Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 08-05-2024
Porada aktualna na dzień 08-05-2024
Data publikacji: 2022-10-20

Jak rozliczyć VAT w spółce holdingowej

PROBLEM

Pytanie dotyczy spółki holdingowej i rozliczenia podatku VAT. Spółka holdingowa nie była zarejestrowana jako czynny podatnik VAT, nie dokonywała również sprzedaży towarów jak i nie świadczyła usług, Jednakże w roku 2022 poniosła koszty które w części chce refakturować na pozostałe spółki. W związku z powyższym zwracam się z zapytaniem:

  • a) czy spółka będzie mogła się zarejestrować jako czynny podatnik VAT z datą wsteczną (koszty zostały poniesione w okresach wcześniejszych)
  • b) czy będzie mogła odliczyć VAT naliczony od poniesionych kosztów jeżeli tak to w jakiej części
  • c) czy będzie mogła wystąpić o zwrot podatku VAT z datą wsteczną ?
  • d) czy będzie mogła być czynnym podatnikiem VAT jeżeli refakturowanie będzie dotyczyć usług wykonanych przez część roku a później te działania zostaną zaprzestane

RADA

W pierwszej kolejności wyjaśnić należy czym jest refakturowanie. Otóż refakturowanie jest to - jak się przyjmuje – fakturowanie odsprzedaży usług bez doliczania marży. Do odsprzedaży usług dochodzi zaś w przypadkach, o których mowa w art. 8 ust. 2a ustawy o VAT, więc gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi. Przyjmuje się, że na podobnej zasadzie odsprzedawane mogą być (a w konsekwencji refakturowane) niekiedy media, w tym różnego rodzaju postacie energii (np. energię elektryczną czy gaz).

Zakładam w związku z tym, że wskazane w treści pytania koszty są kosztami nabycia usług lub mediów we własnym imieniu, ale na rzecz pozostałych spółek. Tylko bowiem w takim przypadku ma w przedstawionej sytuacji miejsce odsprzedaż tych usług lub mediów, a w konsekwencji właściwą formą obciążenia pozostałych spółek przedmiotowymi kosztami jest wystawienie im faktur (refaktur).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00