Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 4 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.406.2022.3.LM

Skutki podatkowe zawarcia umowy pożyczki.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

7 września 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 1 września 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy pożyczki. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – w piśmie z 20 października 2022 r. (wpływ 27 października 2022 r.) oraz 24 października 2022 r. (wpłata opłaty). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca (dalej również: „Spółka”) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie przeładunku towarów masowych (w tym węgla) oraz czynności pomocniczych związanych z przeładunkami towarów masowych. Jednocześnie, oprócz wskazanej wyżej działalności, usługowej, Spółka prowadzi działalność w zakresie handlu węglem i ma status pośredniczącego podmiotu węglowego w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym. Spółka jest zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług.

Celem sfinansowania zakupu partii węgla Spółka zaciągnęła w 2022 r. pożyczkę od spółki komandytowej z siedzibą w Polsce, prowadzącej działalność w zakresie transportu, przeładunków i magazynowania towarów. Pożyczkodawca jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług czynnym, jednak w przedmiocie swojej działalności wskazanym w umowie spółki oraz ujawnionym w Krajowym Rejestrze Sądowym nie zawarł czynności udzielania pożyczek poza systemem bankowym, sklasyfikowanych w grupowaniu PKD 64.92.Z – pozostałe formy udzielania kredytów. W latach poprzedzających udzielenie pożyczki Spółce, pożyczkodawca udzielał jednak incydentalnie pożyczek innym podmiotom (jedna pożyczka udzielona w 2020 r. i jedna w 2021 r.). Środki przekazane Spółce w ramach pożyczki zostały przez pożyczkodawcę uzyskane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00