywania, łączenia, kształtowania i wykorzystywania dostępnej wiedzy i umiejętności niemożliwym byłoby bowiem każdorazowo konsekwentne wytwarzanie coraz to nowych projektów przeprowadzonych przez każdy etap produkcji od zarysowania wstępnego pomysłu, po szczegółowe zaprojektowanie właściwych elementów i podzespołów, wytworzenie prototypu i na testach kończąc.

2.W skład wynagrodzeń Pracowników zatrudnionych na podstawię umowy o pracę, realizujących Projekty wchodziły, wchodzą i będą wchodzić należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 Ustawy PIT, tj.: wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych - w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację projektów pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu. Do kosztów projektów Wnioskodawca zalicza i będzie zaliczać wyłącznie tę część wynagrodzenia, która przypada na realizację przez pracowników projektów, z wyłączeniem wynagrodzenia za czas absencji - w tym za czas urlopu, choroby lub innych nieobecności. Uzupełniająco Spółka wskazuje także, że do kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 18d ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1800) nie zalicza/nie będzie zaliczać składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, ze względu na treść komunikatu Ministra Finansów z dnia 18 maja 2017 r. o Uldze podatkowej na działalność badawczo-rozwojową, gdzie zostało wyraźnie wskazane, że: "odliczeniu w ramach ulgi B+R nie podlegają składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych". Wyżej wymienione koszty stanowiły/stanowią/będą stanowić należności pracowników z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

3.Na wynagrodzenie pracowników oraz osób wykonujących prace na podstawie umów cywilno-prawnych składa się kwota należna ww. osobie wynikająca z umowy (wynagrodzenie zasadnicze). Wynagrodzenie zasadnicze może zawierać elementy takie jak: wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, premie uznaniowe, świadczenia pozapłacowe (benefity takie jak prywatna opieka medyczna, karnety na zajęcia sportowe, siłownię itp.). Należności osób zaangażowanych w realizację projektów na podstawie umowy zlecenia/umowy o dzieło stanowiły/stanowią/będą stanowić należności ze źródła określonego w treści art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

4.Spółka ma zamiar zaliczyć do kosztów kwalifikowanych ulgi B+R koszty osobowe serwisantów, w części w jakiej wykonywane przez takich pracowników czynności związane są bezpośrednio z działalnością B+R.

5.Spółka jest uprawniona/będzie uprawniona do zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych na podstawie decyzji o wsparciu nr 66/2021 z dnia 29 grudnia 2021 roku.

6.Wydatki, o których mowa we wniosku nie zostały/zostaną zwrócone Spółce w jakiekolwiek formie lub nie zostały/zostaną przez Spółkę odliczone od podstawy opodatkowania w myśl art. 18d ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

7.Wszystkie koszty, które Spółka odlicza/zamierza odliczać w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W przypadku kosztów prac rozwojowych ustawodawca w art. 15 ust. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wskazuje szczególny moment (datę) podatkowego rozliczenia kosztów uzyskania przychodów w postaci kosztów prac rozwojowych. W stosunku do kosztów prac rozwojowych zawarto więc specyficzne regulacje normujące moment rozpoznania tych kosztów dla celów podatkowych. W myśl tych regulacji, koszty prac rozwojowych mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w jeden z poniższych sposobów:

a.w miesiącu, w którym zostały poniesione albo począwszy od tego miesiąca w równych częściach w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy, albo

b.jednorazowo w roku podatkowym, w którym zostały zakończone, albo

c.poprzez odpisy amortyzacyjne dokonywane zgodnie z art. 16m ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych od wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 16b ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W sytuacji, gdy przedsiębiorca ponosi w ramach ulgi B+R koszty prac rozwojowych, powinien w pierwszej kolejności rozpoznać koszt uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Podatnik zatem powinien podjąć decyzję o sposobie potrącalności wydatków związanych z pracami badawczo-rozwojowymi, a następnie stosując ulgę i obliczając odpowiednią wysokość kosztów kwalifikowanych, ujętych uprzednio w rachunku podatkowym jako koszt, odliczyć je od podstawy opodatkowania w roku podatkowym, w którym dany koszt został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Spółka ma prawo w ramach B+R wytwarzać prototypy w celu dalszego udoskonalenia technicznego swoich produktów, których ostateczny kształt nie został określony, a gdy wytworzenie prototypów do celów walidacyjnych jest zbyt kosztowne, to wytworzone prototypy mogą stanowić produkt końcowy Spółki gotowy do wykorzystania komercyjnego (interpretacja z dnia 11.01.2019 r., wydane przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 0111-KDIB1-3.4010.536.2018.2.JKT). W interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 1 czerwca 2017 r. (sygn. 2461-IBPB-1-3.4510.112.2017.1.MST) zostało potwierdzone stanowisko podatnika, zgodnie z którym: „Okoliczność czy prototypy lub seria pilotażowa zostaną następnie sprzedane, nie ma znaczenia dla możliwości rozliczenia tego rodzaju kosztów w ramach ulgi badawczo-rozwojowej. Podobne stanowisko zajął Dyrektor KIS m.in. również w interpretacji z 11 stycznia 2019 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.536.2018.2.JKT) oraz interpretacji z 4 grudnia 2019 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.452.2019.1.IZ). W tym zakresie Spółka zamierza zaliczyć/zaliczyła do kosztów kwalifikowanych koszty poniesione w związku z projektami: (…):

a.Produkt 2 – projekt który rozpoczął się i został ukończony w 2021 r.; przyczepa została sprzedana w 2021 r. – wydatki na projekt zostały rozpoznane jako koszt uzyskania przychodu Spółki roku 2021;

b.Produkt 3 – projekt który rozpoczął się i został ukończony w 2021 r.; bufor został sprzedany w 2021 r.; wydatki na projekt zostały rozpoznane jako koszt uzyskania przychodu Spółki roku 2021;

c.Produkt 1 – projekt który rozpoczął się w 2017 r. i został ukończony w 2021 r. Koszty podatkowe związane z projektem były rozliczone w deklaracji CIT-8 – w każdym roku, w którym były poniesione.

d.Produkt 4 – projekt który rozpoczął się i został ukończony w 2021 r.; przyczepa została sprzedana w 2022 r. – wydatki na projekt zostaną rozpoznane jako koszt uzyskania przychodu Spółki roku 2021 r.

8.Spółka prowadzi odrębną ewidencję, w której wyodrębnia koszty działalności badawczo-rozwojowej zgodnie z art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Uzupełnienie opisu stanu faktycznego/ zdarzenia przyszłego.

W piśmie uzupełniającym z 6 lutego 2023 r., wskazali Państwo, że:

Wszystkie czynności wykonywane w zakresie Obszarów: nr 1, nr 2 i nr 3 oraz konkretnych realizowanych Produktów przedstawionych we wniosku, nie stanowiły, nie stanowią i nie będą stanowić:

a)rutynowych i okresowych zmian,

b)czynności wdrożeniowych w zakresie opracowywanych już produktów i usług,

c)produkcji seryjnej/produkcji komercyjnej/bieżącej działalności Spółki,

d)działalności wspomagającej/pomocniczej, wykraczającej poza zakres prac B+R,

e)czynności:

i.testowania produktu/produktów,

ii.wykonanie badań produktu/produktów,

iii.oceny produktu/produktów,

iv.bądź innych tego typu prac,

- dokonywanych już po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych,

f)czynności serwisowych,

g)promowania ulepszeń i automatyzacji dokonywanych i dokonanych już w Spółce,

h)czynności mających wyłącznie charakter pośredniej działalności wspomagającej/pomocniczej, wykraczające poza zakres prac badawczo-rozwojowych,

i)innych prac spoza prac B+R?

Wnioskodawca zalicza do działalności B+R również Etap pierwszej partii produkcyjnej. Wynikiem realizowanej przez Wnioskodawcę Działalności B+R są nowe lub znacząco ulepszone Produkty oraz procesy, technologie produkcji czy usługi. W ramach tego etapu, za zakończone sukcesem prace B+R uznaje się w Spółce wersje prototypowe nowych lub znacząco ulepszonych Produktów oraz procesów, technologii produkcji czy usług spełniających początkowo pożądane parametry lub gwarantujące zbliżone właściwości do pierwotnych założeń Spółki. Niemniej, omawiany etap nie pozwala Spółce stwierdzić, czy w skali produkcji przemysłowej, możliwe będzie wyprodukowanie produktów o identycznych parametrach oraz właściwościach jak uzyskane w mniejszej skali (prototypowej, testowej). Niepewność Spółki wynika m.in. ze względu na skalę prac i procesów, zaangażowanie pracowników fizycznych, ilość zastosowanych materiałów i surowców czy wykorzystanie maszyn produkcyjnych. W związku z powyższym, po pozytywnej weryfikacji wersji nowego lub ulepszonego Produktu w ramach końcowego etapu produkcji, Spółka przygotowuje tzw. pierwszą partię produkcyjną (dalej: "Pierwsza partia produkcyjna"), która polega na wyprodukowaniu w skali przemysłowej, serii nowego lub ulepszonego Produktu. Pierwsza partia produkcyjna stanowi sfinalizowanie całościowego procesu B+R realizowanego w Spółce, ukierunkowanego na stworzenie innowacyjnego Produktu. Pierwsza partia produkcyjna ma na celu walidację rezultatów uzyskanych w ramach produkcji seryjnej poszczególnych produktów, która prowadzona jest pod kątem: m.in. zastosowanych surowców czy proporcji wykorzystanych w nowych lub udoskonalonych Produktach, a także zgodności co do uzyskanych założeń w odniesieniu do parametrów otrzymanych wcześniej. Bazując na informacjach uzyskanych dzięki zrealizowanym testom w zakresie Pierwszej partii produkcyjnej, Spółka podejmuje ewentualną decyzję o:

wdrożeniu produkcji seryjnej nowego lub ulepszonego Produktu;

konieczności kontynuowania prac nad nowym lub ulepszonym Produktem;

wdrożeniu zmian w technologii produkcji w celu uzyskania w skali przemysłowej Produktu o założonych parametrach.

Ponadto, Wnioskodawca realizuje kontrolę jakości produktów powstałych w efekcie Pierwszej partii produkcyjnej pod kątem spełniania koniecznych norm rynkowych oraz konkretnych wymagań wewnętrznych obowiązujących w Spółce odnośnie do poszczególnego Produktu. Spółka może zadecydować, że powstałe w ramach Pierwszej partii produkcyjnej Produkty, pod warunkiem posiadania założonych pierwotnie parametrów oraz pozytywnej weryfikacji jakości, trafią do sprzedaży. Natomiast liczba produktów wytworzonych przez Spółkę w ramach Pierwszej partii produkcyjnej jest uzależniona co do zasady od opłacalności uruchomienia linii technologicznych oraz zasadności ekonomicznej takiego działania Spółki czy zlecenia Klienta.

W ramach Pierwszej partii produkcyjnej realizowanej w ramach działalności B+R Wnioskodawcy wyróżnić można następujące po sobie fazy:

1.FAZA NR I - jest to partia wyprodukowana na mniejszej wydajności z uwzględnieniem określonych w fazie projektowej cech konstrukcji i koncentrująca się na zweryfikowaniu oraz analizie pod kątem spełnienia pierwotnych założeń konstrukcyjnych przez produkt oraz przeprowadzaniu badań wewnętrznych;

2.FAZA NR II - jest to etap udoskonalania prototypu - w przypadku braku oczekiwanego efektu w zakresie otrzymanej konstrukcji lub parametrów na danym produkcie partii prototypowej, wykonane prototypy tego wyrobu oraz proces ich produkcji podlega dalszemu udoskonaleniu (dokonywane są oceny pomiarowe procesu obejmujące i analizy zdolności procesu pod kątem wydajności i osiągania oczekiwanych parametrów procesu). W tej fazie następuje wdrożenie pilotażowe oraz nadzór nad próbami. Próby technologiczne dla partii prototypowej oraz partii informacyjnej są przeprowadzane na urządzeniach produkcyjnych. Wielkości poszczególnych partii są powiązane z czasem pracy maszyny tak, aby zmaksymalizować i dopasować poszczególne ustawienia maszyny do finalizacji i jak najlepszych efektów i jakości finalnego produktu. Na tym etapie określane są ostatecznie wszystkie parametry produkcji. Próba produkcyjna wykonywana jest przy pełnej obsadzie personelu linii produkcyjnych. Próby wykonywane są do momentu, w którym Spółka uzna, iż zostały wypracowane paramenty niezbędne do wytwarzania produktu na skalę przemysłową (produkcja seryjna). Powyższe może wymagać wykonania jednej lub kilku prób produkcyjnych.

Spółka zamierza dokonać odliczenia z tytułu ulgi na działalność badawczo-rozwojową, zgodnie z limitami wskazanymi w art. 18d ust. 7 ustawy o CIT. Wnioskodawca uwzględnieni w tym zakresie zmiany przepisów prawa podatkowego w okresie 2017 - 2022 r.

Zgodnie z art. 18d ust. 7 ustawy o CIT, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2017 r., kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1.w przypadku gdy podatnik jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej - 50% kosztów, o których mowa w ust. 2 i 3;

2.w przypadku pozostałych podatników:

a.50% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1,

b.30% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-4 i ust. 3.

Jak stanowi art. 18d ust. 7 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r. do 29 kwietnia 2018 r., kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1.w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2.w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a-150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3.w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Natomiast jak stanowi art. 18d ust. 7 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od 30 kwietnia 2018 r., który został zmieniony na podstawie art. 27 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej (Dz. U. z 2018 r. poz. 650), kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1.w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2.w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a-150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3.w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Stosownie z kolei do art. 18d ust. 7 ustawy o CIT, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r. kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1.w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2.w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a-200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3.w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

Okres/rok/lata ponoszenia wydatków stanowiące przedmiot zapytania z uwzględnieniem zmian przepisów prawa podatkowego w tym zakresie to lata 2017 - 2022. Wnioskodawca uwzględnieni w tym zakresie zmiany przepisów prawa podatkowego w okresie 2017 - 2022 r.

W brzmieniu przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2017 r. zgodnie z art. 18d ust. 2 ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się:

1.należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, jeżeli te należności i składki dotyczą pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej,

2.nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową,

3.ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, a także nabycie wyników badań naukowych, świadczonych lub wykonywanych na podstawie umowy przez jednostkę naukową w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2014 r. poz. 1620 oraz z 2015 r. poz. 249 i 1268) na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej,

4.odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4,

5.koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione przez podatnika będącego mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, na:

a.przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczy-pospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,

b.prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,

c.odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,

d.opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

Natomiast, stosownie do art. 18d ust. 3 ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

W brzmieniu przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2018 r. zgodnie z art. 18d ust. 2 ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się:

a.poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

b.nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

c.ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;

d.odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem po-wiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;

4a) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem po-wiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4.

Stosownie do art. 18d ust. 3 ustawy o CIT za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

W stanie prawnym obowiązującym do 30 września 2018 r. wydatki poniesione na ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne były świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez jednostkę naukową, o której mowa w art. 2 ust. 9 pkt a-f ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki.

Spółka wyjaśnia, że uczelnie wyższe (w tym...) są podmiotami, o których mowa w przepisie w art. 18d ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym zarówno od 1 stycznia 2017 r. do 30 września 2018 r., jak również od 1 października 2018 r.

Spółka podkreśla, że przed nowelizacją przepisów CIT oraz wejściem w życie ustawy o szkolnictwie przepis art. 18d ust. 2 pkt 3 odsyłał do ustawy o zasadach finansowania nauki, która wymieniała podstawowe jednostki organizacyjne uczelni w rozumieniu statutów tych uczelni jako jednostki naukowe. Ponadto do 30 września 2018 r. regulacja odsyłała również do art. 83 pkt 2 Rozporządzenia Komisji (Rozporządzenie Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. U. UE. L. z 2014 r. Nr 187, str. 1 z późn. zm.), który definiując organizację prowadzącą badania i upowszechniają wiedzę wskazuje przykładowo, że taką organizacją jest uniwersytet.

Koszty nabycia usług zewnętrznych na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej od uczelni wyższych (ich jednostek), jako wprost wymienionych w ww. przepisach, stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2017 r. do 30 września 2018 r., jak również od 1 października 2018 r.

W stanie prawnym obowiązującym od 1 października 2018 r. wydatki poniesione na ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne były świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmioty, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Za koszty kwalifikowane uznaje się wydatki na zakup ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równo-rzędnych tylko i wyłącznie wtedy, gdy zostaną one wykonane przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.- Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, tj.:

1)uczelnie;

2)federacje podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki, zwane dalej "federacjami";

4)instytuty naukowe PAN, działające na podstawie ustawy, o której mowa w pkt 3, zwane dalej "instytutami PAN";

5)instytuty badawcze, działające na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz. U. z 2022 r. poz. 498);

6)międzynarodowe instytuty naukowe utworzone na podstawie odrębnych ustaw działające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwane dalej "instytutami międzynarodowymi";

6a) B., działające na podstawie ustawy z dnia 21 lutego 2019 r. o (...);

6b) instytuty działające w ramach Sieci B., zwane dalej "instytutami B.";

7)Polska Akademia Umiejętności, zwana dalej "PAU";

8)inne podmioty prowadzące głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły.

Koszty osobowe pracowników zatrudnionych na umowy o pracę oraz osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, w tym zlecenia i o dzieło (pracowników działu serwisantów, działu konstruktorów oraz działu technologii przemysłowej) Wnioskodawca zamierza odliczać jedynie w części, w jakiej ww. osoby realizowały zadania w ramach prac badawczo-rozwojowych, w przypadku, gdy nie będą one wykonywały wyłącznie prac w zakresie B+R.

Wnioskodawca podkreśla jednocześnie, że uwzględni zmiany przepisów, które miały miejsce w okresie 2017 - 2022 r.

Zatem:

1.koszty pracownicze jedynie w części, w jakiej ww. osoby realizowały zadania w ramach prac badawczo-rozwojowych) poniesione przez Spółkę na: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop, świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, wartość nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych ponoszone przez Spółkę na rzecz osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, które zostały poniesione po dniu 1 stycznia 2017 r., mogą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT,

2.a także koszty wynagrodzeń na rzecz osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia/o dzieło jedynie w części, w jakiej ww. osoby realizowały zadania w ramach prac badawczo-rozwojowych), które zostały poniesione po dniu 1 stycznia 2018 r., mogą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1a ustawy o CIT.

Do kosztów kwalifikowanych ulgi B+R Wnioskodawca nie będzie mógł natomiast zaliczyć należności z tytułu umów zlecenia i o dzieło, które zostały poniesione przez Spółkę przed 1 stycznia 2018 r.

W skład ww. wynagrodzeń nie wchodzi wynagrodzenie za czas choroby, urlopu lub innej nieobecności pracownika (usprawiedliwionej i nieusprawiedliwionej). Wnioskodawca będzie zaliczać wyłącznie tę część wynagrodzenia, która przypada na faktyczną realizację działalności B+R, z wyłączeniem wynagrodzenia za czas absencji - w tym za czas urlopu, choroby lub innych nieobecności.

Pod pojęciem ponoszonego przez Wnioskodawcę kosztu „wyposażenia bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością B+R” należy rozumieć i są to:

a.materiały w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT,

b.niebędący środkiem trwałym sprzęt specjalistyczny wykorzystywany bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2a ustawy o CIT,

c.zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością na podstawie art. 18d ust. 3 ustawy o CIT.

Przedmiotem pytania nr 2 i 3 są również wydatki poniesione na:

1)Polisę ubezpieczeniową urządzenia;

2)Koszty związane z nabyciem takich usług jak:

a.Badanie w zakresie dopuszczenia indywidualnego pojazdów, badanie jednostkowe - Wnioskodawca nabył te usługę z uwagi na to, że tylko mogą być one przeprowadzone tylko przez jednostki uprawnione na podstawie odrębnych przepisów do przeprowadzania badań homologacyjnych oraz badań potwierdzających spełnianie odpowiednich warunków lub wymagań technicznych danego pojazdu w celu dopuszczenia jednostkowego pojazdu albo dopuszczenia indywidualnego WE;

b.Przygotowania projektu przyczepy - usługa ta polegała na udzieleniu konsultacji i wsparcia ze strony fachowca, biegłego w zakresie przepisów drogowych i przepisów pojazdów;

c.Piaskowanie ramy przyczepy - jest to usługa, która polega na oczyszczaniu oraz ukształtowaniu po-wierzchni metalicznej przy użyciu materiałów ściernych pod ciśnieniem sprężonego powietrza lub pyłu; Spółka nabyła tę usługę, ponieważ nie posiada własnej piaskarki i wydzielonego do tego po-mieszczenia;

d.Malowania ramy przyczepy - usługa została nabyta przez Spółkę, ponieważ nie posiada ona własnej lakierni;

e.Usługa sterowania urządzenia - jest to usługa, która polega na podłączaniu przewodów i zaprogramowaniu urządzenia stanowiące usługi w zakresie automatyki i sterowania. Wnioskodawca nabył te usługi, ponieważ wśród osób zatrudnianych przez Wnioskodawcę nie ma osoby, która byłaby w stanie wykonać taką usługę.

Wskazać należy, że ww. wydatki, mając na uwadze treść art. 18d ustawy o CIT, nie są wydatkami na:

ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne które były/są świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez jednostkę naukową, o której mowa w art. 2 ust. 9 pkt a-f ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (w stanie prawnym obowiązującym do 30 września 2018 r.),

ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej (w stanie prawnym obowiązującym od 1 października 2018 r.)

nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4.

Wnioskodawca doprecyzowuje, że ww. koszty nie są kosztami kwalifikowanymi w rozumieniu art. 18d ustawy o CIT. Należy podkreślić, że ww. wydatki nie są sklasyfikowane jako materiały, usługi, środki trwałe w rozumieniu art. 18d ustawy o CIT.

Przedmiotowych wydatków:

1)Polisę ubezpieczeniową urządzenia;

2)Koszty związane z nabyciem takich usług jak:

a)Badanie w zakresie dopuszczenia indywidualnego pojazdów, badanie jednostkowe - Wnioskodawca nabył te usługę z uwagi na to, że tylko mogą być one przeprowadzone tylko przez jednostki uprawnione na podstawie odrębnych przepisów do przeprowadzania badań homologacyjnych oraz badań potwierdzających spełnianie odpowiednich warunków lub wymagań technicznych danego pojazdu w celu dopuszczenia jednostkowego pojazdu albo dopuszczenia indywidualnego WE;

b)Przygotowania projektu przyczepy - usługa ta polegała na udzieleniu konsultacji i wsparcia ze strony fachowca, biegłego w zakresie przepisów drogowych i przepisów pojazdów;

c)Piaskowanie ramy przyczepy - jest to usługa, która polega na oczyszczaniu oraz ukształtowaniu po-wierzchni metalicznej przy użyciu materiałów ściernych pod ciśnieniem sprężonego powietrza lub pyłu; Spółka nabyła tę usługę, ponieważ nie posiada własnej piaskarki i wydzielonego do tego po-mieszczenia;

d)Malowania ramy przyczepy - usługa została nabyta przez Spółkę, ponieważ nie posiada ona własnej lakierni;

e)Usługa sterowania urządzenia - jest to usługa, która polega na podłączaniu przewodów i zaprogramowaniu urządzenia stanowiące usługi w zakresie automatyki i sterowania. Wnioskodawca nabył te usługi, ponieważ wśród osób zatrudnianych przez Wnioskodawcę nie ma osoby, która byłaby w stanie wykonać taką usługę.

Wnioskodawca nie zamierza zaliczyć do kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 18d ustawy o CIT nawet w części w jakiej będą wykorzystywane w działalności, którą Wnioskodawca uznaje za działalność B+R.

W zakresie jednak wskazanych we wniosku Kosztów kwalifikowanych (innych niż wydatków wskazanych powyżej Wnioskodawca zamierza zaliczyć je do kosztów kwalifikowanych w części w jakiej będą wykorzystywane w działalności, którą uważają Państwo za działalność B+R. W związku z opisaną we wniosku działalnością B+R ponoszone są koszty (dalej: "Koszty Kwalifikowane"):

1.Koszty nabycia ekspertyz, opinii, usług doradczych oraz usług równorzędnych, badań nabytych od jedno-stek naukowych: np. Opracowanie koncepcji prototypu sytemu (...); Nadanie numeru WIM - usługa nabyta od (...);

- są to koszty kwalifikowane na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT.

2.Koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy: wykonanie badania zdolności patentowej przez (...) Sp. z o.o.; badanie zdolności patentowej przez Kancelarię działającą w formie sp. z o.o.; koszty opłaty patentowej poniesionej na rzecz urzędu patentowego; przy-gotowania dokumentacji i zgłoszenia do Urzędu Patentowego wynalazku pt. „Przegroda kompresującej do nadwozi samowyładowczych do przewozu rozdrobnionej masy z optymalizacją pojemnościową przez kancelarię patentową;

- są to koszty kwalifikowane na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 5 ustawy o CIT.

3.Koszty osobowe: koszty osobowe pracowników zatrudnionych na umowy o pracę oraz osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, w tym zlecenia i o dzieło – w części odpowiadającej pracy związanej z działalnością badawczo-rozwojową (chodzi o pracowników działu serwisantów, działu konstruktorów oraz działu technologii przemysłowej); Działalność B+R poprowadzona jest w formule zorganizowanej i polega w praktyce na tym, że spośród Pracowników Spółki wyznaczani są, stosownie do ich wiedzy i kompetencji Pracownicy, którzy uczestniczą w realizacji prac, wykonując przypisane do nich zadania. Mogą to być osoby zatrudnione w którymkolwiek z obszarów działania Spółki (w zależności od celu i charakteru konkretnych prac). Skład zespołu osób realizującego dane czynności nie jest stały - niejednokrotnie zdarza się, że w trakcie realizacji określonej czynności pojawiają się kwestie, które wymagają poszerzenia lub zmiany składu zespołu. Powyższe powoduje, że w praktyce występują w Spółce Pracownicy, którzy w ramach obowiązków służbowych wykonują:

a.tylko zadania w ramach Działalności B+R,

b.zarówno zadania w ramach Działalności B+R, jak i inne zadania, niemające charakteru Działalności B+R,

c.tylko inne zadania, niemające charakteru Działalności B+R.

Zatrudnione w Spółce osoby posiadają specjalistyczną wiedzę, doświadczenie oraz kwalifikacje niezbędne do wykonywania swoich obowiązków. W pracach B+R udział biorą pracownicy różnych działów Spółki.

- są to koszty kwalifikowane na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a ustawy o CIT.

4.Koszty związane z nabyciem materiałów, surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością B+R;

- są to koszty kwalifikowane na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT.

5.Koszty transportu i montażu Produktu u Klienta; koszty transportu do miejsca wykonania testów wytrzymałościowych;

- są to koszty kwalifikowane na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT. W interpretacji z 27 maja 2020 r Dyrektor KIS potwierdził, że możliwe jest doliczanie kosztów transportu do kosztów materiałów oraz surowców (nr 0111-KDIB1-3.4010.89.2020.1.BM).

W piśmie uzupełniającym z 27 lutego 2023 r., doprecyzowali Państwo stan faktyczny/zdarzenie przyszłe i wskazali jednoznacznie, że:

Przedmiotowe wydatki:

1)Polisę ubezpieczeniową urządzenia;

2)Koszty związane z nabyciem takich usług jak:

a)Badanie w zakresie dopuszczenia indywidualnego pojazdów, badanie jednostkowe - Wnioskodawca nabył te usługę z uwagi na to, że tylko mogą być one przeprowadzone tylko przez jednostki uprawnione na podstawie odrębnych przepisów do przeprowadzania badań homologacyjnych oraz badań potwierdzających spełnianie odpowiednich warunków lub wymagań technicznych danego pojazdu w celu dopuszczenia jednostkowego pojazdu albo dopuszczenia indywidualnego WE;

b)Przygotowania projektu przyczepy - usługa ta polegała na udzieleniu konsultacji i wsparcia ze strony fachowca, biegłego w zakresie przepisów drogowych i przepisów pojazdów;

c)Piaskowanie ramy przyczepy - jest to usługa, która polega na oczyszczaniu oraz ukształtowaniu powierzchni metalicznej przy użyciu materiałów ściernych pod ciśnieniem sprężonego powietrza lub pyłu; Spółka nabyła tę usługę, ponieważ nie posiada własnej piaskarki i wydzielonego do tego po-mieszczenia;

d)Malowania ramy przyczepy - usługa została nabyta przez Spółkę, ponieważ nie posiada ona własnej lakierni;

e)Usługa sterowania urządzenia - jest to usługa, która polega na podłączaniu przewodów i zaprogramowaniu urządzenia stanowiące usługi w zakresie automatyki i sterowania. Wnioskodawca nabył te usługi, ponieważ wśród osób zatrudnianych przez Wnioskodawcę nie ma osoby, która byłaby w stanie wykonać taką usługę,

nie stanowią przedmiotu pytania nr 2 i 3 wniosku.

Pod pojęciem ponoszonego przez Państwa kosztu „wyposażenia bezpośrednio związanego z prowadzoną działalnością B+R” należy rozumieć i są to:

a.materiały w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT,

b.niebędący środkiem trwałym sprzęt specjalistyczny wykorzystywany bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2a ustawy o CIT,

c.zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością na podstawie art. 18d ust. 3 ustawy o CIT.

Jednocześnie wskazali Państwo, że ponoszone koszty „wyposażenia bezpośrednio związanego z prowadzoną działalnością B+R” Wnioskodawca zamierza rozliczyć w ramach ulgi B+R w przypadku klasyfikacji odpowiednio do:

a.materiałów w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT - w latach 2017-2022;

b.niebędącego środkiem trwałym sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w pro-wadzonej działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2a ustawy o CIT - w latach 2018-2022;

c.zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów, odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością na podstawie art. 18d ust. 3 ustawy o CIT - w latach 2017-2022.

W brzmieniu przepisów obowiązującym od 1 stycznia 2017 r. zgodnie z art. 18d ust. 2 ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się:

1. należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, jeżeli te należności i składki dotyczą pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej,

2. nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową,

3. ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, a także nabycie wyników badań naukowych, świadczonych lub wykonywanych na podstawie umowy przez jednostkę naukową w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2014 r. poz. 1620 oraz z 2015 r. poz. 249 i 1268) na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej,

4. odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4,

5. koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione przez podatnika będącego mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, na:

a. przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,

b. prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,

c. odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,

d. opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

Natomiast, stosownie do art. 18d ust. 3 ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

W brzmieniu przepisów obowiązującym od 1 stycznia 2018 r. zgodnie z art. 18d ust. 2 ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się:

1) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

2) nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

3) ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;

4) odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4; 4a) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem po-wiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;

5) koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:

a) przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczy-pospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,

b) prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,

c) odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,

d) opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

„Koszty transportu i montażu Produktu u Klienta” oraz „Koszty transportu do miejsca wykonania testów wytrzymałościowych” oznaczają:

1. koszty poniesione przez Wnioskodawcę związane z transportem części do miejsca prowadzenia badań oraz pracę mechaników Wnioskodawcy polegające na połączeniu wszystkich dostarczonych części w jedną konstrukcję oraz podłączeniu urządzeń badawczych, jak np. aparatury do pomiaru układów hydraulicznych. (…) można w pełni sprawdzić i dokonać względem niego odpowiednich testów i badań dopiero w docelowym miejscu pracy urządzenia. Jest to urządzenie stanowiące jeden z elementów linii maszyn, których nie można skonfigurować/zaprogramować w warunkach hali produkcyjnej Wnioskodawcy. Montaż Wnioskodawca traktuje jako prace z zakresu działalności B+R polegające na konfiguracji bufora już u klienta (wynagrodzenie pracowników z tego tytułu to koszt poniesionych w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT oraz poniesionych w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1a ustawy o CIT). Taki koszt montażu stanowi przedmiot zapytań nr 2 i 3 wniosku.

Poza rozładunkiem i ustawieniem (…) w odpowiednim miejscu, trzeba go odpowiednio przymocować do podłoża lub do wykonanego stelażu, aby konstrukcja była bezpieczna i by można było dalej prowadzić badania urządzenia. Dotyczy to produkcji (…). W przypadku (…) montaż dodatkowy u klienta jest konieczny, bo Wnioskodawca nie jest w stanie w hali skompletować produktu w całość – powyższe wymaga bowiem podłączenia i zaadaptowania w halach u klienta, programowania i wykonania testów poprawności działania. W przypadku opisanego projektu – (…) transport odbywał się przy udziale obcej firmy i to usługa podmiotu zewnętrznego Spółka nie traktuje tego kosztu jako kosztu kwalifikowanego z art. 18d ustawy o CIT i jednocześnie Wnioskodawca podkreśla, że ten koszt transportu nie stanowi przedmiotu zapytań nr 2 i 3 we wniosku. W przypadku przyczep opisanych we wniosku nie wystąpiły koszty transportu oraz montażu u klienta. Przyczepy były odbierane przez klientów od Wnioskodawcy z placu i nie wymagają one dodatkowego montażu, bo jest to kompletny produkt wyprodukowany kompleksowo w zakładzie Wnioskodawcy.

2. Wnioskodawca ponosi również koszt transportu, który dotyczy np. prototypu (…), którą trzeba dowieźć do miejsca testów, np. do zakładu produkcji paliw alternatywnych. Wnioskodawca nie ma zezwolenia na składowanie paliw alternatywnych i nie może mieć tego rodzaju surowca na swoim terenie. Stąd konieczność dostarczenia prototypu (…) do miejsca, w którym można przeprowadzić takie testy. Testy Wnioskodawca przeprowadza w firmach, dla których dany produkt może być dedykowany i dostosowany do działania, aby sprawdzić jego działanie w jak najbardziej realnym środowisku pracy. Wnioskodawca doprecyzowuje, że taki koszt transportu nie stanowi przedmiotu zapytań nr 2 i 3 wniosku.

Wnioskodawca wyróżnia ponadto koszty transportu materiałów i surowców zakupionych przez Wnioskodawcę - potrzebnych do budowy (…). Wnioskodawca zwiększa wartość zakupionych materiałów i surowców o koszt ich dostawy czyli traktuje taki koszt transportu jako koszt w postaci materiału bądź surowca w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT). Taki koszt transportu materiałów i surowców stanowi przedmiot zapytań nr 2 i 3 wniosku.

W interpretacji z 27 maja 2020 r Dyrektor KIS potwierdził, że możliwe jest doliczanie kosztów transportu do kosztów materiałów oraz surowców (nr 0111-KDIB1-3.4010.89.2020.1.BM).

Pytania

1.Czy działalność opisana we wniosku (Obszar nr I, Obszar nr II, Obszar nr III), w tym działalność opisana wg konkretnych zrealizowanych Produktów prowadzona przez Spółkę (…), stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT?

2. Czy wszystkie koszty opisane w stanie faktycznym dają Spółce prawo do ich odliczenia zgodnie z art. 18d ustawy o CIT w 2017 r., 2018 r., 2019 r., 2020 r., 2021 r.?

3. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym w 2022 r. i w latach następnych jest uprawniony do skorzystania z ulgi B+R w odniesieniu do kosztów działalności badawczo-rozwojowej, których nie będzie uwzględniał w kalkulacji dochodu zwolnionego?

Państwa stanowisko w sprawie

W piśmie uzupełniającym z 6 lutego 2023 r. oraz 27 lutego, przedstawili Państwo własne stanowisko w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego, które ma stanowić odpowiedź ade­kwatną na postawione przez Państwa we wniosku pytania zarówno w odniesieniu do działalno­ści, którą Państwo uważają za działalność badawczo-rozwojową jak i w odniesieniu do każdego z kosztów kwalifikowanych wymienionych we wniosku, powołując się na odpowiednie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mających zastosowanie w latach 2017-2022 o interpretację których wnioskują.

Ad. 1.

Prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym prowadzona przez Spółkę działalność stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT w brzmieniu przepisów obowiązujących od 2017 r. do 2022 r.

Działalność badawczo-rozwojowa, zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Badania naukowe w rozumieniu art. 4a pkt 27 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do 30 września 2018 r. oznaczały:

a.badania podstawowe - oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,

b.badania stosowane - prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,

c.badania przemysłowe - badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych.

W oparciu o art. 4a pkt 28 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do 30 września 2018 r. przez prace rozwojowe należało rozumieć nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:

a.opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,

b.opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.

Natomiast zgodnie z nowelizacją art. 4a pkt 27 oraz 28 ustawy o CIT, która weszła w życie z dniem 1 października 2018 r. w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 3 lipca 2018 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r. poz. 1669), badania naukowe definiowane w art. 4a pkt 27 ustawy o CIT jako badania podstawowe i badania aplikacyjne należy rozumieć odpowiednio zgodnie z art. 4 ust. 2 pkt 1 oraz pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r. poz. 1668, dalej: "Prawo o SWiN"). W konsekwencji, w myśl znowelizowanego art. 4a pkt 27 ustawy o CIT, badania naukowe to:

a.badania podstawowe - rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,

b.badania aplikacyjne - rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzenie do nich znaczących ulepszeń.

Zgodnie z art. 4a pkt 28 ustawy o CIT znowelizowanego razem z art. 4a pkt 27 ustawy o CIT, prace rozwojowe oznaczają prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 Prawa o SWiN. Jednocześnie, prace rozwojowe w myśl ustawy o CIT oznaczają działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Wnioskodawca podkreśla, że prowadzona przez niego działalność ma na celu opracowanie nowych Produktów, a nie odtwórcze, rutynowe projektowanie wyrobów. Działalność Spółki koncentruje się w tym zakresie na opracowaniu innowacyjnych projektów przemysłowych, układów grafiki oraz konstrukcji, które uwzględniają indywidualny kształt produktu, materiał, z którego produkt jest wykonany i możliwą do zastosowania technologię produkcji. Projektowanie nowych produktów, opracowywanie nowych narzędzi oraz technologii ich wytwarzania wymaga od Wnioskodawcy innowacyjnego podejścia, wykorzystania specjalistycznej wiedzy technicznej oraz doświadczenia i know-how. Działalność Spółki w tym zakresie jest oparta na oryginalnych koncepcjach i hipotezach - jest to więc działalność twórcza, wykluczająca wszelkie rutynowe, odtwórcze działania. Działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT (w brzmieniu przepisów obowiązujących od 2017 r. do 2022 r.) stanowi również opracowywanie i wdrażanie narzędzi wykorzystywanych do działalności produkcyjnej Wnioskodawcy. Prowadzą one do zwiększenia funkcjonalności tych maszyn, które biorą udział w procesie produkcyjnym przedsiębiorstwa Wnioskodawcy. Taka działalność ma walor działalności rozwojowej, ponieważ opracowywanie i wdrażanie usprawnień w procesie produkcyjnym, technologicznym, w tym danych narzędzi wymaga innowacyjnego, kreatywnego, twórczego podejścia, przeanalizowania możliwości "usprawnienia" oraz przygotowania optymalnego rozwiązania pod względem konstrukcyjnym. Musi ono zarazem spełniać wymogi co do ulepszenia narzędzi bądź prowadzić do udoskonalenia procesu produkcji. Do realizacji takich zleceń niezbędne jest posiadanie odpowiedniego zespołu ludzkiego posiadającego wysokie kompetencje i know-how w zakresie projektowania i wdrażania innowacyjnych, twórczych rozwiązań technicznych. Jest to zarazem działalność systematyczna, albowiem prowadzona jest stale przez wydzielony zespół badawczo-rozwojowy i jest nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Realizowane prace w Spółce w ramach Działalności B+R są wzajemnie powiązane i prowadzą do stworzenia nowego lub ulepszonego rozwiązania. Prace te mają cechę systematyczności i metodyczności. Prowadzone są bowiem systematycznie, zgodnie z określonym planem. Poszczególne prace z zakresu Działalności B+R są planowane, przygotowywane a następnie wdrażane. Prowadzona przez Spółkę działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona w sposób systematyczny, według harmonogramów oraz procesów opracowanych wewnętrznie w Spółce. Wnioskodawca wskazuje, że do prac badawczo-rozwojowych są klasyfikowane wyłącznie projekty, w których dochodzi do powstania innowacji co najmniej w skali Spółki jako przedsiębiorcy.

Zgodnie z opisem przedstawionym w niniejszym wniosku, w prace B+R realizowane przez Spółkę wpisują się prace polegające na wykonywaniu na zamówienie klienta dedykowanego dla niego Produktu, z poziomem funkcjonalności dostosowanym do oczekiwań klienta oraz prace polegające na wykonywaniu Produktów powstających z inicjatywy Spółki, z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań. Opisywana działalność B+R prowadzi do stworzenia nowych Produktów, cechujących się innowacyjnością oraz wykorzystaniem nowych technologii. Proces produkcji nie jest w żadnym stopniu mechaniczny lub zrutynizowany, ale wymaga aktywnego i twórczego podejścia dla umożliwienia wykonania Produktu. Każdorazowo realizacja Produktu, zarówno na etapie jej projektowania, jak i na etapie jej budowy, nieodłącznie związana jest z wykorzystaniem i łączeniem dostępnej Pracownikom, takim jak konstruktorzy, serwisanci, technolodzy produkcji bądź inni Pracownicy, wiedzy oraz umiejętności, i co do zasady wymusza nabycie nowych informacji i umiejętności lub ich twórcze i niekonwencjonalne wykorzystanie i połączenie. Projekt powstający w oparciu o zamówienie klienta jest mu sprzedawany. Wykonywane przez Spółkę zabudowy są unikatowe - zabudowa realizowana w oparciu o zamówienie klienta jest projektowana i dostosowywana z uwzględnieniem jego potrzeb. Projekty mogą powstać również w wyniku wewnętrznej inicjatywy Spółki.

Opracowany Produkt jest produktem prototypowym, zgodnie z powyższym opisem. Wskazać należy, że część wytwarzanych w Spółce prototypów wykorzystywana jest/będzie również do celów pilotażowych. Możliwość skorzystania z Ulgi B+R w odniesieniu do kosztów wytworzenia serii pilotażowych została wielokrotnie potwierdzona przez organy podatkowe w wydanych interpretacjach indywidualnych. Spółka ma prawo w ramach B+R wytwarzać Prototypy w celu dalszego udoskonalenia technicznego swoich produktów, których ostateczny kształt nie został określony, a gdy wytworzenie Prototypów do celów walidacyjnych jest zbyt kosztowne, to wytworzone Prototypy mogą stanowić produkt końcowy Spółki gotowy do wykorzystania komercyjnego (por. Pismo z dnia 11.01.2019 r., wydane przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 0111-KDIB1-3.4010.536.2018.2.JKT). W interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 1 czerwca 2017 r. (sygn. 2461-IBPB-1-3.4510.112.2017.1.MST) zostało potwierdzone stanowisko podatnika, zgodnie z którym: „Okoliczność czy prototypy lub seria pilotażowa zostaną następnie sprzedane, nie ma znaczenia dla możliwości rozliczenia tego rodzaju kosztów w ramach ulgi badawczo-rozwojowej. Podobne stanowisko zajął Dyrektor KIS m.in. również w interpretacji z 11 stycznia 2019 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.536.2018.2.JKT) oraz interpretacji z 4 grudnia 2019 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.452.2019.1.IZ).

Zaprojektowanie danego Produktu oraz jego wykonanie za każdym razem wymaga twórczego podejścia zarówno projektantów, jak i innych Pracowników zaangażowanych w proces budowy, ponieważ - jak wskazano w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego - innowacje oraz nowe rozwiązania wprowadzane są nie tylko na etapie projektowania Produktu, lecz również na etapie jego budowy (z uwagi ona wyzwania techniczne i technologiczne pojawiające się w trakcie wykonywania niejednokrotnie zupełnie nowych, z punktu widzenia rozwiązań stosowanych na rynku oraz dotychczasowej praktyki Spółki, założeń). Wyzwania te pojawiają się w trakcie bieżącej realizacji prac z uwagi na brak możliwości przewidzenia na etapie projektowania Produktu wszystkich trudności, z jakimi przyjdzie się mierzyć Pracownikom, na etapie budowy. Twórczy charakter ma zatem nie tylko praca wykonywana przez konstruktorów Produktu, lecz również przez jej wykonawców. Innowacje polegają zarówno na tworzeniu nowych, jak i na udoskonalaniu już istniejących rozwiązań. Wytworzone nowe rozwiązania stanowią wytwór intelektu, doświadczenia, pomysłowości i umiejętności Pracowników, o indywidualnym i oryginalnym charakterze. Z pewnością nie są to działania rutynowe i odtwórcze. Każdorazowa Produkt ma wysoce zindywidualizowany i specjalistyczny oraz innowacyjny charakter.

Mając na względzie powyższe, charakter pracy w Spółce w ramach Prac B+R wyczerpuje opisane w ustawie o CIT kryteria kwalifikacji działalności Spółki do obszaru działalności badawczo-rozwojowej (działalności B+R).

Wobec tego, działalność opisana we wniosku (Obszar nr I, Obszar nr II, Obszar nr III), w tym działalność opisana wg konkretnych zrealizowanych Produktów prowadzona przez Spółkę (…), stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT w brzmieniu przepisów obowiązujących w okresie 2017 - 2022 r.

Ad. 2

Zgodnie z brzmieniem art. 18d ust. 2 ustawy o CIT od 1 stycznia 2017 r. do dnia 31 grudnia 2017 r., za koszty kwalifikowane uznaje się:

1.należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, jeżeli te należności i składki dotyczą pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej;

2.nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

3.ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, a także nabycie wyników badań naukowych, świadczonych lub wykonywanych na podstawie umowy przez jednostkę naukową w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2014 r. poz. 1620, z 2015 r. poz. 249 i 1268 oraz z 2016 r. poz. 1020 i 1311) na potrzeby prowadzonej działalności badawczo- rozwojowej;

4.odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem po-wiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4;

5.koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione przez podatnika będącego mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcom w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, na:

a.przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczy-pospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,

b.prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione do momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,

c.odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,

d.opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

W myśl art. 18d ust. 3 ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Ponadto, koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie (art. 18d ust. 5 ustawy o CIT).

W myśl 18d ust. 7 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2017 r. kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1.w przypadku, gdy podatnik jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej - 50% kosztów, o których mowa w ust. 2 i 3;

2.w przypadku pozostałych podatników:

a.50% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1,

b.30% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-4 i ust. 3.

W myśl art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Natomiast w myśl art. 18d ust. 8 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2017 r. odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku, gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

Zgodnie z art. 18e ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2017 r., podatnicy korzystający z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, oraz podatnicy, którym przysługuje kwota określona w art. 18da, są obowiązani wykazać w zeznaniu poniesione koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu lub stanowiące podstawę do wyliczenia przysługującej podatnikowi kwoty.

Jednocześnie, należy zaznaczyć, że art. 2 ustawy z dnia 9 listopada 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2017 r. poz. 2201) od 1 stycznia 2018 r., zostały wprowadzone zmiany do art. 18d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, które odnoszą się do tzw. ulgi badawczo-rozwojowej.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej "kosztami kwalifikowanymi". Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Zgodnie z art. 18d ust. 2 ustawy o CIT, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r. za koszty kwalifikowane uznaje się:

1.poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej po- zostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a. poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

2.nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

2a. nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

3.ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;

4.odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem po-wiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 i 4;

4a. nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 i 4;

5.koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:

a.przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,

b.prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione do momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,

c.odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,

d.opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym (art. 18d ust. 5 ustawy o CIT).

Jak stanowi art. 18d ust. 7 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r. do 29 kwietnia 2018 r., kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1.w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2.w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a-150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3.w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Jak stanowi art. 18d ust. 7 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od 30 kwietnia 2018 r., który został zmieniony na podstawie art. 27 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej (Dz. U. z 2018 r. poz. 650), kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1.w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2.w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a-150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3.w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Z art. 18d ust. 7 ustawy o CIT, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r. wynika, że kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1.w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2.w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a-200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3.w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

Podkreślić należy, że rok podatkowy został przez ustawodawcę zdefiniowany w art. 8 ust. 1 ustawy o CIT, zgodnie z którym rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba, że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2017 r. kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Natomiast zgodnie z brzmieniem art. 15 ust. 1 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r., kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wy-mienionych w art. 16 ust. 1.

W związku z opisaną wyżej działalnością ponoszone są koszty (dalej: "Koszty Kwalifikowane"):

1.Koszty nabycia ekspertyz, opinii, usług doradczych oraz usług równorzędnych, badań nabytych od jednostek naukowych: np. Opracowanie koncepcji prototypu sytemu zagęszczania ładunków sypkich przez (...); Nadanie numeru WIM - usługa nabyta od Sieci B.;

- są to koszty kwalifikowane na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT.

2.Koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy: wykonanie badania zdolności patentowej przez (...) Sp. z o.o.; badanie zdolności patentowej przez Kancelarię działającą w formie sp. z o.o.; koszty opłaty patentowej poniesionej na rzecz urzędu patentowego; przygotowania dokumentacji i zgłoszenia do Urzędu Patentowego wynalazku pt. „Przegroda kompresującej do nadwozi samowyładowczych do przewozu rozdrobnionej masy z optymalizacją pojemnościową przez kancelarię patentową;

- są to koszty kwalifikowane na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 5 ustawy o CIT.

3.Koszty osobowe: koszty osobowe pracowników zatrudnionych na umowy o pracę oraz osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, w tym zlecenia i o dzieło – w części odpowiadającej pracy związanej z działalnością badawczo-rozwojową (chodzi o pracowników działu serwisantów, działu konstruktorów oraz działu technologii przemysłowej); Działalność B+R poprowadzona jest w formule zorganizowanej i polega w praktyce na tym, że spośród Pracowników Spółki wyznaczani są, stosownie do ich wiedzy i kompetencji Pracownicy, którzy uczestniczą w realizacji prac, wykonując przypisane do nich zadania. Mogą to być osoby zatrudnione w którymkolwiek z obszarów działania Spółki (w zależności od celu i charakteru konkretnych prac). Skład zespołu osób realizującego dane czynności nie jest stały - niejednokrotnie zdarza się, że w trakcie realizacji określonej czynności pojawiają się kwestie, które wymagają poszerzenia lub zmiany składu zespołu. Powyższe powoduje, że w praktyce występują w Spółce Pracownicy, którzy w ramach obowiązków służbowych wykonują:

a.tylko zadania w ramach Działalności B+R,

b.zarówno zadania w ramach Działalności B+R, jak i inne zadania, niemające charakteru Działalności B+R,

c.tylko inne zadania, niemające charakteru Działalności B+R.

Zatrudnione w Spółce osoby posiadają specjalistyczną wiedzę, doświadczenie oraz kwalifikacje niezbędne do wykonywania swoich obowiązków. W pracach B+R udział biorą pracownicy rożnych działów Spółki.

- są to koszty kwalifikowane na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a ustawy o CIT.

4.Koszty związane z nabyciem materiałów, surowców, wyposażenia bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością B+R;

- są to koszty kwalifikowane na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, art. 18d ust. 2 pkt 2a ustawy o CIT, art. 18d ust. 3 ustawy o CIT.

5.Koszty transportu i montażu Produktu u Klienta; koszty transportu do miejsca wykonania testów wytrzymałościowych

- są to koszty kwalifikowane na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT. W interpretacji z 27 maja 2020 r Dyrektor KIS potwierdził, że możliwe jest doliczanie kosztów transportu do kosztów materiałów oraz surowców (nr 0111-KDIB1-3.4010.89.2020.1.BM).

„Koszty transportu i montażu Produktu u Klienta” oraz „Koszty transportu do miejsca wykonania testów wytrzymałościowych” oznaczają:

1.koszty poniesione przez Wnioskodawcę związane z transportem części do miejsca prowadzenia badań oraz pracę mechaników Wnioskodawcy polegające na połączeniu wszystkich dostarczonych części w jedną konstrukcję oraz podłączeniu urządzeń badawczych, jak np. aparatury do pomiaru układów hydraulicznych. (…) można w pełni sprawdzić i dokonać względem niego odpowiednich testów i badań dopiero w docelowym miejscu pracy urządzenia. Jest to urządzenie stanowiące jeden z elementów linii maszyn, których nie można skonfigurować/zaprogramować w warunkach hali produkcyjnej Wnioskodawcy. Montaż Wnioskodawca traktuje jako prace z zakresu działalności B+R polegające na konfiguracji (…) już u klienta (wynagrodzenie pracowników z tego tytułu to koszt poniesionych w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT oraz poniesionych w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1a ustawy o CIT). ). Taki koszt montażu stanowi przedmiot zapytań nr 2 i 3 wniosku. Poza rozładunkiem i ustawieniem (…) w odpowiednim miejscu, trzeba go odpowiednio przymocować do podłoża lub do wykonanego stelażu, aby konstrukcja była bezpieczna i by można było dalej prowadzić badania urządzenia. Dotyczy to produkcji (…). W przypadku (…) montaż dodatkowy u klienta jest konieczny, bo Wnioskodawca nie jest w stanie w hali skompletować produktu w całość – powyższe wymaga bowiem podłączenia i zaadaptowania w halach u klienta, programowania i wykonania testów poprawności działania. W przypadku opisanego projektu – (…) transport odbywał się przy udziale obcej firmy i Wnioskodawca poniósł w związku z tym dodatkowy koszt. W związku z tym jednakże, że była to usługa podmiotu zewnętrznego Spółka nie traktuje tego kosztu jako kosztu kwalifikowanego z art. 18d ustawy o CIT i jednocześnie Wnioskodawca podkreśla, że ten koszt transportu nie stanowi przedmiotu zapytań nr 2 i 3 we wniosku. W przypadku przyczep opisanych we wniosku nie wystąpiły koszty transportu oraz montażu u klienta. Przyczepy były odbierane przez klientów od Wnioskodawcy z placu i nie wymagają one dodatkowego montażu, bo jest to kompletny produkt wyprodukowany kompleksowo w zakładzie Wnioskodawcy.

2.Wnioskodawca ponosi również koszt transportu, który dotyczy np. prototypu (…), którą trzeba dowieźć do miejsca testów, np. do zakładu produkcji paliw alternatywnych. Wnioskodawca nie ma zezwolenia na składowanie paliw alternatywnych i nie może mieć tego rodzaju surowca na swoim terenie. Stąd konieczność dostarczenia prototypu (…) do miejsca, w którym można przeprowadzić takie testy. Testy Wnioskodawca przeprowadza w firmach, dla których dany produkt może być dedykowany i dostosowany do działania, aby sprawdzić jego działanie w jak najbardziej realnym środowisku pracy. Wnioskodawca doprecyzowuje, że taki koszt transportu nie stanowi przedmiotu zapytań nr 2 i 3 wniosku.

Wnioskodawca wyróżnia ponadto koszty transportu materiałów i surowców zakupionych przez Wnioskodawcę - potrzebnych do budowy (…). Wnioskodawca zwiększa wartość zakupionych materiałów i surowców o koszt ich dostawy czyli traktuje taki koszt transportu jako koszt w postaci materiału bądź surowca w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT). Taki koszt transportu materiałów i surowców stanowi przedmiot zapytań nr 2 i 3 wniosku.

W interpretacji z 27 maja 2020 r Dyrektor KIS potwierdził, że możliwe jest doliczanie kosztów transportu do kosztów materiałów oraz surowców (nr 0111-KDIB1-3.4010.89.2020.1.BM).

Pod pojęciem ponoszonego przez Wnioskodawcę kosztu „wyposażenia bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością B+R” należy rozumieć i są to:

a.materiały w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT,

b.niebędący środkiem trwałym sprzęt specjalistyczny wykorzystywany bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2a ustawy o CIT,

c.zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością na podstawie art. 18d ust. 3 ustawy o CIT.

Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, że ponoszone koszty „wyposażenia bezpośrednio związanego z prowadzoną działalnością B+R” Wnioskodawca zamierza rozliczyć w ramach ulgi B+R w przypadku klasyfikacji odpowiednio do:

a.materiałów w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT - w latach 2017-2022;

b.niebędącego środkiem trwałym sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w pro-wadzonej działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2a ustawy o CIT - w latach 2018-2022;

c.zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów, odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących od-rębną własnością na podstawie art. 18d ust. 3 ustawy o CIT - w latach 2017-2022.

Koszty osobowe pracowników zatrudnionych na umowy o pracę oraz osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, w tym zlecenia i o dzieło (pracowników działu serwisantów, działu konstruktorów oraz działu technologii przemysłowej) Wnioskodawca zamierza odliczać jedynie w części, w jakiej ww. osoby realizowały zadania w ramach prac badawczo-rozwojowych, w przypadku, gdy nie będą one wykonywały wyłącznie prac w zakresie B+R. Wnioskodawca podkreśla jednocześnie, że uwzględni zmiany przepisów, które miały miejsce w okresie 2017 – 2022 r.

Zatem:

1.koszty pracownicze (jedynie w części, w jakiej ww. osoby realizowały zadania w ramach prac badawczo-rozwojowych) poniesione przez Spółkę na: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop, świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, wartość nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych ponoszone przez Spółkę na rzecz osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, które zostały poniesione po dniu 1 stycznia 2017 r., mogą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT,

2.a także koszty wynagrodzeń na rzecz osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia/o dzieło (jedynie w części, w jakiej ww. osoby realizowały zadania w ramach prac badawczo-rozwojowych), które zostały poniesione po dniu 1 stycznia 2018 r. mogą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1a ustawy o CIT. Do kosztów kwalifikowanych ulgi B+R Wnioskodawca nie będzie mógł natomiast zaliczyć należności z tytułu umów zlecenia i o dzieło, które zostały poniesione przez Spółkę przed 1 stycznia 2018 r.

W skład ww. wynagrodzeń nie wchodzi wynagrodzenie za czas choroby, urlopu lub innej nieobecności pracownika (usprawiedliwionej i nieusprawiedliwionej). Wnioskodawca będzie zaliczać wyłącznie tę część wynagrodzenia, która przypada na faktyczną realizację działalności B+R, z wyłączeniem wynagrodzenia za czas absencji - w tym za czas urlopu, choroby lub innych nieobecności.

W stanie prawnym obowiązującym do 30 września 2018 r. wydatki poniesione na ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne były świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez jednostkę naukową, o której mowa w art. 2 ust. 9 pkt a-f ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki.

Spółka wyjaśnia, że uczelnie wyższe (w tym...) są podmiotami, o których mowa w przepisie w art. 18d ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym zarówno od 1 stycznia 2017 r. do 30 września 2018 r., jak również od 1 października 2018 r.

Spółka podkreśla, że przed nowelizacją przepisów CIT oraz wejściem w życie ustawy o szkolnictwie przepis art. 18d ust. 2 pkt 3 odsyłał do ustawy o zasadach finansowania nauki, która wymieniała podstawowe jednostki organizacyjne uczelni w rozumieniu statutów tych uczelni jako jednostki naukowe. Ponadto do 30 września 2018 r. regulacja odsyłała również do art. 83 pkt 2 Rozporządzenia Komisji (Rozporządzenie Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. U. UE. L. z 2014 r. Nr 187, str. 1 z późn. zm.), który definiując organizację prowadzącą badania i upowszechniają wiedzę wskazuje przykładowo, że taką organizacją jest uniwersytet.

Koszty nabycia usług zewnętrznych na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej od uczelni wyższych (ich jednostek), jako wprost wymienionych w ww. przepisach, stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2017 r. do 30 września 2018 r., jak również od 1 października 2018 r.

Za koszty kwalifikowane uznaje się wydatki na zakup ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych tylko i wyłącznie wtedy, gdy zostaną one wykonane przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.- Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, tj.:

1) uczelnie;

2) federacje podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki, zwane dalej "federacjami";

4) instytuty naukowe PAN, działające na podstawie ustawy, o której mowa w pkt 3, zwane dalej "instytutami PAN";

5) instytuty badawcze, działające na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz. U. z 2022 r. poz. 498);

6) międzynarodowe instytuty naukowe utworzone na podstawie odrębnych ustaw działające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwane dalej "instytutami międzynarodowymi";

6a) Centrum B., działające na podstawie ustawy (...);

6b) instytuty działające w ramach Sieci B., zwane dalej "instytutami B.";

7) Polska Akademia Umiejętności, zwana dalej "PAU";

8) inne podmioty prowadzące głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły.

W stanie prawnym obowiązującym od 1 października 2018 r. wydatki poniesione na ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne były świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmioty, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Spółka zamierza dokonać odliczenia z tytułu ulgi na działalność badawczo-rozwojową, zgodnie z limitami wskazanymi w art. 18d ust. 7 ustawy o CIT. Wnioskodawca uwzględnieni w tym zakresie zmiany przepisów prawa podatkowego w okresie 2017 – 2022 r.

Zgodnie z art. 18d ust. 7 ustawy o CIT, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2017 r., kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1. w przypadku gdy podatnik jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej - 50% kosztów, o których mowa w ust. 2 i 3;

2. w przypadku pozostałych podatników:

a. 50% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1,

b. 30% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-4 i ust. 3.

Jak stanowi art. 18d ust. 7 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r. do 29 kwietnia 2018 r., kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1. w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2. w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a-150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 p kt 5;

3. w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Natomiast jak stanowi art. 18d ust. 7 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od 30 kwietnia 2018 r., który został zmieniony na podstawie art. 27 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej (Dz. U. z 2018 r. poz. 650), kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1. w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2. w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a-150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3. w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Stosownie z kolei do art. 18d ust. 7 ustawy o CIT, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.

kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1. w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2. w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a-200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3. w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

Okres/rok/lata ponoszenia wydatków stanowiące przedmiot zapytania z uwzględnieniem zmian przepisów prawa podatkowego w tym zakresie to lata 2017 – 2022. Wnioskodawca uwzględnieni w tym zakresie zmiany przepisów prawa podatkowego w okresie 2017 – 2022 r.

Spółka poniosła również wydatki (Wnioskodawca jednoznacznie wskazuje, że wydatki nie stanowią przedmiotu pytania nr 2 i 3 wniosku) na:

1.Polisę ubezpieczeniową urządzenia;

- nie są to koszty kwalifikowane na podstawie art. 18d ustawy o CIT.

2.Koszty związane z nabyciem takich usług jak:

a.Badanie w zakresie dopuszczenia indywidualnego pojazdów, badanie jednostkowe - Wnioskodawca nabył te usługę z uwagi na to, że tylko mogą być one przeprowadzone tylko przez jednostki uprawnione na podstawie odrębnych przepisów do przeprowadzania badań homologacyjnych oraz badań potwierdzających spełnianie odpowiednich warunków lub wymagań technicznych danego pojazdu w celu do-puszczenia jednostkowego pojazdu albo dopuszczenia indywidualnego WE;

b.Przygotowania projektu przyczepy - usługa ta polegała na udzieleniu konsultacji i wsparcia ze strony fachowca, biegłego w zakresie przepisów drogowych i przepisów pojazdów;

c.Piaskowanie ramy przyczepy - jest to usługa, która polega na oczyszczaniu oraz ukształtowaniu powierzchni metalicznej przy użyciu materiałów ściernych pod ciśnieniem sprężonego powietrza lub pyłu; Spółka nabyła tę usługę, ponieważ nie posiada własnej piaskarki i wydzielonego do tego po-mieszczenia;

d.Malowania ramy przyczepy - usługa została nabyta przez Spółkę, ponieważ nie posiada ona własnej lakierni;

e.Usługa sterowania urządzenia - jest to usługa, która polega na podłączaniu przewodów i zaprogramowaniu urządzenia stanowiące usługi w zakresie automatyki i sterowania. Wnioskodawca nabył te usługi, ponieważ wśród osób zatrudnianych przez Wnioskodawcę nie ma osoby, która byłaby w stanie wykonać taką usługę;

- nie są to koszty kwalifikowane na podstawie art. 18d ustawy o CIT. Są to usługi obce nabyte od podmiotów niebędących jednostkami naukowymi.

Wszystkie koszty, które Spółka odlicza/zamierza odliczać w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W przypadku kosztów prac rozwojowych ustawodawca w art. 15 ust. 4a CIT szczególny moment (datę) podatkowego rozliczenia kosztów uzyskania przychodów w postaci kosztów prac rozwojowych. W stosunku do kosztów prac rozwojowych zawarto więc specyficzne regulacje normujące moment rozpoznania tych kosztów dla celów podatkowych. W myśl tych regulacji, koszty prac rozwojowych mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w jeden z poniższych sposobów:

a.w miesiącu, w którym zostały poniesione albo począwszy od tego miesiąca w równych częściach w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy, albo

b.jednorazowo w roku podatkowym, w którym zostały zakończone, albo

c.poprzez odpisy amortyzacyjne dokonywane zgodnie z art. 16m ust. 1 pkt 3 CIT od wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 16b ust. 2 pkt 3 CIT.

W sytuacji, gdy przedsiębiorca ponosi w ramach ulgi B+R koszty prac rozwojowych, powinien w pierwszej kolejności rozpoznać koszt uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 4a CIT. Podatnik zatem powinien podjąć decyzję o sposobie potrącalności wydatków związanych z pracami badawczo-rozwojowymi, a następnie stosując ulgę i obliczając odpowiednią wysokość kosztów kwalifikowanych, ujętych uprzednio w rachunku podatkowym jako koszt, odliczyć je od podstawy opodatkowania w roku podatkowym, w którym dany koszt został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.

Spółka ma prawo w ramach B+R wytwarzać Prototypy w celu dalszego udoskonalenia technicznego swoich produktów, a gdy wytworzenie Prototypów do celów walidacyjnych jest zbyt kosztowne, to wytworzone Prototypy mogą stanowić produkt końcowy Spółki gotowy do wykorzystania komercyjnego (por. Pismo z dnia 11.01.2019 r., wydane przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 0111-KDIB1-3.4010.536.2018.2.JKT).

W interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 1 czerwca 2017 r. (sygn. 2461-IBPB-1- 3.4510.112.2017.1.MST) zostało potwierdzone stanowisko podatnika, zgodnie z którym: „Okoliczność czy prototypy lub seria pilotażowa zostaną następnie sprzedane, nie ma znaczenia dla możliwości rozliczenia tego rodzaju kosztów w ramach ulgi badawczo-rozwojowej. Podobne stanowisko zajął Dyrektor KIS m.in. również w interpretacji z 11 stycznia 2019 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.536.2018.2.JKT) oraz interpretacji z 4 grudnia 2019 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.452.2019.1.IZ).

W tym zakresie Spółka zamierza zaliczyć/zaliczyła do kosztów kwalifikowanych koszty poniesione w związku z projektami: (…):

a.Produkt 2 – projekt który rozpoczął się i został ukończony w 2021 r.; przyczepa została sprzedana w 2021 r. – wydatki na projekt zostały rozpoznane jako koszt uzyskania przychodu Spółki roku 2021;

b.Produkt 3 – projekt który rozpoczął się i został ukończony w 2021 r.; bufor został sprzedany w 2021 r.; wydatki na projekt zostały rozpoznane jako koszt uzyskania przychodu Spółki roku 2021;

c.Produkt 1 – projekt który rozpoczął się w 2017 r. i został ukończony w 2021 r. Koszty podatkowe związane z projektem były rozliczone w deklaracji CIT-8 – w każdym roku, w którym były poniesione.

d.Produkt 4 – projekt który rozpoczął się i został ukończony w 2021 r.; przyczepa została sprzedana w 2022 r. – wydatki na projekt zostaną rozpoznane jako koszt uzyskania przychodu Spółki roku 2021 r.

Reasumując, przedstawione wyżej stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia, że koszty ponoszone przez Spółkę w związku z pracą nad Projektami, stanowią i będą stanowić koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ustawy o CIT (w brzmieniu obowiązującym w okresie 2017 – 2022 r. i z uwzględnieniem zmian przepisów mających miejsce w tym okresie tj. do kosztów kwalifikowanych ulgi B+R Wnioskodawca nie będzie mógł zaliczyć należności z tytułu umów zlecenia i o dzieło, które zostały poniesione przez Spółkę przed 1 stycznia 2018 r. oraz wydatków na niebędący środkiem trwałym sprzęt specjalistyczny wykorzystywany bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2a ustawy o CIT poniesionych przed 1 stycznia 2018 r.), podlegające odliczeniu od podstawy opodatkowania, należy uznać za prawidłowe.

Ad. 3

Na podstawie i w zgodzie z nowym art. 18d ust. 6 ustawy o CIT, Spółka planuje skorzystać z uprawnień z niego wynikających, tj. odliczać odpowiednie koszty kwalifikowane, jako koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową. Jednocześnie Spółka planuje, wraz z powyższymi kosztami, zaliczać także do wyniku podatkowego osiąganego na działalności opodatkowanej odpowiadające im przychody, traktując to jako naturalną konsekwencję zaliczania do niego związanych z nimi kosztów. Analogiczne traktowanie przychodów i kosztów wynika z panującej na gruncie Ustawy o CIT zasady ich łączności. Tym samym, Spółka, chcąc skorzystać z ulgi B+R, będzie uprawniona do uwzględnienia w jej podstawie tylko tych kosztów, których nie zaliczy do kosztów strefowych, a które dotychczas były częściowo w nich uwzględniane.

Na skutek brzmienia art. 18d ust. 6 Ustawy o CIT, niemożliwym, bowiem, jest uwzględnienie tych kosztów w kalkulacji dochodu zwolnionego, co do których stosowana będzie ulga B+R. W odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które będą przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego, ulga B+R nie będzie przysługiwać.

W związku z tym, że części tych kosztów Spółka może nie uwzględniać w kalkulacji dochodu zwolnionego, Wnioskodawca zaliczy także odpowiadające im przychody do wyniku z działalności opodatkowanej, zgodnie z zasadą, że w kalkulacji dochodu zwolnionego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 Ustawy o CIT należy uwzględnić przychody z działalności strefowej wraz z odpowiadającymi im kosztami. Zatem, per analogiam, w przypadku wyłączenia z niej pewnej części kosztów, Spółka w wyniku z działalności opodatkowanej uwzględni także odpowiednią część przychodów.

Zgodnie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, Spółka posiada decyzję o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Na podstawie decyzji o wsparciu z 29 grudnia 2021 r. Spółka jest uprawniona/będzie uprawniona do zwolnienia z opodatkowania podatkiem CIT dochodów uzyskanych z nowej inwestycji, przy czym zwolnienie przysługuje po dniu wydania decyzji o wsparciu i z tytułu poniesionych po tym dniu kosztów kwalifikowanych, aż do dnia wygaśnięcia tej decyzji lub wyczerpania maksymalnej dopuszczalnej pomocy regionalnej, w zależności od tego, które zdarzenie wystąpi wcześniej.

Zgodnie z art. 18d ust. 6 ustawy o CIT, podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów. Zatem ulga B+R jest obecnie, co do zasady, dostępna dla podmiotów prowadzących działalność na terenie SSE jak również obszaru objętego decyzją o wsparciu. Jedynym zastrzeżeniem jest to, aby "koszty kwalifikowane" w rozumieniu przepisów o uldze B+R nie obejmowały wydatków, które są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie przepisów art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a ustawy o CIT. W konsekwencji po 1 stycznia 2021 r., tj. od momentu, w którym zacznie/zaczęła korzystać ze zwolnień podatkowych (jeżeli taka sytuacja nastąpi), o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a ustawy o CIT, będzie uprawniona do odliczenia kosztów kwalifikowanych opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym na działalność badawczo rozwojową opisaną w stanie faktycznym, wyłącznie w tej części kosztów kwalifikowanych, które nie będą przez Spółkę uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie przepisów art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a Ustawy o CIT.

Pismo z dnia 23.04.2021 r., wydane przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 0111-KDIB1-3.4010.594.2020.4.IM:

Należy zatem zgodzić się ze stanowiskiem Spółki, że jeśli po 1 stycznia 2021 r., tj. od momentu, w którym zacznie korzystać ze zwolnień podatkowych (jeżeli taka sytuacja nastąpi), o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a uCIT, będzie uprawniona do odliczenia kosztów kwalifikowanych opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym na działalność badawczo rozwojową opisaną w stanie faktycznym, wyłącznie w tej części kosztów kwalifikowanych, które nie będą przez Spółkę uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na pod-stawie przepisów art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a uCIT.

Jak więc wynika z powyższego, celem wprowadzonej nowelizacji była m.in. poprawa warunków działalności podmiotów gospodarczych funkcjonujących w specjalnych strefach ekonomicznych, tak, aby umożliwić im korzystanie z ulgi B+R, dotychczas niedostępnej. Jednocześnie, celem art. 18d ust. 6 Ustawy o CIT jest zapobieżenie sytuacji, w której dochodziłoby do podwójnego korzystania z preferencji podatkowej. Z tego powodu Wnioskodawca, postrzegając to jako jedyną możliwość skorzystania z praw wynikających z art. 18d ust. 6 ustawy o CIT, ma zamiar wcześniej wymienione przychody i koszty, kalkulować do wyniku podatkowego działalności opodatkowanej.

W związku z powyższym, przedstawione stanowisko zgodnie z którym Wnioskodawca ma prawo do skorzystania z ulgi B+R wyłącznie w odniesieniu do tych kosztów, których nie uwzględni w kalkulacji dochodu zwolnionego na podstawie zezwoleń strefowych, zgodnie z brzmieniem przepisu art. 18d ust. 6 ustawy o CIT jest prawidłowe.

Ocena stanowiska

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Ad. 1

W zakresie pytania oznaczonego we wniosku numerem 1, Państwa stanowisko należało uznać za prawidłowe.

Mając na uwadze powyższe, odstąpiono od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Ad. 2

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2587 ze zm., dalej: „updop”, „ustawa o CIT”) w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2017 r.

od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, odlicza się koszty uzyskania przychodów poniesione przez podatnika na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej ,,kosztami kwalifikowanymi''.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r.

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Rodzaje kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową zostały wymienione w art. 18d ust. 2-3 updop.

Stosownie do art. 18d ust. 2 updop, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2017 r.

za koszty kwalifikowane uznaje się:

1.należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, jeżeli te należności i składki dotyczą pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej;

2.nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

3.ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, a także nabycie wyników badań naukowych, świadczonych lub wykonywanych na podstawie umowy przez jednostkę naukową w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2014 r. poz. 1620, z 2015 r. poz. 249 i 1268 oraz z 2016 r. poz. 1020 i 1311) na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej;

4.odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4;

5.koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione przez podatnika będącego mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcom w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, na:

a)przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczy-pospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,

b)prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione do momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,

c)odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,

d)opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

W myśl art. 18d ust. 2 updop, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r.,

za koszty kwalifikowane uznaje się:

1) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

2) nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

3) ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej (brzmienie obowiązujące od 1 października 20118 r.);

4) odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;

4a) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;

Stosownie do art. 18d ust. 3 updop,

za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Przy czym, w art. 18d ust. 5 updop, zawarto zastrzeżenie, że

koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Zgodnie z art. 18d ust. 6 updop w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2017 r.

Prawo do odliczenia nie przysługuje podatnikowi, jeżeli w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia.

Stosownie do treści art. 18d ust. 6 updop (w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r.)

podatnikowi, który w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględnia w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia.

Natomiast zgodnie z art. 18d ust. 6 updop w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r.

podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Zgodnie z art. 18d ust. 7 updop w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2017 r.

kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1) w przypadku gdy podatnik jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej - 50% kosztów, o których mowa w ust. 2 i 3;

2) w przypadku pozostałych podatników:

a) 50% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1,

b) 30% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-4 i ust. 3.

Jak stanowi art. 18d ust. 7 updop w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r. do 29 kwietnia 2018 r.,

kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1.w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2.w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3.w przypadku pozostałych podatników – 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Natomiast w myśl art. 18d ust. 7 updop, w brzmieniu obowiązującym od 30 kwietnia 2018 r. do dnia 31 grudnia 2021 r.

kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1.w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2.w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3.w przypadku pozostałych podatników – 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Z art. 18d ust. 7 updop, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r. wynika natomiast, że:

kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1.w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2.w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3.w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

Zgodnie z art. 18d ust. 8 updop, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2021 r.

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

W myśl art. 18d ust. 8 updop, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.

Należy także zwrócić uwagę na brzmienie przepisu art. 9 ust. 1b updop, zgodnie z którym

podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 updop w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2017 r.

kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Natomiast w myśl art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r.,

kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

W tym miejscu należy wskazać, że zgodnie z zasadą, przyjętą w orzecznictwie jak i w doktrynie prawa podatkowego, ulgi podatkowe, w tym ulga badawczo-rozwojowa, są wyjątkiem od zasady równości i powszechności opodatkowania, tak więc przepisy regulujące prawo do ulgi winny być interpretowane ściśle.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

1.podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

2.koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu updop,

3.koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2 - 3 updop,

4.ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu updop, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,

5.jeżeli w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,

6.w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b updop, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

7.podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

8.kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w updop,

9.koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Przedmiotem Państwa wątpliwości objętych zakresem pytania nr 2 jest ustalenie czy wszystkie koszty opisane w stanie faktycznym dają Spółce prawo do ich odliczenia zgodnie z art. 18d ustawy o CIT.

Odnosząc się do kosztów nabycia ekspertyz, opinii, usług doradczych oraz usług równorzędnych, badań nabytych od jednostek naukowych, o których mowa we wniosku, t.j. Opracowanie koncepcji prototypu sytemu (...); Nadanie numeru WIM - usługa nabyta od Sieci B. należy wskazać, że zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 3 updop w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2017 r. do 30 września 2018 r.

za koszty kwalifikowane uznaje się, m. in.

ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, a także nabycie wyników badań naukowych, świadczonych lub wykonywanych na podstawie umowy przez jednostkę naukową w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz.U. z 2014 r. poz. 1620, z 2015 r. poz. 249 i 1268 oraz z 2016 r. poz. 1020 i 1311) na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej;

Stosownie do cytowanego już art. 18d ust. 2 pkt 3 updop w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r.

za koszty kwalifikowane uznaje się, m. in.

ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej.

W myśl art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki w brzmieniu obowiązującym do 30 września 2018 r.

użyte w ustawie określenia oznaczają:

jednostki naukowe - prowadzące w sposób ciągły badania naukowe lub prace rozwojowe:

a)podstawowe jednostki organizacyjne uczelni w rozumieniu statutów tych uczelni,

b)jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. z 2017 r. poz. 1869 i 2201),

c)instytuty badawcze w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1158, 1452 i 2201),

d)międzynarodowe instytuty naukowe utworzone na podstawie odrębnych przepisów, działające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

e)Polską Akademię Umiejętności,

f)inne jednostki organizacyjne niewymienione w lit. a-e, posiadające siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, będące organizacjami prowadzącymi badania i upowszechniającymi wiedzę w rozumieniu art. 2 pkt 83 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.6.2014, str. 1);

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 574) w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r.

System szkolnictwa wyższego i nauki tworzą:

1. uczelnie;

2. federacje podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki, zwane dalej „federacjami”;

3. Polska Akademia Nauk, działająca na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz.U. z 2019 r. poz. 1183, 1655 i 2227), zwana dalej „PAN”;

4. instytuty naukowe PAN, działające na podstawie ustawy, o której mowa w pkt 3, zwane dalej „instytutami PAN”;

5. instytuty badawcze, działające na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1350 i 2227);

6. międzynarodowe instytuty naukowe utworzone na podstawie odrębnych ustaw działające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwane dalej „instytutami międzynarodowymi”;

6a. Centrum B., działające na podstawie ustawy (...);

6b. instytuty działające w ramach Sieci (...), zwane dalej „instytutami B.”;

7. Polska Akademia Umiejętności, zwana dalej „PAU”;

8. inne podmioty prowadzące głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły.

Przepis art. 18d ust. 2 pkt 3 updop, odsyła zatem do podmiotów objętych systemem szkolnictwa wyższego i nauki.

W świetle powyższego, za koszty kwalifikowane należy uznać ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, nabycie wyników badań naukowych, które są świadczone lub wykonywane jednocześnie:

-na podstawie umowy przez jednostkę naukową w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (w brzmieniu obowiązującym do 30 września 2018 r.),

-na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce (w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r.)

-na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Z opisu sprawy wynika, iż na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej:

w stanie prawnym obowiązującym do 30 września 2018 r. wydatki poniesione na ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne były świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez jednostkę naukową, o której mowa w art. 2 pkt 9 lit. a-f ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki,

w stanie prawnym obowiązującym od 1 października 2018 r. wydatki poniesione na ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne były świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmioty, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Tym samym, koszty nabycia ekspertyz, opinii, usług doradczych oraz usług równorzędnych, badań nabytych od jednostek naukowych wskazanych we wniosku na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT w rozumieniu przepisów w brzmieniu obowiązującym aktualnie i wcześniej tj. od 1 stycznia 2017 r. do 30 września 2018 r., jak również od 1 października 2018 r., i w tym zakresie Spółka ma w latach 2017-2022 prawo do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową opisanej w art. 18d ustawy o CIT.

Odnosząc się z kolei do kosztów uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy należy wskazać, że zgodnie z cytowanym już wyżej art. 18d ust. 2 pkt 5 updop,

za koszty kwalifikowane uznaje się koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:

a.przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,

b.prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,

c.odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,

d.opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy podkreślić wyraźnie należy, że ustawodawca w ww. przepisie wprost uznał za koszty kwalifikowane koszty uzyskania i utrzymania patentu a także ochrony własności intelektualnej ponoszone w związku z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

W konsekwencji, koszty wskazane we wniosku t.j. wykonanie badania zdolności patentowej przez (…), badanie zdolności patentowej przez (…), koszty opłaty patentowej poniesionej na rzecz urzędu patentowego, przygotowania dokumentacji i zgłoszenia do Urzędu Patentowego wynalazku pt. „Przegroda kompresującej do nadwozi samowyładowczych do przewozu rozdrobnionej masy z optymalizacją pojemnościową przez kancelarię patentową, mogą stanowić koszty kwalifikowane wymienione w art. 18d ust. 2 pkt 5 updop w brzmieniu obowiązującym w okresie 2017-2022 r. i w tym zakresie Spółka ma w latach 2017-2022 prawo do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

Odnosząc się do kwestii uznania wskazanych we wniosku kosztów osobowych za koszty kwalifikowane na potrzeby skorzystania z ulgi B+R, stwierdzić należy, że przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane m.in. należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe. Istotne jest aby pracownik faktycznie wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych, wówczas wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w całości.

Zatem, w przypadku gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Należy w tym miejscu zauważyć, że ustawodawca w treści art. 18d ust. 2 pkt 1 updop, odnosi się do czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, a zatem do czasu faktycznie poświęconego na ten cel.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2647, dalej: „updof”),

za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W tym miejscu zauważyć należy, że wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki i nagrody zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.

Natomiast, użyty w art. 12 ust. 1 updof, zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ww. katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.

Należy jednak podkreślić, że w przypadku, gdy pracownik nie wykonuje czynności w ramach prac badawczo-rozwojowych, będąc na zwolnieniu lekarskim, czy na urlopie, a w ramach należności ze stosunku pracy otrzymywał m.in.: wynagrodzenie za czas urlopu, choroby oraz inne usprawiedliwione nieobecności, itp. – zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych należności, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, które nie są związane z realizacją działalności B+R. Bez znaczenia pozostaje przy tym, czy pracownik realizuje wyłącznie, czy tylko częściowo realizuje prace badawczo-rozwojowe.

Powyższe wynika z faktu, że choć ww. wynagrodzenia stanowią należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 updof, to jeśli będą obejmowały okres, w którym pracownicy nie wykonywali faktycznie czynności związanych z realizacją działalności badawczo-rozwojowej, będąc np.: na urlopie, zwolnieniu lekarskim, w związku z opieka nad dziećmi itp. nie mogą podlegać odliczeniu, jako koszt kwalifikowany w ramach ulgi, o której mowa w treści art. 18d ust. 2 pkt 1 w zw. z art. 18d ust. 1 updop. Nieobecność pracownika oznacza, że nie wykonywał on wówczas faktycznie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej.

Należy podnieść, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy podziału/wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego, wskazane jest, aby dla celów dowodowych, ewidencja czasu pracy, poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową, była prowadzona przez podatnika korzystającego z ulgi.

Dodatkowo wskazać należy, że w komunikacie Ministerstwa Finansów z dnia 18 maja 2017 r. o Uldze B+R zostało wyraźnie wskazane, że (...) prowadzenie tego rodzaju ewidencji przewidziane jest wprost w propozycji legislacyjnej przedstawionej w „projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej”. Ustawodawca proponuje tam, aby wynagrodzenia i składki stanowiły koszty kwalifikowane (stanowiące bazę do wyliczenia ulgi B+R) - w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracownika (...).

Od 1 stycznia 2018 r., przepisy podatkowe dają także możliwość uznania za koszty kwalifikowane, poza należnościami z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 updof, oraz sfinansowanym przez płatnika składkom z tytułu tych należności określonym w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (w myśl art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT), również należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowanym przez płatnika składkom z tytułu tych należności określonym w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (w myśl art. 18d ust. 2 pkt 1a updop).

Stosownie do art. 13 pkt 8 lit. a updof,

za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

W sytuacji, gdy w danym miesiącu pracownik otrzyma wyłącznie wynagrodzenie za czas, w którym nie będzie faktycznie realizował działalności badawczo-rozwojowej, wówczas wynagrodzenie wraz ze sfinansowanymi przez płatnika składkami od ww. przychodu, określonymi w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, nie będzie stanowiło kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1, 1a uCIT.

Z opisu sprawy wynika, że:

1.W skład wynagrodzeń Pracowników zatrudnionych na podstawię umowy o pracę, realizujących Projekty wchodziły, wchodzą i będą wchodzić należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 Ustawy PIT, tj.: wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych – w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację projektów pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu. Do kosztów projektów Wnioskodawca zalicza i będzie zaliczać wyłącznie tę część wynagrodzenia, która przypada na realizację przez pracowników projektów, z wyłączeniem wynagrodzenia za czas absencji - w tym za czas urlopu, choroby lub innych nieobecności. Spółka wskazuje także, że do kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 18d ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1800) nie zalicza/nie będzie zaliczać składek na Fundusz Pracy oraz Fun-dusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, ze względu na treść komunikatu Ministra Finansów z dnia 18 maja 2017 r. o Uldze podatkowej na działalność badawczo-rozwojową, gdzie zostało wyraźnie wskazane, że: "odliczeniu w ramach ulgi B+R nie podlegają składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych". Wyżej wymienione koszty stanowiły/stanowią/będą stanowić należności pracowników z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

2.W skład wynagrodzeń Pracowników oraz osób wykonujących prace na podstawie umów cywilno-prawnych składa się kwota należna ww. osobie wynikająca z umowy (wynagrodzenie zasadnicze). Wynagrodzenie zasadnicze może zawierać elementy takie jak: wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, premie uznaniowe, świadczenia pozapłacowe (benefity takie jak prywatna opieka medyczna, karnety na zajęcia sportowe, siłownię itp.). Należności osób zaangażowanych w realizację projektów na podstawie umowy zlecenia/umowy o dzieło stanowiły/stanowią/będą stanowić należności ze źródła określonego w treści art. 13 pkt 8 lit. Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

3.Koszty osobowe pracowników zatrudnionych na umowy o pracę oraz osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, w tym zlecenia i o dzieło (pracowników działu serwisantów, działu konstruktorów oraz działu technologii przemysłowej) Wnioskodawca zamierza odliczać jedynie w części, w jakiej ww. osoby realizowały zadania w ramach prac badawczo-rozwojowych, w przypadku, gdy nie będą one wykonywały wyłącznie prac w zakresie B+R. Wnioskodawca podkreśla, że uwzględni zmiany przepisów, które miały miejsce w okresie 2017 – 2022 r.

4.W skład ww. wynagrodzeń nie wchodzi wynagrodzenie za czas choroby, urlopu lub innej nieobecności pracownika (usprawiedliwionej i nieusprawiedliwionej). Wnioskodawca będzie zaliczać wyłącznie tę część wynagrodzenia, która przypada na faktyczną realizację działalności B+R, z wyłączeniem wynagrodzenia za czas absencji - w tym za czas urlopu, choroby lub innych nieobecności.

Zatem, biorąc pod uwagę treść ww. przepisów, a także opis sprawy, należy wskazać, iż:

-ponoszone przez Spółkę koszty osobowe na rzecz pracowników zatrudnionych na umowę o pracę wykonujących prace z zakresu Działalności B+R, można uznać za kwalifikowane koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową Spółki, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, w brzmieniu obowiązującym w okresie 2017-2022 r. i w tym zakresie Spółka ma w latach 2017-2022 prawo do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową;

-ponoszone przez Spółkę koszty osobowe z tytułu wynagrodzenia pracowników osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych wykonujących prace związane bezpośrednio z Działalnością B+R na rzecz Spółki, można uznać za kwalifikowane koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową Wnioskodawcy, o których mowa jest w art. 18d ust. 2 pkt 1a ustawy o CIT, w brzmieniu obowiązującym w okresie 2018-2022 r. i w tym zakresie Spółka ma w latach 2018-2022 prawo do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

Przedmiotem Państwa wątpliwości jest również kwestia ustalenia, czy do kosztów o których mowa w art. 18d ust. 2 ustawy o CIT, mogą Państwo zaliczyć wskazane we wniosku koszty nabycia materiałów i surowców (wyposażenia bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością B+R). W uzupełnieniu doprecyzowali Państwo, że pod pojęciem ponoszonego przez Spółkę kosztu „wyposażenia bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością B+R” należy rozumieć i są to:

a.materiały w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT,

b.niebędący środkiem trwałym sprzęt specjalistyczny wykorzystywany bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2a ustawy o CIT,

c.zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością na podstawie art. 18d ust. 3 ustawy o CIT.

Z uzupełnienia wniosku wynika także, iż wyróżniają Państwo koszty transportu materiałów i surowców zakupionych przez Spółkę - potrzebnych do budowy (…0. Spółka zwiększa wartość zakupionych materiałów i surowców o koszt ich dostawy czyli traktuje taki koszt transportu jako koszt w postaci materiału bądź surowca w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT.

Art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, stanowi, że warunkiem uznania wydatków na nabycie materiałów i surowców jest ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Przepisy omawianej ustawy podatkowej nie precyzują co należy rozumieć pod pojęciem materiałów i surowców. Zatem, przyjmuje się, że materiały i surowce, w przypadku których istnieje możliwość ich przypisania do działalności badawczo-rozwojowej, uznaje się za koszty kwalifikowane w ramach ww. działalności.

Należy zwrócić uwagę, że w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, ustawodawca posługuje się pojęciami „materiały” oraz „surowce”, które nie zostały zdefiniowane w przepisach ustawy o CIT, stanowiąc przy tym, że w podstawie obliczania ulgi uwzględnione mogą być wyłącznie materiały i surowce związane bezpośrednio z prowadzoną przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową.

Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji przedmiotowego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).

Z kolei w zakresie interpretacji pojęcia „materiały”, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 120, dalej: „uor”). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 uor, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek-Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam. Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj. Walińska Anna. Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).

W tym miejscu zauważyć należy, że surowcami i materiałami w znaczeniu przywołanym powyżej mogą być w istocie aktywa bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Ponadto zgodnie z art. 28 ust. 11 pkt 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 120),

cena nabycia, o której mowa w ust. 1, to cena zakupu składnika aktywów, obejmująca kwotę należną sprzedającemu, bez podlegających odliczeniu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego, a w przypadku importu powiększona o obciążenia o charakterze publicznoprawnym oraz powiększona o koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika aktywów do stanu zdatnego do używania lub wprowadzenia do obrotu, łącznie z kosztami transportu, jak też załadunku, wyładunku, składowania lub wprowadzenia do obrotu, a obniżona o rabaty, opusty, inne podobne zmniejszenia i odzyski. Jeżeli nie jest możliwe ustalenie ceny nabycia składnika aktywów, a w szczególności przyjętego nieodpłatnie, w tym w drodze darowizny – jego wyceny dokonuje się według ceny sprzedaży takiego samego lub podobnego przedmiotu.

Zatem wskazane we wniosku koszty nabycia materiałów i surowców (w tym koszty transportu materiałów i surowców zwiększających wartość zakupionych materiałów i surowców o koszt ich dostawy) niezbędnych do prowadzenia działalności badawczo- rozwojowej, mogą stanowić koszty kwalifikowane wymienione w art. 18d ust. 2 pkt 2 w brzmieniu obowiązującym w okresie 2017-2022 r. i w tym zakresie Spółka ma w latach 2017-2022 prawo do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

Przedmiotem Państwa wątpliwości jest także kwestia ustalenia, czy koszty ponoszone przez Spółkę na zakup niebędącego środkiem trwałym sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, mogą być uznane za koszty kwalifikowane.

Konstrukcja powołanego powyżej art. 18d ust. 2 pkt 2a updop obowiązująca od 1 stycznia 2018 r., pozwala na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych, nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych.

Przyjmuje się, że nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w przypadku którego istnieje możliwość przypisania go do działalności badawczo-rozwojowej, uznaje się za koszty kwalifikowane w ramach ww. działalności.

W ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych brak jest definicji „sprzętu specjalistycznego”, a jedynie w treści art. art. 18d ust. 2 pkt 2a ww. ustawy dokonano wyliczenia przykładowych rodzajów takiego sprzętu, wymieniając naczynia i przybory laboratoryjne oraz urządzenia pomiarowe. Katalog ten pozostaje otwarty i zgodnie z poglądem Organu istotnym czynnikiem kwalifikowania danego sprzętu jako sprzętu specjalistycznego jest specyfika branży, w której są prowadzone badania. Z perspektywy badań dokonywanych przez Spółkę, takimi sprzętami pozostają niewątpliwie urządzenia wyliczone we wniosku.

Zatem, biorąc pod uwagę treść ww. przepisów, a także opis sprawy, należy wskazać, iż poniesione przez Spółkę koszty nabycia niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej mogą stanowić koszty kwalifikowane zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2a updop w brzmieniu obowiązującym w okresie 2018-2022 r. i w tym zakresie Spółka ma w latach 2018-2022 prawo do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową. Natomiast koszty nabycia niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej poniesione przez Spółkę przed 1 stycznia 2018 r. nie mogą stanowić kosztów kwalifikowanych i w tym zakresie Spółka w latach 2017-2018 nie ma prawa do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

W następnej kolejności, przedmiotem Państwa wątpliwości jest możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Zgodnie z cytowanym już art. 18d ust. 3 updop,

za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

W myśl art. 15 ust. 6 updop, w brzmieniu obowiązującym do końca grudnia 2021 r.

kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.

Natomiast ww. art. 15 ust. 6 updop w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.

kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane zgodnie z art. 16a-16m, przy czym w przypadku spółek nieruchomościowych odpisy dotyczące środków trwałych zaliczonych do grupy 1 Klasyfikacji nie mogą być w roku podatkowym wyższe niż dokonywane zgodnie z przepisami o rachunkowości odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe z tytułu zużycia środków trwałych, obciążające w tym roku podatkowym wynik finansowy jednostki.

Odnosząc się do Państwa wątpliwości w ww. zakresie wskazać należy, że co do zasady odpisy amortyzacyjne dokonane od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w działalności badawczo-rozwojowej, mogą być objęte omawianą ulgą badawczo-rozwojową przy spełnieniu warunków wskazanych w art. 18d updop.

Zatem, istnieje możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych, w rozumieniu art. 18d ust. 3 updop, w ramach limitów, odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są one rzeczywiście wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej. Natomiast, jeżeli służą one bieżącej działalności, odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nie stanowią kosztów kwalifikowanych.

Wyjaśnić zatem należy, że powyższe sformułowanie oznacza, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w całości stanowią koszt kwalifikowany, w myśl ww. przepisu, jeżeli składniki te są rzeczywiście wykorzystywane jedynie do działalności badawczo-rozwojowej. Natomiast, w sytuacji, gdy ww. składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej, a częściowo do bieżącej działalności, to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe oraz wartości niematerialnych i prawnych będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

W świetle powyższego, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych wykorzystywanych przez Spółkę w działalności badawczo-rozwojowej stanowią koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 18d ust. 3 updop w brzmieniu obowiązującym w okresie 2017-2022 r. w takiej części w jakiej środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne były wykorzystywane w działalności badawczo – rozwojowej Spółki i w tym zakresie Spółka ma w latach 2017-2022 prawo do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową

Z przedmiotowego wniosku wynika, iż Spółka ponosi również „Koszty transportu i montażu Produktu u Klienta” oraz „Koszty transportu do miejsca wykonania testów wytrzymałościowych”. W uzupełnieniu jednoznacznie wskazali Państwo, że przedmiotem pytania nr 2 i 3 wniosku stanowią jedynie koszty montażu (…). Natomiast koszty transportu (...) do Klienta, a także koszty transportu do miejsca wykonania testów wytrzymałościowych który dotyczy np. prototypu (…), którą trzeba dowieźć do miejsca testów, np. do zakładu produkcji paliw alternatywnych nie stanowią przedmiotu pytania nr 2 i 3 we wniosku.

W odniesieniu do kosztów montażu (…) u Klienta przedstawili Państwo, iż (…) można w pełni sprawdzić i dokonać względem niego odpowiednich testów i badań dopiero w docelowym miejscu pracy urządzenia. Jest to urządzenie stanowiące jeden z elementów linii maszyn, których nie można skonfigurować/zaprogramować w warunkach hali produkcyjnej Spółki. Montaż Spółka traktuje jako prace z zakresu działalności B+R polegające na konfiguracji (…) już u klienta (wynagrodzenie pracowników z tego tytułu to koszt poniesionych w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT oraz poniesionych w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1a ustawy o CIT). ).

Tym samym, należy zgodzić się z Państwem, iż w przypadku gdy montaż (…) będzie kontynuacją prac z zakresu działalności B+R, to Spółka w świetle art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a ustawy o CIT może zaliczyć do kosztów kwalifikowanych wynagrodzenie pracowników z tego tytułu:

w przypadku pracowników zatrudnionych na umowę o pracę w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

w przypadku pracowników zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

W związku z powyższym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2 wniosku, zgodnie z którym, koszty ponoszone przez Spółkę w związku z pracą nad Projektami, stanowią i będą stanowić koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ustawy o CIT i w związku z tym podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania w brzmieniu obowiązującym w okresie 2017 – 2022 r. z uwzględnieniem zmian przepisów mających miejsce w tym okresie (tj. do kosztów kwalifikowanych ulgi B+R Spółka nie będzie mogła zaliczyć należności z tytułu umów zlecenia i o dzieło, które zostały poniesione przez Spółkę przed 1 stycznia 2018 r. oraz wydatków na niebędący środkiem trwałym sprzęt specjalistyczny wykorzystywany bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2a ustawy o CIT poniesionych przed 1 stycznia 2018 r.), należało uznać za prawidłowe.

W tym miejscu należy wskazać, iż w stosunku do kosztów prac rozwojowych ustawodawca zawarł w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych specyficzne regulacje normujące moment rozpoznania tych kosztów na cele podatkowe.

W myśl art. 15 ust. 4a updop, koszty prac rozwojowych mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w jeden z poniższych sposobów:

1. w miesiącu, w którym zostały poniesione albo począwszy od tego miesiąca w równych częściach w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy, albo

2. jednorazowo w roku podatkowym, w którym zostały zakończone, albo

3. poprzez odpisy amortyzacyjne dokonywane zgodnie z art. 16m ust. 1 pkt 3 od wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 16b ust. 2 pkt 3.

Zgodnie z art. 16b ust. 2 pkt 3 updop,

amortyzacji podlegają również, z zastrzeżeniem art. 16c, niezależnie od przewidywanego okresu używania koszty prac rozwojowych zakończonych wynikiem pozytywnym, który może być wykorzystany na potrzeby działalności gospodarczej podatnika, jeżeli:

a) produkt lub technologia wytwarzania są ściśle ustalone, a dotyczące ich koszty prac rozwojowych wiarygodnie określone, oraz

b) techniczna przydatność produktu lub technologii została przez podatnika odpowiednio udokumentowana i na tej podstawie podatnik podjął decyzję o wytwarzaniu tych produktów lub stosowaniu technologii, oraz

c) z dokumentacji dotyczącej prac rozwojowych wynika, że koszty prac rozwojowych zostaną pokryte spodziewanymi przychodami ze sprzedaży tych produktów lub zastosowania technologii.

Użycie przez ustawodawcę w art. 15 ust. 4a updop, sformułowania „mogą” (przy wskazaniu sposobu rozliczenia kosztów prac rozwojowych), przy jednoczesnym braku dodatkowych wskazań, kiedy dany sposób ujęcia kosztów prac rozwojowych może być zastosowany, prowadzi do konkluzji, że podatnik posiada swobodę wyboru zastosowania poszczególnych sposobów podatkowego rozliczania kosztów prac rozwojowych.

W powołanym powyżej przepisie, wskazując trzy różne sposoby rozliczenia kosztów prac rozwojowych, użyto ponadto spójnika „albo” (alternatywa rozłączna). Oznacza to, że Spółka, według własnego uznania, może wybrać jeden z trzech sposobów rozliczania kosztów prac rozwojowych.

Zatem, na podstawie powołanego wyżej przepisu, podatnicy mają wybór, co do sposobu zaliczania do kosztów uzyskania przychodów kosztów prac rozwojowych w rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych.

Należy zauważyć, że przepisy updop nie zawierają dodatkowych warunków, jakie podatnik powinien spełnić w przypadku, gdy postanowi on ujmować koszty prac rozwojowych dla celów podatkowych, zgodnie z art. 15 ust. 4a pkt 1, pkt 2 albo 3 updop. W rezultacie, zgodnie z wyborem podatnika, w przypadku prowadzenia prac rozwojowych ich koszty mogą być przez podatnika rozpoznawane jako koszty podatkowe w trakcie trwania tych prac bądź jednorazowo na moment ich zakończenia, albo też podatnik może rozpoznawać koszty tych prac poprzez odpisy amortyzacyjne od wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 16b ust. 2 pkt 3 updop.

W tym miejscu zaznaczyć należy, że to koszty kwalifikowane wskazane w art. 18d updop powinny podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania w rozliczeniu za rok podatkowy, w którym zgodnie z właściwymi przepisami updop stanowić powinny podatkowe koszty uzyskania przychodów.

Ponadto, zgodnie z przywołanymi przepisami updop, podmioty prowadzące prace rozwojowe mają możliwość rozliczenia ponoszonych kosztów prac rozwojowych już w trakcie ich trwania, niezależnie od ich końcowego rezultatu (tj. od tego czy ich wynik będzie pozytywny, czy negatywny), a także również wówczas, gdy prace te w ogóle nie zostały zakończone – pod warunkiem, że spełniają one przesłanki uznania za koszty uzyskania przychodów.

Zatem, Państwa stanowisko w powyższym zakresie należało uznać za prawidłowe.

Ad. 3

Odpowiadając na Państwa wątpliwości dotyczące możliwości skorzystania przez Spółkę w 2022 r. i w latach następnych z ulgi B+R w odniesieniu do kosztów działalności badawczo-rozwojowej, których nie będzie uwzględniała w kalkulacji dochodu zwolnionego należy wskazać, co następuje.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 34a updop, w brzmieniu obowiązującym do końca grudnia 2021 r.:

wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 4-6d, uzyskane z działalności gospodarczej określonej w decyzji o wsparciu, o której mowa w ustawie z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji (Dz. U. poz. 1162), przy czym wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie tego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 34a updop, który od 1 stycznia 2022 r. otrzymał nowe brzmienie:

wolne od podatku są dochody podatnikówdochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 4-6d, z działalności gospodarczej osiągnięte z realizacji nowej inwestycji określonej w decyzji o wsparciu, o której mowa w ustawie z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji (Dz. U. z 2020 r. poz. 1752), i uzyskane na terenie określonym w tej decyzji o wsparciu, przy czym wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie tego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami

Na podstawie art. 17 ust. 4 ustawy o CIT, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2021 r.:

zwolnienia podatkowe, o których mowa w ust. 1 pkt 34 i 34a, przysługują podatnikowi wyłącznie z tytułu dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy lub na terenie określonym w decyzji o wsparciu.

Natomiast, zgodnie z brzmieniem obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:

zwolnienia podatkowe, o których mowa w ust. 1 pkt 34 i 34a, przysługują podatnikowi wyłącznie odpowiednio z tytułu dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie określonym w zezwoleniu lub z tytułu dochodów uzyskanych z realizacji nowej inwestycji na terenie określonym w decyzji o wsparciu.

Ponadto, zgodnie z treścią art. 18d ust. 6 updop,

podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Zgodnie z brzmieniem przepisu art. 18d ust. 6 updop, odliczenie w ramach ulgi B+R odnosić się będzie mogło do tych kosztów, które nie były rozliczone w ramach dochodu zwolnionego PSI. Tym samym, nie będziemy mieć do czynienia z przypadkiem jednoczesnego korzystania z dwóch instrumentów podatkowych w danym okresie rozliczeniowym.

W sytuacji, gdy podatnik ponosi wydatki na działalność B+R, które nie są przez niego uwzględniane przy obliczaniu dochodu zwolnionego (PSI), to wówczas jego prawo do odliczenia poniesionych wydatków w ramach ulgi B+R pozostaje na niezmienionym poziomie. Przepis art. 18d ust. 6 updop wyklucza jedynie możliwość jednoczesnego traktowania danego wydatku jako kosztu kwalifikowanego przy obliczaniu ulgi B+R oraz kosztu „strefowego” uwzględnianego przy kalkulacji dochodu zwolnionego osiągniętego w ramach PSI.

Zatem podkreślić należy, że koszty kwalifikowane, w odniesieniu do których Spółka planuje skorzystać z Ulgi B+R nie mogą być uwzględnione w kalkulacji dochodu zwolnionego. Będą bowiem ponoszone po jego wykorzystaniu oraz uwzględnione w kalkulacji dochodu opodatkowanego na zasadach ogólnych.

Tym samym, Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 3 zgodnie z którym, Spółka ma prawo do skorzystania z ulgi B+R wyłącznie w odniesieniu do tych kosztów kwalifikowanych, których nie uwzględni w kalkulacji dochodu zwolnionego na podstawie zezwoleń strefowych, zgodnie z brzmieniem przepisu art. 18d ust. 6 ustawy o CIT jest prawidłowe, należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

stanu faktycznego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia oraz

zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Należy zaznaczyć, że pytania przedstawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznaczaj a zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, tutejszy Organ informuje, że wydana interpretacja dotyczy tylko Państwa sprawy będącej przedmiotem wniosku (pytań). Zatem, inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, nie objęte pytaniami, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Końcowo odnosząc się do powołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych, wskazać należy, że dotyczą one konkretnych, indywidualnych spraw podatnika. Zostały wydane w określonym stanie faktycznym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące. Nie mogą one zatem przesądzać o niniejszym rozstrzygnięciu. Natomiast organy podatkowe mimo, że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami sądów i innych organów podatkowych, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, z tego powodu, że nie stanowią materialnego prawa podatkowego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…), ul. (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako: „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2651).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji w zakresie pytania nr 1 wniosku jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00