Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 30-04-2024 info
Porada aktualna na dzień 30-04-2024 info
Data publikacji: 2022-11-07

Jakie są konsekwencje wybrania ryczałtu od dochodów spółki kapitałowej

Spółka A sp. z o.o. wybrała od 1.01.2022 r. opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych. Obecnie Spółka rozważa:

  1. Dokonanie podziału przez wydzielenie ZCP w trybie art. 529 ust. 1 pkt. 4 KSH i przeniesienie do spółki istniejącej B sp. z o.o. Podział nastąpi w całości z kapitału zapasowego Spółki, który pochodzi z wypracowanych zysków z lat ubiegłych z okresów sprzed opodatkowania ryczałtem, który to kapitał w odpowiedniej części zostanie przekazany na podwyższenie kapitału zakładowego podmiotu przejmującego ZCP. W wyniku podziału przez wydzielenie nie nastąpi obniżenie kapitału zakładowego Spółki. Wspólnikom Spółki zostaną przyznane udziały w podmiocie przejmującym, tym samym wspólnicy Spółki dzielonej staną się wspólnikami spółki przejmującej. Po dokonaniu podziału Spółka A będzie dalej spełniała kryteria o których mowa w art. 28j UCIT oraz art. 28k ust 1 pkt 1 – 4 UCIT.
  2. Nabyć od wspólnika Spółki za wynagrodzeniem udziały w kapitale zakładowym Spółki w celu dokonania ich umorzenia w trybie art. 199 § 1 KSH. Transakcja ta zostanie dokonana zgodnie z przepisami KSH poprzez obniżenie kapitału zapasowego Spółki. W kapitale zapasowym Spółki są zgromadzone zyski wypracowane przed wejściem w opodatkowanie ryczałtem. Umorzenie nie zostanie dokonane z bieżących zysków Spółki, tj. powstałych w okresie opodatkowania ryczałtem.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00