Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 13-05-2024
Artykuł aktualny na dzień 13-05-2024
Data publikacji: 2022-09-18

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy – wyjaśnienia Polskiej Izby Biegłych Rewidentów

Polska Izba Biegłych Rewidentów opublikowała informacje na temat procederu prania brudnych pieniędzy, sposobów ich identyfikacji oraz postaw, jakimi powinni kierować się główni księgowi w sytuacjach wskazujących na możliwość pojawienia się takiego zagrożenia.

Informacje te zostały podzielone tematycznie i zawarte w kilku częściach publikacji.

- Przeciwdziałanie praniu pieniędzy: podstawy. Część 1: Wprowadzenie do zasad przeciwdziałania praniu pieniędzy dla zawodowych księgowych - w publikacji wskazuje się m.in., że pranie pieniędzy jest procederem polegającym na wprowadzaniu brudnych pieniędzy do legalnego obrotu, aby można z nich korzystać, jak gdyby pochodziły one z legalnych źródeł.

Oznacza to, że pranie pieniędzy nadaje pozory legalności działaniom przestępczym, pozwalając gangom narkotykowym, handlarzom ludźmi i innym przestępcom na coraz szerzej zakrojoną działalność oraz na czerpanie z niej zysków. Szacuje się, że na całym świecie wartość pranych pieniędzy może przekraczać rocznie 1 bilion dolarów amerykańskich.

WAŻNE! Zwalczanie procederu prania pieniędzy nie sprowadza się wyłącznie do kontroli zgodności z przepisami.

Przestępstwa gospodarcze, w tym pranie pieniędzy, dotykają większej liczby obywateli i do tego z większą częstotliwością niż jakiekolwiek inne zagrożenia dla ich bezpieczeństwa. Pranie pieniędzy systematycznie destabilizuje szersze kręgi społeczne, np. poprzez nielegalne inwestycje w nieruchomości o wysokiej wartości, przemoc związaną z narkotykami w marginalizowanych grupach społecznych czy poprzez traumy spowodowane handlem ludźmi i współczesnym niewolnictwem. Przestępcy odpowiedzialni za ten proceder wykorzystują niektóre z najsłabszych grup należących do społeczności oraz są źródłem handlu nielegalnymi narkotykami i przemocy na ulicach, niszcząc w ten sposób tkankę społeczną. Pełniąc rolę strażników systemu finansowego, zawodowi księgowi tworzą pierwszą linię obrony, zapobiegając nielegalnemu przedostawaniu się środków do gospodarki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00